برجام موشکی و پالس های شکننده داخلی

گروه سیاسی الف،   3960822106 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
برجام موشکی و پالس های شکننده داخلی

از روزی که مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 آغاز شروع شد سیاست جمهوری اسلامی بر این امر استوار شده بود که صرفاً درباره برنامه هسته ای بحث و گفت و گو شود و مسائل دیگر نظیر سیاست های منطقه ای، تروریسم، برنامه موشکی و حقوق بشر در مذاکرات مطرح نشوند.

اما همیشه سیاست آمریکا، اروپا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی بر این پایه بنا نهاده شده که گام به گام مولفه های قدرت راهبردی ایران را محدود و از بین ببرند. بنا به همین دلیل بود که تقریباً از ابتدا مذاکرات هسته ای این گمانه مطرح می شد که احتمالاً بعد از رسیدن به توافق، دیگر پرونده های چالشی نیز باز خواهد شد.

به همین دلیل بود که رهبر معظم انقلاب با دوراندیشی در سخنرانی آغاز سال 95 به صراحت  طرح مسائلی مثل برجام 2،3،4 ، برجام منطقه‌ای و .... را در راستای تفکر تزریقی آمریکا به نخبگان کشور مبنی بر کوتاه آمدن در برابر آمریکا معرفی کردند. ایشان با ذکر این نکته که استکبار و به طور خاص آمریکا درصدد هستند «وانمود کنند ملّت ایران بر سر یک دوراهی قرار دارد و چاره‌ای ندارد جز اینکه یکی از این دو راه را انتخاب کند. آن دوراهی عبارت است از اینکه یا باید با آمریکا کنار بیایند، یا باید به‌طور دائم فشارهای آمریکا و مشکلات ناشی از آن را تحمّل کنند». این دوگانه را یک دوگانه غلط دانستند که نتیجه پذیرشش کنار آمدن با آمریکا «به‌معنای قبول تحمیل‌های آن دولت» خواهد بود.

اما نشانه هایی در حال بروز است که تحقق پیش بینی رهبر انقلاب در صورت عدم نظارت و پیشگیری دور از ذهن نباشد.

برجام موشکی و موضع قاطع رهبری

در هفته های اخیر مقامات کشورهای اروپایی علی الخصوص فرانسوی ها هم صدا با کنگره و ترامپ خواستار اضافه شدن پیوست موشکی به برجام یا شروع مذاکرات جدید در راستای محدودسازی برنامه موشکی ایران در قالب برجام 2 شده اند. در این راستا امانوئل مکرون آخرین بار هفته گذشته در جریان سفرش به کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت که برنامه موشکی بالستیک ایران نگران‌کننده است و باید مذاکرات درباره موشک‌های این کشور آغاز شود.

اما همزمان در داخل کشور نیز صداهایی شنیده می شود و یا مطالبی منتشر می شود که تلاش دارند اصرار غربی ها بر انجام مذاکرات موشکی با ایران را معقول و منطقی جلوه دهند و در مقابل رد این مذاکرات به مثابه ای اقدامی غیرعقلانی و توجیه ناپذیر قلمداد شود.

در این راستا یکی از روزنامه ها چند روز قبل با انتشار مطلبی تحت عنوان «اروپایی‌ها خواهان مذاکرات موشکی» نوشت: «مواضع اروپایی‌ها تا حدی خردمندانه به‌نظر می‌رسد. هم می‌خواهند که هیاهوی آمریکایی‌ها را ساکت کنند و هم نمی‌خواهند موضوع موشکی ایران به یک بحران غیر قابل بازگشت تبدیل شود... برد بیش از دوهزار کیلومتر در برنامه‌های ایران نیست. بهتر است که ما هم با آغاز مذاکره خطر جنگ و تحریم را از سر بگذرانیم. اگر مذاکره نکنیم ممکن است که اروپایی‌ها مواضع تند و تیز آمریکایی‌ها را در این مورد همراهی کنند.» نگارنده در ادامه مطلب تأکید می‌کند «عربستان نیز یکی از کشورهایی است که به طور مستقیم می تواند از سامانه موشکی ایران آسیب و لطمه جدی ببیند. بنابراین عربستان هم از این موضوع (مذاکره موشکی) حمایت می کند.»!

