آلودگی هوای تهران و آدرس های اشتباه

محمد‍ حسن نخجوانی،   3960821217 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آلودگی هوای تهران و آدرس های اشتباه

آلودگی هوا دهها سال است مهمان شهر تهران است. در این مدت ، تغییراتی خواسته یا ناخواسته رخ داده است. به صورتیکه امروزه دیگر، منوکسید کربن عامل آلودگی هوای تهران نیست. بلکه در سالهای اخیر این ذرات معلق بوده است که به آلاینده شاخص هوای تهران تبدیل شده است.

 از مجموع ذرات معلق خروجی از اگزوز خودروها، بنابر اعلام مدیر پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، اتوبوسها حدود 44 درصد، کامیونها حدود 32 درصد و موتورسیکلتها حدود 15 درصد سهم دارند.(1)
 
سهم بقیه وسایل نقلیه نیز در انتشار ذرات معلق به این شرح اعلام شده است: مینی بوسها حدود 6% ، خودروهای سواری حدود 2% و خودروهای وانت حدود 1% است. (1) آنچه در این میان جلب توجه می کند آن است که در طول سالیان گذشته معمولاً انگشت اتهام به سمت خودروهای سواری بوده است و اقداماتی هم که جهت مقابله با آلودگی هوا انجام شده است، اکثراً در جهت محدودسازی خودروهای سواری (عاملین انتشار 2% ذرات معلق) بوده است. در حالی که برای کنترل 91 درصد منابع انتشار ذرات معلق با منشا موتوری (شامل کامیون ها، اتوبوس ها و موتورسیکلت ها) اقداماتی جدّی انجام نشده است! 
 
خودروهای سواری: در نبود شبکه کارآمد حمل و نقل عمومی شهروندان مجبور به استفاده از خودروهای شخصی هستند. به همین دلیل میزان تردد این گروه از خودروها در گذرگاههای شهر تهران زیاد است. همین موضوع هم باعث شده است تبلیغات فراوانی علیه این گروه از خودروها انجام شود اما اگر به مستندات اعلام شده مراجعه شود مشخص می شود که در مورد ذرات معلق با منشا موتوری، سهم خودروهای سواری تنها حدود 2 درصد است! با اینحال به علت تبلیغات انجام شده، محدودیتها و جرایم زیادی برای خودروهای سواری در نظر گرفته شده است.
 
خودروهای سواری در ساعات مهمی از روز اجازه تردد در محدوده طرح ترافیک را ندارند. حتی افرادی که منزلشان در این محدوده هست نیز در ساعات اعلام شده نمی توانند از خودروی خود استفاده کنند. همین شرایط برای محدوده زوج یا فرد نیز وجود دارد. پلیس و دوربین های ثبت تخلفات در این موارد هیچ اغماضی نمی کنند. این جدیّت در جریمه خودروهای سواری فاقد معاینه فنی وجود دارد. پلیس هر خودروی سواری که فاقد گواهی معاینه فنی باشد را میتواند 50هزار تومان جریمه کند. کاری که مرتباً انجام می شود.
 
این در حالی است که عاملین انتشار 91% ذرات معلق (کامیونها، اتوبوسها و موتور سیکلتها) تقریباً آزاد هستند! بر روی کاغذ این گروه از وسایل نقلیه هم مانند خودروهای سواری باید معاینه فنی داشته باشند اما عملاً نوع رفتاری که با این گروه می شود اصلاً قابل مقایسه با خودروهای سواری نیست.
موتورسیکلتها: از نظر محدودیتهای مکانی، موتورسیکلتها هیچ محدودیتی ندارند! وقتی موتورسیکلتی آزادانه از چراغ قرمز با آن درجه از اهمیت عبور می کند و پلیس جریمه اش نمی کند. طبیعی است که عرفاً مجاز باشد به هر محدوده ای (اعم از طرح ترافیک یا پیاده رو) وارد شود و کسی هم مانعش نشود.
 
