سپینو-مگنت

هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

گروه اقتصادی الف،   3960825044 ۱۷ نظر، ۱ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

اظهارنظرهای غیرکارشناسی در مورد تخریب سازه‌های نقاط زلزله زده استان کرمانشاه که بنابرنظر کارشناسان معادل قدرت ۸ بمب هیروشیما بوده، بازهم پای تسویه حسابی را به یک فاجعه عظیم کشاند.

 
به گزارش مهر، تبعات و وخامت اوضاع زلزله ۷.۳ ریشتری ازگله به عنوان بزرگترین زلزله سال ۲۰۱۷ جهان آنچنان بالاست که جامعه جهانی با ابراز تاسف از این حادثه دلخراش که آمادگی خود را برای کمک به آسیب دیدگان اعلام کردند.

مردم مقاوم و مرزنشینان استان کرمانشاه با اوضاع این روزها بیگانه نیستند و آوارگی را چند دهه قبل در دوران دفاع مقدس هم با چشمان خود شاهد بوده اند و باز هم با جان و دل و دست خالی از آب و خاک و کیان این مملکت دفاع کردند و امروز این مردم قدرشناس وطن مزد پایمردیشان را با ارسال کمک های انسان دوستانه شان دادند که به اذعان مردم منطقه خیلی زودتر از کمک های دولتی به دستشان رسید.

اما حکایت مسئولان دولت و شخص رئیس جمهور که با گارد ویژه محافظانش سوار بر رخش سفیدش در جمع مردم زلزله زده سرپل ذهاب حاضر شد گله مندی مردم منطقه را به همراه داشت و در جواب فریادهای آنها باز هم به تسویه حساب سیاسی با دولت نهم و دهم پرداخت کاری که در این سالها بارها در هر حادثه ای تکرار کرد و خیلی دور از انتظار نبود.

رئیس جمهور در جمع مردم زلزله زده که انتظار رسیدگی به وضعیتشان توسط دولت را داشتند با استناد به تصاویر منتشر شده در فضای مجازی (یعنی شاید حتی خودشان شخصا از مناطق بازدید نداشته است) که دو ساختمان از مسکن مهر و شخصی که در کنار هم بودند و مسکن مهر تا حدی تخریب شده بود، گفت که "همه باید دقت کنیم که برخی از این ساختمان ها که از عمرشان خیلی نگذشته برخی هم که دولتی درست شده چرا اینجوری شده به چه دلیل است؟ ".

روحانی ادامه داد: «ما الان می بینیم یک ساختمان اینجاست یک ساختمان آن طرف،  کنار هم و ساختمانی که به طور دولتی ساخته شده یا تعاونی الان به این حالت درآمده و ساختمانی که مردم خودشان درست کرده اند با دست خودشان در برابر همین زلزله سالم مانده است. معلوم است پس اشکالاتی وجود داشته، اما  این اشکالات از طریق چه کسانیاست، نظار ما مشکل دارند، مهندسین ما مشکل دارند یاآنهایی که مسئول شدن برای ساختن ساختمان؟»

وی ادامه داد: : «اینها مسائلی هست که دنبال خواهیم کرد، باید دنبال کنیم، باید مقصران را پیدا کنیم، مردم منتظر این هستند که مقصران را معرفی کنیم و این کار را خواهیم کرد».

و رییس جمهور در این بین به نوعی به تسویه حساب سیاسی ای دامن زد که یک روز قبل از سفر وی در رسانه های مجازی مطرح شد و توسط کاربران به شدت دست به دست شد و قبول سخنان رئیس جمهور را برای مردمی که در بطن حادثه نیستند راحت تر کرد.

اما عکس های خبرنگار مهر، به وضوح وضعیت دو ساختمان را نشان می دهد که در کنار هم قرار دارند، یکی ساختمان مسکن مهر است و دیگری منزلی شخصی است.

در این عکس ساختمان شخصی به طور کامل تخریب شده ولی ساختمان مسکن مهر با وجود اینکه تعداد طبقاتش هم بیشتر است سرپا مانده و دیواره های جلویش که نازک تر هستند فروریخته است و این هم سندی که رئیس جمهور می تواند آنرا ببینید و مقایسه کند.

زلزله اخیر هر سازه ای را می تواند ویران کند

عضو نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن ابراز تاسف در خصوص این حادثه دلخراش اظهار داشت: این زلزله در غرب ایران طی ۱۲۰ سال اخیر بی سابقه است.

بیژن کلهرنیا افزود: اولین نکته در مورد این زلزله شدت آن است که ۷.۳ ریشتر بوده و به حدی بزرگ است که اصلا نمی توان در مورد مقاومت این سازه در برابر آن صحبت کرد و هر سازه ای را ویران می کند چه مسکن مهر و چه غیر مهر.

