مگنت-ستاره یک مربع

زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

گروه اقتصادی الف،   3960921020 ۵۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

قيمت بنزين يكي از جذاب‌ترين موضوعاتي است كه هر ساله با ارايه لايحه بودجه توسط دولت به مجلس شوراي اسلامي مورد توجه خاص قرار مي‌گيرد.

اعتماد نوشت: همزمان با ارايه لايحه و بررسي آن توسط نمايندگان رايزني‌ها در مورد نرخ‌هاي جديد بنزين و حامل‌هاي انرژي از سوي منابع آگاه در درون دولت و حتي تحليل‌هاي كارشناسي بر سر زبان‌ها رانده مي‌شود.

 اين موضوع كه مسبوق به سابقه است، هر سال در زمان ارايه لايحه تكرار مي‌شود و در نهايت با بررسي لايحه بودجه در صحن علني مجلس نتيجه نهايي و اعلام مي‌شود؛ روالي كه در سال 96 با مخالفت‌هاي متعدد نمايندگان و بار تورمي كه براي بودجه ايجاد مي‌كرد قيمت حامل‌هاي انرژي ثابت ماند اما در همان لايحه نمايندگان مجلس به دولت اجازه دادند تا از ابتداي دي ماه سال جاري قيمت حامل‌هاي انرژي مخصوصا بنزين و نفت گاز را افزايش دهد.

به اين ترتيب و طبق اطلاعاتي كه خبرنگار اعتماد از مديران سازمان برنامه و بودجه كشور به دست آورده است، دولت قصد دارد از ابتداي دي ماه سال جاري قيمت بنزين را به 1500 تومان و قيمت نفت گاز را به 400 تومان افزايش دهد؛ تصميمي كه ظاهرا دولتي‌ها بر اساس قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت و ماده يك قانون هدفمندي گرفته‌اند.

البته سال گذشته نمايندگان مجلس در ادامه بررسي لايحه بودجه 96 بخش درآمدي تبصره 14 اين لايحه را بررسي و تصويب كردند كه طي آن دولت در سال 96 مجوز افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را نداشت اما در همان زمان نمايندگان مجلس به دولت اجازه دادند تا پيشنهاد خود براي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را در ماه‌هاي پاياني سال ارايه كند؛ موضوعي كه گويا دولتي‌ها در لايحه بودجه سال 97 آن را منظور كرده‌اند.

 مستندات لايحه بودجه ۹۷ نشان مي‌دهد دولت افزايش قطعي قيمت حامل‌هاي انرژي را كليد زده و درآمد ۱۷ هزار ميليارد توماني آن را پيش‌بيني كرده است. براساس تبصره ۱۸ اين لايحه، احتمال اجراي آن در پايان امسال وجود دارد.

بر اساس تبصره 18 لايحه بودجه سال آينده كل كشور، دولت اجازه‌اي درخواست كرده‌ تا صد درصد منابع حاصل از مابه‌التفاوت قيمت حامل‌هاي انرژي در سال 1397 نسبت به قيمت اين حامل‌ها در ابتداي سال 1396 را به حساب خاصي نزد خرانه‌داري كل كشور واريز و منابع حاصله را تا سقف 174 هزار ميليارد ريال به شكل وجوه اداره شده و يارانه سود و تركيب با منابع صندوق توسعه ملي و تسهيلات بانكي در جهت حمايت از طرح‌هاي توليد، اشتغال و آموزش و كمك به كارورزي جوانان دانش‌آموخته دانشگاهي پرداخت كند.

نكته مهم در اينجا به موضوع حامل‌هاي انرژي باز مي‌گردد كه در صورت تصويب مي‌توان از آن به عنوان فاز جديدي از هدفمندي يارانه‌ها نام برد. يعني دولت به دنبال افزايش قيمت‌ حامل‌ها و واقعي كردن آنها است.

با اين حال اين تبصره قيدي دارد كه در نوع خود جالب و قابل تامل است؛ آنجايي كه گفته شده «نسبت به قيمت اين حامل‌ها در ابتداي سال 96»؛ بنابراين احتمالا دولت قصد دارد در سال جاري و با ملاحظات خود، قيمت حامل‌ها را در پايان سال افزايش دهد. در همين راستا يك مقام مسوول دولتي در رابطه با اين تبصره معتقد است: دولت براي افزايش حامل‌هاي انرژي در تبصره 14 قانون بودجه امسال و سال‌هاي گذشته اجازه افزايش قيمت‌ها را گرفته است.

