سپینو-مگنت

مستخدمین حسینی در گفتگو با الف مطرح کرد: برخی می‌خواهند نرخ دلار بالا برود/با گفتاردرمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد/ریشه‌های اقتصاد ایران سست است

گروه اقتصادی الف،   3960719108 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
برخی می‌خواهند نرخ دلار بالا برود/با گفتاردرمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد/ریشه‌های اقتصاد ایران سست است

با هر شوک و تهدیدی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، منابع را به سمت سفته‌بازی می رود که برای اقتصاد مخرب است؛ مستخدمین حسینی می‌گوید: واقعیت اقتصادی را نادیده انگاری می کنیم و با حرف و گفتاری درمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد.

به گزارش الف، نرخ ارز در چند روز گذشته با افزایش آرام برای نخستین در سال جاری از 4 هزار تومان عبور کرد، در کنار این موضوع نرخ سکه هم‌روند افزایشی داشت؛ به‌طوری هر قطعه سکه تمام از یک‌میلیون و 300 هزار تومان فراتر رفت.

شاید عواملی مانند مناقشات سیاسی در مورد برجام و تهدیدات آمریکا و اینکه ترامپ قرار است فردا شب عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند و از آن خارج شود یا اینکه از تحریم‌های جدید می‌گوید؛ کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی باعث شد بخشی از منابع به سمت بازار ارز و سکه برود و موضوعی دیگر که دولت باکسی بودجه مواجه شده و از افزایش نرخ ارز برای پوشش آن کسری حمایت می‌کند و این نشان می‌دهد اقتصاد ایران توان مقاومت و تاب‌آوری را ندارد.

البته برخی پیش‌بینی افزایش نرخ ارز را داشتند و این روند خیلی زود اجرایی شد. افزایش نرخ ارز با توجه به اینکه تولید به واردات بستگی می‌تواند محرکی برای افزایش نرخ تورم باشد، به‌هرحال قوی نبودن بنیان‌های اقتصادی کشور که نیازمند اصلاح ساختار و اقدام جدی است باعث شده با هر شوکی منابع به سمت سفته‌بازی سوق پیدا کند و این برای اقتصاد مخرب است.

حیدر مستخدمین حسینی، معاون اسبق وزیر اقتصاد، در مورد افزایش قیمت ارز و سکه و اینکه چرا اقتصاد بازارهایی مانند ارز و سفته‌بازی رونق دارد؟ به خبرنگار اقتصادی الف، گفت: نخست اینکه بازار ارز به معنای واقعی بازار نداریم و بانک مرکزی به نمایندگی از دولت امروز 80 درصد ارز موردنیاز را عرضه می‎کند.

 وی با بیان اینکه هر زمان ارز تحت تأثیر یک جریان افزایش می‌یابد و این را شوک‌های اقتصادی و اجتماعی باید نامید، افزود: دولت و بانک مرکزی می‌بایست تعادل در بازار را باعرضه به‌موقع ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها ایجاد کند.

این کارشناس بانکی با اشاره افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر، گفت: این موضوع می‌تواند نقطه‌ای تلقی شود که احتمالاً شاید افزایش نرخ ارز در کنار سایر تصمیماتی که از آن بحث می‌شود، مانند اینکه می‌خواهند مالیات ارزش‌افزوده را برای کالاهای اساسی و غیراساسی دوقسمتی کنند و نرخ را افزایش دهند تا موجب افزایش درآمد دولت شود.

مستخدمین تصریح کرد: این شرایط و تصمیمات نشان‌دهنده این موضوع است که بحث افزایش نرخ ارز شاید یک محفلی برای افزایش درآمد دولت تلقی شود؛ اینکه درمجموع ارز تقریباً به‌صورت انحصاری در اختیار دولت است و این استنباط وجود دارد که عدم مدیریت به‌موقع برای عرضه ارز می‌تواند این تأثیر (افزایش نرخ ارز) را داشته باشد، هرچند عوامل شوکی که به نرخ ارز وارد می‌شود، قابل تعجیل است.

