سپینو-مگنت

فرصتهای ایران در سوریه جدید

محمد جعفری*، گروه سیاسی الف،   3960907322 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرصتهای ایران در سوریه جدید

حالا بخاطر مجاهدتهای حاج قاسم سلیمانی و نیروهایش سوریه به ایران مدیون است؛ آیا خواهیم توانست در این شرایط بهره‌برداری لازم را داشته باشیم، یا سوریه هم به سرنوشت بوسنی و افغانستان دچار خواهد شد؟

به یک روایت جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ کلید خورد تا از قدرت نفوذ ایران در منطقه کاسته شود. به عبارتی خط مقدم جبهه مقاومت از فلسطین و غزه به سوریه و عراق و در نهایت به ایران کشانده شود.

اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو نشان می‌دهد تجزیه سوریه شکست خورده و اوضاع رو به ترمیم است. او اخیراً گفت «ایران در سوریه پایگاه نظامی بزند حمله می کنیم». لفظ پایگاه نظامی از زبان نتانیاهو را نباید صرفاً نظامی تلقی کرد. چه بسا او بیشتر از پایگاه مذهبی - فرهنگی ایران هراسان است.

مبارزه با داعش نفوذ ایران را در منطقه گسترش داد. حالا بخاطر مجاهدتهای حاج قاسم سلیمانی و نیروهایش سوریه به ایران مدیون است و طبیعتاً برای ثبات این وضعیت به دنبال جبران هزینه‌های ایران خواهد بود. با این وجود آیا می‌شود گفت ایران با دخالت در بحران سوریه پایه‌های یک سرمایه‌گذاری بلندمدت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی را ریخته است؟

پاسخ به این سؤال بستگی به تصمیم سیاستمداران و همچنین میزان و جنس نفوذ ایران در سوریه جدید دارد. در این مورد ذکر چند نکته ضروری است.

۱- امکان: برخی در ایران معتقدند هزینه حضور ایران در معرکه اخیر داعش بیشتر از فایده آن می‌باشد. آنها ناخشنودی کشورهای اروپایی و آمریکا از حضور نظامی و مستشاری ایران در مناقشات چند ساله اخیر را سبب عقب‌ماندگی اقتصاد ایران و در نتیجه عدم پیشرفت می‌دانند. هرچند خنجر آمریکا به برجام و بی‌رمقی اقدامات اروپا در قبال آن نشان داد رضایت و نارضایتی آنها تفاوت جدی برای ایران نمی‌کند. بنابراین نباید سرمایه‌گذاری در سوریه در تضاد با منافع اقتصادی تلقی شود.

۲- بعد فرهنگی: ماهیت انقلاب اسلامی ایران فرهنگی است. نباید فراموش کرد که به گفته شهید مطهری جمهوری اسلامی در فضای اندیشه و فکر آزاد رشد و نمو می‌کند. از این رو تمرکز بر پایه‌گذاری فرهنگ مبتنی بر آرمانهای اصیل امام و انقلاب ضروری و جدی به نظر می‌رسد. در این خصوص تشکیل اندیشکده‌های فرهنگی و استفاده از پتانسیل نخبگان و ابداع مدلهای فرهنگی تمدن اسلامی مختص سوریه راهگشا است.

۳- بعد سیاسی: اکنون که سوریه جدید دوران بازسازی را طی می‌کند تمرکز ایران باید از جبهه‌های نبرد سخت به سمت نبرد نرم در سوریه معطوف شود. با توجه به ماهیت غیردموکراتیک نظام سیاسی سوریه مهمترین وظیفه ایران ترمیم شکاف میان حکومت و مردم است.

۴- بعد دیپلماسی: نباید مشابه تجربه تلخ ما در افغانستان درباره برگشت خوردن کتابهای درسی ارسالی و همچنین عدم موفقیت در تسخیر فضای رسانه‌ای اتفاق بیفتد. به نظر می‌رسد روسیه مهمترین رقیب ایران در سوریه جدید باشد. از هم‌اکنون باید در فکر اقدامات دیپلماتیکی بود که قدرت فرهنگی و رسانه‌ای ایران را تضمین کند تا در آینده مجدداً حسرت از دست دادن این عرصه مهم را نبریم.

*محمد جعفری، پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ تیر ۱۳۹۷ادعای رسانه آمریکایی درباره بازگشت داعش
۲۶ تیر ۱۳۹۷عامل انتحاری داعش ۲۰ نفر را در شمال افغانستان کُشت
۲۵ تیر ۱۳۹۷امیرعبداللهیان: حضور ایران در سوریه صرفا به تهران و دمشق مربوط است
۲۴ تیر ۱۳۹۷لحظه انفجار انتحاری تروریست‌های داعش در بلوچستان پاکستان  
۱۹ تیر ۱۳۹۷صاحب جمله «روسیه هم سقوط کند، درعا سقوط نمی‌کند»، سلاحش را تحویل داد
۱۸ تیر ۱۳۹۷وقتی بی بی سی و آمدنیوز تروریست های داعشی را انسان بی گناه می‌خوانند/ بیانیه رسمی داعش به مناسبت اعدام 8تروریست عامل حمله به مجلس  
۱۸ تیر ۱۳۹۷انتشار تصاویر مراکز کنترل فرماندهی ارتش آمریکا برای اولین بار/سردار حاجی زاده به قولش عمل کرد
۱۸ تیر ۱۳۹۷ تیتری که در تاریخ ثبت شد/ شبه رسانه ملکه، تروریست‌ها را یکجا متهم و یکجا عامل خطاب می‌کند
۱۷ تیر ۱۳۹۷اسطوره تروریست‌های «زن داعش» را بشناسید + تصاویر
۱۵ تیر ۱۳۹۷دستگیری 28 تبعه خارجی در ترکیه به اتهام ارتباط با داعش
۱۴ تیر ۱۳۹۷داعش مدعی شد 4 سرباز آمریکایی را در «دیرالزور» سوریه کشته است
۱۳ تیر ۱۳۹۷پاسخ صریح روحانی به صدر اعظم جوان اتریش   

