مگنت-ستاره یک مربع

مصائب خرید خودروهای چینی در بازار ایران

گروه اقتصادی الف،   3961029037 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
مصائب خرید خودروهای چینی در بازار ایران

انتقاد و اظهار گلایه از کیفیت قطعات خودروهای چینی به موازات افزایش عرضه و فروش آنها در سالیان اخیر تشدید شده است.

به گزاش باشگاه خبرنگاران، در سالیان اخیر،عرضه و فروش خودروهای چینی در بازار کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

شکل ظاهری زیبا،تعریف آپشن های متعدد و قیمت نسبتا پایین آن(حداقل در مقایسه با قیمت خودروهای خارجی و تولیدات کمپانی های صاحب نام اتومبیل سازی جهان)یکی از دلایل اصلی اقبال عمومی جامعه به خرید چنین خودروهایی محسوب می شود.

با نیم نگاهی به خودروهایی که در سطح معابر سواره روی خیابان ها در حال تردد هستند به این واقعیت مشهود و ملموس پی خواهیم برد که گویی میل به خرید خودورهای چینی به میزان قابل توجهی رو به تزاید است تا جایی که برخی از کارشناسان در توصیف این پدیده از عبارت مانور خودروهای چینی در خیابان های کشور استفاده می کنند.

در این میان،به موازات افزایش اقبال عمومی به خودروهای چینی،ضریب طرح گلایه ها و انتقادات از کیفیت قطعات برخی از اتومبیل های مذکور و هزینه بالای خرید و تهیه آنها نیز تشدید شده است.

عبدالله ولی محمدی،کارشناس خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به تنوع و گستردگی خودروهای چینی در بازار کشور اظهار کرد:متاسفانه ضریب اعطای خدمات و تسهیل شرایط برای خدمات پس از فروش مناسب و معقول برای خودروهای مذکور به میزان اقبال و تقاضائی که برای آنها وجود دارد رشد پیدا نکرده است.

وی افزود:انتظار می رود به تناسب حجم واردات چنین محصولاتی،آموزش لازم فنی برای تعمیر آنها نیز در دستور کار قرار گیرد اما هم اکنون جز نمایندگی های مربوط،مراکز تعمیراتی تخصصی خودروهای اشاره شده بسیار محدود و اندک هستند.

ولی محمدی گفت:این در شرایطی است که منطق حکم می کند با عنایت به تکثر و تعدد بالای عرضه و فروش خودروهای چینی،مراکز اعطای خدمات تخصصی در اقصی نقاط شهر و جاده ها و شاهراههای پرتردد در ارتباط با اتومبیل های مذبور افزایش یابد.

کارشناس خودرو بیان کرد:نکته حائز اهمیت بعدی به استهلاک بالای برخی از خودروهای مذکور باز می گردد و به نوعی می توان گفت،فرآیند زمانی بروز نارسایی در قطعات اتومبیل ها(حداقل در برخی از مدل های خاص)با سرعت قابل توجهی سر می رسد.

وی افزود:البته در این میان هستند مصرف کنندگان و مالکانی که از خرید این خودروها رضایت کامل دارند و این چنین مطرح می کنند که با عنایت به پولی که پرداخت کرده اند،خودروی مناسبی در اختیار آن ها قرار گرفته است.

سعید مبارکی،یکی از مدافعان و حامیان خرید خودروهای چینی به شمار می رود،وی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به تنوع و امکانات رفاهی مطلوبی که برای خودورهای چینی تعریف و تعبیه شده،بیان می کند:در واقع امر،خرید یک خودروی ژاپنی و کره ای مشابه مختصات اتومبیل های چینی موجود در بازار،مستلزم هزینه کرد هر چه بیشتری است و به تبع باعنایت به تفاوت معنادار قیمت یک خودروی چینی با کره ای،نمی توان انتظار داشت که به طور دقیق اتومبیلی با همان کیفیت بالا سوار شد و به هر حال یکی از عوامل ارزان تر بودن خودروی چینی به نسبت اتومبیل های کره ای ،ژاپنی،آلمانی و ... به کیفیت پایین تر قطعات آن ها معطوف می شود.

