انتقاد توکلی به یک رانت عمرانی/ گاز فقط به خانه وزیر سابق رسید

احمد توکلی،   3960723189 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
انتقاد توکلی به یک رانت عمرانی/ گاز فقط به خانه وزیر سابق رسید

احمد توکلی نماینده سابق ادوار مجلس و رئیس سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت، با انتشار یادداشتی در کانال شخصی خود در مورد بررسی مشکلات مردم سنگان (در حوالی تهران) ناشی از عملیات راه سازی، نسبت به عدم رعایت عدالت در گازرسانی به این روستا اعتراض کرده و نسبت به گازکشی به ویلای یکی از مسئولان انتقاد کرد.

سه‌شنبه 18 مهر به دعوت یکی از اهالی سنگان به آنجا رفتم تا تبعات احداث بزرگراه تهران شمال بر زندگی و اقتصاد آنجا را از نزدیک ببینم. سنگان در جاده امامزاده داوود، بعد از کن و سولقان قرار دارد که به‌دلیل نزدیکی به تهران در طول سال، ساکنان دائمی دارد. درآمد تقریباً تمامی روستانشینان با تولیدات باغی به ویژه گیلاس گره خورده است.

مشاهدات من غالب دعاوی آنان را تأیید کرد:

 • به دلیل طراحی بد مسیر، پایه پلها یا دیوارهای بتنی تأمین‌کننده ایستایی آزادراه، حتی تا پشت اتاق برخی ساختمانها آمده است، راه آسان دسترسی به مزارع را بسته است.
 • گوئی در نقشه این آزادراه سنگان نادیده گرفته شده است.
 • در اثر انفجار برای باز کردن مسیر دیوارهای تعدادی از خانه‌ها ترک خورده و دیگر ایمن نیستند.
 • گردوغبار دائمی ناشی از رفت‌وآمد کامیون‌ها و کمپرسی‌های سنگین و سایر عملیات ساخت که در موقع انفجارها یکباره بسیار شدید برمی‌خیزد و زندگی روستاییان، بویژه بانوان را بشدت مختل کرده است.
 • بدتر از آن غبارگرفتگی درختان میوه است که ظرف سه سال فروش گیلاس صادراتی را از 3 میلیارد تومان به 700 میلیون تومان رساند و امسال تقریباً صفر بوده است.به‌دلیل فقدان ظرفیت جاده رفت‌وآمد غیراستاندارد کامیونها و کمپرسی‌های سنگین بر خطر تردد برای مردم افزوده است.
 • چون برخی از دیوارهای بتنی آزادراه ازحاشیه باغها می‌گذرد، بتن به باغ سرایت کرده و تعدادی از درختان را خشکانده است.
 • سروصدای دائمی تراش کوه امان همه را بریده است.
 • علاوه بر این سولقان لوله‌کشی گاز دارد. از سولقان به سمت سنگان برای آنکه باغچه «وزیر اقتصاد دولت یازدهم» از گاز بهره‌مند شود، یک و نیم کیلومتر به سمت سنگان انجام شده است. این یکی دیگر آتش به جان مردم می‌زند.
 • اضافه کنیم در این مشکل بزرگ‌تر که خاص این روستا نیست و آن حریم قائل شدن برای جاده و رودخانه است. در نتیجه اگر پدری بخواهد برای پسرانش سوروسات ازدواج راه بیندازد نمی‌تواند دو اتاق به ساختمان خود اضافه کند.

پس از اتمام بازدید اهالی در حسینیه بسیار زیبا و استثنایی سنگان گرد هم آمدند. آنها نسبت به احداث آزادراه معترض نبودند، بلکه می‌گفتند چرا دولت نسبت به تبعات کار عمرانی خویش بی‌تفاوت است و پاسخگو نیست؛ و کسی هم نمی‌آید به دادشان برسد.

من به آنها حق دادم گفتم دولت باید خساراتی را که به شما رسیده است جبران کند. زحماتی که بر زندگی و کاسبی شما تحمیل شده است باید جبران گردد. یکی از بهترین جبرانها انجام لوله‌کشی گاز است بدین ترتیب زشتی رانت تبعیض‌آمیز وزیر کاهش می‌یابد. به آنان قول پیگیری دادم.

درباره جبران خسارتها نیز مشکلات دولت را برایشان تشریح کردم و گفتم هرچند از نظر قانون مدنی خسارت زننده‌ها ملزم به جبران خسارت هستند، اما ممکن است دولت به‌دلیل کمبود مالی بسرعت نتواند این کار را بکند.

