سپینو-مگنت

زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

امیرمعلمی*، گروه سیاسی الف،   3960829349 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

جدا از اقدامات ستودنی بسیاری از مقامات کشور، برخی اقدامات و اظهارات مسئولان، در شرایط بحرانی مردم، جای بازخوانی و تأمل دارد.

این روزها بیش از مصیبت مردم زلزله زده و حل مصائب آنها، دغدغه دو جناح سیاسی کشور زیر سؤال بردن مسکن مهر از یک طرف و دفاع از آن در طرف مقابل است. در این رابطه چند نکته را باید به هر دو طرف متذکر شد.

اولین تذکر را باید به جناب حقانیان داد که بواسطه انتساب ایشان به رهبر انقلاب بیش از دیگران باید مراقب ادبیات خود باشند. حتی اگر انتقاد ایشان هم بحق باشد، اینگونه سخن گفتن با معاون اول رئیس‌جمهور کشور هم بی‌اخلاقی و نادرست است.

تذکر دوم متوجه جناب آقای جهانگیری است؛ هنوز ساعتی از زلزله نگذشته و بسیاری از زیرآوارماندگان، زنده هستند و ثانیه‌ها حیات و ممات آنها را تعیین می‌کند، پیش کشیدن بحث مسکن مهر، و انتقاد به به دولت قبل فقط یک معنی در ذهن متبادر می‌سازد: "حداقل دغدغه برای مشکلات مردم وجود ندارد و هیجانات سیاسی بر حیاتی‌ترین حقوق مردم یعنی حق زندگی آنها غلبه پیدا کرده است." از جناب ایشان می‌پرسیم آیا خود را حتی لحظه‌ای جای انسانهای گرفتار یا زیرآوار مانده که زنده ماندن و نجاتشان به ثانیه‌ها وابسته است، تصور کرده‌اند که چنین به فکر انتقام از رقیب سیاسی افتاده‌اند؟

+ بیشتر ببینید: "مسکن‌"ولوژی با نگاه به عوامل بخشی و کلان

تذکر سوم را از دو جهت باید به جناب رئیس‌جمهور داد:

هم از جهت نوع همدردی و سخن گفتن با مردم مصیبت زده - از داخل سقف ماشین، بجای قرار گرفتن در کنار آنها و درآغوش گرفتن آنها.

و هم از جهت سخن اشتباهی که در مورد مسکن به زبان آوردند که در هیاهوی رسانه‌ها گم شد. شاید بدترین جمله‌ای که می شد در این چند روز گذشته از مسکن مهر نقل کرد - و اتفاقاً بدان پرداخته نشد - این جمله آقای روحانی باشد که: " اگر خود مردم خانه خود را بسازند، بهتر از این است که ما بخواهیم برای آنها مسکن ایجاد کنیم."

این جمله در ظاهر جمله نادرستی نیست، اما بواقع بدترین جمله در مورد مسکن است؛ چراکه:

اول) اصل سی و یکم قانون اساسی: داشتن مسکن متناسب با نیاز ،حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

باتوجه به اینکه اتفاقاً رییس‌جمهور کشور یک حقوقدان است، باید بیش از هر کسی به این وظیفه فراموش دولت خود واقف باشد. شاید در ادامه پاسخ دهند دولت موظف به اجرایی شدن این اصل شده و نه ساختن آن؛ در پاسخ باید گفت که

اولاً ساختن مسکن هم یکی از راههای اجرایی شدن این اصل است و ثانیاً این دولت که مخالف ساختن مسکن برای مردم است، باید گزارشی از اقدامات جایگزین در راستای اجرایی شدن این اصل و خانه‌دار کردن مردم و مخصوصاً محرومین ارائه نماید. جناب آقای روحانی می‌توانند توضیح دهند که با طرح مسکن اجتماعی‌شان تا حالا چند خانه ضد زلزله ساخته‌اند؟!

بالاخره جناب رئیس‌جمهور که یک حقوقدان هستند باید پاسخ دهند تکلیف این اصل قانون اساسی در دولت ایشان چه سرنوشتی پیدا کرده است.

دوم) قسمت بدتر این ماجرا اینجاست که رئیس‌جمهور یک کشور از حداقل آگاهی نسبت به زندگی مردم، محروم باشد. همه مردم می‌دانندکه مسکن مهر دچار نقایصی است، اما آیا ایشان و معاونشان آگاه هستند کسی که توانایی ساختن مسکن شخصی ندارد برای فرار از فشار زندگی مستأجری، به مسکن مهر - به عنوان مسکنی حداقلی - پناه آورده است؟

آقای رئیس‌جمهور! شما که توصیه ساختن مسکن را به مردم می‌نمایید، می‌دانید که باپولی که مردم برای مسکن مهر صرف کردند، حتی نمی‌شود یک مسکن معمولی هم اجاره کرد، چه رسد به ساختن آن؟!! البته مسئولینی که خود در مسکن چند میلیاردی زندگی می‌کنند، چگونه می‌توانند از دردهای مردم دید درستی داشته باشند؟ این حکایت آشنای زندگی اکثریت اعضای دولت ایشان است که جمله ذکر شده را از یک جمله اشتباه به یک جمله مصیبت بار تبدیل می‌نماید.

گذشته از این موارد اظهارات قائم مقام وزیر راه و مسکن دولت جناب روحانی هم قابل اعتناست که هم از نظر تخصصی و هم از نظر مقام مرتبط با موضوع مسکن، بیش از هرکسی صلاحیت اظهار نظر در مورد مسکن مهر دارد. ایشان اتفاقاً نظرات جناب روحانی و معاون اولشان را در مورد هم کیفیت مسکن مهر و هم در مورد تعداد کشته شده‌ها بصورت تخصصی رد نموده‌اند.

در پایان ایشان و معاون اولشان را به این نصیحت امام علی (ع) به مالک اشتر جلب می کنم: و مردم در كارهاى تو چنان می‌‏نگرند كه تو در كارهاى واليان پيش از خود می‌‏نگرى و درباره تو آن مى‌‏گويند كه درباره آنان می‌‏گويى.

*امیر معلمی؛ پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۱ تیر ۱۳۹۷پسران رهبر انقلاب در مراسم ترحیم پدر حقانیان +تصاویر
۳۱ تیر ۱۳۹۷راه مهار ترامپ از نگاه محسن رضایی
۳۱ تیر ۱۳۹۷بازتاب سخنان حسن روحانی در رسانه‌های عرب زبان
۳۱ تیر ۱۳۹۷آیت‌الله آملی‌لاریجانی: صحبت‌های امروز رئیس‌جمهور محترم واقعاً عزتمندانه بود
۳۱ تیر ۱۳۹۷پیام تسلیت سردار سلیمانی به وحید حقانیان
۳۱ تیر ۱۳۹۷بازتاب سخنان امروز روحانی در رسانه‌های خارجی
۳۱ تیر ۱۳۹۷روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است
۳۰ تیر ۱۳۹۷پیام تسلیت روحانی برای درگذشت پدر وحید حقانیان
۳۰ تیر ۱۳۹۷روحانی روز ملی بلژیک را تبریک گفت
۳۰ تیر ۱۳۹۷رئیس‌جمهور دو قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد
۳۰ تیر ۱۳۹۷انگیزه‌‌ دعوت‌‌ها از دولت جهت شفاف‌سازی با مردم؛ یکسان یا متفاوت؟
۲۹ تیر ۱۳۹۷لاریجانی درگذشت پدر سیدوحید حقانیان را تسلیت گفت

