سپینو-مگنت

تخلف میلیاردی یکی از مدیران موسسه فرشتگان

گروه اقتصادی الف،   3960922225 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تخلف میلیاردی یکی از مدیران موسسه فرشتگان

رئیس‌کل بانک مرکزی با پرده‌برداری از تخلفات یکی از مدیران تعاونی اعتباری فرشتگان گفت: یکی از مدیران ۷۰۰ میلیارد تومان از حساب تعاونی به‌نفع خود برداشت کرد.

خبرگزاری تسنیم: رئیس‌کل بانک مرکزی با پرده‌برداری از تخلفات یکی از مدیران تعاونی اعتباری فرشتگان گفت: یکی از مدیران ۷۰۰ میلیارد تومان از حساب تعاونی به‌نفع خود برداشت کرد.
ولی‌الله سیف، به برخی از تخلفات مؤسسات غیرمجاز اشاره کرد و گفت: غیرمجازها، با وجود تذکرات مکرر و متعدد مبنی بر لزوم توقف فعالیت تمام شعب از سوی بانک مرکزی، پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا، مرجع قضایی و سایر مراجع ذی‌صلاح، علاوه بر اینکه بدون مجوز به گسترش شعب خود و جمع‌آوری سپرده در سراسر کشور اقدام کرده بودند، سپرده‌های جمع‌شده را که حاصل اعتماد سپرده گذاران بود نیز حیف و میل کردند و با برداشت‌های شخصی از حساب‌های مجموعه خود، اموال و املاکی را به نام نزدیکان خود خریداری کردند.

وی افزود: متأسفانه طی دهه‌های گذشته با سیاست‌هایی که پیش گرفته شد، مجوزهایی با عنوان تعاونی و صندوق قرض الحسنه در اختیار افراد خاصی قرار گرفت و باز هم از روی تأسف باید بگویم که نهادهای صادرکننده مجوز، توان نظارت بر فعالیت نهادهایی که مجوز آن را داده بودند، نداشتند.
 
سیف گفت: این کار به‌گونه‌ای صورت گرفته بود که حتی تعداد مجوزها نیز مشخص نبود. در دهه 80 خطر وجود نهادهای بدون نظارت در بازار پول احساس و با هدف ساماندهی به آشفتگی موجود، قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی مصوب شد.
 
وی ابراز کرد: سال‌ها طول کشید تا اولین قانونی که در این حوزه تنظیم شده بود، اجرایی شود. این قانون نیز از آنجا که اولین قانون در این حوزه بود نواقصی داشت که در سال‌های بعد طی قانون برنامه پنجم توسعه و سپس در «قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور» و «قانون برنامه ششم توسعه» تکمیل شد.
 
رئیس کل بانک مرکزی گفت: این نکته را نیز باید یادآور شوم که نهادهای ناظر کشور در خصوص برخورد با مؤسسات غیرمجاز، همگرایی لازم را نداشتند و بعضاً در مناقشه بین بانک مرکزی و نهادهای غیرمجاز، احکامی نیز به‌نفع غیرمجازها صادر شده است. همچنین برخی سیاستمداران و نمایندگان مجلس نیز روش مسامحه را در پیش گرفته بودند و در مواردی از مؤسسان و مدیران غیرمجازها حمایت می‌کردند. برای نمونه درخصوص تعاونی منحله ثامن الحجج، نامه‌ای منتشر شد که 90 نماینده مجلس شورای اسلامی در ادوار گذشته، خواستار حمایت از این مؤسسه غیرمجاز بودند و تأکید داشتند که بانک مرکزی مدام تکرار نکند که این مؤسسه غیرمجاز است.
 
وی اضافه کرد: با واگذاری مدیریت دارایی و بدهی تعاونی‌های غیرمجاز افضل توس، تشکیلات موسوم به البرز ایرانیان و وحدت به بانک‌های آینده و تجارت و مؤسسه اعتباری ملل و شروع فرآیند تعیین تکلیف سپرده‌های تا 100 میلیون تومان این تعاونی‌ها نزد بانک‌ها و مؤسسه مسئول مشکل بیش از 98 درصد تعداد سپرده گذاران تا پایان آذرماه جاری حل می‌شود.
 
سیف گفت: به سپرده گذاران بالای 100 میلیون تومان در این تعاونی‌ها نیز تا 100 میلیون تومان از سپرده‌هایشان پرداخت می‌شود که این فرآیند نیز در حال انجام است.
 