شب بعد ...

حوالی اذان از سنگان زنگ زدند که قرار است دادستان منطقه غرب، امشب به سنگان بیاید ولی از غروب چندین خودروی پلیس ویژه در اول راه سولقان به سنگان ایستاده‌اند. این امر باعث نگرانی و عصبانیت مردم شده بود.

تازه فهمیدم سنگانیان طی بیانیه‌ای به مقامات مسئول اولتیماتوم داده بودند که اگر تا 20 مهر تکلیف را روشن نسازند، جاده را بر روی رفت‌وآمد تجهیزات راه‌سازی خواهند بست. دوست من در گزارش تلفنی خود گفت که اگر پلیس به ما حمله کند ما مقابله به مثل خواهیم کرد. من بشدت نهی‌شان کردم.

بلافاصله در تماس با مسئولان محترم وزارت کشور و یکی از فرماندهان نیروی انتظامی به این برادران تأکید کردم خواسته‌های مردم غالباً حق است، مبادا مسئله‌ای پیش بیاید.

ساعتی بعد همان دوست گزارش کرد که جناب آقای کارگر، ریاست دادسرای منطقه غرب تهران با جمعی از مسئولان ذی‌ربط احداث آزادراه و چند قاضی بلند پایه در جمع مردم حاضر شده و با حوصله و تدبیر بین مسئولان حاضر و روستانشینان تفاهم ایجاد کرد. مسئولان برای جبران خسارت به مردم تعهداتی سپردند. آقای کارگر خودش نیز پیگیری را به گردن گرفت. ماجرا به خیروخوشی در ساعت 22:30 پایان یافت. ظاهراً آمادگی پلیس ویژه برای پیشگیری از بی‌نظمی احتمالی و کنترل حوادث غیرمترقبه بود. این نوع برخورد رئیس دادسرای منطقه غرب تهران، نشانه عقل و تدبیر و احترام به مردم است. من روز پنجشنبه، به عنوان یک شهروند، تلفنی از آقای کارگر تشکر کردم و قرار گذاشتیم برای تحقیق خواسته‌های سنگانیان همکاری کنیم. جا دارد آقای جعفری دولت‌آبادی داستان محترم تهران از این همکار عاقل خویش تقدیر نماید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۲۰۸۱۸:۰۱:۵۸ ۱۳۹۶/۷/۲۳
آقای دکتر لطفا یک سری هم به چوگیاه در قلب شیراز تشریف بیاورید و ببینید چه ظلمی میکند در حق مردم، شیراز ، محیط زیست.....
مهدی۱۲۲۴۸۶۰۱:۳۸:۵۵ ۱۳۹۶/۷/۲۴
عکس آخررو که دیدم دلم گرفت .احمد توکلی رو از وقتی دبیرستان میرفتم تو سالهای هفتادو چهار و پنج موقعی که مدیر مسوول یک روزنامه بودند با خوندن مقالات اقتصادی روزنامشون شناختم .یادمه اون موقع مقاله ای در باب اعتراض تبلیغ سفردوبی وخروج ارز نوشته بودند ومن خیلی از اون مقاله خوشم اومد .بعدها همیشه سایت الف رو به خاطر احمد توکلی پیگیری کردم .دلم گرفت برای اینکه یک مشت مدیررانت خوار وفرصت طلب به تدریج صاحب ثروت و قدرت شدند و شش دانگ مملکت رو قبضه کردند وزحمات مدیران خالص وسالمی چون توکلیها رو برباد دادند .گرد پیری کم کم بررخساره مدیران دهه اول انقلاب می نشینه وبالطبع تا چند سال دیگه اونها با کهولت سن بازنشسته خواهند شد اما افسوس که اون گروه رانت خوار وفرصت طلب هرروز قدرتمند تر خواهد شد و میراث خوار آدمهایی خواهند شد که با سادگی واخلاص فردای بهتری رو برای نسل من و ایران می‌خواستند . با احترام فرزند کوچک شما.
قاسم۱۲۲۴۸۸۰۱:۴۲:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۲۴
امان از این کاخ نشینی ...... که کوخ نشین به چشم نمیاد ....
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 4. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 5. بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

 6. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 7. جزییات ماجرای اذیت و آزار یک معلم توسط دانش‌آموزان در کلاس درس

 8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 9. نجات اردوغان با پول ایران

 10. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 11. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

 12. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

 13. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

 14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 15. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 16. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 17. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 18. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 19. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 20. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 21. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 22. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 23. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

 24. واکنش سرباز راهور به اظهارات قالیباف

 25. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما