مگنت-ستاره یک مربع

موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

گروه سیاسی الف،   3960724111 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
 موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت
 
فرانسه: با همکاری آمریکا و همه شرکای مربوط آماده اتخاذ اقداماتی برای برخورد با برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران هستیم

 اروپایی‌ها به دنبال باجگیری جدید از برجام هستند. اروپایی‌‌های برجام یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان می‌خواهند ادامه حضورشان در برجام را مشروط به گرفتن امتیازاتی در حوزه برنامه دفاع موشکی و سیاست‌‌های منطقه‌ای ایران کنند. این همان خواسته‌ای است که دونالد ترامپ مطرح کرده است.


به گزارش «وطن‌امروز»، تروئیکای اروپایی چند ساعت پس از سخنرانی روز جمعه ترامپ علیه ایران و پاره شدن برجام در آمریکا، بیانیه‌ای صادر و همراهی خود با برنامه دولت آمریکا برای محدود کردن برنامه موشکی ایران و عقب‌نشینی تهران از منطقه را اعلام کرد. دیروز نیز نخست‌وزیر انگلیس و صدراعظم آلمان در یک گفت‌وگوی تلفنی نه‌تنها این مطالبه جدید را مطرح کردند بلکه خواستار ایجاد یک ائتلاف جهانی علیه ایران شدند تا برنامه دفاع موشکی و سیاست‌‌های منطقه‌ای ایران آنگونه که آنها می‌خواهند شود! دیروز نخست‌وزیر انگلیس و صدراعظم آلمان در یک گفت‌وگوی تلفنی بر ضرورت همکاری جامعه بین‌المللی برای مقابله با برنامه موشکی ایران تأکید کردند.

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس در این‌باره گفت «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان و «ترزا می»، نخست‌وزیر انگلیس در این گفت‌وگوی تلفنی توافق کرده‌اند جامعه جهانی باید ایران را برای متوقف کردن فعالیت‌هایش در منطقه و برنامه موشکی‌اش تحت فشار قرار دهد. به گزارش تسنیم، دفتر نخست‌وزیری انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آنها توافق کردند انگلیس و آلمان به توافق هسته‌ای متعهدند. آنها همچنین توافق کردند لازم است جامعه جهانی برای مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات‌کننده ایران و بررسی روش‌های رفع نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی ایران همراه شود». گفت‌وگوی تلفنی ترزا می ‌و آنگلا مرکل نشان می‌دهد تروئیکای اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای با ایران به دنبال آن است تا برجام را به یک ابزار فشار علیه ایران تبدیل و برنامه دفاع موشکی ایران را نیز به سرنوشت برنامه هسته‌ای ایران دچار کرده و همین‌طور سیاست‌‌های منطقه‌ای ایران را تغییر دهد.


در کنار گفت و گوی تلفنی ترزا می و آنگلا مرکل، وزیر خارجه فرانسه نیز شنبه‌شب گفت کشورش آماده است در موضوعات مقابله با برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران با آمریکا تعامل کند. «ژان ایو لودریان» در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه ضمن تاکید بر اینکه باید برجام را حفظ کرد، بار دیگر زمزمه گفت‌وگو برای دوره پس از پایان محدودیت‌های برجام را مطرح کرد و گفت: «می‌توانیم گفت‌وگویی اولیه برای دوران پس از ۲۰۲۵ آغاز کنیم. اگر این توافق [برجام] اجرایی بماند [و به آن پایبند بمانند]، ایران می‌تواند از تمام حقوق هسته‌ای خود ذیل معاهده منع گسترش برخوردار باشد. اگر هم نیازی به تضمین یا راستی‌آزمایی [برای پس از برجام] بود، می‌توان درباره‌اش گفت‌وگو کرد. ما آماده‌ایم درباره این مسائل با آمریکایی‌ها تعامل کنیم.»

به گزارش فارس، لودریان افزود: «ما سوالاتی جدی درباره رفتار ایران بویژه توسعه توانمندی موشک بالستیک و نقش مخربی که در منطقه بازی می‌کند، داریم، اما همواره مساله‌ هسته‌ای را پرونده‌ای جدا در نظر گرفته‌ایم.» وزیر خارجه فرانسه که تا چند هفته دیگر به تهران سفر می‌کند، گفت: «می‌توانیم بحثی سخت درباره موضوعات دیگر داشته باشیم. ما باید توضیحی روشن درباره برنامه موشک بالستیک و نفوذ منطقه‌ای ایرانی‌ها داشته باشیم. ما باید درباره حضور ایران در سوریه از طریق حزب‌الله و سپاه پاسداران، سوال کنیم.» وی در پاسخ به این سوال که آیا اروپا حاضر است علیه سپاه تحریم اعمال کند، گفت: «می‌توانیم در این باره صحبت کنیم».


