مگنت-ستاره یک مربع

: نامه احمد توکلی به آیت الله آملی لاریجانی درباره توقیف 2 روزه روزنامه کیهان

گروه سیاسی الف،   3960820178 ۴۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
نامه احمد توکلی به آیت الله آملی لاریجانی درباره توقیف 2 روزه روزنامه کیهان

احمد توکلی نامه‌ای به آیت الله آملی لاریجانی؛ رئیس قوه قضاییه در مورد توقیف 2 روزه روزنامه کیهان نوشت.

به گزارش الف؛ دکتر احمد توکلی طی نامه‌ای به آیت الله آملی لاریجانی؛ رئیس محترم قوه قضاییه توقیف 2 روزه روزنامه کیهان را غیر قانونی دانست.

متن این نامه به شرح زیر است:

 بسم‌الله الرحمن الرحیم

ریاست محترم قوه قضائیه، آیت‌الله آملی لاریجانی

با عرض سلام و احترام

روزنامۀ کیهان در روز دوشنبه 14/08/96 تیتر نخست خود را چنین انتخاب کرد: «شلیک موشک انصار الله به ریاض، هدف بعدی دبی» به همین دلیل، هیئت نظارت بر مطبوعات به این روزنامه تذکر می‌دهد و چون روز سه‌شنبه کیهان از خودش دفاع می‌کند، چهارشنبه سرپرست اداره کل مطبوعات وزارت ارشاد اعلام کرد به تصمیم شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، روزنامه کیهان دو روز نخست هفته آینده توقیف خواهد بود. ظاهراً این دستور بازپرس پس از شکایت دبیرخانۀ شورای عالی امنیت ملی صادر شده است.

از اهم وظایف دستگاه قضایی، مصرح در اصل 156 قانون اساسی «احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع» است که رهبر انقلاب در آخرین ملاقاتی که تابستان امسال با ایشان داشتید بر اجرای آن تأکید داشتند: «احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوه‌ی قضائیه است و این قوه باید پرچم‌دار این موضوعات باشد.»

 اصل 24 قانون اساسی نیز نشریات و مطبوعات را در بیان مطالب آزاد می‌شمارد و موارد محدودیت را به قانون ذی‌ربط یعنی قانون مطبوعات موکول می‌سازد. پیش از آن‌که درستی یا نادرستی تذکر هیئت نظارت را ارزیابی کنم، وجاهت قانونی دستور بازپرس محترم، مسئله موردبحث این نامه است. شکی ندارم حمایت از آزادی مطبوعات نباید مانع رسیدگی به تخلفاتی گردد که احتمالاً به نقض حقوق افراد یا مصالح و امنیت ملی منجر می‌شود ولی آنچه مهم است استناد به قانون در سلب هر حقی از هر فردی است. به‌ویژه آن‌که به دست کسانی باشد که در اصل 156 قانون اساسی «نظارت بر حسن اجرای قوانین» از وظایف آنان شناخته شده است. صرف نظر از موضع ما نسبت به کیهان یا مطلب موضوع دعوا، به دلایل زیر توقیف دو روزه کیهان قانونی نیست.

الف) بعد از تعطیلی، سخت‌ترین مجازاتی که می‌توان برای یک رسانه در نظر گرفت توقیف آن است. قانون مطبوعات نشان می‌دهد که ادامه کار رسانه آن‌قدر مهم است که اولاً توقیف آن استثنا است و حتی در شرایط مجازات مسئولان آن نیز غالباً رسانه به کار خود ادامه می‌دهد. ثانیاً دوره توقیف غالباً کوتاه است و ثالثاً جز یک مورد که مقنن اختیار توقیف را به هیئت نظارت سپرده است، در بقیه موارد فقط رئیس دادگاه و رئیس دادگستری قدرت توقیف دارند و لا غیر. هیئت نظارت درباره برخی جرائم، مذکور در تبصره 2 ماده 12 حق دارد رسانه‌ای را توقیف کند و در صورت توقیف، پرونده را باید طی یک هفته به دادگاه بفرستد. موارد دیگر بدین قرار است:

1.      ماده 5، تبصره ۲ – مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای مطبوعات لازم‌الاتباع است. در صورت تخلف، دادگاه می‌تواند نشریه متخلف را موقتاً تا دو ماه‌ توقیف و پرونده را خارج از نوبت رسیدگی نماید.