با وجود این که ایران همیشه عنوان کرده قابلیت های دفاعی و نظامی اش هیچ کشوری را تهدید نمی کند و قابل مذاکره نمی باشد  اما درباره این مطلب و کلا نگاه افراد، گروه ها و جریاناتی که دایما در پی القای انجام مذاکره برای جلب رضایت کشورهای غربی می باشند باید به نکاتی اشاره کرد:

- در منطقه‌ای که کشورهای آن  قراردادهای تسلیحاتی هنگفتی با آمریکا، انگلیس، فرانسه و ... بسته اند و از زمان روی کار آمدن ترامپ مسابقه تسلیحاتی به صورت فوق العاده تشدید شده چرا همیشه عده ای در داخل همنوا با خارج پیشنهادهایی در راستای خلع سلاح ایران ارائه می دهند؟ از طرف دیگر واقعا اگر کشورهای غربی به فکر صلح و امنیت منطقه هستند چرا به رژیم صهیونیستی که به انواع و اقسام جنگ افزارها و سلاح ها متعارف و غیرمتعارف گاهاً از طرف خود غربی ها مجهز شده ، هیچ گونه فشاری وارد نمی شود. این در حالی است که در نیم قرن اخیر در بیشتر جنگ ها و درگیری های این منطقه همیشه این رژیم نقش آشکار یا پنهان داشته است.

- نکته ای که در یادداشت فوق برای منطقی بودن مذاکره جدید به آن استناد شده این است  که« با آغاز مذاکره خطر جنگ و تحریم را از سر بگذرانیم». این همان استدلال سست و ضعیفی است که قبلاً نیز در جریان مذاکرات هسته ای بارها به آن استناد شده بود. اما یک بار برای همیشه بهتر نیست مشخص شود درباره چند موضوع دیگر باید مذاکره کرد و امتیاز داد تا غربی ها از فشارهای مدام خود دست بردارند و سایه جنگ برای همیشه از سر ایران کنار برود؟ آیا « دور کردن سایه جنگ» نمی رود به حربه و مستمسکی تبدیل شود تا هر بار با استناد به آن، زمینه مذاکرات و امتیاز گیری های جدید فراهم شود.

- در حالی که غربی ها خود مجهز به انواع و اقسام موشک های پیشرفته و فوق پیشرفته می باشند که مسافت بسیار بیشتری از موشک های ایران طی می کنند چه لزومی دارد در این باره فقط ایران تحت فشار قرار گیرد. اگر قرار بر زندگی در جهانی صلح آمیز می باشد آیا نباید آمریکا و کشورهای اروپایی که اکثر جنگ ها و درگیری ها در دنیا از دخالت های آن بوجود آمده در این زمینه پیش قدم شوند؟ آیا تلاش برای خلع سلاح و محدود کردن مرحله به مرحله قدرت ایران، توطئه ای برای حمله به آن نمی باشد؟

- انجام مذاکره در زمینه موشکی و مسائل دفاعی کشور در حالی  توسط برخی تجویز می شود که به اذعان بسیاری از دولتمردان، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا بسیاری از تعهدات مالی، بانکی و اقتصادی خود را در برجام انجام نداده است. پس کدام عقل سلیمی قبول می کند که دوباره اعتماد کند و مذاکرات جدیدی صورت گیرد.

گفتنی است ادعاهای جدید کشورهای غربی در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایران همواره تاکید داشته اند که برنامه موشکی تنها برای دفاع در برابر تهدیدات است. این اواخر حداقل دو بار رهبر معظم انقلاب بر این موضوع تاکید داشتند.