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۱۲۴۰۷:۲۳:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۱
اگر قرار مسکنی ساخته بشه که با زلزله ویران بشه دولت نسازه و تورمش رو همون مردم بیچاره نکشن بهتره این چه توجیه مسخره ای بود هیچ نظارتی بر ساخت و ساز نیست
امیر۱۴۹۴۴۵۱۴:۳۲:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۱
معنی ساختمان مقاوم دربرابر زلزله ساختمانی نیست که آسیب نمیبینه بلکه ساختمانی است که سازه آن فرو نمیریزه و از جان ساکن حفاظت میکنه . آسیب به ساختمان بعد از زلزله امری اجتناب ناپذیر هستش
ناشناس۱۴۹۶۷۹۰۰:۰۸:۵۰ ۱۳۹۶/۹/۲
هرگز اشراف درد ضعفا را درک نخواهند نمود . هرگز .
متعجب۱۴۹۶۹۳۰۱:۵۴:۴۸ ۱۳۹۶/۹/۲
آیا فرو ریختن آوار سنگ و شیشه و دیوار که نه تنها موجب مرگ و جرح ساکنین خانه میشود بلکه باعث مرگ و جرح افراد در اطراف عبورگاه ها خصوصا معابر پر ازدحام میگردد ولی اسکلت ساختمان فرو نمیریزد نیز در استانداردها و ساخت وسازها دیده نمیشود؟
ناشناس۱۴۹۵۶۴۱۹:۱۳:۳۸ ۱۳۹۶/۹/۱
حد اقل متن را بخوان بعد اظهار نظر بفرمایید
ناشناس۱۴۹۶۰۴۲۰:۳۵:۵۹ ۱۳۹۶/۹/۱
عزیز این خانه ها ویران نشدن بلکه دیوارشون فقط ریخته. زلزله مهیب بوده، بسیاری خونه های غیر این نابود شدن، این دلیل نمیشه بگیم چون ممکنه اینطور بشه پس دولت خونه نسازه کلاً! حداقل اون خونه هایی که از قبل قولش رو داده بودن تکمیل کنن - بحث بیشتر بر سر این هست که چرا وسط این همه بدبختی گیر دادن به این قضیه، حتی اگرم درست باشه انقد گیر دادن به مسکن مهر درست نبود، اونجا 400نفر مرده بودن طرف اومده میگه مسکن مهر ظاهراً خراب شده! انگار منتظر آتو بود طرف! بابا اونجا بالای 90درصد خونه ها غیرمسکن مهره
ناشناس۱۴۹۱۳۴۰۷:۵۸:۵۶ ۱۳۹۶/۹/۱
حالا حرفهای حقانیان بحقه جل الخالق!!!!
بی نام۱۴۹۲۴۹۱۰:۲۲:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱
سلام ای کاش کمی با تامل میخوندی این متن رو . نوشته اگر به حق باشه نه به حقه. بیاییم جدای از حذب و گروه و گرایش سیاسی متن ها رو بخونیم.
ناشناس۱۴۹۶۵۰۲۲:۱۸:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۱
برادر اصلا متن رو خوندی؟
ناشناس۱۴۹۱۴۰۰۸:۰۷:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۱
بسيارعالى،مستدل ومتين سپاس
ناشناس۱۴۹۲۷۹۱۱:۱۲:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۱
" طرح مسکن اجتماعی‌شان تا حالا چند خانه ضد زلزله ساخته‌اند؟!" "ردم برای مسکن مهر صرف کردند، حتی نمی‌شود یک مسکن معمولی هم اجاره کرد، چه رسد به ساختن آن؟!! " کاملا استدلال درست و عالی دولتی که دستاورد آن در این چهار سال در تمام عرصه ها تقریبا هیچ بود راستی غیر از اخوندی دنبال بک عده دیگر هم بگردید مثل عراقچی و تخته روانچی و .... که نمی دانند با نقض برجام چه کنند؟!!!
ناشناس۱۴۹۴۹۴۱۵:۵۵:۰۰ ۱۳۹۶/۹/۱
مسکن مهر= نابود کننده صنعت ساخت وساز کشور وحیف ومیل مصالح ساختمانی بعنوان مسکن ارزان
ناشناس۱۴۹۵۱۱۱۶:۳۶:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۱
این چهار سال فعلا ویرانی های قبلی اشکار شده ...ساختن پیشکش.. کمی منصف و عادل باشید قاضیان گرامی
صمد۱۴۹۲۸۴۱۱:۱۸:۱۰ ۱۳۹۶/۹/۱
چراوقتی‌مسئولین‌دولتهای‌نهم‌ودهم‌توسط‌جهانگیری‌بی‌عرضه‌خطاب‌میشوندیامردم‌بی‌شناسنامه‌وبیسواد خطاب‌میشوند‌یابه‌جهنم‌حواله‌میشوندآنهم‌توسط‌عالیترین‌مقام‌اجرایی‌کشور‌حرفهای‌ایشان‌‌مورداعتراض واقع‌نمیشودامادرموردحرف‌یک‌فردمنسوب‌به‌دفتررهبری‌‌حرف‌ایشان‌که‌درراستای‌خدمت‌به‌مردم‌‌مصیبت‌ زده‌است‌گفته‌میشودحرف‌ایشان‌نادرست‌وغیراخلاقی‌میشود‌لطفااین‌پارادوکس‌راحل‌بفرمایید‌
