پیشنهاد فسادخیزِ حیرت‌آور در هیات دولت را از دستور کار خارج کنید

احمد توکلی،   3960918230 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیشنهاد فسادخیزِ حیرت‌آور در هیات دولت را از دستور کار خارج کنید

امروز طی نامه ای با امضای سازمان دیده بان شفافیت و عدالت به آقای رئیس جمهور هشدار دادیم که اخیرا تصویب یک پیشنهاد شبهه ناک در دستورکار هیات دولت قرار گرفته است که تصویب آن دارای عوارض اقتصادی و سیاسی مفسده انگیزست.

همچنین پیشنهاد کردیم لازم است وزارت اطلاعات بررسی کند که عاملان پنهان و آشکارِ اصرار بر این پیشنهاد فساد خیز چه کسانی هستند؟

 متن کامل نامه در ادامه آمده است؛

برادر ارجمند جناب آقای روحانی
رئیس‌جمهور محترم
سلام علیکم

قانون برگزاری مناقصات در سال 1383 تصویب شد و آیین‌نامه اجرایی آن در 5/7/1385 به تصویب هیأت وزیران رسید. در تبصره 2 ماده 26 این آیین‌نامه آمده است که تعاونی‌های کارکنان و صندوق‌های بازنشستگی هیچ دستگاهی نمی‌تواند در مناقصات آن دستگاه شرکت کنند.

در بهمن 1395 سازمان برنامه‌وبودجه تلاش کرد این تبصره حذف شود ولی در مهر امسال با تصمیم دولت محترم از دستور خارج شد. متأسفانه سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد حذف آن تبصره را دوباره به هیئت دولت تقدیم کرده است تا دستگاه‌های دولتی بتوانند قراردادهای مناقصه خود را با شرکت تعاونی کارکنان یا صندوق‌های بازنشستگی مربوط به خودشان منعقد کنند.

این پیشنهاد فسادخیزِ حیرت‌آور که مغایر با قانون منع مداخله کارکنان دولت در معاملات دولتی مصوب 1338 است، با تدبیر و راهبردهای ضد فساد دولت نیز، از جمله با «لایحه قانونی پیشگیری از تعارض منافع» که اخیراً در دولت تهیه و تصویب و آماده تقدیم به مجلس شده است، در تضاد آشکار است.
تضاد با راهبردهای ضد فساد
1 – تعارض منافع در نظام اداری در حدی از اهمیت قرار دارد که برخی از عالمان اقتصاد سیاسی آن را عاملی منحصر به فرد در پیدایش فساد می‌شمارند. تعارض منافع به موقعیتی گفته می‌شود که مدیر تصمیم گیرنده بتواند به جای پیگیری مصالح عمومی، منافع شخصی خود را ترجیح دهد. ولی در پیشنهاد سازمان برنامه می‌خواهند با مقررات به این عامل فسادگستر لباس قانون بپوشانند؛ یعنی اگر در تعارض منافع «امکان» ترجیح منافع شخصی بر مصالح و منافع عمومی هست، با تصویب دولت این امکان به جواز یا تکلیف قانونی مبدل شود.

2 – ممکن است گفته شود تعاونی‌های کارمندان و صندوق‌های بازنشستگی در مناقصه شرکت می‌کنند، اگر برنده شدند چه اشکال دارد تهیه و فروش جنس یا خدمتی که دولت یا دستگاه مربوط می‌خواهد به عهده آن‌ها باشد تا سود فروش نصیب کارکنان فعلی یا قبلی همان دستگاه شود. پاسخ خیلی روشن است. کسانی که پاکت‌های پیشنهاد قیمت را باز می‌کنند از اعضای همان دستگاه و در برنده شدن تعاونی و صندوق ذینفع هستند. در مناقصات غیر از قیمت، شروط کیفی دیگری هم مطرح است که برگزارکننده مناقصه یا همان مسئولان ذینفع باید شرکت برتر را مشخص کنند، چگونه رقابت برقرار می‌شود؟

3 – در طول اجرای قرارداد ده‌ها بار الحاقیه مطرح می‌شود که شکل قرارداد و مبلغ آن را تغییر می‌دهد. پیشنهاددهنده تغییر و تصمیم‌گیرندگان نفع مشترک دارند. این باعث فساد نیست؟

4 – فرض کنید برنده مناقصه تعاونی یا صندوق بازنشستگی ذیربط باشد. ناظر بر اجرای قرارداد هم کارمندان همان دستگاه هستند. چه نظارتی می‌شود؟!

