بازار بهم ریخته خودرو/ آشفته‌بازاری که یک تصمیم اشتباه رقم زد

گروه اقتصادی الف،   3961016049 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازار بهم ریخته خودرو/ آشفته‌بازاری که یک تصمیم اشتباه رقم زد

تصمیم بی‌تدبیر چند ماه قبل درباره توقف واردات خودرو ، تبعات سنگینی برای مصرف‌کنندگان داشته که شاید جبران آن به این راحتی امکان‌پذیر نباشد؛ تصمیمی که سودهای میلیاردی را به جیب برخی‌ها ریخت.

به گزارش مهر، محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت را همه به فردی باتجربه حداقل در حوزه بازرگانی و سیاستگذاری‌های بازار می‌دانند و بعید به نظر می‌رسید که او چنین تصمیمی را برای بازار خودرو و واردات بگیرد. همان هفته‌های ابتدایی وزارت بود که وی واردات خودرو را به بهانه منفی بودن تراز تجاری کشور ناشی از افزایش واردات، ممنوع اعلام کرد و بدون مقدمه، سبب شد تا سودهای میلیاردی به جیب کسانی برود که قطعا از ساز و کارها و جلسات این وزارتخانه بابت ممنوعیت احتمالی ثبت سفارش خبر داشتند.

این البته تنها باری نیست که ثبت سفارش واردات خودرو و بسته شدن آن، سودهای میلیاردی به جیب عده‌ای واردکننده و مطلع از تصمیمات دولت سرازیر می کند و روند ثبت سفارش هم این را به خوبی نشان می‌دهد. این تصمیم اشتباه، اکنون نه تنها سودهای بادآورده‌ای را نصیب عده‌ای خاص کرده است، بلکه بازار خودروهای داخلی را هم به آشفته بازاری تبدیل کرده که بسیاری از اقشار ضعیف و متوسط جامعه هم تحت‌الشعاع آن قرار گرفته اند. بدون شک، هیچ کس، از واردات خودروهای لوکس که نمایشگر اختلاف طبقاتی هستند، استقبال نمی‌کند و دفاعی هم از آن ندارد؛ اما این تصمیم اشتباه سبب شد همان طبقات بی ریشه اجتماعی بار دیگر اوج بگیرند و میلیاردها تومان را چند ماهه به جیب بزنند، ضمن اینکه بازار خودروهای داخلی هم دچار آشفتگی و افزایش قیمت شد.

بیشتر از ۵ ماه دولت سایت ثبت سفارش واردات خودرو را بست و واردات را به بهانه جلوگیری از خروج ارز و منفی بودن تراز تجاری متوقف کرد؛ در حالیکه به نظر می‌رسید باید حمایتی از صادرات صورت گیرد تا بتواند دلارهای خارج شده برای واردات را جبران کند و سودآوری برای کشور داشته باشد، اما نه تنها این موضوع رخ نداد، بلکه صادرات روز به روز ضعیف‌تر شده و به بهانه جلوگیری از واردات خودروهای لوکس، اکنون آشفته‌بازاری درست شده است که حتی قیمت خودروهای داخلی در بازار را هم به شدت افزایش داده است.

در این میان، نه وزارت صنعت، نه سازمان حمایت و نه شورای رقابت، هیچ یک تاکنون واکنشی به این وضعیت نشان نداده‌اند و آنگونه که بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد، هر نمایشگاه‌دار اتومبیلی هر قیمتی که دلش می‌خواهد بر روی خودرو می‌گذارد و به مردم می‌فروشد. هیچ نظارتی هم بر بازار نیست و تاکنون هیچ پاسخی از سوی وزارت صنعت مبنی بر نظارت بر بازار خودروهای وارداتی و داخلی دریافت نشده است.

اکنون قیمت خودروهای داخلی به شدت در بازار بالا رفته و بازار سیاه برای بسیاری از خودروها شکل گرفته، حتی خودروسازان داخلی که طرح‌های فروش اعلام کرده‌اند نیز برخی خودروهای پرطرفدار را در فهرست خودروهای موجود در طرح‌های فروش خود اعلام نکرده و بیشتر همان خودروهایی که همیشه در بازار وجود داشته و قیمت برخی از آنها هم اکنون، در بازار بعضا کمتر از نمایندگی است، وارد طرح‌های فروش شده‌اند.

