چرا وجود رسانه خصوصی در ایران لازم است؟

سیامک گلپور، گروه تعاملی الف،   3960922059 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا وجود رسانه خصوصی در ایران لازم است؟

در سال های قبل مبلغان دین و فرهنگ و سیاست از درون جامعه در محیط بازار، دانشگاه، مساجد و یا مدارس به اکثریت جامعه پیام های خود را می‎رسانند. اما بعد از انقلاب، روحانیون و فرهنگیان و سیاسیون برای تاثیر گذاری بیشتر پا به رسانه های پربیننده مانند تلوزیون و سینما و اینترنت تا اخبار سیاسی و فرهنگی گذاشتند و با دور شدن از سطح جامعه و دیده شدن هر چه بیشتر در رسانه ها، مدام خود را در معرض دید قرار داده و کلام و منش آن ها به حاشیه رفته و فقط خود آن ها دیده می شوند و همین مورد باعث افزایش واکنش های منفی و مثبت زیادی به آن اشخاص شده است که البته این خصلت رسانه است که با دیده شدن زیاد، قضاوت ها هم بیشتر می‎شود و این باعث شده رسانه در ایران، خاصیت تربیتی و تاثیر گذاری خود را از دست بدهد. از بعد از انقلاب با بزرگ شدن طبقه ی متوسط و شهر نشین ، فقیر و غنی تا پیر و جوان به اجبار عرف و محیط و نیاز از تلوزیون استفاده می‎کنند و امروز هم با آمدن ماهواره ها به دنبال رسانه ای متفاوت هستند و قشر جوان هم با ظهور اینترنت رسانه ای جدید یافته. اما نوجوان که از ابتدای دبستان با اینترنت خو گرفته و به فضای انتخابی آن عادت کرده و چون تعداد رسانه های خارج از ایران و جذابیت های آن باعث جلب انتخاب آن ها می‎شود، کمتر نگاهی به داخل ایران دارند.

اگر نوجوان ایرانی از کل رسانه ی غرب استفاده می‎کرد هم مکشلی ایجاد نمی‎شد چون آن ها هم برای تربیت نوجوانان مطالبی دارند، اما نوجوان ما نه به اموزش های آن که فقط به جذابیت های عوام پسند و مبتذل نگاه می‎کند. نوجوان ما صدا و سیما و سینما ایران نگاه نمی‎کند، به مدرسه گوش نمی‎دهد، کتاب و مجله و روزنامه نمی‎خواند، اینترنت داخلی را نمی‎بیند، همه ی رسانه ها برای قشر جوان و پیر تر است و نوجوان با هیچکدام از این رسانه ها خو نگرفته و بدون این رسانه ها، مبلغان در روند زندگی آن ها، از مدرسه تا دانشگاه تا بازار کار هم وجود ندارند، مساجد و فرهنگ سرا ها هم جذابیت و کابردی برای آن ها ندارد و روحانیون و سیاسیون و فرهنگیان را در هیچ جایی از جامعه نمی‎ببیند و اگر هم ببینند به دلیل نگاه به رسانه های خارجی با شایعات و منفی نگری ها، آن ها را مورد قضاوت بیشتر قرار می‎دهند و ایران برایشان فضایی آلوده و عقب مانده تجلی می‎شود. طبق آمارها در ایران گروه سنی 15 تا 24 سال 73 درصد از اینترنت استفاده می‎کنند. 76 درصد مردم از فیلترینگ اینترنت عبور می‎کنند. و کمترین بیننده صدا و سیما سنین 14 تا 40 سال است. از تعداد 250 روزنامه تقریبا 900 هزار نسخه منتشر می‎رسد و از این تعداد نیز تنها 500 هزار نسخه به فروش می‎‌رسد و مجلات بسیار کمتر و مطلب فرهنگی و سیاسی و دینی شبکه های اجتماعی هم برای نوجوان جذابیتی ندارد.

