سپینو-مگنت

توسعه نیافتگی ایرانی با ریشه‌هایی در هویت تاریخی

گروه اقتصادی الف،   3960903152 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک پژوهشگر توسعه اقتصادی و سیاسی می‌گوید که در بحث توسعه نیافتگی و ریشه‌های آن باید به تاریخ و نهادهای هر کشوری توجه کرد. به این معنی که اگر امروز ما با بسیاری از مشکلات از جمله میل به دلالی در ایرانیان روبرو هستیم و یا صنایع‌مان رشد نکرده، ریشه در هویت تاریخی ما دارد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، علی رضاقلی در نشست هفتگی "دین و اقتصاد" که در موسسه دین و اقتصاد برگزار شد، درباره توسعه اقتصادی و سیاسی در کشورها، اظهار کرد: وقتی صحبت از جامعه ، توسعه اقتصادی و سیاسی آنها مطرح است، باید بدانیم که این جامعه دارای یک هویت تاریخی است و عامل تعیین کننده مسائل امروز آن، هویت تاریخی آن جامعه است.

این پژوهشگر توسعه اقتصادی و سیاسی، اظهار کرد: کسانی که می‌خواهند مشکل گشایی کنند نمی‌توانند فارغ از گذشته یک جامعه، مسائل امروز آن را بررسی کرده و  راه‌های جدیدی را پیشنهاد دهند، چون چیزی که هویت یک جامعه را ساخته است، مجموعه قواعدی است که به آنها قواعد بازی و یا نهاد می‌گویند و جامعه این نهادها و قواعد را از گذشته به ارث برده است.

او ‌اضافه کرد: زمانی که قواعد مکتوب باشد، به آنها نهادهای رسمی و زمانی که نامکتوب باشد به آنها نهادهای غیر رسمی می‌گویند. این قواعد بازی به طرق مختلف به همراه ایدئولوژی و امکانات به عملکرد اقتصادی کشور نیز تسری پیدا می‌کند. در همین قواعد است که برای حقوق مالکیت و ساختار آن برنامه‌ریزی شده و تکلیف می‌شوند و روی انگیزش و رفتار افراد نیز موثر است.

این پژوهشگر توسعه اقتصادی و سیاسی در ادامه سخنانش به نگاه خارجی‌ها درباره ایران در دوران صفویه، گفت‌: نقل است که ایرانی‌ها دلالی‌ها را بیشتر دوست دارند. باید این را پرسید که چرا ایرانی‌ها استقبالی از کار و نوآوری نکرده و چرا دلالی می‌کنند. اینها مواردی است که در تاریخ قابل بررسی است. مثلا در تاریخ ما میرزاتقی خان دستور  داده است که مهم‌ترین صنعتگر اصفهان به دربار معرفی شده است و به اندازه 70 تومان وام دریافت کرده است تا کارخانه سماور سازی را ایجاد کند. در آن زمان حاکم اصفهان هم کمک کرد و آن صنعتگر توانست با وامی که دریافت کرده بود خط تولید سماورسازی را راه‌اندازی کند،  ولی مدتی بعد میرزا تقی خان بر کنار شد و حاکم جدید اصفهان آن صنعتگر را صدا کرده و گفته است که باید 70 تومان دولت را پس دهید و آن فرد نیز علی‌رغم این که همه اموال خود و کارخانه را فروخته تا اموال دولت را پس دهد باز بیش از 40 تومان به دست نیامده است و حاکم دستور داد تا فرد را در بازار آنقدر کتک بزنند تا دیگران پول داده و بدهی دولت صاف شد،  ولی صنعتگر مورد نظر ما بینایی خود را از دست داد.