مبارکی بیان کرد:البته نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که در میان خودروهای تولید و عرضه شده از سوی کشور چین،هستند اتومبیل هایی که از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردارند که البته برای خرید آن باید هزینه هر چه بیشتری را صرف کرد.

هزینه بالای خرید قطعات خودورهای چینی،جذابیت قیمت اولیه آن را تحت الشعاع قرار می دهد

رضا داوود اسماعیلی،کارشناس خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به توجیه برخی از مشتریان خرید خودروهای چینی مبنی بر قیمت پایین این اتومبیل ها در مقایسه با نمونه های مشابه خارجی دیگر گفت:اگرچه در نگاه اول ما به تفاوت قیمت خرید یک دستگاه اتومبیل چینی در مقایسه با خودرویی کره ای،ژاپنی،آلمانی و...بسیار قابل توجه به نظر می رسد،اما به تدریج این تفاوت با هزینه خرید بالای قطعات معیوب و مستهلک شده،جبران می شود و در مقام عمل به تدریج فاصله موجود با صرف هزینه سنگین نگهداری،پوشش داده می شود.

وی افزود:به نظر می رسد،دستگاه های ذی ربط باید نسبت به ارتقای سطح اعطای خدمات پس از فروش،اقدامات و اصلاحات لازم را مد نظر قرار دهند زیرا وضعیت موجود با قاعده حمایت از حقوق مصرف کنندگان، تناسب چندانی ندارد و نباید شاهد این عارضه باشیم که مالک یک خودوری چینی بعد از اتمام دوران گارانتی،برای رفع عیب خودوری خود دچار برخی مشکلات و پیچیدگی ها شود.

اُفت بالای قیمت خودروهای چینی

یکی دیگر از مشکلات موجود در بازار خودروهای چینی به اُفتِ قیمت بالای اتومبیل های مذکور معطوف می شود.

به واقع بعد از گذشت مدت کوتاهی از خرید خودروی صفر کیلومتر چینی،چندین میلیون تومان از قیمت آن کاهش می یابد که این قاعده نانوشته در ارتباط با تمامی خودروهای موجود در بازار ایران اعم از خارجی و داخلی مصداق پیدا می کند اما در این میان ضریب و شدت کاهش قیمت اتومبیل های چینی بسیار فراتر از حد معمول و متعارف به نظر می رسد.

در این میان،برخی از کارشناسان بازار خودرو معتقدند با شرایط موجود،انتظار می رود با افزایش کیفیت خودروهای داخلی و استفاده هوشمندانه از ظرفیت های انسانی در عرصه طراحی خودرو و سرمایه گذاری مطلوب و برنامه ریزی مدون و اصولی،شرایطی فراهم شود تا میل و گرایش عمومی جامعه به خرید اتومبیل های داخلی تقویت شود.

محمد علی اسلامی،کارشناس بازار در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،در این خصوص بیان کرد:اگرچه اکنون طیف وسیعی از مالکان خودرو و متقاضیان خرید اتومبیل در حال استفاده از خودروهای داخلی هستند اما واقعیت امر این است که با عنایت به قدرت خرید محدود و قیمت بالای خودرو در کشور،در عمل انتخاب چندانی در پیش روی متقاضیان خرید وجود ندارد و در بسیاری از موارد انتخاب ها از سر ناچاری است.

