چرا گزارش‌ ارزیابی کیفیت آب شرب تهران محرمانه است؟

گروه اجتماعی الف،   3960915057 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران گفت: گزارش ارزیابی کیفیت آب شرب تهران که توسط وزارت بهداشت به صورت دوره‌ای تامین می‌شود همیشه محرمانه است و تاکنون به این گزارش دسترسی نداشته‌ایم.

به گزارش ایسنا، دکتر مجیدی - کارشناس تجاری فناوری کشاورزی سازمان تحقیقات کشاورزی با اشاره به وضعیت نامطلوب ایران در حوزه مدیریت منابع آب، گفت: در بسیاری از مناطق کشور محصولاتی را کشت می‌کنیم که اساسا با شرایط آبی منطقه همخوان نیست؛ یعنی مثلا در جایی که دچار کمبود آب است، محصولاتی را در حوزه کشاورزی کشت می‌کنیم که آب فراوان نیاز دارد.

وی همچنین پیشنهاد داد و گفت: یکی از اقداماتی که در تامین آب‌های شرب می‌توان انجام داد این است که چاه‌های کشاورزان توسط دولت خریداری شود و در مسیر تامین آب شرب و بهداشت آن شهر مصرف شود.

کارشناس تجاری فناوری کشاورزی سازمان تحقیقات کشاورزی با اشاره به رتبه ۱۳۲ ایران در میان ۱۳۳ کشور در مدیریت منابع آب گفت: این رتبه برای مدیریت کل منابع آبی و نه فقط منابع آب شهری داده شده است. وقتی از نبود مدیریت صحبت می‌کنیم یعنی آب شرب یک استان از استان دیگر تامین می‌شود و آب کشت استان از داخل استان تامین می‌شود که این کشت ارزش اقتصادی زیادی ندارد. در برداشت آب ها باید سهم بزرگ کشاورزی، خدمات و صنعت و شرب را تفکیک و مدیریت هر بخش را بررسی کنیم.

در ادامه دکتر زهرایی - عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران با اشاره به رتبه بندی مدیریت منابع آب کشورهای جهان و رتبه ایران گفت: برای بررسی جایگاه ایران باید ببینیم شاخص‌های این رتبه بندی چه هستند. پس از آن باید بررسی شود اطلاعات مربوط به این شاخص ها به درستی اعلام شده است یا خیر. دلیل این ابهام آن است که اساسا جریان آمار و اطلاعات در ایران شفاف نیست و به همین دلیل برخی رتبه ایران در مدیریت منابع آب را درست و واقعی نمی‌دانند.

وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، افزود: در حوزه منابع طبیعی هیچ کدام از سیستم های موفق منابع آب و مدیریت محیط زیست با مخفی کردن اطلاعات منابع طبیعی نمی‌توانند به موفقیت دست پیدا کنند. در حقیقت راحت‌ترین راهی که می توانید مردم را به عنوان سرمایه اجتماعی ارزشمند در حفاظت و مدیریت بهره برداری از آب سهیم کرد، شفاف سازی درباره اطلاعات و بحران های آب و محیط زیست در کشور است.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران با بیان اینکه شاخص های بهره مندی مردم از آب شرب مناسب است، عنوان داشت: البته گزارش ارزیابی کیفیت آب شرب تهران که توسط وزارت بهداشت به صورت دوره ای تامین می شود همیشه محرمانه است و تاکنون به این گزارش دسترسی نداشته ایم. سوال این است اگر کیفیت آب تهران بر اساس ادعای وزارت نیرو خیلی خوب است چرا گزارش آن محرمانه است؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۵۹۳۱۱:۴۳:۳۷ ۱۳۹۶/۹/۱۵
چون باعث تنش می شود .

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

آخرین عناوین