رضا قلی در توضیح بیشتر گفت‌: این‌ در حالی است که ما وقتی تاریخ را بررسی می‌کنیم می بینیم که در دوره ای ژاپن و ایران با هم به سمت صنعتی شدن پیش رفتند و باید بررسی کرد و دید که با صنعتگران ژاپنی چه برخوردی شده است. صاحب کارخانه ناسیونال کتابی را نوشته است و در آن تشریح کرده که چگونه در یک اتاق دوچرخه‌سواری را راه‌اندازی کرده است. مقایسه تاریخ زندگی این صنعتگر با صنعتگر اصفهانی سماورساز ما را به این نتیجه‌ می رساند که چگونه است در یک نقطه‌ای از جهان تولیدات صنعتی این قدر پیشرفت دارد و در ایران نه.

این پژوهشگر سیاسی – اقتصادی ادامه‌ داد: پاسخ این سوالها را می‌توان در دستگاه حقوقی ، قضایی ، حاکمیت قانون ، وضعیت دستگاه قانونگذار و ... جست‌وجو کرد.  با این حال نمی توانیم این را بگویم که وضعیت ما نسبت به کشورهای دیگر بسیار بد است، چرا که اگر کشورها را یک به یک بررسی کنیم متوجه می شویم که 175 کشور به مانند ایران هستند که با مشکلات امروزی دست و پنجه نرم می‌کنند. برخی از کشورها احتمال بهتر شدن دارند و برخی دیگر هم در حالی که فکر می‌کنیم از وضعیت مناسبی برخوردار هستند، ناگهان با مسائلی خاص و حیرت انگیزی روبرو می‌شوند. برای نمونه آلمان را در نظر بگیرید که چه کسی فکر می‌کرد که هیتلر از آنجا برخیزد؟

او با اشاره به این که در تاریخ ما نکات بسیاری وجود دارد  که  می‌توان ریشه مشکلات اقتصادی و سیاسی امروز را در آن دید، گفت‌:  از میرزا رضا کرمانی که قاتل ناصرالدین شاه قاجار بود نقل است که پسر ناصرالدین قاجار تعدی بسیار زیادی به میرزا رضای کرمانی کرد که او در نهایت تصمیم گرفت که در شاه عبدالعظیم ناصرالدین شاه را به قتل برساند. وقتی که به زندان افتاد، رجال بسیاری از او پرس و جو می‌کردند که چرا چنین تصمیمی گرفته است. از میرزا رضا نقل است که هیچ یک از سوالات سوال جالبی نبود به غیر از یکی از افراد که هوشیارانه پرسیده بود "اگر ناصر الدین شاه قاجار کشته شده است، آیا قرار است که انوشیروان عادل جایگزین او شود؟" به این معنی این که تمامی شاهان به یک شکل رفتار می‌کنند.

این پژوهشگر توسعه اقتصادی و سیاسی با بیان این که وقتی تاریخ را بررسی می‌کنیم به این باور می رسیم که انگار در تاریخ ایران در مواقعی غارت امری عادی تلقی شده است، خاطر نشان کرد: حقوق مالکیت به شکل تاریخی محترم نبوده است و ما در داستان های تاریخی از جمله در تاریخ بیهقی این را می بینیم که نقل است که سربازانی هستند که وقتی می‌خواهند از جایی در زیر پرچم خان به جای دیگری بروند، تعداد آنها چند برابر می‌شود، چرا که همه فکر می‌کنند که این دسته می‌خواهند برای غارت به جایی بروند. چنین وضعیتی نشان از این می‌دهد که غارت در ایران یک موضوع تاریخی است.

رضاقلی در ادامه‌ سخنانش درباره همسایه‌های ایران توضیح داد: از مسائل تاریخی ایران همسایگان ما هستند که هرگز شانس خوبی نداشتند و نگهداری از مرزهای شرقی ایران فوق‌العاده‌ پر هزینه بوده است. هم چنان که می بینیم چنگیزیان و تیموریان به ایران آمده‌اند و حکومت تشکیل داده‌اند. همچنین در نواحی کوهستانی زاگرس که ایلات متعددی بوده است، مشکلات فراوانی برای ایجاد تمدن شکل گرفته است و جغرافیای فلات ایران بسیار پر هزینه بوده است. در منابع تاریخی موجود است سه هزینه سنگین در بودجه تعریف شده بود، ابتدا "بند آب، بند ریگ و بند مربوط به دزدان" و این چنین وضعیتی نهاد سازی های مخصوص خود را داشته‌اند و وضع و اجرای قانون نیز تابع هزینه فایده خود است و این نکته که حائز اهمیت است که حقوق مالکیت از مبناهای اصلی توسعه است که به شکل تاریخی در ایران با مشکل روبرو بوده است.