احمد۱۴۹۵۲۹۱۷:۱۵:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱
آقای حقانیان با توجه به جایگاه دفتر مقام معظم رهبری این کلمات از او بسیار زشت بود به نظر بنده ایشان بخاطر ضربه زدن به رهبری خودش استعفا دهد تا بیش از این بین مردم بیت رهبری مورد هجمه قرار نگیرد
علی۱۴۹۴۲۰۱۴:۰۲:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱
نساختن مسکن توسط دولت بهتر ازساختنمسکن شل و وله
رسولی هستم۱۴۹۴۶۰۱۴:۵۴:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۱
از آقای جهانگیری و امثال ایشان که بیش از سی سال است مسئولیت های مدیریتی کشور را به عهده دارند گله مندیم!!! کاش ساده زیست بودند. امید ما آقای خامنه ای هستند. خدا طول عمر بده به ایشون.
ناشناس۱۵۰۶۵۸۰۹:۰۵:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۴
اقای جهانگیری که اگه منصف بودن همان زمان که 50 نفر در قطار تبریز جزغاله شدن به اقای وزیرشان (اخوندی) تشر می زدن که حیف اینهمه پول اتووووووووووماتیک کردن توقف قطارها. اقای جهانگیری چرا ان موقع دهانشان باز نشد که کاش رانندگان قطارها خودشان ترمز می کردند به جای اینکه دولت بخواهد مداخله کند و برایشان ترمز بگیرد با سیستم فوقققققققققق مدرن.!!!!!
ناشناس۱۴۹۴۹۳۱۵:۴۹:۳۵ ۱۳۹۶/۹/۱
دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران (زمینه اجرای این اصل را فراهم کند)نه اینگه مسکنی بسازد که باطوفان هوار شود
ناشناس۱۴۹۴۹۷۱۶:۰۸:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱
اصل سی و یکم قانون اساسی: داشتن مسکن متناسب با نیاز ،حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند. در این اصل دولت وظیفه دارد زمینه اجرای آن را فراهم کند نه آن که خود مسکن بسازد. بنابراین سخن رییس جمهور درست است.
ناشناس۱۵۰۱۴۷۰۸:۱۸:۰۰ ۱۳۹۶/۹/۳
الان می خاستم همین رو بنویسم که دیدم شما نوشتی. درسته که میگن همه چیز را همگان دانند. این آقا چه تفسیری از این اصل کرده که میخواسته توجیهاتشو به این اصل گره بزنه؟ امیدوارم به مسائل، خصوصا قانون اساسی نگاه عمیق تر بشه تا به یه راه حل اساسی منجر بشه نه اینکه فقط تسویه حساب سیاسی رخ بده. این مقالات برای مردم نون و آب نمیشه.
ناشناس۱۴۹۵۴۴۱۸:۰۲:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱
براي يك لحظه خودتون رو بذارين جاي اون بنده خدايي كه با كلي اميد وارزو والبته وام بانكي كمر شكن كه هر ماه تا سالها بايد بپردازه !حالا چي داره هيچبي نداره بجز بدهي به مردم به بانك شرمندگي به زن وبچه والبته كه يك چادر ومقداري كمكهاي مردمي كه از گشنگي نميره . حضرت عباسي اگه شما جاي اون بنده خدا بودين با خودتون نميگفتين كاش دستم ميشكست و عضو اين مسكن مهر نميشدم ؟
ناشناس۱۵۰۶۵۷۰۹:۰۲:۳۳ ۱۳۹۶/۹/۴
برای یک لحظه هم خودت رو بذار جای اقافرهادی که در سرپل ذهاب خانه شخصی و تیراهنی خودش اوار شد روی سر خانواده اش و هم زنش را از دست داد هم بنیتا و هم عبدالباسطش را یعنی یک خانه سه نفر کشته داده ، بیش از کل کشته های مسکن مهر که جمعا دو نفر بودن.
ناشناس۱۴۹۵۷۰۱۹:۳۷:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۱
اقا والا دوره احمدی نزاد خونه ده برابر شد اقا ما مسکن مهر نخواستیم که بهای اون ده برابر شدن قیمت خونه باشه
ناشناس۱۵۰۶۵۵۰۹:۰۰:۳۶ ۱۳۹۶/۹/۴
توجه داشته باش برای بی بی سی حرف نمی زنی که بتونی خالی ببندی انگار ما هم توی همین ایران زندگی می کردیم ها کی ده برابر شد که ما متوجه نشدیم؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 در ضمن کمی مطالعه بفرما تا متوجه بشی که اثرات فعالیت یا عدم فعالت دولتها در مواردی مانند مسکن چند سال بعد مشخص میشه به خاطر ساخت انهمه مسکن مهر بود که اقای روحانی چند سال با خیال راحت سخنرانی می کنند و اثرات نساختن مسکن توسط ایشان در سالهای بعد خودش رو نشون خواهد داد.