وی افزود: سپرده گذاران تعاونی غیرمجاز فرشتگان که مؤسسه اعتباری کاسپین در حال حل‌وفصل امور آن است نیز سپرده‌های تا 200 میلیون تومان خود را به‌مأخذ اول شهریور 1394 که تاریخ انحلال این تعاونی است دریافت کردند. به سپرده‌های بالای 200 میلیون تومان نیز تا 200 میلیون تومان پرداخت شده است.
 
سیف گفت: تمام این پرداخت‌ها با توجه به اینکه نقدشوندگی دارایی‌ها و اموال این تعاونی‌های غیرمجاز زمان‌بر بود از محل خط اعتباری تخصیص‌یافته ازجانب بانک مرکزی انجام شده یا در حال انجام است؛ البته تأکید می‌کنم که این خطوط اعتباری در قبال دارایی‌های شناسایی‌شده تعاونی‌های غیرمجاز است.
 
وی افزود: متأسفم که مشکلاتی برای سپرده گذاران در کشور ایجاد شد. تمام تلاش بانک مرکزی این است که حداقل خسارت به سپرده گذاران وارد شود و با همین هدف هم پیش رفتیم اما چاره‌ای جز این نبود که اجازه ادامه فعالیت به نهادهای غیرمجاز ندهیم؛ چرا که ادامه فعالیت این نهادها میزان خسارت را بیشتر و افراد بیشتری را درگیر می‌کرد.
 
 
رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: همان‌طور که قبلاً هم اعلام کردیم در حال حاضر دیگر مؤسسه غیرمجاز فعالی در کشور وجود ندارد و با تلاش‌های صورت‌گرفته توانستیم تمام آنها را ساماندهی کنیم، به‌طوری که سهم برآوردی 25درصدی مؤسسات غیرمجاز در بازار پول در حال حاضر به صفر رسیده است.
 
وی همچنین گفت: البته یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در نظر گرفته شود جلوگیری از ایجاد نهادهای پولی غیرمجاز جدید در سطح کشور است که در حال حاضر با توجه به قوانینی که تصویب شده و اختیاراتی که بانک مرکزی دارد و همچنین هماهنگی‌هایی که بین نهادهای ناظر ایجاد شده قطعاً از بروز چنین نهادهایی جلوگیری می‌شود.
 
همان‌طور که رئیس جمهور نیز طی صحبت‌های خود در مجلس به آن تأکید کرد و گفت، نباید بگذاریم این حادثه در کشور تکرار شود؛ شورای عالی امنیت ملی هر اختیاری بانک مرکزی می‌خواهد، می‌دهد برای اینکه جلوی این کار گرفته شود. رییس جمهور گفت "مطمئنم اگر نیازی هم به قانون داشته باشیم، همه نمایندگان مجلس کمک خواهند کرد؛ چراکه اینها اقتصاد کشور و زندگی مردم را نابود کرده بودند".
 
سیف افزود: مدیران مؤسسات غیرمجاز فاقد هرگونه تخصص در امور بانکی بودند و برای اینکه بتوانند سودهای با رقم بالا را که به مشتریان خود وعده داده بودند، پرداخت کنند به هرکاری دست می‌زدند. عمده فعالیت این افراد در بازار مسکن بود. با توجه به تورم مسکن در دهه 80، تعاونی‌های غیرمجاز می‌توانستند بخشی از سود وعده داده‌شده را محقق کنند. اما از آنجا که رقم سودهای پرداختی، کلان بود و سودی که این افراد از فعالیت خود کسب می‌کردند، کفاف ارقام تعهدشده را نمی‌داد هر سال از میزان موجودی آنها کاسته می‌شد و در واقع مدیریت دخل و خرج را نمی‌کردند.
 
وی گفت: در ادامه برای اینکه بتوانند موجودی برای پرداخت‌ها داشته باشند مجبور به دادن وعده سودهای بالاتر می‌شدند. این‌گونه بود که با ادامه فعالیت، شکاف بین دارایی ــ بدهی غیرمجازها بیشتر و بیشتر می‌شد. این روش فعالیت کار را به آنجا رساند که به‌عنوان مثال امروز ما شاهدیم تعاونی فرشتگان با 8 هزار و 600 میلیارد تومان بدهی فقط حدود 4 هزار میلیارد تومان دارایی دارد.
 
رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: این مؤسسات در اوایل دهه 90 نیز با هدف کسب سود و با ارقام سپرده‌ای که در اختیار داشتند وارد بازارهای ارز و طلا می‌شدند و این بازارها را نیز مختل می‌کردند.
 
