درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

ناصر ایمانی، گروه سیاسی الف،   3961020251 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 بیانیه 16 تن از اصلاح طلبان در خصوص علل حوادث اخیر کشور، شایسته توجه بیشتر است. امضاء کنندگان بیانیه دلایل وقوع اعتراضات اخیر را چنین تبیین می نمایند :

۱. کمبودهای اقتصادی و معیشتی بخشی از مردم و نیز محدودیت های اجتماعی و سیاسی برخی دیگر

۲.عملکرد جناح تندروی مخالف با تکیه بر تریبون ها و رسانه های خود به ویژه صدا و سیما

 ۳. عدم اصلاحات سیاسی و گسترش و تقویت نظارت های مردمی و استقلال نهاد‌ های نظارتی رسمی

 این بیانیه دخالت مستقیم عوامل خارجی در کشور را رد نموده و صرفاً آنها را در بهره برداری از وقایع داخلی ایران موثر می داند.

 این افراد عامل ریشه ای در اعتراضات اخیر را که بر عوامل دیگر مقدم است ، عدم اصلاحات سیاسی و عدم استقلال نهادهای نظارتی رسمی و نهادهای حل منازعه می داند که منظور آنها نهادهائی مانند قوه قضائیه و شورای نگهبان و نهاد رهبری است. امضاء کنندگان در این بیانیه از حق اعتراض مسالمت آمیز مردم بسیار سخن گفتند اما این حق را برای جناح مخالف دولت به رسمیت نمی شناسند. اگر چه این حق را برای خود، بعنوان جریان مخالف دولت قبل به رسمیت می شناختند.

 از نظر این افراد، ریشه اصلی اعتراضات به بخشی از حاکمیت مربوط است و تا این نهادها" استقلال "نداشته باشند، این اعتراضات ادامه خواهد یافت.

 آنچه شایان توجه بسیار است، اینکه این افراد به هیچ وجه عملکرد دولت مورد حمایت خود و نیز مجلس اصلاح طلب را مورد انتقاد و اعتراض قرار نمی دهند و ریشه اعتراضات را به عوامل دیگر مربوط می کنند. در حالیکه دولت مورد حمایت آنان در چهار سال و نیم زمان قدرت را بدست داشته و بالاخص با امضاء بر جام ، امید زیادی به اصلاحات اقتصادی کشور را نوید دادند.

 در واقع بیانیه مذکور با زیرکی  از پرداختن به مسئولیت دولت و مجلس مورد حمایت آنان ( حداقل بعنوان عوامل اصلی کمبود های اقتصادی) طفره می رود.

اگر اصلاح طلبان به واقع اعتقاد دارند که علل اصلی اعتراضات مردمی ، عدم استقلال نهادهای نظارتی رسمی و نهادهای حل منازعه است، چرا تلاش می نمایند که قدرت را در نهادهای غیر نظارتی مانند مجلس و دولت بدست بگیرند؟

 آنها طی هشت سال دولت اصلاحات و مجلس ششم به این نتیجه رسیدند که اصلاحاتی را که آنان مد نظر دارند، محقق نمی شود و حتی در اعتراضات خشونت بار سال ۸۸ نیز این واقعیت را آزمودند. پس چرا مجدداً برای حضور در قدرت و بدست گرفتن مجلس و دولت، اعلام آمادگی کردند ؟

 به نظر می‌رسداصلاح طلبان، هیچگاه مسئولیت پذیر نیستند و از پاسخ گوئی نهادهای تحت حمایت خود طفره می روند. تا زمانی که قدرت را در دولت و مجلس در اختیار ندارند، از فقدان آزادی و رای مردم و بسته بودن حاکمیت سخن می رانند و هر گاه این دو نهاد را در اختیار می گیرند، ریشه مشکلات کشور را به نهادهای نظارتی منتسب می کنند.

اگر صداقت با مردم ، راهکار اساسی برای شنیدن اعتراضات بحق مردم است ، پس باید صادقانه مسئولیت خود را و نهادهای مورد حمایت را پذیرفت .