بخور و لذت ببر!


نقشه جدید آمریکا علیه ایران تا حدود زیادی آشکار شده است. دونالد ترامپ به دنبال یک توافق جدید است که شامل 3 بخش ویژه خواهد بود؛ دائمی شدن محدودیت‌های هسته‌ای علیه ایران، محدود کردن برنامه دفاع موشکی ایران، عقب‌نشینی ایران از منطقه یا به عبارتی تغییر در سیاست‌های منطقه‌ای ایران.  رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه مفاد راهبرد جدید دولت خود علیه ایران را اعلام کرد.

ترامپ گفت: «استراتژی جدید بر 4 محور استوار است. اول، همکاری با متحدان‌مان برای مقابله با اقدامات ثبات‌زدای ایران؛ دوم، اعمال تحریم‌های جدید علیه رژیم ایران برای توقف حمایت آنها از تروریسم؛ سوم، مقابله با روند ساخت موشک‌های ایرانی که تهدیدی است برای همسایگان این کشور، تجارت بین‌الملل و حرکت آزادانه شناورها و چهارم؛ مسدود کردن همه مسیرهای ایران به سمت سلاح هسته‌ای».

در استراتژی ترامپ، در کنار 3 هدف مربوط به توافق جدید علیه ایران، همکاری با متحدان آمریکا نیز قید شده است.

به گزارش «وطن‌امروز»، مواضع متحدان سنتی آمریکا در اروپا نشان می‌دهد آنان نسبت به مقوله تداوم پایبندی به برجام یک نوع همپوشانی با دونالد ترامپ دارند. به عبارتی، اعلام سیاست ادامه برجام منهای آمریکا، نه‌تنها تناقضی با مواضع ترامپ علیه ایران ندارد بلکه یک نوع همپوشانی میان آنان نیز وجود دارد. فرانسه و انگلیس به عنوان 2 عضو اروپایی برجام پیش از این ضمن آنکه از برجام و پایبندی به آن دفاع کردند، همزمان خواستار مذاکره مجدد با ایران برای تغییر در سیاست‌های منطقه‌ای و محدود کردن برنامه دفاع موشکی تهران شدند. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در این‌باره گفت: «لازم است برنامه موشکی ایران را کنترل کنیم، زیرا تهدیدی برای کل منطقه است».


مکرون همچنین در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «من امیدوارم بتوانیم ‌روی محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران هم کار کنیم. ما باید روی راهکاری برای دوره پس از 2025 کار کنیم». انگلیسی‌ها هم همانند فرانسوی‌ها می‌گویند طرفدار حفظ برجام هستند اما در مقابل ایران باید نسبت به سیاست‌های خود در منطقه و همینطور برنامه دفاع موشکی‌‌‌‌اش تجدیدنظر کند. بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس روز چهارشنبه هفته گذشته پس از دیدار با علی‌اکبر صالحی، ایران را متهم به اخلال در منطقه کرد و گفت ایران باید نقش خود در منطقه خاورمیانه را کاهش دهد. وزیر خارجه انگلیس پس از دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در توئیتر خود نوشت: انگلیس برجام را حفظ خواهد کرد اما ایران هم باید نقش اخلالگرانه خود را در منطقه خاورمیانه کاهش دهد. جانسون همچنین در بیانیه‌ای نوشت: «تردیدی در نگرانی عمیق ما درباره فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه از جمله برنامه موشک‌های بالستیک این کشور وجود ندارد». البته همپوشانی اروپایی‌ها با ترامپ علیه ایران، روز جمعه آشکارتر شد و ساعاتی پس از اظهارات ترامپ علیه برجام، 3 کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای همراستا بودن خود با سیاست‌های دولت آمریکا علیه ایران در مسائل منطقه‌ای و موشکی را اعلام کردند.


