مگنت-ستاره یک مربع

رفاقتی که در سانچی جاودانه شد

گروه حوادث الف،   3961029088
رفاقتی که در سانچی جاودانه شد

پوریا عیدی پور و سجاد عبداللهی از جمله جان باختگان حادثه نفتکش سانچی هستند که به گفته اعضای خانواده آنها،این دو جوان رفاقتی دیرینه و دو دهه ای با هم داشتند و حتی برادر رضاعی یکدیگر بودند که نخستین سفر دریایی آنها با نفتکش سانچی به آخرین سفر زندگی شان تبدیل شد.

به گزارش ایرنا ، پوریا و سجاد دو پسرخاله و برادر رضاعی(شیری) اهل نورآباد ممسنی استان فارس،دو هم مدرسه ای و هم ‌دانشگاهی، دو رفیق و دو همکار، دو پسر ۲۲ ساله‌ای که از بچگی با هم بزرگ شدند و با هم تصمیم گرفتند که با نفتکش سانچی به سفر دریایی بروند و با این کار رفاقت 22 ساله خود را در حادثه سانچی جاودانه کردند. 16 دی ماه جاری در پی برخورد کشتی فله برچینی با نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات نفتی بود ، نفتکش ایرانی دچار انفجار و حریق شد.


در 9 روزی که این نفتکش در آتش می سوخت همه مردم ایران امید داشتند که 32 خدمه کشتی در جایی داخل کشتی در حال نفس کشیدن و در انتظار امدادرسانی باشند اما یکشنبه ۲۴ دی‌ ‌ماه امید مردم ایران ناامید شد و آتش نفتکش سانچی خاموش نشد و شعله‌های آن تا ارتفاع ۱۰۰ متری زبانه کشید و این نفتکش سوزان در عمق دریا غرق شد.


محل عروج دو دوست و پسرخاله استان فارسی فرسنگ‌ها دورتر از زادگاهشان و در اعماق آبهای بین ژاپن و چین است.


آیت الله عیدی پور،عموی پوریا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: پوریا و سجاد هر دو متولد سال 1374 هستند که رفاقتی دیرینه با یکدیگر داشته و حتی برادر رضاعی(برادری از راه شیرمادر) یکدیگر نیز محسوب می شدند و تمام طول دوران تحصیل خود را از مدرسه و دانشگاه که دانشجو دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارگ بودند با یکدیگر سپری کردند و حتی دوره های تخصصی در محمود آباد و بندرعباس را نیز با همدیگر گذراندند.

**اولین سفر کاری، آخرین سفر زندگی
وی در ادامه با اشاره به اینکه، این دو حتی در دوران مرخصی و استراحت که به نورآباد می آمدند اوقات خود را با یکدیگر می گذراندند افزود: سجاد و پوریا بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی و پشت سر گذاشتن آزمون و گزینش بورسیه شرکت ملی نفتکش شدند و حتی پوریا باید زودتر از سجاد با کشتی دیگری اعزام می شد ولی تلاش کرد بماند تا کارهای اعزام سجاد نیز تکمیل شود و هر دو با هم به این سفر اعزام شوند که این امر نیز محقق شد و هر دو نخستین سفر خارجی و دریایی خود را با نفتکش سانچی رفتند و به کره جنوبی اعزام شدند که متاسفانه پس از حدود 24 روز از گذشت نخستین تجربه شان با نفتکش اولین سفر آنها تبدیل به آخرین سفر زندگی شان شد.


عموی پوریا عیدی پور با تشکر از همدردی مردم ایران بیان کرد: عزای سجاد و پوریا تنها متعلق به خانواده آنها نبود بلکه همه مردم ایران در این غم سهیم شدند به گونه ای که در طول این چند روز مردم استانهای فارس ، بوشهر ، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و خلاصه از تمام نقاط کشور پیام های خود را به ما رساندند و اظهار همدردی کردند که این قدردانی بی نظیر بود و ما قدردان بزرگواری مردم ایران هستیم.


وی خطاب به دولتمردان و مسولان کشور گفت:‌ما خانواده جان باختگان نفتکش سانچی از مدیران دستگاه های اجرایی کشور اعم از وزارت امور خارجه ، سازمان بندر و کشتیرانی، شرکت ملی نفتکش، وزارت رفاه ، کار و تامین اجتماعی و رئیس جمهوری درخواست داریم که تمام تلاش خود را به کار گیرند تا ابعاد مختلف این حادثه روشن شود.

