سپینو-مگنت

سالانه دو میلیارد تن از خاک کشور بر اثر فرسایش از دست می‎رود

گروه اجتماعی الف،   3960916124 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سالانه دو میلیارد تن از خاک کشور بر اثر فرسایش از دست می‎رود

روزنامه جام جم با اشاره به اینکه 14 آذر روز جهانی خاک، فرصتی برای توجه بیشتر به بستر حیات است، نوشت: سالانه دو میلیارد تن از خاک کشور بر اثر فرسایش از دست می‎رود.

خاکی که تشکیل آن حاصل هزاران سال تلاش طبیعت است به واسطه قاچاق، فرسایش، تخریب ناشی از مصرف بیش از حد سموم، انتشار آلودگی‌های صنعتی و... از دست می‌رود؛ اما هنوز برای حفظ این بستر حیات، قانون مدونی نداریم.

در ادامه این گزارش می خوانیم: بحران خاک در ایران جدی است. خسارت‌های سالانه ناشی از فرسایش خاک، بیش از 56 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. برای ساماندهی وضعیت خاک‌ ایران علاوه بر این که قانون نداریم، متولی مشخصی نیز تعریف نشده و برنامه مدونی وجود ندارد. ما اطلاعات کافی در زمینه منابع خاک و روند از دست رفتن ‌آنها در اختیار نداریم. اندک اطلاعات موجود براساس فرمول‌های تجربی و کنار هم گذاشتن اطلاعات پراکنده قبلی به دست آمده است. بحران خاک در ایران گم شده است، اما هر سال در روز جهانی خاک، فرصتی دست می‌دهد تا متخصصان درباره این بحران به مسئولان مسائلی را گوشزد کنند تا شاید هرچه سریع‌تر برای نجات این منبع ارزشمند، قوانین مناسب تصویب شود.

تشکیل هر سانتی متر خاک در منطقه خشکی مثل ایران هزاران سال زمان نیاز دارد، اما این خاک ارزشمند براحتی به روش‌های مختلف از دسترس خارج می‌شود و به نظر می‌رسد هیچ مقام مسئولی، نگرانی جدی در این باره ندارد. بحث قاچاق خاک مدت‌ها در سطوح رسانه‌ای مطرح می‌شد و کارشناسان در ارتباط با خروج خاک حاصلخیز ایران هشدار می‌دادند.

برخی کارشناسان از صدور رسوبات حاصل از لایروبی بستر تالاب‌ها یا آب بندان‌ها به کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر می‌دهند و برخی دیگر خروج خاک حاصلخیز کشاورزی از ایران برای مزارع شیخ‌نشین‌ها را تهدید جدی برای منابع خاک کشور اعلام می‌کنند، اما هیچ مرجع رسمی این گفته‌ها را تایید یا تکذیب نمی‌کرد تا این که حسن روحانی، رئیس‌جمهور در 22 آذر 95، در مراسم جشن شکرگذاری برداشت محصول، از خروج خاک ایران با لنج برای استفاده در بخش کشاورزی کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد. اگرچه روحانی اولین مقام رسمی بود که این خبر را اعلام می‌کرد، اما معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی مدیریت خاک کشاورزی، معتقد است قاچاق خاک از کشور نداریم. منوچهر گرجی، رئیس انجمن خاک ایران هم در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: قاچاق خاک را نمی‌توان تایید یا به طور کلی تکذیب کرد.

او ادامه می‌دهد: خاک هم مثل هر کالای دیگری می‌تواند از مبادی قاچاق خارج شود. اگر صادرات خاک به صورت گسترده صورت گیرد، به‌طور حتم برای کشور خطرناک خواهد بود، اما قطعا خروج خاک حاصلخیز از کشور چندان زیاد نیست. گرجی بیان می‌کند: خاک‌های جزیره هرمز که مصرف غذایی دارد و در پخت و پز استفاده می‌شود یا خاک‌های معدنی، مستعد قاچاق هستند؛ اما نباید ذهن‌ها را مشغول مساله قاچاق خاک کرد، زیرا حجم قاچاق خاک زیاد نیست و چند برابر خسارات ناشی از قاچاق خاک، از طریق فرسایش از دست می‌‎رود.

