سپینو-مگنت

گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

گروه جهان الف،   3960720197 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

وزنامه واشنگتن پست به بررسي اقداماتي پرداخت که کنگره مي‌تواند براي حفظ توافق هسته‌اي ايران يا برهم زدن آن انجام دهد.

اين روزنامه آمريکايي در تحليلي به قلم امبر فيليپس نوشت: انتظار مي‌رود اين هفته رئيس جمهور آمريکا اعلام کند به اعتقاد وي ايران به توافق هسته‌اي سال 2015 پايبند نيست و اينکه وي سرنوشت اين توافق را به کنگره خواهد سپرد.

پس از آن نمايندگان کنگره 60 روز فرصت خواهند داشت تا برخي اقدامات را انجام دهند. آن‌ها يا مي‌توانند آمريکا را از اين توافق خارج کنند يا با ايجاد برخي تغييرات درصدد برآيند اروپا و سازمان ملل را با خود همراه سازند يا اصلا هيچ اقدامي انجام ندهند. نويسنده در ادامه چهار گزينه موجود براي نمايندگان کنگره را برشمرده است. هنوز مشخص نيست کنگره کدام گزينه را انتخاب خواهد کرد.

گزينه اول اعمال تحريم‌هاي جديد يا همان تحريم‌هاي قديمي ضد ايران است. اين خصمانه‌ترين اقدامي است که کنگره مي‌تواند انجام دهد. اين تصميم به حضور آمريکا در توافق خاتمه مي‌دهد و احتمالا توافق را به طور کلي برهم مي‌زند زيرا تنها دليلي که ايران را پاي ميز مذاکره نشاند اين بود که بتواند با ديگر کشور‌ها روابط تجاري داشته باشد.

حسن روحاني، رئيس جمهور ايران هشدار داده است که اگر کنگره تحريم‌هاي جديدي اعمال کند، ايران ظرف چند ساعت به پايبندي به تعهداتش براساس توافق خاتمه خواهد داد. نويسنده در ادامه تاکيد کرده است اين گزينه طرفداري ندارد و بعيد است کنگره چنين تصميمي بگيرد. ترامپ همواره توافق هسته‌اي ايران را يکي از بدترين توافق‌هايي که تاکنون ديده توصيف کرده است، اما اگر مي‌خواست آن را پاره کند يا بايد اوايل امسال آن را رد مي‌کرد يا درصدد برمي آمد تحريم‌هاي جديدي وضع کند. وي هيچ کدام از اين کار‌ها را نکرد.

گزينه دومي که کنگره مي‌تواند برگزيند اين است که کشور‌هاي ديگر را متقاعد به برگزاري مذاکرات مجدد درباره توافق هسته‌اي ايران کند. کنگره مي‌تواند پيامي براي جهانيان ارسال کند مبني بر اين که مي‌خواهد اين توافق را تغيير دهد. کنگره مي‌تواند با راي گيري درباره قطعنامه‌اي که در آن آمده است آمريکا مي‌خواهد محدوديت‌هاي برنامه هسته‌اي ايران را تمديد کند، اين پيام را به گوش جهانيان برساند. علاوه بر آنکه کنگره مي‌تواند ايران را ملزم کند اگر مي‌خواهد توافق هسته‌اي حفظ شود، بايد به آزمايش موشک‌هاي بالستيک خاتمه دهد. (تابستان امسال کنگره طرحي را به تصويب رساند که ايران را به دليل آزمايش موشک‌هاي بالستيک تحريم مي‌کرد.) حاميان اين پيشنهاد مي‌گويند براساس توافق کنوني راه ايران به سوي دستيابي به بمب هسته‌اي تنها کمي طولاني‌تر شده است. سناتور تام کاتن، يکي از مخالفان سرسخت توافق هسته‌اي از جمله افرادي است که از اين گزينه حمايت مي‌کند.