ناشناس۱۴۹۵۹۰۲۰:۰۴:۰۲ ۱۳۹۶/۹/۱
نوبسنده یه سوزن به خود زده یه جوال دوز به دیگران. شاید انتقاد از آقا وحید در ابتدای متن صرفا توجیه بی طرفی بوده. در ضمن منظور رئیس جمهور این بوده که مردم برای خودشان مسکن مناسبتر و مستحکم تری از آنچه که بنام مسکن مهر ساخته شد می توانند بسازند
ناشناس۱۴۹۶۰۱۲۰:۱۹:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۱
به دوراز درگیری جناحی وقتی قرار چنین تعدادی مسکن ساخته بشود بهتر است ابتدا به مراکز دانشگاهی مراجعه می شد نقشه های زمین شناسی دریافت می کردند تا روی گسل ساخته نشودیا اگر قرارساخته به شود ازفناوری بهتری استفاده می شد
ناشناس۱۴۹۶۷۲۲۳:۱۳:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱
امیر معلمی؛ پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر!!!!!! تو هم دنبال مطرح کردن خودتی
ناشناس۱۴۹۷۶۱۱۰:۳۵:۲۷ ۱۳۹۶/۹/۲
قاه قاه........!
ناشناس۱۵۰۵۲۲۲۲:۳۸:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۳
"آقای رئیس‌جمهور! شما که توصیه ساختن مسکن را به مردم می‌نمایید، می‌دانید که باپولی که مردم برای مسکن مهر صرف کردند، حتی نمی‌شود یک مسکن معمولی هم اجاره کرد، چه رسد به ساختن آن؟" جناب آقای پژوهشگر: اولا اتفاقا صحبت همین است که برای کاستن از قیمت تمام شده وتحویل ارزان ان به متقاضیان، به جای ساخت مسکن جمعی وومجتمع انبوه،بدیهیات اولیه کیفی که شامل مکان یابی مناسب،فراهم نمودن زیر ساختها، استفاده از پیمانکاران وشرکتهای سازنده معتبر ونطارت بر ساخت و... صرفنطر گردیده ویک چهار دیواری فاقد کیقیت وایمنی در مناطق فاقد امکانات، تحویل مردم ناتوان از تامین مسکن عادی گردیده است.اتفاقا وقت رسیدگی همین الان است که داغ مردم تازه است تا هیچکس جرات نکند اینگونه با جان وسرمایه مردم بازی کند ودر مجامع بین المللی، حیثیت ایران به باد رود؟ ثانیا چکونه ازآقای جهانگیری برای انگیزه طرح این موضوع، نیت خوانی کرده اید؟ مگر انتخاباتی در راه است واصلا اعتباری برای رقیب باقی مانده است که ایشان بخواهد از آن سواستفاده کند؟ با مراجعه به آرشیو همین سایت الف، در خواهید یافت که ایشان،وزیر فعلی راه وشهر سازی وخود رئیس جمهور طی سالیان گذشته، بارها این پروژه را به حق وفاقد از ماهیت انگیزه مطرح شدن آن، فاجعه نامیده اند واختصاص به زلزله اخیر ندارد
ناشناس۱۵۰۶۵۲۰۸:۵۷:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۴
اره ساخت مسکن؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! را از اقای اخوندی یاد بگیریم و همینطور مجهز کردن قطارها به سیستم فوق مدرن توقف اتوماتیک؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۵۰۷۱۷۱۰:۴۳:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۴
احمد توکلی ادعا دارد دکترای اقتصاده الله اعلم اما هر اقتصاد دانی با حداقل اطلاعات می داند کار دولت تصدی گری نیست که بخواهد خودش مسکن بسازد بلکه باید زمینه ساخت مسکن ایمن و مناسب را برای مردم ایجاد نماید از این بابت حرف رییس جمهور منتخب که شخص توکلی ظاهرا کینه شخصی دارد کاملا صحیح است هرچند این نظر درج نمیشه اما به احمد توکلی که مدعی دکتری اقتصاد!!!!!!!!است نشان دهید.
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 2. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 3. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 4. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 5. ارتجاع و بازگشت به نقطه صفر

