سپینو-مگنت

دلیل زنگنه برای ارزان فروشی: مشتری نداریم و باید گاز کشور را به خواستگارهای کور و کچل بدهیم

گروه اقتصادی الف،   3960830220 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر نفت در حالی برای توجیه ارزان فروشی به شرکت نروژی، گاز کشور را به دختران بی‌شوهر تشبیه کرده است که نه تنها مصارف دیگر گاز از جمله تزریق به میادین نفتی ارزش افزوده بیشتری دارد؛ بلکه در اوج تحریم، قرارداد صادرات گاز به پاکستان و عراق در قیمتی نزدیک به ترکیه منعقد شده است.

به گزارش فارس، با انتشار خبر عقد قرارداد فروش گاز شیرین پالایشگاه هفتم پارس جنوبی توسط شرکت ملی نفت به یک شرکت نروژی، انتقادهای بسیاری به ویژه نسبت به فرمول قیمت فروش گاز در این قرارداد 20 ساله مطرح شده است. طبق گزارش‌های اخیر فارس در این رابطه، قیمت فروش گاز در این قرارداد بین 7-11 سنت در قیمت‌های نفت 40 تا 60 دلاری است. این ارزان فروشی گاز کشور در حالی اتفاق می‌افتد که طبق گفته وزیر نفت هزینه تولید گاز کشور فارغ از محاسبه ارزش ذاتی گاز 14تا 15 سنت است.

وزارت نفت نه تنها این قرارداد که اولین قراداد LNG کشور است را در سکوت رسانه ای کامل منعقد کرد؛ بلکه علی رغم انتقادهای بسیار از این قرارداد، هیچ واکنش جدی به این موضوع نشان نداد. در حالیکه وزارت نفت در الگوی جدید قرادادهای توسعه بالادستی موسوم به IPC از جمله قراداد توسعه فاز 11 با توتال، منطق‌هایی از جمله عدم توانایی شرکت‌های داخلی برای توسعه میادین و درگیرکردن شرکت‌های بزرگ خارجی به منظور حفظ و تثبیت برجام را به عنوان منطق خود برای شیرین کردن قراردادهای منعقد شده اعلام می کرد، درباره قرارداد فروش گاز اخیر به شرکت نروژی هیچ دفاعی از سمت این وزارت ارائه نشده بود؛ تا اینکه دیروز آقای زنگنه در پاسخ به سوال خبرنگاران، منطق وزارت نفت برای این ارزان فروشی را بیان کرد:

« ولی اگر  بخواهیم به قیمتی که به ترکیه گاز فروختیم در بقیه موارد عمل کنیم باید بنشینیم تا گازمان به فروش برسد. این درست مثل کسی است که چهار دختر داشته و یکی را پسر شاه به عقد خود درآورده، حالا اگر بخواهد برای سه دختر دیگر هم همین اتفاق بیافتد حتما دخترها بی‌شوهر باقی می مانند»

آقای زنگنه طوری صحبت می‌کند که گویا گاز کشور هیچ مصرف دیگری ندارد و وزارت نفت مجبور است گاز را به قیمت ارزان بفروشد یا آن را بسوزاند. این موضوع در حالی بیان می‌شود که اولا تزریق گاز به میادین نفتی کشور در حال حاضر حدود 80 تا 90 میلیون متر مکعب روزانه است که از حکم برنامه ششم حدود 50 میلیون متر مکعب کمتر است. این در حالی است که برخی کارشناسان میزان مورد نیاز تزریق گاز به میادین نفتی را حدود 300 میلیون متر مکعب روزانه برآورد می‌کنند. تزریق گاز به میادین نفتی موجب حفظ فشار میدان نفتی و افزایش برداشت نفت از آن شده و از سوی دیگر گاز تزریق شده در میدان نیز در سال‌های آینده قابل برداشت خواهد بود. بسیاری از گزارش‌های کارشناسی از جمله گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان استفاده بهینه از منابع گازی در ایران نیز تاکید می‌کنند که تزریق گاز به میادین نفتی دارای بیشترین ارزش افزوده برای گاز تولیدی در کشور است.

ثانیا بر خلاف صحبت آقای زنگنه، بررسی دیگر قراردادهای کشور در حوزه صادرات گاز نشان می‌دهد قیمت گاز در منطقه بسیار بالاتر از قیمت فروش گاز به این شرکت نروژی است.

قیمت فروش گاز در قرارداد عراق و پاکستان بسیار نزدیک به قیمت فعلی قرارداد ترکیه هستند. در واقع قیمت ترکیه، قیمت گاز منطقه است و برخلاف نظر آقای زنگنه اصلا قیمت دور از دسترسی نیست.