نويسنده درباره اينکه آيا احتمال دارد کنگره اين گزينه را انتخاب کند، افزود: کاتن خوش بين است، اما دست کم يک کارشناس بين المللي هم در اين زمينه خوش بين نيست. به گفته آنتوني کوردسمن، مشاور راهبرد نظامي در مرکز مطالعات بين المللي و راهبردي اتحاديه اروپا و سازمان ملل اعلام کرده اند توافق هسته‌اي ايران کارآيي لازم را دارد در نتيجه دليلي وجود ندارد براي برگزاري مذاکرات مجدد به آمريکا بپيوندند. برخي از مشاوران ارشد ترامپ از جمله جيمز ماتيس، وزير دفاع هم معتقدند ايران همکاري لازم را انجام مي‌دهد. حتي برخي از مخالفان جدي توافق هسته‌اي ايران هم با دو گزينه اول موافق نيستند.

گزينه ديگر برگزاري جلسات استماع درباره توافق هسته‌اي ايران به عنوان راهي زيرکانه‌تر است تا به اين طريق جامعه جهاني براي برگزاري مذاکرات مجدد متقاعد شود. هدف تحت فشار قرار دادن ايران خواهد بود تا اين روند را بپذيرد و قدرت‌هاي جهاني بتوانند آن را به پذيرش توافقي سخت‌تر مجبور کنند.

سناتور باب کورکر، رئيس کميته روابط خارجي سنا از حاميان اين گزينه است. نويسنده بر اين باور است که احتمال دارد کنگره اين گزينه را در پيش گيرد و جلسات استماع را برگزار کند.

گزينه چهارم و آخر هم اين است که کنگره هيچ اقدامي انجام ندهد. عدم تاييد توافق هسته‌اي از سوي ترامپ احتمالا بيشتر جنبه نمادين خواهد داشت. وي با اين کار به جامعه جهاني اعلام مي‌کند که به اعتقاد وي اين توافق در راستاي منافع امنيت ملي آمريکا نيست، اما در واقع آمريکا را از اين توافق خارج نکند. اين مسئله به کنگره بستگي دارد. کنگره هم مي‌تواند اقدامي انجام ندهد و در نتيجه توافق همچنان به قوت خود باقي بماند.

دموکرات‌ها حامي اين گزينه هستند. آن‌ها مي‌خواهند توافق همينگونه باقي بماند تاحدودي به اين دليل که فکر مي‌کنند برهم خوردن آن به اعتبار آمريکا در جهان آسيب خواهد رساند. پاسخ نويسنده به اين پرسش که آيا احتمال دارد کنگره چنين گزينه‌اي را برگزيند، مثبت بود.

وي افزود: جمهوريخواهان در هر دو مجلس اکثريت را تشکيل مي‌دهند، اما در سنا دموکرات‌ها مي‌توانند برسر راه هر طرحي که توافق ايران را تغيير مي‌دهد، سنگ اندازي کنند.

منبع: خبرگزاری آریا

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ تیر ۱۳۹۷حضور ظریف در مجلس برای توضیح در مورد بسته پیشنهادی اروپا
۲۶ تیر ۱۳۹۷ پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود
۲۵ تیر ۱۳۹۷خرازی :حفظ برجام به شرط عبور از تحریم‌ها است
۲۵ تیر ۱۳۹۷سردار غیب پرور: شهید نداده ایم که از ترامپ کم عقل بترسیم
۲۵ تیر ۱۳۹۷بیانیه وزارت خارجه هند درباره رایزنی‌های «عراقچی» در دهلی نو
۲۵ تیر ۱۳۹۷پوتین: نگرانی‌مان را بابت خروج آمریکا از برجام ابراز کرده‌ایم/ترامپ: درباره فشار بر ایران با پوتین صحبت کردم
۲۵ تیر ۱۳۹۷موگرینی: دنبال تضمین منافع ایران در برجام هستیم/ وزن آمریکا در اقتصاد جهان هم مهم است
۲۵ تیر ۱۳۹۷رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد
۲۵ تیر ۱۳۹۷ناطق نوری: مذاکره با آمریکا به مصلحت کشور نیست/ به درایت رهبر انقلاب اعتماد کنیم
۲۴ تیر ۱۳۹۷آلمانی‌ها ترامپ را خطرناک‌تر از پوتین می‌دانند
۲۴ تیر ۱۳۹۷ترامپ اتحادیه اروپا را «دشمن» آمریکا خواند
۲۴ تیر ۱۳۹۷سفر برجامی عباس عراقچی به هندوستان