** خسارت 56 میلیارد دلاری فرسایش
به اعتقاد رئیس انجمن خاک ایران، سالانه حدود دو میلیارد تن در هکتار خاک کشور فرسوده می‎‌شود که با در نظر گرفتن مساحت ایران، حدود 15 تا 16 تن خاک در هکتار به صورت سالانه فرسوده می‌شود. براساس برآورد آمریکایی‌ها، با فرسایش هر تن خاک 28 دلار خسارت به اقتصاد این کشور وارد می‌شود؛ بنابراین خسارات ناشی از فرسایش خاک در ایران، حدود 56 میلیارد دلار است.

او در ادامه می‌افزاید: اگر خسارات ناشی از رسوب را در نظر بگیریم، میزان خسارت یک‌چهارم این مبلغ می‌شود که باز هم عدد بزرگی است. در هر صورت هزینه‌هایی که به ما تحمیل می‌شود، بسیار زیاد است و برای کنترل این مشکل، برنامه منسجمی نداریم. کارهای پراکنده‌ای در آبخیزداری انجام می‌شود، اما این اقدامات کافی نیست. به گفته گرجی در آمریکا وقتی ریزگرد پیش می‌آید، سازمان حفاظت خاک تشکیل می‌دهند، اما در ایران هنگام وقوع پدیده ریزگرد از زمین و آسمان و همه چیز صحبت می‌شود و کسی راجع به خاک صحبت نمی‌کند، در حالی که اصل قضیه مربوط به خاک است. سال 1930 آمریکا سازمان حفاظت خاک تشکیل داد و قانون خاک نوشت، اما در ایران برای ریزگردها همواره صبحانه کاری می‌گذاریم، ولی کسی به این که خاک تبدیل به ریزگرد می‌شود، توجهی ندارد.

** فرسایش آبی بیش از فرسایش بادی
اگرچه آمار دو میلیون تن فرسایش در هکتار و سال برای خاک ایران اعلام شده، اما کسی دقیق نمی‌داند این رقم درست است یا خیر. این اعداد بر اساس فرمول‌های تجربی و از روی هم گذاشتن آمار و اطلاعات موجود در کشور به دست آمده است. آن طور که امیرمسعود پویافر، معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به جام‌جم می‌گوید در ایران فرسایش آبی بیش از فرسایش بادی است، زیرا مناطق بیابانی کشور محدود هستند. او به جام‌جم می‌گوید: برای پایش وضعیت فرسایش بادی در کشور نیازمند ده ایستگاه رسوب‌سنجی هستیم و در حال حاضر فقط دو ایستگاه در حاشیه دریاچه ارومیه و کرمان ایجاد کرده‌ایم. برای ایجاد ایستگاه‌های بیشتر، درخواست بودجه به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده است، ولی با درخواست سازمان جنگل‌ها موافقت نمی‌شود، زیرا کارشناسان سازمان برنامه و بودجه معتقدند مطالعه فرسایش در حیطه وظایف بخش تحقیقات است.

علی محمد طهماسبی، رئیس گروه مطالعات دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در گفت‌وگو با جام‌جم میزان فرسایش آبی را بیش از فرسایش بادی اعلام کرده و معتقد است فرسایش آبی به سدهای کشور خسارات زیادی وارد کرده است، اما متولیان وزارت نیرو بر این باورند فرسایش فقط برای سد کرخه و سفید رود مشکل ایجاد کرده است.

رئیس گروه مطالعات دفتر امور بیابان در این ارتباط می‌گوید: سد شهید عباسپور یا سد مسجد سلیمان در حوزه فرسایش آبی بشدت دچار مشکل هستند. در سد مسجد سلیمان که شاخه رودخانه شور آن درست روی خروجی دریچه سد واقع شده است، با مشکل فرسایش شدید مواجه‌ایم. این رسوبات، توربین‌ها را از کار می‌اندازد و ظرفیت سدها به دلیل شدت رسوب‌گذاری کاهش یافته است.

به گفته او، بسته به شرایط مناطق مختلف، وضعیت فرسایش آبی یا بادی تغییر می‌کند. در جاسک هزار تن در هکتار فرسایش بادی داریم، اما در جای دیگر ممکن است فرسایش بادی کمتر شود؛ مثلا در مناطق کوهستانی و تپه ماهوری پتانسیل فرسایش آبی و تولید رسوب بیشتر است.در مناطق دشتی فرسایش بادی حاکم است.