طی بیست و چهار سال گذشته، حداقل شانزده سال قوه مجریه در اختیار اصلاح طلبان بوده است . آیا زمان آن فرا نرسیده است اصلاح طلبان که از کمبودهای اقتصادی و معیشتی مردم ابراز ناراحتی می کنند ، حداقل بخشی از مسئولیت آن را متوجه خود نمایند؟

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲ مهر ۱۳۹۷مهلت دو هفته‌ای به احزاب اصلاح طلب برای ارسال نظرات خود درباره پارلمان اصلاحات
۲۵ شهریور ۱۳۹۷عباس عبدی در گفتگو با الف: دولت روحانی برای شرایط ویژه و سخت نیست/ باید دولت را نقد کرد؛ نقد باعث تضعیف نیست/ اصلاح‌طلبان اختلاف دارند؟
۲۱ شهریور ۱۳۹۷یک اصلاح‌طلب: عارف و موسوی لاری به شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان آسیب جدی زدند
۱۹ شهریور ۱۳۹۷عارف: دولتی را روی کار آوردیم که مجبوریم صورت‌مان را با سیلی سرخ نگه داریم
۱۲ شهریور ۱۳۹۷سخنگوی مجمع نیروی‌های خط امام: شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را به رسمیت نمی‌شناسیم
۱۱ شهریور ۱۳۹۷واکنش قناعتی به تخریب "قالیباف"
۶ شهریور ۱۳۹۷واکنش یک فعال اصولگرا به جلسه حضور روحانی در مجلس
۴ شهریور ۱۳۹۷ چرا فریادهای امروز حضرتی شنیده نشد؟!/ چرا حساب اصلاح طلب ها جدا شدنی نیست؟
۲۵ مرداد ۱۳۹۷ایمانی: اختلاف‌نظر‌ها را به تریبون رسمی نکشید
۲۰ مرداد ۱۳۹۷عارف: عملکرد دولتمردان بی انگیزگی را به جامعه القا نکند
۱۷ مرداد ۱۳۹۷دولت؛ اصلاح طلبان و جریان انقلاب/ دولت چه میزان در بهبود وضع موجود می‌تواند مؤثر باشد؟
۱۵ مرداد ۱۳۹۷عارف: دولتمردان با مردم مستقیم صحبت کنند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۱۱۷۳۱۶:۴۱:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
اصلاح طلبان فقط بلدند خوب حرف بزنند و مردم را با خود همراه کنند ولی در عمل برای مردم کاری نمی کنند...............
ناشناس۲۰۱۲۸۲۱۸:۱۱:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
دوست عزیز نکات این نامه کاملا بر پایه واقعیت است و اگر به این نکات توجه نشود مطمئنا در آینده به مشکلات جدی تری بر میخوریم،ولی اینجور که معلوم است کسانی که قدرت را در دست دارند هنوز اصرار دارند که خود را بخواب بزنند.
راد۲۰۱۴۲۳۲۰:۲۴:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
شما که معتقد هستید که نامه این بزرگواران بر پایه واقعیت است،لازم به یادآوریه که امضاء کنندگان نامه افرادی شدیداً تندرو هستند که در زمانیکه اختیار دولت اصلاحات در دستشان بود و در زمانی که آزادی های سیاسی در اوج خود قرار داشت! بعد از اتفاقات کوی دانشگاه،وقتی به اهداف از پیش تعیین شده نرسیدند،طرح افراطی عبور از خاتمی را مطرح کردند.(کسی که قبله آمال آنها بود،البته بعد از آمریکا).این اساتید! بعد از تمام حوادث سالهای 78، 88 و 96 تنها تحلیلی که به ذهن اونها خطور نکرد،طراحی های دشمن برای براندازی نظام بود(گرچه از مشکلات بسیار زیاد داخلی نباید گذشت).علت آن هم این است که آقایان حاضرند هر مشکلی رو تن بخرند ولی خدای نکرده کسی به آمریکا به دید دشمن نگاه نکنه.
ناشناس۲۰۱۳۱۳۱۸:۴۰:۴۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
تندروهای اصلاح طلب برای این که حمایت سیاسی و رسانه ای خارجی را داشته باشند، سعی می کنند در داخل ژست اپوزسیون و ساختار شکن بگیرند...