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۰۰۷۱۱۶:۴۱:۳۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
قطعنامه ها که کاغذ پاره است اثر ندارد ضمنا به گفته دوستان مخالف توافق، تحریمها خودش در سال 92 در استانه فروپاشی بود و به برجام نیاز نداشت لذا اهمیتی ندارد
مشعود۱۲۰۲۷۷۲۳:۱۵:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۲۰
همه چیزو در قبال تقریبا هیچ دادین رفته حالا بلبل زبونی هم می کنین؟
ناشناس۱۲۰۰۸۲۱۶:۵۹:۰۴ ۱۳۹۶/۷/۲۰
کنگره ما را از شر این برجام خلاص کند . داخلی ها که فقط میخندن و میگن برجام گشایش است و پیروزی اخلاقی است !!!!
ناشناس۱۲۰۰۸۳۱۷:۰۰:۴۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
کسینجر مشاور استراتژیک ترامپ مبدع استراتژی خردمندی بی خردی در حال اجرای ترامپ است، از نظر او در دوران جنگ سرد t;جنگ خروس ها در میان بود، او می پنداشت در این بازی طرفی برنده است که در جا انداختن این دیدگاه غلبه پیدا می کند که او از هیچ چیز نمی ترسد، درد را نمی شناسد و آماده گلاویز شدن تا سر حد نابودی یکی از طرفین است،در واقع تمام ماجرا این است که چقدر می توانید عمدا کوشش کنید خود را یک سیاستمدار کاملا غیرمنطقی جلوه دهید، و تا کجا می توانید به مجنون نشان دادن خود تظاهر کنید و حریف را مرعوب این ابهام کنید. کیسینجر بسیار استادانه این متد را همانگونه که به نیکسون آموخت به ترامپ آموخته است
ناشناس۱۲۰۳۶۳۰۱:۳۵:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۲۱
واسه همینه که نیکسون مجبور به استعفا شد و ایضا بعید نیست اتفاقی مشابه برای ترامپ بیفتند.
واقع بین۱۲۰۰۸۵۱۷:۰۱:۴۸ ۱۳۹۶/۷/۲۰
هر تصمیمی بگیرند به ضرر منافع ماست
ناشناس۱۲۰۰۹۰۱۷:۰۵:۰۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
آقای با تدبیر !!!!!! نباید با طناب کدخدا ! میرفت توی چاه .
ناشناس۱۲۰۳۵۳۰۱:۳۰:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۲۱
فعلا که آمریکایی ها خود را ته چاه برجام می بینند وگرنه دلیلی نداشت با آن مخالفت کنند !
ناشناس۱۲۰۱۸۲۲۰:۱۸:۲۱ ۱۳۹۶/۷/۲۰
ترامپ دقیقا در برخورد با ایران از استراتژی مرد دیوانه استفاده میکند: نظریه مرد دیوانه» نیکسون : دشمنان ما باید چنین دریابند که ما دیوانه و غیرقابل پیش بینی بوده، نیروی مخرب خارق العاده ای در فرمان خود داریم تا به این ترتیب با هراس و ترس به خواست ما گردن نهند.
ناشناس۱۲۰۳۵۹۰۱:۳۳:۱۴ ۱۳۹۶/۷/۲۱
شاید !!! اما وقتی طرح کیسینجر برای طرف مقابل رو شده دیگر کارایی ندارد !