2.      تبصره 3 ماده 23 نیز مقرر می‌کند اگر نشریه از درج پاسخ فردی که به وی در آن توهین شده یا افترا زده شده است خودداری کند و به اخطار رئیس دادگستری نیز ‌‌اعتنا نکند، رئیس دادگستری پس از صدور دستور توقیف موقت نشریه که نباید بیش از ده روز باشد، پرونده را به دادگاه می‌فرستد. قابل‌ذکر است که در قانون مصوب 1364 در این تخلف، دادستان مقام صادرکننده دستور توقیف بود که در اصلاحیه سال 1379 این اختیار از وی سلب و به رئیس دادگستری واگذار شد.

3.      در تبصره ماده 31 نیز اختیار توقیف به دادگاه سپرده شده و دوره توقیف در بار اول فقط یک روز است: «‌تبصره – در مواد ۳۰، ۳۱ تا زمانی که پرونده در مرحله تحقیق و رسیدگی است، نشریه مورد شکایت حق ندارد نسبت به مورد رسیدگی مطلبی نشر دهد، در صورت تخلف رئیس دادگاه باید قبل از ختم تحقیقات حکم توقیف نشریه را صادر کند، این توقیف شامل اولین شماره بعد از ابلاغ می‌شود ‌و در صورت تکرار تا موقع صدور رأی دادگاه، از انتشار نشریه جلوگیری می‌شود.» در اینجا نیز در قانون قبلی اختیار توقیف با دادستان بود که قانون اصلاحیه سال 1379 این اختیار را از دادستان گرفته و به رئیس دادگاه سپرده است.

ملاحظه می‌فرمایید غیر از مورد مربوط به هیئت نظارت، قدرت توقیف فقط برای رئیس دادگستری و قاضی دادگاه به رسمیت شناخته شده است. نه‌تنها هیچ حقی برای بازپرس که عضوی از دادسرا است پیش‌بینی نشده؛ بلکه حق واگذارشده به ریاست دادسرا یعنی دادستان در قانون پیشین، در اصلاحیه از وی سلب گردیده است. این نکته نیز روشن است که در تمام موارد، دوره توقیف معمولاً کوتاه است تا دادگاه تکلیف را مشخص کند. اهمیت ادامه کار رسانه تا بدان جاست که حتی محکومیت‌های مسئولان رسانه، اگر آثار اجتماعی نداشته باشد، مانع ادامه کار رسانه نیست. ماده 44 قانون مطبوعات را ملاحظه بفرمایید (به‌ویژه به کلمه بلادرنگ):

«ماده ۴۴ – هرگاه حکم دادگاه مبنی بر برائت یا محکومیتی باشد که مستلزم سلب حقوق اجتماعی نباشد، از نشریه درصورتی‌که قبلاً توقیف شده باشد ‌بی‌درنگ رفع توقیف خواهد شد و انتشار مجدد آن بلامانع می‌باشد.»

ب) نکته مهم دیگر این است که حتی به فرض محال، قانون اختیار توقیف رسانه را به بازپرس داده بود، جای این پرسش هست که کدام بازپرسی به‌محض شکایت شاکی، بدون احضار متهم و استماع توضیحات وی و تفهیم اتهام دستور توقیف می‌دهد؟ توقیف اموال که اختیار آن به بازپرس داده شده است، تابع طی تشریفات خاص قضایی است و بدون مقدمات و به‌محض درخواست شاکی صورت نمی‌گیرد.

ت) بنا بر دلایل حقوقی تقدیم شده، لغو فوری تصمیم غیرقانونی توقیف روزنامه کیهان و برخورد مقتضی با بازپرس مربوط و ارجاع دهندگان پرونده را تقاضا دارد.

ریاست محترم قوه قضائیه!

 جنابعالی به وضعیت رسانه‌ها در جهان آگاهید و به دلیل تسلط به زبان خارجی ارتباط مستقیم با رسانه‌های خارجی برایتان عادی است، پس این درخواست برادرانه از شما برایتان عجیب نخواهد بود: با مجموعه‌ای از راهکارهای منسجم و مطالعه شده، راه رشد رسانه‌ها را که آزادی بیشتر است هموار فرمایید. پذیرش و عمل به این توصیه خیرخواهانه می‌تواند شفافیت را در نظام بالا ببرد و از شدت فساد که مبارزه با آن و تقویت عدالت از اهداف راهبردی جنابعالی است، به‌سرعت بکاهد. این اقدام جنابعالی موجبات خرسندی رسانه‌ها و حمایت آن‌ها از قوه قضائیه و قانون پذیری بیشتر را در کار رسانه­ای فراهم خواهد ساخت.