**چشم به راه
عموی پوریا می گوید: با وجودی که رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهوری ، مردم و دیگر مسئولان کشور همگی برای ملوانان و خدمه نفتکش سانچی پیام تسلیت به خانواده ها ابلاغ کرده اند ما هنوز نتوانسته ایم مادر پوریا و سجاد را قانع کنیم که فرزندانشان جان باخته اند و آنها می گویند منتظر بازگشت آنها خواهند ماند و همچنان چشم به راه دوخته اند.

**ابهامات رفع شود
وی با تاکید بر تلاش مسئولان برای مطلع شدن خانواده ها از سرنوشت عزیزانشان می گوید: متاسفانه خیلی از فرصت طلب ها منتظرند تا نظام و دولتمردان کشور را به چالش بکشند که در شرایط کنونی این فرصت نیز فراهم شده و باید دولت ، رسانه ها و متخصصان امر در مورد ابعاد مختلف این حادثه شفاف سازی و افکار عمومی و خانواده های داغ دیده را توجیه کنند که علت این حادثه و سهل انگاری احتمالی به چه دلیل بوده است؟

عموی پوریا به این نکته نیز اشاره کرد: شاید ما فکر می کنیم که دولت خارجی سهل انگاری کرده و ممکن است از نظر تخصصی اینگونه نباشد ، باید همه جوانب این ماجرا از طریق رسانه های داخلی توسط مسئولان کشور برای مردم توضیح داده و همچنین فرصت شایعه پراکنی از معاندین کشور نیز سلب شود .
سیاوش عیدی پور پدر پوریا به خبرنگار ایرنا گفت: پوریا با عشق و علاقه وافری به تحصیل در این رشته پرداخت و در آزمونهای تحصیلی از دانشجویان ممتاز بود.


پدر در ادامه از عشق پدر و پسر سخن گفت و اظهار کرد: سعید یک جوان مومن، پاکدامن و محبوب خانواده بود و به شدت به وی علاقه داشتم و دارم. وی افزود: شرکت ملی نفتکش و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسیار پیگیر ماجرا بودند و با ما همکاری و با ارسال پیام تسلیت ابراز همدردی کردند اما ایکاش کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت نفتکش در همان روز نخست تشکیل می شد و زمان از دست نمی رفت.


عیدی پور ادامه داد: ما در روزهای پس از حادثه آتش سوزی نفتکش سانچی با سردرگمی مواجه بودیم و فرضیه های مختلفی از ذهنمان می گذشت که آیا عزیزانمان همچنان در کابین موتورخانه کشتی بسر می برند یا اینکه با قایق نجات نفتکش را ترک کرده اند. پدر پوریا از سرنشینان کشتی سانچی معتقد است هنوز کورسویی از امید به بازگشت عزیزمان ما را به آینده امیدوار می کند.


عیدی پور با بیان این که من به پسرم افتخار می کنم که در راه خدمت به وطن جان سپرد افزود: از همه مردم که از گوشه گوشه ایران با تماس های تلفنی و ارسال پیام تسلیت ابراز همدردی کردند سپاسگرازم .

** فرزندم ،فرزند ایران است
عبدالله عبداللهی پدر سجاد نیز به خبرنگار گفت: از ابراز همدردی همشهریان ،هموطنان و اصحاب رسانه که جویای حال ما بودند سپاسگزارم. فرزند من متعلق به تمام ایران است و از این بابت افتخار می کنم.
عبداللهی درباره ویژگی رفتاری فرزندش اظهار کرد: سجاد از هر نظر، یک انسان مومن، فداکار، خوش اخلاق و مهربان بود و وابستگی خاصی به وی داشتم در تحصیل نیز دارای انگیزه و پشتکار بالایی بود.
وی ادامه داد: توقع و انتظار رسیدگی بیشتری به این حادثه داشتیم و این که گروه نجات در ساعات اولیه حادثه در محل حضور پیدا می کردند که اگر چنین می شد شاید سرنوشت به گونه دیگری رقم می خورد.
عبداللهی پدر این دانشجوی دریانورد ادامه داد: ما انتظار داریم که در خصوص این حادثه و ابهامات مطرح شده از سوی مسئولان شفاف سازی صورت گیرد.
با دستور و تاکید رییس جمهوری پس از وقوع این حادثه علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروههای کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای لازم انجام شود.
اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، چرا که نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.
در نهایت روز یکشنبه (24 دیماه) رسانه ها اعلام کردند که نفتکش سانچی عملا در حال غرق شدن است و اسامی خدمه کشتی نیز به عنوان جان باختگان اعلام شد.
شهرستان ممسنی به مرکزیت نورآباد در 158 کیلومتری غرب شیراز قرار گرفته است.
چهار نفر از جان باختگان حادثه آتش سوزی نفتکش سانچی از اهالی استان فارس بوده که این افراد مجید قصابی اروجی کاپیتان کشتی و اهل شهرستان پاسارگاد ، پوریا عیدی پور و سجاد عبدالهی اهل نورآباد ممسنی و سعید دهقانی اهل شهرستان اقلید بود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: دشمن قادر نیست ملت ایران را به زانو در آورد/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت

 5. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 6. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 7. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 8. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 11. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 12. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 13. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 14. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 15. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 16. نوبخت خبر داد: برنامه پیشنهادات دولت برای حمایت منطقی از پیمانکاران

 17. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

 18. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 19. نظر"داود هرمیداس باوند" درباره ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر

 20. شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟

 21. مالیات بر عایدی سرمایه تنها سوداگران و تقاضای غیرمصرفی را هدف قرار می‌دهد

 22. وزیر دولت اصلاحات: رویکردهای اقتصادی دولت شباهت زیادی به رویکردهای دولت هاشمی دارد

 23. گلستان ، بهشت گردشگری ایران  

 24. عذرخواهی یک رهبر به چه معناست  

 25. شکست شیرها در برابر لشکر کفتارها   

پربحث‌های دیروز

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 4. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 5. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 6. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 7. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 8. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 9. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 10. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 11. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 12. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 13. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: روحانی روزانه ۱۴ ساعت برای بسته ارزی وقت گذاشت

 14. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 15. اَخم شدید روحانی به لاریجانی!  

 16. رشد ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو ۱۲ هزار و ۱۶۹ تومان خریداری شد+ جدول

 17. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 18. این همه بی‌تدبیری

 19. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 20. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 21. وندی شرمن: فکر می‌کردم ایران برجام را نقض کند؛ اشتباه کردم

 22. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 23. راغفر: تخصیص ۲۰ میلیارد دلار در یک هفته بی سابقه است

 24. واکنش «قاضی‌پور» به کمپین فرزندت کجاست؛ پسرم چوپان است

 25. ناطق‌نوری سوار چه خودرویی می‌شود؟   

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. آن زن فاسد را می‌بینند و این زنان مجاهد را نه + تصاویر

 15. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 16. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 17. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 18. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 19. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 20. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 21. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 22. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 23. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 24. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 25. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

پربحث‌های هفته

 1. جزییات سوءقصد به جان فوق تخصص کلیه در یکی از بیمارستان‌های پایتخت

 2. پرونده‌ای که پس از 11 سال بسته شد

 3. افشاگری تلخ مادر نوجوان غرق شده یزدی؛ جنازه پسرم را نمی‌دهند

 4. مرگ دلخراش ۲ نوجوان بعد از پرت شدن از وانت + تصاویر

 5. دست‌کم 22 کشته در پی فرو ریختن یک پل در ایتالیا/ تلاش نیروهای امدادی برای خارج کردن قربانیان

 6. خفاش تهران اعدام می‌شود

 7. عاملان واژگونی قطار‌های غرب استان تهران دستگیر شدند + عکس

 8. ترس از عمل جراحی بیمار را کشت

 9. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 10. قتل به خاطر گاز دادن موتور!

 11. شکایت زن جوان از شوهر به دلیل دخالت‌های مادرشوهرم

 12. سریال خیانت!

 13. شکنجه در حد مرگ به خاطر دختر عمه

 14. «وحید سلطان» از معروف‌ترین سارقان تهران دستگیر شد

 15. حمله میمون به آرایشگاه‌ زنانه در بابل/ یک نفر مصدوم شد

 16. خودروی شاسی‌بلند مینی‌بوس را واژگون کرد   

 17. تشریح صحنه جنایت توسط پدری که دخترش را کشت

 18. خودکشی مرد جوان روی پل مترو در اصفهان

 19. کشف ۲ کیلو موادمخدر از حجاج در فرودگاه

 20. مردم کدام کشورها بیشتر طعمه کوسه شده‌اند؟

 21. نجات ۱۰۰ نفر از آتش‌سوزی در برج ۱۲ طبقه مسکونی

 22. ریزش معدن طلا در ورزقان

 23. شوخی مرگبار جان مادر را گرفت

 24. آمار جانباختگان غرق شدگی در ۱۰ سال اخیر

 25. تیراندازی در خانی‌آباد تهران + جزئیات

آخرین عناوین