به گزارش رویترز، فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه‌ای گفتند از ایران انتظار دارند وارد گفت‌وگوی سازنده برای توقف «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» خود و پیگیر راه‌حلی از طریق مذاکرات شود. این 3 کشور اعلام کردند با همکاری نزدیک آمریکا و همه شرکای مربوط، آماده اتخاذ اقداماتی برای برخورد با این مسائل (برنامه موشک بالستیک ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور) هستند. فرانسه، انگلیس و آلمان گفتند از وزرای خارجه خود خواسته‌اند با آمریکا برای پیشروی درباره این مسائل (برنامه موشک بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران) همکاری کنند. فرانسه، انگلیس و آلمان گفتند نسبت به برنامه موشک بالستیک ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور که بر منافع امنیتی اروپا نیز تاثیر گذاشته است دغدغه دارند.


هماهنگی میان آمریکا و اروپا در موضوع برجام به یک شکل دیگر و این‌بار با لمپنیسم ترامپ نیز خود را نشان داد. ساعاتی پس از سخنرانی ترامپ علیه برجام، او در گفت‌وگو با امانوئل مکرون و ترزا می، ‌‌گفت آنها نگران تحریم‌های آمریکا نباشند و بهتر است از سود تجارت با ایران لذت ببرند.
دیلی‌میل در این‌باره گزارش داد: ترامپ به «دوستانش» امانوئل مکرون [رئیس‌جمهور فرانسه] و ترزا می‌ [نخست‌وزیر بریتانیا] گفت: هر چه می‌توانید از ایران پول بگیرید و «نگران تحریم‌های آمریکا نباشید.» ترامپ در توئیتر خود نوشت: «امانوئل [مکرون] به من تلفن کرد. گفتم:‌ ببین امانوئل! آنها [ایران] بابت رنو پول زیادی داده‌اند. پول‌شان را بگیر و لذت ببر».

تیلرسون: اصلاح ایرادات برجام از طریق یک توافق ثانویه صورت می‌گیرد نه تغییر برجام


آمریکایی‌ها در حال رونمایی کامل نقشه مشترک خود با اروپا درباره توافق جدید هستند. در حالی که حسن روحانی جمعه شب در واکنش به اظهارات ترامپ گفته بود نه بندی به برجام اضافه خواهد شد و نه بندی از آن کم خواهد شد؛ حالا رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید برای اعمال اصلاحات برجام نیازی به تغییر مفاد آن نیست بلکه برنامه آمریکا این است که این اصلاحات از طریق یک توافق ثانویه اعمال شود. رکس تیلرسون در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان گفته است. «ما حقیقتا به توافقی نیاز داریم که گستره بیشتری از تهدیدات از جانب ایران را شامل شود». تیلرسون تأکید کرد: اصلاح ایرادات برجام ممکن است از طریق یک توافق ثانویه صورت گیرد، نه با تغییر در مفاد برجام.


به گزارش «وطن امروز»، آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند برداشته شدن بندهای موسوم به غروب آفتاب و دائمی شدن محدودیت‌های هسته‌ای ایران و همچنین نظارت و بازرسی از مراکز نظامی همان تغییرات مد نظر واشنگتن در برنامه جامع اقدام مشترک است. در ایران دولت روحانی بارها اعلام کرد این تغییرات در برجام را نمی‌پذیرد. اما اکنون آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند این تغییرات از طریق یک توافق ثانویه باید اعمال شود. این همان چیزی است که اروپایی‌ها نیز از آن حمایت می‌کنند، چرا که ژست اروپا در اعلام حمایت از برجام را نیز حفظ می‌کند.


هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیروز در همین راستا گفت اروپایی‌ها در این زمینه با آمریکا هم‌نظر هستند. او البته مدعی شد اعضای  1+5 همین حالا نیز در حال تغییر مفاد برجام هستند. مک‌مستر دیروز یکشنبه در گفت‌وگو با فاکس نیوز، با بیان این ادعا که اعضای گروه 1+5 «همین حالا در حال بازنگری مفاد توافق هستند»، گفت کشورهای اروپایی از «اجرا و نظارت سختگیرانه توافق حمایت می‌کنند».