او در بخشی از سخنان خود به "پاشنه‌های آشیل در تمدن ایران" اشاره کرد و گفت‌: اگر تاریخی مسائل ایران را بررسی کنیم می بینیم که شکل نگرفتن توسعه در ایران چند مانع داشته است؛ ابتدا این که حکومت‌ها در ایران سریع عوض می‌شدند. این موضوع را مثلا با روسیه مقایسه کنید و ببینید که رومانوف‌ها با صفویه به سر کار آمده‌اند،  ولی زمانی که رفتند سال 1917 بود، در حالی که تا آن زمان در ایران چندین حکومت تغییر کرد و همین موضوع به تنهایی از یک سو می‌تواند هزینه‌های بسیار زیادی را تحمیل کند و آن هم این است که چهار حکومت جدید بر سر کار می آمد و از مواهب بهره مند می‌شد و یا به اندازه ای می رسید که سیر شود و حالا منافع ملی را جزو منافع خود قلمداد کند، آن گروه می رفت و گروه دیگری بر سر کار می آمد.

به گفته او پاشنه آشیل دوم در ایران دخالت نظامیان در اقتصاد است که از گذشته‌های دور و حتی در اساطیر ایران هم وجود داشته است. بررسی‌های تاریخی این را نشان می‌دهد که حتی این موضوع در دوره قاجار نیز وجود داشته است و در مساله مقابله ایران با روس‌ها قابل بررسی است و پاشنه آشیل سوم این است که همواره در ایران افرادی که  وابستگی های ایدئولوژیک داشتند، نزدیک به حکام بودند و در بسیاری از موارد در تصمیمات سیاسی و اقتصادی  کلان برای کشور تاثیر گذاشته اند.

این پژوهشگر توسعه اقتصادی و سیاسی در پایان سخنانش خاطر نشان کرد: با این حال تاکید می‌کنم 85 درصد جهان در وضعیتی مشابه هستند که می‌توان کشورهای همسایه را از جمله آنها دانست.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ تیر ۱۳۹۷اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟
۲۷ تیر ۱۳۹۷پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد
۲۴ تیر ۱۳۹۷محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند
۲۳ تیر ۱۳۹۷فرهنگی: مشکل برق و بازار سکه از نمونه‌های ناکارآمدی مدیران است نه تحریم/دولت پای کار نیست
۲۱ تیر ۱۳۹۷ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی
۱۸ تیر ۱۳۹۷اقتصاد مردم بنیان و آفتی به نام افزایش نقدینگی/شاه‌کلید قفل نقدینگی چیست؟
۱۷ تیر ۱۳۹۷چهارتا مثل اصغر آقا تو دولت بودن وضعمون بهتر بود
۱۷ تیر ۱۳۹۷رییس اتاق بازرگانی البرز: زمان آزمون و خطای اقتصادی به پایان رسیده است
۱۴ تیر ۱۳۹۷حذف دلار از عرصه تجارت امکان پذیر است؟/ نقش پیمان‌های پولی برای کاهش اثر تحریم‌ها و شکستن آقایی دلار
۱۴ تیر ۱۳۹۷ذبح منافع ملی در قربانگاه بازار ارز / کاهش ارزش پول ملی، ابزاری برای تعدیل تراز تجاری/ ایجاد رانت 240 هزار میلیارد تومانی برای برخی گروه‌ها
۱۴ تیر ۱۳۹۷تشریح شرایط پیش روی اقتصاد ایران از زبان یک تحلیلگر
۱۴ تیر ۱۳۹۷پنج برگزیده جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد انتخاب شدند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

