طرح «ترافیک ساکن» برای مدیریت حجم ترافیک تهران/ افزایش تصاعدی هزینه توقف بر اساس میزان زمان

گزارش از معصومه پورصادقی،   3961018216 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
طرح «ترافیک ساکن» برای مدیریت حجم ترافیک تهران/ افزایش تصاعدی هزینه توقف بر اساس میزان زمان

معضل ترافیک تهران موضوع جدیدی نیست و سال‌هاست که مسئولان و کارشناسان درباره آن صحبت می‌کنند و راهکارهای مختلفی ارائه می‌دهند. راهکارهایی که یا اجرا نمی‌شوند یا در صورت اجرا تاکنون نقش چندانی در کاهش ترافیک شهر نداشته‌اند.

به گزارش الف، طبق آمارها پیک‌ترافیک در خیابان‌های تهران در فاصله زمانی 17 تا 19:30 شکل می‌گیرد، اما در بخشی از خیابان‌های پایتخت حجم سنگین ترافیک تا ساعت 22 نیز ادامه دارد که گفته می‌شود علت این وضعیت ناشی از افزایش سفرهای تفریحی با هدف گردش و خرید در ساعت‌های غیراداری در شهر تهران است.

ترافیک شهر تهران دلایل گوناگونی دارد. شهروندان تهرانی در سال‌های اخیر با رشد و افزایش مستمر شاخصه‌های معیوب بودن و ناکارآمدی سیستم مدیریت کنترل ترافیک در شبکه راه‌های شهری و راه‌های شریانی و خیابان‌های محلی مواجه هستند.

اما یکی از موضوعاتی که موجب ترافیک می شود این است که در برخی نقاط در حاشیه اتوبان ها محل هایی برای تجمع مسافران ایجاد شده است. نبود محل مخصوص سوار و پیاده کردن مسافر در نقاط مذکور باعث می شود مسافران بخشی از یک لاین را اشغال کنند و رانندگان تاکسی ها و مسافرکشان نیز با توفق برای سوار و پیاده کردن مسافر ایجاد گره ترافیکی نمایند که به ترافیک ساکن معروف است که این موضوع در ساعات تعطیلی مدارس دو برابر می شود.

یکی از راه‌هایی که طی سال‌های گذشته برای کاهش بار ترافیکی در زمان بازگشایی مدارس اجرا می‌شد، تغییر ساعت آغاز به کار مدارس و ادارات بود که مشکلاتی را برای زنان و مردان کارمندان به وجود آورد. بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم این طرح در کنترل ترافیک بی‌تاثیر ارزیابی شد و دولت آن را لغو کرد.

این در حالی است که محمود میرلوحی در آغاز مهرماه در جلسه شورای شهر تهران ضمن درخواست نسبت به تمدید موضوع ترافیک مدارس در جلسه آینده شورا گفته بود که موضوع فرهنگ و ترافیک ما نیاز به دقت و تلاش بیشتری دارد.اینکه مدرسه‌ای سر چهارراه باشد، درست نیست؛ زیرا بی‌نظمی‌های اولیاء مدارس برای توقف، ترافیک را افزایش می‌دهد.

همچنین جواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه سرویس مدارس در دنیا شکل و شمایل خاصی دارد، درخواست کرد تا پراید، پیکان و پژو از چرخه سرویس مدارس حذف شوند و خودروهایی جایگزین شوند که اولیاء به آنها اطمینان داشته باشند.

در واقع حاشیه خیابان‌ها تبدیل به پارکینگی از انواع خودروها و موتورسیکلت‌ها شده است، پارکینگی که حتی زیر تابلوهای ایستگاه‌های اتوبوس، توقف مطلقاً ممنوع و پیاده‌روها هم انجام می‌شود بدون اینکه کسی توجهی به تابلوهای حمل با جرثقیل داشته باشد پارک می کند که این موضوع موجب ترافیک می شود.

البته در این مورد در سال های گذشته نیز طرح نصب دوربین بر خودروهای پلیس ابتدا به صورت یک ایده اولیه مطرح شد و سپس اجرایی شد که این تصمیم هم نتوانست از بار ترافیکی تهران بکاهد.

در همین راستا شورای شهر تهران مدیران ترافیکی را به ارائه طرح دیگری به منظور ساماندهی «ترافیک ساکن» آن هم به شکل ضربتی و ظرف مدت یک ماه پیش رو مکلف کرده است. بر اساس مطالعات کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران، ترافیک ساکن می تواند عامل ۲۵ تا ۳۵ درصد از حجم ترافیک شهر باشد و با ساماندهی فضاهای پارک حاشیه ای، بخشی از ترافیک قابل مدیریت است.

طرح شورای شهر که در روزهای گذشته با قید دو فوریت در صحن مطرح و تصویب شد، اگرچه صرفا حاوی یک ماده واحده با محتوای الزام شهرداری به ارائه برنامه عملیاتی ساماندهی تمام فضاهای توقف در حاشیه تمام معابر اصلی و فرعی شهر است، اما ضمائم و برآوردی دارد که نقشه راه شهرداری برای ارائه طرح در این رابطه را مشخص کرده است.پیشنهاد شورای شهر تنظیم طرحی ۷ منظوره برای ساماندهی پارک حاشیه ای است.پارک حاشیه ای که ترافیک در تهران را دو چندان کرده است.

ویژگی نخست این طرح مهار توقف‌های چند ردیفه خودروهای متخلف در حاشیه معابر و مقابل واحدهای صنفی گوناگون است. توزیع مناسب توقفگاه‌ها و استفاده مطلوب از فضاهای حاشیه‌ای ویژگی دوم این طرح است. مدیریت شهری قصد دارد در این راستا نسبت به اعمال محدودیت زمان توقف در برخی معابر خاص، در نظرگرفتن تعرفه شناور برای مناطق مختلف و نیز افزایش تصاعدی هزینه توقف بر اساس میزان زمان استفاده اقدام کند. ایجاد منبع درآمد پایدار و سالم برای شهرداری تهران سومین ویژگی ممتاز طرح ساماندهی ترافیک ساکن است.

بر اساس برآورد شورای شهر، در صورت وضع تعرفه هزار تومان برای معابر فرعی و ۲ هزار تومان برای معابر اصلی به ازای هر ساعت توقف، درآمد سالانه شهرداری از این محل در کمترین حالت دو هزار و ۲۲۲ میلیارد تومان برآورد شده که معادل ۵۹ درصد از درآمد پایدار کنونی شهرداری تهران و رقم قابل توجهی در این سرفصل درآمدی است. رقم پیشنهادی شورا برای توقف یک ساعته در حاشیه معابر، دو برابر بیشترین رقمی است که تاکنون بابت پارک حاشیه‌ای توسط شهروندان پرداخت می‌شد. ویژگی چهارم طرح مذکور، حذف ترددهای زائد و «ترافیک سرگردان» به منظور جست‌وجوی فضای توقف خواهد بود. با طراحی اپلیکیشن هوشمند، امکان نمایش فضاهای پارک اشغال نشده هر معبر در لحظه نیز فراهم می‌شود. ویژگی پنجم این طرح مدیریت تقاضای سفر با خودروی شخصی است، کما اینکه در دانش مدیریت ترافیک، وضع عوارض توقف حاشیه‌ای به منزله یک ابزار مدیریت ترافیک به رسمیت شناخته می‌شود. این طرح همچنین بازار زیان‌ده سرمایه‌گذاری برای ایجاد مجتمع‌های پارکینگ را سودده و به لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر خواهد کرد، چراکه پارک حاشیه‌ای از حالت رایگان و شبه‌رایگان خارج می‌شود. ساماندهی ۲۵۰۰ نفر از نیروی انسانی مازاد شهرداری تهران نیز هفتمین ویژگی طرح ساماندهی توقفگاه‌های حاشیه‌ای در تهران است.  بر اساس مطالعات طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران، ۸۹۱ هزار فضای پارک حاشیه‌ای در پایتخت وجود دارد که با فرض تجهیز ۷۰ درصد از آنها، مجموعا ۶۲۳هزار فضای پارک حاشیه‌ای در پایتخت ساماندهی می‌شود. این در حالی است که در حال حاضر تعداد فضاهای پارک حاشیه‌ای ساماندهی شده توسط پارکومتر در شهرداری تهران حداکثر ۱۵ هزار مورد است.

بر اساس این گزارش، محمد علیخانی؛ رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ری تجریش در رابطه با تصویب طرح دو فوریت الزام شهرداری تهران به ارائه برنامه ساماندهی فضای پارک حاشیه‌ای معابر اصلی و فرعی گفت: استفاده رایگان از پارک حاشیه‌ای حضور بخش خصوصی در ساخت پارکینگ‌های عمومی را محدود کرده است.با وجود فضای پارک رایگان توجیه استفاده از پارکینگ‌های عمومی غیرمنطقی است.

علیخانی تاکید کرد:در تهران 900 فضای پارک حاشیه‌ای وجود دارد که اگر فضای پارک حاشیه‌ای منطقه 22 را نیز حساب کنیم به یک میلیون فضای پارک حاشیه‌ای در معابر اصلی و فرعی می رسیم.پارکبان ها از پارک‌های حاشیه‌ای استفاده می کردند در‌این طرح عملا خیابان را به مردم می فروختند و پارکبان‌ها بدون حساب و کتاب از مردم پول می‌گرفتند در حالی که تعرفه ساعتی 300 تومان تا 5 هزار تومان بود و پولی نیز به شهرداری تهران نمی رسید.ساماندهی پارک حاشیه‌ای بخشی از بازنگری طرح ترافیک است که در کنترل ورود خودروها اثرگذار است و با اجرایی شدن‌این طرح 2 هزار و 600 نفر از پرسنل شهرداری که کارایی ندارند به کار گرفته می شوند.

این طرح در حالی در شورای شهر تهران تصویب شد که شهرداری تهران در حال بازنگری طرح ترافیک است، اما سوال اصلی که ایجاد می شود این است که حال باید دید که قانونمند کردن یا محدود کردن تعداد فضاهای پارک در دسترس می تواند یکی از راهکارهای بهینه کاهش استفاده از خودروهای شخصی و تشویق به استفاده از حمل و نقل عمومی باشد و از حجم ترافیک تهران بکاهد؟

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۰۹۳۱۱۴:۱۱:۳۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
به جای ارائه طرح های عجیب و غریب و غیر کارآمد باید پارکینگ ساخت. شهرداری باید با سهولت بیشتری مجوز تاسیس پارکینگ بدهد. طوری که تخریب ساختمانهای کلنگی و تاسیس پارکینگ با صرفه تر از ساخت آپارتمانهای مسکونی باشد.
ناشناس۲۰۱۶۰۳۰۰:۳۱:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
بنظر من شهرداری برای داشتن درامدهای پایدار یرای اتوبان صیاد شیرازی اتوبان امام علی اتوبان بابایی اتوبان صدر اتوبان مدرس اتوبان چمران عوارض دریافت کند و همه اتوموبیلها مجهز به سیستم الکترونیک پرداخت عوارض شوند .
ناشناس۲۰۰۹۶۵۱۴:۲۹:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
بنظر میرسد اهداف اصلی از پیشنهادهای جدید ترافیکی، بیشتر درآمدزایی و آسایش شهرداری است تا حل مشکل شهروندان. اگر وسایل حمل و نقل عمومی مناسب و کافی باشد مردم مریض نیستند با این آلودگی هوای شهرشان، خودروی شخصی استفاده کنند. حالا هی مردم را جریمه کنید و پول بگیرید و مشکل به مشکلات شهروندان اضافه کنید ببینیم آخرش به کجا میرسید.
ناشناس۲۰۰۹۷۲۱۴:۳۳:۵۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
پول وده پول زور وده :))
ناشناس۲۰۱۱۷۹۱۶:۴۳:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
ساعت متفاوت برای دانش آموزان و کارمندان راه خوبی بود و تا حدی از ترافیک افسار گسیخته میکاست هر چند که به نظر برخی هر طرحی از دولت قبل باید برداشته شود
علي۲۰۱۴۴۰۲۰:۴۶:۳۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
به شرط اجرای صحیح و غیر شتابزده و وجود زیر ساختهای مناسب مانند وجود پارکینگ در هر منطقه و جلوگیری از تبدیل شدن کوچه ها و خیابان های فرعی به محل پارک مجانی و ایجاد مزاحمت برای خانواده ها که هرروز شاهد کاشت میله و قرار دادن گلدان مقابل خانه ها هستیم طرح خوبی است . در ضمن تقویت فرهنگ استفاده از حمل ونقل عمومی برای کارهای غیر فوری و ایجاد اسایش برای شهروندان و کاهش الودگی هوا هم از نتایج مطلوب این طرح است.
ناشناس۲۰۱۶۰۹۰۰:۳۵:۵۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
شهرداری تهران میتواند محلهای اضافی که مزاحم تردد خودرو ها نباشد را بصورت ماهیانه و سالیانه جهت پارکینگ اجاره دهد یعنی یک فرد میتواند اگر جلوی خانه اش جایی برای پارک باشد انرا از شهرداری اجاره نماید و یا در کنار خیابانی روبروی فروشگاه ، ان فروشگاه که اکنون مجانی ماشینش را انجا پارک میکند میتواند ان محل را از شهرداری اجاره کتد و یا دیگری اجاره نماید به این صورت هزینه های دریافت حق الپارکینگ بشدت کاهش میابد.
ناشناس۲۰۱۸۹۵۱۱:۰۵:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
1- شهرداری در ماده 100 قانون شهرداریها پولهای گزافی را از شهروندان بابت کسری پارکینگ آپارتمانها و واحد های تجاری اخذ می کند و در قانون این دریافتی ها را باید صرف ساخت پارکینگهای طبقاتی و عمومی کند که هیچوقت این اتفاق نیافتاده و پولها را جای دیگر صرف کرده اند. 2- اگر قانونی وضع شود که تخلیه وبارگیری واحد های تجاری خارج از زمان تردد عموم مثلا" تا قبل از ساعت 5 صبح و ساعت 11 شب به بعد صورت گیرد، قسمت بزرگی ازمشکلات حل می شوند. در کشورهای دیگر این قانون وجود دارد.
ناشناس۲۰۲۱۰۸۱۴:۳۳:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
آقایان مسئولین هیچ کاری برای حل این مشکل انجام نخواهند داد به این دلیل که خودشان از مسیر ویژه تردد می کنند و منازلشان یا جای خوش آب و هواست یا این که شمال شهر
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های اخیر

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 3. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 4. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 5. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 6. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 7. 35 کیلو شمش طلای قاچاق توقیف شد

 8. زنگنه: هر تصمیمی که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم

 9. ترامپ: هفته آینده رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران خواهم بود

 10. ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری

 11. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 12. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 13. کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

 14. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 15. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 16. درباره آیین چند هزار ساله «گِل مالی»

 17. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

 18. تاریخ ساز ایرانی در لوشامپیونه

 19. چالش ارزی بانک مرکزی برای صادرکنندگان به عراق و افغانستان

 20. چرا آمریکا به دنبال محاصره روسیه، چین و ایران است؟

 21. روزشمار هفته سالمند اعلام شد

 22. هر 3 ثانیه یک نفر در جهان به دمانس مبتلا می شود/ هفتمین علت مرگ در جهان

 23. 4 نامزد کسب عنوان بهترین بازیکن هفته اول لیگ اروپا اعلام شد+عکس

 24. واکنش پکن به اعمال تحریم آمریکا علیه ارتش چین

 25. تشکیل ۴۵ پرونده تخلف برای کارمندان مالیاتی در سال ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 3. واکنش معاون دفتر رئیس‌جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

 4. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 5. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 6. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 7. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 8. 35 کیلو شمش طلای قاچاق توقیف شد

 9. زنگنه: هر تصمیمی که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم

 10. ترامپ: هفته آینده رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران خواهم بود

 11. ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری

 12. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 13. مشکلات صادرکنندگان محصولات کشاورزی به روسیه با «نیما»

 14. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 15. کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

 16. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 17. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 18. درباره آیین چند هزار ساله «گِل مالی»

 19. ۱۰ خرافه بسیار عجیبِ مردم جهان/ از جادوی میوه‌ها تا نماد خوش‌شانسی

 20. شطرنج سبب پیشگیری از آلزایمر می‌شود

 21. رهبر کره شمالی خواستار دیدار مجدد با دونالد ترامپ است

 22. هشدار اروپا به تل‌‌آویو درباره فلسطین / هیلی: ایران باید موضوع شورای امنیت باشد نه فلسطین!

 23. کرملین: پوتین برنامه‌ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی اسرائیل ندارد

 24. نگاهی به خدمات حکام عرب خلیج فارس به صدام در طول جنگ تحمیلی

 25. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 4. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 10. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 11. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 12. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 13. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 18. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 19. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 20. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 21. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 22. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

 23. آیا پارک لاله تهران پولی شده است؟

 24. دستور ویژه دادستان کل کشور در پی هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت رقیه (س) در یک روزنامه

 25. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

پربحث‌های اخیر

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 3. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 4. روزشمار هفته سالمند اعلام شد

