داور شهرآورد ۸۵ پایتخت از جراحی زلزله‌زدگان کرمانشاه می‌گوید

گروه اجتماعی الف،   3960829117

دکتر بیژن حیدری ــ جراح ارتوپد بیشتر از همه ما را به‌یاد داوری شهرآورد پایتخت می‌اندازد، او می‌گوید در حوزه ورزشی این سؤال را از اومی‌پرسند: تفاوت قضاوت در ورزش و انجام عمل جراحی چیست؟

عکس11

به گزارش تسنیم، نام دکتر بیژن حیدری ــ جراح ارتوپد بیمارستان بعثت و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان، بیشتر از همه ما را به‌یاد داوری هشتاد و پنجمین شهرآورد پایتخت می‌اندازد. اما او به‌رغم اینکه چهارشنبه هفته گذشته و همزمان با وقوع زلزله غرب کشور باید در آبادان بازی دو تیم صنعت نفت و پیکان را سوت می‌زد، با هماهنگی فدراسیون فوتبال و کمیته داوران، در بیمارستان بعثت همدان ماند و به خدمت‌رسانی به مصدومان زلزله غرب کشور پرداخت. براین‌اساس گفتگو با دکتر حیدری را در زیر بخوانید:

مختصری از خودتان بگویید.

 دکتر بیژن حیدری هستم. به‌عنوان جراح ارتوپد در بیمارستان بعثت همدان و به‌عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی همدان فعالیت دارم، علاوه بر این، داور فوتبال و یکی از داوران الیت (نخبه) ایران در آسیا نیز هستم.

در خصوص عمل‌های جراحی‌تان برای مصدومان زلزله غرب کشور بگویید.

فکر می‌کنم که باید همکاران ما که در کرمانشاه و سرپل ذهاب حضور داشتند، صحبت کنند اما در بیمارستان بعثت همدان هم همکاران ما از پزشکان و پرستاران تا مسئولان دانشگاه علوم پزشکی همدان، زحمات زیادی کشیدند و من هم به‌عنوان نماینده کوچکی از این دانشگاه و پزشکانی که به ارائه خدمات به مصدومان پرداختند، می‌توانم صحبت کنم اما همکاران پزشک و پرستار ما در مناطق زلزله‌زده حضور یافتند و صحنه‌های دلخراشی را دیدند و زحمات بیشتری نسبت به ما کشیدند و فشار به‌روی آنها بیشتر از ما بود.

زمان زلزله کجا بودید؟

یکشنبه‌شب در بیمارستان بعثت همدان، به‌عنوان پزشک مقیم حضور داشتم و در همان ساعات ابتدایی اعلام کردند که خسارات جانی در این حادثه زیاد است و احتمال بحران وجود دارد و با اعلام ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی همدان، تمام پرسنل و کادر درمانی بیمارستان بعثت همدان که مرکز تروما است، به‌حالت آماده‌باش درآمدند و اعمال جراحی غیراورژانسی روز دوشنبه لغو شد و بیماران غیراورژانسی، ترخیص شدند و 300 تخت بیمارستانی برای مصدومان اعزامی از استان کرمانشاه، آماده شد.

چند مصدوم به بیمارستان بعثت همدان اعزام شد؟

از روز دوشنبه تاکنون، 125 مصدوم و بیمار از زلزله غرب کشور به بیمارستان بعثت همدان اعزام شدند و خدمات درمانی و تخصصی برای تمامی مصدومان و اعمال جراحی و اقدامات درمانی مورد نیاز برای آنها انجام شده است و شاید برای تعداد بسیار محدودی از مصدومان به‌دلیل فراهم نبودن شرایط، هنوز اعمال جراحی انجام نشده باشد و تمام همکاران ما در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی همدان و بیمارستان بعثت، تلاش خود را کردند تا بخشی از درد، رنج و دغدغه مصدومان و خانواده‌های آنها را کاهش دهند.

نظر شما در مورد بسیج مردمی برای کمک به مناطق زلزله‌زده چیست؟

خدا را شکر می‌کنیم که ترافیک سنگینی از نوع‌دوستی در کشور، به راه افتاده و استان همدان هم مانند مردم کشور، به‌کمک مناطق زلزله‌زده شتافتند. در همدان، برخی از هتل‌های 4ستاره و مهمانسراها برای پذیرایی و خدمات رایگان از مصدومان زلزله غرب کشور، اعلام آمادگی کردند. در نزدیکی بیمارستان بعثت همدان، خوابگاهی متعلق به تربیت بدنی استان همدان وجود دارد که با تمام امکانات برای اسکان همراهان مصدومان این حادثه، آماده شد و بسیاری از مردم همدان می‌آمدند و می‌گفتند که "همراهان مصدومان می‌توانند به منازل ما بیایند" و یا می‌خواستند که به‌عنوان همراه، از مصدومان مراقبت کنند و این‌ها صحنه‌های قشنگی از اتحاد مردم است. دوست نداریم که در کشور حوادثی مانند زلزله رخ دهد اما نوع‌دوستی در ذات تمام مردم ایران وجود دارد و ما به نوع‌دوستی، شهرت داریم.