ایشان در جلسه 26 مهرماه که با نخبگان علمی داشتند تأکید کردند: در برجام دشمن القا می کرد اگر توافق حاصل شود دشمنی ها برطرف می شود، توافق کردیم اما دشمنی ها بیشتر هم شد. اکنون نیز باید توان دفاعی کشورمان را افزایش دهیم تا دشمنان گستاخ و جَری نشوند و به حمله و دست از پا خطا کردن، تشویق نگردند.

رهبر انقلاب افزودند: آنهایی که موشک و سلاح اتمی دارند ملت ایران را از داشتن موشک ۲ یا ۳ هزار کیلومتری نهی می کنند، این موضوع و دیگر مسائل مربوط به ایران به شما چه ربطی دارد؟

رهبری 3 آبان نیز در دانشگاه افسری امام علی(ع) گفتند: همان‌طور که قبلاً بارها اعلام کرده‌ایم و باز هم اعلام می کنیم، امکانات و قدرت دفاعی کشور قابل مذاکره و چانه‌زنی نیست و در خصوص ابزارهای دفاعی کشور و هر آنچه اقتدار ملی را تأمین یا پشتیبانی می‌کند، هیچ‌گونه چانه‌زنی و معامله‌ای با دشمن نداریم و راه اقتدار را با قوت به پیش خواهیم برد.

البته رئیس جمهور محترم نیز در این باره موضع قاطعی داشته اند. حسن روحانی 7 آبان در جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی نیرو و علوم تاکید کرد: «شما بدانید ما موشک را ساختیم، می‌سازیم و خواهیم ساخت و این با هیچ یک از مقررات بین‌المللی در تناقض نیست؛ با قطعنامه 2231 در تضاد نیست. ما راه دفاع‌، منافع‌ و امنیت ملی‌مان را با همه قدرت ادامه خواهیم داد و بدخواهان و دشمنان باید بدانند هر نقض عهدی بکنند به ضررشان خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران پاسخ قاطعی را به آنها خواهد داد».