 6. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 7. دستگیری ۳۰۰ نفر از مخلان بازار سکه و ارز

 8. افزایش تعداد مصدومان حادثه آتش سوزی برج ۲۰ طبقه به ۶۰ نفر

 9. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 10. ممانعت از ورود دختر محجبه مسلمان به باشگاه ورزشی در دوسلدورف

 11. درخواست علی مطهری از مجمع برای رسیدگی به وضعیت مینو خالقی

 12. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 13. رییس مجلس: قوانین مادر نباید هر روز تغییر کنند

 14. صحن علنی مجلس شورای اسلامی - 31 تیر 97  

 15. پیشگیری از سرطان تخمدان با مصرف آسپرین

 16. سیرچ کرمان ۵.۸ ریشتر لرزید/ هیچ خسارت و تلفات جانی گزارش نشده است/چند دیوار قدیمی فروریخته است

 17. آتلانتیک: «گنبد آهنین» در برابر «موج موشکی حزب‌الله» ذوب می‌شود

 18. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 19. موضع‌گیری‌های پاندولی ترامپ: دخالت روسیه در انتخابات آمریکا فریب بزرگ است

 20. بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در گذشت

 21. کودکی که آرزوی اسب سردار را دارد! +عکس

 22. حداقل و حداکثر ساعات کار کارگران در طول هفته و ماه چقدر است؟

 23. حسن زاده: رای نهایی سوپرجام امروز اعلام می شود

 24. نیکی هیلی یکی از توییت‌های گروهک تروریستی منافقین را بازنشر کرد

 25. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 17. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 18. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 19. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 20. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 21. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 22. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 23. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 8. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 9. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 10. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 11. صنعت برق کشور و چند نکته

 12. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 16. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 17. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 18. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 19. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 20. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 21. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 22. انحصار، آفت بازار وکالت

 23. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 24. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 25. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

پربحث‌های اخیر

 1. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 2. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 3. ارتجاع و بازگشت به نقطه صفر

 4. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 5. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 6. درخواست علی مطهری از مجمع برای رسیدگی به وضعیت مینو خالقی