يكي از سناريو‌هاي قوي دولت بنا به ادبيات اين تبصره آن است كه در پايان سال جاري قصد افزايش حامل‌هاي انرژي را دارد و مابه‌التفاوت قيمت اين حامل‌ها در سال 97 نسبت به ابتداي سال 96 را به حسابي نزد خزانه براي موارد گفته شده، واريز خواهد كرد.

خلاف روال 20 درصدي
البته گويا دولت قصد دارد با توجه به عدم افزايش قيمت‌ها كه در سال 96 صورت گرفته است براي ماه‌هاي پاياني حتي خلاف مجوز قبلي‌اش عمل كرده و به جاي افزايش 20 درصدي كه سالانه براي افزايش قيمت رعايت مي‌شد، قيمت حامل‌هاي انرژي را بيش از 40 درصد افزايش  بدهد. به همين سبب در طرحي كه در سازمان برنامه و بودجه قطعي شده و مديران آن قصد دارند بعد از بررسي لايحه به مجلس بدهند قيمت بنزين به 1500 تومان خواهد رسيد و قيمت نفت گاز به 400 تومان.

اين امر مورد تاييد يكي از مديران سازمان برنامه و بودجه نيز هست. اين مقام ارشد سازمان برنامه و بودجه با تاييد موضوع افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي به 1500 و 400 تومان از ذكر جزييات بيشتر خودداري و مي‌گويد: « موضوع افزايش قيمت بنزين و گازوييل در دولت نهايي شده است و قصد بر آن است كه از ابتداي دي ماه سال جاري اجرايي شود.»

وي ادامه مي‌دهد: «اين روال با تاييد و مجوزي كه پيش از اين دولت از مجلسي‌ها كسب كرده است انجام خواهد شد.» اين مدير دولتي هر چند كه اشاره بيشتري به جزييات افزايش قيمت بنزين براي بنزين معمولي و سوپر نمي‌كند.

اما به نظر مي‌رسد با توجه به قيمت هزينه‌هاي دولت بايد از محل هدفمند كردن يارانه‌ها كه كه براي بودجه در نظرگرفته است قيمت بنزين معمولي به 1200 تومان و بنزين سوپر به 1500 تومان برسد و در اين راستا قيمت گازوييل نيز به 400 تومان برسد، كه افزايشي تقريبا 25 درصدي براي هر يك از اين حامل‌ها منظور
شده است.

منابع حاصل از افزايش قيمت بنزين به بيمه سلامت تخصيص مي‌يابد
البته در سال 95 زماني كه بحث افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي مطرح بود نيز همين ارقام از سوي سازمان برنامه و بودجه كشور در مهرماه سال 95 مطرح شد اما با عدم افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي اين امر منتفي شد.  در عين حال منابع سازمان برنامه و بودجه تاكيد مي‌كنند كه منابع حاصل از افزايش قيمت بنزين وگازوييل به بخش بيمه سلامت منتقل خواهد شد.

پيش از اين هم حسيني مكارم معاون مالي شهرداري تهران در يك نشست خبري اعلام كرد كه شهرداري به طور رسمي براي تامين درآمدهاي پايدار شهرداري به دولت پيشنهاد داده كه قيمت بنزين 150 تومان افزايش يابد. علاوه بر اين مباحث، دولت همه‌ساله افزايش 20 درصدي گازوييل، آب، برق و ديگر حامل‌ها را به صورت جداگانه در بودجه‌هاي سنواتي لحاظ كرده اما بنا به دلايلي عملياتي نمي‌كند.

براين اساس متن تبصره 18 لايحه برنامه ششم توسعه به شرح زير است: «با هدف اجراي برنامه اشتغال گسترده و مولد با تاكيد بر اشتغال جوانان، دانش‌آموختگان دانشگاهي، زنان و اشتغال حمايتي به دولت اجازه داده مي‌شود صد درصد منابع حاصله از مابه‌التفاوت قيمت حامل‌هاي انرژي در سال 1397 نسبت به قيمت اين حامل‌ها در ابتداي سال 1396 را به حساب خاصي نزد خرانه‌داري كل كشور واريز و منابع حاصله را تا سقف 174 هزار ميليارد ريال به شكل وجوه اداره شده و يارانه سود و تركيب با منابع صندوق توسعه ملي و تسهيلات بانكي در جهت حمايت از طرح‌هاي توليد، اشتغال و آموزش و كمك به كارورزي جوانان دانش‌آموخته دانشگاهي پرداخت نمايد. 