معاون وزیر اسبق اقتصاد در مورد تهدیدهای ترامپ و تأثیرگذاری آن در اقتصاد ایران و افزایش این روزهای نرخ ارز، گفت: ازنظر اینکه برای اقتصاد ملی و زیربنای آن کار جدی انجام‌نشده است و هنوز در اقتصاد کشور عوامل واقعیت اقتصادی و مشکلات را نادیده انگاری می‌کنیم و با حرف و گفتار بیان می‌شود که رکودی در اقتصاد وجود ندارد و می‌خواهیم فقط توجیه گری مسائل و مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: بر اساس گفته وزیر سابق اقتصادی و دارایی 600 متغیر بهبود فضای کسب‌وکار را در برمی‌گیرد یا اینکه در حوزه مسائل نظام بانکی فقط حرف بزنیم و هنوز برای اصلاح آن به اقدام و عمل نکنیم و موارد دیگر که نیاز است اقدام جدی و عملی شود که اینکه بدون تغییر ایجاد کنیم، بخواهیم مشکلات حل شود، عقلانی نیست.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: مجموعه عوامل شرایطی را ایجاد می‌کند که اگر شوکی و یا اتفاقی رخ دهد یا اینکه یا تهدیدی مانند اینکه رئیس‌جمهور کشوری بر ما وارد می‌کند، باعث افزایش نرخ ارز می‌شود.

معاون وزیر اسبق اقتصاد با تأکید بر اینکه هنوز زیرساخت‌های اقتصادمان را اصلاح نکرده و حتی برای آن برنامه‌ای تدوین نکرده‌ایم، گفت: هر شوکی باعث به هم ریختن بازارها خواهد شد.

وی با اشاره به مناقشات سیاسی و اینکه امریکا بخواهد از برجام خارج شود، بر اقتصاد ایران چه تأثیری خواهد داشت، ادامه داد: هرچند در کوتاه‌مدت اثر خواهد داشت، اما با توجه به اینکه شرایطی بسیار بدتر از این را در زمان گذشته و دوران جنگ و در زمان تشدید تحریم‌ها تجربه کردیم همه موارد به نحوه مدیریت کلان برنامه‌های اقتصادی و نظام برنامه‌ریزی ارتباط دارد و توانستیم آن دوران را طی کنیم والان همین‌گونه است.

 معاون وزیر اسبق اقتصاد تأکید کرد: اگر اکنون تهدیدات بلافاصله در بازار ارز تأثیر می‌گذارد به دلیل این است که در حوزه نظام بانکی و نرخ سود بانکی و فاکتورهای آن، قدم‌های اصلاحی و جدی برنداشته‌ایم و نقدینگی در اختیار مردم به سمت تولید و یا خدمات باارزش افزوده بالا گرایش پیدا نمی‌کند و نکرده است؛ درنتیجه انتظار می‌رود با چنین شوک‌هایی، منابع به سمت بازارهای سفته‌بازی مانند ارز حرکت کند.

مستخدمین حسینی گفت: اثرگذاری شوک‌ها به این ارتباط دارد که چقدر توانسته‌ایم بافت‌های اقتصادی اصلاح و محکم کنیم که با هر طوفانی ریشه‌های این درخت، سست نشود و ریشه‌های آن محکم باشد، اقتصاد هم مانند این است که هر میزان توانمندی‌های درونی را محکم کنیم، اقتصاد کشور در مقابل طوفان‌ها می‌تواند استقامت کند و در مسیر طوفان خودش را قرار ندهد.

این اقتصاددان با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصاد ایران اقدامات زیربنایی انجام نداده‌ایم، گفت: به همین دلیل این اتفاقات ازلحاظ روانی آثار منفی را برجای خواهد گذاشت که امروز و شرایط فعلی ارز از یک زیرساخت مناسبی ازلحاظ ساختار اقتصادی برخوردار نیست و تحت تأثیر کوتاه‌مدت قرارگرفته و می‌گیرد.

وی در مورد اینکه اگر ترامپ تهدیدات خود را عملی کند، نرخ ارز چه میزان تغییر قیمت خواهد داشت و آیا نرخ دلار افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: این موضوع به دولت و بانک مرکزی بستگی دارد که عرضه ارز را متناسب با تقاضا هموار کند؛ اگر چنین سیاستی در کوتاه‌مدت اتخاذ شود، قطعاً افزایش نرخ ارز رخ نخواهد داد.