 7. رییس مجلس: قوانین مادر نباید هر روز تغییر کنند

 8. سفرای تازه‌نفسی که وارد کارزار دیپلماسی شدند

 9. محجوب: می‌توان تهدید اقتصادی را به فرصت تبدیل کرد/مجلس حق ندارد مسئولیتش را گردن دیگران بیندازد

 10. «باهنر» در سمت دبیرکلی جامعه اسلامی مهندسین ابقا شد

 11. فرمانده نیروی زمینی ارتش: تنگه هرمز یا باید برای همه آزاد باشد یا برای همه ممنوع

 12. اعتراض به جهانگیری در حاشیه یک مراسم ختم

 13. دولت با تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقت کرد

 14. پسران رهبر انقلاب در مراسم ترحیم پدر حقانیان +تصاویر

 15. محمد‌رضا خباز استاندار خراسان شمالی شد

 16. مخالفت نمایندگان با تشکیل وزارت آب و محیط زیست

 17. کواکبیان: تغییرات دولت نباید صرفاً محدود به تیم اقتصادی شود/ باید دستی به معاونین نیز کشید

 18. جلیلی: نمی‌شود گفت: جنگ است، مسئولین به تنهایی بروند جنگ را پیش ببرند

 19. لاریجانی: چالش‌های حوزه اقتصادی ربطی به سر و صدای آقای ترامپ ندارد/ پس از برجام در حوزه بانکی و نفتی شاهد دستاوردی نبودیم

 20. اقتدار، قدرت دفاعی، حفظ نفوذ قدرت منطقه ای و محور مقاومت غیرقابل مذاکره است

 21. «نقد به دولت» دلیل عدم پرداخت یارانه به احزاب از سوی وزارت کشور

 22. تقدیر سفیر جمهوری آذربایجان از برنامه سفیران

 23. هشدار شدیداللحن سپاه به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه/انتقام سخت سپاه در راه است

 24. آیت‌الله آملی‌لاریجانی: صحبت‌های امروز رئیس‌جمهور محترم واقعاً عزتمندانه بود

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 5. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 6. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 7. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 8. آغاز جلسه علنی مجلس با ۱۹۰ کرسی خالی

 9. ارتجاع و بازگشت به نقطه صفر

 10. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 11. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 12. سردار باقری: انقلاب اسلامی یک انقلاب مردم محور است/ دولت ترامپ تلاش می‌کند ارتش آمریکا را وادار به تهاجم نظامی کند

 13. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 14. درخواست علی مطهری از مجمع برای رسیدگی به وضعیت مینو خالقی

 15. رییس مجلس: قوانین مادر نباید هر روز تغییر کنند

 16. اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت در مورد تصاویر منتشر شده از جلسه دیروز

 17. پاسخ روابط عمومی وزارت اطلاعات به اظهارات یک نماینده درباره مدیران دو تابعیتی

 18. «باهنر» در سمت دبیرکلی جامعه اسلامی مهندسین ابقا شد

 19. فرمانده نیروی زمینی ارتش: تنگه هرمز یا باید برای همه آزاد باشد یا برای همه ممنوع

 20. اعتراض به جهانگیری در حاشیه یک مراسم ختم

 21. دولت با تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقت کرد

 22. پسران رهبر انقلاب در مراسم ترحیم پدر حقانیان +تصاویر

 23. محمد‌رضا خباز استاندار خراسان شمالی شد

 24. مخالفت نمایندگان با تشکیل وزارت آب و محیط زیست

 25. کواکبیان: تغییرات دولت نباید صرفاً محدود به تیم اقتصادی شود/ باید دستی به معاونین نیز کشید

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 5. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 6. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 7. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 8. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 9. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 10. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 11. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 12. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 13. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 14. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 15. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 16. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 17. جوانگرایی دولت وعده‌ای که فراموش شد/ تهدید مجلس هم فایده ای نداشت

 18. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 19. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 20. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 21. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 22. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 23. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 24. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 25. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است؛ باید با مفسدان اقتصادی شدیدا برخورد کرد/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

آخرین عناوین