 احمد توکلی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

19/08/1396

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷تشکر احمد توکلی از رئیس قوه قضائیه  
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۷قوه قضائیه برای چه موارد جدیدی از رهبر انقلاب اجازه گرفت؟
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۷توکلی: مقصر شایعه گم شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی بانک مرکزی است
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۷توکلی: وقت مناسبی برای طرح سوال از رئیس‌جمهور نبود
۱۸ اَمرداد ۱۳۹۷نقد توکلی نسبت به بسته ارزی دولت/ به نظر می رسد دولت از دلار هشت هزار تومانی بدش نیامده است  
۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷چهره‌های مشهور ایرانی که روزگاری خبرنگار بودند+تصاویر
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷پیام تبریک مدیر کل روابط عمومی قوه قضاییه به مناسبت روز خبرنگار
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷توکلی: بانک مرکزی از دیده‌بان شفافیت شکایت کرده‌ است
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷احمد توکلی : سئوال از رئیس‌جمهور نباید تابو شود / زمان طرح سئوال را مناسب نمی دانم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۱۶۲۱۱۵:۱۰:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۲۰
جناب توکلی از شما دیگه توقع نداشتم که حرکت تحریک آمیز و ضد امنیت ملی کیهان را این طور توجیه کنید !
ناشناس۱۴۱۸۳۴۱۹:۳۶:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۲۰
عجب . اونوقت تکلیف رسانه های عربی که مدام به ایرانیها توهین میکنن و تشویق هم میشن چیه ؟ حرکات اونها در راستای گسترش صلح و امنیت منطقه ست ؟
ناشناس۱۴۱۸۷۲۲۰:۴۱:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۲۰
اقدام آقای توکلی دفاع از اقدام کیهان نیست. بحث ایشان رعایت قانون از سوی دستگاه قضاء است که خود باید ناظر بر حسن اجرای قوانین باشد. تصمیم به توقیف نشریه با دادگاه آنهم پس از طی مراحل رسیدگی توسط هیات نظارت و دادگاه صالحه است؛ نه توسط بازپرس یا حتی دادستان.
ناشناس۱۴۲۸۹۵۱۱:۲۱:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۲۲
سخن حقی است که بد موقع عنوان شده است
ناشناس۱۴۱۸۹۱۲۱:۰۷:۵۷ ۱۳۹۶/۸/۲۰
انشاالله قلم حامی،متقن و بُّرای جناب دکتر توکلی، شامل سایر نشریات نیز بوده باشد.
ناشناس۱۴۲۴۳۱۱۵:۴۳:۵۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
بله بوده بویژه دفاع جانانه ای که از یاشار سلطانی میکند و از سوی همفکرانش سرزنش میشود توکلی مینویسد:؛برخی با پیش کشیدن گرایش سیاسی آقای یاشار سلطانی مرا ملامت کردند که چرا در این ماجرا مایه می‌گذاری؟ به این دسته از منتقدان عرض می‌کنم اگر ما مسلمانیم و به آزادی بندگان خدا معتقدیم و انقلابی طرفدار نظام جمهوری اسلامی هستیم و حفظ آبروی نظام را واجب می‌دانیم و قانون را مانند احکام شرع واجب الاتباع می‌شماریم، باید از مظلوم دفاع کنیم و با نقد حاکمان، وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را به جا آوریم. آقای یاشار سلطانی بر فرض منتقدان اشکالی هم داشته باشد، تازه می‌شود مانند من و منتقدین که اشکالات زیادی داریم، ولی مسلمان است. ایرانی است، شهروند تابع نظام جمهوری اسلامی است و به نظر بنده مظلوم است. و دفاع از مظلوم هر که باشد واجب است. اگر امروز کسانی در قبال نقض قانون- ولو با خیرخواهی و از سر غفلت- سکوت کنند، باید منتظر حاکم شدن اشرار بر سرنوشت ملت باشند.؛ 10 مرداد 96 http://old.alef.ir/vdciwya5ut1a3q2.cbct.html?497650
ناشناس۱۴۱۹۱۵۲۱:۴۸:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۲۰
