اعتراض مردم به اعلام تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی/ احتمال اصلاح قیمت ها

گروه فناوری الف،   3960911287 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعتراض مردم به اعلام تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی/ احتمال اصلاح قیمت ها

آغاز اجرای تعرفه‌های جدید اینترنت موجب اعتراض های گسترده کاربران به گران شدن اینترنت شد و وزیر ارتباطات در مقابل از بررسی و اصلاح احتمالی جداول تعرفه‌های جدید شرکت‌های اینترنتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ها، تصویب موضوع اینترنت غیرحجمی و تعیین سقف تعرفه ماهانه ارائه خدمات براساس سرعتهای مختلف توسط وزارت ارتباطات، اعتراضاتی را از سوی کاربران فضای مجازی به همراه داشت و اغلب خواستار رسیدگی مجدد به این تعرفه‌ها شدند.

موضوع اینترنت غیرحجمی که مدلی بین اینترنت نامحدود و اینترنت حجمی (محدود) است بالاخره چندی پیش به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رسید و از دیروز شرکتهای اینترنتی ملزم به اجرای آن شدند.

در اینترنت غیرحجمی محدودیت حجم برداشته شده و اینترنت با نرخ واحدی در ماه به دست مشترکان می رسد. در واقع موضوع حجم در سرویس‌های غیرحجمی اهمیتی ندارد و کاربر مختار است تا به میزان دلخواه از سرویس اینترنتی خود استفاده کند اما چارچوب مصرف منصفانه برای او وجود دارد.

مصرف منصفانه اجازه می‌دهد که شرکت‌های اینترنتی بعد از عبور از حجم معینی (قبلاً به اطلاع مشترک رسیده است)، سرعت سرویس مشترک را کاهش دهند اما همچنان اجازه استفاده از اینترنت برای وی وجود داشته باشد. در دولت قبلی که موضوع اینترنت غیرحجمی در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفت و نهایتاً مصوب شد، کاربران اینترنتی به شدت از آن انتقاد کردند و معتقد بودند که آن مصوبه به ضرر کاربر نهایی است و منجر به افزایش قیمت سرویس برای آنها می‌شود. پیش از بررسی این مصوبه توسط تصمیم‌گیرندگان گفته شد با توجه به اینکه محدودیت حجم قرار است از سرویس‌ها برداشته شود ممکن است رقم سرویس نهایی برای برخی گرانتر و برای برخی ارزانتر شود.

اما این مصوبه هم مخالفان خود را دارد و بسیاری از کاربران در فضای وب نسبت به کاهش یافتن سرعتها و برداشتن محدودیت در حجم دانلود، انتقاد کرده‌اند. به عقیده آنها این مصوبه نیز به خودی خود باعث گرانتر شدن هزینه اینترنت برای آنها می‌شود و لذا بار دیگر از وزیر ارتباطات خواسته‌اند تا نسبت به بازنگری این تعرفه‌ها اقدام کند و در صورت امکان محدودیت سرعت برداشته شود تا اینکه تمرکز بر روی حجم باشد.

 شیوه محاسبه

در روزهای اخیر مسئولان وزارت ارتباطات به ارائه توضیحاتی درباره نحوه محاسبه نرخ های جدید اینترنت پرداختند.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک برنامه تلویزیونی گفت: در این مدل فروش اینترنت، برمبنای آن چه که در دنیا روال است بحث فروش حجم را متوقف کرده ایم و اینترنت براساس سرعت به فروش می رسد، اما برای آن مصرف منصفانه تعریف کرده ایم که در صورتی که کاربر از این میزان بیشتر مصرف کند، سرعت سرویسش کاهش می یابد.تفاوت آن با تعرفه های قبلی این است که در این مدل فروش اینترنت، سرویس به هیچ عنوان قطع نمی شود اما در زمانی که فروش اینترنت حجمی بود، پس از اتمام حجم سرویس کاربر قطع می شد.وی با تاکید براین که در مصوبه قبلی تعرفه اینترنت نامحدود سقف مصرف منصفانه مورد اعتراض بود که هم اکنون آن را اصلاح کردیم، افزود: برای مثال در گذشته کاربر برای خرید اینترنت با سرعت دو مگابیت برثانیه با حجم ۱۰ گیگابایت، حدود ۳۵ هزار تومان هزینه پرداخت می کرد که در مصوبه جدید، برای این سرعت با حجمی بیش از دو برابر مصرف و بدون ضریب اشتراک پهنای باند، حدود ۲۵ هزار تومان پرداخت می کند.وی ادامه داد: برآوردمان این است که در مدل غیرحجمی اینترنت، سقف مصرف کاربران سه برابر افزایش و میزان پرداخت مشترکان با سرعت های پایین ۳۵ درصد و با سرعت های بالا ۹۰ درصد کاهش پیدا کند.

حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز تفاوت اینترنت حجمی با غیر حجمی را نبود محدود در سرعت اعلام کرد و گفت: اما در این مصوبه، ما کف سرعت را تعیین کرده ایم و از اپراتورهای اینترنت خواسته ایم که براساس این سرعت، اینترنت را بدون درنظرگرفتن حجم و طبق مصرف منصفانه ارائه کنند.

وی با بیان اینکه مدل مصرف منصفانه را اپراتورها تعیین می کنند، افزود: اپراتور می تواند یکی از دو روش را برای سیاست مصرف منصفانه اعمال کند؛ به این معنی که یا درصورت رسیدن مشترک به سقف حجمی مدنظر اپراتور، سرعتش را به ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه برساند و یا اینکه مشترک را در دوره زمانی مدنظر، به خرید حجم اضافه ترغیب کند.

رئیس رگولاتوری تصریح کرد: مقرر شده است که به اندازه هر میزان مصرف کاربران از اینترنت، دو برابر مصرف از شبکه ملی داخلی برای کاربر لحاظ شود و اپراتور موظف است که این میزان مصرف را دقیقا به کاربر اعلام کند. به این معنی که برای مثال اگر در قرارداد کاربر، ۴۰ گیگابایت حجم مصرف اینترنت خارجی درنظر گرفته شده است، باید حجم مصرف سایتهای داخلی برای آن، ۸۰ گیگابایت باشد. این میزان مصرف باید به مشترک اعلام و در قراردادها، پرتال و تبلیغات اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مشخص شود.

در حالیکه مصوبه دولت به صراحت عنوان کرده «ارائه‌کننده خدمت ملزم است تا درهمه سطوح جدول و تمامی طرحهای تنظیمی خود نسبت به تفکیک و ارائه حجم ترافیک بین‌الملل از داخل به نحوی اقدام کند که آستانه استفاده منصفانه ترافیک داخل حداقل دو برابر آستانه استفاده منصفانه ترافیک بین‌الملل باشد» اما مخابرات این موضوع را رعایت نکرده است.

براساس این بند از مصوبه شرکت مخابرات باید سقف مصرف منصفانه اینترنت و سقف مصرف منصفانه محتوای شبکه داخلی را به صورت تفکیکی اعلام می‌کرد که در جدول اعلام شده، این تفکیک صورت نگرفته است.

ضمنا سخنگوی شرکت مخابرات ایران صرفا به اعلام تعرفه‌های جدید اینترنت پرسرعت این شرکت بسنده کرده و از اعمال تعرفه‌های جدید براساس اصول سرعت محوری، کاهش هزینه مشتریان، تفکیک ترافیک داخلی و بین‌الملل به همراه رعایت مصرف منصفانه خبر داده است.

 جزئیات سرویس‌های جدید اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات در مدل جدید اینترنت ثابت غیر حجمی به شرح زیر است:

 همان طور که گفته شد جدول اعلام شده برای نرخ های جدید، نارضایتی کاربران را به همراه داشته و آنها معتقدند که تعرفه های قدیمی بسیار به صرفه تر بوده و این مدل تعریف شده، اینترنت نامحدود غیرحجمی نیست.

مطابق با مصوبه ای که در سال ۹۵ و در جلسه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوب و اجرا شده بود، نرخ های اینترنت تا به امروز مطابق با جدول زیر است:

 اعتراض کاربران به نرخ های جدید اینترنت

 هم زمان با آغاز اجرای تعرفه‌های جدید اینترنت، وزیر ارتباطات در واکنش به اعتراض های گسترده کاربران به گران شدن اینترنت، از بررسی و اصلاح احتمالی جداول تعرفه‌های جدید شرکت‌های اینترنتی خبر داد.آذری جهرمی اعلام کرد: یکی از اهداف مدل تعرفه جدید، ایجاد رقابت بین شرکت ها برای ارائه خدمات مناسب تر و با قیمتی رقابتی تر به مشترکان نهایی بوده است.اگر تعرفه‌های ارائه شده توسط شرکتی بخواهد هزینه های مشترک نهایی را افزایش دهد، موضوع توسط سازمان تنظیم مقررات پیگیری و اصلاح خواهد شد. وی دراینستاگرام خود نوشت: اگر جداول منتشرشده توسط اپراتورها باعث افزایش قیمت شده باشد، از طرف سازمان تنظیم مقررات مردود شناخته خواهد شد.