بر اين اساس اعتبارات موضوع اين بند بر اساس شاخص‌هايي كه به پيشنهاد سازمان برنامه و بودجه كشور به تصويب هيات وزيران مي‌رسد، در اختيار استان‌ها قرار مي‌گيرد.  همچنين صندوق توسعه ملي موظف است تا معادل 150 هزار ميليارد ريال از منابع ارزي خود را با تصويب هيات امنا نزد بانك‌هاي عامل سپرده‌گذاري نمايد تا با تلفيق با منابع نظام بانكي، صرف اعطاي تسهيلات موضوع اين بند گردد.  به بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران اجازه داده مي‌شود از طريق بانك‌هاي عامل، معادل به طرح‌هاي توسعه توليد و اشتغال موضوع اين حكم، تسهيلات اعطا نمايد.»

در صورت افزايش قابل توجه قيمت حامل‌هاي انرژي، دولت به صورت رسمي وارد اجراي فاز سوم هدفمندي يارانه‌ها شده است.  اگرچه بعد از اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در سال 93، مواردي چون حذف سهميه بنزين و محاسبه بنزين با قيمت آزاد و افزايش قيمت بعضي حامل‌هاي انرژي به صورت پراكنده اتفاق افتاده است اما دولت هيچگاه حاضر نشد رسما اين موارد را به عنوان اجراي فاز بعدي هدفمندي يارانه‌ها محسوب كند.

 تكليف بنزين در مجلس مشخص مي‌شود

محمد كردبچه، مشاور رييس سازمان برنامه و بودجه و از كارشناسان سازمان برنامه و بودجه، در مورد ميزان افزايش قيمت بنزين گفت: «هنوز مشخص نيست كه بنزين گران خواهد شد. در تبصره 18 لايحه بودجه 1397 كه درجهت ايجاد اشتغال و رفع مشكل بيكاري است، اعدادي آورده شده كه تنها نظرات دولت است. مانند تبصره 14 اين لايحه كه مبحث مرتبط با يارانه‌ها است. اگر مجلس در اين تبصره‌ها تغييراتي ايجاد كند، آن‌گاه دولت از سناريوهاي خود براي افزايش درآمدها يا كاهش هزينه‌هايش بايد استفاده كند.»

وي افزود: «هر تغييري كه در لايحه بودجه صورت گيرد، اعداد و ارقام بودجه را عوض مي‌كند و افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي و بنزين نيز در اين رابطه تغيير خواهند كرد. از نظر من زماني مي‌توان به شكل دقيق از افزايش و ميزان تغيير قيمت بنزين صحبت كرد كه نظر نهايي مجلس آماده شود. مهم‌ترين بخش اين بررسي‌ها نيز تبصره‌هاي 18 و 14 هستند كه مي‌تواند به طور كلي مسير اقتصاد براي سال آينده را مشخص كند.»

به گفته كردبچه نمايندگان مجلس از روز يكشنبه در حال واكنش نشان دادن به بودجه هستند و اين اتفاقي است كه هر سال مي‌افتد. درنتيجه دولت تلاش كرد تا لايحه‌اي را آماده كند كه انعطاف داشته باشد و بتواند با نظرات مختلف ديگر نيز هماهنگ شود، به همين دليل اكنون نمي‌توان از تغييرات احتمالي سخن چنداني گفت.  اين مقام مسوول گفت: صحبت‌هاي آقاي نوبخت نيز بايد اينگونه بررسي شوند كه ايشان پيش‌بيني اقتصادي خود از رشد اقتصادي و نرخ تورم را در شرايطي اعلام كردند كه قيمت حامل‌هاي انرژي تغيير نكند. افزايش قيمت‌ها در اين بخش تبعات اقتصادي خاصي دارد و به همين دليل نمي‌توان شتاب‌زده عمل كرد چرا كه اگر قيمت حامل‌هاي انرژي افزايش يابد، اثر افزايشي بر تورم و تاثير كاهشي بر رشد اقتصادي خواهد داشت. درنتيجه هنوز چيزي مشخص نيست و بايد منتظر ماند.»

