با کاهش به کمتر از ۸۰۰ هزار نسخه در ۴ سال گذشته؛ "تیراژ روزنامه‌ها" در کشور به وضعیت بحرانی رسیده است

گروه اجتماعی الف،   3960829230 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
"تیراژ روزنامه‌ها" در کشور به وضعیت بحرانی رسیده است

اطلاعات چند شرکت پخش نشریات نشان می‌دهد که تیراژ روزنامه‌ها در ایران در چهار سال گذشته با کاهشی محسوس، از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نسخه به کمتر از ۸۰۰ هزار نسخه رسیده است که به هیچ عنوان تیراژ امیدوارکننده‌ای نیست.

در حالی که در برخی کشورهای دنیا روزنامه‌هایی با تیراژ روزانه 20 میلیون نسخه منتشر می‌شود، اطلاعات میدانی موزعین و چند شرکت پخش نشریات نشان می‌دهد که تیراژ روزنامه‌ها در کشور طی چهار سال گذشته به طور تقریباً چشمگیری (حدود 20 درصد) کاهش پیدا کرده است.

حسین انتظامی؛ معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ماه‌های آغازین دولت یازدهم و استقرارش در این معاونت (آبان‌ماه 1392) گفته بود: «بنده به عنوان معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد اعلام می‌کنم که تیراژ روزنامه‌های کشور کمتر از یک میلیون و دویست هزار نسخه است؛ متأسفانه بدون توجه به طرح آمایشی سرزمینی مجوز نشریات صادر می‌شده که نهایتاً ما با این مسئله روبرو شده‌ایم که برخی روزنامه‌ها امروز به‌صورت تک‌برگی منتشر می‌شوند که در مقیاس حرفه‌ای نمی‌توان اسم آنها را روزنامه گذاشت».

این مقام مسئول اما چندی پیش (تیرماه 96) و در ماه‌های آغازین دولت دوازدهم در جمله‌ای کوتاه که البته به تیتر بسیاری از رسانه‌ها هم تبدیل شد، بر اُفت همان میزان تیراژ قبلی هم صحّه گذاشت و اذعان کرد: «ما در حدود 200 روزنامه در کشور داریم که مجموع شمارگان آنها کمتر از 900 هزار نسخه در روز است»؛ اطلاعاتی که البته در چهار ماه گذشته باز هم دستخوش تغییر و به عبارت دقیق‌تر، کاهش شده که در گزارش زیر به آن خواهیم پرداخت.

موانع شفافیت در اعلام تیراژ واقعی

 اعلام رقم «واقعی» تیراژ مطبوعات از طرف مدیران مطبوعات همواره یک چالش اساسی و در واقع یک ابهام بزرگ برای خبرنگارانی بوده که به دنبال این اطلاعات هستند، و مدیران مطبوعات - حتی به فرض اینکه آمادگی خود را برای پاسخ به این پرسش اعلام کنند - همواره ترجیح می‌دهند اعدادی را به عنوان تیراژ اعلام کنند که اولاً خللی در واریز مبلغ یارانه مطبوعات به حساب آنها وارد نکند، دوماً آنها کماکان بتوانند از مزایای جذب آگهی برای مطبوعه خود برخوردار باشند و سوماً لطمه‌ای به برَند مطبوعه‌شان در افکار عمومی وارد نشود.

ضمن اینکه مطابق بندی از قرارداد میان مطبوعات و اکثر شرکتهای پخش نشریات، این شرکتها اجازه اعلام تیراژ واقعی و میزان نسخه‌های برگشتی مطبوعات را ندارند.

با مد نظر قرار دادن نکات فوق، گزارش زیر تلاش می‌کند تا ضمن بررسی عوامل کاهش تیراژ روزنامه‌های کشور در سالهای اخیر، اطلاعاتی کمتر گفته شده از تیراژ واقعی و میزان نسخه‌های برگشتی روزنامه‌ها را ارائه کند اما بد نیست پیش از ارائه این اطلاعات، کمی با وضعیت تیراژ سه روزنامه پرتیراژ اول کشور یعنی همشهری، جام‌جم و ایران در چهار سال قبل (سال 1392) آشنا شویم که در جدول زیر این اطلاعات ارائه شده است.