5 – حجم اعتبارات مربوط به تدارکات در بخش عمومی که در طول سال به بازار وارد می‌شود، بسیار عظیم است. این رقم برای سال 1396 حدود 470 هزار میلیارد تومان است. عقل سلیم می‌پذیرد که این مبلغ عظیم را که هم اکنون حیف‌ومیل در آن هست، یکجا در معرض فسادی قانونی شده قرار دهیم؟

جناب آقای رئیس‌جمهور!
دیده‌بان شفافیت و عدالت مصراً از جنابعالی می‌خواهد که اولاً این پیشنهاد را مانند بار نخست، از دستور کار دولت خارج بفرمایید و ثانیاً به وزارت اطلاعات مأموریت دهید که عوامل آشکار و پنهان اصرار بر این فسادانگیزی را شناسایی کنند و اقدام قانونی درباره آنان معمول شود.

احمد توکلی
رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد
دیده¬بان شفافیت و عدالت

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ شهریور ۱۳۹۷رئیس جمهور سابق آرژانتین رسما به فساد متهم شد
۲۴ شهریور ۱۳۹۷توضیحات فرزند وآخرین مسئول دفتر آیت الله حایری شیرازی در دوره امامت جمعه در باره یک خبر /حکایت عبدالله نبی زاده عبرتی برای همه مسئولین
۲۲ شهریور ۱۳۹۷رئیس جمهوری پیشین ال سالوادور به 10 سال زندان محکوم شد
۲۰ شهریور ۱۳۹۷پرونده مالباختگان موسسه آرمان وحدت رسیدگی شود
۱۸ شهریور ۱۳۹۷نماینده مجلس: طرح مبارزه با مفاسد در دستور کار قرار گیرد
۱۷ شهریور ۱۳۹۷محسنی اژه ای: از رئیس سابق بانک مرکزی تحقیق شد اما بازداشت نشد/اقدامات ضابطان دستگاه قضایی بی نظیر بود است
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ریشه شبکه خائنین را بخشکانید
۱۱ شهریور ۱۳۹۷نجفی‌توانا: فساد در کشور بدلیل نبود نظارت است/ نمایندگان میلیاردها خرج می‌کنند به مجلس بروند که چکار کنند؟
۱۰ شهریور ۱۳۹۷دل ریش جامعه و مجلس دراز واعظان
۹ شهریور ۱۳۹۷بیعت با تو، سخت است!
۸ شهریور ۱۳۹۷آذری جهرمی: یکشنبه از طریق رسانه ملی در خصوص امضاهای طلایی با مردم سخن خواهم گفت/ مدیران نسل اول و دوم به مشکل «تله بنیانگذاری» مواجه شده‌اند
۳ شهریور ۱۳۹۷متن کامل پیش نویس «لایحه جامع شفافیت» منتشر شد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