این یعنی قشر نوجوان و بعضا جوان ایران چشم به دنیای خارج از ایران دوخته و نگاه ها مدام از رسانه های داخل دور تر می‎شنود. اما جوان ها از خانواده ها و مدارس و دانشگاه ها تربیت می‎شوند چون هنوز نقاط اشتراک و علایق و زبان مشترک با نسل قبلی خود دارند و شکاف نسلی عمیق تر نشده بود، اما خانواده های سنتی و حتا جوان با کمترین نقطه اشتراک، توانایی تربیت نوجوانان امروزی را ندارد. نوجوان امروز بحران منطقه برایش معنی ندارد، زلزله ها را با عکس های مخلوط با شایعات و منفی نگری های شبکه های زرد اجتماعی می‎بیند، سخنرانی پر شور رهبری یا رییس جمهوری را به منفی ترین حات می‎بینند، مجلس را فقط در عکس ها دیده و انتخابات را با نیم نگاهی از رسانه ی خارج می‎فهمد و دین و فرهنگ و سیاست برایش موضوعی غریب و یا منفی شده و تصورش از انقلاب خلاصه به چند فیلم و سرود است و حتا تفاوتی میان خمینی و خامنه ای را هم نمی‎داند، چون جذب لبخند رسانه های زرد خارج و داخل شده و مشغول یک بازی بی معنا است. این قشر رو به رشد با ورود به فضای کار و دانشگاه و تشکیل خانواده، بدون هیچگونه پشتوانه ای، چه تاثیری بر دین و فرهنگ و سیاست و جامعه ایران می‎گذارد؟ از طرفی قشر جوان هم ریز ترین مشکلات را از طرف دولت می‎بیند که درست هم هست چون دولت ایران یک تنه تمام عرصه های رسانه ای را خود اداره می‎کند و هر اتفاق و مشکلی که هست به دولت باز می‎گردد و دولت خود را مدام مورد قضاوت مردم قرار می‎دهد و از آن جایی که رسانه های داخل کمتر دیده می‎شنود، جوانان از طرف رسانه های اینترنتی خارجی مدام در حال خواندن شایعات و نفرت پراکنی ها هستند و دولت هم رسانه های خارجی را سرکوب می‎کنند و باز هم مردم بیشتر به سمت آن ها رفته، نفرت ها بیشتر می‎شوند و این چرخه ی بی پایان مضر ادامه پیدا می‎کند.

در دنیا و چه در ایران مفهوم آزادی بیان تغییر کرده. امروزه "بگذار حرفم را بگویم" به "حرفم را که گفتم با من کاری نداشته باش" تغییر کرده. یعنی مقابله کردن با بستن دهان ها امری غیر ممکن است. امروزه با سانسور مطالب صرفا جذایت آن ها را افزایش می‎دهیم. سالانه هزینه برای فیلترینگ عمومی می‎کنیم که اکثیرت از آن عبور می‎کنند. کتاب هایی با تیراژ زیر هزار را سانسور می‎کنیم اما شبکه های اجتماعی آزاد میلیون ها مخاطب دارند. امروز روزنامه را می‎بندیم اما بر پشت بوم خانه ها ماهواره ها و اینترنت در دستان مردم صدای داخل را مخلوط با فحاشی و شایعات واضح تر به ما می‎رساند. صدا و سیما را برای رقابت با ماهواره بسیج می‎کنیم اما جلوی ماهواره گرفته می‎شود و مردم این را می‎بینند و این فقط به ضرر نظام است و کسی این رقابت نا عادلانه را نمی‎پسندد و حرف رسانه ی داخلی هم شنیده نمی‎شود. امروز انقلاب اسلامی برای جامعه چیزی جز تاریخ نیست و راهپیمایی 22 بهمن، روز قدس و حتا 9دی و جنبش ها و غیره که نزدیک تر هم هستند مدام کمرنگ تر می‎شود و رسانه ای آن ها را یاداوری نمی‎کند و اگر بکند به آن گوش نمی‎دهند. تعداد رسانه های ما برای این جمعیت بزرگ بسیار ناچیز است. امروز رسانه های خارج از ایران تخم شایعات دروغین را می‎پراکند و نفرت و منفی گرایی را بین جامعه رشد می‎دهد و حتا اگر ضد شایعات هم براییم شایعه کار خود را کرده است. امروز جامعه علی الخصوص نوجوان به سخنرانی ها و مناظره گوش نمی‎دهد او منش و لبخند می‎خواهد. او در کنار اقتدار نظام، لبخند او را می‎خواهد. دولت را اسلامی‎ کردیم اما دولت با در دست گرفتن همه ی عرصه های اقتصادی و فرهنگی و دینی، همه چیز را به پای خود می‎نویسد و جامعه از رسانه ی دشمن، اسلام را همان دولت می‎بیند و این نوع دولت اسلامی‎ به ضرر اسلام است. و برای مقابله با این مشکل باید نگاه مردم را به داخل ایران آورد.