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷ظریف: برنامه دفاعی موشکی ایران تهدیدی برای کسی نیست/ زیرفشار تحریم و تهدید سیاست خود را تغییر نمی‌دهیم
۲۰ اَمرداد ۱۳۹۷آیا ایران به سراغ تیغ تیز جنگ‌های آینده خواهد رفت؟
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷ادعای ارسال محموله قطعات موشک از فرودگاه هیترو به ایران تکذیب شد
۸ اَمرداد ۱۳۹۷تیرهای مشقی اروپا برای مقابله با تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا
۲۷ تیر ۱۳۹۷مقام سابق صهیونیست:ایران به زودی می‌فهمد که اروپا توان حفظ برجام را ندارد
۲۱ تیر ۱۳۹۷قاسمی در واکنش به بیانیه ناتو: نگرانی های بی مورد ناتو تاثیری بر برنامه دفاعی موشکی ایران ندارد
۱۸ تیر ۱۳۹۷ برگ برنده ایران از نظر سیداحمد خاتمی
۱۴ تیر ۱۳۹۷خواسته‌های ایران و بایدهای بسته پیشنهادی اروپا
۱۱ تیر ۱۳۹۷اروپا در همین مدت پیام خود را به ما داده/اثبات بی‌صداقتی آمریکا چه فایده‌ای دارد؟
۹ تیر ۱۳۹۷اروپاموگرینی از تصویب بسته حمایتی از ایران از سوی اتحادیه خبرداد/طی دو روز آینده تسلیم مقامات ایران می‌شود
۹ تیر ۱۳۹۷با توجه به ارزیابی‌ جدید پنتاگون از توان نظامی ایران، آمریکا میلی به درگیری با ایران ندارد
۲ تیر ۱۳۹۷امیرعبداللهیان: مجلس واکنش اروپا به بد عهدی آمریکا را رصد می‌کند/بریسول:اروپا خواهان باقیماندن ایران در برجام است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