 یک مرور کوتاه؛ داستان رسانه کاغذی

از انتشار نخستین روزنامه در جهان بیش از 400 سال می‌گذرد؛ نخستین روزنامه‌ها از جمله «گزت» فرانسوی در سال 1631 میلادی و روزنامه «لندن گزت» در سال 1665 انتشار یافتند و از آن زمان تا به حال این مطبوعه فراز و نشیب بسیاری را پشت سر گذاشته است.

روزنامه‌های با تیراژ بالا فقط خاص کشورهای اروپایی یا آمریکایی نیست و نمونه موفق آن در کشورهای هند، پاکستان، چین و ژاپن به عنوان کشورهای آسیایی قابل مشاهده است؛ از جمله روزنامه ژاپنی «آساهی شیمبون» که به‌عنوان پرتیراژترین روزنامه جهان به قدمت 123 ساله خود می‌بالد؛ «آساهی شیمبون» همزمان در 5 شهر ژاپن منتشر می‌شود و 51 نمایندگی خارجی دارد. این روزنامه به همراه روزنامه‌های «یومیوری شیمبون» و «ماینیچی شیمبون» 3 روزنامه پرتیراژ ژاپن هستند که جمعاً بیش از 22 میلیون نسخه تیراژ صبحگاهی دارند.

روزنامه «جنگ» با حدود 20 میلیون روزانه در پاکستان نیز از این نمونه‌هاست.

نخستین روزنامه چاپی ایران نیز در دوره سلطنت محمدشاه قاجار به دست میرزا صالح شیرازی کازرونی در تهران تأسیس شد؛ نخستین شماره این نشریه ماهیانه که در دوشنبه 25 محرم 1253 قمری مصادف با اول می‌1837 میلادی منتشر شد، فاقد نام به‌خصوصی بود و به ترجمه از واژه فرنگی Newspaper، «کاغذ اخبار» نامیده شد.

همچنان که تولد روزنامه‌ها در غرب زودتر از تولد آنها در سایر ممالک بود، پیشرفت و به‌کارگیری تکنولوژی در انتشار آن نیز با سرعت بیشتری انجام شد و همراه با دلایل دیگر، باعث ظهور روزنامه‌هایی با تیراژ میلیونی از جمله نیویورک تایمز، یو اس ای تودی، گاردین، بیلد، اشپیگل، لس آنجلس تایمز، واشنگتن پست و... شد.

اما در کشور ما با قدمت حدود 130 ساله انتشار روزنامه‌ها و جمعیت 77 میلیونی، هنوز روزنامه‌ای با تیراژ میلیونی متولد نشده که نشان می‌دهد تیراژ روزنامه‌های سراسر کشور به زحمت به 800 هزار نسخه می‌رسد.

عده‌ای دسترسی به سایتهای خبری و فضای مجازی را دلیل روی گرداندن از نسخه کاغذی روزنامه‌ها بیان می‌کنند اما این سوال پیش می‌آید که آیا سرعت پیشرفت و استفاده از فضای مجازی برای دریافت خبر در کشورهای غربی سریع‌تر از کشور ما نبوده، پس چرا در آن کشورها تیراژ روزنامه‌ها متأثر از فضای مجازی کاهش نیافته است؟

علل کاهش تیراژ روزنامه‌ها چیست؟

در بررسی علل کاهش تیراژ روزنامه‌ها، به‌طور کلی می‌توان به عوامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ... و نیز مشکلاتی از قبیل کُندی تحویل و توزیع روزنامه‌ها و به عبارت دقیق‌تر مشکل مربوط به دسترسی مردم به آنها، کاهش انگیزه مطالعاتی مردم و نیز گرایش روزافزون آنها به استفاده از رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی، اشاره کرد.