ناشناس۲۰۱۳۴۰۱۹:۰۵:۱۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
از زمان دولت سازندگی تا کنون به استثناء ۴ سال اول و ۱ سال دوم دوره ی دکتر احمدی نژاد زمام امور در دست این همیشه طلبکاران بوده و اوضاع را روز به روز خرابتر کرده اند .
ناشناس۲۰۱۵۹۱۰۰:۰۳:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
! 3 سال آخر دولت بهار شما هم اصلاح طلب شد. تا همین دیروز که جریان انحرافی بود!
آبدارچی سیاسی۲۰۱۹۳۲۱۱:۴۱:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
جمعا فقط هشت سال دولت احمدی نژاد رو کم کن باقی امور اجرایی کشور دست اصلاح طلبان بوده طرح تعدیل اقتصادی صنعت خودرو سازی صنایع سنگین فرسوده و از رده خارج تجمیع صنایع پر مصرف آب در شهرهای خشک و دهها طرح کپی پیست شده ماحصل این سی و دو سال مدیریته اگر وارد مباحث سیاسی هم بشیم اشغال سفارت امریکا . بیانیه الجزایر . قطعنامه 598 . بیاینه سعدآباد. برجام هم از تولیدات این گروه هست . حالا شما برید ببینید این اقدامات سیاسی چه بلایی سر این کشور آورده امیدوارم مشمول فیلتر ممیزی الف نشم
ناشناس۲۰۲۱۱۱۱۴:۳۸:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
از سال 1368 تا کنون ،دولت فقط در دوره دولت اصلاحات در اختیار اصلاح طلبان بوده و مجلس هم فقط یک دوره . کلا رویکرد اصلاح طلبی از نظر حاکمیتی حذف شده است و یک معدود اصلاح طلب باقیمانده هم کم کم حذف خواهند شد. اینها قدرتی ندارند که بخواهند مسوولیتی قبول کنند. در مجلس و دولت هم در چند سال اخیر مجبور شده اند که بین اصولگرایان ، انتخاب بین بد وبدتر داشته باشند.( اگر به سوابق آقای روحانی و بسیاری از لیست امید در مجلس نگاه بفرمایید ، رویکرد اصولگرایانه در آن مشهود است).
علی۲۰۱۴۴۴۲۰:۵۴:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
کی گفته دولت روحانی اصلاح طلب است خود روحانی وهمه وزرایش اصولگرا یا بی تفاوت هستند اصلاح طلبان فقط از یک اصولگرا یا بگفته خودش اعتدالکرا حمایت کرده اند
ناشناس۲۰۲۴۵۶۲۱:۱۷:۱۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
بزرگوار اونور آبی ها خودشان دخالت مستقیم و حمایتشان را آشکارا از تریبون های مختلف اعلام نموده اند آنوقت شما از بهره برداری غیر مستقیم آنها تحلیل می دهید خوش انصاف لااقل هماهنگ می کردید دمب خروس را قایم کنند
ناشناس۲۰۱۱۹۱۱۶:۵۶:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
چه حرفا کلا مسئولیت گریزند حتی مسئولیت کارنامه را قبول نمیکنند
ناشناس۲۰۱۲۰۱۱۷:۰۲:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
"پس چرا مجدداً برای حضور در قدرت و بدست گرفتن مجلس و دولت، اعلام آمادگی کردند ؟" واقعا جوابشو نمیدونید یا خودتونو زدید به اونراه...چون کشورشونو و دلشون میخواد براش کاری بکنند همه ما اینطور فکر میکنیم
ناشناس۲۰۱۴۳۴۲۰:۳۸:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
اگه منظورشون از کار کردن بیانیه دادن بود، که اینکارو بدون دست گرفتن دولت، مجلس و شوراها هم میتونستن انجام بدن!
ناشناس۲۰۱۴۹۷۲۱:۵۵:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
از بس پررو و سیری ناپذیرند.
حسینی۲۰۱۲۱۲۱۷:۱۵:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
