اختلاف بر سر پرورش ماهی وارداتی/ پرورش تیلاپیا با ذائقه چه کسانی جور در نمی‌آید؟

گروه اقتصادی الف،   3960907002

با آنکه گفته می‌شود سالانه ۵۰ هزار تن و روزانه ۴۸۰ میلیون تومان ماهی تیلاپیا وارد کشور می‌شود، همچنان مقاومت‌هایی برای پرورش این نوع ماهی در کشور وجود دارد که ظاهراً خارج از بدنه کارشناسی سازمان حفاظت از محیط زیست است.

 فارس در ادامه نوشت: بحث تولید، واردات و مصرف ماهی تیلاپیا طی چند سال گذشته در رسانه‌ها بسیار پررنگ شده تا جایی که مردم نمی‌دانند که آیا مصرف این نوع ماهی به دلیل کم استخوان بودن و سهولت در مصرف، خواص مصرف سایر آبزیان را دارد یا خیر؟

از چند سال پیش که بحث پرورش ماهی تیلاپیا در داخل کشور مطرح شد، سازمان حفاظت از محیط‌ زیست به دلیل آن که این نوع ماهی را مهاجم می‌داند، تولید آن را در داخل ممنوع اعلام کرد.

البته این مسئله تا حد زیادی صحت دارد؛ چراکه ماهی تیلاپیا به‌عنوان یک ماهی گرمابی بر سر راه خود هر آنچه را که به‌عنوان موجود زنده وجود دارد می خورد و ممکن است گونه‌های بومی در یک کشور را از بین ببرد. مضاف بر آنکه ماهی تیلاپیا حتی با آب فاضلاب هم تغذیه می‌کند.

رئیس هیات مدیره شرکت طلایه داران کشت و صنعت بختیاری و عضو کارگروه تشکیلات و ارتباطات شورای عالی سیاست گذاری ماهیان سردآبی کشور نیز چندی پیش گفته بود: ماهی تیلاپیا برای ماهیان دیگر گونه مهاجم محسوب می‌شود چرا که در شرایط سخت سازگار بوده و به دلیل نرخ زاد و ولد بالا خطری برای جایگزینی ماهیان بومی محسوب می شود.

امیر صالحی ادامه داد: طبق آمار شیلات کشور سالانه 10 هزار تن ماهی تیلاپیا به صورت فیله و قانونی وارد کشور می‌شود اما آمار جهانی از چین نشان می‌دهد که 43هزار تن برای ورود به ایران بارگیری می‌شود و این در حالی است که به جز چین از دیگر کشورهای شرق آسیا، آفریقای جنوبی و آمریکای جنوبی نیز این نوع ماهی وارد کشور می شود که می توان واردات این نوع ماهی را 50 هزار تن تخمین زد.

این پرورش دهنده ماهی در قفس در دریاچه سد خان آباد الیگودرز اضافه کرد: در واقع 10هزار تن از مبادی رسمی وارد شده و بقیه واردات قاچاق محسوب می شود. مضاف بر آنکه به ازای واردات یک کیلوگرم ماهی تیلاپیا (فیله) 2کیلوگرم از ظرفیت ماهیان کشور کاهش می‌یابد در واقع واردات 50 هزار تن فیله معادل با انباشت 100 هزار تن ماهی پرورشی در استخر است.

*قیمت تیلاپیا چهار تا 6 برابر قیمت جهانی

وی بیان کرد: ارزش هر کیلوگرم این ماهی در دیگر کشورها یک دلار بوده اما در ایران بین 170هزار تا 250هزار ریال معامله می‌شود؛ مضاف بر آنکه نظارت بهداشتی در این زمینه بر روی این گونه ماهی وجود ندارد.


*نام تیلاپیا در لیست 100 ماهی مهاجم دنیا نیست

امین محمودی به‌عنوان کارشناس شیلات و تحلیل‌گر شبکه اقتصاد مقاومتی در مورد مزایای تولید و مصرف ماهی تیلاپیا می‌گوید: بنده 6 ماه به طور عمیق روی این مسئله کار کرده و از متون خارجی و داخلی 70 مصاحبه گرفته‌ام ، اینکه می‌گویند ماهی تیلاپیا یک ماهی مهاجم است، اصلاً در تعریف سازمان‌های بین‌المللی نیامده تا جایی که در آخرین رده‌بندی یونیدو و سازمان غذا و داروی آمریکا که 100 گونه ماهی مهاجم را انتخاب کرده‌اند، نام تیلاپیا دیده نمی‌شود اما قزل‌آلای رنگین کمان و کپور معمولی در این رده قرار گرفته است.

*پرورش نوع بی‌کیفیت تیلاپیا در داخل

وی با انتقاد از اینکه سازمان شیلات به طور رسمی برای تولید تیلاپیا مجوز نمی‌دهد، گفت: این موضوع سبب شده تا برخی از تولیدکنندگان تیلاپیا نوع زیلی که درجه پایین این نوع ماهی محسوب می‌شود و از نظر اقتصادی هم مقرون به صرف نیست را پرورش دهند، در حالی‌که بهترین گونه آن مدل نیل است که مؤسسه تحقیقات بافق یزد هم از حدود 10 سال پیش روی این نوع تیلاپیا کار می‌کنند و مؤسسات خارجی هم آن را تایید می‌کنند.