بر اساس گفته‌های وزیر ارتباطات نتیجه بررسی مدل‌های پیشنهادی اینترنت ثابت غیر حجمی توسط اپراتورهای ثابت  در روز یکشنبه بررسی‌ می‌شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۰ شهریور ۱۳۹۷جهرمی: پولدار پولدارتر و فقیر فقیرتر می‌شود
۱۸ شهریور ۱۳۹۷سوال چالشی رضا رشیدپور از وزیر ارتباطات درباره تقدیر از کیمیا علیزاده  
۱۸ شهریور ۱۳۹۷وزیر ارتباطات :من نتوانستم برای اپراتورها ارز دولتی بگیرم این افراد چگونه برای واردات آیفون گرفتند  
۱۸ شهریور ۱۳۹۷پیشنهاد وزیر ارتباطات به رشیدپور برای قاچاق سوخت  
۱۷ شهریور ۱۳۹۷وزیر ارتباطات دو مدیر جوان را منصوب کرد
۱۶ شهریور ۱۳۹۷وزیر ارتباطات: گفتند کاری می کنیم که این بچه نتیجه شفاف سازی را بفهمد
۸ شهریور ۱۳۹۷آذری جهرمی: یکشنبه از طریق رسانه ملی در خصوص امضاهای طلایی با مردم سخن خواهم گفت/ مدیران نسل اول و دوم به مشکل «تله بنیانگذاری» مواجه شده‌اند
۲۵ مرداد ۱۳۹۷آذری جهرمی: چینی اقتصاد آمریکا ترک برداشته است
۱۳ مرداد ۱۳۹۷دیدار وزیر روحانی با بیرانوند +عکس  
۱۱ مرداد ۱۳۹۷واکنش وزیر ارتباطات ( آذری جهرمی) به اعتراض یک شهروند در توئیتر  
۳۰ تیر ۱۳۹۷به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی
۲۸ تیر ۱۳۹۷آذری جهرمی: همراهی مردم کلید پشت سر گذاشتن موانع است/ خدمت به مردم باید صادقانه باشد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۷۰۱۰۰۸:۳۵:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۱۲
این تعرفه که شما آوردین مال تهرانه توی شهرستان ما از مخابرات (که اینترنتمون را انحصاری کرده و روی فیبر انداخته)برای یکسال 60 گیگ 170 تومان این دیگه چه تعرفه ای هست وحشتناک گرون و بازم حجمی کجاش نا محدوده
ناشناس۱۵۷۳۲۹۱۴:۰۶:۴۷ ۱۳۹۶/۹/۱۲
در همدان هم همينطوره
ناشناس۱۵۷۰۱۳۰۸:۳۷:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سرعت اینترنت که هیچی حالا نوبت به تغیرات جدیده
ناشناس۱۵۷۱۰۱۱۰:۵۱:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
هر دم از این باغ برای میرسد
ناشناس۱۵۷۱۲۰۱۱:۱۳:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
زنگ زدم مخابرات گفتن 125 نامحدود دارم چون هزینه اش برابر است با 512 جدید می خواهم تبدیل کنم اپرتور گفت نامدود نیست حجمی است قرارداد یکساله و سال دیگر هم ممکن است شرایطش عوض شود! نحوه محاسبه داخل و خارج هم هنوز معلوم نیست!
ناشناس۱۵۷۱۳۹۱۱:۲۲:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۲
تعرفهاینترنت گران است پولها از مردم جمع می کنید کوهی از پول بعد فساد پیش می آید
ناشناس۱۵۷۱۴۳۱۱:۲۴:۵۷ ۱۳۹۶/۹/۱۲
الان یکی از شرکت ها (که اگه اسمش رو بگم، کامنتم رو تایید نمی کنید) در شهر کازرون استان فارس، سرویس به اسم 16 مگ میده به ما، ولی چون تقریبا از مخابرات دور هستیم، سرعتش اینجا در واقع حدودا 4 مگ هست. حالا اینو میخوان با اصلاحات، قیمت 16 مگ از ما بگیرن و 4 مگ بهمون بفروشن؟
ناشناس۱۵۷۱۵۳۱۱:۳۱:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۱۲