وی تصریح کرد: در واقع بیشتر مسئولیت خرابی ها متوجه شدت زلزله است که معادل ۸ بمب اتم هیروشیماست و این قدرت را دارد که هیچ سازه ای نمی تواند در برابر آن مقاومت کند.

علت سالم ماندن برخی ساختمان ها چیست؟

عضو نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه با بیان اینکه اگر ساختمانی سالم مانده عجیب است، گفت: البته علت اینکه برخی ساختمان ها تخریب نشده است این نیست که سازه اش خوب بوده بلکه این سازه با ارتعاشات و طول موج و فرکانس زلزله همنواخت و یکسان بوده است.

کلهرنیا بیان داشت: ساختمان های کوتاه و به شکل مکعب مستطیل آسیب نمی بینند و اگر ارتفاع داشته باشند تمام نیروها را طبقات بالای آن به خودش می گیرد و به طبقات پایین منتقل می کند و طبقات پایینی بیشتر آسیب می بینند.

این مقام مسئول با تصریح اینکه چون مسکن مهرهایسرپل ذهاب بیشتر آسیب دیده اندنمی توان این موضوع را به سازه های بد مربوط دانست، گفت: این ساختمان ها تنها ساختمان های بلند منطقه بوده اند و ساختمان های بلند دیگری در آنجا نیست بنابراین بیشترین آسیب هم دیده اند.

عضو نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه افزود: اگر ساختمان های بلند دیگری در این منطقه بودند غیر از مسکن مهر همین اتفاق نیز برای آنها می افتاد.

وی با اشاره به اینکه این ساختمان ها بدون مطالعات زمین شناسی و زلزله شناسی ساخته شده اند، خاطرنشان کرد: البته مشکلاتی هم در این ساختمان ها وجود دارد مثل اسکلت بتن آنها که غلط است چون بتن تردشکن است و در اثر نیرو خرد می شود، برای مناطق زلزله خیز اسکلت های فلزی توصیه می گردد چون این اسکلت دچار کمانش می شود اما خرد نمی شود.

مسکن های مهر سرپل ذهاب باید با تمهیدات مهندسی بازسازی شوند

کلهرنیا با بیان اینکه ساختمان های مسکن مهر سرمایه هایی است که نباید به ویرانه تبدیل شوند، گفت: باید آنها را دوباره درست کرد و بزرگترین مشکل آنها این است که دیواره های برشی ندارند.

این کارشناس ادامه داد: یکی از اجزای سازه که باید این فشار را تحمل می کرد همان دیوارهای برشی است که در این ساختمان ایجاد نشده و حالا با یک مهندسی جدید و برنامه ریزی مسئولانه باید آنها را درست کرد.

بازسازی و مقاوم سازی روستاها کجا رفته است

وی بیان داشت: متاسفانه بیشتر به شهرهای زلزله زده پرداخته می شود و خبری از روستاها نیست در حالیکه در روستاها وضعیت وخیم تر است.

عضو نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه ادامه داد: در این سالها بازسازی و مقاوم سازی روستاها کجا صورت گرفته است و اثرات آن کجاست چرا باید ۱۰۰ درصد روستاها تخریب شود.

به گزارش مهر، دولت در این شرایط بحران را به کلی فراموش کرده است و به دنبال مقصر تخریب مسکن مهرهایی است که تنها دو کشته در آنها گزارش شده است.

کاش ریاست ستاد بحران کشور در این شرایط به دنبال برآوردن خواسته های حداقلی مردمی باشد که این روزها به خاطر کمبود امکانات کمک رسانی در سرما دارند باز هم کشته می دهند.

این زلزله هرچند تاوان بسیار بزرگی برای ما داشت و داغ بزرگتری را بر دلهایمان گذاشت اما به همه نشان داد که ما در مدیریت بحران ضعف های عدیده ای داریم که باید به دنبال رفع آنها باشیم نه پیدا کردن مقصر فرضی...

