جوان محکوم به مرگ در انتظار کمک‌های مردمی

گروه حوادث الف،   3960927131

خانواده جوانی که سه سال پیش مرتکب قتل شده و به‌گفته آنها فقط یک هفته برای نجات جانش فرصت باقی‌ مانده است، از هم‌وطنان و خیران کمک خواستند تا مبلغ درخواستی اولیای دم کامل شود.

جوان محکوم به مرگ در انتظار کمک‌های مردمی

به گزارش شرق، این جوان به نام پیمان، اکنون ٢٥ ساله است و به‌ گفته خواهرش در آخرین روزهای خدمت سربازی با شلیک گلوله، یکی از کادری‌های مافوق خود را به قتل رسانده و پس از رسیدگی قانونی به پرونده‌اش محکوم به قصاص شده ‌است.  پیمان که در زمان این اتفاق ٢٢ ساله بود، پس از انجام تحقیقات لازم و قانونی در کیفرخواست صادره، متهم به قتل عمدی مافوق خود با تیراندازی برخلاف مقررات با شلیک سه تیر فشنگ جنگی شد. 
در نهایت جلسه محاکمه در شعبه اول دادگاه نظامی یک استان قزوین برگزار شد و دادگاه پیمان را مرتکب رفتار مجرمانه واحد با نتایج مجرمانه متعدد تشخیص داد و او را به اتهام تیراندازی برخلاف مقررات و قتل عمدی مافوق با استناد به مواد متعددی از قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ و همچنین موادی از قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح به قصاص نفس با چوبه دار در محوطه زندان مرکزی قزوین محکوم کرد.  همچنین دادگاه پیمان را براي جنبه عمومی تیراندازی برخلاف مقررات -علاوه‌بر جبران خسارت وارده بابت شلیک سه تیر فشنگ جنگی کلاش که مبلغ ٢١٠‌هزار ریال تعیین شده است- به هفت‌ونیم ماه حبس تعزیری و  براي جنبه عمومی قتل عمدی مافوق به ٩ سال حبس تعزیری محکوم کرد. در ادامه اولیای‌دم بعد از پرداخت سهم فرزند صغیر مقتول که ۱۵ ساله بود، خواهان قصاص قاتل شدند و سهم صغیر را به حساب امانی دادگستری واریز کردند. سرانجام با توجه به درخواست اولیای‌دم دستور اجرای این حکم صادر شد.  قرار بود این حکم پس از طی مراحل قانونی در مهر یا آبان سال جاری اجرا شود که با تلاش واحد صلح و سازش و بزرگواری اولیای‌دم قرار شد خانواده قاتل مبلغ ٤٥٠‌میلیون تومان به اولیای‌دم بپردازند و آنها نیز از حق قصاص گذشت کنند.  در ادامه نیز خانواده مقتول با اصرار واحد صلح و سازش شعبه اجرای احکام و خواهش‌های خانواده پیمان که می‌گفتند همه تلاش خود را کرده‌اند اما نمی‌توانند مبلغ ٤٥٠‌میلیون را فراهم کنند، بار دیگر اولیای دم در تصمیم خود تجدیدنظر کردند و مبلغ را به ٣٥٠‌میلیون تومان کاهش دادند، اما به‌گفته خواهر پیمان که هنوز بین مرگ و زندگی سرگردان است، آنها  همه تلاششان را کرده‌اند اما در نهایت توانسته‌اند مبلغی حدود ٣٠٠‌میلیون تومان را فراهم کنند و فرد یا گروهی از خیران نیز قول حدود ١٥‌میلیون را به آنها داده است و با وجود همه تلاش‌ها، حدود ٤٠‌میلیون تا رسیدن مجموع مبالغ، به مبلغ مورد نظر اولیای دم‌ کم است. 
خواهر پیمان می‌گوید: ما برای فراهم‌کردن این پول هر کاری بگویید کرده‌ایم، من غیر از پیمان یک برادر دیگر هم دارم و پدر و مادرم هم پیر و در قید حیات هستند، ما چند نفر هرچه طلا و خانه داشتیم فروختیم، اما چون در شهرستان خانه ارزان است، خانه پدر و مادرم را بیشتر از ٥٠‌ میلیون تومان نخریدند، در مجموع ٢٩٣‌میلیون تومان فراهم کردیم و اولیای‌دم هم که ابتدا ٤٥٠‌میلیون خواسته بودند راضی شدند ٣٥٠‌میلیون بگیرند اما هنوز هم ٥٠ و چند‌میلیون کم است که برخی از اقوام و خیران قول داده‌اند كه ١٠ يا شاید هم ٢٠‌میلیون به ما بدهند اما فرصت زیادی نداریم و فقط چند روز مانده، با وجود این، هنوز قطعی نشده و ما همچنان امیدواریم که موفق شویم.  