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۰۰۱۱۲:۰۵:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۱۴
جناب جعفري گرانقدر از شجاعت شما در ايجاد اين بحث مهم تشكر مي نمايم واقعييت اينست كه در ايران هر حرف با ربط و بي ربطي ، سياسي تلقي شده و جواب ها و پاسخ هاي سخت و كوبنده به ارمغان مي آورد . نميدانم شما با چه جراتي اين بحث مهم را به منظر افكار عمومي كشاند ه ايد ولي به فال نيك گرفته و نظر خودم را ابراز مي نمايم بطور كلي سيستمداران ايران هيچگاه در تصميمات خود راي و نظر مردم را نخواسته اند . نه فقط مردم كه حتي راي و نظر كارشناسان و انديشمندان را هم نخواسته اند . خود تصميم ميگيرند و خود اجرا مي كنند و پيامدهايش را برگردن مردم ميگذارند . مگر تصميم به انجام فلان كار يا سياست را مردم گرفته اند كه تبعاتش را تحمل نمايند ؟ از اين موضوع كه بگذريم مطلب بعدي اينست كه سياستمداران يا كم حافظه هستند و يا لجباز . چرا كه برخي از فعاليتهاي ايران در بعد جهاني يا منطقه اي با نتايج خوبي روبرو نشده ولي باز هم مجددا اين سياستها و يا فعاليتها را در كشور ديگري بكار مي گيريم و دوباره همان نتايج قبلي ! نميدانم الويت ايران چيست كه از فرمول ضرر فايده اصلا استفاده نمي كند . تمامي كشورهاي دنيا به نتايج فعاليتهاي خود در جهت منافع مادي و معنوي از پيش فكر مي كنند و بعد عكس العمل نشان مي دهند اما در مورد ايران اين موضوع مصداق ندارد . من به تفكرات معنوي و يا گزينه هاي استراتژيك ايران در برخي از فعاليتهايش ايراد نمي گيرم بلكه ايرادم اينست كه مگر چه اشكالي دارد كه بعد از صرف هزينه هاي زياد براي تثبيت موضوعي در يك كشوري ، ما هم از منافع مادي بعدي استفاده نماييم ؟ چرا زحمات و هزينه ها را ما متحمل مي شويم ولي منافع مادي بعد از واقعه نصيب ديگران مي شود ؟ با نگاه كوچكي به كشورهاي اطراف خود مي بينيم كه هزينه ها را ايران پرداخته و دولتها و شركتهاي ديگر الان در حال جولان و بهره برداري هستند . مگر عيب است كه ما هم سهم خودمان را از بازار جديد برداريم ؟
ناشناس۱۵۹۲۵۱۱۸:۰۰:۳۹ ۱۳۹۶/۹/۱۴
جعفری سیاستمدار نیست و نباید در امور وزارت خارجه دخالت کند
ناشناس۱۵۹۰۱۴۱۲:۲۷:۵۵ ۱۳۹۶/۹/۱۴
ما مرده شما زنده، مثل همه موارد دیگه خونش رو ایرانی ها میدن، کیفش رو روس ها و ترک ها میبرن.
ناشناس۱۵۹۰۱۵۱۲:۲۸:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۱۴
يه روز ميرسه كه ميبينيم مردم سوريه دارن از كالاهاي كشورهايي استفاده ميكنن كه اصلا در نبرد با داعش هيچ كمكي به سوريه نكردن . مطمن باشيد ايران در رقابت با كالاهاي كشورهاي پيشرفته نميتونه بازار سوريه رو بدست بياره . ايران بايد بفكر مشاركت در ساخت و ساز ساختمانها و پروژه هاي دولتي باشه كه تصميم مردم در انتخاب پيمانكار هيچ نقشي نداره وگرنه مردم سوريه مثل هرجاي ديگه دنبال كالاهاي با كيفيت و مدرن هستند
ناشناس۱۵۹۱۶۰۱۵:۰۹:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۱۴
در تایید صحبتهای شما بایستی عرض کنم / کل اگر طبیب بودی.. سر خود دوا نمودی... ایران اگر راست میگوید.. ابتدا جنس با کیفیت و رقابتی برای خودش تولید نماید.. بعد برود بازارهای سوریه را تسخیر کند.
ناشناس۱۵۹۱۰۴۱۴:۱۱:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱۴
ایران هیچ فرصتی در سوریه نخواهد داشت
ناشناس۱۵۹۲۰۶۱۶:۲۹:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۴