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۵۴۴۲۱۰:۲۷:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۲۵
در جواب فقط می گویم ژاپن
ناشناس۱۴۵۹۲۱۲۳:۴۲:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۲۵
بله، اگر این زلزله در ژاپن بیاد خرابی بسیار کمتر هست ولی چرا؟ دلیل این در آیین نامه هست. به دلایل اقتصادی در سطح کلان، سازه ها متناسب با دوره بازگشت زلزله و عمر بنا طراحی میشن. مثلا وقتی عمر ساختمان در ایران 40 سال است، این منطقی نیست که شما هزینه بسیار کنید و مصالح و تکنولوژی های پیشرفته را بکار ببرید که سازه طوری طراحی و اجرا شود که در برابر زلزله ای با دوره بازگشت 100 سال آسیبی نبیند، چون این بیشتر از طول عمر سازه هست و در این مدت این ساختمان خراب و دوباره ساخته خواهد شد و عملا شما پول و سرمایه کشور را هدر دادید. بنابراین برای چنین زلزله های شدیدی آیین نامه طراحی را براساس سطح عملکرد Life Safety یا ایمنی جانی در نظر میگیرد، تعریف این سطح عملکرد در آیین نامه این هست که سازه آسیب جدی خواهد دید و قابل سکونت نخواهد بود ولی نباید کسی کشته شود. یعنی اگر با این زلزله شدید، ساختمان هایی که آسیب شدید دیدن ولی قربانی ندادن، کاملا صحیح و طبق هدف آیین نامه طراحی و اجرا شدن. حالا شما میپرسید چرا تو ژاپن وقتی چنین زلزله ای بیاد آسیب جدی نمیبین. پاسخ مجددا مربوط میشود به دوره بازگشت زلزله و عمر سازه. در ژاپن بدیل تکنولوژی های بهتر و مصالح با کیفیت تر هم عمر سازه بهتری دارن و هم بدلیل واقع شدن در آن منطقه از جهان زلزله های شدید بیشتری را تجربه میکنن یعنی دوره بازگشت چنین زلزله ای اگر در ایران 100 سال است، در ژاپن 20 سال هست، خب به دلایل اقتصادی آنها باید هم آیین نامه طراحی داشته باشن که بر مبنای آن طراحی به گونه ای صورت بگیرد که ساختمان در برابر چنین زلزله شدیدی خراب نشود، چون اگر قرار باشد ساختمانی که عمر مفید 70 ساله دارد، در منطقه ای قرار بگیرد که هر 20 سال یکبار زلزله شدید بیاد و آن ساختمان خراب شود، این یعنی ضرر هنگفت به اقتصاد کشور.
ناشناس۱۴۵۴۶۲۱۱:۰۸:۴۳ ۱۳۹۶/۸/۲۵
تفکر مهندسی که بگه اگر ساختمانی سالم مانده عجیب است!!!! رو باید گل گرفت چطور مثلا تو ژاپن با زلزله 7 ریشتری همه جا سالم میمونه؟
ناشناس۱۴۵۸۱۲۱۹:۲۲:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۲۵
برادر من ایران هیچ ربطی به ژاپن ندارد لطفا خواهشا این را ملت بفهمید سطح اموزش و پرورش سطح دانشگاه سطح مدیریت و برنامه ریزی سطح وزارت خانه سطح هزینه های انجام شده سطح نگهداری ساختمان بعداز ساخت سطح فرهنگ مردم جامعه برادر عزیز نقشه ی ساختمان مسکونیت را داری نقشه تاسیسات خانه ات را داری نقشه برق ساختمانت را داری ایا سازنده تعهدی برای عمر ساختمان به شما داده است ایا قانون گذار چنین حقی برای ما لحاظ کرده است شما مثل اینکه خبر ندارید که اساسا ما علم را قبول نداریم مهندس که جای خود دارد رونسانسی باید اتفاق بیفتد
محسن۱۴۵۵۱۷۱۲:۳۵:۱۹ ۱۳۹۶/۸/۲۵
توقع داشتیم که نظر کارشناسی ارائه بدهند نه اینکه دفاع بکنند خرابی در زلزله تابع شدت ، مدت ، فاصله از مرکز زلزله ، عمق مرکز زلزله و جهت ارتعاشات است توجه شود که واحد بیان شدت زلزله ریشتر لگاریتمی بوده و زلزله ای با قدرت 8 ریشتر ؛ ده برابر قوی تر از زلزله ای به قدرت 7 ریشتر است در خصوص استحکام و یا عدم استحکام مسکن مهر ؛ باید کار کارشناسی دقیقی انجام شود و سپس اظهار نظر شود
ناشناس۱۴۵۵۳۸۱۳:۰۰:۴۶ ۱۳۹۶/۸/۲۵
آخه بیسوادی هم حدی داره!!! عمق زلزله هم خیلی مهم است.. خدا رحم کرد که کانون زلزله عمق 23 کیلومتری زیر زمین بوده؛ و گرنه که ایران الان با خاک یکسان شده بود.
ناشناس۱۴۵۶۱۶۱۵:۱۱:۵۲ ۱۳۹۶/۸/۲۵
زلزله سطحی خسارت بیشتره و گستردگی کمتر عمقی تر خسارت کمتره و گستردگی بیشتر منظور از گستردگی هم مناطق تحت تاثیر است. ولو به اندازه احساس لرزش خسارت هم به خیلی عوامل از جمله شکل لرزش و مقاومت تاسیسات بستگی دارد. پس هیچوقت زلزله ای که کل ایران حس کنه خسارت زیاد ایجاد نمیکنه... مگر زلزله قیامت
ناشناس۱۴۵۵۷۸۱۴:۰۵:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۲۵