بر همین اساس، خودروهای لوکس نه تنها در بازار خرید و فروش می شوند، بلکه بازار خودروهای داخلی را هم تحت الشعاع قرار داده و این مصرف کنندگان طبقه ضعیف و متوسط هستند که باید تاوان تصمیمات اشتباه دولت را بدهند.

در این میان، برخی نمایشگاهداران خودرو در گفتگو با خبرنگار مهر از گرانی ۴۵۰ میلیون تومانی برخی از خودروهای لوکس در بازار خبر می‌دهند و البته آن را هم غیرمنطقی می دانند. حتی واردکنندگان خودرو در طرح‌های جدید خود قیمت را از ۱۰ تا بعضا ۴۵ میلیون تومان بر روی برخی از مدل های خود افزایش داده اند.

اکنون شرایط به نحوی در مورد خودروهای وارداتی با قیمت متوسط که بیشتر مورد استفاده طبقه متوسط جامعه است، پیش رفته که برخی شرکت های وارداتی، به عدم اعمال ۵۰ درصد از افزایش منطقی خودروهای خود بعد از اعلام تعرفه های جدید می بالند و به عنوان یک امتیاز مثبت از آن یاد می کنند؛ برخی دیگر هم هنوز سایت های فروش خود را باز نکرده و هیچ طرحی را برای مشتریان اعلام نمی کنند. گویا آنها می خواهند تا از فضای پایان سال هم به نفع خود بهره گیرند و با تقاضایی که در بازار وجود داشته و در برخی موارد به عطش تبدیل شده، بهترین بهره را هم ببرند؛ بدون اینکه نظارتی بر روی فروش های آنها از سوی سازمان حمایت و شورای رقابت وجود داشته باشد که چرا فروش خودرو را برای مدت طولانی متوقف کرده اند.

اگر قرار بود تعرفه بالا رود، چرا ثبت سفارش را متوقف کردند؟

یکی از نمایشگاهداران خودرو در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: تصمیم اشتباه وزارت صنعت در توقف ثبت سفارش واردات خودرو عده ای را آنقدر پروار کرد که اکنون کل بازار خودرو را کنترل می کنند و هر طور که بخواهند بازار را می‌چرخانند؛ به خصوص اینکه برخی واردکنندگان انحصار واردات برخی خودروها را به دست گرفته و به بهانه ارایه برخی سندهای اصلی و جعلی، تلاش کرده اند که خود را نماینده رسمی کمپانی خارجی نشان دهند، در حالیکه چنین چیزی صحت ندارد و هنوز هستند شرکت های وارداتی که از سوی کمپانی مادر، به رسمیت شناخته نشده ولی با رانتی که در اختیار دارند، خودرو وارد می کنند.

وی می افزاید: وزیر صنعت باید توضیح دهد که چرا این چنین تصمیمی را اتخاذ کرده و اگر قرار بر این بود که تعرفه به این میزان بالا رود، چرا ۵ ماه سایت ثبت سفارش بسته شده بود؛ در حالیکه اکنون بسیاری از واردکنندگان با راه و چاهی که خود می دانند، خودروها را با تعرفه های قبلی ترخیص کرده ولی در بازار به قیمت جدید می فروشند.

این نمایشگاهدار می گوید: قیمت هایی که از سوی شرکت های وارداتی به صورت رسمی اعلام شده، در بازار با نرخ های بالاتری به فروش می رسد و وقتی شرکت واردکننده که عرضه کننده عمده آن خودرو هم به شمار می رود، قیمت را تا ۴۵ میلیون تومان افزایش می دهد، قطعا بازار تا ۶۰ میلیون تومان افزایش را هم تجربه خواهد کرد و هیچ کس هم پاسخگو نیست که چرا مردم باید این خودروها را با قیمت بالاتری خریداری کنند؛ مگر اصولا با این تعرفه ها، هنوز خودرویی وارد کشور شده است که بخواهد با تعرفه جدید قیمت‌گذاری شود.

هم اکنون قیمت خودروهای داخلی نیز افزایش یافته و در بخشنامه‌های جدید خودروسازان داخلی نرخ ها به شدت افزایش یافته است؛ به خصوص اینکه خودروسازان داخلی کمتر خودروهای وارداتی دارند ولی با پیش دستی، قیمت سایر تولیدات خود را هم در کنار مونتاژی ها به شدت افزایش داده اند.