موافقم بیانیه اصلاح طلبان برای معرضان واقعی گرانی قابل درک نیست. اینان معترضان سیاسی هستند نه اقتصادی
ناشناس۲۰۱۲۱۶۱۷:۱۸:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
من هم با 3 بند اول این نوشتار موافقم
ناشناس۲۰۱۲۲۶۱۷:۲۷:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
مطلق نگری این جمله که "به نظر می‌رسداصلاح طلبان، هیچگاه مسئولیت پذیر نیستند" به خوبی افراطی بودن و عدم بی طرفی نویسنده را نشان داده و خط بطلانی است بر ایده نویسنده که جایی برای بحث باقی نمی گذارد. بهتر است نویسنده از خود بپرسد کدام طیف سیاسی به تمامی به صداقت و انصاف رفتار کرده است؟ و آیا جریان اصول گرایی که احتمالا ایشان در نقطه مقابل می بیند همیشه دراری رفتار مسئولیت پذیر بوده و اساسا نمره قابل قبولی در مسئولیت پذیری می گیرد؟ و مساله اصلی، اگرچه نسبت دادن مشکل به رفتار داخلی از نظر نویسنده مقاله انکار یا کم رنگ کردن نقش بیگانگان است و بی انصافی و گناه محسوب می شود اما به نظر من ندیدن تندروی های جریان اصولگرایی و بی توجهی به تقویت داخلی و یکسره نسبت دادن مشکلات به توطئه بیگانگان (آنچه رویکرد اصلی اصولگرایان و برای احتراز از سیاه نمایی است) مصداق کامل تر عدم مسولیت پذیری است.
ناشناس۲۰۱۴۳۳۲۰:۳۶:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
چه ربطی داره به اصولگرا؟ مطلب در مورد اصلاح طلباست داری میگی این بده چون اون یکی هم بده؟!!! چه منطقی!!! کلا دوس دارین همش به حاشیه برین. خودتون تو حرفاتون دارین میگین که اصلاح طلبا فاقد صداقت و صلاحیت هستند. حالا کاری نداریم دیگه کیا اینطوری هستن!!! همین که خودتون هم اعتراف میکنین کافیه!!!
ناشناس۲۰۱۲۳۲۱۷:۲۹:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
-- حالا اصلاح طلبان در بیانه شان چی گفتن ؟! ... بنده حوصله نکردم بخوانم !! ... ها ؟!! -- اصلاح طلبان ؟! ... اصلاااااااااح طلباااااان !! ... ، یک چیزهایی در ته ذهنم هست ، ....یک چیز هایی یادم می آد !! ... اصلااااااا ح .... طلبااااااااان ن ن .....ببخشید انگار در مورد این اصلاح طلبان هیچ حضورذهنی ندارم ، معذرت می خوام !!!
ناشناس۲۰۱۲۳۴۱۷:۲۹:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
ببینید چهل سال از انقلاب میگذره تو این چهل سال این ملت بیچاره دلخوش به وعده های چپ و راست هستند به راست و اصولگراها رای میارن بعد هشت سال میبینن که کاری براشون نکرده میان به اصلاح طلبها رای میدن باز بعد هشت سال دوره اینها ملت میبینن که اینها هم کاری نکردن میرن دامان اون یکی گروه و جریان و باز هم مردم نا امیدتر از قبل... سرخورده و دلسرد میشن. این دو جریان عدم کارآمدی خودشون رو نشون دادن. پس لطفا بیخیال ما ملت بشید.
اسماعیل۲۰۱۲۳۶۱۷:۳۰:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
درست زدی تو خال!تجربه نشون داده اونایی که بیشتر دم از آزادی بیان می زنن وقتی خودشون به قدرت می رسن دیکتاتورترین افراد میشن آزادی بیان از نظر اونا یعنی اینکه تو حق داری مث اونا فکر کنی و حرف بزنی وگرنه یا منگولی یا عقب مونده سیاسی یا بی شناسنامه یا بی هویت یا ....
ناشناس۲۰۱۲۶۱۱۷:۴۹:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