این تفکر که رسانه های کشور اسلامی‎ همه باید اسلامی‎ باشد بیهوده است چون صدا های ضد اسلام از داخل و خارج هم می‎آیند، پس چه بهتر که بگذاریم همه ی صدا در ایران آزاد باشند، و رقابت را عادلانه برگزار کنیم تا مردم صدای دولت را بپزیرند، چون در ایران مخاطب ضد اسلام بسیار کم است خود جلوی آن ها را می‎گیرند و رقابت آزاد بین رسانه ها تاثیر بیشتری بر مردم می‎گذارد و دولت صرفا پشت مردم می‎ایستد و اینطور کنترل آن ها راحت تر است و وقتی که رسانه ها کاملا آزاد باشند آن را به پای دولت اسلامی‎ نمی‎نویسند و احذاب و فرهنگیان هم در این رقابت به جای سخنرانی و بیانیه، منش و فرهنگ و افکار و لبخند خود را با روش های دیگر به نوجوان و جوان می‎رساند. تلوزیون کاملا خصوصی آزاد با دسترسی آسان برای همه، راهکاری برای اکثر مشکلات اساسی نظام است. تلوزیونی که محتوای آن را به پای دولت ننویسند. با این رسانه می‎شود بدون هیچ سانسور و یا اعمال زوری آن را کنترل کرد چون وقتی پای دولت در میان نباشد مردم خود آن را کنترل می‎کنند و رسانه ی خصوصی بدون مخاطب درامدی هم ندارد و مجبور به اصلاح است. مردم باید شدید ترین انتقادات را از داخل ایران بشنوند تا جناح های داخلی مجبور به استفاده از رسانه ای خارجی نشوند که اخبار را با فحاشی و دروغ و نفرت مخلوط می‎کند و اگر این ها در داخل بودند با یک شکایت ساده جلوی شایعه پراکنی ها گرفته می‎شد. تلوزیون کاملا خصوصی آزاد، اعتماد مردم به نظام را باز می‎گرداند و نگاه آن ها به ایران و اسلام را مثبت می‎کند. کوچک ترین مشکلات فرهنگ مردم را می‎توان به آسانی طی یک دوره ی کوتاه به کلی حل نمود. این تغییرات بر مسئولین هم تاثیر می‎گذارد. فساد را با فرهنگ سازی می‎توان کنترل کرد، پاکیزگی شهر راه، نفرت مردم را، حماقت مسئولین پایین رده را که بسیاری از مشکلات از همینجاست، مدارس را، آموزش را، حجاب را، سیمای زیبای دین را، اعتماد به دولت را، سیاست را، رونق اقتصادی برای هر روزنامه و خبرگذاری را، بسیاری از مشکلات اقتصادی و خیلی موارد دیگر را که می‎توان حل نمود. و از همه مهم تر نوجوان را تربیت می‎کند. روح دیگری به جامعه خواهد بخشید. صدا و سیما در این کار ناتوان بود چون تصاویر آن با واقعیت جامعه تفاوت داشت و بازخوردی هم از آن ها نداشت و مردم باوری به آن نداشتند و برچسب دولتی بودن هم تاثیر خود را دارد. پس تاثیری هم بر مردم نگذاشته و ضرر هم داشته.