این علل را به صورت جزئی‌تر می‌توان در موارد زیر برشمرد:

1- سیستم ضعیف توزیع باعث می‌شود روزنامه به موقع به دست مخاطب نرسد.

2- با توجه به پیشرفت اینترنت، دنیای وب و دیجیتال، رسانه‌های مکتوب بخشی از مشتریان خود را از دست می‌دهند چرا که مخاطبان روزنامه‌خوان نوعاً به فضای مجازی دسترسی دارند و بخش زیادی از اطلاعات خود را از این طریق و با یک کلیک کسب می‌کنند؛ می‌توان گفت که به طور خاص در دو سال گذشته (1394 تا 1396) اتفاقات زیادی در فضای مجازی کشور رخ داده که در اُفت تیراژ مطبوعات بسیار تأثیرگذار بوده است.

3- همچنین نکته دیگری که استقبال از روزنامه‌ها را کم کرده و به تبع در تیراژ آنها تأثیر منفی دارد، محدودیت در انتشار مطالب و خودسانسوری روزنامه‌هاست که مخاطب را راضی نمی‌کند و باعث می‌شود این اطلاعات را از طریق اینترنت، سایتها و وبلاگها کسب کند، چرا که آنها با آزادی عمل بیشتری مطالب را منتشر می‌کنند.

4- یکی دیگر از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، سیستم توزیع روزنامه‌ها و نشریات است که بسیار ضعیف است؛ به طور مثال با سیستم ضعیف اشتراک در بسیاری موارد یک نشریه به دست مخاطب نمی‌رسد.

5- بررسی مشکلات مردم در روزنامه‌ها دیده نمی‌شود؛ یکی از دلایل تیراژ پایین روزنامه‌ها به فضای حاکم بر مطبوعات بازمی‌گردد که بیشتر به سوی مسائل سیاسی کشیده شده و بررسی مشکلات مردم کمتر در آنها دیده می‌شود و همین موضوع اقبال عمومی به روزنامه‌ها را کم می‌کند، چرا که مردم پاسخ به نیازهای خود را در آن نمی‌بینند.

6- از سوی دیگر مخاطب روزنامه‌ها بیشتر قشر نُخبه و تحصیلکرده هستند که به دلیل همان فضای سیاسی کمتر به روزنامه و مطبوعات اعتماد می‌کنند.

7- مسئله دیگر مخاطب، تبلیغات کم و اقتصاد ضعیف مطبوعات است که ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه را کم می‌کند.

 برخی راهکارها برای افزایش تیراژ روزنامه‌ها

1- یکی از راهکارها برای بالا بردن تیراژ روزنامه‌ها و برون رفت آنها از وضعیت فعلی، می‌تواند افزایش ارتباطات فرهنگی در سطح کشورهای منطقه باشد که به طور مثال روزنامه و مطبوعات به عنوان یک کالای فرهنگی به آن کشورها صادر شود که این مورد خود در درآمدزایی روزنامه‌ها و افزایش تیراژ است.

2- روزنامه‌ها، اعتماد مردم را جلب نکرده‌اند تا مردم برای کسب اطلاعات بیشتر به خرید روزنامه روی بیاورند، یا حتی با به‌کارگیری برخی ابداعات (به عنوان مثال افزودن «واقعیت افزوده» به روزنامه که با همشهری باب شد و چند روزنامه دیگر هم متعاقب آن، به این سرویس روی آوردند)، می‌توان نیاز به نسخه کاغذی روزنامه را حفظ کرد و می‌تواند عاملی در افزایش تقاضا و به تبع افزایش نسخه کاغذی روزنامه باشد.

3- در نهایت و با توجه به تعطیلی چند روزنامه به دلایل مالی از ابتدای امسال، نمی‌توان از نقش معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان تأثیرگذارترین نهاد در صنف روزنامه و روزنامه‌نگاری گذشت و باید دید آیا راهکاری در راستای حفظ و حمایت از این مطبوعه سنتی و بالا بردن تیراژ روزنامه دارد یا خیر؟

نکته بسیار مهم در کاهش تیراژ روزنامه‌ها، کاهش بسیار زیاد قیمت کاغذ باطله را هم مورد تأکید قرار داد؛ به این معنا که تا 4 سال پیش قیمت کاغذ باطله کیلویی بین 1500 تا 1800 تومان بود (در نقاط مختلف کشور قیمت متفاوت بود) ولی در حال حاضر کاغذ باطله کیلویی حدود 400 تا 500 تومان است؛ به همین دلیل، بسیاری از موزعین در گذشته روزنامه‌ها را توزیع نمی‌کردند و در واقع در همان ابتدا به خاطر قیمت کاغذ باطله، روزنامه‌ها خمیر می‌شد.

اطلاعاتی که از چند شرکت پخش روزنامه در کیوسکها و سازمانها و توزیع میان مشتریان به دست آمده، نشان می‌دهد که رقم واقعی تیراژ اکثر روزنامه‌های سراسری منتشره در ایران در مجموع کمتر از دو هزار نسخه در روز (به طور میانگین و برای هر کدام) است؛ چند عنوان روزنامه نیز تیراژی حدود پنج هزار نسخه در روز دارند؛ نظیر کیهان و اطلاعات که آن هم عمدتاً به خاطر اشتراک سازمانها و دستگاه‌های رسمی است.

نکته بسیار مهم در کاهش تیراژ روزنامه‌ها، کاهش بسیار زیاد قیمت کاغذ باطله را هم مورد تأکید قرار داد به این معنا که تا چهار سال پیش قیمت کاغذ باطله کیلویی بین 1500 تا 1800 تومان بود (در نقاط مختلف کشور قیمت متفاوت بود) ولی در حال حاضر کاغذ باطله کیلویی حدود 400 تا 500 تومان است؛ روزنامه «همشهری» که همچنان عنوان پرتیراژترین روزنامه سراسری ایران را یدک می‌کشد تا چند سال پیش روزانه حدود 360 هزار نسخه در روز تیراژِ بدون برگشتی داشت که از این تعداد حدود 260 هزار نسخه آن در تهران و حدود 100 هزار نسخه هم در شهرستانها توزیع می‌شد.

البته یک دلیل مهم برای این تیراژ نسبتاً بالا، حجم زیاد آگهیهای لایی این روزنامه (راهنمای همشهری) است.

با رشد آگهیهای مجازی در فروشگاه‌های آنلاین، تیراژ بالای همشهری هم در دو سال اخیر اُفت زیادی پیدا کرده است و این روزنامه در حال حاضر، در شهرستانها حدود 80 هزار نسخه (بدون برگشتی) و در تهران به طور متوسط حدود 200 هزار نسخه (بدون برگشتی) تیراژ دارد؛ با وجود این، در مجموع می‌توان گفت شرایط روزنامه همشهری در بین روزنامه‌های کشور یک استثناست.

بر اساس همین اطلاعات، روزنامه‌های «جام جم» و «ایران»، از نظر تیراژ در مراتب بعدی قرار دارند که البته آنها هم به خاطر گسترش و نفوذ شگفت و روزافزون رسانه‌های مجازی دچار ریزش تیراژ شده‌اند به طوریکه روزنامه جام‌جم (با 20 درصد برگشتی) در تهران کمتر از 10 هزار نسخه و در شهرستانها هم حدود 90 هزار نسخه، تیراژ دارد.

در مورد روزنامه ایران هم که از حمایت آگهیهای دولتی و فروش ثابت به مشترکان دولتی برخوردار است، اطلاعات مذکور نشان می‌دهد که در مجموع تیراژ فعلی آن (در تهران و شهرستانها) از 50 هزار نسخه در روز فراتر نمی‌رود.

آخرین آمار مربوط به تیراژ روزنامه‌های ورزشی کشور از این قرار است:

روزنامه خبر ورزشی بین 45 تا 50 هزار نسخه و روزهای بعد از بازیهای استقلال و پرسپولیس با سایر تیمها حداکثر 52 هزار نسخه تیراژ دارد؛ رتبه بعدیِ پرتیراژترین روزنامه‌های ورزشی کشور با حدود 12 هزار نسخه در اختیار روزنامه ایران ورزشی و رتبه سوم این رده نیز با حدود 10 هزار نسخه در اختیار روزنامه پیروزی است؛ مابقی روزنامه‌های ورزشی مجموعاً کمتر از 8 هزار نسخه تیراژ دارند.

«همشهری ورزشی» هم که در چند صفحه (معمولاً 8 صفحه) و به صورت لایی به همراه روزنامه همشهری توزیع می‌شود - و از این جهت نمی‌توان آن را روزنامه مستقلی به حساب آورد - تیراژی تقریباً برابر با روزنامه همشهری دارد؛ همشهری ورزشی در تهران حدود 220 هزار نسخه و در شهرستانها هم حدود 80 هزار نسخه تیراژ دارد.

نکته مهم درباره پرتیراژترین روزنامه مستقل ورزشی یعنی خبر ورزشی هم این است که این روزنامه که تا سه سال پیش تیراژی کمتر از 100 هزار نسخه را به خود ندیده بود؛ در پایان تا سال 94 به حدود 80 هزار نسخه تیراژ رسید و بعد از همشهری، پرتیراژترین روزنامه برای یکی از شرکتهای پخش نشریات، به شمار می‌آمد.

نشریات غیردولتی نیز که از نظر تأمین هزینه‌های اقتصادی، حق‌التحریر روزنامه‌نگاران‌شان و هزینه‌های مربط به چاپ و توزیع در مضیقه و فشار هستند، شرایطی به مراتب بدتر از روزنامه‌های سراسریِ پیش‌گفته دارند.

نکته مهم در زمینه تیراژ مطبوعات - که البته در سطور ابتدایی این گزارش هم به آن اشاره شده و لازم است مجدداً یادآوری شود - این است که آمارهای رسمی که از سوی مدیران مطبوعات بیان می‌شود، معمولاً تیراژ غیرواقعی و بالاتر از وضعیت موجود را نشان می‌دهد اما آنچه در این گزارش درج شده‌است، حاصل جستجوی میدانی و استعلام از فعالان حوزه توزیع و پخش نشریات است که طبیعتا با آمار واقعی قرابت بیشتری می‌تواند داشته باشد.

منبع: مهر

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

کارشناس رسانه۱۴۸۰۸۱۱۵:۱۰:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۲۹
سلام اطلاعات ارایه شده مخدوش است زیرا ما روزنامه بدون برگشتی در ایران نداریم. اینکه در باره همشهری نوشته شده بدون برگشت بی تردید غلط است. مگر آنکه روزنامه ای ادعا کند همه تیراژش به شکل اشتراک قبلا پیش فروش شده که در ایران چنین ادعایی نیز وجود ندارد
ناشناس۱۴۸۰۸۲۱۵:۱۱:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۹
اگر به اطلاعات همشهری دسترسی نداشتین خوب مینوشتید اطلاعات نداریم چرا نوشتید برگشتی ندارد
ناشناس۱۴۸۰۸۳۱۵:۱۲:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۲۹
فکر کنم گزارشگر این گزارش کارمند همشهری بوده
شریف۱۴۸۰۸۴۱۵:۱۴:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۹
مطمینم هیچ کدام از روزنامه ها امار ارایه شده در این گزارش را قبول ندارند. وقتی امار بدون مرجع صاحب صلاحیت باشد همه نتایج هم غلط از آب در می‌اید
منبع آگاه۱۴۸۰۸۸۱۵:۲۲:۰۷ ۱۳۹۶/۸/۲۹
اصلا معلوم نیست نمودار تیراژ روزنامه ها مربوط به چه سالی است الان یا سال 92؟ هر کدام باشد صدر صد غلط است

