سپینو-مگنت

پیامد افزایش نرخ دلار/ دامن زدن به رکود

گروه اقتصادی الف،   3960829154 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیامد افزایش نرخ دلار/ دامن زدن به رکود

افزایش نرخ ارز به شدت حاشیه سود اکثر صنایع کشور را کم کرده و هزینه‌های تولید آنها را افزایش داده است زیرا رابطه‌ نرخ ارز با واردات، رابطه‌ معکوس و منفی است؛ یعنی با افزایش نرخ ارز، قیمت کالاهای وارداتی بالا می‌رود‌.

افزایش نرخ ارز به صورت مستقیم هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد‌. از مواد اولیه گرفته تا کالاهای واسطه‌ای همه به نرخ ارز وابسته هستند‌. وقتی نرخ ارز افزایش می‌یابد، هزینه تمام‌شده تولید نیز افزایش می‌یابد‌. کالاهای وارداتی از جمله مواد اولیه، کالاهای سرمایه‌ای و کالاهای واسطه‌ای همگی وابسته به ارز هستند، در نتیجه هزینه‌ تولید بالا رفته و قیمت کالاها افزایش می‌یابد‌.

صنایع مختلف کشور از حداقل 10 تا 70 درصد به مواد اولیه‌ خارجی وابستگی دارند و از این منظر افزایش نرخ ارز به معنای افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست‌. بنابراین در حالی که بازار محصولات داخلی با رکود همراه است، افزایش نرخ ارز منجر به ورود صنایع به حاشیه زیان می‌شود که در نهایت تعطیلی واحد‌های تولیدی و صنایع را به دنبال دارد‌.

کارشناسان و مدیران واحدهای صنعتی معتقدند واحدهای صنعتی نباید چندباره و از چند ناحیه مورد فشار هزینه‌ای قرار گیرند چراکه طرح تحول اقتصادی به اندازه کافی به افزایش هزینه‌ها و بهای تمام‌شده کالای تولیدی منجر شده است‌. حتی تمهیداتی چون تخفیف مالیاتی، تعرفه‌های مناسب و استمهال بدهی‌ها برای بخش صنعت و تولید هم به اجرا گذاشته نشده، لذا این اتفاق سبب خواهد شد که فشار مضاعف به تولید کشور وارد شود‌.

ضرر پشت ضرر

علیرضا حائری، کارشناس صنعت با ریشه‌یابی صنایع تاثیرپذیر از افزایش نرخ ارز  می‌گوید: صنایع کشور به دو گروه تقسیم می‌شوند‌. گروه اول صنایعی که صادرات‌محور هستند و تولیدات‌شان صادر می‌شود و و گروه دوم صنایعی که تولیداتشان بازار داخلی دارد .

به گفته حایری، اصولا صنایعی که تولیدات صادرات‌محور دارند از بابت افزایش نرخ ارز منتفع می‌شوند چون می‌توانند دلارهایشان را در بازار داخل گران‌تر بفروشند اما عمده صنایع کشور صادرات‌محور نیستند و صنایعی هستند که تنها بازار داخلی و تقاضای داخلی دارند و این صنایع از افزایش نرخ ارز متضرر می‌شوند به این دلیل که باید قاعدتا مواد اولیه‌شان را با دلار گرانتر وارد کنند ولی کالایشان را در داخل با توجه به اینکه بازار هم رونق چندانی ندارد‌، به همان نرخ قبلی به فروش برسانند‌.

وی ادامه داد: در نتیجه این صنایع به دلیل افزایش نرخ ارز و به لحاظ اینکه بخشی از مواد اولیه‌شان وارداتی است قیمت تمام‌شده‌شان بالا می‌رود و این صنایع به حاشیه زیان می‌روند و اگر تا الان در حاشیه زیان نباشند وارد منطقه زیان می‌شوند که تا حدی می‌توانند این زیان‌ها را بپذیرند و تقبل کنند اما بعد از آن با تعطیلی مواجه می‌شوند‌.

ارزی که تصنعی بالا رفت
به گفته این کارشناس صنعت، موضوعی که بیشتر از افزایش نرخ ارز روی صنایع و تصمیم‌گیری مدیران صنایع اثر می‌گذارد، غیرقابل پیش‌بینی بودن نرخ ارز است، یعنی اگر یک روال و منحنی وجود داشته باشد که به فرض مثال امسال نرخ ارز در طول سال 10 درصد افزایش پیدا می‌کند یا مثلا ماهی 5/1 درصد نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند‌، این یک مطلب قابل پیش‌بینی است و مدیران صنایع می‌توانند پیش‌بینی کنند که نرخ ارز با افزایش 5/1 درصد در ماه به چه میزان می‌رسد و بر مبنای آن می‌توانند قیمت فروش خود را تنظیم کنند یا می‌توانند قرارداد‌های بلندمدتی را تنظیم کنند یا تصمیم بگیرند که مواد اولیه‌شان را برای چه مدتی بخرند‌.