امیر حامد۱۶۱۳۴۱۱۶:۰۳:۲۷ ۱۳۹۶/۹/۱۸
جناب آقای توکلی مشکلات پیش آمده در یکی از شرکت های خودروسازی از طریق صندوق تعاونی کارکنانش پیش آمد (خرید سهام با قیمت بسیار بالا و غیر واقعی). آنچه که شما میفرمایید فی النفسه درست است ولی تجربه نشان میدهد صندوق های بازنشستگی و تعاونی های داخل دستگاهها پوششی میشوند برای سواستفاده های بزرگ برخی مدیران همان دستگاهها. میتوان در شرایط پیشنهاد های مساوی و بعد از کشف قیمت، برای ایشان حق تقدم قایل شد.
صالحی۱۶۱۳۷۹۱۷:۰۱:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۱۸
درود
ناشناس۱۶۱۶۳۶۲۳:۵۳:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۱۸
جناب دکتر توکلی عزیز ؛ یعنی شما میگویید روحانی از کم و کیف این موضوعات باخبر نیست ؟ !!! یعنی به نظر شما ناظران تیزبین ! و صادق و ریزبین ! مجلس از این مسائل غافلند ؟ !!!
ناشناس۱۶۱۳۸۸۱۷:۱۱:۲۹ ۱۳۹۶/۹/۱۸
خدا میدونه چه خوابی برای این ملت دیدن
سعید۱۶۱۳۹۱۱۷:۱۶:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۱۸
بخش خصوصی کم بدبخت بود بدبختر هم شد ، با این سیاستها اقتصاد مملکت نیست و نابود میشه با رانت پیش رو‌ اگه شکل بگیره
ناشناس۱۶۱۴۵۴۱۸:۳۸:۵۶ ۱۳۹۶/۹/۱۸
بحث فساد جدا بحث اینه این کارها داره با پول مردم غیر دولتی انجام میشه اینها متاسفانه همون تفکر رژیم طاغوتیه که تو سیستم اداری ما موند و انقلاب هم نتونست حذف کنه متاسفانه دولت و دولتیها که از نفت و مالیات بخش غیر دولتی حقوق میگیرن دارن و بودجشونه با این قانون عملا دارن با سرمایه اونها تجارت میکنن و شرکت تعاونی میزنن مثل اینه شما بودجه یک شرکتی را تامین کنی کارمندان اون شرکت شزکت تعاونی بزنن و سرمایه دار بشن و بعد شما هیچ سهمی از اون نداشته باشی کارمندان دولتی که الان میگن ما مالیات میدیم باید بگم مالیات شما صوریه و درامد جدید بودجه ای نیست دولت از محل نفت و مالیات بخش غیر دولتی و فروش گران خدمات بی کیفیتش حقوق شما را میده از اون حقوق یک مالیات کم میکنه این یعنی هیچ درامد جدیدی نیست و مالیات شما هم از مالیات بخش غیر دولتیه
ناشناس۱۶۲۷۰۸۲۳:۴۶:۰۰ ۱۳۹۶/۹/۱۹
الان دقیقا بخش خصوصی کشور ما چه ارزش افزوده ای ایجاد میکنه که بخش دولتی نمیکنه؟ بخش به اصطلاح خصوصی هم وابسته به بخش دولتیه و اموراتش از محل درامدهای دولت بطور غیر مستقیم تامین میشه
ناشناس۱۶۱۴۵۵۱۸:۳۹:۵۵ ۱۳۹۶/۹/۱۸
درود بر توکلی
ناشناس۱۶۱۵۲۷۲۰:۴۴:۱۰ ۱۳۹۶/۹/۱۸
هردم ازین باغ بری‌ میرسد
ناشناس۱۶۱۵۵۳۲۱:۳۰:۵۷ ۱۳۹۶/۹/۱۸
اقای توکلی لطفا پیگیری فرمائید لایحه خدمات کشوری که در مردادبه تصویب هیئت دولت رسید چرا به مجلس ارائه نمی شود نفع یک عده خصوصا نجومی بگیران در این که این قانون ارائه نشود ویکبار دیگر تمدید ازمایشی بکنند چون فقط منافع خودشان مد نظر است اما این مسئله بازنشستگان را به ستوه اورده وامسال دیگر نمی پذیرند ازمایشی تصویب شود
ناصری۱۶۱۵۷۴۲۲:۰۹:۰۳ ۱۳۹۶/۹/۱۸
جناب دکتر توکلی عزیز همین مجموعه قانون و بخشنامه های مناقصات فعلی پر از منشا فساد و ناعدالتی است. مثلا بخشنامه حذف پیشنهاد مالی نامتناسب مشاوران، به راحتی ابزار مهندسی مناقصه را در اختیار مناقصه گزار گذاشته است. قیمت برآوردی کارفرما در مناقصه مستور است و لحظاتی قبل از بازگشایی پاکات اعلام می شود. قیمتهای کمتر از 80 درصد قیمت برآوردی کارفرما به عنوان قیمت نامتناسب حذف می شوند. حالا کافی است که یکی از شرکتها از قیمت برآوردی کارفرما مطلع باشد و قیمت پیشنهادی خود را طوری تنظیم و ارایه می کند که کمترین قیمت در داخل محدوده باشد و به راحتی مهندسی می شود.
ناشناس۱۶۲۰۹۴۱۴:۰۰:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۱۹
دوست عزیز شما منطق و دلیل حذف قیمتهای نامناسب را خوب متوجه نشده اید. بلائی که افراد حقیقی و حقوقی با دادن قیمتهای پائین که امکان اجرای کار با آن ممکن نبوده و با ناآگاهی و عدم تسلط فنی به برآورد داده شده و یا صرفا با نیت برنده شدن و خارج کردن دیگران از رقابت و با تصور اینکه بالاخره در زمان اجرای کار با هزار ترفند و کلک جبران مافات میکنند، بلائی غیر قابل جبران از نظر کیفیت و تاخیر در اجرای کار بر سر پروژه ها و سرمایه های مملکت آورده که هرگز جبران نخواهد شد. در زلزله اخیر نمونه کوچک این رویه در مسکن مهر را به عینه مشاهده فرمودید.
ناشناس۱۶۱۶۵۶۰۰:۳۱:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۱۹
گفت چشم تنگ دنیا دوست را ،، یا قناعت پر کند یا خاک گور ( سعدی ) که البته در مورد چشم تنگ دنیا دوست های وطنی فقط " خاک گور " جواب داده !!!
ناشناس۱۶۱۶۷۰۰۱:۲۹:۴۷ ۱۳۹۶/۹/۱۹
صد رحمت به دولت احمدی نژاد
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 2. اعتراض به سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن سخنرانی مقام آمریکایی را مختل کرد+ فیلم