ایکاش در این مواقع حداقل به حرف دل متخصصین سازه و مجریان طرحهای عمرانی کمی توجه میشد ، اینکه ما پس از این حوادث دلخراش فقط تا مدتی همدیگر را متهم کنیم و بعد هم همه چیز فراموش شود بزرگترین ظلمی است که به ملت و کشورمان میکنیم . ما باید از مدیریت کشور بپرسیم : چرا در سیزده سال گذشته بدنه کارشناسی کشور اینقدر تخریب شد در تمام پروژه های بزرگ مهندسان مشاور حذف و یا حضورشان بسیار کمرنگ شد در حالیکه نظارت مستمر و عالیه بر پروژه های دولتی ضامن کیفیت و استاندارد بودن آنهاست . وقتی مدیران اجرائی دستگاهها فقط بدنبال اجراء پروژه با کمترین مبلغ ممکن هستند چه جائی برای رسیدن به کیفیت میماند. وقتی مدیران انجام مطالعات پروژه را امری زائد ، وقتگیر و هزینه بر میدانند و از دانش کافی در مسائل فنی و تخصصی برخوردار نیستند چه انتظاری از جامعه مهندسی کشور میتوان داشت. آیا زمان آن نرسیده که تخصص و تجربه و احساس وظیفه را مهمترین معیار انتخاب مدیران کشور نمائیم.
ناشناس۱۴۵۶۱۴۱۵:۰۸:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۲۵
ای بابا در عکسها چندین خانه هستند که سالم هستند حتی شیشه هایشان هم نشکسته حالا انچه شما ساختید بله قدرت تحمل ندارد وگرنه انکه شاه ساخته بعد از 50 سال چرا سالم است
ناشناس۱۴۵۶۱۹۱۵:۱۶:۴۳ ۱۳۹۶/۸/۲۵
مسکن مهر خوب ساخته نشده متاسفانه.. یه واقعیته نیازی به حرف رییس جمهور و بحث و جدل شما نداره. چیزی بنویسید که .. مردم... رو از دست ندید و از اون بالاتر رضایت خداوند از قلم و قضاوتتون
ناشناس۱۴۵۶۵۳۱۵:۵۹:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۲۵
من هیچی نمیگم.خداوکیلی این جمله رو بخونید: "البته علت اینکه برخی ساختمان ها تخریب نشده است این نیست که سازه اش خوب بوده بلکه این سازه با ارتعاشات و طول موج و فرکانس زلزله همنواخت و یکسان بوده است." انصافا این کارشناس محترمی که این رو گفته باید بهش جایزه نوبل داد.یعنی طرف در حد مقاومت مطالح و ارتعاشات هم بلد نیست.خدا بخیر کنه!
ناشناس۱۴۵۶۷۳۱۶:۲۱:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۲۵
بس کنید دیگه
ناشناس۱۴۵۶۷۵۱۶:۲۴:۴۱ ۱۳۹۶/۸/۲۵
من برداشت خودم و در مورد این متن داشتم که شاید مغرضانه باشه، اما به شدت توصیه می کنم این تحلیل رو به یکی از اساتید برتر دانشگاهی نشان داده و نظر ایشون را راجع به این تحلیل دریافت کنید.
مهدی۱۴۵۷۵۰۱۸:۰۱:۵۲ ۱۳۹۶/۸/۲۵
وقتی شما عضو نظام مهندسی ساختمان باشی تعجبی هم نداره که ساختمونهای ساخته بشه که نتونن در برابر زلزله مقاومت کنن و این حرف که چنین زلزله ای "هر سازه ای را ویران می کند" مشت محکمی بود بر دهان مهندسین ژاپنی که برج های های بلند مرتبه شون در برابر زلزله تا 8 ریشتر هم مقاوم هستن و امتحان پس دادن. دست مریزاد مهندس
م.ر.از دانشگاه خوارزمی۱۴۵۷۷۳۱۸:۲۴:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۵
نظر کارشناس عزیزمان را به صفحه ۴۷ کتاب ساختمانهای مقاوم در مقابل زلزله (مینورو واکابایاشی) جلب می کنم که می گوید چنانچه فرکانس طبیعی سیستم (ساختمان)با فرکانس بار(زلزله) یکی شود پدیده تشدید پیش آمده و این یعنی جابجایی سیستم به سمت بینهایت میل کرده و تخریب سازه پیش می آید. نظر کارشناس عزیز : دلیل عدم تخریب ساختمانهااینستکه:این سازه با ارتعاشات و طول موج و فرکانس زلزله همنواخت و یکسان بوده است!!!
ناشناس۱۴۵۷۹۰۱۸:۵۶:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۵
چرا بعضی ها به جای درس گرفتن از حوادث همیشه دنبال سنبل کردن هر رخدادی بر می آیند؟
ناشناس۱۴۵۸۰۵۱۹:۱۳:۰۵ ۱۳۹۶/۸/۲۵
اگر اقاى روحانى حرفهايش سياسى بود. انوقت شما تمام علم مهندسي و محاسبات دقيق ضد زلزله را برأي نميدانم چى زير سوال ميبرى.
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 3. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 4. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 5. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 6. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 7. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 8. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