پربحث‌های امروز

 1. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 2. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 5. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 6. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 7. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 8. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 9. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 10. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 11. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 12. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 13. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 14. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 15. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 16. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 17. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 18. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

 19. چه کسانی از تشکیل وزارت میراث فرهنگی سود می‌برند؟

 20. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 21. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 22. پیامدهای نظامی و اقتصادی خروج نظامیان آمریکا از خاک آلمان

 23. آسمان زیر دید رادارهای ایرانی؛ جایی برای پنهانکاران نیست

 24. فهرست ناکامی‌های دیپلماتیک و نظامی بن سلمان به روایت یک روزنامه اسراییلی

 25. چرخاندن اراذل و اوباش در مهرآباد

پربحث‌های دیروز

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 3. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 4. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 5. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 6. کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟

 7. حقوق مزدک میرزایی در شبکه اینترنشنال  

 8. فساد مالی عجیب و غریب سازمان یافته  

 9. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 10. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 11. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 12. تصویری معنادار از سردار سلیمانی  

 13. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 14. چطور کسی تخلفی به بزرگی باستی هیلز را ندید؟  

 15. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 16. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 17. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 18. داخل شهرک باستی هیلز را ببینید  

 19. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 20. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 21. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 22. خط‌ونشان همتی برای بانک‌ها/ دوران تخطی از مقررات به‌سر آمد

 23. افشاگری بنگر از مرگ هادی نوروزی

 24. رو در رو شدن جنگنده‌های ایرانی و آمریکایی  

 25. ماجرای قتل مادر و دختر ۱۳ ساله‌اش در تهران

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 5. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 6. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 12. چرخش ظریفانه از برجام!...

 13. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 14. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 15. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 16. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 17. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 18. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 19. قائم‌مقام شبکه سه: شاملو ضدیت آشکار با دین دارد/ شجریان هم جرأت نمی‌کند به شاملو اعتراض کند

 20. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 21. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 22. اما و اگرهای تحریم ظریف

 23. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 24. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 25. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

پربحث‌های اخیر

 1. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 4. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 5. تلاش برای ممنوعیت کودک‌همسری در کشور

 6. جلسه برخی مسئولان شهرداری تهران با دستفروشان مترو

 7. مرگ ۱۳ زائر حج در مکه و مدینه/ بازگشت ۴۳ زائر بیمار ایرانی از عربستان

 8. اندر مصائب رحم اجاره‌ای

 9. هوای تهران در آستانه شرایط نامطلوب/ دوشنبه آلوده در انتظار پایتخت

 10. بارندگی در غرب/ آخر هفته غبارآلود در مناطقی از کشور

 11. محسنی اژه‌ای: مردم از ‌ناهنجاری‌ها ناراحت‌اند

 12. اعلام جرم علیه پوری حسینی

 13. از پرونده «حادثه اتوبوس علوم و تحقیقات» چه خبر؟

 14. وضعیت جاده کرج - چالوس در عید غدیر

 15. جان باختن ۱۳ نفر از حجاج در حج۹۸

 16. مهم‌ترین علل ناباروری در زنان چیست؟

 17. صحبت‌های دادستان تهران درباره پاک‌دستی

 18. شرط اصلی استفاده از بیمه کارگران ساختمانی اشتغال در مشاغل کارگری ساختمان است

 19. خیزش گردوخاک در برخی مناطق کشور

 20. رتبه‌های برتر کنکور از سربازی معاف نمی‌شوند

 21. حکم انفصال عضویت مقدری تایید شد

 22. علت گرد و خاک سیستان‌ و بلوچستان چیست؟

 23. آغاز اجرای طرح ملی گفتگوی خانواده در کشور

پربحث‌های دیروز

 1. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 2. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 3. کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد + نمودار