اروپا برادر شغاله!۱۲۲۶۹۰۱۱:۳۲:۵۵ ۱۳۹۶/۷/۲۴
این نمایش "هوشمندانه" و "فداکارانه!" ترامپ جزیی از طرح اصلی برای Renegotiate کردن برجام یا به تعبیری دستیابی به برجام 2 و 3 و 4.... بود! احتمالا نقشی "ناجی برجام" رو هم به امانوئل ماکرون بدن!
ناشناس۱۲۲۶۹۷۱۱:۴۰:۴۶ ۱۳۹۶/۷/۲۴
موضع اتحادیه اروپا را بصورت زنده از تلویزیون دیدیم !!! لطفا مغلطه نفرمایید
احمد۱۲۲۸۴۵۱۴:۲۷:۴۷ ۱۳۹۶/۷/۲۴
عزیز دلم به این میگن سیاست پازل . یعنی هر قطعه ای بر اساس وظایف محوله به خودش عمل می کنه ولی در نهایت همه ی قطعات یک هدف را دانبال می کنند .
ناشناس۱۲۳۸۶۲۱۵:۳۴:۰۸ ۱۳۹۶/۷/۲۵
ما هم سیاست پازل داریم ودر عالم سیاست خیلی عادیست چون هر کشور در پی منافع خودش است ! اما مهم این است که بحث موشکی وهسته ای دو مقوله جدا هستند .اروپا در بخش موشکی با آمریکا همراه است واگر بخواهد هسته ای را با آن قاطی کند ایران کنار می کشد پس بیهوده این دو را به هم ربط ندهید !
ناشناس۱۲۲۹۸۵۱۷:۰۹:۲۸ ۱۳۹۶/۷/۲۴
شما همچنان در خواب خرگوشی بمان یکی نیز این حامیان خواب روحانی و دستاورد تقریبا هیچش را از خواب بیدار کند برادر بیدار شود بقول اقبال: از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
ناشناس۱۲۳۱۴۴۲۰:۵۲:۱۲ ۱۳۹۶/۷/۲۴
هموطن عزیز ، موضع اتحادیه اروپا را از تلویزیون شنیدی و ندیدی همانطور که صحبتهای جان کری و اوباما و اشتون و موگرینی و ........ را هم قبلا شنیده بودی اما صادقانه بگو عمل کردن به ان صحبتها را هم دیده ای ، چه خوب میشود اگر همیشه مدافع حق و حقیقت باشیم .
ناشناس۱۲۳۲۳۱۲۲:۴۴:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۴
دیدن بدون فکر و توجه نکردن به هدف اصلی غرب؟
ناشناس۱۲۳۵۴۸۱۱:۱۲:۴۶ ۱۳۹۶/۷/۲۵
اروپا روی وفاداری و جانفشانی امثال شما خیلی حساب باز کرده ولی نمی دونه که شجاعت شما فقط در فضای مجازی است و در صحنه اصلی مردم معتقد و باشهامت حضور خواهند داشت
ناشناس۱۲۲۷۰۵۱۱:۴۸:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۲۴
کسانی که نگرانی دلسوزان و منتقدان را نسبت به بدعهدی دشمنان به برجام مورد تردید قرار می‌دادند امروز با موضع‌گیری ترامپ پلید و ثابت شدن آن انتقادات بجا، چه پاسخی به ملت دارند؟! حالا هم دلخوش بودن به اروپا سراب دیگری است که برخی‌ها در حال رفتن به سوی آن هستند. بدانید که هیچ‌گاه اروپای شیطان صفت ایران را به شیطان بزرگ ترجیح نخواهد داد.
اصغر۱۲۲۸۹۳۱۵:۲۲:۳۸ ۱۳۹۶/۷/۲۴
بابا ، جون مادرتون يه كمي منطقي فكر كنين. اين بالا نوشته: "«ژان ایو لودریان» در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه ضمن تاکید بر اینکه باید برجام را حفظ کرد، بار دیگر زمزمه گفت‌وگو برای دوره پس از پایان محدودیت‌های برجام را مطرح کرد و گفت: «می‌توانیم گفت‌وگویی اولیه برای دوران پس از ۲۰۲۵ آغاز کنیم. اگر این توافق [برجام] اجرایی بماند [و به آن پایبند بمانند]، ایران می‌تواند از تمام حقوق هسته‌ای خود ذیل معاهده منع گسترش برخوردار باشد. اگر هم نیازی به تضمین یا راستی‌آزمایی [برای پس از برجام] بود، می‌توان درباره‌اش گفت‌وگو کرد. ما آماده‌ایم درباره این مسائل با آمریکایی‌ها تعامل کنیم.» لودریان افزود: «ما سوالاتی جدی درباره رفتار ایران بویژه توسعه توانمندی موشک بالستیک و نقش مخربی که در منطقه بازی می‌کند، داریم، اما همواره مساله‌ هسته‌ای را پرونده‌ای جدا در نظر گرفته‌ایم.» وزیر خارجه فرانسه که تا چند هفته دیگر به تهران سفر می‌کند، گفت: «می‌توانیم بحثی سخت درباره موضوعات دیگر داشته باشیم. ما باید توضیحی روشن درباره برنامه موشک بالستیک و نفوذ منطقه‌ای ایرانی‌ها داشته باشیم. ما باید درباره حضور ایران در سوریه از طریق حزب‌الله و سپاه پاسداران، سوال کنیم.» . خب حالا آقايون و خانوماي دلواپس! لطفاً يكبار ديگه متن بالا رو بخونين و دقيقاً بگين مشكل آقاي روحاني يا ظريف يا عراقچي در امضاي برجام چي بوده؟ يعني شما فكر مي كنين آقاي احمدي نژاد يا جليلي يا هر كي كه شما فكرشو بكنين مي تونس با غربيا يه قراردادي امضاء كنه كه ديگه اونا نتونن راجع به سياست منطقه اي ما حرف بزنن؟! يا نتونن برنامه موشكي ما رو زير سوال ببرن؟! يا نتونن به نفوذ ما در خاورميانه اعتراض كنن؟! يا عليه سپاه پاسداران اقدامي انجام بدن؟! شما واقعاً اينجوري فكر مي كنين كه براساسش دارين عملكرد تيم مذاكره كننده ايراني رو زير سوال مي برين؟! نخير آقاجون، برجام يه قرارداد ترو تميزه (البته ايده آل نيست) كه تونسته اجماع جهاني عليه ايران رو بشكنه، دست ما رو تو فروش نفت، افزايش سهميه اوپك، خروج از سيستم فريزينگ، جلب توريسم و سرمايه گذاري خارجي و ... باز كنه و البته در مقابلش ما چيزايي رو از دست داديم كه هيچ تأثير محسوسي در زندگي و رفاه مردممون نداشت.