اصلاحطلب و منافع ملی ؟ آخرزمان شده
ناشناس۱۴۲۳۷۸۱۴:۴۷:۰۶ ۱۳۹۶/۸/۲۱
چرا دارین سفسطه میکنین . ایشون قضاوتی در درست یاغلط بودن اقدام کیهان نکردند بلکه با استناد به موارد مختلف قانون اقدام باز پرس در توقیف رورنامه کیهان رو غیر قانونی دونستن بر فرض که کیهان هم متخلف باشه طبق قانون باز پرس صلاحیت صدور چنین حکمی رو نداشتند این کجاش دفاع از کیهانه
صابر۱۴۲۴۰۰۱۵:۰۸:۵۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
آیا حتی یک مورد هم سراغ داریم که آقای توکلی برای تعطیلی سایر روزنامه ها هم اعتراضی داشتند؟من که بیاد ندارم. اگر بوده لطفا اعلام بفرمایند
ناشناس۱۴۲۴۱۸۱۵:۲۵:۴۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
باید از امثال احمد توکلی تشکر کرد به خاطر شجاعتش . احمد توکلی که امروز توقیف کیهان را غیر قانونی میخواند همان کسی است که سوم شهریور 88 در حالیکه با امثال کروبی اختلاف نظر شدیدی داشت اما از روزنامه اعتماد ملی آقای کروبی دفاع و توقیف آن را غیر قانونی دانست. و خبرش در همین سایت الف منتشر شد . ببینید http://old.alef.ir/prtf1ydt.w6d01agiiw.html
علی بیک۱۴۱۶۵۱۱۵:۴۰:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۰
جناب توکلی از شما بعید بود که از اقدامات خارج از منافع ملی آقای شریعتمداری دفاع کنید
مصدق۱۴۲۶۵۵۲۳:۴۵:۳۶ ۱۳۹۶/۸/۲۱
لطفا اگر ایرانی وطن پرست هستید منافع ملی را که کیهان به خطر انداخته بیشتر توضیح دهید .
ناشناس۱۴۱۶۶۰۱۵:۴۷:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۰
آقای توکلی شما چرا ؟!
ناشناس۱۴۱۶۸۸۱۶:۱۱:۵۴ ۱۳۹۶/۸/۲۰
جناب توكلي يه نگاهی به ماده ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری اصلاحی ۱۳۹۴ بندازید!!!!!!!
سید۱۴۱۶۶۱۱۵:۴۸:۲۳ ۱۳۹۶/۸/۲۰
دفاع از آزادی از هر کسی و هر موقع خوب است چه کیهان باشد چه غیر کیهان
ناشناس۱۴۱۶۸۰۱۶:۰۴:۰۵ ۱۳۹۶/۸/۲۰
من هم با شما موافقم ....ولی آیا ایشان برای تعطیلی سایر روزنامه ها هم اعتراضی داشتند؟من یادم نیست. لطفا تصیح بفرمایند اگر که اشتباه کرده ام...
سید۱۴۲۴۱۲۱۵:۱۸:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
در سال 88 در اوج آشوبها وقتی روزنامه اعتماد ملی که متعلق به آقای کروبی بود چه کسی به توقیف آن اعتراض کرد و خواستار برخورد با تخلفات مرتضوی شد؟ بله احمد توکلی بود که طی نامه ای رسمی به رئیس جدید قوه قضاییه (همین جناب آقای آملی لاریجانی)، توقیف روزنامه اعتماد ملی به مدیر مسئولی مهدی کروبی را غیر قانونی خواند. http://old.alef.ir/prtf1ydt.w6d01agiiw.html
محمد۱۴۱۷۲۶۱۶:۴۹:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۲۰
وقتی یک سایت به دلیل انتشار آپارتمانهای بخشیده شده توسط شهردار توقیف و مدیرآن دستگیر می شود چرا کسی نامه نمی نویسه؟
ناشناس۱۴۱۶۶۲۱۵:۴۹:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۰
به نظرم در این مورد هم تعجیل در قضاوت توسط دستگاههای مسوو ل صورت گرفت هم تعجیل در صدور حکم
شریف۱۴۱۶۶۵۱۵:۵۲:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۲۰
با خواندن متن خبر کیهان در می یابیم که کیهان نقل قول کرده از مقاومت یمن. مثل نقل قولهای بسیاری که از منابع دیگر میشود . مثلا اگر داعش بیانیه بدهد که به اروپا حمله میکنیم آیا زننده این تیتر باید تعطیل و محاکمه شود؟
ناشناس۱۴۱۶۸۵۱۶:۰۹:۱۴ ۱۳۹۶/۸/۲۰
وقتی تیتر اول گنده بزنن بدون اینکه اشاره به کسی کنن که این حرف رو زده بله! کاملا کار اشتباهیه! چون کاملا مشخصه که مخصوصا و به عمد اینکار انجام شده، تیتر خبر بدون آوردن نام نقل قول کننده در تیتر یعنی نظر شخصی نویسنده خبر! مطمئن باش کیهانم با آگاهی کامل اینکار رو انجام داده تا چنین برداشت اشتباهی رو ایجاد کنه.