فرهنگ سازی امروز نه با سخنرانی و کلاس درس بلکه با سریال و فیلم و برنامه هایی از رنگ جامعه است از طرف خود آن ها برای خودشان، یعنی از رسانه ای صحیح که صدا و سیمای دولتی نمی‎تواند و نباید اینطور باشد. از شما خواهش می‎کنم بیش از این صبر نکنید. چون حالتی بدتر از این نیست که جوان و نوجوان یک کشور را خارجی ها کنترل می‎کنند. تلوزیون خصوصی باید فقط و تنها بر روی بستر امواج دیجیتال که در انحصار صدا و سیما است باشد که آسان ترین راه است تا ماهواره به کلی به فراموشی سپرده شود و محتوای اینترنت هم برای جوان و نوجوان فراهم شود و صدای رسانه ی داخلی برای جامعه خود مفید باشد. قبلا مواردی مثل آی پی تی وی هم ارائه شده که بیشتر شبیه شوخی بوده و همگانی نیستند. بعلاوه فروش امواج دیجیتال اقتصادی پر سودی برای دولت است و خود رسانه هم اقتصاد بسیار بزرگی برای بخش خصوصی است. سال ها است این کار را می‎خواهند بکنند و نکرده اند و فقط به ترسیدن ادامه می‎دهند. کافی است یک بار همه روزنامه ها و خبرگذاری ها و احزاب و سیاسیون به طور علنی و بلند و هم صدا و هماهنگ در این باره سخن بگویید. روزنامه های امروز در حال مرگ هستند و مانند گذشته تاثیری بر مردم ندارد. با این رسانه میتوان تاثیرات تاریخی خود را تکرارا کنند. رسانه ها امروز مسئولیت تربیت یک نسل مهم را دارد. شکاف بین یک جامعه و رسانه و نظام فضای جدیدی نیست.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

صمصام۱۶۵۳۷۳۱۰:۱۶:۳۳ ۱۳۹۶/۹/۲۲
درد اصلی جامعه امروز کشور ما را گفتید بسیار جامع و مفید بود امروز در تمامی کشور ها رسانه خصوصی قوی ترین و پر کاربردترین کارکرد را دارد حتی میتوان به جرات گفت قوی تر از بمب و موشک! اما هنوز غافلیم و فکر میکنیم اگر مدیریت (بخوانید نظات و مالکیت )رسانه در اختیار حاکمیت باشد جلوی مخاطرات را گرفته ایم ! امروز به سهولت یک لیوان آب خوردن میتوان بدون نیاز به رسانه ملی مان از اخبار دنیا اگاه شد از صحت و دروغ یک خبر اگاه شد رسانه ای که نزدیک به 4 دهه مدام دم از اخلاقیات و معنویات میزند نباید حتی یکبار به غلط بودن این راه امده فکر کند ؟؟ با مشاهده اوضاع فرهنگی واخلاقی امروز کشور به خوبی میتوان به بی اثر بودن کارکرد رسانه ملی اعتراف کرد سالهاست که در رسانه ملی هر جمعه و در مراسم نماز بزرگان وسران نظام و شخیصیتهای مهم مانند روسای مجلس و نمایندگان مجلس ووزرای دولت و روسای جمهور سابق تا به امروز را میبینیم اما در نهایت تاسف ، اخبار واقعی و شایعات تخلفات و مفاسد اقتصادی و رانت خواری ها متعلق به زیر مجموعه همین حضرات است ! پس کارکرد رسانه ملی در تبلیغ و نشان دادن مراسم معنوی واخلاقی مانند نماز جمعه و راهپیمایی های انقلابی ومراسم مذهبی مانند ایام محرم در اخلاقیات و معنویات چه تاثیری داشته است ؟؟؟ نسل جوان امروز بر خلاف تصورات عمومی بسیار تیز هوش و نکته سنج است و با مشاهده این پارادوکس در اوضاع واحوال کشور به راحتی به رسانه ملی بی اعتماد شده و به ناچار روی به شایعات منتشر شده(از خارج از کشور ) در فضای مجازی میاورد در تایید نگارنده و به نظر من ، از شما خواهش می‎کنم بیش از این صبر نکنید. چون حالتی بدتر از این نیست که جوان و نوجوان یک کشور را خارجی ها کنترل می‎کنند.
ناشناس۱۶۵۶۲۸۱۳:۳۹:۰۲ ۱۳۹۶/۹/۲۲
وجود رسانه در کشور با این همه فساد از نون شب واجبتره
ناشناس۱۶۵۷۵۸۱۵:۳۵:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۲۲
متن بسیار جالبی بود و توقع انتشارش در الف رو نداشتم. دیدگاه های واقع بینانه مطرح کرده اید،ممنون، دمتون گرم.
ناشناس۱۶۶۶۹۵۱۷:۲۱:۳۵ ۱۳۹۶/۹/۲۳
درک مشکل قدم اول برای حل اون هست. جای خوشبختی داره کسانی واقعیت را می بینند
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های اخیر