 3. بوسه‌ی رهبر انقلاب بر سر حاج قاسم سلیمانی   

 4. هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری

 5. «مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟

 6. ایران خواستار محکومیت تهدید هسته ای رژیم صهیونیستی از سوی سازمان ملل شد

 7. لندن درباره سفر اتباع ایرانی-انگلیسی به ایران هشدار داد

 8. تشییع و تدفین پیکر محمد تولایی، طلبه جوان مشهدی  

 9. تشکیل کارگروه ویژه برای «فروش نفت» در دوران تحریم

 10. عراق، سفیر خود در ایران را فراخواند

 11. اسد در پیامی به پوتین: اسرائیل مسبب انهدام هواپیمای روسیه بود

 12. معاملات مسکن در شهریورماه چگونه بود؟

 13. توافق ترکیه و روسیه برای انتقال عناصر جبهه النصره از استان ادلب به عفرین سوریه

 14. توجه سایت فیفا به لیگ قهرمانان آسیا و صعود پرسپولیس به نیمه نهایی+عکس

 15. ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را بوش انجام داد

 16. سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به کره شمالی‎  

 17. عزاداری روز عاشورا در بندرعباس  

 18. پمپئو: دیدار جان کری با ظریف مغایر منافع ملی آمریکاست/ ایران مانند یک «کشور عادی» رفتار کند!

 19. تل‌آویو: در واکنش به تهدیدات ایران، امنیت تاسیسات اتمی خود را ارتقا می‌دهیم

 20. مواد امتحانی کنکور دکتری ۹۸ اعلام شد/ ممنوعیت شرکت قبولی‌های ۹۷

 21. پمپئو: آماده ازسرگیری فوری مذاکرات با کره‌شمالی هستیم

 22. تصویری از بازیکن آسیب دیده برزیلی استقلال و همسرش در هیات عزاداری

 23. فولکس‌واگن از ایران خارج می‌شود

 24. سقوط یک پله‌ای ایران در تازه‌ترین رده‌بندی فیفا

 25. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و اصلاح تعطیلات رسمی در دستور کار مجلس

پربحث‌های دیروز

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 3. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 4. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 5. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 6. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 7. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 8. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 9. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 10. پیکر طلبه مشهدی در مشهد تشییع شد

 11. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 12. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 13. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 14. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 15. زنگنه در نشست اوپک شرکت نمی‌کند