وزیر محترم ارتباطات فرموده اند، کسانی که مصرف پایین دارند روی میخوان هدایت کنن به طرف شبکه های موبایلی. حالا باید بیان و در مورد روستاها و شهرهایی که اینترنت در انحصار مخابرات هست و سرعت اینترنت موبایل هم کیفیت مناسبی نداره (درصد کمی از مناطق اینترنت 4g دارند) بیان توضیح بدن که چطور میخوان این کار رو بکنن. ابتدا باید بسترهای چیزی فراهم باشه و بعد در مورد استفاده ازش صحبت بشه. وقتی چیزی وجود نداره، چطور مردم باید ازش استفاده کنن؟ این روش به هیچ وجه به سود مردم نیست. در حال حاضر بنده از مخابرات سرویس می گیرم، ماهیانه 60 گیگ، به قیمت حدودا 40 تومن. هم قیمتش برام مناسبه هم حجمش کافی. الان باید برای چی ، برای اینترنت 8 مگ با حجم 96 گیگ، 50 تومن بدم؟ هم هزینه اضافی هست و هم حجم اضافی با سرعت کمتر. یا چرا باید مجبور بشم اینترنت 16 مگ با حجم 130 گیگ و قیمت 80 تومن بگیرم و هزینه اضافی بدم؟
ناشناس۱۵۷۲۲۵۱۲:۴۰:۰۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
جدید کجا بود، من چند سال این مدلیه سرویسم!
ناشناس۱۵۷۳۶۹۱۴:۳۲:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
انشالله طی چند سال آینده که شرکت گوگل هواپیماهاشو فرستاد هوا و اینترنت رایگان در اختیار همه دنیا قرار داد از شر شما راحت میشیم .
ناشناس۱۵۷۳۷۴۱۴:۳۳:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
جناب دولت لطفا ما رو به حال خودمون رها کنید
ناشناس۱۵۷۴۲۴۱۵:۰۸:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۱۲
من به عنوان يه شخص تحصيل كرده تفاوت بين اينترنت حجمي و حجم منصفانه رو درك نكردم. مصرف منصفانه معمولا نسبت به نوع كاربر تعيين ميشه نه اينكه بگيم فلان سرعت با فلان مقدار پول حجم منصفانش انقدر هست حالا اگه پول بيشتري بديد ما هم مرز انصاف و جابجا مي كنيم!!!
ناشناس۱۵۷۵۳۵۱۷:۰۹:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سلام تعرفه ها به صرفه هست. و سرعت و قیمت فیکس شده و رقابت بین شرکت ها بر اساس ترافیک هست. تا چند سال پیش هر چی وزارت ارتباطات به شرکت ها در پهنای باند تخفیف میداد، هیچ تخفیفی برای مشتری ها اعمال نمیشد. تنها راهش همین بود که وزیر انجام داد. کسانی مشکل دارند که شب ها مثلا 300 یا 400 بلکه بیشتر در ماه دانلود میکردند و عملا از ترافیک بقیه که کم مصرف یا متوسط بودند میرفت.
همدان۱۵۷۷۱۵۲۰:۲۱:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۱۲
واقعا فکر کردین با یه مشت مردم بی سواد روبرو هستید؟؟ من هر جوری حساب کردم اینترنت حجمی به صرفه تر از این چیزیه که شخص وزیر توضیح دادنش ..خب مسلما وقتی با شیوع اینترنت حجمی و شرکت های خصوصی که بهتر از مخابرات کار می کردند و خدمات واقعی تری به مردم می دادند مخابرات ضرر می کرد
ناشناس۱۵۷۷۵۱۲۱:۲۵:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سرعت بالا برای دانلود بیشتر هستش.. اگه قراره تایک حد محدود دانلود کنیم سرعت بالا به چه دردی میخوره ؟؟ بابا دست از سرمون بردارین زندگی مونو کنیم
مرتضی۱۵۷۸۴۹۰۰:۲۷:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱۳
بیچاره مردم که حتی دولتشون هم ارشون بهره برداری میکنه
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. عراق، سفیر خود در ایران را فراخواند