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 3. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 4. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 5. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 6. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 7. 35 کیلو شمش طلای قاچاق توقیف شد

 8. زنگنه: هر تصمیمی که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم

 9. ترامپ: هفته آینده رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران خواهم بود

 10. ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری

 11. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 12. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 13. کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

 14. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 15. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 16. درباره آیین چند هزار ساله «گِل مالی»

 17. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

 18. تاریخ ساز ایرانی در لوشامپیونه

 19. چالش ارزی بانک مرکزی برای صادرکنندگان به عراق و افغانستان

 20. چرا آمریکا به دنبال محاصره روسیه، چین و ایران است؟

 21. روزشمار هفته سالمند اعلام شد

 22. هر 3 ثانیه یک نفر در جهان به دمانس مبتلا می شود/ هفتمین علت مرگ در جهان

 23. 4 نامزد کسب عنوان بهترین بازیکن هفته اول لیگ اروپا اعلام شد+عکس

 24. واکنش پکن به اعمال تحریم آمریکا علیه ارتش چین

 25. تشکیل ۴۵ پرونده تخلف برای کارمندان مالیاتی در سال ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 3. واکنش معاون دفتر رئیس‌جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

 4. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 5. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 6. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 7. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 8. 35 کیلو شمش طلای قاچاق توقیف شد

 9. زنگنه: هر تصمیمی که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم

 10. ترامپ: هفته آینده رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران خواهم بود

 11. ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری

 12. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 13. مشکلات صادرکنندگان محصولات کشاورزی به روسیه با «نیما»

 14. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 15. کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

 16. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 17. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 18. درباره آیین چند هزار ساله «گِل مالی»

 19. ۱۰ خرافه بسیار عجیبِ مردم جهان/ از جادوی میوه‌ها تا نماد خوش‌شانسی

 20. شطرنج سبب پیشگیری از آلزایمر می‌شود

 21. رهبر کره شمالی خواستار دیدار مجدد با دونالد ترامپ است

 22. هشدار اروپا به تل‌‌آویو درباره فلسطین / هیلی: ایران باید موضوع شورای امنیت باشد نه فلسطین!

 23. کرملین: پوتین برنامه‌ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی اسرائیل ندارد

 24. نگاهی به خدمات حکام عرب خلیج فارس به صدام در طول جنگ تحمیلی

 25. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 4. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 10. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 11. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 12. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 13. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 18. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 19. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 20. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 21. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 22. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

 23. آیا پارک لاله تهران پولی شده است؟

 24. دستور ویژه دادستان کل کشور در پی هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت رقیه (س) در یک روزنامه

 25. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

آخرین عناوین