دیابت هر ۱۴ دقیقه در ایران جان یک نفر را می‌گیرد

گروه سلامت الف،   3960920152

متخصص دیابت با اشاره به اینکه هر 14 دقیقه در ایران یک نفر در اثر دیابت جان خود را از دست می‌دهد، گفت: هزینه لازم برای کنترل روزانه قند خون، داروها و آموزش، بسیار به صرفه‌تر از هزینه برای رفع مشکلات و عوارض ناشی از دیابت است.

به گزارش فارس مهریار خسروشاهی متخصص دیابت در ارتباط با بیماری دیابت اظهار کرد: همه این بیماران باید سالیانه برای تشخیص شرایط پرخطر در پا، معاینه شوند. این معاینه شامل بررسی حس محافظتی، ساختمان پا و بیومکانیک، وضعیت عروقی و پوست است.

وی افزود: اگر بیمار چند عامل خطر داشته باشد، باید از نظر پیدایش وضعیت‏‌های جدید و شرایط پرخطر مکرراً ویزیت شود. همچنین بیمارانی که نوروپاتی دارند، در هر ویزیت باید پای آنها مشاهده شود.

متخصص دیابت ادامه داد: بررسی وضعیت نورولوژیک پای بیمار دیابتی در افراد کم‏ خطر با استفاده از مونوفیلامان 10 گرم صورت می‏‌گیرد.

در این تست مونوفیلامان 10 گرم، را به مدت 1تا2 ثانیه با پوست کف پا در تماس قرارداده و در صورتی که توسط بیمار حس نشود، حس محافظتی بیمار مختل تلقی می‌‏شود.

خسروشاهی با بیان اینکه بررسی اولیه عروق محیطی پای بیمار دیابتی شامل شرح حال وجود لنگیدن و بررسی نبض‏‌های پشت‏‌پایی است، افزود: وجود قرمزی، گرمی پا، نشان دهنده نواحی از آسیب بافتی پا است همچنین دفرمیتی استخوانی، محدودیت حرکت مفصل و اختلال راه رفتن و تعادل بیمار، نیز باید مورد توجه قرار داد.

وی با تأکید بر اینکه کوه رفتن افراد دیابتی در فصل‌های سرد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، عنوان کرد: بیماران دیابتی باید از انجام ورزش کوهنوردی پرهیز کنند. در این بیماران به علت دیابت، اعصاب حسی آسیب دیده‌اند و پاها حس چندانی ندارند و ورزش کوهنوردی فشار زیادی روی پاها وارد می‌کند و ممکن است در ناحیه کف پا زخم ایجاد شود.

این متخصص دیابت با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای اعلام شده، هر 14 دقیقه در ایران یک نفر در اثر دیابت جان خود را از دست می‌دهد، خاطرنشان کرد: با یک آزمایش ساده و کم هزینه اندازه گیری قند خون، از عدم ابتلا به دیابت خود می‌توانید، مطمئن شوید.

خسروشاهی تاکید کرد: هزینه لازم برای کنترل روزانه قند خون، داروها و آموزش، بسیار به صرفه‌تر از هزینه برای مشکلات عوارض ناشی از دیابت مانند بیماری‌های چشم، قلب و کلیه است بنابراین آموزش به بیماران دیابتی بسیار حائز اهمیت است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 2. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 3. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 4. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 11. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 12. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 13. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 14. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 15. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 16. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 17. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 18. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 19. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 20. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 21. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 22. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 23. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 24. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 25. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

آخرین عناوین