در نهایت باید گفت بدون شک این انتظار حداقلی از رسانه ها، جریانات سیاسی و دانشگاهی ها وجود دارد که در موضوعات ملی و دفاعی که نیاز به اجماع وجود دارد از بحث های تفرقه افکنانه که می تواند جامعه را نیز دچار شکاف و تشتت کند دوری شود. این در حالی است که عقلانیت حکم می کند در اوضاع بحرانی منطقه توجه ویژه ای بر افزایش توانایی دفاعی کشور شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۳۰۴۱۱۳:۵۷:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
تحریم ها ۴ دسته هستند و ۱ دستش هسته ای بود که با برجام هسته ای حل شد. چرا نشه برجام موشکی انجام داد و با غربی ها مذاکره کرد و فهموند هدف ما برای دفاع از کشور است نه حمله به جای دیگر- همونطور که درمورد هسته ای فهموندیم هدفمون صلح آمیز است و به رسمیت شناختند
ناشناس۱۴۳۱۲۹۱۵:۱۵:۴۱ ۱۳۹۶/۸/۲۲
واقعا فکر میکنید اونها "نمی فهمند"؟
محمود۱۴۳۱۳۷۱۵:۲۳:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
واقعاً که عجیب هستیم. ما هنوز حقمون رو در مورد هسته ای کامل دریافت نکردیم. بعضی از ما حواسمون نیست شاید هم سرباز بی جیره مواجب هستیم که نمیدونیم داریم با کی حرف می زنیم. اون ها با ما دشمن هستند. اونا واقعاً ما رو می کشن، واقعاً ما رو تحریم می کنن، واقعاً پاشون روی گلومونه که نفس نکشیم. هنوز دنبال اثبات حسن نیت هستیم! به جای اینکه همه ی تخم مرغ هامون رو دوباره تو سبد غرب بذاریم بهتر نیست بریم سراغ خودمون، تا امنیتمون رو هم از دست ندادیم؟!
ناشناس۱۴۳۱۴۸۱۵:۳۲:۴۹ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اهان! یعنی الان در مورد هسته ای فهمونده شده؟ تونستن بفهمونن؟ اونا اصلا بنا داشتن بفهمن؟ حالا شما نظرت چیه؟ میخوای کدوم بخش صنایع دفاعی رو تعطیل کنیم تا مستکبرا بهمون لبخند بزنن؟ میخوای کلا بیخیال صنایع دفاعی بشیم؟!
ناشناس۱۴۳۱۴۹۱۵:۳۳:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۲
حل شدو خوب اومدی!
ناشناس۱۴۳۱۵۱۱۵:۳۴:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
پس ان نقض برجام چیه که دولت و مجلس و ... دارن داد میزنن این معنی رسمیت شناختن هست؟؟؟
ناشناس۱۴۳۱۶۷۱۵:۴۸:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اگه اونا اهل فهم بودن که مشکل ما حل شده بود برادر, یادتون نمیاد همین یه ماه پیش باز میگن ایران برجامو نقض کرده هر روز تحریم جدید میذارن. همین مذاکرات مارو شوروری هم داشت و دونه دونه در مذاکرات مختلف مثل سالت و استارت و غیره عقب نشینی کرد, آمریکا هیچ کمکی بهش نکرد, لیبی و عراق صدام هم همین کارو کردن و سرنوشتشون اشغال نظامی توسط آمریکا. اونا خودشون میدونن هدف ما چیه فقط میخوان قدرت رو بگیرن, موشک یک سلاح متعارف دفاعی هست به اونا چه که ما موشک داریم؟ مگه ما میگیم چرا شما ۸۰۰۰موشک اتمی دارید؟ اگر قبول کنیم اسرار نظامی کشور لو میره و کشورهایی مثل عربستان هر چه بیشتر توهم حمله پیدا میکنن. امریکا از تحریم سود میبره, شما موشک رو بدی بره سود تحریم که از بین نمیره, بازم تحریم میکنه, دیگه قدرت دفاعم نداری خب بیشتر میان جلو امتیازهای حقوق بشری از دست دادن حزب الله و سایر متحدین منطقه ای, تحریک اقوام برای تجزیه کشور و غیره و غیره. مشکل اینه شما فکر میکنی دنیا دنیای متمدنی هست و آمریکا یک انسان متمدن و اهل گفتگو نشسته اونجا فکر میکنه ما داریم کار بدی میکنیم, در حالی که دنیای امروز با جنگل و چاله میدون تفاوتی نداره. ضمنا حتی اگر تحریم ها مطلقا برداشته بشه نه تورم حل میشه نه مسایل ارزی نه بیکاری نه چیز دیگه اینا همه مشکلات داخلیه, تا وقتی اقتصاد نفتی و دولتی و دلاری هست وضع ما همینه