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

حسن۱۶۳۸۰۴۰۶:۵۱:۳۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
سلام قیمت ماشین رو واقعی و مصرف اون رو بیارن پایین بعد قیمت بنزین رو سه برابر کنن . با وجود مردم ایران ...
ناشناس۱۶۴۱۵۱۱۲:۴۳:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دولتمردانی ... که برادرشان مفسد اقتصادی باشند بهتر از نمیشه
ناشناس۱۶۳۸۳۱۰۷:۵۷:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
مگه تورم 10 درصد نیست چرا 40 درصد افزایش
مجید۱۶۳۸۳۴۰۸:۰۳:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
فوب خلیج فارس شده ایکس دوران دانشگاه اخرش نفهمیدیم چند بود؟
ناشناس۱۶۳۸۵۱۰۸:۲۷:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وقتی یارانه ها رو قطع میکنند نباید حامل های انرژی یا بنزین رو گرون کنند فلسفه یارانه ها برا این بود که گرون کنند هرکی به اندازه مصرفش پول بده یکی بنزین مصرف میکنه پول بده اون یکی که ماشین نداره پول تاکسی بده حالا که یارانه ها قطع میشن باید برگردیم جای اول و هر چی رو گرون کردن آب و برق و گاز و ... هرچی به قیمت سابق برگرده و اگه غیر این باشه این یه کلاهگذاری آشکاره سرمردم !!!!
شیری۱۶۳۸۷۹۰۸:۵۷:۰۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
یارانه ها را قطع کردید حالا گرانی بیش تر. ملت تاب و توانشون را از دست دادن . ی وقت قبمت انرژی را تغییر ندهید. نشستید اون بالا خبر از زندگی مردم ندارید.
ناشناس۱۶۳۸۹۰۰۹:۰۲:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
ما که نتونستیم ولی خدا .. حق ما را از .. شما دولتمردان و فرزندان نازپرورده شما بیرون خواهد کشید...
ناشناس۱۶۴۷۲۸۱۹:۲۶:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تنها امید ما به امام زمان هست .... تاریخ نشان داد مدیریت چپ و راست تنها زندگی مردم رو سخت تر کرد .
محمد۱۶۳۹۰۰۰۹:۱۶:۳۹ ۱۳۹۶/۹/۲۱
آقای روحانی این برنامه شما است؟ ما به شما رای دادیم که اوضاع بهتر شود نه بدتر...
ناشناس۱۶۴۷۰۹۱۹:۱۱:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وقتی رای دادی حرف نزن
ناشناس۱۶۳۹۰۷۰۹:۲۴:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
موقعی که تورم کمتر از 10 درصده طبیعی که با حساب کتاب دولتمردای ما که علامه دهر هستند بنزین 1500 تومن بشه!
بنده خدا۱۶۳۹۲۷۰۹:۵۱:۰۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
سوال اينه كه چطوري با هر افزايش قيمتي كه دولت به مردم تحميل ميكنه اما تورن همينطور داره پاييين و پايين تر مياد؟
ناشناس۱۶۳۹۲۹۰۹:۵۲:۳۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
شایعه درست نکنید . الودگی هوا مال بنزین ارزان نیست مال ماشین بی کیفیت داخلی که با تکنولوژی 20 سال پیش تولید می شوند
ناشناس۱۶۳۹۸۳۱۰:۳۵:۵۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
طرح بی کیفیتی بنزین داخلی بهانه ای بود برای وارد کردن بنزین خارجی توسط همسر یکی ا..
ناشناس۱۶۳۹۳۲۰۹:۵۴:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
از جیب ملت به جیب پزشکان.دمتان گرم.ما که حلال نمیکنیم .
ناشناس۱۶۳۹۴۱۱۰:۰۲:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دوباره از جیب مردم به جیب پزشک ها
ناشناس۱۶۳۹۵۰۱۰:۱۶:۰۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کاملا با گران شدن بنزین موافقم از اینهمه ترافیک و دود خسته شدیم
