نجات پول ملی از سقوط

محمودجامساز*،   3961019018 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
نجات پول ملی از سقوط

اصولا منشا برابری نرخ ارز به دلیل اینکه تاثیر مستقیم بر واردات، صادرات و تراز تجاری و تولید بر کل اقتصاد می گذارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و هست. واقعیت این است که هیچگاه ما در این چند دهه اخیر نرخ واقعی ارز را تعیین نکرده ایم. اصلا نمی دانیم که نرخ واقعی آن چقدر است. از آنجایی که دارای یک نظام اقتصادی نیستیم و صرفا مجموعه ای از دستورالعمل ها و مقررات به صورت دستوری از بالا به عوامل اجرایی دولت دیکته می شود و با توجه به اینکه بیش از هشتاد درصد اقتصاد در اختیار دولت قرار دارد، در مجموعه اقتصادی ما متغیرهای اقتصادی نتیجه فعل و انفعالات درون سیستمی نیست و ساختگی و غیرواقعی است.

از همان زمانی که نرخ ارز در بودجه کشور تعیین و تصویب می شود و به صورت قانون در می آید دیگر ارتباط آن با بازار آزاد قطع می شود . چون زمانی که قیمت ارز با یک تلورانسی در بودجه تعیین می شود، دولت اجازه ندارد که قیمت ارز را بیش از آن افزایش دهد.

یکی از دلایلی که ما با کسری بودجه، افزایش پایه پولی و رشد نقدینگی مواجه هستیم همین مساله است. در واقع وقتی بند ناف دولت به درآمدهای نفتی بسته شده است و بخش اعظم درآمدهای تامین بودجه از درآمدهای نفتی است، وقتی که دولت دلار را برای واردات، مسافرها و یا تحصیلات عرضه می‌کند یک کشش مشخصی ایجاد می‌کند. مثلا اگر ارز در بودجه به قیمت هزار و پنجاه تومان تعیین شود طبیعی است که تجار تا حدی کشش دارند که این قیمت را جذب کنند. از آن حد بیشتر دیگر کشش نخواهند داشت.

دولت هم چون به لحاظ قانونی دستش بسته است و به موجب بودجه نمی تواند از قانون عدول کند متوسل به بانک مرکزی می شود و بانک مرکزی هم این دلارها را به عنوان پشتوانه نگه می دارد و پول چاپ می‌کند. این پول پر قدرت وارد چرخه پولی کشور می شود.

از طرف دیگر دارایی های خارجی بانک مرکزی بالا می رود، پایه پولی نیز بالا می رود و در نهایت رشد نقدینگی باعث افزایش سطح عمومی قیمتها می شود که در نهایت هم به تورم می انجامد.

تورم عامل اصلی کاهش قدرت خرید است. یعنی دولت یک مالیات پنهانی را از مردم به عنوان کاهش قدرت خریدشان اخذ می‌کند. اینجا است که ضرورت حفظ قدرت خرید پول ملی نمایان می شود. چون در صورت کاهش قدرت خرید پول ملی ریال در مقابل ارزهای دیگر تضعیف می شود. درباره اینکه دولت چطور باید عمل کند تا بتواند قدرت خرید پول ملی را ثابت نگاه دارد باید نکاتی را عرض کنم.

اول اینکه لازم است دولت در بودجه، تعادل ایجاد کند. ارتباط بودجه را با نفت به حداقل برساند، رشد اقتصادی را افزایش دهد و بهره وری را بالا ببرد. وقتی که ما صحبت از رشد اقتصادی می‌کنیم منظور این است که تمامی ارزش کالاها و خدماتی که امسال تولید شده نسبت به پارسال افزایش یافته باشد. نتیجه این مساله ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی و عرضه محصول است.

زمانی که عرضه کل زیاد باشد، قاعدتا پاسخگوی تقاضای کل خواهد بود و قیمتها از این طریق پایین کشیده خواهد شد. وقتی که سطح عمومی قیمتها پایین بیاید قدرت خرید بالا می رود و پول ملی تقویت می شود.