 4. معاون رئیس جمهور: اینکه دولت بتواند برای جوانانی که ازدواج می‌کنند مسکن مهیا کند، نگاه آرمانی است

 5. پاسخ شهرداری تهران به پلیس راهور

 6. پاسخ حناچی به رئیس پلیس راهور ناجا

 7. پزشکان ۵ روز تا نصب کارتخوان مهلت دارند

 8. آغاز اجرای طرح ملی گفتگوی خانواده در کشور

 9. اعلام نتایج آزمون استخدامی ۸ دستگاه اجرایی

 10. بررسی حادثه تیراندازی درمحمودآباد درکمیسیون امنیت ملی

 11. توضیحات مشاور شهردار تهران درباره برنامه‌های «شادستان»

 12. استفاده از واژه‌های عاشقانه تاثیری در تداوم زندگی مشترک دارد؟

 13. فضای مجازی ، ضرورت آینده نگری

 14. دستگیری اعضای باند رمالی با 40 میلیارد کلاه‌برداری

 15. کشف 4900 قوطی مشروبات الکلی از یک شناور در خلیج فارس

 16. شرایط سفر اربعین اعلام شد

 17. رد طرح تعطیلی روزهای پنج‌شنبه در کمیسیون اجتماعی

 18. نفرپنجم کنکور: موسسات آموزشی به دنبال منافع خود هستند

 19. معاینه و درمان رایگان کودکان بد سرپرست توسط جمعی از پزشکان

 20. جولای «گرم‌ترین» ماه زمین

 21. امشب آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور ۹۸

 22. دستور ویژه رئیس قوه قضائیه برای مبارزه با فساد در کردستان

 23. سفرهای تابستانی به اوج خود رسید

 24. معافیت‌های مالیاتی در چه مواردی شامل پزشکان می‌شود؟

 25. چرا مصرف «شیشه» افزایش پیدا کرده؟

پربحث‌های هفته

 1. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 2. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 3. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 4. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 5. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 6. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 9. اتمام حجت نیروی انتظامی با سلبریتی‌های بدحجاب

 10. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 11. رتبه های برتر کنکور ، مدارس خاص و شاخص بی عدالتی آموزشی

 12. واکنش قاضی‌عسکر به ادعای «رکن‌آبادی»

 13. وعده دوباره پلیس برای توقف شماره گذاری خودروی پراید/ آیا این بار هم پیروزی از آن خودروسازان خواهد بود؟

 14. غلامی: صرفا به خاطر صندلی خالی دکتری، نمی‌توان دانشجوی فاقد صلاحیت علمی پذیرش کرد

 15. سیر نزولی مهاجرت نفرات‌ برتر کنکور و المپیادهای علمی از کشور

 16. خروجی رتبه‌های برتر کنکور چه پیامی دارد؟

 17. «درد»های طرحی که قرار بود «درمان» کند...

 18. قوه قضائیه خود را زیر ذره‌بین می‌برد

 19. اما و اگرهای مخالفت 80 هزار دانشجو با افزایش ظرفیت‌ رشته‌های پزشکی

 20. گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت + جزییات

 21. پدر طبیعت ایران درگذشت

 22. نامه ۷۹ تشکل دانشجویی به رئیسی: قوه قضائیه انحصار بازار وکالت را بشکند

 23. سخنگوی قوه قضائیه: نمی‌دانیم سالار آقاخان کجاست/ دادگاه سیف در حال برگزاری است

 24. حجت‌الله علم‌الهدی، رئیس جدید پژوهشگاه قوه قضائیه را بهتر بشناسید

 25. عضو مجمع تشخیص: کاهش جمعیت، فقر خانواده‌ها را رقم خواهد زد

آخرین عناوین