ناشناس۱۶۴۹۷۳۲۲:۵۳:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تعداددزیادی افراد بیکار ناشی از رانت های اقتصادی و تصمیمات سیاسی غیر بهینه اموراتشان را با مسافر کشی می گذرانند ایا اماده عواقب امنیتی بیکار شدن اینهمه بیکار با کران شدن بنزین هستید
محمد۱۶۳۹۵۶۱۰:۱۹:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تصمیم بسیار خوبی است هر شخصی که بیشتر از ماشین شخصی استفاده می کنه باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنه
ناشناس۱۶۴۲۱۱۱۳:۲۵:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دادش این حرف رو نزن فردا قانون میگذارن هرکی بیشتر از پاهاش استفاده کنه باید عوارض اضافه برای پیاده رو بده
ناشناس۱۶۴۳۱۴۱۴:۳۶:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
اتفاقا هزینش رو شما میدی. هر چی ثروتمندتره بهتر بلده چطور جبرانش کنه از جیب من و شما
ناشناس۱۶۴۹۳۲۲۲:۲۱:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
چقدر تو عاقلی.
جلال۱۶۳۹۷۴۱۰:۲۹:۰۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
۴سال دوم شروع شد وباز مسئولین بجای مردم بفکر ..خود و فرزندان ژن خوب خود افتادن مگر یارانه قطع نمیشود . مگر تورم ۱۰درصد نیست . اقای روحانی امیدوارم .. به حرفهای قبل از انتخابات فکر کنی . نکند این بخاطر دولت قبل
ناشناس۱۶۴۳۵۳۱۵:۰۷:۱۶ ۱۳۹۶/۹/۲۱
نمیدونم هر دولتمردی چرا موقع رفتن دوست داره خودشو بد نام کنه چرا...
ناشناس۱۶۳۹۸۲۱۰:۳۴:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
هر دم از این درخت گلابی بری می رسد یک روز سه برابر شدن عوارض خروج از کشور روز دیگر افزایش قیمت بنزین یک روز حذف یارانه نان و سال دیگر حذف کل یارانه گشایشهای پسابرجامی در افتاب تابان
ناشناس۱۶۴۰۲۹۱۱:۰۳:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تورم 10درصد، افزایش حقوق 10درصد، افزایش قیمت بنزین 50 درصد، آقای روحانی رای ما اکثریت جوانان را پس بده.
ناشناس۱۶۴۰۴۵۱۱:۲۱:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دولت فقط چشم دوخته به جیب خالی مردم !! واقعا نمی بینید مردم کم کم دست گدایی دارن دراز میکنن! ملت ..درست کردید
ناشناس۱۶۴۰۴۸۱۱:۲۳:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تمام افکار و انتظارات ما از یک جامعه .. تقریبا از دوستان مسئولین دیگه هیچ انتظاری نداریم وقتی بودجه رو دیدم و اینکه چه افرادی تحت چه عناوینی از بودجه بهره میبرند معنی ..رو فهمیدم و اینکه سهم یک نهاد چند نفره از یک شهرستان 200 هزار نفری با کلی مشکلات بیشتر است فقط آه کشیدم....
ناشناس۱۶۴۰۶۴۱۱:۳۷:۰۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
این بود دولت تدبیر و امید؟بسیار پشیمان و متاسفم که به .. از درد مردم خبر داری آقای رئیس جمهور؟
ناشناس۱۶۴۰۷۸۱۱:۴۵:۱۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
پناه میبریم به خدا از شما دولتمردان
بی نام۱۶۴۱۲۲۱۲:۱۵:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
چرا هر سال باید دنبال گرانی باشید یکبار شده بگید فلان چیز قیمتش پایین اومده و بعد میگید تورم پایین اومده با چه شاخصی حساب میکنید.نمیتونید اداره کنید دو تا مستشار خارجی استخدام کنید تا راهکار بهتون ارایه بدهد
سرلک۱۶۴۱۲۹۱۲:۲۴:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تعرفه گمرکی رو از ماشینهای وارداتی بردارید،بنزین رو بکنید 3000تومان اصلا!
ناشناس۱۶۴۵۳۰۱۷:۰۸:۲۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