متاسفانه ما در سالهای گذشته شاهد چنین وضعی نبوده ایم. سیاستهای پولی ما از دولت مستقل نبوده بلکه همیشه دنباله رو سیاستهای مالی دولت بوده است. هیچ گاه سیاست های بانک مرکزی در جهت تثبیت قدرت خرید پول نتیجه نداده است. اگر هم هدفشان این بوده به دلیل اجرای نامتعادل و متناقض همیشه در عمل اهداف به ضد خودشان تبدیل شده اند.

 به اعتقاد من همانطور که کینز میگوید تضعیف پول ملی یکی از ساده ترین راههای تخریب بنیان های اقتصادی است. اما متاسفانه ما همیشه در همین جهت حرکت و پول ملی مان را تضعیف کرده ایم. کسانی که می گویند ما باید دلار را تقویت کنیم، پول خودمان را تضعیف کنیم تا صادرات رشد کند باید بدانند که این مساله با ظرفیت های اقتصادی ما اصلا سازگار نیست. به دلیل اینکه ظرفیت های اقتصادی ما و بهره وری عوامل تولید اصلا در حدی نیست که بتواند جوابگوی اقتصاد ما باشد و به افزایش تولید بیانجامد.

دلیل آن هم این است که حدود هشتاد درصد واردات ما کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مصرفی است. چنانچه خاطرتان هست ما نرخ ارز را از سال هشتاد به بعد دائما افزایش دادیم. اما کالاهای سرمایه ای خیلی بیشتر از کالاهای مصرفی افزایش یافت. این به معنای تضعیف تولید و از پای انداختن آن است.

متاسفانه امروز هم شاهد چنین وضعیتی هستیم. در مجموع من معتقدم که دولت در وهله اول باید وضعیت بودجه را متعادل کند و ما باید حداکثر بتوانیم خودمان را به درآمدهای داخلی متکی کنیم. ارز باید به سرمایه تبدیل و به سمت تولید حرکت کند تا از این طریق تولید کشور و بنیانهای آن را متحول کنیم.

 

*کارشناس اقتصادی

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ شهریور ۱۳۹۷شریعتمداری: مراجع اقتصادی باید قیمت جدید ارز را اعلام کنند/ فولاد قیمت‌گذاری می‌شود
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ردپای آمریکا در اغتشاش بازار ارزی ایران
۲۱ شهریور ۱۳۹۷چرا دلار پایین نمی‌آید؟
۲۰ شهریور ۱۳۹۷افزایش قیمت سکه و ارز+ جدول
۱۸ شهریور ۱۳۹۷چرا ایران ونزوئلا نمی‌شود + نمودار
۱۷ شهریور ۱۳۹۷روش تعیین نرخ در بازار ثانویه تغییر کرد
۱۴ شهریور ۱۳۹۷بهای سکه ۱۹۵ هزارتومان کاهش یافت/ نرخ یورو در بازار آزاد ۱۶ هزار و ۳۷۱ تومان+جدول
۶ شهریور ۱۳۹۷سکه از ۴ میلیون گذشت/ دلار ۱۱ هزار تومان شد
۲۹ مرداد ۱۳۹۷نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم
۲۸ مرداد ۱۳۹۷دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود
۲۴ مرداد ۱۳۹۷آخرین قیمت طلا و ارز در بازار/ سکه ۳ میلیون و ۸۴۶ هزار تومان شد
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ادامه کاهش قیمت سکه در بازار / قیمت روز طلا، ارز و سکه