ناشناس۱۴۱۷۳۱۱۶:۵۳:۱۹ ۱۳۹۶/۸/۲۰
تیتر کیهان بازتاب های بدی داشت و باید برخورد می شد همچنان که ترامپ شعارش "اول آمریکاست" ما هم باید "اول ایران "شعارمون باشه.
امیری۱۴۲۰۰۴۰۰:۲۹:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۲۱
در تیتر کیهان هیچ اشاره ای به اینکه این مطلب گفته یمنی ها است نشده است. در واقع تیتر کیهان همان اتهام مقامات سعودی علیه حاکمیت ایران را تایید کرد. مثل همیشه،تندروی کیهان آب به آسیاب دشمن ریختن بود.
ناشناس۱۴۲۱۰۰۰۷:۴۲:۰۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
ببخشید این نقل قول مستقیم فقط به کیهان شده؟!!! مگر این بیانیه نبوده پس چرا هیچ رسانه دیگه نه تو ایران نه تو دنیا منتشرش نکرد؟
ناشناس۱۴۱۶۶۷۱۵:۵۴:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۰
2 روز توقیف شد اینهمه دردتون اومد. اگر جای اصلاح طلبا بودین که رسانه هاشون رو فله ای توقیف و کارمنداشون رو بازداشت میکنن چکار میکردین؟
ناشناس۱۴۱۶۶۹۱۵:۵۴:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۲۰
خوب بود از روزنامه نگاران حرفه‌ای خواسته می‌شد با خواندن تیتر و متن کیهان نظر حرفه ای خودشان را اعلام کنند
کمالی۱۴۱۶۷۱۱۵:۵۵:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۰
جای بسی تشکر و سپاس است که جناب دکتر توکلی نظرات خود را با متانت و در کمال حق خواهی بدون واهمه بیان می فرمایند
ناشناس۱۴۱۶۷۳۱۵:۵۷:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۲۰
آنها که اقدام کیهان را خلاف مصالح ملی می دانند خوب است توجه کنند که تیتر کیهان یک روتیتر هم دارد: «گزارش کیهان از عملیاتی شدن تهدیدهای یمن» این روتیتر از نظر حرفه ای کاملا با تیتر هماهنگ است. کسانی که اخبار تجاوز سه ساله ی عربستان و امارات و... را علیه یمن تعقیب کرده اند بخوبی می دانند که ارتش یمن و کمیته های دفاع مردمی این کشور چندین بار و با صراحت از برنامه و قصد دفاعی و بازدارنده ی خود علیه عربستان و امارات سخن گفته بودند. تیتر کیهان هم به همین سابقه ی خبر و هشدارهای دفاعی ارتش و کمیته های دفاع مردمی یمن اشاره دارد. به همین خاطر کار کیهان از منظر اصول روزنامه نگاری یک اقدام کاملا حرفه ای است.
ناشناس۱۴۱۶۷۴۱۵:۵۸:۵۹ ۱۳۹۶/۸/۲۰
اگر به مواضع مسولان رسمی امارات در همین چند سال گذشته (غیر از ماجراجویی های دامنه دار این امیر نشین در باره ی جزایرسه گانه ی ایرانی) علیه ایران توجه کنیم، خواهیم دید که آنها از هیچ فرصتی برای بیان دیدگاه های افراطی خود چه علیه ایران و بویژه مشارکت در طرح ها و نقشه های ضد ایرانی، خودداری و کوتاهی نکرده اند. در این صورت چرا باید از یک روزنامه نگار و روزنامه ی ایرانی که فاقد مسوولیت رسمی و دولتی است، گلایه کنیم و آن را خلاف مصالح کشور بدانیم؟
ناشناس۱۴۱۸۷۳۲۰:۴۱:۱۴ ۱۳۹۶/۸/۲۰
نبايد بهانه به دست دشمنان نظام داد ، كيهان ميتوانست تيتر بهترى و عاقلانه اي ميگذاشت .
ناشناس۱۴۱۹۰۲۲۱:۲۸:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۲۰
توجه کنید که کیهان روزنامه حکومتی است نه یک روزنامه شخص و خصوصی
ناشناس۱۴۲۰۲۰۰۱:۰۷:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
به عنوان یک اصلاح طلب موافقم...مواضع امارات وحشتناک است آن هم با این همه سودی که از ایرانی ها نصیب خود کردند.
ش.ش۱۴۱۶۸۲۱۶:۰۷:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۲۰
آقای توکلی مثل شما جناحی و ضد مردم نیست که بگوید از این یکی دفاع کنم از آن یکی نکنم ایشان بنابر وظیفه هر جا که دید حق نیازمند به کمک است اقدام می کنند مثل همه آزادگان غیر وابسته به هوای نفس و دکان بازرار سیاسی
استاد دانشگاه۱۴۱۷۰۰۱۶:۲۱:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۰