 16. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 17. عباس(ع)، جوانمردی که امان‌نامه را نپذیرفت

 18. رشد اقتصادی به 1.7 درصد کاهش یافت

 19. ۸ کتاب عاشورایی که باید خواند

 20. آخرین اشتباه قذافی چه بود؟

 21. طوفان در استان گلستان/ شکسته‌شدن درختان و تیرهای برق در گرگان+ تصاویر

 22. 4 تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مشخص شدند+برنامه مسابقات

 23. تامین مالی پروژه‌های نیمه‌تمام با ابزار صندوق سرمایه‌گذاری پروژه

 24. بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

 25. حمله یک خودرو به عزاداران حسینی در لندن+عکس

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 18. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 19. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 20. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 21. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 22. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 23. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 24. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 25. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

پربحث‌های دیروز

 1. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 2. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 3. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 4. پیکر طلبه مشهدی در مشهد تشییع شد

 5. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 6. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 7. زنگنه در نشست اوپک شرکت نمی‌کند

 8. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 9. آخرین اشتباه قذافی چه بود؟

 10. بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

 11. حمله یک خودرو به عزاداران حسینی در لندن+عکس

 12. ماکرون با ترامپ و روحانی در سازمان ملل دیدار می‌کند

 13. یک شاهزاده مطرح به جمع مخالفان بن‌سلمان در لندن پیوست

 14. فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه از هوادریای بوشهر بازدید کردند

 15. اما و اگرهای الحاق ایران به FATF

 16. اعلام جرم علیه رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به اتهام فساد

 17. احمد خاتمی: فساد اقتصادی منکر بزرگی است

 18. استقبال دبیرکل سازمان ملل از توافق مسکو و آنکارا درباره ادلب

 19. توافق دو کره برای میزبانی مشترک المپیک 2032

 20. از توافق درباره «ادلب»، استقبال می‌کنیم

 21. چند مدیر بازنشسته باید از شهرداری خداحافظی کنند؟

 22. «نصرالله» مردم را به تجدید بیعت با امام حسین (ع) فراخواند

پربحث‌های هفته

 1. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 2. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 3. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 4. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 5. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 6. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 7. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 8. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 9. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 10. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 11. این آمارها حقیقت دارد

 12. احمدی‌نژادیزه شدن روحانی/ حاشیه های عزاداری لاکچری در جایگاه وی آی پی/ پشت پرده شغل جدید سیف/ پرسش روزنامه اصولگرا از رئیسی/ اعتراض یک روحانی به صادق زیباکلام

 13. پاسخ علی علیزاده به خبرنگار روزنامه ایران در مورد دریافت پول از «من و تو»  

 14. آیا توصیه‌های حضرت امام (ره) درباره «زیّ طلبگی» VIP نشینی را هم در بر می‌گیرد؟

 15. قالیباف: نگوئیم مردم ما را انتخاب کرده‌اند پس مشکلات را هم تحمل می‌کنند

 16. تلاش ترامپ برای اجماع علیه ایران با همراهی سعودی ها/ امکان تصویب قطعنامه جدید علیه تهران

 17. ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس

 18. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 19. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 20. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 21. واکنش کاربران فضای مجازی به "VIPنشینی" فرزند سیدحسن خمینی

 22. علیزاده و علینژاد؛ موفرفری انقلابی یا فرفره‌موی ضدانقلاب؟

 23. اختصاصی الف / ۴ مهر قرار موقت دادگاه لاهه در مورد شکایت ایران صادر می‌شود/ تلاش آمریکایی‌ها برای سیاسی کردن دادگاه و اتهامات واهی علیه تهران

 24. ۷ معاون شریعتمداری که با ابلاغ قانون، باید از وزارت صنعت بروند + اسامی

 25. دیدارهای جان کری و ظریف و انتخابات ریاست جمهوری/ناگفته‌هایی از مذاکرات با آمریکا در دوره احمدی‌نژاد/ نامزدهای جدید سخنگویی دولت/ آیا قالیباف بدنبال جانشینی لاریجانی است؟

آخرین عناوین