متاسفانه آقای زنگنه همواره با این استدلال که قیمت گاز پایین است و کسی گاز را به قیمت بالاتر نمی‌خرد؛ هیچ تلاشی برای عقد قرارداد و صادرات گاز به کشورهای منطقه انجام نداده و بالعکس در جهتی حرکت کرده‌اند که گاز کشور را به قیمت ارزان به فروش برسانند. نمونه این رویکرد غلط، عقد قراداد کرسنت و بعد از آن قرارداد اخیر با این شرکت نروژی است. این در حالی است که دو قرارداد صادرات گاز به پاکستان و عراق در اوج دوران تحریم و فشار امریکا، با قیمتی نزدیک به ترکیه منعقد شدند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۶ تیر ۱۳۹۷زنگنه: برخورد ترامپ با اعضای اوپک توهین‌آمیز است
۷ تیر ۱۳۹۷زنگنه: افزایش 14 برابری تولید بنزین یورو 4 تا پایان سال جاری/ ایران از واردکننده نفت‌گاز به صادرکننده تبدیل شده است
۶ تیر ۱۳۹۷وزیر نفت: مشکل بنزین قابل حل است، اگر مجبور شویم از کارت سوخت استفاده می‌کنیم  
۵ خرداد ۱۳۹۷جزییات حکم دیوان محاسبات برای وزارت نفت
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷زنگنه: اگر اتحادیه اروپا به گفته‌هایش پایبند باشد، تغییری در میزان صادرات نفت خود نخواهیم داشت
۲۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ وزیر نفت؛ همسایگان از شرایط ایران شاد نباشند/کُندمی‌شویم اما متوقف نمی‌شویم
۱۴ فروردین ۱۳۹۷حقوق جالب وزیر نفت  
۲۴ اسفند ۱۳۹۶سخنان وزیر نفت در شب روسی صنعت نفت ایران  
۲۳ اسفند ۱۳۹۶خبر زنگنه از درآمد میلیاردی نخستین قرارداد نفتی با روسیه
۵ اسفند ۱۳۹۶ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود
۲۳ بهمن ۱۳۹۶قرارداد فروش گاز به شرکت نروژی روی میز کمیسیون انرژی مجلس رفت
۲۱ بهمن ۱۳۹۶قراردادهای وزارت نفت در هاله ای از ابهام

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۸۸۷۱۱۷:۵۴:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۳۰
مشکل اینجاست با شرایط فعلی کسی با ایران معامله نمی کند! تزریق گاز به میادین نفتی هم خود نیاز به زیرساخت دارد، تهیه آن هم نیاز به پول یا سرمایه گذار! بنابراین در این لحظه یا همین فروش است و یا سوزاندن!
ناشناس۱۴۸۸۹۳۱۸:۱۵:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۳۰
حق با زنگنه است. قرارداد فروش گاز به پاکستان؟ کدام قرارداد؟ همانی که پاکستانیها یک سنت هم برای خرید گاز از ایران ندارند و خط لوله شان هم هنوز بلاتکلیف است؟ یا قرارداد با ترکیه که بدلیل گران فروشی گاز بالاتر از نرخ جهانی، در دادگاه محکوم به پرداخت خسارت به ترکها شدیم؟! کلا ..
ناشناس۱۴۸۸۹۹۱۸:۲۶:۱۴ ۱۳۹۶/۸/۳۰
به جای این حرف ها بگردید دنبال اون آقازاده ای که این قرارداد رو با این قیمت شیرین جوش داده.
ناشناس۱۴۸۹۰۳۱۸:۲۶:۳۵ ۱۳۹۶/۸/۳۰
گاز از اولش ترش هست زنگنه خان
ناشناس۱۴۸۹۱۱۱۸:۳۸:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۳۰
قرار بود که از فرصت تحریم استفاده کنیم ذخیره ملی و ثروت نسل های آینده را نفروشیم و به اقتصاد مقاومتی روی به اوریم شما با حراج بر نفت و گاز حقوق پزشک و مدیران نجومی که برای کشور در این چند سال هیچ دستاوردی نداشتند پرداخت کردید حالا از خواب غفلت بیدار شوید، و دست از این .... بزرگ بردارید ، مطمئن باشید نفت و گاز در دل زمین نه خراب می شود نه زنگ می زند لازم نیست ارزان فروشی کنید شما به جای این کارها به دنبال تحول در کشاورزی و صنعت باشید روسیه در شمال با 200 میلیون جمعیت غذای اصلی شان سیب زمینی است در کشور ما که همسایه استراتژیک اش هستیم سیب زمینی را کشاورز بیچاره باید به گوسفند بدهد ؟!!!! دولتی که دستاوردش در این 4 سال جز هیچ واقعا چیزی نبود
محمد منفرد۱۴۸۹۱۹۱۸:۵۲:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۳۰
مشتری نداره که نداشته باشه. چرا چوب حراج به سرمایه های مملکت میزنید. یک مقدار از این منابع رو هم بذارید برای نسلهای بعدی. تمام قراردادهایی که در وزارت نفت با مدیریت آقای زنگنه بسته میشه قراردادهای رانتی و بدتر از قرارداد ترکمانچای هست که هیچ سودی را عاید مملکت نمیکند و تا سالها مردم و دولتهای بعدی باید تاوان ضرر و زیان آن را بدهند . این قرارداد دقیقا مثل قرارداد کرسنت است که هیچ سودی غیر از ضرر 18 میلیارد دلاری برای مملکت نداشته است. آقای زنگنه در هر کشوری غیر از ایران بود بخدا قسم الان بخاطر ضررهایی که به مملکت زده بود گوشه ...
ناشناس۱۴۸۹۵۸۱۹:۵۸:۴۳ ۱۳۹۶/۸/۳۰
از ماست که بر ماست.
ناشناس۱۴۸۹۶۹۲۰:۱۵:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۳۰
زنگنه نامی است که با .. کرسنت و استات اویل و حالا با اینکار گره خورده
ناشناس۱۴۸۹۸۴۲۰:۴۷:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۳۰
با همین تفکر 30 سال هست که مفت مفت سرمایه این کشور رو دادید رفت و وقتی هم میگیم ازش درست استفاده کنید میگید مگه میشه؟! آقای زنگنه خسته نشدی از وزارت نفت؟ آقایون نماینده مجلس که به ایشون رأی دادن میتونن جواب قطره قطره سرمایه ای که میتونست واسه آبادی این مملکت باشه و حالا داره مفت و مجانی میره به کشورهای دیگه رو بدن؟ آقای محترم نفت و گاز این کشور سرمایه پدری نیست، تو امانتدار هستی اگر در امانت خیانت کنی 80میلیون نفر اون دنیا یقه ت رو میگیرن چطور میخوای جواب همه رو بدی؟
ناشناس۱۴۸۹۹۱۲۱:۰۶:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۳۰
برجام که خیر و بر کت را جاری و قفل ها را خرد کرده بود پس چی شد؟
ناشناس۱۴۹۰۲۲۲۲:۰۵:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۳۰
درود بر تو ، همینجوری بفروش توروخدا یه ذره بریزین تو صندوق ارزی وضعمون بهتر بشه ، یکمم تزریق کنین به تولید و بازار
بیگی29۱۴۹۰۳۴۲۲:۳۶:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۳۰
خودتان را حرص ندهید.با افزایش قیمت گاز مصرفی مردم ، این کاهش قیمت جبران میشود.
کور و کچل۱۴۹۰۳۸۲۲:۵۳:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۳۰
جناب زنگنه پس این نامه هایی که پتروشیمی ها میزنن که اقا زمان تعمیرات اساسی رو کاهش بدید ما کلی ضرر داریم می کنیم و الان داریم با 50 درصد ظرفیت کار می کنیم چیه؟ تو زمستون که کلا به خاطر مصرف گرمایشی گاز کم داریم به پتروشیمی ها کمتر ارسال میشه، تو تابستون هم که علاوه به پتروشیمی ها تزریق توی سراجه قم هست، گاز زیاد نداریم اون سیاست شماست که مشکل داره
ناشناس۱۴۹۰۵۵۲۳:۳۶:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۳۰
بنده اصلاحاتیم. تو این مملکت بدیهیات که همه عدد و رقم است نیز نهایتا معلوم نمیشود که حق با کیست! شما بنویسید و بنویسید و انتقاد کنید. به شخصه اگر ببینم واقعا همین گونه بوده وزیر نفت را شایسته بیشترین حمله ها میدانم
استاد دانشگاه۱۴۹۰۶۰۲۳:۴۳:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۳۰
آرزوبا حقیقت فرق می کند.
ناشناس۱۴۹۰۶۵۰۰:۰۲:۲۹ ۱۳۹۶/۹/۱
عجب
ناشناس۱۴۹۰۹۶۰۱:۴۹:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۱
... نیروگاه گازسوز بزنید هم برق تولید کنید هم با یکم سلیقه آب شور را شیرین کنید و مناطق جنوبی را رونق بدین گناه کسی را نمیشویم ولی خدا کنه چند سال دیگه معلوم نشه سالی آ تومن پورسانت اتوماتیک به حساب ایکس در کشور سویس توسط نروژیا ریخته میشه منافع ملی و حیف و میل بیت المال انگار حرمتی نداره. تورا بخدا جناب توکلی این قصه را پیگیری کن استاد و ریش سفید و پیر دیر نفت که زنگنه باشه استاد فاینانس هواپیما هم آخوندی میشه
ناشناس۱۴۹۱۱۶۰۶:۲۱:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱
تزريق گاز كه الكي نيست تا هر حرفي ميشه ارجاع ميدهيد به تزريق گاز. گاز يك سكوي دريايي با فشار و مشخصات خاص خود را كه نمي شود همينطوري منتقل كرد به چند صد كيلومتر انطرف تر و تزريق كرد. تاسيسات ميخواهد، فراورش ميخواهد، خط لوله دريايي ميخواهد. باور كنيد عقل كارشناسان معمولي هم به اين پيشنهادات مي رسد ولي يا عملي نيست و يا اقتصادي. همينكه گازي كه دهه ها در حال سوختن است نسوزد و تبديل به يك فراورده بشود قدم بسيار بزرگي است.
ناشناس۱۴۹۱۱۹۰۷:۱۳:۰۳ ۱۳۹۶/۹/۱
چي شد؟ شما كه هم برند بوديد و هم تحريم ها را برداشته بوديد
ناشناس۱۴۹۱۶۳۰۸:۳۸:۳۷ ۱۳۹۶/۹/۱
این اقای زنگنه با این اظهاراتش مردم رو چی فرض کرده؟!!!!!!!!!!!!
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 5. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 6. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 7. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 8. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم

 9. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 10. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 11. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 12. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 13. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 14. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 15. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 16. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 17. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 18. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 19. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 20. جزئیات تازه از اقدامات «س.ح»؛ زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+عکس

 21. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 22. حجت الاسلام مازنی: شرایط اقتصادی فعلی ربطی به تحریم‌ها ندارد/ جمهوری اسلامی بن‌بست ندارد

 23. ظریف: آمریکا با سلاح‌هایش حتی به شهروندان خود امنیت نداده است

 24. هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران‌های امنیتی

 25. احتمال کودتا علیه ترامپ / خشن ترین حملات رسانه ای و نخبگانی بعد از دیدار با پوتین

پربحث‌های دیروز

 1. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 2. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 3. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 4. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 5. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 6. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 7. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 8. وزیر صنعت خبرداد؛ دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

 9. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 10. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 11. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 12. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 13. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 14. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 15. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 16. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

 17. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 18. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 19. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 20. محسن هاشمی: حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد/بدهی 14 هزار میلیاردی دولت به شهرداری تهران

 21. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 22. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 23. فتاح: زکات هر منطقه در همانجا هزینه می‌شود

 24. انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی

 25. بیرانوند بالاتر از مودریچ و ام‌باپه در جام‌جهانی

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 3. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 9. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 10. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 11. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 12. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 17. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 18. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 19. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 24. اعتراف تلخ برادر «روح‌الله داداشی»

 25. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

پربحث‌های امروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 4. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم

 5. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 6. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 7. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 8. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 9. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 10. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 11. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 12. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 13. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 14. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 15. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 16. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 17. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 18. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 19. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 20. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 21. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

 22. آغاز اجرای طرح های عمرانی و خدماتی در دو روستای محروم قلعه گنج

 23. وسایل برقی در حالت استندبای، 3 تا 11 درصد برق مصرف می‌کنند

 24. کاهش ۱۰ درصدی واردات برنج در سال جاری

 25. ظرفیت تولید گاز امسال چقدر افزایش می‌یابد؟

پربحث‌های دیروز

 1. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 2. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 3. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 4. وزیر صنعت خبرداد؛ دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

 5. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 6. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 7. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 8. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 9. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 10. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 11. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 12. واکنش دفتر منوچهر متکی به ادعای دریافت وام چند میلیاردی از ثامن الحجج

 13. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

 14. پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد

 15. جزئیات درخواست کارگران برای بازنگری در دستمزد ۹۷

 16. جزییات اولین پرونده خروج ارز ۴۲۰۰ تومانی با بیش‌اظهاری واردات + سند

 17. آخرین اخطار به بانک‌ها برای ارائه اطلاعات حساب بانکی/ اعلام جرم می‌کنیم

 18. جزئیات کشف ۳۴ کانتینر گازوئیل قاچاق

 19. سود سهام عدالت امسال افزایش می‎یابد

 20. نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: واریز ۱۸۰۰ تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص!

 21. رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: نمی‌توانیم با سرمایه‌گذاری در ایران فعالیت جهانی خود را به خطر بیندازیم

 22. آب معدنی گران شد

 23. دلیل مشکلات اقتصادی امروز از زبان رئیسی

 24. هشدار تولیدکنندگان و بازرگانان نسبت به افزایش نقدینگی و تورم

 25. اخطار کتبی سازمان امور مالیاتی به بانک‌ها درباره اطلاعات مودیان مالیاتی

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 4. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 5. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 6. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 7. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 8. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 9. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 10. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 11. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 12. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 13. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 14. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 15. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 16. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 17. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 18. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 19. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 20. آقای «خ» کجاست؟

 21. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 22. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 23. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 24. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 25. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

آخرین عناوین