** اراضی دیم شیبدار مستعد فرسایش
آن طور که طهماسبی اعلام می‌کند: در اراضی و تپه ماهورهای شیبدار مناطقی که مستعد کشت دیم هستند، امکان بروز فرسایش آبی بیشتر است. این مناطق در استان‌هایی نظیر آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد واقع شده‌اند. او ادامه می‌دهد: در دشت‌ها که اراضی کشاورزی رها شده داریم، بیشتر شاهد فرسایش بادی هستیم. در کهنوج و جیرفت یا ریگان کرمان و اراضی خوزستان، این نوع از فرسایش بخوبی دیده می‌شود.

رئیس گروه مطالعات دفتر امور بیابان می‌گوید: بسته به کاربری‌های مختلف و شرایط اراضی، وضعیت فرسایش بادی و آبی تغییر می‌کند، اما به طور کلی میزان فرسایش در اراضی آبی بیشتر از بادی است.

در حالی که فرسایش خاک، سالانه میلیون‌ها تن از این منبع ارزشمند را از دسترس خارج می‌کند، هیچ راه کنترلی برای این پدیده مخرب در نظر نگرفته‌ایم. همچنان تخریب سرزمین با ایجاد شخم و شیار در اراضی شیبدار ادامه دارد و اجرای برنامه‌های آبخیزداری و تثبیت بیولوژیک اراضی به دلیل کمبود اعتبارات، به کندی انجام می‌شود. کشاورزان آموزش‌های لازم را ندیده‌اند، در نتیجه کنترل فرسایش خاک در اراضی حاصلخیز کشاورزی بخصوص مناطق دیم نیز کنترل نمی‌شود. خاک براحتی آلوده می‌شود و برای برخورد با متخلفان، قانون و ابزار لازم در اختیار نداریم. به این ترتیب با از دست رفتن منابع خاک به عنوان بستر حیات، امنیت غذایی مردم ایران نیز با مخاطره جدی مواجه می‌شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ایده‌ای جالب برای بسته بندی سریعتر خاک و ماسه در گونی   
۳ خرداد ۱۳۹۷فرسایش سالانه ۲ میلیارد تن خاک در ایران
۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷کریمی قدوسی  : مسوولان باید درباره فرار معاون 2 تابعیتی محیط زیست پاسخگو باشند 
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷وسیع‌ترین کلوت‌های ایران از دلوار تا خورموج   
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷گریختن یک متهم امنیتی دیگر؛ چرا «کاوه مدنی» راه «خاوری» را در پیش گرفت
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اقدام جالب حمایت از محیط زیست در نماز جمعه تبریز +عکس
۳۱ فروردین ۱۳۹۷تعطیل شدن یک جزیره توریستی در فیلیپین برای ۶ ماه
۲۷ فروردین ۱۳۹۷پاسخگویی وزیر اطلاعات درباره جاسوسی فعالان محیط زیست و سید امامی در کمیسیون امنیت ملی
۲۳ فروردین ۱۳۹۷رونمایی از تجهیزات جدید محیط بانان   
۱۲ فروردین ۱۳۹۷توصیه‌های محیط زیستی برای سیزده‌بدر
۲۹ اسفند ۱۳۹۶کلانتری در پیامی نوروزی:امیدوارم محیط زیست را در سال ۹۷ به بهترین شکل حفظ کنیم
۲۶ اسفند ۱۳۹۶دیدار ضرغامی با دوجوان متفاوت   

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۲۶۶۱۸:۱۰:۵۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
بجز سخنرانی کجا برنامه داریم....
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 5. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 6. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 7. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم

 8. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 9. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 10. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 11. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 12. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 13. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 14. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 15. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 16. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 17. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 18. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 19. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 20. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 21. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 22. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 23. جزئیات تازه از اقدامات «س.ح»؛ زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+عکس

 24. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 25. حجت الاسلام مازنی: شرایط اقتصادی فعلی ربطی به تحریم‌ها ندارد/ جمهوری اسلامی بن‌بست ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 2. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 3. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 4. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 5. شورای تامین مجوز ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها را صادر کرد

 6. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 7. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 8. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 9. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 10. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 11. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 12. وزیر صنعت خبرداد؛ دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

 13. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

 14. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

 15. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 16. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 17. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 18. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 19. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 20. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 21. تولید ۸۰۰ تانک جدید برای تحویل به ارتش و سپاه + جزییات

 22. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 23. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 24. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 25. محسن هاشمی: حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد/بدهی 14 هزار میلیاردی دولت به شهرداری تهران

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 3. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 9. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 10. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 11. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 12. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 17. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 18. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 19. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 20. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 21. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 22. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 23. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 24. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 25. اعتراف تلخ برادر «روح‌الله داداشی»

پربحث‌های اخیر

 1. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 2. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 3. وزیر بهداشت: پزشکان اعزام دختران شین‌آباد به خارج از کشور را صلاح نمی‌دانند

 4. جریمه‌های میلیونی که به راننده ها پیامک نمی شود!