وی ابراز کرد: تخلفات متعددی در نهادهای غیرمجاز وجود داشت. در برخی موارد مدیران و گردانندگان این نهادها از حساب تعاونی زیرمجموعه خود به‌نفع شخصی برداشت کرده‌اند که به همین خاطر در حال حاضر در بازداشت به‌سر می‌برند، برای نمونه یکی از مدیران تعاونی غیرمجاز فرشتگان، 700 میلیارد تومان از حساب تعاونی به‌نفع خود برداشت کرده است.
 
سیف گفت: همچنین به‌لحاظ رعایت اصول حرفه‌ای بانکداری، مدیریت منابع و مصارف مؤسسات غیرمجاز با ضعف‌ها و چالش‌های متعددی روبه‌رو بوده است. در حالی که مؤسسان این نهادها کمترین صلاحیت، تخصص و تجربه در زمینه اداره واحدهای پولی را نداشتند و به‌دور از هرگونه نظارتی از سوی صادرکنندگان مجوز، نابخردانه اقدام به گسترش فعالیت خود می‌کردند و اقدامات خلاف و متقلبانه­‌ای را مرتکب شدند که گسترش بی­‌رویه شعب در اقصی نقاط کشور، تنها یکی از آنها بود؛ تا جایی که شبکه شعب برخی از این مؤسسات حتی از تعداد شعب برخی بانک­های بزرگ، قدیمی و مطرح کشور نیز گسترده‌تر شد.
 
وی گفت: باید تأکید کنم علی‌رغم ثبت انحلال اغلب تعاونی‌های اعتباری غیرمجاز در مرجع ثبتی طی سال 92، این تعاونی‌ها ضمن تخطی از مقررات و ضوابط ناظر، با سوء استفاده از عناوین مجعول، نسبت به دریافت سپرده از عموم مردم و سایر فعالیت‌های غیرقانونی اقدام کرده‌اند.
 
سیف ادامه داد: در همین راستا بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر بر بازار پول کشور به‌منظور جلوگیری از فعالیت غیرقانونی تعاونی‌های مذکور، طی مکاتبات مکرر و متعدد، لزوم پلمب و توقف فعالیت تمام شعب تعاونی‌های یادشده را به پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا، مرجع محترم قضایی و سایر مراجع ذی‌صلاح اعلام کرده است.
 
وی گفت: در فضای پرالتهابی که فعالیت مؤسسات غیرمجاز بر شبکه بانکی کشور حاکم کرده بود، دو رویکرد پیش‌ِروی بانک مرکزی قرار داشت؛ رویکرد نخست، چشم‌پوشی و عدم توجه به فعالیت مؤسسات غیرمجاز بود که البته رهیافتی آسان و کم‌هزینه برای بانک مرکزی به‌شمار می‌رفت. رهیافت دوم، اتخاذ رویکردی مسئولانه با هدف جلوگیری از اقدامات ثبات‌زدای مؤسسات غیرمجاز بر نظام بانکی کشور و عمل به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بود.
 
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: بانک مرکزی با وجود آگاهی کامل نسبت به سختی‌ها، مرارت‌ها و هزینه‌های سنگین این راه سخت و طولانی، رویکرد دوم را برگزید و در دوره چهارساله اخیر، در اولویت قراردادن ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و رفع مشکلات پیشِ‌روی اقتصاد کلان کشور ناشی از حضور تعاونی‌ها و نهادهای غیرمجازی که بدون دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فعالیت در نظام پولی و مالی مبادرت می‌ورزیدند، کوشید تا به‌پشتوانه حمایت‌های قانونی و همراهی همه‌جانبه قوای سه‌گانه نسبت به این مهم اقدام کند.
 
وی گفت: موضوعی که در آغاز مسئولیت اینجانب در نیمه سال 1392، هنگام شرفیابی به محضر رهبر معظم انقلاب مورد تأکید ایشان نیز قرار گرفت، بنده از ابتدای حضورم در بانک مرکزی تأکید کردم که این مؤسسات و فعالیت آنها معضل جدی نظام بانکی و اقتصادی کشورمان است و به هر طریقی باید ریشه فعالیت آنها را خشکاند. برای این کار همکارانم تلاش زیادی کردند و البته همگی اعتراض‌ها و توهین‌های زیادی دیدیم و شنیدیم که در وقت و جای مناسب حتماً در مورد آنها هم صحبت خواهم کرد. آنچه مسلم است این است که ما در بانک مرکزی وضعیت ناراحت کننده هموطنانمان را درک می‌کنیم و تمام تلاشمان این است که با کمترین خسارت و آسیب به سپرده گذاران، پرونده این مؤسسات را جمع کنیم.
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ تیر ۱۳۹۷تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند
۷ تیر ۱۳۹۷جایگزین سیف در بانک مرکزی کیست؟
۴ تیر ۱۳۹۷سیف خبر داد: بازار ثانویه ارز ایجاد می شود
۴ تیر ۱۳۹۷ماجرای مکالمه ارزی بهکیش و سیف
۳۱ خرداد ۱۳۹۷6 سال حبس برای اختلاس 800 میلیون تومانی در استان مرکزی
۳۱ خرداد ۱۳۹۷پیشنهاد سیف برای تاسیس بانک مشترک ایرانی - سوری
۲۹ خرداد ۱۳۹۷واکنش سیف به افزایش محدودیت‌های ارز و واردات کالاها
۲۹ خرداد ۱۳۹۷تازه‌ترین جزئیات از پرونده اختلاس، رشوه و اعمال نفوذ در ادارات دولتی کرمان
۲۸ خرداد ۱۳۹۷حجت الاسلام موسوی لارگانی در گفتگو با الف: وظیفه دولت در این آشفته بازار چیست؟
۲۸ خرداد ۱۳۹۷اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود
۲۲ خرداد ۱۳۹۷سیف: گران شدن سکه روانی است
۱۱ خرداد ۱۳۹۷برگزاری مراسم ترحیم"ناصر یمین مردوخی"  