او درباره ماجرای قتل هم می‌گوید: اردیبهشت سال ٩٣ فقط ٢٠ روز به پایان خدمت پیمان مانده بود که این اتفاق افتاد، البته اختلاف برادرم با مقتول که ستوان سوم ٥٠ ساله بود، به خیلی قبل از روز قتل مربوط است که ما از دلیل آن اطلاع نداریم و فقط می‌دانیم که در آن پاسگاه، مقتول مافوق برادرم بود و اوایل ارتباط خوبی با هم داشتند، جوری که برادرم از خانه برای مقتول اتو می‌برد و تا زمانی که در آشپزخانه بود و آشپزی می‌کرد، برای او غذای جداگانه درست می‌کرد. اما نمی‌دانم چه شد که بین آنها اختلاف پیش آمد و برادرم درخواست انتقال از آنجا را مطرح کرد اما فرمانده پادگان با آن مخالفت کرد و ماجرا ادامه پیدا کرد و به قتل منجر شد. البته این اتفاق یک‌روزه نیفتاد و مدت‌ها بود درگیری لفظی و فیزیکی داشتند، ‌حتی برادرم از آشپزخانه به نگهبانی منتقل شد و در نهایت ما می‌دانیم در روز حادثه برادرم صبح نگهبان بود و با مقتول درگیری لفظی داشتند. بعد از نماز ظهر هم دوباره با هم درگیر شدند و برادرم از دست او عصبانی شد و با اسلحه دنبال او کرد و چون عصبانی بود چند گلوله به‌سوی او شلیک کرد که بعدها گفت اصلا نمی‌خواسته آن مرد را بکشد و فقط می‌خواسته او را بترساند.  خواهر پیمان همچنین می‌گوید: برادرم اصلا نمی‌خواست به خدمت سربازی برود، اما یک برگه اشتباهی که برایش صادر شده بود باعث شد او نتواند ادامه تحصیل بدهد و به سربازی رفت، او فوق‌دیپلم مدیریت بازرگانی دارد و می‌خواست ادامه تحصیل بدهد.  او همچنین درباره برادرش می‌گوید: او سابقه درگیری نداشت. گاهی فکر می‌کنم چرا به فردی با شرایط او که مدت زیادی با مافوقش درگیری داشته و روز قبل از آن هم موضوع بالا گرفته بود، اسلحه داده بودند یا او را برای نگهبانی گذاشته بودند. به‌هرحال اتفاقی افتاده است كه هم‌ پیمان و هم ما از آن به‌شدت ناراحت و متأثر هستیم و از هم‌وطنان نوع‌دوست و خیران کمک می‌خواهیم. 
بنا به این گزارش، افرادی که قصد دارند به این جوان کمک کنند می‌توانند مبلغ اهدایی خود را به شماره کارت  ٦٠٣٧٧٠١١٢٦٠٩٦٣٨٤ بانک کشاورزی به نام محرم قاسمی- پدر پیمان- واریز کنند. 

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 2. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 8. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 9. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 10. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 11. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 12. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 13. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 14. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 15. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 16. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 17. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 18. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 19. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 20. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 21. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 22. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 23. غیزانیه از نمای نزدیک

 24. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 25. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

آخرین عناوین