 2. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 3. هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری

 4. اعتراض به سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن سخنرانی مقام آمریکایی را مختل کرد+ فیلم

 5. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 6. بوسه‌ی رهبر انقلاب بر سر حاج قاسم سلیمانی   

 7. «مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟

 8. ایران خواستار محکومیت تهدید هسته ای رژیم صهیونیستی از سوی سازمان ملل شد

 9. لندن درباره سفر اتباع ایرانی-انگلیسی به ایران هشدار داد

 10. تشییع و تدفین پیکر محمد تولایی، طلبه جوان مشهدی  

 11. تشکیل کارگروه ویژه برای «فروش نفت» در دوران تحریم

 12. اسد در پیامی به پوتین: اسرائیل مسبب انهدام هواپیمای روسیه بود

 13. معاملات مسکن در شهریورماه چگونه بود؟

 14. توافق ترکیه و روسیه برای انتقال عناصر جبهه النصره از استان ادلب به عفرین سوریه

 15. توجه سایت فیفا به لیگ قهرمانان آسیا و صعود پرسپولیس به نیمه نهایی+عکس

 16. درخواست امارات برای حضور دولت‌های عربی در مذاکره جدید با ایران

 17. بیانیه تند سفارت روسیه علیه تل‌آویو/ «هر اقدامی لازم باشد برای حذف تهدید انجام می‌دهیم»

 18. علم‌الهدی: تا روزی که ملت ایران حسینی است، استکبار شکست خورده

 19. آغاز فروش الکترونیک بلیت دیدار پرسپولیس - سپیدرود

 20. ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را بوش انجام داد

 21. سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به کره شمالی‎  

 22. عزاداری روز عاشورا در بندرعباس  

 23. پمپئو: دیدار جان کری با ظریف مغایر منافع ملی آمریکاست/ ایران مانند یک «کشور عادی» رفتار کند!

 24. تل‌آویو: در واکنش به تهدیدات ایران، امنیت تاسیسات اتمی خود را ارتقا می‌دهیم

 25. مواد امتحانی کنکور دکتری ۹۸ اعلام شد/ ممنوعیت شرکت قبولی‌های ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 3. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 4. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 5. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 6. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 7. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 8. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 9. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 10. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 11. پیکر طلبه مشهدی در مشهد تشییع شد

 12. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 13. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 14. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 15. زنگنه در نشست اوپک شرکت نمی‌کند

 16. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 17. عباس(ع)، جوانمردی که امان‌نامه را نپذیرفت

 18. رشد اقتصادی به 1.7 درصد کاهش یافت

 19. ۸ کتاب عاشورایی که باید خواند

 20. آخرین اشتباه قذافی چه بود؟

 21. طوفان در استان گلستان/ شکسته‌شدن درختان و تیرهای برق در گرگان+ تصاویر

 22. 4 تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مشخص شدند+برنامه مسابقات

 23. تامین مالی پروژه‌های نیمه‌تمام با ابزار صندوق سرمایه‌گذاری پروژه

 24. بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

 25. حمله یک خودرو به عزاداران حسینی در لندن+عکس

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 18. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 19. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 20. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 21. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 22. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 23. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 24. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 25. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

پربحث‌های هفته

 1. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 2. رونمایی از سه آیفون جدید با قابلیت و قیمت‌های جدید

 3. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 4. ۲ آیفون جدید رونمایی شدند

 5. گوشی موبایل Galaxy A9 Pro؛ میان رده‌ای با ۴ دوربین

 6. راهکارهایی برای افزایش سرعت عملکرد گوشی موبایل

 7. عملیات سایبری ایران علیه داعش/ رصد ۲ ساله و جمع آوری اطلاعات داعشی‌ها/ ماجرای پروژه «بچه گربه خانگی» چیست؟

 8. تولید کوله ای که ماساژ می دهد

 9. تولید نانوذراتی با خاصیت ضدباکتری از سوی محققان ایرانی

 10. استفاده از هوش مصنوعی گوگل برای تشخیص سرطان ریه

 11. طرح اولیه قایق تفریحی خورشیدی ارائه شد+تصاویر

 12. «فلش پلیر» را به روزرسانی کنید

 13. سیستم عامل «ای او اس ۱۲» عرضه شد

 14. قابلیت جدید توئیتر برای انتخاب تایم لاین

 15. مشخصات فنی ۳ گوشی آیفون ۱۰ اس، ۱۰ اس مکس و ۱۰ آر

 16. آیفون ارزان‌قیمت بهتر می‌فروشد!

 17. تغییر بسته‌های اینترنت موبایل؛ اپراتورها تخلفی نکردند؟

 18. دلیل تاخیر در عرضه آیفون ارزان قیمت مشخص شد

 19. مرکز ماهر اعلام کرد: ثبت بیش از ۶۰۰ هزار حمله بدافزاری در سطح شبکه کشور

 20. تولید ۲ درصد علم دنیا و ۲۲ درصد علم کشورهای اسلامی توسط ایران

 21. برجستگی دکمه‌های کی‌بورد برای چیست؟

 22. ترخیص موبایل‌ها از گمرک آغاز شد/ ثبت سفارش موبایل‌های جدید از هفته آینده آغاز می‌شود

 23. عبور کاربران شبکه‌های اجتماعی از مرز ۳ میلیارد نفر

 24. چگونگی حذف نام کاربری در Tag تصاویر اینستاگرامی + عکس

 25. اپل‌واچ جدید به تایید "سازمان غذا و دارو"ی آمریکا نرسید

آخرین عناوین