آخه متفکر !!!!!!! مگه کسی فرهنگ استفاده از خودرو داره که ماشین مفت و بنزین مفت در اختیارش بزارن و اون هم از صبح تا شب راه بیوفته تو خیابون و راه بندان و دود و الودگی هوا و صدا و .... درست کنه که چی بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۶۴۱۴۳۱۲:۳۶:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وقتی می گویند سود حاصل ، به طرح سلامت اختصاص داده می شود یعنی به جیب پزشکهای جراح می رود .
بی طرف۱۶۴۲۲۶۱۳:۳۳:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
حاجی من نه دکترم نه دکتر میرم ولی اینجا بحث بنزینه ماذا فاز؟ همین شماهایید که وقتی یک اتفاق میافته افکار مردم رو تغییر میدین و حواسشونو پرت یه موضوع دیگه میکنید
ناشناس۱۶۴۱۴۴۱۲:۳۷:۲۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
خدا پدران تو را بیامرزد.
ناشناس۱۶۴۱۴۶۱۲:۳۸:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
باتوجه به قطع پرداخت یارانه به اکثریت قریب به اتفاق مردم در سال آینده و با توجه به قطع طرح تحول و عدم پرداخت از یکسال قبل و نیز نداشتن بسیاری از داروها در شرایط فعلی که مرگ و میر ها را بالا برده است این گرانی جدید تنها بهانه برای ریخت و پاشها و احتمالا ..و اختلاس جدید دولتی هاست
توانگر۱۶۴۱۴۹۱۲:۴۱:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
ترا به خدا نه ده درصد حقوق اضافه کنید نه این قدر قیمت ها را بالا ببرید یارانه نمی خواهیم فقط بزارید ارامش داشته باشیم هرسال اوضاعمون بدتر از سال قبل میشه.ادعا هم دارید فکر مردمید شما بااین کارا پولدارها را پولدارتر می کنیدمی دونید بنزین هزار و پانصد تومانی اخر از سفره طبقه متوسط وضعیف بیرون کشیده میشه ؟
بینام۱۶۴۱۶۴۱۲:۵۱:۵۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
از قرار معلوم مملکت داره از جیب مردم میگذره یک آن احساس غرور کردم منی که از تامین هزینه های خودم موندم حالا دارم یک کشور روساپورت مالی میکنم دل اختلاس گرا بسوزه اونا از کشور پول دزدیدن ولی من با حقوق بخور و نمیرم هم مالیات میدم هم هزینه های دیگه کشور را تقبل کردم حس قشنگیه
علی۱۶۴۳۶۵۱۵:۱۴:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۲۱
البته چندتا کشور حقمونه عزیز
ناشناس۱۶۴۲۱۸۱۳:۲۹:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
۲ تومنش کنید راستا. ظرفیت مردم خیلی بیشتر از این حرفهاست!
ناشناس۱۶۴۲۶۳۱۴:۰۳:۱۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
افزایش 50درصدی بنزین به زبان دیپلماتیک یعنی اینکه تورم حداقل 50درصد است درغیر اینصورت کدام دولتی را شما سراغ دارید که یکهزارم دلار بیشتر ازتورم واقعی مایحتا ج مردم را گران کند .ضمنا ازراییکه به اقای روحانی دادم واقعا متاسفم .
ناشناس۱۶۴۳۵۸۱۵:۰۹:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کدوم بیمه سلامت ؟! یک دفترچه داده اند میگویند بروید مراکز درمانی دانشگاهی . خودشان که مریض میشوند میروند بهترین بیمارستان های خصوصی مرکز شهر چون قرار داد دارند . به ما که میرسه میفرستند بیمارستان های دانشگاهی . دست بردارید از این کارها . یک سازمان تاسیس کنید مردم بروند خودشان پولش را بدهند و دفترچه بگیرند . دلیلی ندارد مرتب هر سال قیمت بنزین رو به عناوین مختلف افزایش میدهند بدون اینکه خاصیت خاصی داشته باشد
ناشناس۱۶۴۵۴۵۱۷:۱۶:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
یک آبداراچی در این مملکت روزی حداقل 180 کیلومتر با خودرو سواری شخصی سفر میکنه و هر هفته هم به شهرهای شمالی سفر داره حداقل 10 نمونه را در اطراف خودم میبینم و لمس میکنم بروید و بگردید در کدام یک از کشورهای معمولی و پیشرفته دنیا اینجوری دیده میشه؟ و فقط یک نمونه معرفی کنید. حالا وضع اینها بد هست یا خارجیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