مصوبات شورای عالی امنیت ملی را نمیتوان گزینشی تایید کرد!
سلام۱۴۱۷۴۳۱۷:۰۲:۵۶ ۱۳۹۶/۸/۲۰
وقتی یک اتفاقی می افتد شما چند واکنش می توانید داشته باشید (من کیهانی نیستم فقط این تیتر را یک کار عالی میدانم که کلاس بالاتر کار آقای شریعت مداری نسبت به بقیه ی هم صنفی هایش را می رساند و به عنوان کسی که فعال رسانه ای بوده و خداحافظی کرده نظرم را بیان میکنم) 1. واکنش منفی که به معنی مخالفت است مثل این که تیتر میزدیم مرگ بر یمن که به آل سعود مظلوم تجاوز کرد!!! 2. واکنش منفعلانه مثلا تیتر میزدیم یک موشکی به یک جایی برخورد کرده به ما ربطی نداره تورم یک رقمی را عشقه (این واکنش بدترین واکنش سیاسی است که امروزه از آن تعبیر به اعتدال می شود چند سال دیگر همه به این نگاه می خندند اما امروز این نگاه مد است اما بدانید انفعال، اعتدال نیست از افراطی بودن هم بدتر است) 3. واکنش مثبت مثلا تیتر میزدیم آخ جون انصارالله بافتشون. این نگاه هم در کار رسانه ای بیش از 5 یا 6 بار درسال توصیه نمی شود از طرف دیگر تبعات هم دارد. از دست رفتن جایگاه رسانه های اصلاح طلب به خاطر خوشحالی های لیست امید به دلیل عدم دقت به این مورد است. 4. نگاه فرصت سازانه: طبق این نگاه شما با تیتری که میزنید خوشحالی خود را مستقیم مطرح نمیکنید بلکه با ذکر فرصتهایی که این اتفاق ایجاد میکند از آن بهره برداری میکنید. بزرگترین دستاورد این حمله ایجاد ترس است و با این تیتر شما یادآوری میکنید که مرگ برای همه هست و موشک بر سر شما هم خواهد آمد! این به نوعی حضور در یک بازی سیاسی با یک برگ برنده است. مثالهای زیادی از این موضوع در جهان وجود دارد به عنوان مثال بحث خلیج فارس و ترامپ را در نظر بگیرید: آقای روحانی به دو شکل می توانست جواب این مردک بی شرافت را بدهد: 1. ترامپ سنگ قبر سربازانت را بخوان و از مهندسانی که ناو کج شدتان را در جنگ با صدام از خلیج فارس بردند بپرس به این جا چه میگویند(این رویکر فرصت سازی میکند و به ترامپ و مهم تر مردم آمریکا یادآوری میکند ماجراجویی آنها هزینه ی سنگینی دارد که قبلا هم پرداخته اند) 2.آقای ترامپ از سربازانت که در این آبها هستند بپرس به اینجا چه میگویند.(انتهای انفعال را می توان از این سخن فهمید مثل این که در یک دعوا با آدم هایی که بویی از شرافت نبرده اند یک گوشه کتک بخوری و بعد بگویی شما لطفا ساکت باشید!!!خخخخخخخخخ) جالب است که با توجه به رویکرد دوم ترامپ حق دارد بگوید اگر من با این اقتدار در این آبها هستم که شما جرات هیچ حرفی را ندارید پس هر اسمی بخواهم روی آن میگذارم! من کدخدا هستم. اما رویکرد اول توسط خبرگزاری افراطی متحجر و بیسواد و تندرو ی تایمز! صورت گرفت که در یک عکس احساسی نام خلیج فارس را بر روی سنگ قبر یک سرباز آمریکایی نشان میداد! و بعد از آن یک موج جهانی بر علیه جنگ طلبی های ترامپ به راه افتاد. هر چند که انفعال گرایان ایران متاسفانه ازاین موج هیچ بهره ای نبردند وباید منتظر بمانیم ببینیم سر پیچ و مهره های صنعت موشکیمان چه بلایی می آید! پ.ن.:نگاه انفعالی امروزه مد سیاسی ایران است پنج سال دیگر همه با هم با صدای بلند به آن خواهیم خندید. اما متاسفانه با مجریان اصلی این نگاه با تمام خسارتهایی که به بار آورده اند هیچ برخوردی نخواهد شد و احتمالا مدعی هم می شوند! ...
ناشناس۱۴۱۷۶۰۱۷:۲۴:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۰
غرب و همدستهای عربی حاشیه خلیج فارس 24 ساعته طبل جنگ با ایران و تهدید و گزینه های روی میز را دارند با قدرت بیان میکنند اونوقت تیتر یه روزنامه شده تحریک و که البته فقط یه روزنامه بوده نه دیدگاه دولت ایران شده تهدید امنیت و اقدامات خارج از منافع ملی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۴۱۷۷۵۱۷:۵۱:۵۶ ۱۳۹۶/۸/۲۰