پژوهشگر۱۵۰۶۶۴۰۹:۱۶:۵۵ ۱۳۹۶/۹/۴
سرانجام کسی پیدا شد که بتواند تا حدی درست به دیگر ان بگوید که تاریخ بسیار مهم است و ما واقعاض مشکل اساسی در هویت و کار و شناخت خودمان داریم.
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 5. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 6. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 7. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 8. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم

 9. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 10. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 11. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 12. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 13. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 14. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 15. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 16. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 17. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 18. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 19. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 20. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 21. جزئیات تازه از اقدامات «س.ح»؛ زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+عکس

 22. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 23. حجت الاسلام مازنی: شرایط اقتصادی فعلی ربطی به تحریم‌ها ندارد/ جمهوری اسلامی بن‌بست ندارد

 24. ظریف: آمریکا با سلاح‌هایش حتی به شهروندان خود امنیت نداده است

 25. هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران‌های امنیتی

پربحث‌های دیروز

 1. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 2. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 3. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 4. شورای تامین مجوز ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها را صادر کرد

 5. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 6. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 7. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 8. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 9. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 10. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 11. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 12. وزیر صنعت خبرداد؛ دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

 13. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

 14. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

 15. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 16. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 17. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 18. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 19. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 20. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 21. تولید ۸۰۰ تانک جدید برای تحویل به ارتش و سپاه + جزییات

 22. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 23. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 24. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 25. محسن هاشمی: حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد/بدهی 14 هزار میلیاردی دولت به شهرداری تهران

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 3. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 9. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 10. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 11. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 12. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 17. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 18. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 19. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 24. اعتراف تلخ برادر «روح‌الله داداشی»

 25. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

پربحث‌های امروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 4. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم

 5. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 6. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 7. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 8. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 9. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 10. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 11. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 12. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 13. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 14. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 15. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 16. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 17. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 18. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 19. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 20. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 21. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

 22. آغاز اجرای طرح های عمرانی و خدماتی در دو روستای محروم قلعه گنج

 23. وسایل برقی در حالت استندبای، 3 تا 11 درصد برق مصرف می‌کنند

 24. کاهش ۱۰ درصدی واردات برنج در سال جاری

 25. ظرفیت تولید گاز امسال چقدر افزایش می‌یابد؟

پربحث‌های دیروز

 1. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 2. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 3. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 4. وزیر صنعت خبرداد؛ دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

 5. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

 6. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 7. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 8. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 9. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 10. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 11. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 12. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 13. جزئیات کشف ۳۴ کانتینر گازوئیل قاچاق

 14. واکنش دفتر منوچهر متکی به ادعای دریافت وام چند میلیاردی از ثامن الحجج

 15. پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد

 16. جزئیات درخواست کارگران برای بازنگری در دستمزد ۹۷

 17. جزییات اولین پرونده خروج ارز ۴۲۰۰ تومانی با بیش‌اظهاری واردات + سند

 18. آخرین اخطار به بانک‌ها برای ارائه اطلاعات حساب بانکی/ اعلام جرم می‌کنیم

 19. سود سهام عدالت امسال افزایش می‎یابد

 20. نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: واریز ۱۸۰۰ تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص!

 21. رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: نمی‌توانیم با سرمایه‌گذاری در ایران فعالیت جهانی خود را به خطر بیندازیم

 22. آب معدنی گران شد

 23. دلیل مشکلات اقتصادی امروز از زبان رئیسی

 24. هشدار تولیدکنندگان و بازرگانان نسبت به افزایش نقدینگی و تورم

 25. اخطار کتبی سازمان امور مالیاتی به بانک‌ها درباره اطلاعات مودیان مالیاتی

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 4. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 5. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 6. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 7. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 8. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 9. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 10. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 11. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 12. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 13. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 14. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 15. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 16. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 17. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 18. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 19. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 20. آقای «خ» کجاست؟

 21. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 22. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 23. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 24. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 25. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

آخرین عناوین