خوب معلومه برای بدست آوردن دولت و مجلس تلاش می کنند تا خود و طرفداران اصلاح طلبان که جمعیت زیادی از کشور را هم شامل میشود، از حداقل جایگاه ممکن در قدرت برخوردار شوند، ضمن اینکه اصلاح طلبان در مجلس اکثریت ندارند و سه گروه یا فراکسیون مشخص سیاسی در مجلس فعال هستند
سیاوش۲۰۱۳۳۱۱۸:۵۲:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
یادداشت بسیار خوبی است و مبانی آن هم بسیار درست است. من از اصولگرایان دل خوشی ندارم. اما دستکم شهامت پذیرش تبعات مسوولیت خود را (اعم از خوب یا بد) دارند. شاید یک بار برای همیشه برای سیاستمداران ایرانی و جناح های سیاسی و بویژه اصلاح طلبان یک اصل شاخص و مهم باید روشن شود که کنش سیاسی بدون وجدان سیاسی، با عوامفریبی مرزی به باریکی مو دارد.
مردم۲۰۱۴۸۰۲۱:۳۱:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
تا حالا کجا اصولگرایان مسوولیت کارهای خود را پذیرفته اند ؟! آنها حتی مسولیت حمایتهای بی حد از احمدی نژاد و تبعات فجیع آن را انکار میکنند! میگویند احمدی نژاد اصولگرا نبود! میشه بفرمایید کاندید شما در انتخابات 88 چه کسی بود؟
ناشناس۲۰۱۹۴۰۱۱:۴۹:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
اصلاح طلبان شهامت پذیرش مسئولیت کارهای خود را دارند؟ آره داریم می بینیم . احمدی نژاد اصلاح طلب بود؟ نه
ناشناس۲۰۱۳۷۴۱۹:۳۸:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
واقعا کسی حوصله می‌کند دیگر بیانیه اینها را بخواند؟!
ناشناس۲۰۱۳۷۹۱۹:۴۴:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
برخی اصلاح طلبان بدتر از اصول گرایان-برخی اصول گرایان بدتر از اصلاح طلبان مگر اصول گرایان یکبار در مورد احمدی نژاد قبول مسِولیت کردند
امیر۲۰۱۷۳۸۰۸:۰۳:۱۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
تا جایی که من به یاد دارم پست های اجرایی کشور همیشه در دست اصلاح طلبان بوده است ، 8 سال نخست وزیری موسوی ، 8 سال دولت سازندگی هاشمی ، 8 سال دولت اصلاحات خاتمی ، 5 سال دولت تدبیروامید روحانی ، حدود 1 سال دولت موقت بازرگان در مجموع 30 سال مهمترین پست های کلیدی ( اقتصادی ، سیاسی ) در دست این گروه بوده است این گروه کاری برای ملت انجام نمی دهند بلکه همیشه هم از نظام طلب کار هستند ، اگر این گروه واقعا صادق هستند به جای دادن بیانه راه کار اقتصادی بدن تا مردم از این تنگنا بیرون بیایند.
ناشناس۲۰۱۷۵۶۰۸:۲۱:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
اصلاح طلبان بهتر است در خصوص اعضا خود که به جرم جاسوسی اطلاعات کشور را به بیگانگان دادند و هم اکنون در زندان هستند توضیح دهند که چرا وطن فروشی میکنند.اصلاح طلبان بهتر است توضیح دهند که در طول 40 سال انقلاب که نزدیک به 36سال دولت و مجلس دست شما بود (با احتساب 4 سال دور دوم احمدی نژاد که از دور دوم مثل شما اصلاح طلب شد) و با اعمال سیاستهای لیبرال سرمایه داری و لیبرال دموکراسی اوضاع سیاسی اجتماعی اقتصادی و فرهنگی مرهون عملکرد شماهاست.لطفا فرافکنی نکنید و مشکلات را گردن این و آن نیندازید
ناشناس۲۰۱۸۹۰۱۰:۵۸:۱۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
با نام خدا یعنی همه چی تقصیر بقیه است پس نقش مثبت اصلاح طلبان در کشور چیه؟
بیمه azkiصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. پشت پرده ماجرای گوجه فرنگی چیست؟/ چه کسی بیشترین نفع را از وضعیت موجود می‌برد؟