در حال حاضر، سوزوکی ویتارا اتومات کلاس ۹ ۱۳۹ میلیون و ۷۴ هزار تومان، سوزوکی ویتارا اتومات کلاس ۱۰ ۱۴۷ میلیون و ۷۴ هزار تومان، هایماS۷ اتومات ۷۹ میلیون و ۲۲۹ هزار تومان، هایما S۷ توربو ۹۵ میلیون و ۷۴ هزار تومان، دانگ فنگ H۳۰CROSS ۴۵ میلیون و ۵۲۴ هزار تومان، رنو کپچر ۱۱۸ میلیون و ۹۲۶ هزار تومان، تندر ۹۰ اتوماتیک ۴۷ میلیون و ۴۸۵ هزار تومان، رانا ال ایکس ۳۶ میلیون و ۶۷۳ هزار تومان، پژو ۲۰۰۸ معادل ۱۰۳ میلیون و ۹۹۴ هزار تومان، پژو ۵۰۸ معادل ۱۸۹ میلیون تومان، پژو پارس اتوماتیک ۴۵ میلیون و ۳۳۱ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ دو ۳۳ میلیون و ۸۴۴ هزار تومان در نمایندگی های مجاز ایران خودرو است.

کیا سراتو ۲۰۰۰ اتوماتیک آپشنال ۱۰۴ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان، کیا سراتو ۲۰۰۰ اتوماتیک ۹۶ میلیون و ۱۴۵ هزار تومان، چانگان اتوماتیک ۶۹ میلیون و ۵۷ هزار تومان، آریو ۱۶۰۰ دستی ۴۹ میلیون و ۷۴۵ هزار تومان، تیبا دوگانه سوز ۲۷ میلیون و ۳۴ هزار تومان، تیبا دو ۲۷ میلیون و ۹۱۶ هزار تومان، پراید ۱۱۱ معادل ۲۱ میلیون و ۲۴۳ هزار تومان، ساینا ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در نمایندگی های مجاز سایپا است که قطعا بازار آزاد افزایش قیمت بیشتری را تجربه می کند.

هیوندایی I۲۰ در نمایندگی های مجاز ۹۶ میلیون تومان، هیوندایی اکسنت ۱۰۷ میلیون تومان، النترا ۱۵۵ میلیون تومان، سوناتا۱۹۹ میلیون تومان، توسان ۲۰۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سانتافه ۲۴۹ میلیون تومان است.

بنز CLA۲۰۰ فول ۲۰۱۶ در بازار ۷۹۰ میلیون تومان، بنز CLA۴۵ فول ۲۰۱۶ در بازار ۷۲۰ میلیون تومان، بنز CLA۴۵ فول ۲۰۱۷ معادل ۷۸۰ میلیون تومان، بنز E۲۰۰ مدل ۲۰۱۶ در بازار ۵۹۰ میلیون تومان است.

هر دستگاه تیوولی ۱۱۲ میلیون تومان، تیوولی الیت ۱۱۲ میلیون تومان و سانگ یانگ پریمیوم ۱۵۰ میلیون تومان است.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ شهریور ۱۳۹۷قیمت خودرو در بازار امروز/ استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد
۲۷ شهریور ۱۳۹۷سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟
۲۷ شهریور ۱۳۹۷وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است
۲۷ شهریور ۱۳۹۷تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار
۲۶ شهریور ۱۳۹۷سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین
۲۵ شهریور ۱۳۹۷جدیدترین قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول
۲۱ شهریور ۱۳۹۷پیشنهاد خودروسازان برای افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودرو
۲۱ شهریور ۱۳۹۷اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار حباب است
۲۰ شهریور ۱۳۹۷ثبات نسبی قیمت خودرو+جدول قیمت
۱۹ شهریور ۱۳۹۷مردم: شورای رقابت مرجع قیمت گذاری خودرو داخلی شود
۱۸ شهریور ۱۳۹۷سمند ال‌ایکس ۵۷ میلیون تومان شد؛ دنا پلاس ۱۰۶ میلیون/ قیمت امروز خودرو در بازار
۱۸ شهریور ۱۳۹۷پیش‌فروش غیرشفاف خودرو؛ برگ برنده در جیب خودروسازان

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۴۸۹۰۰۸:۳۱:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
همین دیروز کرمان موتور نامه قیمت جدید الانترا ۲۰۰ میلیون زدیانتافه ۳۰۹ میلیون.اخه ماشین لوکس چیه میگین.این ماشینای هیوندا و کیا همه جای دنیا ماشینای معمولی هستن که اینجا برچسب لوکس روش میزنن.من دو سال پولامو جمع کردم که ماشین بخرم از تابستون تا الان ۶۰ میلیون قیمتش کشیده بالا.
ناشناس۱۹۴۸۹۴۰۸:۳۳:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
فقط می تونم بگم ..مچکیریم. چون ژن خوب هاش رو آباد کرد
مجید۱۹۴۹۱۲۰۸:۴۷:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
مجلس چگونه اقدام غیرقانونی بسته شدن ثبت سفارش در 7 ماه رو نادیده گرفته؟؟؟؟ چرا اجازه افزایش تعرف؟ رو داد؟؟ آیا بوی رانت ..؟؟؟؟؟
ناشناس۱۹۴۹۱۴۰۸:۴۸:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
کدام تصمیم ها تا به حال اشتباه نبوده است؟
عليرضا۱۹۴۹۱۷۰۸:۵۲:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
قطعا دستهایی از دولتی ها در کارست. این هم تدبیر و امید آقایان بی تدبیر
سعيد ملك زاده۱۹۴۹۱۹۰۸:۵۴:۳۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
مجلس باید ورود کند، سوال کند، استیضاح کند. ما رای ندادیم که بروند در مجلس ...
بابك۱۹۴۹۲۶۰۹:۱۰:۰۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
خیلی خراب کردید آقای ..، آقای ..، خیلی.
ناشناس۱۹۴۹۴۳۰۹:۲۹:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
واقعا معنی واژه .. رو در صنعت خودروئی کشور ..به خوبی میشه به وضوح مشاهده کرد. از تصمیم سازان بگیر تا فروشندگان خورد، به راحتی آب خوردن و به شکل علنی و بدون هیچگون کتمان و ترسی هر کاری که دوست دارن میکنن و میگن همینیه که هست!!!نهادهای نظارتی مرتبط هم که به..! مجلس هم که قربونش برم...
ناشناس۱۹۴۹۶۵۰۹:۴۶:۳۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
متاسفانه احساس می شود در برخی موارد به علت همین تصمیمات غیر کارشناسی.. و اعتراض مردم را تحریک می کنند.بالا رفتن قیمت اتومبیل خارجی به خودی خود به ضرر مردم نیست.ولی بالا رفتن قیمت خودروی داخلی به این بهانه موجب نارضایتی اکثر مردم می شود.در زمانی که دولت مرتب پیغام حل مشکلات مردم را می دهد اینگونه تصمیمات صلاح نیست. و عجیب است که علیرغم اطلاع از نارضایتی مردم به علت بالا رفتن قیمت باز هم بر این تصمیمات اصرار می کنند.
آرش۱۹۴۹۶۸۰۹:۵۵:۲۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
میشه بفرمایید توسان درکدام نمایندگی با قیمت 204 میلیون فروخته میشه ؟؟؟ که ما بریم بخریم !!! من در ارزانترین حالت 213 میلیون خریدم و چند روز بعد شد 235 میلیون !!! این 204 رو شما از کجا درآوردین ؟؟؟ ممنون میشم به ما هم نشانیش رو بدین !
محمد۱۹۵۰۰۵۱۰:۲۹:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
تنها بخشی که مسئولین تصمیم گیر در تصمیمات خود لحاظ نمی کنند مردم هستند. چگونه باید به این دولت اطمینان کنند. خدا می داند بابت این تصمیم غلط و قطعا مغرضانه چقدر پول به جیب خودروسازان داخلی و دلالان واریز شده است.
ناشناس۱۹۵۰۱۰۱۰:۳۵:۵۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
شما فکر میکنید اون تصمیم اشتباه; بوده! اگه درباره اش تحقیق و تفحص دقیق و ریز بشود ذینفعان و کسانی که میلیاردها سود کردند و رانت خوردند و کسانی که ضرر کردند را پیدا مکنید و میفهمید که کاملا هم هدفمند و .. مند بوده است.
ناشناس۱۹۵۰۲۴۱۰:۵۲:۳۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
در واقع خیلی ها ...بخاطر این تصمیم میلیاردها تومان بهره برداری کرده اند و سود کرده اند.مجلس باید ورود کند وزیر باید استیضاح بشن
ناشناس۱۹۵۰۲۵۱۰:۵۲:۴۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
این خودرو های که شما لوکس میگید خودروهای عادی هست برای مردم دنیا خودرو لوکس چیز دیگست البته این خودرو ها نسبت به اهن پاره های که تویی ایران تولید میشه لوکس هست .
ناشناس۱۹۵۰۲۶۱۰:۵۳:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
باید تعرفه ها رو به حالت قبل برگردونند تا بازار با یک شوک‌منفی مواجه بشه و قیمت ها به شدت افت کنه بعد از ثبات بازار تو یک بازه ۶ ماهه تا ۱۲ ماهه تعرفه ها به تدریج بالا بره به نحوی که افزایش قیمت در حد سود بانکی باشه
کوروش۱۹۵۰۴۰۱۱:۰۱:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
مافیای خودرو در کشور به همراه مافیای وارد کننده بنزین دست به دست هم داده اند و پدر مردم را درآورده اند و بد تر از همه اینکه متاسفانه دولت هم به بهانه های مختلف ....و زمینه رو برای سود بیشتر افرادی خاص فراهم میکنه. به همین دلیله که هیچ وقت خودرو سازها سراغ تولید خودروهای کم مصرف توی این 40 سال نرفتند. هر عابر پیاده ای میدونه که ماشین هایی که صدی 6 می سوزونن نسبت به خودروهای تولید داخل که معمولا ; صدی 12 می سوزونن میتونه مصرف بنزین کشور به میزان 50 درصد کاهش بده. این یعنی کاهش مصرف روزانه حداقل 40 میلیون لیتر بتزین در کشور که معادل همان مقدار وارداته!!. اگر فرض کنیم هر لیتر بنزین به قیمت جهانی 1 دلار تحویل فوب خلیج فارس باشه، یعنی صرفه جویی روزانه 45 میلیون دلار خروج ارز از کشور. یک نکته رو هم به شما نویسنده عزیز عرض کنم که هیچ کجای دنیا خودروهایی مثل توسان، سانتافه، اسپورتیج و ...لوکس محسوب نمیشه برادر من خودروی لوکس یعنی لامبورگینی، مازراتی و ...
ناشناس۱۹۵۰۵۴۱۱:۰۳:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
تصمیم اشتباه؟ هدف همین بوده
ناشناس۱۹۵۰۶۸۱۱:۱۳:۰۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
مطالب نوشته شده توسط نگارنده کاملا درست بود. متاسفانه با ندانم کاری و البته در برخی موارد با قصد و غرض و رانتهای اطلاعاتی سود های گزافی عاید عده ای می شود که برای عموم مردم حتی در مخیله هم نمی گنجد!!! بسیاری از خودروهای خارجی به لطف پول گزاف عده ای از خریدان که از در آمدهای نجومی برخوردار هستند نه تنها با قیمتی بسیار بالاتر از حد تصور خرید و فروش می شوند بلکه این موضوع را به مردم القاء می کنند که این خودروها واقعا خودروهای ویژه و با کیفیت فوق العاده ای هستند در صورتیکه بسیاری از آنها به عنوان خودروی حتی پایین تر از متوسط در دنیا مطرح هستند!(خودروهای کره ای و چینی) شاید به جای اینکه با قرار دادن عوارض واردات در کنار قیمت این خودرو ها بخواهیم آنها را اینگونه حمایت کیفیتی کنیم بهتر باشد عوارض را بصورت سالیانه و بابت تردد از آنها اخذ کنیم تا هم قیمت واقعی آنها معلوم شود و هم عوارض مورد خواست دولت اخذ گردد. مثلا اگر عوارض تردد سالیانه خودروی ایرانی 100 هزار تومان باشد عوارض خودرویی مانند بنز یا بی ام و ، یک دهم یا یک پنجم قیمت واقعی آن (برای چند سال)و به صورت سالیانه اخذ گردد(البته با کار کارشناسی)
سعید۱۹۵۱۶۱۱۲:۰۶:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
صد رحمت به نعمت زاده
ناشناس۱۹۵۲۱۳۱۲:۵۷:۱۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
تصمیمی که سودهای میلیاردی را به جیب برخی‌ها ریخت! قرار هم بر این بود. پیش فرض اینکه قرار بود این تصمیم به سود مصرف کننده باشد، از پایه غلط است.
ناشناس۱۹۵۲۵۷۱۳:۴۵:۰۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
سلام گرامی خودت گفتی عدهای سود میلیاردی ببرند بردند برای اینکه از سود ضرر نکنند عوارض بردن بالا تا باز شدن ثبت سفارش مشکلی نیاورد خدا پدرشون بیامرزد یک ده اباد به ز صد شهر ویران
ناشناس۱۹۵۴۷۷۱۶:۰۱:۳۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
این دیگه بر می گرده به اخلاق سودجویانه خودمون که هر تصمیمی برا ی بهبود اوضاع بگیرند از یه طرف دیگه یه راهی برا سودجویی پیدا می کنیم . جلوی ورود کالا رو نمی گیرن یه عده سودجویی می کنن ومی گن تولید داخلی به خطر افتاد ! جلو ورود رو می گیرن قیمتها میره بالاومعضل میشه ! مشکل تصمیم دولتها نیست مشکل عدم تعهد و عرق ملی اکثریت ماست !
رضا۱۹۵۵۰۰۱۶:۱۵:۱۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
تصمیم اشتباه نبود برنامه ریزی شده بود برین ببینیم کی ها میلیاردی سود بردن؟بعد....
علی۱۹۵۵۹۵۱۷:۲۱:۳۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
در دیگر کشورها به سبب مبارزه با آلودگی هوا به خودروهای برقی و هیبریدی سوبسیتهای کلان می‌دهند و‌حتی شهرداری ها برای صاحبان آنها علاوه بر تهیه شارژ در پارکینگهای عمومی ، به صورت مجانی برق جهت شارژ در پارکینگهای خصوصی ارایه می‌کنند ، ولی در مملکت ما تازه تعرفه این خودرو ها را افزایش می‌دهند. بعد تنها راه حل آلودگی هوا را تعطیلی مملکت می دانند.
بهرام۱۹۵۸۹۵۲۲:۱۵:۲۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
ایکاش مردم ما برای یکبار هم شده برای حد اقل یکسال خودرو نخرند البته با وام و.... گول دولت را هم نخورند و در جامعه مردم یکدست و یک صدا هیچ خوروی خارجی و خصوصا داخلی نخرند بخدا به دین حاضرند 5تا را به قیمت یکی بفروشند من که دوسال است نخریدم چقدر هم راحت هستم
ناشناس۱۹۵۹۹۵۲۳:۴۷:۱۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
.. مجلس چرا وزیر را استیضاح نمیکند. نمایندگی بی ام و مال من که نیست.
اصف پسندیده۱۹۶۰۴۵۰۰:۲۵:۵۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
چندپیش مصاحبه نعمت بخش دیدم که در جواب خبرنگارگفت توانتظار داری من هم تو پراید سوار شدم ،اگر همه مسولان چنین تفکری دارند باید زارزار به حال خودمان وکشورمان گریه کنیم چون ...
ناشناس۱۹۶۷۰۰۱۳:۴۸:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
خوب با این وسیله هم نقدینگی جمع می شه هم قدرت خرید مردم تا از وسایل عمومی استفاده کنند.
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتریهمراه ایمن

پربحث‌های امروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 3. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 4. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 5. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 6. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 7. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 8. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 9. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 10. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 11. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 12. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 13. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 14. معرفی فیلم برای اسکار؛ هیاهوی بسیار برای هیچ

 15. کیف ضد گلوله+عکس

 16. ظریف: یکشنبه آینده به نیویورک می‌روم

 17. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 18. پشت پرده انتصاب «سیف» از زبان نماینده مجلس؛ حاشیه امن روحانی برای مشاورش

 19. پدر شهید احمدی روشن: هیچ مذاکره‌ای با آمریکای جنایتکار نداریم/ با پیروی از ولایت از گردونه‌های سخت عبور می‌کنیم

 20. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 21. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 22. دلار ۱۴۰۰۰ تومانی پروژه است  

 23. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 24. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 25. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

پربحث‌های دیروز

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 3. به خودمان رحم کنیم

 4. توهین عضو اصلاح طلب شورای شهر نیشابور به عزاداران حسینی +عکس

 5. نعمتی: نباید همه کارت‌هایمان را برای روس‌ها روی میز بگذاریم، آنها خیلی قابل اعتماد نیستند

 6. مردم منتظر افزایش حقوق نباشند، امکان ندارد

 7. وزیر دفاع روسیه: عملیات نظامی در ادلب انجام نخواهد شد

 8. رشد قیمت مسکن متوقف شد

 9. سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین

 10. مسئله‌ای فراتر از نرخ ارز/ ضرورتی که دولت فراموش کرده است!

 11. ۷ معاون شریعتمداری که با ابلاغ قانون، باید از وزارت صنعت بروند + اسامی

 12. واکنش ثبت احوال به تعویض نام خانوادگی توسط آقازاده‌ها

 13. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 14. کدام استانداران باید از قطار دولت پیاده شوند؟ + جدول

 15. استیضاح شریعتمداری و آخوندی به کجا رسید؟

 16. سفارت ایران در یونان مورد تعرض قرار گرفت + عکس

 17. رئیس دیوان محاسبات خبر داد: خداحافظی ۱۷۰ مقام دولتی بازنشسته با اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 18. پیشنهاد نرخ تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن/ مدت باز پرداخت ۳۰ ساله

 19. وضعیت تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور مشخص شد/ آخرین تغییرات آزمون دو سال آینده

 20. حاشیه‌ زن

 21. آشنایی با مجازات توهین و درگیری با ماموران پلیس

 22. ناگفته های دیدار پوتین با رهبری/ روایت ابطحی از بی توجهی روحانی به بزرگان اصلاح‌طلب/ جزئیات حمله به سفارت ایران در یونان/ آیا بین ظریف و رئیس جمهور اختلاف بوجود آمده؟

 23. واشنگتن: خواهان توافقی جامع با ایران هستیم

 24. سیداحمد خمینی: اگر امام نبودند کسی ما را نمی‌شناخت پس من من نکنیم

 25. خرس روسی، شیر ایرانی و روبهکان کمینگاه

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 3. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. اخذ مالیات از خریداران ۲۵ سکه به بالا /کاهش مالیات تولید در دستورکار قرار گرفت

 6. اعترافات زنی که از روابط غیراخلاقی اعضای شورای شهر بابل فیلم گرفت

 7. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 8. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 9. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 10. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 11. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 12. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 13. قیمت باور نکردنی پراید در سوریه

 14. افزایش حقوق کارمندان، از کجا و چگونه؟

 15. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 16. آیا جامعه معنوی تر شده است؟

 17. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 18. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 19. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 20. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 21. جهانگیری: تحریم‌ها تاثیر بسیار زیادی داشته است/ در شرایط دشوار و خطیری هستیم

 22. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 23. حمایت‌های رهبری از دولت و نجات روحانی از سناریوهای حداکثری

 24. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 25. وعده چند صد میلیاردی به یک نماینده برای استقرار صنایع در حوزه انتخابیه در قبال پس گرفتن امضای استیضاح شریعتمداری

پربحث‌های امروز

 1. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 2. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 3. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 4. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 5. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 6. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 7. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

 8. تب تقاضای مسکن بی کیفیت بالا رفت

 9. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 10. تنظیم بازار گوشت؛ نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب!

 11. کالاکارت به جنگ تورم می‌رود

 12. میلیاردها دلار ارز صادراتی ۴۲۰۰ تومانی به کشور بازنگشت؟

 13. ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان/ پایان داستان آقازاده‌ها در دستگاه‌های دولتی

 14. سهم چینی‌ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

 15. بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی فرهنگیان

 16. ترامپ پس از وضع تعرفه، باز هم چین را تهدید کرد

 17. عربستان: دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد

 18. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 19. تکذیب فروش قشم‌ایر/ این شرکت جزو اموال وزارت نفت است‌

 20. وزیر انرژی روسیه: قیمت بالای نفت موقتی و ناشی از تحریم‌هاست

 21. قیمت خودرو در بازار امروز/ استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

 22. چرا مردم به جای سهام، طلا می‌خرند؟!

 23. بالا گرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا

 24. چطور خریدهای اینترنتی‌مان را ارزان‌تر انجام دهیم

 25. وزارت صنعت شفاف‌سازی عمومی معاملات را آغاز کرد

پربحث‌های دیروز

 1. به خودمان رحم کنیم

 2. نعمتی: نباید همه کارت‌هایمان را برای روس‌ها روی میز بگذاریم، آنها خیلی قابل اعتماد نیستند

 3. مردم منتظر افزایش حقوق نباشند، امکان ندارد

 4. رشد قیمت مسکن متوقف شد

 5. سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین

 6. مسئله‌ای فراتر از نرخ ارز/ ضرورتی که دولت فراموش کرده است!