ناشناس۱۴۳۱۷۵۱۵:۵۱:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۲۲
خب چطور اون زمانی که در باره صنعت هسته ای بحث میکردند از این چار دسته تحریم خبری نبود. حالا اینقدر داغ شده...
ناشناس۱۴۳۱۸۴۱۶:۰۰:۳۵ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اصلاح طلبان پیگیر همان کنسرت و ورود زنان به ورزشگاه باشند.. در این موضوعات استراتژیک دخالت نکنند..
امیرمحمد۱۴۳۱۹۹۱۶:۱۴:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۲۲
برجام نافرجام شد و به فرجام نرسید!!!ببخشید کجا مسئله هسته ای حل شد؟مگه تحریم ها سرجاش نیست؟مگه خود رییس جمهور نگفت:برجام نقض شده،دیگه پس کجا به سرانجام رسید؟
ناشناس۱۴۳۲۵۰۱۷:۲۰:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
!غربی ها همه این حرفهای شما را حفظ هستند و میدانند همه بهانه است و نقشه و کلک برای حمله به کشور.
حسین۱۴۳۵۴۳۰۱:۵۰:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۲۳
خوابی عزیز جان یا خودت را به خواب زده‌ای؟ موشک سلاح تهاجمی است این رو همه میدانند هر کشوری هم نیاز به قدرت تدافعی داره هم تهاجمی وگرنه همین فردا بهش حمله می‌کنند. علتی که کدخدا از حمله به ما می‌ترسه همین موشکهاست اگر کدخداترسها این رو هم بدن بره فردا حمله است برجام هم قرار بود تحزیمها را لغو کنه نه اینکه برچسب روی تحریمها را عوض کنه برجام شکست تاریخی غرب پرست ها و شل مکتب ها در ایرانه و در تاریخ خواهد ماند
بختیاری۱۴۳۵۵۸۰۴:۰۹:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۲۳
تحریم ها ۴ دسته هستند و ۱ دستش هسته ای بود که با برجام هسته ای حل شد. ببخشید شما از کارکنان سفارت یا وزارت خارجه کدوم کشور هستی؟؟؟؟
ناشناس۱۴۳۶۳۲۰۸:۳۳:۳۸ ۱۳۹۶/۸/۲۳
حالا که فهمیدند چه فرقی در رفتارشان پیدا شد آیا فشارها را کمتر کردند؟ آیا تحریمها برداشته شد؟ فراموش نکنید همسایه ما پاکستان سالهاست بمب اتمی دارد و کسی کاری بهش ندارد عربستان پیشرفته ترین تجهیزات را دارد و هر روز حمایت می شود ولی به ایران که می رسد باید به تمام معنا خلع سلاح شود
ناشناس۱۴۳۶۸۹۰۹:۴۲:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۳
شمایی که برجام های مختلف را به ملت تجویر می کنید جواب بدهید که چرا باید زیر بار انواع برجام برویم؟! وقتی دولت عربستان سالانه نزدیک به صدها میلیارد دلار تسیلحات تنها از آمریکا دریافت می کند چرا ما باید خود را در عین توانایی در ساخت، محدود به دولتهایی کنیم که حتی با پول هم حاضر به دادن تسلیحات حتی دست چندم به ما نخواهند شد؟؟؟!!! نمی دانم شما چند سال دارید ولی یادم هست که وقتی صدام شهرهای ایران و از جمله تهران را دایم با موشک مورد هدف قرار می داد ما فقط باید نظاره می کردیم!!!!! آیا برجام اول اجرا شده است که نابعالی از دو و سه و ... آن سخن می گویید همین الان کافیست به عنوان یک تاجر بخواهید جنسی را وارد یا صادر کنید مطمئن باشید به دلیل عدم همکاری بانکها کاملا ابتر خواهید بود!!!! خود من به عنوان یک صادر کننده الان نزدیک به6 سال است که پولهایم در بانک های خارجی گیر افتاده و موفق به برگرداندن آن به داخل نشده ام !!!! شما چگونه و با چه منطق عقلانی این حق را برای آنها قایل می شوید که در مورد هر چیزی که در دنیا کاملا طبیعی است بخواهیم از اجازه طرفهای غربی استفاده کنیم؟؟؟ اگر شما به دیگران این اجازه را می دهید که در مورد پول تو جیبی تان یا دکور منزل و هر چیزی دیگری ، دیگران برایتان تصمیم بگیرند می توانید در مورد مذاکره برای مسایل امنیتی هم از این شیوه استفاده کنید!!!! که قطعا در صورت پذیرش، این موضوع حکایت از بی ارادگی محض شما خواهد داشت!!!!