ناشناس۱۲۰۳۱۰۰۰:۱۸:۳۵ ۱۳۹۶/۷/۲۱
ولی کاری ندارم. خوشم می آید که ساختار آمریکا طوری است که قدرت بین ساختارهای مختلف پخش شده است و متمرکز نیست. ..
ناشناس۱۲۰۳۴۳۰۱:۲۱:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
مهمترین نگرانی ترامپ از دست دادن بازار فروش اسلحه خاورمیانه در اینده بواسطه رسیدن کشورهای منطقه به سطحی از توازن قدرت که دیگر امکان بروز جنگ نباشد و نبودن امکام تهدید و جنگ و موازنه استراتژیک پایدار به معنی خوابیدن تولید و فروش سلاح که مولد اشتغال و موتور اقتصاد انهاست می باشد پس انها با توجه به بودجه هنگفت نظامی و مزیت رقابتی دانش نظامی نگران خود نیستند بلکه نگران توقف رقابت تسلیحاتی و از دست رفتن بازار فروش سلاح منطقه هستند،خاورمیانه ای که هشتاد درصد سلاح ها در انجا نقد میشوند ،اینها از از دست دادن بازار در هراسند
ناشناس۱۲۰۳۵۰۰۱:۲۹:۵۴ ۱۳۹۶/۷/۲۱
ترامپ در پیاده سازی نقش محوله توسط کسینجر در استراتژی خردمندی بی خردی بدلیل ماهیت کاری بنگاه داری و فروش که نیازمند قابلیت هنرپیشگی است با خبرگی تمام پیش رفته و خود را به جهان ظاهرا فردی بی منطق و خطرناک معرفی کرده که این فقط وانموددنمودن القایی توصیه کسینجر برای ترساندن کشور های هدف است تا در غالب اضطراب محیط تصمیم گیری پر مخاطره و مبهم تصمیمات نادرستی بگیرند
ناشناس۱۲۰۳۶۷۰۱:۵۱:۳۵ ۱۳۹۶/۷/۲۱
فروشنده و تاجری که کارخانه فروش هیزم دارد هیچگاه از خاموشی تنور دفاع نمبکند ،خاورمیانه بازا ر پر رونق سلاح نیاز به بحران دارد ،پروژه لانه زنبور داعش و تکفیری ها،پروژه طالبان،پروژه اسراییل و فلسطین ،پروژه کردستان ،پروژه تجزیه کشورهای منطقه تحت پروژه برنارد لوییس همه و همه بجای تسکین خاورمیانه ملتهب ،نمک بر زخمها و ایجاد جراحت های جدید برای تخلیه دلارهای نفتی منطقه و اشتغالزایی برای خودشان است ،تحت عناوین مختلف قلک خاورمیانه در جیب برخی تخلیه میشود ،هر بی ثباتی به معنای فرار سرمایه چه در قالب تزریق و انتقال پول کثیف فساد برخی کشورهای خاورمیانه با در هم ریختن حکومتها و چه در قالب فرار سرمایه داران و تولید کنندگان و کارافرینان بواسطه افزایش ریسک و کاهش امنیت و چه با فرار مغزهای کارافرین ،همه و همه ریشه در چلاندن خاورمیانه برای جذب دلارهای نفتی است ،تا دلار نفتی هست نا ارامی هست،انها به خاورمیانه همچون کندوی زنبور عسل و محل پرورش ابریشم نگاه میکنند
همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. نجات زن دوچرخه سوار از مرگ حتمی در پل متحرک   