از چه‌زمانی در بیمارستان بعثت حضور داشتید؟

از روز یکشنبه تا صبح امروز در بیمارستان بعثت همدان حضور داشتم و فقط یک شب برای استراحت به منزل رفتم و بقیه روزها را در بیمارستان حاضر بودم و خیلی سخت است که در شرایط عادی، 5 یا 6 روز در بیمارستان حضور داشته باشید و اعمال جراحی را انجام دهید اما وقتی صحنه‌های نوع‌دوستی را از مردم می‌دیدیم، انرژی ما هم مضاعف می‌شد و هیچ خستگی احساس نمی‌کردیم و من شاید دو شبانه‌روز را نخوابیدم و فردای آن روز احساس نمی‌کردم که نخوابیده‌ام بلکه حس می‌کردم که استراحت کاملی داشته‌ام.

خدمات ارائه‌شده به مصدومان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خدا را شکر مصدومان از خدمات درمانی ارائه‌شده، رضایت کامل داشتند و با توجه به ثبت اطلاعات و شماره‌های تماس مصدومان در بیمارستان بعثت همدان سعی کردیم که برای ویزیت‌های بعد از اعمال جراحی، ما به کرمانشاه یا سرپل ذهاب سفر کنیم زیرا انتقال یک مصدوم ارتوپدی و طی مسافت 300کیلومتری از سرپل ذهاب تا همدان، بسیار دشوار است.

وزیر بهداشت هم دستور داده که هر هفته یک تیم درمانی از دانشگاه‌های علوم پزشکی به مناطق زلزله‌زده اعزام شوند.

بله، خوشبختانه دکتر هاشمی دستور داده که هر هفته یک تیم درمانی از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مناطق زلزله‌زده اعزام شوند تا این خدمات به‌طور مستمر به مصدومان و مردم این مناطق ارائه شود و ما هم تصمیم گرفتیم که قبل از اینکه دانشگاه علوم پزشکی همدان بخواهد مکلف شود، یک روز در هفته آینده در یکی از مراکز درمانی کرمانشاه و سرپل ذهاب حضور داشته باشیم و اقدامات بعد از اعمال جراحی و ویزیت‌ها را آنجا انجام دهیم.

خودتان چند عمل جراحی انجام دادید؟

اگر بخواهیم دقیق و با جزییات بگویم، نمی‌توانم اما روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و پنج‌شنبه به‌عنوان پزشک مقیم و روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه به‌عنوان کمک به همکاران در بیمارستان بعثت همدان حاضر شدم و بیش از نیمی از مصدومان، بیماران من بودند و برای بیش از یک‌سوم از آنها، اعمال جراحی را انجام دادم اما تمام همکاران ما در گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی همدان، خدمات بسیار زیادی داشتند و همه آنها برای ارائه خدمات و انجام اعمال جراحی حتی در روزهای غیرکاری، از همدیگر سبقت می‌گرفتند و خدا را شاکریم که از نظر ارائه خدمات به بیماران، هیچ مشکلی نداشتیم.

سؤال آخر؛ قضاوت سخت‌تر است یا نجات جان بیماران؟

همیشه در حوزه ورزشی این سؤال را از من پرسند که تفاوت قضاوت در یک مسابقه ورزشی و انجام عمل جراحی چیست که می‌گویم اشتباه در یک مسابقه ورزشی و عمل جراحی، ممکن است خیلی سخت تمام شود. در بازی شهرآورد پایتخت اگر در صدم ثانیه یک اشتباه کوچک کنید، ممکن است ‌40ــ30‌ میلیون نفر از مردم کشور و هواداران هر یک از این تیم‌ها را آزرده‌خاطر کنید و جان بیمار هم همین است که اگر یک لحظه اشتباه کنید، ممکن است سلامت او، برگشت‌ناپذیر باشد بنابراین اولین اشتباه در هر دو مورد، می‌تواند آخرین اشتباه باشد. در مورد قضاوت در مسابقه فوتبال، ممکن است فرصت‌های دیگری در آینده وجود داشته باشد اما در مورد بیمار، فرصتی برای جبران وجود نخواهد داشت و همیشه نهایت سعی خودم را می‌کنم که در مورد قضاوت در فوتبال و اعمال جراحی، با آمادگی کامل از نظر روحی و جسمی حاضر شوم.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  12. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  14. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  15. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  16. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  17. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  18. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  19. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  20. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  21. غیزانیه از نمای نزدیک

  22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  23. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  24. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  25. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

  آخرین عناوین