ناشناس۱۴۳۰۵۶۱۴:۱۷:۴۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
ایشان چه حقی داشته در روزنامه اش در مورد موضوعی که دقیقا به امنیت و منافع ملی مربوط است، اظهارنظر کند؟! ایشان چه کاره است که می گوید ما به برد بیش از ۲۰۰۰ نیاز نداریم؟! نکند باز بتن های خوب تولید کرده ایم و مانده ایم روی کدام بیشرفت کشور بریزیم! چه جالب که اینها حتی چیزی از دانش هسته ای و موشکی نمی دانند اما مدام در موردش تز میدهند!!!
جعفر۱۴۳۴۱۹۲۱:۴۴:۵۲ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اقا ازادی بیان یعنی این دیگه قرار نیست که همه یه جور فکر کنند. تو خود امریکا بعضی از روزنامه ها با اهداف امریکا مخالفت میکنند
ناشناس۱۴۳۱۱۹۱۵:۰۷:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۲
پسر خوب شما بگو کجای تحریم ها برداشته شد تحریم های هسته ای کجا برداشته شد من در صنعت حمل ونقل کار میکنم به دوروغ میگویند تحریم برداشته شد ما که از ده سال پیش تا به حال در تحریمیم چرا به مردم دروغ میگویند
ناشناس۱۴۳۱۶۸۱۵:۴۹:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۲۲
امیدوارم دولت تدبیر و امید ما را نا امید نکند اگر چه یک بار نا امید کرد. امیدواریم
حاجیلو۱۴۳۲۳۳۱۶:۵۷:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۲۲
مذاکرات برجام که شروع شد از ابتدای آن گروهی بنام دلواپس ظهور کرده وبی مقدمه درمقابل مذاکرات گارد گرفته وبااصل گفتگو بمخالفت پرداخته وهرگونه گفتمانی را رد و خیانت میپنداشتند وحال آنکه این مذاکرات با تایید رهبری به انجام رسید و تحریم های اعمال شده نفتی که حاصل آن ظهور امثال بابک زنجانی و غیره بود بهر روی برداشته شد وخوب یا بد همین دستاوردی که بدست آمده پیش روی ماست واگر حمایت همین قشر دلواپس را درپی داشت چه بسا ثمره آن بهتر از حال میبود اما سه مرحله تحریم دیگر غیرهسته ای همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد وجادارد بجای تهمت وافترا و خوب وبد کردن همه گروه ها و سیاسیون از هر دسته وگرایشی با همفکری و تبادل نظر باجامعه بین الملل بهر طریقی که ضامن منافع ملی باشد درپی رفع ورجوع آن برآیند چرا که تجربه نشانداده است که با شاخ وشانه کشیدن چیزی حل نمیشود
ناشناس۱۴۳۵۲۷۰۰:۴۰:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۲۳
هنوز کاملا نابود نشدیم چیکارشون داری بذار برجامو ادامه بدن ۲ ۳ ۴ ۵ و ...
م قاطي۱۴۵۷۷۱۱۸:۲۱:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۲۵
كره شمالي اتم ساخت بازم ميگه ميسازم هر روزم ميگه امريكا رو با اتم ميزنم، الانم نتيجش اين شد كه ترامپ مي خواد باهاشون خوب بشه و كوتاه داره مياد اينه نتيجه شاخ و شونه و مقاومت جلوي زورگو ! حتي اگه زورت نرسه جلو يه قلدر بايد چك اول رو بزني ! يكم از فيلم ايراني قديميا ياد بگيرين بابا
بیمه azkiصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 2. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 3. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 4. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 5. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 6. اولین تصویر از خانه تروریست‌ها در اهواز   