وب‌گردی

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 3. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 4. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 5. روسیه هراسی؛ ابزار غرب دوستان برای ایجاد دوقطبی در سیاست خارجی

 6. موافقت حماس با سند پیشنهادی مصر برای آشتی ملی فلسطین/ جزئیات سند

 7. هزارتوی زمان  

 8. بزرگداشت شاهچراغ(ع) در شیراز  

 9. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 10. کاخ سفید خبر داد: ترامپ از پوتین برای سفر به واشنگتن دعوت کرد

 11. کمیته مجلس اعیان انگلیس خبر داد: استفاده انگلیس از «کودکان جاسوس» در عملیات‌های محرمانه

 12. تشدید تحرکات اندیشکده «اف‌دی‌دی» آمریکا برای تحریم صدا و سیما

 13. رهبر دموکرات‌های سنا: ترامپ نباید یک بار دیگر با پوتین دیدار کند

 14. هنوز وامی برای اشتغال روستایی پرداخت نشده است/ هشدار نسبت به انحراف منابع و فساد+جدول

 15. ادعاهای ضد ایرانی سفیر امارات و خاطره‌ مقام سابق آمریکایی درباره تماس‌ها با «ظریف»

 16. پامپئو در سخنرانی ضدایرانی خود روز یکشنبه چه خواهد گفت؟

 17. اروپایی‌ها با طناب موساد به چاه منافقین رفتند

 18. «بکر» با عنوان گرانقیمت‌ترین سنگربان دنیا به لیورپول پیوست

 19. عقب‌نشینی نتانیاهو از سخنانش درباره مجاب کردن ترامپ به خروج از برجام

 20. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

 21. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 22. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 23. پزشکیان: وضعیت اقتصادی کشور مانعی برای تولیدکنندگان ایجاد نمی‌کند

 24. حربه نتانیاهو برای شکستن اتحاد اروپایی‌ها در موضوعات سیاست خارجی

 25. پیش‌بینی «سوروس» درباره کناره‌ رفتن «ترامپ» از قدرت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 5. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 6. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 7. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 8. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 9. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 10. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 11. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 12. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 13. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 14. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 15. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 16. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 17. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 18. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 19. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 20. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 21. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 22. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 23. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 24. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 25. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 9. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 10. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 11. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 12. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 13. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 14. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 15. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 16. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 17. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 18. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 19. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 20. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 21. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 22. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 23. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 24. ظریف: همواره می دانستیم که به وعده های آمریکا نمی توان اعتماد کرد

 25. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 4. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 5. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 6. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 7. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 8. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 9. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 10. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 11. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 12. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 13. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 14. پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

 15. ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت‌های بزرگ برای ایران است

 16. وزیر صنعت: ورود ۱۳۳۹ قلم کالا به کشور ممنوع شد

 17. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 18. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 19. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 20. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 21. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 22. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 23. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 24. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

 25. آغاز اجرای طرح های عمرانی و خدماتی در دو روستای محروم قلعه گنج

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 4. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 5. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 6. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 7. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 8. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 9. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 10. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 11. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 12. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 13. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 14. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 15. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 16. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 17. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 18. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 19. آقای «خ» کجاست؟

 20. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 21. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 22. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 23. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 24. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

 25. آذری جهرمی: فساد در زیرمجموعه را باید داد بزنیم/ یک پیر زن در دهات می آورند و همه تخلفات را به نام او انجام می دهند/دولت الکترونیک این نیست

آخرین عناوین