دلایل آقای توکلی محکم است. زنده باشی آقای توکلی. خدا به همراهت. حق هیچکس نباید پایمال شود. حتی کیهان
ناشناس۱۴۱۷۸۳۱۸:۰۵:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۲۰
جناب اقاي توكلي شما بايد مدافع منافع ملي باشيد
ناشناس۱۴۱۷۸۵۱۸:۰۷:۲۵ ۱۳۹۶/۸/۲۰
عجیبه مقامات رسمی امارات و عربستان در این سال ها بارها کشورمان را تهدید کرده اند. فقط کافی است به تیتر روزنامه های آنها در همین یکی دو روز نگاه کنید، آن وقت نقل قول مقاومت یمن می شود اقدام علیه امنیت ملی. سازش، عقب نشینی و بزدلی در برابر امریکا و نوچه هایش چیزی جز ذلت به ارمغان نمی آورد.
ناشناس۱۴۱۸۲۳۱۹:۱۴:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۲۰
باسلام دفاع ازحقوق افراد حتی اگر مخالف ما باشند امری نیکو هست فقط نمیدانم اقای توکلی نسبت به توقیف دیگرمطبوعات تا الان نامه نوشته اندواعتراض کردند یا انهارا صحیح میدانسته وفقط این مورد را خطا
ناشناس۱۴۱۸۵۰۲۰:۰۵:۳۸ ۱۳۹۶/۸/۲۰
دفاع از حق خوبه ولی کاش آقای توکلی از روزنامه های اصلاح طلب و از منتشر کننده نامه املاک نجومی و همین طور از حقوق محصورین نیز دفاع می کرد
حسام۱۴۲۴۰۳۱۵:۱۳:۴۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
اتفاقا دفاع کرده دفاع جانانه ای هم کرده . آن وقتی که یاشار سلطانی املاک نجومی در شهرداری را افشا کرد و بازداشت شد این احمد توکلی بود که صریح از اقدام او در مبارزه با فساد دفاع کرد این هم لینک خبر و نامه او http://old.alef.ir/vdciwya5ut1a3q2.cbct.html?497650
علی۱۴۱۸۷۸۲۰:۵۰:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۲۰
کیهان تیتر درستی زده .انصاراله یمن گفت بود وکیهان نقل قول کرده بود چرا به قبای بعضی ها برخورده
سانی۱۴۱۹۳۹۲۲:۳۸:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۰
هیچ رسانه ای نباید اینطوری راحت توقیف بشه. من همیشه با مواضع کیهان مخالف بودم اما توقیف اون رو نمی پذیرم. هر روزنامه ای طرفدارای خاص خودش رو داره و محترمه حتی اگر مطالبش با عقاید من صددرصد مخالف باشه. اما جا داره از آقای توکلی بخوام که هنگام توقیف شدن روزنامه های اصلاح طلب هم همینطور به مقامات قضایی نامه بنویسند و و درخواست رفع توقیف و آزادی مطبوعات کنن. نه اینکه فقط هوای رفقای خودشون رو داشته باشن. البته در دفاع از کامنت های کاربران که قبلا خبرش رو زدین واقعا جا داره به آقای توکلی تبریک گفت که در راه انصاف قدم گذاشتن
طلبه۱۴۱۹۸۰۲۳:۴۱:۴۴ ۱۳۹۶/۸/۲۰
با عرض سلام به آقای دکتر توکلی؛ از دفاع مستدل و با مطانت شما تشکر می کنم. این دفاع چون از نگاه منافع ملی است و در آن رنگ جناحی و حزبی وجود ندارد ستودنی است. آقای دکتر باز هم تشکر
هموطن۱۴۲۰۵۱۰۵:۰۰:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
ازادی بیان تا زمانی که به مردم کشور و یا حتی یک فرد بی گناه، اسیب نزند قابل احترام است ، ولی اگر بجای حمایت از امنیت مردم کشور، باعث ایجاد تنش بشود، در ان صورت باید متوقف شود . بنابراین قاضی این پرونده حکم درستی صادر کرده است
ناشناس۱۴۲۱۱۶۰۸:۰۳:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
تیتر اینگونه القاء میکرد: بعدی را به دوبی میزنیم.متن چیز دیگری گفته باشد اما تیر حرف دیگری میزند.
ناشناس۱۴۲۲۶۵۱۲:۰۳:۱۹ ۱۳۹۶/۸/۲۱
اولا ایکاش همیشه اینگونه از عدم رعایت قانون اظهار انزجار میکردیم ، نه فقط در خصوص کیهان . دوم آنکه هرکس اندکی از مباحث سیاسی و فنی نظامی اطلاع دارد متوجه خطای تیتر این روزنامه شده است و آقای توکلی نیز با هوشمندی از آن دفاع نکرده است و فقط به دفاع از حقوق عامه و رعایت قانون بسنده کرده اند.
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. زندگی مدفون شده + تصاویر