پول خرج کردن راحت و پول درآوردن سخت است و ایران فقط بلد است پول خرج کند هیچ تبحری در پول درآوردن ندارد. این خودرو های سایپا و ایران خودرو هم که در این کشورها می بینیم خدا میداند چقدر زیر قیمت داده اند. بهتر است ما در هیچ پروژه ساخت شرکت نکنیم چون قاعدتا پولش را هم باید خودمان بدهیم.
ناشناس۱۵۹۴۱۸۲۳:۱۵:۱۵ ۱۳۹۶/۹/۱۴
در قرن بیست و یکم ، قرن انفجار اطلاعات ، قرن فضای مجازی ، .قرن تجارت جهانی ، قرن ........... مطرح کردن چنین مطالبی دور از واقع بینی است .
ناشناس۱۵۹۵۸۳۱۱:۲۸:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۱۵
سوریه ویرانه ای بیش نیست و ثروتی هم ندارد که خرج بازسازی کند
ناشناس۱۶۰۰۰۶۰۶:۰۶:۲۷ ۱۳۹۶/۹/۱۶
یک جوری راجع به سوریه صحبت میشه انگار ارث پدرمونه...
علی محمد۱۶۰۰۷۶۱۰:۵۲:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
مادر سوریه همان راهی را می رویم که دراسیای میانه،افغانستان،عراق رفتیم . -بی برنامه گی در صادرات وعدم شناخت عمیق از بازارهای هدف -ترجیح دادن منافع شخصی تولیدکننده وصادرکننده بر منافع کشور در صادرات به بازارهای هدف -عدم حمایت طولانی مدت دولت از تولیدکننده ایرانی برای انجام تعهدات خودش در صادرات به بازارهای هدف -سیاسی کردن صادرات به کشور های هدف توسط دولت متبوع{ما} -عدم نظارت دولت ما بر تحقق کامل ومستمر صادرات به کشورهای یادشده{بازارهای هدف}
ناشناس۱۶۰۷۹۹۲۰:۳۵:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۱۷
ارتباط كشورها باهم را ميشود تحت سه عنوان تقسيم كرد سياسى مثل رابطه فرانسه والمان اقتصادى مثل رابطه روسيه با المان سياسى واقتصادى مثل رابطه زابن وگره جنوبى باً امريكا كشورهايى كه ربطه اقتصادى وياً سياسى اقتصادى باهم دارند اگر بين انها مشكلى ايجاد شد رابطه اقتصادىً بر رابطه سياسى پيروز ميشود رابطه اقصادى يعنى ذائقه مردم كشور هدف را تغيير دادن واين كار سختى است بخش خصوصى بيش از صد سال تجربه واردات دارد ولىً در امرصادرات فاقد تجربه است وعلاوه بران بيشتر كالاهاى صادراتى ايران كيفيت ان با قيمت ان نسبت به كلاهاى رقباى ما مناسب نيست
صمصام۱۶۱۱۱۸۱۲:۰۱:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۱۸
تا وقتی سیاست خارجی ما برای کشورهایی مثل عراق وافغانستان و سوریه بی هدف و چشم بسته هزینه میده ما به هیچ جا نمیرسیم چند ماه قبل وقتی قطر توسط عربستان و همسایه ها محاصره شد همه فکر کردند ارسال کالا وخدمات ایران میتواند درب بازار این کشور را برای محصولات ما بگشاید اما در عین بهت و حیرت دیدیم کالاهای ما برگشت خوردند ! همین الان هم میشنویم در خبرها که دولت دوست وبرادر و همسایه مسلمان عراق چگونه میات تجار خارجی تبعیض قائل میشه و حقوقی برای تجار ایرانی قائل نیست همه میدانیم که هیچ کشوری در جهان به اندازه ما از کشور عراق خسارت و هزینه متحمل نشده از طرح مطالبه خسارات و خرابیهای جنگ از کشور عراق چیزی نمیگم که خود یک درد بیدرمان است !
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 3. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 4. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 5. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 6. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 7. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 8. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