 7. موگرینی: به نفع ایران است که به برجام پایبند باشد

 8. ترامپ: برنامه‌ای برای دیدار با روحانی ندارم/او مردی کاملا دوست داشتنی است!

 9. قتل دختر بیمار به دست پدر عصبانی

 10. جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران

 11. در بیانیه مشترک ظریف و موگرینی تاکید شد: ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران

 12. حباب سکه کاهش یافت/ مردم به خرید بدلیجات روی آورده‌اند

 13. وزیر ارتباطات: قیمت گوشی تلفن همراه کاهش می‌یابد

 14. واکنش اسماعیلی به خبر اعدام مفسدین اقتصادی در میدان آزادی

 15. قاسم سلیمانی به آمریکا هشدار داد

 16. هشدار کریمی قدوسی به روحانی و ظریف

 17. خانه سست امارات

 18. کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند

 19. روحانی هفته آینده ۵ وزیر جدید به مجلس معرفی می‌کند/ کدام وزرا تغییر می‌کنند؟

 20. پیش بینی قیمت خودرو در ماه های آینده

 21. فاصله مشکلات مردم تا دغدغه‌های نمایندگان اصلاح‌طلب

 22. دهقان: در مواجهه با جنگ اقتصادی آمریکا از گذشته قوی تر هستیم

 23. احتمال تایید لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص

 24. متن گزارش مجلس از تخلف وزارت صنعت؛ تایید وزارت اطلاعات بر وجود رانت و تخلف در ثبت سفارش خودرو

 25. شورای امنیت سازمان ملل حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرد

پربحث‌های دیروز

 1. راهبرد جدید اروپایی‌ها برای حفظ برجام: ایران تا ۲۰۲۰ مقابل فشار آمریکا مقاومت کند

 2. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 3. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 4. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 5. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 6. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 7. هر سال دریغ از پارسال/ سقوط و دیگر هیچ!

 8. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 9. حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن

 10. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 11. «بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

 12. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 13. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 14. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 15. روایت یک جنایت هولناک از زبان سرباز شجاع  

 16. زنی که جلسه ضد ایرانی را به هم ریخت کیست؟ + تصاویر

 17. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 18. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 19. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 20. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 21. سفر رییس جمهور به نیویورک  

 22. روحانی در اجلاس صلح: دولتمردان بزرگ به‌جای دیوار، پل می‌سازند

 23. صادرات گوجه ممنوع شد

 24. یک منبع آگاه خبر داد: «علی ربیعی» گزینه سخنگویی دولت و سفارت چین

 25. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 3. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 4. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 5. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 6. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 7. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 8. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 9. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 10. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز

 11. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 12. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 13. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 14. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 15. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 16. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 17. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 18. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 19. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 20. راهبرد جدید اروپایی‌ها برای حفظ برجام: ایران تا ۲۰۲۰ مقابل فشار آمریکا مقاومت کند

 21. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 22. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 23. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 24. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 25. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

پربحث‌های امروز

 1. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 2. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 3. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 4. در بیانیه مشترک ظریف و موگرینی تاکید شد: ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران

 5. قاسم سلیمانی به آمریکا هشدار داد

 6. هشدار کریمی قدوسی به روحانی و ظریف

 7. روحانی هفته آینده ۵ وزیر جدید به مجلس معرفی می‌کند/ کدام وزرا تغییر می‌کنند؟

 8. فاصله مشکلات مردم تا دغدغه‌های نمایندگان اصلاح‌طلب

 9. احتمال تایید لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص

 10. واکنش روحانی به ادعای یک مقام آمریکایی درمورد حمله تروریستی اهواز

 11. طرح تحقیق و تفحص از دیوان محاسبات در مجلس کلید خورد

 12. تعجب نماینده مجلس از تلاش لاریجانی برای تصویب الحاق به FATF

 13. رضایی: لوایح پالرمو و پولشویی به هیات عالی نظارت مجمع می‌آیند

 14. لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «پالرمو» در مجلس اصلاح شد + جزئیات

 15. عراقچی: نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ انزوای آمریکا را به تصویر کشید

 16. روایت شنیده نشده آیت‌الله موسوی جزایری از حمله تروریست‌ها

 17. آقازاده بودن در انگلیس نفع بیشتری دارد یا کویت؟

 18. حاجی‌دلیگانی: نباید لایحه پالرمو را مشروط پذیرفت/ لاریجانی: حق تحفظ داریم

 19. روحانی: توسعه روابط تهران و کابل به نفع دو ملت است/ایران خواهان آینده‌ای بهتر و امن‌تر برای افغانستان است