 9. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 10. درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریکا

 11. صادرات برق تا پایان شهریور صفر است/قطعی برق بر اساس جدول اعلام شده

 12. بزرگداشت شاهچراغ(ع) در شیراز  

 13. کاخ سفید خبر داد: ترامپ از پوتین برای سفر به واشنگتن دعوت کرد

 14. اروپایی‌ها با طناب موساد به چاه منافقین رفتند

 15. سومین کنفرانس امنیتی تهران در بهمن ماه 1397 برگزار می شود

 16. وزارت دفاع یمن: هیچ نقطه‌ای از ائتلاف متجاوز سعودی دور از دسترس یگان پهپادی یمن نیست

 17. شریعتمداری: ظرفیت ۱۱۰ میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره‌برداری است

 18. رییس فیفا به تیم داوری ایران چی گفت؟/ فغانی: رونالدو فوق العاده مغرور است

 19. بیشتر آمریکایی‌ها از دیدار ترامپ با پوتین راضی نیستند

 20. یووه به کمک رونالدو تمام بلیت‌های فصل جدید را پیش فروش کرد!

 21. معارفه لوییس انریکه به عنوان مربی تیم ملی اسپانیا  

 22. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 23. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 24. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 25. اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت/ ممنوعیت ورود موتور و کامیون به تونل‌های شهری

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 5. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 6. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 7. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 8. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 9. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 10. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 11. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 12. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 13. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 14. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 15. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 16. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 17. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 18. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 19. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 20. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 21. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 22. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 23. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 24. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

 25. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 9. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 10. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 11. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 12. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 13. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 14. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 15. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 16. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 17. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 18. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 19. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 20. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 21. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 22. انحصار، آفت بازار وکالت

 23. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 24. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 25. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

پربحث‌های اخیر

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 3. صادرات برق تا پایان شهریور صفر است/قطعی برق بر اساس جدول اعلام شده

 4. ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت‌های بزرگ برای ایران است

 5. شریعتمداری: ظرفیت ۱۱۰ میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره‌برداری است

 6. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 7. شافعی تاکید کرد: پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی

 8. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 9. صنعت برق کشور و چند نکته

 10. ۴۸.۵ درصد پول گندم‌کاران پرداخت شد/ کاهش ۱۴ درصدی خرید گندم

 11. اجرای یک طرح،بدون برنامه/محدودیت کشت برنج کشاورزان را سرگردان کرد

 12. کره‌ای‌ها برای معافیت خرید نفت ایران به آمریکا رفتند

 13. پیمان‌های پولی؛ ازحرف تاعمل/ ضرورت عملی‌شدن سوآپ ارزی ایران وروسیه

 14. هنوز وامی برای اشتغال روستایی پرداخت نشده است/ هشدار نسبت به انحراف منابع و فساد+جدول

 15. پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 4. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 5. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 6. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 7. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 8. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 9. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 10. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 11. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 14. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 15. ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت‌های بزرگ برای ایران است

 16. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 17. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 18. پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

 19. وزیر صنعت: ورود ۱۳۳۹ قلم کالا به کشور ممنوع شد

 20. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 21. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 22. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 23. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 24. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 25. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 4. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 5. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 6. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 7. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 8. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 9. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 10. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 11. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 12. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 13. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 14. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 15. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 16. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 17. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 18. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 19. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 20. آقای «خ» کجاست؟

 21. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 22. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 23. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 24. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 25. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

آخرین عناوین