کامیونها: هرچند کامیونها در ساعات روز برای تردد در تهران محدودیت دارند. اما شب هنگام در خیابانها و بزرگراه های تهران بدون هیچ محدودیتی جولان می دهند. تردد شبانه کامیونها در شهر تهران باعث شده است آلایندگی آنها از دید اکثر مردم و مسئولین مخفی بماند. تنها در ماههای اخیر بود که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر نقش برجسته آنها در ایجاد آلودگی هوا تهران تاکید کرد.(2)
 
اتوبوسها: وضعیت اتوبوسها نیز تقریباً مشخص است. اتوبوس های فرسوده برای ترددهای برون شهری محدودیت دارند اما برای ترددهای درون شهری محدودیتی جدّی ندارند. کمبود وسایل حمل و نقل عمومی باعث شده است به آلودگی منتشر شده از سوی این گروه از خودروها به دیده اغماض نگریسته شود و مباحثی چون الزام نصب فیلتر دوده به فراموشی سپرده شود.(3)
 
با توجه به موارد یاد شده مشخص می شود مسئولین و مدیران شهر تهران در مقابله با آلودگی هوا می توانند مؤثرتر و کارآمدتر تصمیم گیری و اقدام نمایند. یعنی بجای حرکت در مسیرهای اشتباه و تاکید بر کنترل خیل عظیم خودروهای سواری، توان و بودجه در اختیار را ابتدا صرف کنترل و مدیریت خودروهای دیزلی و موتورسیکلتها نمایند. در آن صورت با توجه به واقعیتهای موجود، کاهش آلودگی هوای شهر تهران در دسترس تر خواهد بود.  
 
1- طرح LEZ آنقدر چکش‌کاری شد که کارآیی مورد نظر خود را از دست داد؛ خبرگزاری تسنیم، ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
2- علت ۳۰ درصد از آلودگی هوای شهر تهران ؛ انتخاب،  ۰۷ آبان ۱۳۹۶
3- نصب فيلتر دوده روی اگزوزها دود می خورد! جهان نیوز، ۳ آبان ۱۳۹۶

*پژوهشگر محیط زیست شهری

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

سید۱۴۲۷۲۱۰۷:۰۴:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
به قاطعیت و با سند عرض میکنم که هیچ یک از ارگان .سازمان .وزارت.وحتی قوه. محترم قضاییه. نه تنها در این رابطه کمک نمی کنند بلکه عوامل انها کار شکنی هم مینمایند. اگر خودرو های بدون صاحب. و اوراقی که در پارکینگهای واقع در سطح شهر که سالهاست متوقف بوده را به بیرون از شهر انتقال بدهند هم در داخل شهر جای پارک بیستر خواهد بود هم در سطح شهر ترافیک برای جاب پارک کمتر خواهد شد
سراج الدین۱۴۲۷۵۷۰۸:۰۶:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
علت اینکه آلودگی هوا در تهران ادامه دارد و هر روز یک وسیله نقلیه یا کارخانه های شن و ماسه و قس علیهذا مقصر اعلام میشود این است که مطالعات جامع و کاملی صورت نگرفته و هر گاه یک مسئول از روی حدس و گمان یک دلیل برای آلودگی تهران می آورد بقیه هم بدون چون و چرا همان را تکرار میکنند، من فکر کنم که وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست باشد که با کمک مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی یک بار با مطالعات جامع و کامل به این سوال پاسخ دهدو سهم هر کدام از منابع آلاینده را مشخص نماید.
ناشناس۱۴۲۷۷۸۰۸:۲۵:۵۶ ۱۳۹۶/۸/۲۲
خسته شدیم از حرفهای تکراری
ناشناس۱۴۲۸۰۴۰۹:۱۰:۰۱ ۱۳۹۶/۸/۲۲
چرا اینا رو به ما می گید؟ باید مسئولین بدونن. همه قوانین گامی هستند برای پر شدن جیب دولت. معاینه فنی با اون هم سخت گیری فقط برای 2 درصد؟؟؟؟ چرا ناوگان اتوبوس رو به روز نمی کنند؟ اصلا معلوم هست این همه پول کجاها داره میره؟
ناشناس۱۴۲۸۴۳۱۰:۱۷:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۲۲
میشه یک خبر هم از دفع غیرقانونی زباله در جنگل ها بزنید؟ یک خبر هم از عدم کنترل موتور سیکلت توسط پلیس؟ یا یک خبر از کم آبی؟ یا شاید هم یک خبر از آلودگی هوا که همه رو داره می کشه؟ ..
صالح۱۴۳۰۲۹۱۳:۴۷:۲۵ ۱۳۹۶/۸/۲۲
حرفای کاملا درستی هستند که شنیدنشون سخته چون حرف راست شنیدن سخته. هدف اصلی برای محدود کردن خودرو تنها بخاطر ترافیکه نه آلودگی هوا.... مشکل شهر تهران و آلودگی کلانشهر ها وضعیت وخیم گازوئیل و موتورهای گازوئیل سوزه...
تهرانی۱۴۳۲۲۶۱۶:۴۳:۱۴ ۱۳۹۶/۸/۲۲
در دهه 60 خودروهای سواری اغلب کاربراتوری بودند. به همین علت کیفیت احتراقشان ناقص بود و منوکسید کربن زیادی تولید میشد. به علاوه در بنزین سرب وجود داشت. همین دو عامل معمولا در آن زمان باعث آلودگی هوای تهران میشدند. اما در وضعیت کنونی، غالب خودروهای سواری انژکتوری هستند و کیفیت احتراقشان خوب است. کیفیت بنزین هم بهبود یافته و سربی هم ندارد. از طرفی ناوگان خودروهای دیزلی اعم از کامیون و اتوبوس فرسوده هستند و کیفیت گازوئیل هم تعریفی ندارد. با این توضیحات طبیعی است که منشا آلودگی هوای تهران از سواریها به خودروهای دیزلی شیفت پیدا کرده باشد. اما میبینیم مسئولان طبق عادت دهه 60 همچنان بار آلودگی را به گردن خودروهای سواری می اندازند.
ناشناس۱۴۳۹۱۸۱۳:۴۲:۲۳ ۱۳۹۶/۸/۲۳
موتورسیکلتها فراموش نشود. وقتی موتور از یک خیابان رد میشود هم صدای گوش خراشی دارد و هم هوا را شدید آلوده میکند.
تهرانی۱۴۴۷۹۰۱۳:۲۶:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۲۴
بسیار جالب بود
ناشناس۱۴۵۰۶۸۱۸:۱۱:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۴
فکر کنم بهتر است مسئولین دولتی هم جوابی بدهند.
بیمه azkiصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 2. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 3. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 4. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 5. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 6. اولین تصویر از خانه تروریست‌ها در اهواز   