 20. لاریجانی: منطقه با تروریسم مهاجر مواجه شده است

 21. کمیسیون امنیت لایحه «مقابله با تامین مالی تروریسم»‌ را به صحن مجلس ارجاع کرد

 22. آخوندی زیر تیغ جراحی رفت

 23. علی عسکری: امروز انحصار رسانه‌ای آمریکا و نظام سلطه شکسته شده است

 24. استیضاح آخوندی به کمیسیون عمران رسید/ فرصت یک هفته‌ای برای ارائه طرح به صحن

 25. پاسخ قابل تامل علی علیزاده به سینا ولی‌الله  

پربحث‌های دیروز

 1. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 2. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 3. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 4. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 5. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 6. یک منبع آگاه خبر داد: «علی ربیعی» گزینه سخنگویی دولت و سفارت چین

 7. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

 8. محسن هاشمی: ارتباط عاطفی زیادی با پدرم داشتم/ شنبه‌ها به ملاقات مهدی می‌رویم

 9. روحانی : ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید؛ باید به عقب برگردد

 10. ۱۶ پرسش و پاسخ در خصوص تعامل ایران و FATF

 11. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 12. دستگیری ۲۲ نفر از عوامل پشتیبانی کننده تروریست های اهواز/ کشف مواد منفجره از خانه تیمی

 13. برگزاری جلسه دفاع «فریدون» و اصرار یکی از داوران به ایرادات اساسی در پایان‌نامه

 14. آیت‌الله علم‌الهدی: ایران تنها کشوریست که زیر سایه حجت خدا مدیریت شده است

 15. جزئیات جدید از حمله تروریستی اهواز از زبان استاندار و فرماندار اهواز

 16. رهبر انقلاب: گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد/ ایران در مسابقات ورزشی با نمایندگان رژیم غاصب صهیونیستی شرکت نخواهد کرد

 17. دومین طرح تحقیق و تفحص از مجلس در هاله ای از ابهام/ سرنوشت نامعلوم طرح اول

 18. عضو شورای شهر تهران: به قید کفالت آزادم

 19. جزئیات تازه ای از حادثه تروریستی اهواز / پنج تروریست در عملیات تروریستی روزشنبه هلاک شدند

 20. برنامه‌های امشب روحانی در نیویورک؛ دیدار با دو رئیس‌جمهور و مصاحبه با مجری مشهور آمریکایی

 21. ماجرای FATF شاید در جلسه سران کشور حل و فصل شود

 22. آخرین وضعیت استیضاح شریعتمداری

 23. کاخ سفید: به‌دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم

 24. آملی لاریجانی: امنیت مردم قابل تسامح نیست و مجازات سنگینی در انتظار تروریستهاست /نیروهای امنیتی به هیچ وجه نباید غفلتی داشته باشند

 25. علی یونسی: حمله تروریستی اهواز با حمایت مثلث عبری، عربی، غربی انجام شد

پربحث‌های هفته

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 3. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 4. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 5. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 6. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 7. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 8. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 9. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 10. اهداف حمله تروریستی اهواز/ ادبیات وزیر بهداشت در گفت و گو با مردم/ گاف رسانه ضدانقلاب/ پشت پرده عجیب استعفای یک وزیر/ ماجرای شایعه بازداشت حسین طائب و فرزند وزیر اطلاعات

 11. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 12. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 13. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 14. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 15. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 16. حسین شریعتمداری: از سایه خود هم بترسید!

 17. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 18. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 19. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 20. توطئه ترامپ و نومحافظه کاران برای ایران؛ از حمله به رژه اهواز تا تاسیس تشکلی به نام فرشگرد

 21. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 22. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 23. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 24. نماینده مجلس: آقای روحانی! مگر صدای خرد شدن استخوان مردم را زیر بار گرانی نمی‌شنوید

 25. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

آخرین عناوین