علیرضا حایری می‌گوید: اگر افزایش نرخ ارز قابل پیش‌بینی باشد برای مدیران صنایع غیرقابل تحمل نیست و چیزی که غیرقابل تحمل است موضوع غیرقابل پیش‌بینی بودن نرخ ارز است که کسی نمی‌داند قیمت نهایی آن به کجا می‌رسد‌. این افزایش نرخ به قدری ناگهانی رخ داده که یک ماه پیش نرخ آن حدود 3900 تومان بود که در حال حاضر با افزایش قیمت 4100 تومان را نیز رد کرده است و کسی نمی‌تواند پیش‌بینی کند این افزایش نرخ در کجا متوقف می‌شود‌.

وی ادامه داد: از طرفی مسوولان ارشد نظام اقتصادی کشور نیز در این زمینه‌ها سکوت می‌کنند یعنی خودشان هم دنباله‌رو بازار می‌شوند به این دلیل که آنها نیز قادر نیستند پیش‌بینی کنند که این نرخ کجا متوقف می‌شود‌.

عدم پیش‌بینی افزایش نرخ ارز، آفت صنایع کشور

به گفته این کارشناس صنعت، معمولا در ماه‌های نزدیک به اواخر سال به صورت تصنعی نرخ ارز بالا می‌رود که دولت بتواند ریال‌های پایان سال خود را نیز تامین کند و حقوق‌، مزایا‌، عیدی و پاداش پایان سال را نیز بتواند به این صورت تامین کند‌. همه ساله این اتفاق می‌افتد و شایعات مبنی بر این است که دولت تزریق دلار در بازار را کم کرده تا نرخ ارز بالا برود و بتواند ریال بیشتری به دست بیاورد تا هزینه‌های پایان سال خود را تامین کند که البته دولت نیز با وجود همه شواهد این کار را تکذیب می‌کند‌.

علیرضا حایری افزایش قابل پیش‌بینی نرخ ارز را قابل تحمل دانست و گفت: بدتر از افزایش نرخ ارز افزایش نوسانات نرخ ارز است که بالا و پایین می‌رود و صنایع را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد‌.
این کارشناس صنعت ادامه داد: اگر نوسانات نرخ ارز غیر قابل پیش‌بینی باشد قدرت تصمیم‌گیری را از مدیران صنایع خواهد گرفت و آفت صنایع کشور نیز این است که یک مدیر قدرت پیش‌بینی نداشته باشد و نتواند تصمیم بگیرد مواد اولیه‌اش را برای چه مدتی خریداری و قراردادهای خود را برای چه مدتی تنظیم کند و این مشکل در نهایت به زیان صنایع است و تعطیلی آنها را به دنبال دارد‌.

چرا ارز کنترل نشد

به گفته حائری، ساده‌ترین راه برای کنترل افزایش نرخ ارز این است که دلار در بازار تزریق شود‌. دلیل اینکه این اتفاق در کشور نیفتاده و دلار به بازار تزریق نشده تا از افزایش نرخ ارز جلوگیری شود را باید در منابع ارزی دولت جست‌وجو کرد‌. به همین منظور باید دید که آیا دولت منابعش کمتر شده یا مثلا صادرات نفت کمتری داشته است که البته اتفاق خاصی نیفتاده که بگوییم منابع ارزی دولت کاهش پیدا کرده و تزریق ارز به بازار نیز کاهش پیدا کرده است‌.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که این شائبه قوت می‌گیرد که شاید افزایش نرخ ارز اقدامی عمدی است تا دولت نقدینگی ریال را از بازار جمع کند.

این کارشناس صنعت افزایش نرخ دلار را یکی از سیاست‌های دولت دانست و افزود: موضوع دیگر این است که دلار در بودجه سال 96 با نرخ سه هزار و 600 تومان تعیین شده که دولت به نوعی در تلاش است دلار مبادله‌ای را به این نرخ نزدیک کند. با توجه به اینکه دلار در مرکز مبادله نرخ رسمی سه هزار و 500 تومان است، می‌توان گفت یکی از سیاست‌های دولت این است که می‌خواهد نرخ دلار را طبق بودجه به سه هزار و 600 تومان برساند‌.


عدم شفاف‌سازی سیاست‌های دولت

از سوی دیگر به گفته حائری، تنها موردی که برای جامعه مشکل ایجاد می‌کند، این است که هیچ مسوولی حاضر به توضیح این وضعیت نیست‌.

این کارشناس صنعت می‌گوید: رییس کل بانک مرکزی باید بیاید شفاف توضیح دهد که به عنوان مثال نرخ دلار در بودجه سه هزار و 600 تومان است و ما می‌خواهیم نرخ مبادله‌ای را به این رقم برسانیم‌. وقتی این توضیحات داده نمی‌شود، بازار شایعه داغ می‌شود‌. از آنجا که بازار ارز در داخل کشور یک بازار ملتهب و شایعه‌پذیر است، به همین دلیل این شایعات باعث می‌شود نرخ دلار آزاد هم به سرعت افزایش پیدا کند‌. یکی از راهکارهایی که دولت می‌تواند بازار را تنظیم کند غیر از اینکه دلار را تزریق کند، این است که بیاید به صورت شفاف سیاست‌های خودش را اعلام کند‌. وقتی همه این سیاستگذاری‌ها مبهم و نامشخص است، همانند این است که در تاریکی قدم برمی‌داریم و نمی‌دانیم به کجا می‌رسیم‌.

بنابراین حداقل کاری که مسوولان بلندپایه اقتصادی و ارزی کشور می‌توانند بکنند، این است که توضیح دهند سیاست ارزی‌شان تا پایان سال چیست‌. آیا ارز کشور کمتر شده یا فروش نفت کاهش داشته است یا همه اینها تنها برای اجرای سیاست دولت است که نرخ ارز را به آن چیزی که بودجه تصویب کرده، برسانند‌. این توضیح حق مسلم فعالان اقتصادی است و یکی از ارکان منشور اخلاقی رییس‌جمهور که همه وزرا در آغاز به کار دولت قسم خوردند این بود که اطلاعات به صورت شفاف در اختیار همه قرار گیرد‌.

منبع: جهان صنعت

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 3. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 4. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 5. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 6. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 7. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 8. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

 9. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 10. درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریکا

 11. صادرات برق تا پایان شهریور صفر است/قطعی برق بر اساس جدول اعلام شده

 12. بزرگداشت شاهچراغ(ع) در شیراز  

 13. کاخ سفید خبر داد: ترامپ از پوتین برای سفر به واشنگتن دعوت کرد

 14. اروپایی‌ها با طناب موساد به چاه منافقین رفتند

 15. سومین کنفرانس امنیتی تهران در بهمن ماه 1397 برگزار می شود

 16. وزارت دفاع یمن: هیچ نقطه‌ای از ائتلاف متجاوز سعودی دور از دسترس یگان پهپادی یمن نیست

 17. شریعتمداری: ظرفیت ۱۱۰ میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره‌برداری است

 18. رییس فیفا به تیم داوری ایران چی گفت؟/ فغانی: رونالدو فوق العاده مغرور است

 19. بیشتر آمریکایی‌ها از دیدار ترامپ با پوتین راضی نیستند

 20. یووه به کمک رونالدو تمام بلیت‌های فصل جدید را پیش فروش کرد!

 21. معارفه لوییس انریکه به عنوان مربی تیم ملی اسپانیا  

 22. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 23. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 24. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 25. اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت/ ممنوعیت ورود موتور و کامیون به تونل‌های شهری

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 5. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 6. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 7. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 8. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 9. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 10. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 11. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 12. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 13. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 14. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 15. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 16. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 17. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 18. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 19. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 20. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 21. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 22. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 23. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 24. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

 25. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 9. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 10. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 11. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 12. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 13. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 14. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 15. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 16. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 17. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 18. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 19. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 20. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 21. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 22. انحصار، آفت بازار وکالت

 23. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 24. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 25. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

پربحث‌های اخیر

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 3. صادرات برق تا پایان شهریور صفر است/قطعی برق بر اساس جدول اعلام شده

 4. ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت‌های بزرگ برای ایران است

 5. شریعتمداری: ظرفیت ۱۱۰ میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره‌برداری است

 6. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 7. شافعی تاکید کرد: پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی

 8. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 9. صنعت برق کشور و چند نکته

 10. ۴۸.۵ درصد پول گندم‌کاران پرداخت شد/ کاهش ۱۴ درصدی خرید گندم

 11. اجرای یک طرح،بدون برنامه/محدودیت کشت برنج کشاورزان را سرگردان کرد

 12. کره‌ای‌ها برای معافیت خرید نفت ایران به آمریکا رفتند

 13. پیمان‌های پولی؛ ازحرف تاعمل/ ضرورت عملی‌شدن سوآپ ارزی ایران وروسیه

 14. هنوز وامی برای اشتغال روستایی پرداخت نشده است/ هشدار نسبت به انحراف منابع و فساد+جدول

 15. پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 4. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 5. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 6. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 7. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 8. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 9. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 10. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 11. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 14. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 15. ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت‌های بزرگ برای ایران است

 16. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 17. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 18. پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

 19. وزیر صنعت: ورود ۱۳۳۹ قلم کالا به کشور ممنوع شد

 20. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 21. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 22. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 23. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 24. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 25. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 4. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 5. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 6. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 7. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 8. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 9. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 10. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 11. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 12. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 13. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 14. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 15. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 16. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 17. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 18. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 19. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 20. آقای «خ» کجاست؟

 21. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 22. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 23. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 24. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 25. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

آخرین عناوین