 2. فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی  

 3. کشف قدیمی‌ترین رنگ‌های جهان در فسیل‌ یک میلیارد ساله

 4. شروع کار محمدرضا گلزار با تلویزیون از هفته آینده

 5. واکنش هیلاری کلینتون به دیدار ترامپ و پوتین

 6. آیا چاقی باعث مرگ می‌شود؟

 7. ممنوعیت آمدوشد در استان‌های جنوبی عراق به جای قطع اینترنت/موج اعتراضات به بغداد هم رسید

 8. یک سفر با چند گام بلند

 9. دیدار پُرحاشیه پوتین و ترامپ در هلسینکی   

 10. اجاره‌بهای قطعی آپارتمان در قرارداد‌های تیرماه

 11. چگونه از چشمان خود مراقبت کنیم

 12. آیا می‌دانید چند‌ سیمکارت به نام شماست؟

 13. سلیمی نمین: مجمع می‌تواند مجلس دوم شود

 14. فرجام آتش‌زدن شوهر

 15. بازداشت ۳۰ تروریست مسلح در آشوب‌های اخیر خرمشهر/ تشکیل قرارگاهی در عراق برای رهبری اغتشاشات دی‌ماه

 16. فغانی و تیم داوری کشورمان وارد کشور شدند

 17. ابطحی: اصلاحات را با شناسنامه ۲۰ سال پیش نبینید

 18. رایزنی حیدرالعبادی برای حل مشکلات مردم عراق

 19. قتل یک جوان روستایی آزادشهری

 20. تابش: دولت نیاز به تحرک بیشتری دارد

 21. حضور ظریف در مجلس برای توضیح در مورد بسته پیشنهادی اروپا

 22. پس از پرتاب، سر کودک ۶ماهه به پنکه خورد و جان داد!

 23. مسئولیت تامین امنیت «بن‌سلمان» به کدام سرویس امنیتی سپرده شده؟

 24. تحلیل کیهان از سفر ولایتی به مسکو

 25. حال جایگزین طلای سیاه، خوب نیست!

پربحث‌های دیروز

 1. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 2. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 9. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 10. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 11. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 12. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 13. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 14. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 15. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 16. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 17. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 18. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 19. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 20. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 21. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 22. ضرغامی :ریشه‌های فساد هماهنگ را بخشکانید

 23. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 24. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 25. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 7. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 8. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 11. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 12. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 13. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 14. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 15. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 16. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 17. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 18. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 19. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 20. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 21. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 22. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 23. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 24. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 25. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

پربحث‌های اخیر

 1. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 2. گینگریچ: ترامپ مرتکب بزرگترین خطای ریاست جمهوری شد

 3. واکنش هیلاری کلینتون به دیدار ترامپ و پوتین

 4. ممنوعیت آمدوشد در استان‌های جنوبی عراق به جای قطع اینترنت/موج اعتراضات به بغداد هم رسید

 5. یک سفر با چند گام بلند

 6. دیدار پُرحاشیه پوتین و ترامپ در هلسینکی   

 7. رایزنی حیدرالعبادی برای حل مشکلات مردم عراق

 8. مسئولیت تامین امنیت «بن‌سلمان» به کدام سرویس امنیتی سپرده شده؟

 9. جابری انصاری: ادامه حضور نیروهای ایرانی متکی به توافق تهران و دمشق است

 10. ترامپ خانه را به آتش کشید

 11. برنده دیدار هلسینکی

 12. ضرر ۱۰ میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

 13. وقتی رئیس جمهوری آمریکا تهدید منافع ملی ایالات متحده می شود

 14. لاورنتیف: هیچ نیروی ایرانی در جنوب سوریه حضور ندارد

 15. منافقین نماینده ایرانیان کانادا نیستند

 16. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 17. مک کین: نشست خبری ترامپ در هلسینکی نمایشنامه غم انگیزی بود

 18. گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

 19. رایزنی‌های عراقچی در هند برای ایجاد ساختار مقابله با تحریم‌های آمریکا

 20. واکنش رئیس اطلاعات ملی آمریکا به اظهارات ترامپ

 21. مهم‌ترین دستاورد دیدار ترامپ و پوتین از نگاه وزیر خارجه فنلاند

 22. پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود

 23. ترامپ: به دستگاههای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارم

 24. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 25. «خیانتکار و نوچه پوتین»؛ انتقادات تند از ترامپ بابت کنفرانس خبری با پوتین

پربحث‌های دیروز

 1. چین نفت ایران را جایگزین آمریکا کرد

 2. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 3. پوتین: نگرانی‌مان را بابت خروج آمریکا از برجام ابراز کرده‌ایم/ترامپ: درباره فشار بر ایران با پوتین صحبت کردم