وی به فرار مسئولان محیط‌ زیست از مناظره و مذاکره و به نتیجه رساندن مسئله تیلاپیا اشاره می‌کند و می‌گوید: در همین راستا در سال 90، مسئولان سازمان حفاظت از محیط‌ زیست و مجمع تشخیص مصلحت نظام با هم جلساتی برگزار کردند که هر بار محیط‌ زیست برای این مسئله بهانه بی‌منطقی ارائه می‌کند.

این در حالی است که ماهی تیلاپیا در 140 کشور دنیا تولید می‌شود و سالانه 6 میلیارد دلار گردش مالی این نوع از ماهی است، چراکه فیله‌پذیری آسان و تیغ کم موجود در این ماهی باعث شده تا مردم رغبت بیشتری برای مصرف آن داشته باشند، جالب‌تر آنکه روزانه 480 میلیون تومان صرف واردات ماهی تیلاپیا می‌شود که اگر همین رقم صرف پرورش و تولید ماهی داخلی شود، علاوه‌بر جلوگیری از خروج ارز سبب افزایش اشتغال و تولید داخلی می‌شود.

*شیلات با پرورش تیلاپیا در آب‌های محدود مشکلی ندارد

البته نظرات متفاوتی نسبت به خواص ماهی تیلاپیا در بین کارشناسان حوزه شیلات وجود دارد.

برای آنکه بدانیم سازمان شیلات نسبت به پرورش این ماهی چه موضعی دارد، با حسین عبدالحی معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات تماس گرفتیم. او با تأکید بر اینکه سازمان شیلات هیچ‌گونه منعی برای تولید این نوع ماهی ندارد، گفت: ما مشکلی در زمینه پرورش ماهی تیلاپیا در کشور نداریم و هم‌اکنون نیز دو شرکت در بخش خصوصی و مؤسسه تحقیقات در بافق یزد کار پرورش این نوع ماهی را آغاز کرده‌اند.

وی به نکته جالبی اشاره کرد و افزود: ما قبلاً یک توافق‌نامه با سازمان محیط‌ زیست در این زمینه داشتیم و اکنون بیشتر مخالفان خارج از بدنه کارشناسی این سازمان هستند.

خبرنگار فارس پرسید که آیا ممکن است منافع واردکنندگان تیلاپیا سبب فشار برای ندادن مجوز و تولید این نوع ماهی در کشور مؤثر باشد که این مسئول در سازمان شیلات از پاسخ دادن به این سؤال طفره رفت و گفت: ما در سال 94 توافق‌نامه‌ای را با سازمان محیط‌ زیست امضا کردیم و 10 مجوز برای پرورش این ماهی در استان یزد صادر کردیم، ولی اکنون برخی افراد بیرون از بدنه محیط‌زیست با پرورش ماهی تیلاپیا مخالفند،‌ در حالی‌که ما می‌گوییم اگر این نوع ماهی در آب‌های شور و آب‌های محدود تولید شود تأثیری بر روی محیط‌زیست نخواهد داشت، ما مخالفیم که ماهی تیلاپیا به منابع آبی ما راه پیدا کند؛ چراکه ممکن است باعث از بین رفتن گونه‌های بومی شود.

وی تصریح کرد: اگر ماهی تیلاپیا در مناطق غیرساحلی که منبع آبی ندارد پرورش یابد، هیچ ایرادی نخواهد داشت.

*با واردات تیلاپیا مخالفیم

در عین‌حال رضا شاهی‌فر مدیرکل دفتر حفظ و بهسازی منابع دریایی سازمان شیلات در مورد پرورش ماهی تیلاپیا  گفت: بهتر آن است که به جای واردات ماهی تیلاپیا خودمان این نوع ماهی را پرورش دهیم تا تمام استانداردها را در نظر بگیریم، نه آنکه با واردات بی‌رویه به پرورش ماهی داخلی هم ضربه بزنیم.

وی افزود: در عین‌حال ارزش خوراکی ماهی تیلاپیا آن چنان نیست که برای آن سرو دست می‌شکنیم، مضاف بر آنکه سازمان حفاظت از محیط‌زیست معتقد است، طرف خارجی برای تولید این نوع ماهی از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کند در حالی‌که خودمان می‌توانیم با رعایت یکسری نکات و محدودیت‌ها، آن نوع ماهی را تولید کنیم.


عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. صوفی: اظهارات روحانی برای «اختیار ویژه» توجیه ضعف‌های خودش است

 17. آخرین نظرسنجی درباره محبوبیت ترامپ در آمریکا

 18. مارادونا دستگیر شد

 19. ظریف: چابهار می تواند به امنیت و ثبات در افغانستان، پاکستان و ایران کمک زیادی کند

 20. تغییر فاز مسکن از تابستان؟

 21. روایت تیلرسون از دیدار ترامپ با پوتین

 22. پشت پرده جنگ تجاری چین و آمریکا

 23. آمریکا برای مبارزه با چین یار جمع می‌کند

 24. دادگاه به متهمان پرونده شرکت پدیده مهلت داد

 25. توصیه پرویز پرستویی به علیرضا بیرانوند

پربحث‌های دیروز

 1. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 2. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 3. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 4. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 5. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 6. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 9. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 10. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 11. فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!  