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۹۰۱۹۰۶:۳۹:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
... کارهای کشور دست افراد کاردان نیست و لذا ما در همه زمینه ها بحران داریم.
ناشناس۱۹۹۳۶۱۱۱:۴۶:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
موضوع این هست که اصلا معلوم نیست منابع ارزی ایران کجا خرج می شود ! 800 میلیارد دلار پول نفت زمان آقای احمدی نژاد که 400 میلیارد دلار آن معلوم نیست کجاست! و حالا 150 میلیارد دلار پولهای آزاد شده ایران که معلوم نیست کجا می روند! و درآمد نفت که صادرات نفت به قبل از تحریم ها برگشته پولهای فروش نفت و گاز و برق اصلا کجا هست ؟
ناشناس۱۹۹۳۶۶۱۱:۵۳:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
وقتی طرح هدفمندی .. تصویب شد و شروع به اجرا ..در واقع ارزش پول ملی را هدف گرفته بود اما تمام مسولان فقط بخاطر درآمد ریالی بیشتر یکصدا از این طرحها طرفداری کامل کردند که حالا اقتصاد ایران به این وضع کشانده شده البته الان هم دیر نیست می توان با متوقف کردن این طرح ها و برگشت قیمت دلار بسوی 1000 تا 1500 تومان هر چه زودتر جبران کرد
ناشناس۱۹۹۴۴۴۱۳:۰۰:۳۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اگر می بینید که قیمت یک تخم مرغ در امریکا 400 تومان است ولی در ایران 800 تومان. اگر می بینید که یگ ماشین در خارج از ایران 30 هزار دلار است ولی در ایران 100 هزار دلار . اگر می بینید عوارض خروج یا هزینه پاسپورت در ایران از همی دنیا بیشتر است. اگر می بینید قیمت اجناس و محصولات غذایی در ایران بیشتر از حتی امریکا و ژاپن است و.... فقط به این دلیل است که قیمت واقعی دلار باید همین حدود تفاوت یعنی دو تا سه برابر کنونی باشد. ولی دولتها برای اینکه بگویند ما موفق بودیم دلار را به نفع خروج سرمایه ایران توسط...و مافیای واردات و ماشین سازی و... ارزان نگه می دارد و عوض ان همه خدمات و کالاها و سرویسها مورد نیاز 90 درصد مردم ایران را گران میکند. هیچ سرمایه گزار ژاپنی و المانی و خارجی نمی اید سرمایه خود را به یک سوم ارزش واقعی ان بیاورد ایران و نتیجه همین گرانی بیکاری و گسترش فقر است.
ناشناس۱۹۹۴۸۸۱۳:۲۰:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
موضوع این هست اقتصاد کشور ده ها سال هست که در واقع روی هوا می چرخد و مسولان دلال دلار و طلا شده اند و جالب اینجا هست که سود بانکی که کفاف تورم واقعی را نمی دهد ربا هست اما گران فروشی دلار توسط خود مسولان حلال هست !
ناشناس۱۹۹۰۲۳۰۶:۴۹:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
40 ساله که داره سقوط می کنه برای من فقیر...
سید۱۹۹۰۳۰۰۷:۱۱:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تولید داخلی به علت هزینه بالا قابل رقابت با اجناس خارجی نیست تا این درست نشود مشکل ادامه خواهد داشت. دوم اینکه اگر دولت منابع دلاری را از نفت قطع کند و از راههای دیگر جبران کند چاپ اسکناس قطع میشود؟ مطلب شما در رابطه با برابری دلار به ریال و تولید داخلی صحیح ولی چرا سیاست دولت به سمت افزایش نقدینگی است؟ جواب آن روشن است چون چاپ پول نیاز به مدیریت ندارد همه بلد هستند.
ناشناس۱۹۹۸۰۴۱۶:۳۷:۳۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یک مساله اقتصادی ساده هست با دلار بالای 1000 تومان تولید ، توان فروش محصولات خود در بازار داخلی بدلیل کاهش شدید قدرت خرید مردم و در خارج بدلیل گران تمام شدن محصول بدلیل تورم ناشی از گران فروشی دلار را ندارد حالا برای خودتان داستان سرای کنید
استاد د انشگاه تهران۱۹۹۰۵۱۰۷:۴۴:۳۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
ساختار اقتصادی وسیاسی بهم پیوند خورده اند .به این علت راه حل های اقتصادی به تنهایی در ایران جواب نمی دهد.
ناشناس۱۹۹۲۶۸۱۰:۲۵:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
هزار آفرین.
آریابان۱۹۹۲۷۹۱۰:۳۹:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
آنچنان این ساختار در هم پیوسته که بگونه ای دقیقتر باید گفت : ..در همین راستاست که میتوان بی ارتباطی و دور شدن تصاعدی از بازار های واقعی دنیا (هم برای خرید و هم برای فروش) ، کهنه و بی خاصیت شدن موتور های تولیدی و طبیعتا گرانی شدید قیمت تمام شده تولیدات ، از دست دادن مشتری های بین المللی سنتی برای فرش ، پسته و حتی نفت و.... را تحلیل کرد ؛