ناشناس۱۲۲۹۳۳۱۶:۰۴:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۲۴
اره یکی روسیه قابل اعتماد یکی چین !!!
ناشناس۱۲۲۷۱۲۱۱:۵۷:۱۰ ۱۳۹۶/۷/۲۴
منظور اروپا از حفظ برجام ، این است که ایرانی ها ! شما به ترامپ کاری نداشته باشید و محدودیت هسته ای تان را ادامه دهید ... برجام پا برجاست. مبادا بازگشت هسته ای داشته باشید.. یعنی برجام را از دریچه تعهدات ایران ، پا برجا می دانند، نه خودشان ...برای خودشان اصلا تعهداتی قایل نیستند..
ناشناس۱۲۲۷۱۴۱۱:۵۸:۵۱ ۱۳۹۶/۷/۲۴
سال ۸۲ اعتماد به اروپا... سال ۹۲ اعتماد به امریکا الان باز می گن اعتماد به اروپا !!!!! اعتماد به مردم کی ؟ هزینه این گیجلوماسی ، از جیب ملت می رود..
ناشناس۱۲۲۹۱۵۱۵:۵۰:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۲۴
اعتماد به مردم یا فشار آوردن به مردم؟ 40 ساله که داره به مردم فشار میاد دیگه به آستانه تحملشون نزدیک شده. این دولت هم با چراغ سبز نظام سعی داشته مقداری از این فشار رو کم کنه تا مردم یه کمی نفس بکشن. اگه حالا نتیجه ای که می خواستن نداد اتفاق خاصی نیفتاده. دوباره می افتیم تو همون دور تسلسل قبلی. ما موشک رو می کنیم اونا قطعنامه تا جایی که بشیم هم طراز کره شمالی. به همین سادگی
ناشناس۱۲۳۳۶۳۰۶:۱۲:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۲۵
اگه اراده واقعی باشه و اموال همه مسعولین نسبت به اول انقلاب ارزیابی و مقادیر نجومی رانتی همه به خزانه بازگردانده بشه تا چند سال در مقابل کمبود بودجه مقاوم خواهیم بود
ناشناس۱۲۲۷۱۵۱۲:۰۱:۱۴ ۱۳۹۶/۷/۲۴
اینم از کدخدا و اراذل و اوباش گوش به فرمان اروپایی اش حالا ببینیم اقای روحانی به کی دلخوش می کنه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۲۲۹۵۴۱۶:۲۸:۵۸ ۱۳۹۶/۷/۲۴
ا حیانا به روسیه که نمیخاهید دلخوش کنید
مهدی۱۲۲۷۱۸۱۲:۰۳:۱۰ ۱۳۹۶/۷/۲۴
امیدوارم دوباره به اروپا اعتماد نکنیم که 4 سال دیگه بیایم بگیم اروپا غیرقابل اعتماده! پیشنهاد میکنم خود آقای روحانی هم تاریخ بخونه و یه مسیر غلط رو 100 بار تکرار نکنه! از همون 99 بار قبلی درس بگیره لطفاً!
ناشناس۱۲۲۷۲۰۱۲:۰۳:۵۱ ۱۳۹۶/۷/۲۴
۵+۱، خارج از برجام ، اما متنفع از برجام ... ایران ، سفت و سخت داخل برجام ، اما دست به گریبان با « مادر تحریم ها»....
مجيد۱۲۲۷۵۱۱۲:۴۶:۱۰ ۱۳۹۶/۷/۲۴
چه دليلي داره ما هم مثل ترامپ كه خيلي راحت از زير تعهدات بين المللي شونه خالي ميكنه ما همچنان بر اصول و تعهدمان پايبند باشيم . از معاهده منع سلاحهاي اتمي خارج ( npt ) بشيم . ببينم چه غلطي ميتونن بكنن
ناشناس۱۲۲۷۵۸۱۲:۵۳:۰۷ ۱۳۹۶/۷/۲۴
اینم را به قهرمان دیپلماسی و ایرانی را تهدید نکن بگوئید البته متاسفم بگویم که خواص ما و مردم پیرو آنها درست خواص و عوام دوران حضرت امیر المومنین را دارند تداعی می کنند فارغ از منهیات و اوامر امیرالمومنین دارند برای خودشان عقل حسابگرشان را برای استفاده از دنیا به کار می برند دقیقا همین امری که الان واقع شده است بارها و بارها رهبری معظم بر بی فایده بودن دل بستن به خارج برای رفع مشکلات تاکید داشتند اما هم رای مردم و هم نظرات تمام مسئولین اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدالی بر این بوده که ما بدون اتکا نمی توانیم و این مبنای حرکتهایشان بوده و هست
ناشناس۱۲۲۷۵۹۱۲:۵۳:۴۷ ۱۳۹۶/۷/۲۴
بازی پلیس بد و پلبس خوب آمریکا و اروپا با ایران به این حکایت بر میگردد: این تجربه تلخ ، تاکنون بارها تکرار شده . یکی از ترفندهای بسیار مؤثر در کشمکش های سیاسی ، ترفند پلیس بد ، پلیس خوب است ، این ترفند که از تجربه و روش کار رام کنندگان فیل‌های وحشی گرفته شده ، روشی بسیار کارامد است . رام کنندگان فیل ، با تمهیداتی ، فیل وحشی را در حصاری به دام می اندازند که راه گریز نداشته باشد . مدتی او را تحریم غذایی می‌کنند تا گرسنه و تشنه شود ، سپس یک روز با لباس قرمز با چوب و چماق به او حمله می‌کنند و روز بعد همان افراد با لباس آبی به او آب و غذا می‌دهند و نوازشش می کنند . مدتی این برنامه تکرار می شود ، فیل ساده که متوجه نیست آبی ها و قرمزها یکی هستند و هدف واحد دارند ، دچار خطای در محاسبه شده برای نجات از آزار و اذیت قرمزها ، تسلیم آبی ها می شود ، آبی ها با خیال آسوده ، فیل تسلیم شده را از حصار بیرون آورده و خواسته های خود را بر ان تحمیل میکنند . فیل قدرتمند ، از ترس قرمزها ، به ابی ها اعتماد می کند.