nc۱۶۴۵۵۱۱۷:۲۰:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دوستان آخه تا کی باید بشینیم این دولتیا هر کاری خواستن بکنن.. باید یه حرکتی کرد... یادتونه یه مدت کمپین زدن که ماشین نخریم و نخریدیم دیگهبه غلط کردن افتاده بودن تا آخر یه جور دیگه سر مردمو کلاه گذاشتن و وام خرید خودرو دادن که مردم دوباره گول خوردن که ایکاش نمیخوردن... باید خودمون شروع کنیم.تا اعتراض نباشه همینه
ناشناس۱۶۴۶۶۱۱۸:۳۹:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
رئیس جمهور نباید که دو دوره ای بشه !
علی۱۶۴۷۵۴۱۹:۵۳:۵۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
بله عزیزم خر که از پل گذشت دیگه کاری به ملت ندارن
عليرضا۱۶۴۷۹۸۲۰:۳۰:۱۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
اين دولت از دولت تدبير و اميد نشاني از خود بجا نگذاشته جز دولت تدفين اميد،تمام أميدها رو از بين برديد و جز ياس و نا اميدي نياوردين ،گفتين چرخ زندگي مردم هم بايد بچرخه،اما حالا دنيا در اين گراني دور سرمون ميچرخه،كليد انتخابات يادتون هست؟يادتون نره مردم شما ها رو اوردن سر كار وهمين مردم هم پشتوانه شما هستند.با وضع موجود در انتخابات بعدي ابرويي برايتان نخواهد ماند،
ناشناس۱۶۴۸۳۳۲۱:۰۳:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وضعیت مملکت در ۲۴ ساعت گذشته: ۱-چند برابر شدن #عوارض_خروج_از_کشور ۲-حذف #بيمه داروهاى OTC ۳-بسته شدن پرونده ورود #زنان به #ورزشگاه ۴-راه اندازى #گشت_سپاه ۵-غير همسان‌سازى #فيلترينگ ۶-قطع #یارانه ها براي همين هست كه داعش با ايران كاري نداره ! ⭕️⭕️
سعید۱۶۴۸۴۵۲۱:۱۷:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کجایند آن مردمانی که تا ساعات دو شب مشغول پایکوبی و جشن پیروزی دولت روحانی بودند؟تمام اقشار از روحانی حمایت کردند و نتیجه را ببینند،حالا بخورید و بیاشامید تا هزارو چهارصد با روحانی
ناشناس۱۶۴۹۷۷۲۲:۵۶:۳۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
ما اخرش برای این طرح سلامت فربه سازی پژشکان و مدیران سهامدار بیمارستان باید همه دارو ندار کشور را بدهیم
سید۱۶۵۰۰۳۲۳:۲۳:۱۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
صد تا از این اضافه ها را بیشتر کنید به خودتان که فشار نمی آید این مردم هستند که زیر بار فقر باید تحمل کنند و سیلی برگونه خود زنند تا روزگار گذران کنند و پیشنهاد دارم کلمه انصاف را از فرهنگ لغات حذف نمابید چرا که دیگر مفهومی ندارد
ناشناس۱۶۵۰۰۶۲۳:۳۰:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
اگر این بودجه سال اینده تصویب بشه متاسفانه اثار ویرانگری بر ملت داشته وتبعات خطرناکی برای مملکت دارد چرا باور نمیکنید که صبر وطاقت مردم تمام شده
محمد۱۶۵۴۶۵۱۱:۲۵:۱۳ ۱۳۹۶/۹/۲۲
سه ساله که به لطف آقای روحانی در کارگاهی که کار میکردیم تخته شده هممون بیکاریم تنها در آمد من وامثال من که از گشنگی نمیریم کار با ماشین بود که فقط پول نون زن و بچه رو در بیاریم که اونم با این شرایط دیگه نمیتونیم شما یا نمیدونید تو جامعه چه خبره یا.....
حمید۱۶۶۹۷۵۲۳:۱۵:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۲۳
تا هزارو چهارصد با روحانی ما هم باید چوب شماهایی رو بخوریم که رای دادید به اقای روحانی گناه شما خیلی بیشتر از اقای روحانی است که خودتان را بخواب زدید
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 2. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