 7. موگرینی: به نفع ایران است که به برجام پایبند باشد

 8. ترامپ: برنامه‌ای برای دیدار با روحانی ندارم/او مردی کاملا دوست داشتنی است!

 9. قتل دختر بیمار به دست پدر عصبانی

 10. جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران

 11. در بیانیه مشترک ظریف و موگرینی تاکید شد: ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران

 12. حباب سکه کاهش یافت/ مردم به خرید بدلیجات روی آورده‌اند

 13. وزیر ارتباطات: قیمت گوشی تلفن همراه کاهش می‌یابد

 14. واکنش اسماعیلی به خبر اعدام مفسدین اقتصادی در میدان آزادی

 15. قاسم سلیمانی به آمریکا هشدار داد

 16. هشدار کریمی قدوسی به روحانی و ظریف

 17. خانه سست امارات

 18. کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند

 19. روحانی هفته آینده ۵ وزیر جدید به مجلس معرفی می‌کند/ کدام وزرا تغییر می‌کنند؟

 20. پیش بینی قیمت خودرو در ماه های آینده

 21. فاصله مشکلات مردم تا دغدغه‌های نمایندگان اصلاح‌طلب

 22. دهقان: در مواجهه با جنگ اقتصادی آمریکا از گذشته قوی تر هستیم

 23. احتمال تایید لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص

 24. متن گزارش مجلس از تخلف وزارت صنعت؛ تایید وزارت اطلاعات بر وجود رانت و تخلف در ثبت سفارش خودرو

 25. شورای امنیت سازمان ملل حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرد

پربحث‌های دیروز

 1. راهبرد جدید اروپایی‌ها برای حفظ برجام: ایران تا ۲۰۲۰ مقابل فشار آمریکا مقاومت کند

 2. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 3. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 4. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 5. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 6. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 7. هر سال دریغ از پارسال/ سقوط و دیگر هیچ!

 8. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 9. حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن

 10. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 11. «بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

 12. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 13. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 14. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 15. روایت یک جنایت هولناک از زبان سرباز شجاع  

 16. زنی که جلسه ضد ایرانی را به هم ریخت کیست؟ + تصاویر

 17. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 18. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 19. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 20. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 21. سفر رییس جمهور به نیویورک  

 22. روحانی در اجلاس صلح: دولتمردان بزرگ به‌جای دیوار، پل می‌سازند

 23. صادرات گوجه ممنوع شد

 24. یک منبع آگاه خبر داد: «علی ربیعی» گزینه سخنگویی دولت و سفارت چین

 25. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 3. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 4. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 5. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 6. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 7. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 8. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 9. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 10. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز

 11. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 12. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 13. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 14. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 15. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 16. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 17. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 18. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 19. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 20. راهبرد جدید اروپایی‌ها برای حفظ برجام: ایران تا ۲۰۲۰ مقابل فشار آمریکا مقاومت کند