ناشناس۱۲۲۷۶۴۱۳:۰۰:۳۹ ۱۳۹۶/۷/۲۴
اصلا چرا در دنیا ما و کره شمالی باید تحریم بشیم که حالا دنبال برجام و راه حل باشیم... مگه ما با بقیه مردم جهان فرق داریم....ما خیلی خوب هستیم...
ناشناس۱۲۲۷۸۸۱۳:۳۶:۲۲ ۱۳۹۶/۷/۲۴
هر موقع اونها زدند زیر برجام و خلاف برجام رفتار کردند اونموقع شما بیا تحلیل کن آمریکا هم تاکید کرد که فعلا در برجام میماند هر موقع اونها زدند زیر برجام شما هم بزن زیرش خیلی سخته فوقش باز میریم زیر تیغ منشور 7 سازمان ملل دیگه بالاتر از سیاهی که رنگی نیست شما هم که انگار این را میخواهید. ما که قصد ساخت بمب اتم را نداریم پس اتفاقی هم عملا نیفتاده.
ناشناس۱۲۲۷۹۸۱۳:۴۵:۳۳ ۱۳۹۶/۷/۲۴
بدبختی اینه که بعضی مسؤلین فکر می کنن که هرچه بیشتر منابع ملی رو در اختیار کشورهای صاحب نفوذ و قدرت قرار بدن و اونا بیشتر در کشور سرمایه گذاری کنن وحضور داشته باشن مصونیت نظام بیشتر میشه! که باعث سیاست « بخور و لذت ببر » شده.
محمود۱۲۲۸۲۳۱۴:۰۶:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۲۴
با وجود آنكه اطمينان دارم منتشر نمي كنيد،اما برايتان مي نويسم: همه ديديم كه برخلاف تمام پيش بيني ها حتي آمريكا هم تصميم به ماندن در برجام گرفت اين همان نقطه قوت استفاده از ابزار مذاكره است. پس برجام مورد حمايت همه باقي ماند. حال بهتر نيست بقيه بهانه هاي ايران هراسي كه توسط صيونيست ها تشديد ميشه و اروپا و آمريكا رو عليه ما متحد مي كنه، ببريم روي ميز مذاكرات بين الملل؟ ما كه ثابت كرديم مذاكره كننده هاي قوي داريم آقاي ظريف هم اعلام آمادگي كرده پس از چي مي ترسيم؟
ناشناس۱۲۳۲۱۳۲۲:۱۱:۱۳ ۱۳۹۶/۷/۲۴
چنانچه روزی معنا و مفهوم کلمات " آرزو و رویاء " یکی شود آن زمان مطلب شما را تائید خواهم کرد.
ناشناس۱۲۳۵۰۰۱۰:۱۶:۱۹ ۱۳۹۶/۷/۲۵
امریکا در برجام موند چون براش نفع داره و این جنگولک بازی ها هم برای امثال شماست که باور کنید برجام به نفع ایرانه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! و در ادامه زیاده خواهی های اضافی و کشاندن برجام به حوزه دفاعی و امنیتی کشور از جمله فلج کردن تاسیسات موشکی و .... است تا مثل راحت الحلقوم ایران رو قورت بدن.
ناشناس۱۲۵۳۵۱۱۱:۵۰:۲۱ ۱۳۹۶/۷/۲۷
داربست از پایه ویران است ...تا می اییم امریکا را بگیریم اروپا از پشت خنجر می زنه و بلعکس
محمد مهدی۱۲۲۸۹۲۱۵:۲۱:۵۶ ۱۳۹۶/۷/۲۴
آمریکا و اروپا همیشه هماهنگ هستند دلخوشی به هر کدام اشتباه محضه حتی دلخوشی به موضع کشور غیر قابل اعتمادی چون روسیه . در دنیای امروز منافع حرف اول را میزنه
هادی۱۲۳۰۱۵۱۷:۳۶:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۴
همه این موضع گیریهادرامریکا واروپا تایید پیروزی وموفقیت سیاست های منطقه ای ایران است واعترافبه شکست توطءه های استعماری انهاست .نانجیب ها ! خود دارای زرادخانه های هسته ای اند مرگ بارترین سلاح هارا دارند به چهارتا موشک ایران گیر میدهند !.دستگاه دیپلماسی کشور باید باصراحت وقدرت داشتن سلاح های هسته ای غیرهسته ای انان رابه رخ انان بکشند بگونه ای که نتوانند بااین وقاحت زیاده طلبی کنند .
ناشناس۱۲۳۰۴۹۱۸:۴۷:۴۶ ۱۳۹۶/۷/۲۴
فقط خروج از برجام و هر نوع معاهده گذشته حال آینده انهدام تمامی پایگاههای شیطان بزرگ مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت
ناشناس۱۲۳۰۶۴۱۹:۰۶:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۲۴
تمام امید و خواسته ما فعلا فقط التماس برای حمایت اروپا ار برجام است. عمل نه، فقط حمایت. حمایت از اجرای برجام توسط ایران.
ناشناس۱۲۳۹۵۱۱۶:۳۹:۳۹ ۱۳۹۶/۷/۲۵
ايران كشور قويي است.پس عزيزان دلواپس نگران نباشيد .يك قدرتمند هميشه حرف براي گفتن دارد و در عمل هم كار خودش را ميكند.نگران نباشيد.هر چه ميكشيم از دست خودي هاست.
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 2. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