وی در پایان گفت:بنابراین انتظار می رود با اتخاذ تدابیر ویژه،شرایط به نحوی مهیا شود که ضریب کیفی خودروهای داخلی با تقویت هر چه بیشتری همراه شود و به موازات آن در بخش طراحی خودرو نیز، برنامه ریزی دقیقی برای پیشرفت هر چه بیشتر،تعریف شود و قطع به یقین در چنین شرایطی شاهد اقبال هر چه بیشتر جامعه به خرید خودروهای داخلی خواهیم بود که این رویکرد به نوبه خود زمینه مناسبی را برای تحول در صنعت خودروسازی کشور رقم می زند که ماحصل آن به حصول دستاوردهای ارزنده اقتصادی منتهی خواهد شد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۲۹۹۱۱۲:۱۰:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
چین به زودی بازار خودوی دنیا رو میگیره . چین در حال تولید بی ام و بنز مزدا و ... هست برلیانس ، جیلی ، چانگان و MG ، فاو ، گریت وال قابل مقایسه با چری ، لیفان نیستند همه خودرهای چینی رو به یک چشم نباید دید
ناشناس۲۱۳۱۶۹۱۳:۵۱:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
آخی چینی خریدی
ناشناس۲۱۳۰۲۹۱۲:۲۲:۴۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
والا هر طور حساب کنی ماشین چینی از ماشین به ظاهر داخلی خیلی بهتره
ناشناس۲۱۳۱۵۵۱۳:۴۰:۳۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
ما ماشین داخلی نداریم اینها همه 70% قطعات از چین و کره و فرانسه میاد . البته درستش هم همینه الان ایفون امریکا الان در چین تولید میشه مشکل کیفیت هم نداره
ناشناس۲۱۳۲۷۷۱۵:۱۰:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
تعرفه ها را بردارید تا خودرو ساز های داخلی مجبور به رقابت ظده و امنیت مردم و در صد حفظ جانشان بالاتر رود.خودرو داخلی قاتل جیب و جان مردمه.
ناشناس۲۱۳۳۶۵۱۶:۱۰:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
صنعت اتومبیل داشته باشیم ؟ آخه پس از ۴۰ سال هنوز نتونستیم از مونتاژ رد بشویم که هیچ همان کیفیت را هم نتوانستیم حفظ کنیم
ناشناس۲۱۳۴۱۹۱۶:۵۶:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
ما یه برلیانس خریدیم لامپ ترمز در سه هزار تا سوخت
پرویز۲۱۳۶۷۳۲۰:۴۱:۱۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
خیانت بزرگ را کسانی کردند که بجای وارد کردن خودروهای ژاپنی و کره ای و اروپایی خودرو چینی را وارد کردند.
ناشناس۲۱۳۶۷۸۲۰:۴۸:۴۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
دولت میتونه باز هم بسازه و تحویل مردم بده به اسم خودروی داخلی ، تا همه بیشتر از قبل به سمت آشغالهای چینی متمایل بشن ! و یا قیمت ماشینهای خوب اروپایی و ژاپنی رو ده برابر کنه تا کسی نتونه بخره و همه رو بیارن به ماشینهای چینی !!چرا هیچکس نمیپرسه سود دلالی ماشینهای چینی تو جیب چه افرادی میره که همه سیاستهای دولت به نفع اونها تموم میشه !!!
ناشناس۲۱۳۷۵۴۲۲:۰۱:۰۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
کی میگه قیمت ماشین چینی پایینه؟ هزینه گمرک ایرانی بالاست. وگرنه قیمت ساندرو حداکثر 30 میلیون و جیپ حداکثر 70 میلیون تومان هست.
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. زندگی مدفون شده + تصاویر

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 7. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 8. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 11. افزایش قیمت نان منتفی شد

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. تب بازار ارز فروکش کرد

 14. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 15. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 16. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 17. ترامپ تاکنون چه کسانی را «سگ» خوانده است؟

 18. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 19. سفر مقام آمریکایی به آسیا برای جلب حمایت از تحریم‌ها علیه ایران

 20. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 21. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 22. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 23. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 10. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 11. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 23. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 24. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 25. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 20. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 21. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 22. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های امروز

 1. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 2. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 3. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 4. آخرین قیمت خودروها در بازار

 5. افزایش قیمت نان منتفی شد

 6. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 7. تب بازار ارز فروکش کرد

 8. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 9. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 10. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 11. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 12. لوازم‌خانگی بی‌تفاوت به مصوبه ستاد تنظیم بازار!