 21. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 22. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 23. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 24. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 25. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

پربحث‌های دیروز

 1. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 2. «بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

 3. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 4. جایگزینان احتمالی افشانی در شهرداری تهران

 5. حذف دریاچه‌ ارومیه از کتاب درسی

 6. واکنش پیرمرد بجستانی به سخنان وزیر بهداشت: از برخورد وزیر ناراحت نیستم/ فقط توقع داشتم یک متخصص فیزیوتراپ به شهرستان ما بفرستند

 7. محیط زیست: اگر دریاچه ارومیه خشک شود، دیگر شهری به عنوان تبریز نخواهیم داشت

 8. کامیون‌‌دارانی که برای اعزام صف کشیدند!   

 9. ناگفته‌های تکان‌دهنده "فاجعه منا" از زبان یک شاهد عینی

 10. مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی اهواز آغاز شد/ حضور "نمایندگان رهبر انقلاب" + عکس و فیلم

 11. نحوه و ساعت اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد در نیمه دوم سال

 12. نرخ سرویس مدارس به تفکیک هر منطقه+جدول

 13. توضیح آموزش و پرورش درباره مدرسه‌ای که آغل گوسفندان شد

 14. جزئیات طرح جدید مجلس برای حذف کنکور

 15. طرح یک فوریتی برای لغو تعطیلی هشتم ربیع الاول

 16. قانون منع بکارگیری بازنشستگان، دامن رئیس بازنشسته‌ها را گرفت/ تقی‌پور رفتنی شد

 17. تعلل روسیه و عربستان قیمت نفت را بالا می‌برد؟

 18. ترافیک سنگین در محورهای کرج، چالوس و هراز

 19. عیادت وزیر دفاع از مجروحان حادثه تروریستی اهواز

 20. ضجه‌های دردناک برای شهادت کودک ۴ ساله در حادثه تروریستی اهواز

 21. صدور «مجوز شکار ویژه» از سر گرفته شد

 22. قابلیت جدید تلگرام تهدیدی برای هاتگرام و تلگرام‌طلایی

 23. آغاز عودت ۲۲ میلیارد تومان کلاهبرداری پیامک‌های ارزش افزوده به مشترکان

 24. بارش باران در برخی جاده‌های کشور

 25. انگیزه ۱۰۴۰ دختری که پارسال از خانه‌هایشان فرار کردند چه بود؟

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 3. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 4. این سرباز را شناسایی کنید+ عکس

 5. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 6. اختلاس در بانکرینگ بوشهر/ متهم به گرجستان گریخت

 7. «بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

 8. نوبخت: ایران تاوان مستقل بودن خود را می‌پردازد/ رسیدن به استقلال جز ثمره‌های انقلاب است

 9. محسنی اژه‌ای در پاسخ به الف: حجم معوقات بانکی کم نشده است؛ برخی بانکها خودشان مقصر هستند/ سیف ممنوع‌الخروج است/ واکنش سخنگو به ادعای احمدی‌نژاد

 10. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 11. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 12. جلودارزاده: کاش اندازه حجاب، به تلفات جاده ای هم توجه می شد

 13. اجاره قاتل ۳ میلیونی در تهران + عکس

 14. واکنش اسماعیلی به خبر اعدام مفسدین اقتصادی در میدان آزادی

 15. وزیر آموزش و پرورش: چشم‌های برخی کلاس اولی‌ها پف دارد و باید یواش یواش سحرخیزتر باشند

 16. جایگزینان احتمالی افشانی در شهرداری تهران

 17. حذف دریاچه‌ ارومیه از کتاب درسی

 18. زیارت امام رضا(ع) هم آرزو می‌شود؟

 19. برخورد سازمان اطلاعات سپاه با عناصر عرفان‌های نوظهور

 20. واکنش پیرمرد بجستانی به سخنان وزیر بهداشت: از برخورد وزیر ناراحت نیستم/ فقط توقع داشتم یک متخصص فیزیوتراپ به شهرستان ما بفرستند

 21. محیط زیست: اگر دریاچه ارومیه خشک شود، دیگر شهری به عنوان تبریز نخواهیم داشت

 22. پیکر طلبه مضروب مشهدی در بارگاه منور رضوی تشییع شد

 23. کامیون‌‌دارانی که برای اعزام صف کشیدند!   

 24. ناگفته‌های تکان‌دهنده "فاجعه منا" از زبان یک شاهد عینی

 25. روحانی: پول، سلاح و سیاست عوامل تروریستی اهواز از همسایگان جنوب خلیج فارس آغاز می‌شود

آخرین عناوین