 3. وزیر ارتباطات: دولت به زودی بسته‌های حمایتی از اقشار آسیب پذیر را اعلام می کند

 4. فرزندان ضرغامی چه می‌کنند؟

 5. آیت الله علم الهدی: سیاست فرع دین است/ آمریکا در منطقه به دنبال نوکر است

 6. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجان داد

 7. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 8. رودنیل: داور به جای کارت زرد دفترچه به بازیکنان نفت نشان داد

 9. روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم

 10. علل عدم پایان رسمی جنگ کره چیست؟

 11. راشاتودی: تشکیل "گروه اقدام ایران" جدیدترین طرح آمریکا برای سرنگونی است

 12. هواپیمای ارتش آمریکا در «اوکلاهاما» سقوط کرد

 13. سرشماری تعاونی‌ها به کـجا رسید؟

 14. توصیه‌هایی برای یک برنامه غذایی سالم

 15. به احترام کارگردان «کلاه پهلوی»، کلاه از سر بر می‌داریم

 16. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 17. کشورهای دیگر چگونه از بحران ارزی خارج شدند؟  

 18. شفر:شاید با برانکو شوخی کنم اما مشکلی با او ندارم/حسینی یاد بگیرد شماره یک فقط تیم است

 19. شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را رد کرد

 20. وزیر خارجه آمریکا: باید به همکاری‌ها با شریکانمان علیه ایران سرعت ببخشیم

 21. حمله هوادار نفت مسجد سلیمان به تماشاگران پرسپولیس با چاقو!  

 22. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 23. لحظه وحشتناک ریزش کوه  

 24. به یاد مرحوم سید ضیاءالدین دُری  

 25. «گروه اقدام ایران»؛ نام تازه آمریکایی‌ها برای اهداف کهنه

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 2. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 3. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 4. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 5. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 6. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 7. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 8. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 9. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 10. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 11. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 12. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 13. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 14. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 15. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 16. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 17. ایران در رتبه دوم بالاترین تعرفه واردات خودرو در دنیا

 18. وعده سپاه به تروریست‌ها؛ نزدیک‌تر بیا، گلوله‌ها منتظرت هستند

 19. ضیاءالدین دری کارگردان «کیف انگلیسی» درگذشت

 20. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 21. دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی بصورت علنی از صدا و سیما پخش می‌شود

 22. ابوترابی فرد: کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد/ ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت

 23. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 24. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 25. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 14. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 15. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 20. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 21. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 22. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های هفته

 1. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 4. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 5. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 6. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 7. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 8. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 9. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 10. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 11. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 12. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 13. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 14. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 15. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 16. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 17. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 18. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 19. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 20. پاکدستان دست بسته!  

 21. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 22. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 23. استیضاح ربیعی و ضرورت پاسخگویی به برخی سوالات بی جواب

 24. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 25. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

آخرین عناوین