 9. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 10. درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریکا

 11. صادرات برق تا پایان شهریور صفر است/قطعی برق بر اساس جدول اعلام شده

 12. بزرگداشت شاهچراغ(ع) در شیراز  

 13. کاخ سفید خبر داد: ترامپ از پوتین برای سفر به واشنگتن دعوت کرد

 14. اروپایی‌ها با طناب موساد به چاه منافقین رفتند

 15. سومین کنفرانس امنیتی تهران در بهمن ماه 1397 برگزار می شود

 16. وزارت دفاع یمن: هیچ نقطه‌ای از ائتلاف متجاوز سعودی دور از دسترس یگان پهپادی یمن نیست

 17. شریعتمداری: ظرفیت ۱۱۰ میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره‌برداری است

 18. رییس فیفا به تیم داوری ایران چی گفت؟/ فغانی: رونالدو فوق العاده مغرور است

 19. بیشتر آمریکایی‌ها از دیدار ترامپ با پوتین راضی نیستند

 20. یووه به کمک رونالدو تمام بلیت‌های فصل جدید را پیش فروش کرد!

 21. معارفه لوییس انریکه به عنوان مربی تیم ملی اسپانیا  

 22. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 23. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 24. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 25. اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت/ ممنوعیت ورود موتور و کامیون به تونل‌های شهری

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 5. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 6. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 7. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 8. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 9. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 10. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 11. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 12. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 13. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 14. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 15. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 16. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 17. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 18. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 19. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 20. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 21. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 22. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 23. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 24. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

 25. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 9. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 10. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 11. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 12. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 13. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 14. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 15. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 16. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 17. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 18. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 19. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 20. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 21. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 22. انحصار، آفت بازار وکالت

 23. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 24. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 25. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

پربحث‌های اخیر

 1. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 2. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 3. درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریکا

 4. سومین کنفرانس امنیتی تهران در بهمن ماه 1397 برگزار می شود

 5. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 6. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 7. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 8. پیشنهادات هاشمی برای گذر از شرایط اقتصادی امروز

 9. عارف:سند 2030 به هیچ‌وجه در دستورکار دولت، مجلس و آموزش‌وپرورش نیست

 10. آیت‌الله مکارم‌شیرازی:جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 11. روسیه هراسی؛ ابزار غرب دوستان برای ایجاد دوقطبی در سیاست خارجی

 12. پزشکیان: وضعیت اقتصادی کشور مانعی برای تولیدکنندگان ایجاد نمی‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 3. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 4. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 5. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 6. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 7. ظریف: آمریکا با سلاح‌هایش حتی به شهروندان خود امنیت نداده است

 8. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 9. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 10. حجت الاسلام مازنی: شرایط اقتصادی فعلی ربطی به تحریم‌ها ندارد/ جمهوری اسلامی بن‌بست ندارد

 11. هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران‌های امنیتی

 12. جزییات تمایل ترامپ برای دیدار با روحانی

 13. وحید حقانیان عزادار پدر شد

 14. ۲ بسیجی در کورین زاهدان به شهادت رسیدند

 15. خط حزب‌الله ۱۴۲ منتشر شد: «باید اینگونه باشید»

 16. حجت‌الاسلام سعیدی: دشمن در صدد استحاله نظام با استفاده از جنگ نرم است

 17. نماینده ویژه پوتین به تهران: پوتین به ترامپ گفت که تحریم‌‌های ایران زیانبار است

 18. هیأتی از آمریکا برای مذاکره درباره تحریم‌های ایران به آنکارا می‌آید

 19. شمخانی: ایران آماده انتقال تجربیات موفق خود در مبارزه با تروریسم است

 20. ادعای صهیونیست‌ها در سرقت اسناد محرمانه ایران رد شد

 21. تمام گمانه‌ها درباره نتایج سفر ولایتی به روسیه

 22. ‌تغییر استاندار خراسان شمالی «قطـعی» شد

 23. وزیر علوم درباره بازرسی‌های آژانس از دانشگاه‌ها به مجلس توضیح دهد

 24. عبدی: اگر نوبخت نرود، تغییرات فایده‌ای ندارد

 25. نماینده ویژه پوتین درباره چه با مقامات ایران گفت‌وگو می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 2. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 3. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 4. ظریف: همواره می دانستیم که به وعده های آمریکا نمی توان اعتماد کرد

 5. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 6. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 7. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 8. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 9. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 10. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 11. دستور رهبر انقلاب درباره پارازیت ها/رونمایی از بازی سلطان واردات غذای دام/ اعلام جرم علیه سیف/ یلتسین، گورباچف و پوتینِ ایران به روایت جبهه پایداری/ تحلیل نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی

 12. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 13. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 14. جوانگرایی دولت وعده‌ای که فراموش شد/ تهدید مجلس هم فایده ای نداشت

 15. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 16. با اعلام نوبخت؛ برجام ایرانی سرانجام تدوین شد/ 12 بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها

 17. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 18. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 19. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 20. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 21. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 22. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 23. هشدار رهبر انقلاب به وزیر اطلاعات

 24. قاسمی: فرزندان ظریف تابعیت خارجی ندارند/ خبر اخذ ۲۵۰۰ مجوز اقامت از آمریکا دروغ محض بود

 25. وزیری که مردم را از طوفان تحریم‌ها می‌ترساند+عکس

آخرین عناوین