 5. انفجار در ساختمان متعلق به ارتش آمریکا ۳ زخمی داشت

 6. ضرب و شتم والدین جان دختربچه ۱۰ ساله را گرفت

 7. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 8. تریاک افغانستان از کدام مسیر به اروپا می‌رود؟

 9. چگونه یک دانشگاه کارآفرین داشته باشیم؟

 10. فرزندان مادران شاغل در آینده موفق‌ترند

 11. ٦٠ شرکت شستا امسال واگذار می شود

 12. آخرین اقدامات در زمینه دیه شهدای منا/ 6 میلیون نفر در نوبت عمره هستند

 13. محدودیت ترافیکی در محورهای ‌فیروزکوه و هراز/کندوان یک‌طرفه می‌شود

 14. عضو شورای شهر تهران: اکثر اعضای شورا کارت‌های سیارِ طرح ترافیک را قبول کرده‌اند

 15. تغییر مجدد ساعت پذیرش در مراکز تعویض پلاک پایتخت از شنبه

 16. آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

 17. ترافیک در محور کرج - چالوس سنگین است

پربحث‌های دیروز

 1. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 2. شورای تامین مجوز ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها را صادر کرد

 3. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 4. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 5. فتاح: زکات هر منطقه در همانجا هزینه می‌شود

 6. دادستان کل کشور: حکم بابک زنجانی اعدام است و قطعا اعدام می‌شود

 7. زندگی به سبک ۲ هزار سال پیش در کنار کارون + عکس

 8. وقتی "ستاد احیا" دریاچه ارومیه "قاتل دریاچه" می‌شود

 9. سخنگوی وزارت کشور: تصمیم جدیدی برای ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها اتخاذ نشده است

 10. برنامه قطعی برق امروز تهران + جدول

 11. 30 درصد از پست‌های مدیریتی در دست بانوان کشور است

 12. معاون دادستان کل کشور : فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام ۴۵ درصد کاهش یافته است+نمودار

 13. علم‌الهدی: سند ۲۰۳۰ هنوز در آموزش‌و پرورش پیگیری می‌شود

 14. تأثیر ۳۰ درصدی سابقه تحصیلی در کنکور ۹۸ برای پایه دوازدهم

 15. حاجی بابایی: آقای بطحایی! صادقانه پاسخ فرهنگیان را بدهید

 16. کلاهبردار پیامکی میلیاردی دستگیر شد

 17. روایتی از عنایت امام رضا (ع) به زوج بودائی تازه مسلمان

 18. بازداشت خواننده پاپ با دستور قاضی کیفری یک استان تهران

 19. نخستین کاروان حجاج ایرانی وارد مدینه شد

 20. دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار ابلاغ شد

 21. ساخت۲۵۰ برج در باغات در سه سال

 22. اختصاص بودجه مستقل به یگان محیط زیست کشور

 23. آذری جهرمی: کارشناسان بخواهند آنها را به وزارت ارتباطات دعوت می‌کنیم

 24. بارش "باران" تابستانی در برخی نقاط کشور

 25. توصیه‌های پلیس به حجاج

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 4. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 5. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 6. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 7. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 8. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 9. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 10. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 11. شورای تامین مجوز ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها را صادر کرد

 12. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی آموزش و پرورش دیده می‌شود

 13. انحصار، آفت بازار وکالت

 14. شعرخوانی حماسی خواهر مسیح علینژاد  

 15. جدول ثابت قطعی برق تهران منتشر شد + جدول

 16. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 17. پلیس فتا: احضار و مصاحبه با مائده هژبری مربوط به ما نبود

 18. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 19. همیشه دست یک زن در میان است

 20. امام جمعه اصفهان: دختران باید از کلاس اول ابتدایی با چادر به مدرسه بروند

 21. واکنش آموزش‌وپرورش به اعتراضات درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

 22. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 23. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 24. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 25. مستاجران در حال ترک تهران هستند

آخرین عناوین