 3. وزیر ارتباطات: دولت به زودی بسته‌های حمایتی از اقشار آسیب پذیر را اعلام می کند

 4. فرزندان ضرغامی چه می‌کنند؟

 5. آیت الله علم الهدی: سیاست فرع دین است/ آمریکا در منطقه به دنبال نوکر است

 6. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجان داد

 7. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 8. رودنیل: داور به جای کارت زرد دفترچه به بازیکنان نفت نشان داد

 9. روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم

 10. علل عدم پایان رسمی جنگ کره چیست؟

 11. راشاتودی: تشکیل "گروه اقدام ایران" جدیدترین طرح آمریکا برای سرنگونی است

 12. هواپیمای ارتش آمریکا در «اوکلاهاما» سقوط کرد

 13. سرشماری تعاونی‌ها به کـجا رسید؟

 14. توصیه‌هایی برای یک برنامه غذایی سالم

 15. به احترام کارگردان «کلاه پهلوی»، کلاه از سر بر می‌داریم

 16. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 17. کشورهای دیگر چگونه از بحران ارزی خارج شدند؟  

 18. شفر:شاید با برانکو شوخی کنم اما مشکلی با او ندارم/حسینی یاد بگیرد شماره یک فقط تیم است

 19. شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را رد کرد

 20. وزیر خارجه آمریکا: باید به همکاری‌ها با شریکانمان علیه ایران سرعت ببخشیم

 21. حمله هوادار نفت مسجد سلیمان به تماشاگران پرسپولیس با چاقو!  

 22. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 23. لحظه وحشتناک ریزش کوه  

 24. به یاد مرحوم سید ضیاءالدین دُری  

 25. «گروه اقدام ایران»؛ نام تازه آمریکایی‌ها برای اهداف کهنه

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 2. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 3. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 4. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 5. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 6. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 7. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 8. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 9. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 10. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 11. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 12. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 13. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 14. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 15. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 16. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 17. ایران در رتبه دوم بالاترین تعرفه واردات خودرو در دنیا

 18. وعده سپاه به تروریست‌ها؛ نزدیک‌تر بیا، گلوله‌ها منتظرت هستند

 19. ضیاءالدین دری کارگردان «کیف انگلیسی» درگذشت

 20. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 21. دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی بصورت علنی از صدا و سیما پخش می‌شود

 22. ابوترابی فرد: کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد/ ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت

 23. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 24. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 25. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 14. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 15. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 20. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 21. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 22. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 2. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 3. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 4. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 5. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 6. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 7. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 8. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 9. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 10. ایران در رتبه دوم بالاترین تعرفه واردات خودرو در دنیا

 11. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 12. دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی بصورت علنی از صدا و سیما پخش می‌شود

 13. ابوترابی فرد: کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد/ ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت

 14. وزیر ارتباطات: دولت به زودی بسته‌های حمایتی از اقشار آسیب پذیر را اعلام می کند

 15. بازگشت دلالان ارز به معاملات شبانه

 16. وزیر هم حریف دلالان نشد!

 17. وجود سه نرخ ارز در کشور/ تخصیص 20 میلیارد دلار ارز با نرخ 4200 تومان

 18. خودروهای آلمانی در بازار تهران چند؟

 19. خانه‌هایی در تهران که از بانک‌ها بیشتر پول دارند!/ جزییات

 20. ترفند تازه برای هجوم مردم به خرید خودروهایی با نرخ بالاتر!

 21. بهبود حقوق بازنشستگان سنوات گذشته/ اختصاص 2 هزار و 200 میلیارد برای افزایش پلکانی حقوق

 22. جزئیات ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه روابط کار

 23. قیمت لاستیک وانت پیکان چقدر است؟

 24. خانه‌های ۲۰۰میلیون تومانی را در کجای تهران می‌توان خرید؟

 25. حقوق و مزایای کارگران ساعتی چطور محاسبه می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 5. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 6. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 7. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 8. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 9. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

 10. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 11. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 12. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 13. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 14. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 15. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 16. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 17. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 18. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 19. معاون وزیر راه: خودروسازان اجازه کاهش قیمت خودرو را نمی‎دهند

 20. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 21. درج قیمت بر تابلوها/ صرافی‌ها رسما کار خود را آغاز کردند

 22. رشد ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو ۱۲ هزار و ۱۶۹ تومان خریداری شد+ جدول

 23. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 24. این همه بی‌تدبیری

 25. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

آخرین عناوین