 2. قیمت رب گوجه ۲.۵ برابر شد

 3. برای خلبانی که نیست!

 4. قیمت سکه به ۵ میلیون رسید/ یورو ۲۰ هزار تومان

 5. واکنش علیزاده به انتشار یک پست توسط زائری  

 6. شلیک راکت از توکانوهای سپاه   

 7. ادعا های بی اساس عادل الجبیر علیه ایران

 8. برای حفظ ارزش پولمان چه بخریم؟  

 9. سرانجام بن سلمان و پادشاهی عربستان چه خواهد شد؟

 10. افزایش فشار به کرباسیان برای قبول وزارت صنعت

 11. شریعتمداری در جلسه استیضاح حضور نیافت/ تقویت خبر استعفاء و قبول آن

 12. واکنش عارف به سخنرانی رئیس‌جمهور در سازمان ملل

 13. آیت‌الله نوری‌همدانی: مردم باید چه‌ قدر صبر کنند تا مشکلات معیشتی‌شان حل شود؟/ اگر بی‌کفایتی هست با آن برخورد شود

 14. نرخ ارز و درآمد ۲هزار میلیارد تومانی از صادرات گوجه/ چرا قیمت رب گوجه فرنگی به ۱۸ هزار تومان رسید؟

 15. سردار رادان: برای پاسخ به نفهمی دشمن لحظه شماری می‌کنیم

 16. چمران: عده‌ای هنوز به مذاکره با آمریکا امیدوارند/ دروغ‌های ترامپ را باید شمرد

 17. شبکه تلویزیونی فرانس۲۴: برخلاف ترامپ، روحانی ایران را یک عضو مسئول جامعه جهانی نشان داد

 18. تلاش غلط مردم برای خرید دلار ۱۷ هزار تومانی/ خودمان را بدبخت نکنیم

 19. دلیل افزایش قیمت سیب زمینی و گوجه در بازار مشخص شد

 20. واکنش وزیر بهداشت به حواشی شوخی‌اش با یک پیرمرد: راهنمایی‌اش کردم

 21. آقای تاجزاده، چرا ترسیده‌ای؟!  

 22. سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه: آمار اعلامی تورم، تطبیقی با زندگی روزمره مردم ندارد

 23. بدرقه شهید ۴ساله حادثه تروریستی اهواز   

 24. درخواست بی شرمانه شبکه من وتو رو ببینید  

 25. دیپلمات پیشین آمریکا از تمسخر ترامپ در جهان ناخشنود است

پربحث‌های دیروز

 1. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 2. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 3. روحانی: سخن ما روشن است؛ تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض و تهدید در برابر تهدید/ هرگونه گفت‌وگویی باید در تداوم برجام باشد/ از تحریم دست بردارید و به تکفیر پایان دهید

 4. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش+ توضیحات علی علیزاده  

 5. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 6. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 7. قاسم سلیمانی به آمریکا هشدار داد

 8. واکنش اسماعیلی به خبر اعدام مفسدین اقتصادی در میدان آزادی

 9. کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند

 10. اولین تصویر از خانه تروریست‌ها در اهواز   

 11. تمسخر ترامپ در سازمان ملل/ برنامه رئیس‌جمهور آمریکا برای دوشیدن کشورهای عرب/ از یاوه گویی علیه ایران تا تهدید کشورهای دیگر

 12. ترامپ: برنامه‌ای برای دیدار با روحانی ندارم/او مردی کاملا دوست داشتنی است!

 13. موگرینی: به نفع ایران است که به برجام پایبند باشد

 14. وقتی جهان به ترامپ خندید + عکس و فیلم

 15. صرافان: بازار ارز قمارخانه شده است

 16. قتل دختر بیمار به دست پدر عصبانی

 17. جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران

 18. ماکرون: می‌خواهیم مسئله موشکی ایران را با مذاکره حل کنیم

 19. در بیانیه مشترک ظریف و موگرینی تاکید شد: ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران

 20. حباب سکه کاهش یافت/ مردم به خرید بدلیجات روی آورده‌اند

 21. هشدار کریمی قدوسی به روحانی و ظریف

 22. وزیر ارتباطات: قیمت گوشی تلفن همراه کاهش می‌یابد

 23. اعلام آمادگی نخست وزیر ایتالیا برای وساطت بین آمریکا و ایران

 24. دستور جهانگیری برای پیگیری نامه پرسنل سایپا مبنی بر وجود رانت و فساد

 25. طرح تحقیق و تفحص از دیوان محاسبات در مجلس کلید خورد

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 3. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 4. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 5. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 6. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 7. روحانی: سخن ما روشن است؛ تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض و تهدید در برابر تهدید/ هرگونه گفت‌وگویی باید در تداوم برجام باشد/ از تحریم دست بردارید و به تکفیر پایان دهید

 8. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش+ توضیحات علی علیزاده  

 9. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز

 10. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 11. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 12. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 13. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 14. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 15. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 16. راهبرد جدید اروپایی‌ها برای حفظ برجام: ایران تا ۲۰۲۰ مقابل فشار آمریکا مقاومت کند

 17. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 18. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 19. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 20. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 21. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 22. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 23. اهداف حمله تروریستی اهواز/ ادبیات وزیر بهداشت در گفت و گو با مردم/ گاف رسانه ضدانقلاب/ پشت پرده عجیب استعفای یک وزیر/ ماجرای شایعه بازداشت حسین طائب و فرزند وزیر اطلاعات

 24. پایان افزایش نجومی قیمتها چه زمانی است ؟

 25. استعلام برای حفظ امانت الهی!

پربحث‌های امروز

 1. برای خلبانی که نیست!

 2. واکنش علیزاده به انتشار یک پست توسط زائری  

 3. افزایش فشار به کرباسیان برای قبول وزارت صنعت

 4. شریعتمداری در جلسه استیضاح حضور نیافت/ تقویت خبر استعفاء و قبول آن

 5. واکنش عارف به سخنرانی رئیس‌جمهور در سازمان ملل

 6. آیت‌الله نوری‌همدانی: مردم باید چه‌ قدر صبر کنند تا مشکلات معیشتی‌شان حل شود؟/ اگر بی‌کفایتی هست با آن برخورد شود

 7. چمران: عده‌ای هنوز به مذاکره با آمریکا امیدوارند/ دروغ‌های ترامپ را باید شمرد

 8. آقای تاجزاده، چرا ترسیده‌ای؟!  

 9. نهاوندیان: بعضی‌ها که دوستدار سامان یافتن زندگی ایرانیان نیستند، مرتبا بر تنور التهاب می‌دمند

 10. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: مردم دادشان از گرانی‌ها بالاست/ حوزویان باید با مردم همدردی کنند

 11. یک منبع آگاه: «آخوندی» هفته آینده یا استعفا می‌دهد یا برکنار می‌شود

 12. نقوی حسینی مطرح کرد: تروریستها ۱۲ دقیقه تیراندازی کردند و کسی به آنها شلیک نکرد

 13. کنایه معاون روحانی به وزیر خارجه آمریکا  

 14. روحانی در دیدار ترزا می: تلاش مشترک برای استحکام و اجرای برجام، مهمترین موضوع در روابط امروز ایران و اروپا است

 15. قدردانی آیت‌الله جنتی از سخنان روحانی در سازمان ملل

 16. واکنش امیرآبادی فراهانی به طرح ممانعت از ازدواج دختران زیر ۱۳ سال

 17. معاون پارلمانی روحانی: برخی اعضای دولت گفته‌اند هر وقت رئیس‌جمهور می‌خواهد آنها را کنار بگذارند

 18. آقای پارسایی! مشاور خودرویی کمیسیون اصل 90 کجاست؟

 19. جمع‌آوری امضاء برای شفافیت رای نمایندگان در صحن مجلس

 20. تلاش «آمدنیوزی» برای تبرئه «الاحواز» + فیلم

 21. چهار تحلیل از چهار تحلیلگر سیاسی درباره سخنرانی روحانی در سازمان ملل

 22. روحانی: هیچگاه درخواستی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا نداشتیم/ به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است

 23. تروریست‌های اهواز به مجروحان تیر خلاص می‌زدند

 24. واکنش‌ رسانه‌های جهان به اظهارات روحانی و ترامپ در سازمان ملل/ وقتی انتظار رئیس جمهور آمریکا برآورده نشد

 25. ترامپ از ما می‌خواهد «خوش باشیم»

پربحث‌های دیروز

 1. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 2. روحانی: سخن ما روشن است؛ تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض و تهدید در برابر تهدید/ هرگونه گفت‌وگویی باید در تداوم برجام باشد/ از تحریم دست بردارید و به تکفیر پایان دهید

 3. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش+ توضیحات علی علیزاده  

 4. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 5. قاسم سلیمانی به آمریکا هشدار داد

 6. در بیانیه مشترک ظریف و موگرینی تاکید شد: ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران

 7. هشدار کریمی قدوسی به روحانی و ظریف

 8. طرح تحقیق و تفحص از دیوان محاسبات در مجلس کلید خورد

 9. احتمال تایید لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص

 10. روحانی هفته آینده ۵ وزیر جدید به مجلس معرفی می‌کند/ کدام وزرا تغییر می‌کنند؟

 11. فاصله مشکلات مردم تا دغدغه‌های نمایندگان اصلاح‌طلب

 12. روایت شنیده نشده آیت‌الله موسوی جزایری از حمله تروریست‌ها

 13. عراقچی:دولت فعلی آمریکا به هیچ وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد/ جلسه شورای امنیت به انزوای بیشتر آمریکا تبدیل می‌شود

 14. نقوی حسینی: رئیس‌جمهور پاسخ سنجیده‌ای به یاوه‌گویی‌های ترامپ داد

 15. واکنش روحانی به ادعای یک مقام آمریکایی درمورد حمله تروریستی اهواز

 16. تعجب نماینده مجلس از تلاش لاریجانی برای تصویب الحاق به FATF

 17. آخوندی زیر تیغ جراحی رفت

 18. پاسخ قابل تامل علی علیزاده به سینا ولی‌الله  

 19. رضایی: لوایح پالرمو و پولشویی به هیات عالی نظارت مجمع می‌آیند

 20. لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «پالرمو» در مجلس اصلاح شد + جزئیات

 21. کمیسیون امنیت لایحه «مقابله با تامین مالی تروریسم»‌ را به صحن مجلس ارجاع کرد

 22. عراقچی: نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ انزوای آمریکا را به تصویر کشید

 23. ایران ارائه درخواست برای دیدار با ترامپ را تکذیب کرد

 24. آقازاده بودن در انگلیس نفع بیشتری دارد یا کویت؟

 25. حاجی‌دلیگانی: نباید لایحه پالرمو را مشروط پذیرفت/ لاریجانی: حق تحفظ داریم

پربحث‌های هفته

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 3. روحانی: سخن ما روشن است؛ تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض و تهدید در برابر تهدید/ هرگونه گفت‌وگویی باید در تداوم برجام باشد/ از تحریم دست بردارید و به تکفیر پایان دهید

 4. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش+ توضیحات علی علیزاده  

 5. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 6. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 7. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 8. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 9. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 10. اهداف حمله تروریستی اهواز/ ادبیات وزیر بهداشت در گفت و گو با مردم/ گاف رسانه ضدانقلاب/ پشت پرده عجیب استعفای یک وزیر/ ماجرای شایعه بازداشت حسین طائب و فرزند وزیر اطلاعات

 11. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 12. برای خلبانی که نیست!

 13. قاسم سلیمانی به آمریکا هشدار داد

 14. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 15. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 16. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 17. حسین شریعتمداری: از سایه خود هم بترسید!

 18. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 19. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 20. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 21. توطئه ترامپ و نومحافظه کاران برای ایران؛ از حمله به رژه اهواز تا تاسیس تشکلی به نام فرشگرد

 22. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 23. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 24. نماینده مجلس: آقای روحانی! مگر صدای خرد شدن استخوان مردم را زیر بار گرانی نمی‌شنوید

 25. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاحوازیه" هستند

آخرین عناوین