 4. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 5. بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام؛ به آن پایبند می‌مانیم

 6. ترامپ در دیدار با پوتین:باید با روسیه کنار آمد+عکس و فیلم

 7. سفیر ونزوئلا: هنوز به آمریکا نفت صادر می‌کنیم

 8. خبر پخش زنده سخنرانی سردار سلیمانی در غزه، صهیونیست‌ها را دستپاچه کرد

 9. موگرینی: دنبال تضمین منافع ایران در برجام هستیم/ وزن آمریکا در اقتصاد جهان هم مهم است

 10. وزیر خارجه فرانسه: می‌خواهیم از ادامه فروش نفت ایران اطمینان یابیم

 11. طرحی جدید برای ایجاد بحران در عراق

 12. بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم

 13. عراقچی: هند تمایل دارد به خرید نفت ایران ادامه دهد

 14. خرازی :حفظ برجام به شرط عبور از تحریم‌ها است

 15. انتقاد شدید قانون‌گذاران آمریکایی از اظهارات ترامپ در دیدار با پوتین

 16. آمریکا به دنبال احداث پایگاه در مرز عراق و سوریه

 17. جزئیات شکایت ایران از آمریکا به دلیل نقض تعهدات

 18. وزرای صهیونیست یگدیگر را به درز اخبار متهم کردند

 19. جهانگیری در جمع سفرای خارجی: ایران حبس شدنی نیست/ در آینده نزدیک شاهد مانورهای مختلفی از تفاهم جریان های سیاسی خواهیم بود

 20. واکنش نتانیاهو به سخنان پوتین وترامپ درکنفرانس خبری

 21. آمریکا بار دیگر به البوکمال حمله کرد

 22. اعتراف چهره اسرائیلی؛ تهدید‌های نفتی آمریکا تاثیری بر مشتریان نفت ایران نداشته است

 23. عذرخواهی سعودی‌ها و مطالبه‌ حقوق خانواده‌های شهدا به کجا رسید؟

 24. ترزا می: به‌دنبال روابطی سازنده با مسکو هستیم

 25. اخراج یک خبرنگار از کنفرانس‌مطبوعاتی ترامپ و پوتین

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 2. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 3. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 4. کارشناس صهیونیست: شاید ما ابرهای ایران را نابارور می‌کنیم

 5. واکنش وزیر خارجه آمریکا به تهدید ایران درباره بستن تنگه هرمز

 6. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 7. جلوس ترامپ بر صندلی چرچیل با انتقاد روبرو شد+ عکس

 8. فلسفه جیب ‌بری ترامپ!

 9. در نجف و شهرهای عراق چه خبر است؟/ حمله به فرودگاه نجف + تصاویر

 10. هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می‌کند

 11. ولایتی: با دولت واشنگتن مذاکره نمی‌کنیم

 12. نتانیاهو: مشکل ما ایران است نه بشار اسد

 13. هشدار دیپلمات ایرانی: هند مراقب محروم شدن از امتیازهای ایران باشد

 14. وزیر خارجه آمریکا: قاسم سلیمانی دردسر واشنگتن است

 15. هند خرید نفت از آمریکا را 2 برابر کرد/کاهش 16 درصدی خرید از ایران

 16. تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه ایران از سوی الجبیر

 17. جنجال عکس استعفا «بوریس جانسون» + تصویر

 18. پژو از ایران رفت، فروش محصولاتش در خاورمیانه ۲۶ درصد کاهش یافت

 19. رهبر کره شمالی سیب‌زمینی را به دیدار با پامپئو ترجیح داد

 20. بیانیه آمریکا در مورد اعطای معافیت از تحریم نفت ایران/ قیمت کاهش یافت

 21. چین نفت ایران را جایگزین آمریکا کرد

 22. نتانیاهو: از ترامپ برای اتخاذ سیاست‌های تهاجمی علیه ایران متشکرم

 23. نفرت از ترامپ

 24. ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟

 25. نامه عجیب یک دزد برای صاحب‌خانه! +عکس

آخرین عناوین