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 7. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 8. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 11. افزایش قیمت نان منتفی شد

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. تب بازار ارز فروکش کرد

 14. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 15. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 16. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 17. ترامپ تاکنون چه کسانی را «سگ» خوانده است؟

 18. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 19. سفر مقام آمریکایی به آسیا برای جلب حمایت از تحریم‌ها علیه ایران

 20. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 21. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 22. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 23. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 10. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 11. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 23. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 24. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 25. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 20. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 21. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 22. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 3. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 4. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 5. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 6. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 7. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 8. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 9. نظر کواکبیان درباره طرح سوال از رئیس جمهوری

 10. دفاع روزنامه اصولگرا از «پرویز فتاح»

 11. پاسخ حداد عادل به رضا پهلوی در برابر تحریک مردم

 12. عارف: برای ریشه‌کنی فساد نیازمند عزم ملی هستیم

 13. پشت پرده حزب علی لاریجانی چیست؟

 14. در دولت علیه دولت/ در حیاط پشتی کیست؟

 15. نماینده ایران در آژانس: اروپایی‌های عضو برجام با حداکثر توان مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا بایستند

 16. امیر سیاری: دشمن جرات حمله به کشورمان را ندارد

 17. فروزنده: عده‌ای جاهلانه یا مغرضانه «مذاکره با آمریکا» را مطرح می‌کنند

 18. بالاخره چه کسی هویدا را کشت؟

 19. تشکیل گروه ۱۵ نفره مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

 20. میدان گازی «رام» آزمونی برای سنجش میزان حمایت اروپا از برجام

 21. ایمانی: اختلاف‌نظر‌ها را به تریبون رسمی نکشید

 22. واعظ آشتیانی: همزمان با احمدی نژاد برخی اصلاح‌طلبان هم خواستار استعفای روحانی بوده‌اند

 23. سه مولفه شکل‌گیری «رانت» در کشور

 24. چرا فساد در ایران ریشه کن نمی شود؟

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 7. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 8. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 9. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 10. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 11. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 12. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 13. جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست

 14. نظر"داود هرمیداس باوند" درباره ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر

 15. درخواست حسام الدین آشنا از قالیباف

 16. جهانگیری: باید اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم

 17. دیوید آلبرایت: می‌خواستیم بعد از ۸ سال محدودیت‌های ایران را دائمی کنیم

 18. ظریف: کنوانسیون خزر با در نظر گرفتن حداکثر منافع ملی ایران بود/ خط حسینقلی خان - آستارا را هیچگاه نخواهیم پذیرفت

 19. آیت‌الله جنتی: راه‌حل برون رفت از مشکلات فعلی تفکر و روحیه انقلابی است

 20. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 21. تکذیب جمله‌ تحریف شده منتسب به رهبر انقلاب در دیدار ۲۲ مرداد ۹۷ و انتشار اصل آن

 22. وزیر دولت اصلاحات: رویکردهای اقتصادی دولت شباهت زیادی به رویکردهای دولت هاشمی دارد

 23. ظریف، امشب مهمان گفتگوی ویژه خبری

 24. روحانی: ملت ایران به خانواده شهدا افتخار می‌کند/ در فتح خرمشهر قدرت الهی نمایان است

 25. آخرین وضعیت پرونده اسفندیار رحیم‌مشایی

پربحث‌های هفته

 1. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 7. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 8. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 9. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 10. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 11. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 12. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 13. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 14. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 15. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 16. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 17. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 18. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 19. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 20. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 21. پاکدستان دست بسته!  

 22. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 23. استیضاح ربیعی و ضرورت پاسخگویی به برخی سوالات بی جواب

 24. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 25. اندرونی و بیرونی مسئولان!

آخرین عناوین