مگنت-ستاره یک مربع

صدای پای «پوتین» در شبه جزیره عربستان

گروه جهان الف،   3961026048
صدای پای «پوتین» در شبه جزیره عربستان

از دسامبر سال 2016 که مذاکرات آستانه درباره حل بحران سوریه آغاز شد، تحلیلگران غربی با دقت نقش فزاینده روسیه به عنوان یکی از میانجیگرهای بحران‌های خاورمیانه را رصد می‌کنند.

روزنامه ایران نوشت: از دسامبر سال 2016 که مذاکرات آستانه درباره حل بحران سوریه آغاز شد، تحلیلگران غربی با دقت نقش فزاینده روسیه به عنوان یکی از میانجیگرهای بحران‌های خاورمیانه را رصد می‌کنند.
 
در این مدت تحلیل‌های مختلفی درباره مداخله‌های پرریسک انجام شده در سوریه ارائه شد؛ مداخله‌هایی که باعث شکل‌گیری دایره‌ای از پیش‌بینی‌ها در بحران‌های امنیتی خاورمیانه شد؛ جایی که مسکو در آن برای خود نقش دیپلماتیک کلیدی و مهمی قائل است. در این میان آنچه بیشتر از دیگر موقعیت‌ها در میان صاحبنظران به بحث گذاشته می‌شود، مداخله دیپلماتیک روسیه در یمن، بحران قطر و رویارویی ایران و عربستان است.

در حالی که هر کدام از این سه بحران، به روسیه فرصت مغتنم و باارزشی برای توسعه نفوذ ژئوپلیتیکال خود در خاورمیانه ارائه می‌کند، سیاستمداران غربی توجه شایسته‌ای به چشم‌انداز مداخله دیپلماتیک روسیه در یمن نمی‌کنند. این کم‌توجهی، ناشی از کوتاه‌بینی است. بحران یمن دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که برای مداخله دیپلماتیک روسیه مانند آنچه در قبال سوریه در پیش گرفت، مزایای فراوانی دارد و به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، فرصت کم‌هزینه و باارزشی می‌دهد تا قدرت مسکو را در خاورمیانه تقویت کند. ساکنان کاخ کرملین، یمن را به عنوان مقصدی جذاب برای مداخله‌گری‌های دیپلماتیک خود می‌دانند زیرا باور دارند عربستان سعودی مایل است به رفتارهای خصمانه‌اش در یمن پایان دهد، البته در صورتی که توافق و شرایط برایش منفعت داشته باشد.
 
عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در آخرین سفر خود به مسکو، پرده از این تمایل عربستان برداشت. جبیر در پاسخ به پرسش خبرنگاران روسیه، مدعی شد، عربستان سعودی نیز خواستار ثبات و توافق دیپلماتیک یمن است که به موجب قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل که در آوریل 2015 صادر شد، تمام گروه‌های مسلح باید اسلحه‌های خود را زمین بگذارند و به جنگ داخلی یمن پایان دهند. افزایش سیاست‌های ضدجنگ در سپهر سیاسی سعودی رابطه مستقیمی با کاهش نفوذ و قدرتشان در یمن و شکست‌های پی در پی غیرقابل انتظارشان دارد. عدم پیروزی استراتژیک و مهم عربستان در یمن از پائیز 2015 که جنگ را آغاز کردند، سیاستمداران آل سعود را متقاعد کرده که از آتش درگیری یمن، هیچ آبی برایشان گرم نمی‌شود. تصمیم به استعفا و کناره‌گیری عربستان از یمن، زمانی تقویت شد که قطر در ماه ژوئن خود را از شورای همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس کنار کشید و امارات متحده عربی نیز حملات هوایی خود را علیه گروه الاصلاح، حزبی که مورد حمایت عربستان سعودی است، آغاز کرد.
 