 5. پاسخ نوبخت به نامه زیباکلام

 6. افزایش ۵ درصدی قیمت کتاب درسی

 7. زیارت امام رضا(ع) هم آرزو می‌شود؟

 8. گزارشی تکان‌دهنده از شیوع بیماری لاعلاج در کنار یک نیروگاه

 9. محدودیت های ترافیکی جاده ها تا اول مهر ۹۷

 10. چرا شبکه‌های اجتماعی شما را افسرده می‌کنند؟

 11. راه‌اندازی ۲۲ خط «اتوبوس مدرسه» برای اولین بار

 12. مکمل های تقلبی در عضلات جوانان/پودر مهتابی به جای کراتین

 13. بارش باران، رگبار و رعد و برق در راه ایران

 14. زمان آغاز فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

 15. ترافیک در جاده‌های قم و هراز / اعمال محدودیت ترافیکی از بعدازظهر

 16. زمان ریشه کنی بیماری سل در جهان

 17. فارغ‌التحصیلان زن موفق‌تر از مردان تحصیل کرده بوده اند

پربحث‌های دیروز

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 3. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 4. ۱۰ خرافه بسیار عجیبِ مردم جهان/ از جادوی میوه‌ها تا نماد خوش‌شانسی

 5. روزشمار هفته سالمند اعلام شد

 6. پاسخ نوبخت به نامه زیباکلام

 7. افزایش ۵ درصدی قیمت کتاب درسی

 8. زیارت امام رضا(ع) هم آرزو می‌شود؟

 9. گزارشی تکان‌دهنده از شیوع بیماری لاعلاج در کنار یک نیروگاه

 10. محدودیت های ترافیکی جاده ها تا اول مهر ۹۷

 11. چرا شبکه‌های اجتماعی شما را افسرده می‌کنند؟

 12. راه‌اندازی ۲۲ خط «اتوبوس مدرسه» برای اولین بار

 13. مکمل های تقلبی در عضلات جوانان/پودر مهتابی به جای کراتین

 14. بارش باران، رگبار و رعد و برق در راه ایران

 15. زمان آغاز فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

 16. ترافیک در جاده‌های قم و هراز / اعمال محدودیت ترافیکی از بعدازظهر

 17. زمان ریشه کنی بیماری سل در جهان

 18. فارغ‌التحصیلان زن موفق‌تر از مردان تحصیل کرده بوده اند

 19. رنج انتظار بیماران دیالیزی کمتر می‌شود

 20. اجساد حادثه اتوبوس نطنز شناسایی شدند +اسامی

 21. جذب ۴۰۰ هیئت علمی جدید برای دانشگاه فرهنگیان/آموزش ۳۷ هزار دانشجومعلم جدید

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 3. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 4. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 5. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 6. آیا پارک لاله تهران پولی شده است؟

 7. دستور ویژه دادستان کل کشور در پی هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت رقیه (س) در یک روزنامه

 8. توهین عضو اصلاح طلب شورای شهر نیشابور به عزاداران حسینی +عکس

 9. واکنش ثبت احوال به تعویض نام خانوادگی توسط آقازاده‌ها

 10. نماینده مجلس: شنیده‌ایم برخی در پی دریافت سهمیه جانبازی هستند/ شهردار تهران شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود

 11. جلودارزاده: کاش اندازه حجاب، به تلفات جاده ای هم توجه می شد

 12. رئیس دیوان محاسبات خبر داد: خداحافظی ۱۷۰ مقام دولتی بازنشسته با اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 13. وضعیت تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور مشخص شد/ آخرین تغییرات آزمون دو سال آینده

 14. آشنایی با مجازات توهین و درگیری با ماموران پلیس

 15. دستور روحانی برای حل مشکلات صنعت داروسازی کشور

 16. یکی از متهمان پرونده واردات تلفن همراه آزاد شد + جزئیات

 17. برخورد سازمان اطلاعات سپاه با عناصر عرفان‌های نوظهور

 18. لاریجانی اعلام کرد: تمهیدات وزارت بهداشت برای رشته‌های بدون متقاضی

 19. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 20. پیکر طلبه مضروب مشهدی در بارگاه منور رضوی تشییع شد

 21. کوچ مستاجران به مناطق پایین تر و حاشیه شهر

 22. تعدادی از اعضای شورای روستا در شوش بازداشت شدند

 23. انتقاد سلیمی‌نمین از پخش مستند منصور ارضی

 24. دادستان تهران خبر داد: دستگیری سه مقام دولتی مرتبط با پرونده‌های اقتصادی اخیر/ هشدار به شرکت‌های قطعه‌سازی و خودروسازی

 25. عضو شورای شهر خبر داد: تشدید ترافیک پایتخت در مهر

آخرین عناوین