ناشناس۱۹۹۰۵۷۰۷:۵۰:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کاهش ارزش پول ملی به بهانه تقویت صادرات خارجی اما به دلیل اصلی بالابردن درامد دولت کنونی و دولتهای قبلی انجام شده که بزرگترین ضربه را به نظام زده است وچنانچه کسی مانع نشود منجر به فروپاشی اقتصادی و سپس سیاسی خواهد شد اما بهتر است به ظاهر اقتصاددانهای مدافع کاهش ارزش پول ملی توجه کنند که علت ضعف صادرات خارجی کیفیت نازل محصولات ایران است که حتی خود ایرانی استفاده نمیکند نه بعلت ارزانی دلار!!!!!
ناشناس۱۹۹۰۵۸۰۷:۵۰:۳۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تا زمانی که تورم پایدار به 2 تا 3 درصد نرسد اقتصاد درست نمیشه و روز به روز ریال بی ارزش تر میشه
علی۱۹۹۱۲۱۰۸:۴۵:۳۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
مگه پول ملی سقوط کرده ؟ نه بابا بیخود شایعه درست نکنید . پول ما قوی ترین پول دنیاست . ...
محمد قاسمی۱۹۹۱۳۲۰۸:۵۲:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
همون که هییت دولت گفت. بجای ریال بگیم تومان اونوقت بجای 44 هزار ریال 4.400 تومن میدیم دلار میخریم این بالاترین نرخ صعود ارزش وجه رایج کشور در یک قرن اخیر دم این تدبیر گرم تازه فرق بی سواد و با سواد ها داره مشخص میشه
عماد۱۹۹۱۴۵۰۹:۰۳:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تنها راه ثروتمند شدن ، تولید ثروت است. بازی کردن با نماد ها و اعداد کسی را ثروتمند نمیکند. ارزش نسبی پول ملی صرفا یک نمایشگر از وضعیت ثروت ملی است. با جابجا کردن نمایشگر وضعیت تغییر نمیکند. تا وقتی سرمایه گذاری کافی برای تولید ثروت نباشد ، روند فقیر تر شدن ادامه خواهد یافت.
ناشناس۱۹۹۱۶۴۰۹:۱۶:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
قیمت ارز را باید بازار تعیین کند و لازم نیست که دولت آن را تعیین نماید
اکبری۱۹۹۲۰۰۰۹:۳۵:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
قدرت پول ملی آنقدر مهم وحساس وراهبردیست که می تواند موجب سقوط وافول یک نظام سیاسی گردد. بااینهمه مع العصف معلوم نیست چرا سیاست غلط دولتمردان مادرجهت تضعیف هرچه بیشترپول ملی می باشد|||||.
ناشناس۲۰۰۲۴۴۲۳:۴۵:۳۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اتفاقا برعکس، بخوبی باعث می شود
ناشناس۱۹۹۲۳۲۰۹:۵۵:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
در ایران دولتها و برخی از به اصطلاح کارشناسان دادن سود بانکی به سپرده های مردم را ضرر و زیان جهت کارهای تولیدی و اقتصادی می دانند و در مقام مقایسه می گویند که کشورهای دیگر سود به این بالایی نمی دهند آنها به این نکته یا توجه نداشته و یا نمی پردازند که ارزش پول ملی ایران در این چهل ساله هرسال بر مبنای تورم و افزایش قیمت دولار حدود سی تا چهل درصد دارد ارزش خویش را از دست می دهد در واقع سود بانکها درصدی از سقوط هرساله ارزش پول ملی را می پردازند و در این وسط هیچ چیز دست مردم را نمی گیرد. شما نگاه کنید ، طلا ، دولار، اتومبیل ، خدمات ، خانه ، زمین و.... هرساله افزایش دارد حال اگر کسی بخواهد پولش را بدون خریدن این اجناس نگه دارد و سودی نیز از بانکها دریافت نکند چه ضرر و زیان و نقصانی در سرمایه اش پیدا می شود.
ناشناس۱۹۹۲۵۹۱۰:۱۸:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
به نظر من ریال بیشتر سقوط خواهد کرد چون توان اقتصادی کشور بسیار ضعیفه و بانکها در حال ورشکستگی هستند امیدوارم فکری بشود تا جلوی زیان بیشتر مردم گرفته شود
دوست۱۹۹۸۶۸۱۷:۲۸:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یه زمانی یکی از با ارزشترین پولهای دنیا بود. خب وقتی ارتباطات رو با دنیا قطع کنی همین میشه. وقتی همه رشته ها و جاذبه های پولساز مثل هنر و گردشگری رو ممنوع و محدود کنی همین میشه. وقتی رسیدن به ثروت از راه ربا خواری و داد و ستد زمین به جای تلاش و تولید و علم باشه همین میشه. تو همین چندسال ترکیه چه شد ما چه شدیم. بهانه کردن تحریم ...
ناشناس۱۹۹۸۷۸۱۷:۳۷:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کشوریکه اقتصادش به ارز کشور رقیب وابسته است استقلال ندارد
ناشناس۲۰۰۰۵۶۱۹:۵۳:۲۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
آفرین به شما! گل گفتی.
سعید۲۰۵۴۹۷۱۲:۳۱:۰۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
چرا انقدر وضع ارز های خارجی در کشور درهم برهم شده قبل از تصمیم ترامپ به تایید برجام میگن اگر تایید نکنه ارزهای خارجی گران میشود بعد که تایید میکند همان روز ارزی مثل دلار ۳۰ تومان ارزان میشود و جالب فرداش بدون دلیل دوباره از قیمت روز قبلش هم ۳۰ تومان بالاتر میرود ....کجای دنیا انقدر نوسان ارز وجود داره .....اخه ...سرمایه گذار چجوری حساب کنه اخه .....
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتریهمراه ایمن

پربحث‌های اخیر

 1. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 2. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 3. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 4. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 5. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 6. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 7. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 8. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 9. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 10. کیف ضد گلوله+عکس

 11. ظریف: یکشنبه آینده به نیویورک می‌روم

 12. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 13. پشت پرده انتصاب «سیف» از زبان نماینده مجلس؛ حاشیه امن روحانی برای مشاورش

 14. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 15. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 16. دلار ۱۴۰۰۰ تومانی پروژه است  

 17. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 18. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 19. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 20. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 21. وزیر راه غرق در مشکلات مردم  

 22. استقبال سخنگوی وزارت امور خارجه از توافق سوچی در مورد ادلب سوریه

 23. وندی شرمن: در مذاکرات با ایران مظلوم‌نمایی می‌کردم

 24. توقیف موتورسیکلت‌های چند صد میلیونی توسط پلیس+ عکس  

 25. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 3. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 4. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 5. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 6. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 7. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 8. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 9. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 10. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 11. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 12. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 13. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 14. معرفی فیلم برای اسکار؛ هیاهوی بسیار برای هیچ

 15. کیف ضد گلوله+عکس

 16. ظریف: یکشنبه آینده به نیویورک می‌روم

 17. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 18. پشت پرده انتصاب «سیف» از زبان نماینده مجلس؛ حاشیه امن روحانی برای مشاورش

 19. پدر شهید احمدی روشن: هیچ مذاکره‌ای با آمریکای جنایتکار نداریم/ با پیروی از ولایت از گردونه‌های سخت عبور می‌کنیم

 20. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 21. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 22. دلار ۱۴۰۰۰ تومانی پروژه است  

 23. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 24. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 25. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 7. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 8. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 9. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 10. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 11. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 12. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 13. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 14. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 15. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 16. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 17. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 18. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 19. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 20. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 21. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 22. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

 23. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 24. وضعیت تخصیص ارز زائران اربعین مشخص شد

 25. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 2. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 3. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 4. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 5. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

 6. تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت

 7. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 8. تنظیم بازار گوشت؛ نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب!

 9. کالاکارت به جنگ تورم می‌رود

 10. میلیاردها دلار ارز صادراتی ۴۲۰۰ تومانی به کشور بازنگشت؟

 11. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 12. بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی فرهنگیان

 13. ترامپ پس از وضع تعرفه، باز هم چین را تهدید کرد

 14. عربستان: دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد

 15. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 16. تکذیب فروش قشم‌ایر/ این شرکت جزو اموال وزارت نفت است‌

 17. وزیر انرژی روسیه: قیمت بالای نفت موقتی و ناشی از تحریم‌هاست

 18. قیمت خودرو در بازار امروز/ استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

 19. چرا مردم به جای سهام، طلا می‌خرند؟!

 20. بالا گرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا

 21. چطور خریدهای اینترنتی‌مان را ارزان‌تر انجام دهیم

 22. وزارت صنعت شفاف‌سازی عمومی معاملات را آغاز کرد

 23. درخواست بازنگری دستمزد در شورای عالی کار

 24. خرید و فروش نوشت‌افزار پایین‌تر از حد انتظار

 25. قیمت طلا، دلار، سکه و ارز در بازار امروز

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 2. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 3. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 4. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 5. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 6. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 7. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

 8. تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت

 9. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 10. تنظیم بازار گوشت؛ نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب!

 11. کالاکارت به جنگ تورم می‌رود

 12. میلیاردها دلار ارز صادراتی ۴۲۰۰ تومانی به کشور بازنگشت؟

 13. ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان/ پایان داستان آقازاده‌ها در دستگاه‌های دولتی

 14. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 15. بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی فرهنگیان

 16. ترامپ پس از وضع تعرفه، باز هم چین را تهدید کرد

 17. عربستان: دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد

 18. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 19. تکذیب فروش قشم‌ایر/ این شرکت جزو اموال وزارت نفت است‌

 20. وزیر انرژی روسیه: قیمت بالای نفت موقتی و ناشی از تحریم‌هاست

 21. قیمت خودرو در بازار امروز/ استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

 22. چرا مردم به جای سهام، طلا می‌خرند؟!

 23. بالا گرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا

 24. چطور خریدهای اینترنتی‌مان را ارزان‌تر انجام دهیم

 25. وزارت صنعت شفاف‌سازی عمومی معاملات را آغاز کرد

پربحث‌های هفته

 1. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 2. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 3. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 4. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 5. آخوندی: شرکت هواپیمایی ATR غرامت پرداخت نمی‌کند

 6. بازار مسکن در رکود و مردم در انتظار کاهش قیمت‌ها

 7. نوبخت: ۱۲ برنامه برای مقابله با تحریم‌ها داریم که یکی از آنها تنظیم بازار ارز است

 8. به خودمان رحم کنیم

 9. این آمارها حقیقت دارد

 10. اقدام انحصارجویانه شرکت واردات کننده مواد اولیه پوشک عامل تعطیلی کارخانجات تولیدی سلولزی + سند

 11. ردپای آمریکا در اغتشاش بازار ارزی ایران

 12. نعمتی: نباید همه کارت‌هایمان را برای روس‌ها روی میز بگذاریم، آنها خیلی قابل اعتماد نیستند

 13. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 14. مردم منتظر افزایش حقوق نباشند، امکان ندارد

 15. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. رشد قیمت مسکن متوقف شد

 18. پیشنهاد خودروسازان برای افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودرو

 19. سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین

 20. مسئله‌ای فراتر از نرخ ارز/ ضرورتی که دولت فراموش کرده است!

 21. دو سناریوی تلخ برای اقتصاد ایران،رشد اقتصادی منفی می‌شود

 22. جریمه ۹۹۲ میلیاردی قاچاقچی ۶۰۰ کیلوگرم طلای خارجی در اردبیل

 23. پتروشیمی‌ها باز هم عرضه ارز را کم کردند

 24. ولی‌الله سیف به عنوان «مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی» منصوب شد

 25. پیشنهاد نرخ تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن/ مدت باز پرداخت ۳۰ ساله

آخرین عناوین