 12. مادر تهرانی به زندگی خود و پسرش پایان داد

 13. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 14. پهلوی چگونه بحرین را واگذار کرد؟

 15. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 16. خطر محرومیت از میزبانی و پاداش‌های فیفا در انتظار فوتبال ایران/ "با این شرایط فقط باید جام رمضان را برگزار کنیم!"

 17. مطالباتی فراتر از اینستکس

 18. ظریف: آمریکا باید جنگ اقتصادی علیه ایران را متوقف کند

 19. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 20. مهم‌ترین انگیزه‌ "شریعتمداری" برای وزیر رفاه شدن

 21. وزیر علوم: آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است

 22. رهبر انقلاب: مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است/ گاهی اشتباه کارگزاران در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌کند/الزامات و راههای ورود نسل جوان حزب‌اللهی به مدیریت کشور

 23. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 24. ورود گردشگران به ابیانه بدون راهنمای محلی ممنوع شد + عکس

 25. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. حضور دو بازیگر مشهور در افطاری احمدی‌نژاد  

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 7. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 10. صدای خاموش تجرد قطعی

 11. افشاگری دختری که همراه مهدی قائدی در ارابه مرگ بود/ خانم «ل» سکوت خود را شکست!

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 16. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 17. کشف اسکلت ۲۰۰۰ ساله شاهزاده ایرانی  

 18. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 19. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 20. اظهارات عجیب استاندار خوزستان درباره کمک رسانی در سیل  

 21. بخشی از حقوق‌بگیران از مصوبات حقوق سال ۹۸ مستثنی شدند+سند

 22. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 23. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 24. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 25. نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 2. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 3. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 4. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 5. میزان تسهیلات پرداختی ۷ بانک به شرکت‌های زیرمجموعه+ جدول

 6. قیمت سکه در بازار به ۴میلیون و ۸۱۷هزار تومان رسید + جدول

 7. ماده ۲۹ قانون برنامه ششم و سال سوم فرار از شفافیت/ توپ سامانه اعلام حقوق مدیران در زمین وزارت اقتصاد/ کوتاهی مجلس در مقابل شانه خالی کردن دولت از اجرای قانون

 8. پنهان ماندن اطلاعات شفاف و کامل ارزهای تخصیصی و برنگشته از دید نهادهای نظارتی/ توهم طبقه بندی اطلاعات/ نارضایتی دیوان محاسبات از بانک مرکزی

 9. سود سهام عدالت "فوت‌شدگان" چه می‌شود؟

 10. ۵ مصوبه ستاد تنظیم بازار برای واردات گوشت

 11. خجسته: حقوق‌ها افزایش نیابد سوال و استیضاح را کلید می‌زنیم

 12. کاهش قیمت تخم مرغ/ صادرات آزاد شد

 13. میرکاظمی: دور زدن تحریم‌های نفتی کاملاً امکان‌پذیر است

 14. تعهد ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی برای سیل‌زدگان

 15. افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی کشور

 16. بسیج مسکن ۲۰ هزار سیل زده را می سازد/ تا آخر کنار مردم هستیم

 17. تشریح بسته سياستی نحوه برگشت ارز صادراتی/ ۶۰ درصد ارز پتروشیمی‌ها برگشت

 18. مخالفت مجلس با هر نوع سهمیه‌بندی سوخت

 19. قول سازمان اداری و استخدامی درباره حقوق دانشجو معلمان

 20. قرارداد احداث واحد تصفيه نفت كوره پالايشگاه اصفهان امضاء‌ شد 

 21. صدور انواع ضمانت‌نامه‌های بانکی، جهت تسهیل مبادلات اقتصادی و تجاری در بانک‌پاسارگاد

 22. با ۲۰۰ میلیون تومان کجا می‌توان‌ خانه‌ خرید؟  

 23. راهکار ویژه ابر آروان، ضامن امنیت بانک‌ها و سرویس‌های مالی

 24. جدیدترین ارزیابی کیفی خودروهای سواری

 25. قیمت نفت کاهش یافت

پربحث‌های هفته

 1. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 2. بخشی از حقوق‌بگیران از مصوبات حقوق سال ۹۸ مستثنی شدند+سند

 3. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 4. نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

 5. آدرس را اشتباه نرویم!

 6. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 7. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 8. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 9. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 10. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 11. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 12. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 13. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 14. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 15. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 16. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 17. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 18. چرا خصوصی‌سازی در ایران شکست خورد؟/ از واگذاری‌های پشت‌پرده در دولت هاشمی تا حراج بی برنامه

 19. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 20. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 21. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 22. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 23. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

 24. واردات غذای سگ و گربه به کشور ۵ برابر شد+ سند

 25. کاهش ۹ میلیونی قیمت پراید در بازار

آخرین عناوین