روسیه و تمام ویژگی‌های یک میانجیگر
 
از آنجا که بازیگران منطقه‌ای مانند کویت یا عمان از روابط دیپلماتیک خود بارها استفاده کرده‌اند، ریاض برای رسیدن به یک توافق سیاسی پایدار در یمن، نیاز دارد تا با یک میانجیگر پرقدرت و پرنفوذ خارجی هماهنگ شود. این خلا میانجیگری فرصت خوبی برای روسیه است تا بتواند با تسهیل راه حل و فصل مناقشات یمن، توانایی دیپلماتیک خود را نشان دهد. روسیه برای پذیرفتن نقش میانجیگری پیشرو در یمن، دو مزیت عمده متمایز دارد: اولاً، از زمان آغاز مداخله نظامی به رهبری سعودی در مارس 2015، روسیه روابط و همکاری مشترک خود را با تمام سهامداران اصلی سیاسی یمن حفظ کرده است. مسکو برخلاف ایالات متحده که در مراحل اولیه درگیری با عربستان سعودی کاملاً هماهنگ شد، فوراً حمایت خود را از حل مسالمت‌آمیز برای جنگ داخلی یمن اعلام کرد. در آوریل 2015، روسیه حملات هوایی عربستان را در یمن محکوم کرد و از توافقی کلی که شامل تمام تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد در برابر جناح‌های متخاصم یمن می‌شود، خبر داد.
 
با وجودی که مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن به یک درگیری طولانی منتهی شده است، روسیه روابط مثبتی با رهبران در هر دو طرف جنگ داخلی داشته است. روسیه برای حفظ تعهد خود به مذاکرات دیپلماتیک فراگیر، یک سفارت در صنعای تحت نظارت و مدیریت حوثی‌ها و یک کنسولگری در عدن، پایتخت حکومت منصور هادی، ایجاد کرد. از طریق این کانال‌های دیپلماتیک، مسکو با گروه‌های حامی عربستان و گروه‌های موافق ایران در مورد اقدامات ضد تروریسم مشورت می‌کند و مذاکرات غیر رسمی را در زمینه حل اختلافات در یمن انجام می‌دهد.
 
هر دو جناح سیاسی عمده در یمن نیز از ابراز همبستگی سوریه با خودشان خاطرات متعددی دارند. در ماه جولای، مسکو بشدت از انتصاب احمد الوهیشی دیپلمات مورد حمایت عربستان، به عنوان سفیر یمن در روسیه ابراز خوشحالی کرد. در 25 سپتامبر، روسیه به دولت هادی کمک کرد تا بانک یمن را بفروشد و حقوق کارمندان دولت یمن را پرداخت کنند.
 
برای خشنود کردن نیروهای شیعی یمن، مسکو مکرراً انتقادهای سازمان ملل از مبارزه‌های حوثی‌ها علیه عربستان سعودی را رد کرد و به بخش‌هایی از یمن کمک‌های انسان‌دوستانه فرستاد که البته تمام این کمک‌ها در حملات هوایی عربستان سعودی نابود شد. این رویکرد متعادل در برابر درگیری‌های یمن، روابط روسیه را با تمام وابستگی‌های ایدئولوژیک جناح‌های سیاسی یمن تقویت و تضمین کرده که روسیه می‌تواند یک واسطه موثر در درگیری‌های یمن باشد.
 
دوم، روسیه در طول دوره‌های درگیری‌های داخل یمن، تاریخ طولانی‌ای درباره تلاش برای ارتقای ثبات سیاسی در یمن دارد. در سال 1986، جنگی داخلی بین جناح‌های رقیب مارکسیستی در جمهوری یمن جنوبی به وجود آمد. هرچند اتحاد جماهیر شوروی در آغاز این جنگ داخلی همدست شده بود؛ زیرا در اوایل دهه 1980 با گروه‌های رقیب یمنی رقابت می‌کرد، اما با وجود این اتحاد جماهیر شوروی، از طریق دخالت نظامی محدود، سیاست یمن را تثبیت کرد و مقررات کمک‌های اقتصادی را وضع کرد. اتحاد جماهیر شوروی نیز عمیقاً مذاکرات دیپلماتیکی را که منجر به اتحاد مجدد یمن در سال 1990 شد تحت تاثیر قرار داد. در دهه 1980، اتحاد جماهیر شوروی، با حمایت از مارکسیست‌های معتدل در یمن جنوبی که از برقراری رابطه دیپلماتیک با یمن شمالی حمایت کرد، روند اتحاد را تسهیل کرد. اتحاد جماهیر شوروی روابط دیپلماتیک قوی‌ای با علی عبدالله صالح، رهبر شمال یمن نیز برقرار کرد. این اتحاد به تجزیه و تحلیل تقسیمات فرقه‌ای میان سنی‌ها و اکثریت یمن جنوبی و اکثریت شیعه شمالی یمن کمک کرد.
 
خاطرات مداخله‌های موفقیت‌آمیز دیپلماتیک اتحاد جماهیر شوروی در یمن، اعتبار روسیه را به عنوان یک داور در بحران کنونی افزایش می‌دهد. الکساندر کوزنسف، یکی از متخصصان برجسته روابط روسیه و خاورمیانه در  MGIMO، در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود گفت، ارتش یمن، روسیه را بشدت محترم می‌داند، چون مسکو کمک‌های گسترده‌ای به نیروهای مسلح یمن در طول جنگ سرد کرده است. تجربه مثبت صالح در مذاکره با مسکو در مورد متحد شدن یمن، به توضیح نگرش‌های طرفدار روس او در طول بحران کنونی یمن کمک می‌کند. صالح در ماه اوت سال 2016 برای پایان دادن به جنگ داخلی یمن از روسیه درخواست کمک کرد و دسترسی کامل روسیه به تاسیسات نظامی یمن را فراهم کرد.
 
دستاوردهای روسیه از میانجیگری
 
مداخله دیپلماتیک موفق روسیه در یمن همچنین پیامدهای مثبت بسیاری برای دستور کار ژئوپلیتیک مسکو در خاورمیانه خواهد داشت. از دیدگاه تاکتیکی در کوتاه مدت، پایان دادن به مناقشات باز در یمن به روسیه فرصتی برای تقویت پایه‌های خود به عنوان یک قدرت نظامی بزرگ در دریای سرخ می‌دهد. از سال 2009، مقامات نظامی روسیه ابراز علاقه کرده‌اند پایگاه نیروی دریایی روسیه را در یمن ایجاد کنند. این پایگاه دریایی، دسترسی روسیه به خطوط دریایی دریای سرخ را افزایش خواهد داد و به مسکو دسترسی به تنگه مهم و استراتژیک باب المندب را خواهد داد که دریای سرخ را به خلیج عدن پیوند می‌دهد. از آنجا که بیشتر شهرهای ساحلی دریای سرخ در کنترل نیروهای حوثی ضد امریکایی است، قطعاً پذیرش درخواست ساخت پایگاه نظامی مسکو با پاسخ مشتاقانه و گرمی از سوی سیاستمداران محلی روبه‌رو شد.
 
ایالات متحده درحال تمرین تقویت تاثیر و نفوذش بر فعالیت‌های تجاری‌ای که از طریق تنگه باب المندب عبور می‌کند، است و چین پایگاه دریایی دریای سرخ در جیبوتی را ساخته است، ایجاد یک پایگاه نظامی روسی در یمن جایگاه مسکو را به عنوان یک قدرت بزرگ در شبه جزیره عربستان، مانند واشنگتن و پکن حفظ می‌کند. شناخت بین‌المللی نفوذ روسیه در شبه جزیره عربستان، ادراکات نفوذ دیپلماتیک مسکو در خاورمیانه را تقویت می‌کند و آرمان‌های روسیه را برای ایجاد یک سیستم امنیتی جمعی منطقه‌ای توسعه می‌دهد. از منظر استراتژیک دراز مدت، مداخله موفق دیپلماتیک روسیه در یمن اعتبار بیشتری برای ارائه پیشنهادهای داوری در آینده روسیه خواهد داشت. گرچه از زمان توافق اخیر مسکو با ایالات متحده در سال 2013 برای تخریب انبارهای سلاح‌های شیمیایی سوریه، شهرت روسیه به عنوان یک میانجی در خاورمیانه به‌طور مداوم بهبود یافته است، با وجوداین منتقدان کرملین در جهان عرب استدلال می‌کنند، مسکو از پیشنهادهای میانجیگری به‌طور منفی برای پیشبرد منافع ژئوپلیتیک خود استفاده می‌کند.
 