 13. قیمت مرغ دوباره بالا رفت

 14. 2 انبار بزرگ داروهای خارجی و مواد غذایی به ارزش 70 میلیارد کشف شد

 15. رشد ۳۰ هزار تومانی سکه طرح جدید/ نرخ یورو ۱۰۰ تومان افزایش داشت+ جدول

 16. ذخایر پنهان ارزی چین چه قدر است؟

 17. کره جنوبی به دنبال معاف شدن از تحریم‌های ایران

 18. ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

 19. نرخ پیشنهادی رهن و اجاره آپارتمان در تهران

 20. اولویت‌های دریافت ارز کالاهای وارداتی اصلاح شد/ویرایش گروه‌های کالایی اول تا چهارم+سند

 21. زمان پرداخت وام ۵ میلیون تومانی به بازنشستگان

 22. اوج گیری قیمت بلیت هواپیما

 23. وزیر نیرو: توقف سد هراز صحت ندارد

 24. زمان واریز یارانه مردادماه

 25. ریزش قیمت طلا توقف‌ناپذیر ماند

پربحث‌های دیروز

 1. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 4. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 5. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 6. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 7. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 8. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 9. وزیر نیرو: پرونده خاموشی‌ها بسته شد

 10. کاهش 50 درصدی خرید نفت از ایران در ازای دریافت معافیت از آمریکا

 11. آخرین قیمت طلا و ارز در بازار/ سکه ۳ میلیون و ۸۴۶ هزار تومان شد

 12. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): اقتصاد را به مردم واگذار کنیم

 13. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 14. نرخ بلیت پروازهای خارجی کاهش یافت

 15. نوبخت خبر داد: برنامه پیشنهادات دولت برای حمایت منطقی از پیمانکاران

 16. مالیات بر عایدی سرمایه تنها سوداگران و تقاضای غیرمصرفی را هدف قرار می‌دهد

 17. مبلغ اجاره ماهانه مسکن ۲۶ درصد رشد کرد

 18. آخرین وضعیت طرح اعاده اموال نامشروع در مجلس

 19. خبر خوب برای کامیونداران

 20. افت ۱۷۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو کاهش یافت + جدول

 21. توقف ترخیص خودروهای ثبت سفارش غیرقانونی

 22. قیمت دلار در بالاترین سطح ۱۳ ماه اخیر قرار گرفت

 23. کاهش جهانی قیمت طلا، به بازار تهران رسید

 24. فهرست کامل آخرین اصلاحات کالاهای وارداتی

 25. صرافی یک بانک پملب شد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 4. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 5. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 6. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 7. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

 8. صندوق بین المللی پول: ایران پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا می‌شود + جدول

 9. بسته جدیدی ارزی دولت و ضعف‌های آن

 10. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 11. نقد توکلی نسبت به بسته ارزی دولت/ به نظر می رسد دولت از دلار هشت هزار تومانی بدش نیامده است  

 12. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 13. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 14. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 15. پورابراهیمی: از آقای ربیعی به دادگاه شکایت خواهیم کرد/ پرونده کاملا مبسوطی از تخلفات او تهیه شده؛ به اطلاع مردم می‌رسانیم

 16. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 17. معاون وزیر راه: خودروسازان اجازه کاهش قیمت خودرو را نمی‎دهند

 18. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 19. درج قیمت بر تابلوها/ صرافی‌ها رسما کار خود را آغاز کردند

 20. رشد ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو ۱۲ هزار و ۱۶۹ تومان خریداری شد+ جدول

 21. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 22. این همه بی‌تدبیری

 23. فرشاد مومنی: رانت‌جویی را برای بقای خود متوقف کنید/ انتقاد از سخنان«بسیار غم انگیز» رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی

 24. نهاوندیان: فرمانده اقتصادی دولت رئیس‌جمهور است/ هر وقت تغییر نیاز باشد، تصمیم می‌گیرند

 25. شریعتمداری: ذخایر کالاهای اساسی کافی است/ مردم نگران نباشند

آخرین عناوین