 7. پیشنهاد نرخ تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن/ مدت باز پرداخت ۳۰ ساله

 8. کالا کارت می‌آید؟

 9. اختلاف ارز مسافرتی در بانک و بازار آزاد ۶۰۰ تومان شد!

 10. نمایندگان با رفع توقف ثبت سفارش خودرو موافقت می‌کنند؟

 11. شناسایی ۳۹۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی در مناطق ویژه و آزاد تجاری و صنعتی

 12. تجدید نظر در نرخ پروازهای اربعین/ تهران-نجف-تهران ۲.۲ میلیون ‌تومان شد

 13. واکنش منفی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس به توزیع سبد کالا

 14. شریعتمداری: مراجع اقتصادی باید قیمت جدید ارز را اعلام کنند/ فولاد قیمت‌گذاری می‌شود

 15. هند خرید نفت از ایران را کاهش می‌دهد

 16. یک اقتصاددان: دادن اطلاعات صرافی‌ها در قالب FATF باعث افزایش قیمت دلار می‌شود

 17. نرخ رشد اقتصادی؛ چه بخش‌هایی رشد داشتند؟/ کاهش ۴/۵درصدی رشد صنعت و معدن

 18. ۲۴ آبان آخرین فرصت ازنشسته‌ها/ دستگاهی با ۲۷۰۰ بازنشسته شاغل/فدراسیون‌ها و شهرداری‌ها هم مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستند

 19. بورس نفت راه‌اندازی نشود استیضاح زنگنه در دستورکار قرار می‌گیرد

 20. سوال مردم از دولت؛ کالاهای احتکاری کشف شده کجاست؟

 21. رفع فیلتر تعدادی از سایت‌های گردشگری و فروش بلیت هواپیما

 22. آیا رانت ۳۰ هزار میلیاردی پتروشیمی‌ها حذف می‌شود؟ تصمیم دولت چیست؟

 23. تشریح مهمترین پرونده‌های فساد اقتصادی در پایتخت اقتصادی کشور

 24. پورابراهیمی: سهام صندوق فولاد در قراردادی غیرقانونی واگذار شده است

 25. واگذاری رایگان بیش از ۵۵۰۰ ملک به محرومان سه شهرستان

پربحث‌های هفته

 1. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 2. اخذ مالیات از خریداران ۲۵ سکه به بالا /کاهش مالیات تولید در دستورکار قرار گرفت

 3. قیمت باور نکردنی پراید در سوریه

 4. افزایش حقوق کارمندان، از کجا و چگونه؟

 5. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 6. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 7. وعده چند صد میلیاردی به یک نماینده برای استقرار صنایع در حوزه انتخابیه در قبال پس گرفتن امضای استیضاح شریعتمداری

 8. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 9. آخوندی: شرکت هواپیمایی ATR غرامت پرداخت نمی‌کند

 10. بازار مسکن در رکود و مردم در انتظار کاهش قیمت‌ها

 11. نوبخت: ۱۲ برنامه برای مقابله با تحریم‌ها داریم که یکی از آنها تنظیم بازار ارز است

 12. به خودمان رحم کنیم

 13. این آمارها حقیقت دارد

 14. اقدام انحصارجویانه شرکت واردات کننده مواد اولیه پوشک عامل تعطیلی کارخانجات تولیدی سلولزی + سند

 15. ردپای آمریکا در اغتشاش بازار ارزی ایران

 16. نعمتی: نباید همه کارت‌هایمان را برای روس‌ها روی میز بگذاریم، آنها خیلی قابل اعتماد نیستند

 17. لاریجانی: اقتصاد ایران نیاز به جراحی دارد

 18. دلایل و تبعات بنگاه‌داری بانک‌ها/ وقتی قانون بانکداری بدون ربا درست اجرا نمی‌شود/ آیا همه چیز (بحران) زیر سر بانک است؟

 19. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 20. مردم منتظر افزایش حقوق نباشند، امکان ندارد

 21. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 22. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 23. رشد قیمت مسکن متوقف شد

 24. پیشنهاد خودروسازان برای افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودرو

 25. سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین

آخرین عناوین