در جریان مذاکرات آستانه این انتقادها را رفتار خود روسیه تقویت کرد. برخی از مقامات سعودی و قطری از خروج جنبش‌های مخالف سوریه از مذاکرات آستانه به عنوان مدرکی مبنی بر استفاده از روند صلح آستانه به عنوان یک جبهه دیپلماتیک برای مشروعیت دادن به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه استفاده کرده‌اند. اگر روسیه به عنوان یک واسطه بی‌طرف و موثر در یمن عمل کند، پوتین قادر خواهد بود با انتقادات از سیاست مسکو در سوریه و افزایش احترام به روسیه به عنوان یک محرک در جهان عرب مبارزه کند. همانطور که مسکو علاقه‌مند به میانجیگری در لیبی، درگیری‌های قطر و جنگ نیابتی ایران و عربستان است، مداخله نظامی موفقیت‌آمیز روس‌ها در یمن می‌تواند باعث پیشرفت اهداف مسکو در جهت قدرت بلامنازع خاورمیانه شود. از سوی دیگر، سیاستمداران کرملین معتقدند که توسعه مداخله‌گری‌های مسکو در یمن، می‌تواند به روسیه کمک کند تا تصویر خود را در جهان عرب بهبود ببخشد.
 
همانگونه که وینیامین پاپوف، سفیر سابق روسیه در یمن هم گفته، افزایش گفت‌و‌گوهای دیپلماتیک روسیه میان گروه‌ها و احزاب مختلف یمنی و کمک روسیه به ارسال کمک‌های انساندوستانه به مردم باعث می‌شود، جو خاورمیانه به‌طور مثبتی در حمایت از روسیه تغییر کند و جایگاه روسیه در خاورمیانه بیشتر از همیشه رفیع شود. نتیجه تحقیقاتی در مرکز تحقیق جوان عرب 2017، که بزرگ‌ترین مرکز نظرسنجی خاورمیانه است، نشان می‌دهد که چگونه مداخله روسیه باعث ترمیم جایگاهش در افکار عمومی مردم جهان عرب می‌شود. براساس آن تحقیق، 21 درصد از جوانان عربی روسیه را به عنوان کشور متحد خود می‌بینند. درحالی که در سال 2016، 9 درصد از رای‌دهندگان روسیه را متحد کشور خود می‌دانستند.
 
از سوی دیگر، به دنبال نتیجه این نظرسنجی، بیشتر رای‌دهندگان از حمایت واشنگتن از نیروهای ائتلاف عربی به رهبری آل سعود انتقاد کرده بودند و بر همین اساس جایگاه امریکا در ذهنشان تنزل پیدا کرده بود. به همین خاطر است که تحلیلگران معتقدند اگر روسیه سیاستی متفاوت از ایالات متحده در یمن پیشه کند، به‌طور حتم از حمایت افکار عمومی هم برخوردار خواهد بود و آینده درخشانی برای خود در خاورمیانه دست و پا خواهد کرد. اگر مسکو حضور دیپلماتیک خود را در یمن توسعه بدهد و پایان جنگ 2 ساله را رقم بزند و به ایجاد ثبات سیاسی این کشور کمک کند، به سختی می‌توان جایگاه مهمی برای روسیه در خاورمیانه طی سال‌های آتی در نظر نگرفت.
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 2. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 3. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 4. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 5. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 6. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 7. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 8. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 9. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 10. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 11. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 12. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 13. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 14. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 15. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 16. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 17. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 18. افزایش قیمت سکه و دلار در بازار؛ سکه ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار تومان/ دلار ۹۷۰۰

 19. وزیر صنعت: بسته ارزی جدید ثبت سفارش را کاهش می‌دهد

 20. آیا حزب‌الله قوی‌تر از ارتش اسرائیل است؟

 21. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 22. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 23. پلمپ صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 24. «کوفی عنان» درگذشت

 25. صرافی عامل بانک مرکزی پلمپ شد + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 4. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 5. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 6. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 9. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 10. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 11. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 12. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 13. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 14. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 15. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 16. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 17. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 18. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 19. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 20. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 21. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 22. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 23. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 24. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 25. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 13. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 14. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 15. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 16. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 21. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 22. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

پربحث‌های امروز

 1. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 2. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 3. آیا حزب‌الله قوی‌تر از ارتش اسرائیل است؟

 4. «کوفی عنان» درگذشت

 5. روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم

 6. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 7. درخواست جالب روزنامه کره‌شمالی از ترامپ

 8. راشاتودی: تشکیل "گروه اقدام ایران" جدیدترین طرح آمریکا برای سرنگونی است

 9. «گروه اقدام ایران»؛ نام تازه آمریکایی‌ها برای اهداف کهنه

 10. ادامه حضور آمریکا در سوریه بعد از نابودی داعش

 11. اسناد «ویکی‌لیکس» در خصوص دخالت عربستان سعودی در امور داخلی کانادا

 12. تمرینات آموزشی قریب الوقوع آنکارا و آمریکا در منبج

 13. پوتین: حفظ برجام مهم است/ مرکل: نگران برنامه موشکی ایران هستیم!

 14. شلیک موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان

 15. حمله با چاقو در فرانسه یک کشته بر جا گذاشت

 16. گرجستان هتک حجاب به مسافران ایرانی را رد کرد

 17. اسرائیل پیشنهادات دبیرکل سازمان ملل را نپذیرفت

 18. ترامپ: اسرار کشور را نمی‌توان به «جان برنان» سپرد

 19. شرط آلمان برای برداشتن تحریم‌های روسیه

 20. جزییات جدیدی از مخفیگاه و وضع جسمانی ابوبکر البغدادی

 21. درخواست واشنگتن از «فیس‌بوک» برای جاسوسی

 22. سنگ اندازی‌های عربستان، حجاج قطری را از حج محروم کرد

 23. آیا عربستان سناریوی قطر را در مورد کویت هم پیاده می‌کند؟

 24. وعده‌های تل‌آویو در مقابل آتش‌بس برای نوار غزه چیست؟

 25. گفت‌وگوی خواندنی "سفیران" با سفیر ونزوئلا

پربحث‌های دیروز

 1. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 2. ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی را بشناسید

 3. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 4. وزیر خارجه چین: همکاری‌ها با ایران افزایش می‌یابد

 5. ترکیه: آمریکا نمی‌تواند دوست را از دشمن تشخیص دهد

 6. چرا ایران علی‌‌رغم تحریم‌ها وارد مذاکره با آمریکا نخواهد شد؟

 7. آمریکا ارتش میانمار را تحریم کرد

 8. ترکیه راه روسیه را در فروش دارایی‌های دلاری پیش گرفت

 9. تازه‌ترین باج‌خواهی مالی آمریکا از عربستان سعودی در پوشش مبارزه با داعش

 10. ادعای توافق ترامپ و پوتین بر ضرورت خروج ایران از سوریه

 11. رویترز: «جان بولتون» هفته آینده با همتای روس خود درباره ایران گفت‌وگو می‌کند

 12. سفیر ونزوئلا در تهران: آمریکا از توان موشکی ایران می‌ترسد/تعهدات آمریکایی‌ها قابل اطمینان نیست

 13. انتقاد شدید روسای پیشین اطلاعات آمریکا از ترامپ

 14. آمریکا برنامه 200 میلیون دلاری تثبیت اوضاع سوریه را لغو کرد

 15. «عمران‌خان» نخست‌وزیر پاکستان شد

 16. نسخه رئیس پیشین موساد برای شکست حزب‌الله

 17. زارعی: سرمنشاء جنایات بی‌سابقه علیه یمن شورای امنیت است/ فرماندهی جنگ با آمریکاست

 18. «نتانیاهو» برای یازدهمین‌بار بازجویی شد

 19. دادگاه ترکیه سومین درخواست آزادی کشیش آمریکایی را رد کرد

 20. سعدالله زارعی: انصارالله قدرت ناامن کردن باب‌المندب را دارد

 21. آمریکا: درهای مذاکره با روسیه را باز گذاشته‌ایم

 22. ادعای توافق برای خروج ایران از سوریه صحت دارد؟

 23. پیشنهاد رشوه عروس ترامپ به اوماروسا در ازای حق السکوت

 24. تهدید آمریکا به تحریم چین برای واردات نفت ایران

 25. لیبرمن: منفعت اسرائیل در سرنگونی قدرت حماس است

پربحث‌های هفته

 1. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 4. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 5. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 6. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 7. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 8. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 11. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 12. ظریف:کنوانسیون رژیم حقوقی خزر و 6 موافقتنامه در اجلاس سران در آکتائو امضا می‌شود

 13. مفتی اهل سنت عراق: نخستین مدافع ایران خواهم بود

 14. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 15. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 16. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 17. غیبت پنج ماهه ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس/ کاهش چشمگیر کشتی‌های آمریکایی در منطقه

 18. سیگنال خطرناک به جمهوری خواهان

 19. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 20. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 21. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 22. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 23. وزیر خارجه آمریکا: گروه اقدام ایران تشکیل شد/ مذاکره با ایران پیش‌شرط‌هایی دارد

 24. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 25. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

آخرین عناوین