مستخدمین حسینی افزود: برای اینکه نرخ ارز با این شوک‌ها بالا نرود، باید نیاز متقاضیان تأمین شود و دولت و بانک مرکزی در این پروسه باید این احتیاط لازم را داشته باشند؛ هرچند که ممکن است افرادی علاقه‌مند باشند که افزایش نرخ ارز رخ دهد و ازلحاظ شرایط سیاسی بخواهند جریانی را تحت‌فشار قرار دهند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی ایران و اصلاح ساختارها گفت: ممکن است زیر پا گذاشتن برجام و عدم ایفای تعهدات از سوی آمریکا باعث شود که احوال اقتصادی ناخوش شود و دلار افزایش پیدا کند، اما باید مراقب این موضوع باشیم که این اتفاق رخ ندهد و تأمین ارز به‌موقع، شرایطی را فراهم خواهد کرد که این اتفاق رخ ندهد.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: اگر ترامپ مواضع خود را اعلام کند، باید در کنگره بررسی شود که این امر حدود 60 روز زمان خواهد برد، البته بعید است که امریکا کلاً برجام را نادیده بگیرد و شاید شرایط آن اکنون مهیا نباشد.

به گفته وی، البته واقعیتی وجود دارد که مسئولین اقتصادی باید برای شرایطی که بروز پیداکرده راهکارهایی تدوین‌شده، آماده داشته باشند تا اجرایی کنند و یکی از شرایط این است که در بازار بتوانند ارز را تزریق کرده و نیازهای واحدهای صنعتی، تولیدی، دانشجویی و سفرها را تأمین کنند که می‌تواند بعد از گذر از دوره کوتاه‌مدت وضعیت تعادلی خود را حفظ کند.

کارشناس امور بانکی در پاسخ به این سؤال که آیا بانک مرکزی می‌تواند این موضوع را با توجه به تقاضایی که ایجاد می‌شود، مدیریت کند، گفت: ارزهایی که مردم برای خرید آن اقدام می‌کنند، حداکثر 7 درصد نیازهای ارزی کشور است و یعنی عدد بالایی را تشکیل نمی‌دهد و اینکه می‌گویم ارز بازاری ندارد، برای همین موضوع است.

مستخدمین حسینی بیان کرد: تولیدکننده‌ها و واردکننده‌ها تاکنون با کمبود ارز مواجه نبوده‌اند و نیاز آن‌ها تأمین‌شده است، به‌خصوص در حال حاضر که ارزهایی که در نزد بانک مرکزی وجود دارد، گشایش اعتبار و حواله‌های مدت‌دار را با کشورهای مختلف انجام می‌دهند.

این اقتصاددان گفت: موضوعی که باعث نگرانی می‌شود، ارزی است که به‌طور متوسط به 7 درصد نیاز ارزی کشور نمی‌رسد و با تأمین ارز باید مراقب بود، اما این عدد، رقم بالایی نیست و بانک مرکزی و بانک‌ها از عهده تأمین آن برمی‌آیند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱ اَمرداد ۱۳۹۷محجوب: می‌توان تهدید اقتصادی را به فرصت تبدیل کرد/مجلس حق ندارد مسئولیتش را گردن دیگران بیندازد
۳۱ تیر ۱۳۹۷تضمینی که می‌توان در برجام از اروپا گرفت
۳۱ تیر ۱۳۹۷لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم
۳۱ تیر ۱۳۹۷آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است
۳۰ تیر ۱۳۹۷وزیر خزانه داری آمریکا: اروپا و آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای ایران اختلاف نظر دارند
۳۰ تیر ۱۳۹۷افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟
۳۰ تیر ۱۳۹۷۱۳ آبان؛ ضرب‌الاجل پایان مذاکره برجام اروپایی؟
۳۰ تیر ۱۳۹۷ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری
۲۹ تیر ۱۳۹۷مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است
۲۹ تیر ۱۳۹۷آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟
۲۹ تیر ۱۳۹۷ربیعی مطرح کرد: اقدامات دولت برای افزایش تاب آوری در مقابل تحریم‌ها
۲۹ تیر ۱۳۹۷ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

رویا۱۱۸۹۴۹۱۰:۵۹:۱۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
باید منتظر دلار ۵ هزار تومانی باشیم همه امروز رفتند دلار بخرند
ناشناس۱۱۸۹۵۱۱۱:۰۰:۵۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
بیشتر از همه دولت میخواد دلار بره بالا
ناشناس۱۱۹۲۰۳۱۴:۱۱:۲۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
افزايش قيمت دلار يعني: - جذب سرمايه گذاري خارجي - افزايش صادرات - قدرت رقابت در بازارهاي جهاني - جذب توريست - خروج از ركود و بيكاري تثبيت يا تقليل قيمت دلار يعني: - جلب واردات. - تشويق مردم به سفرهاي خارجي و خروج ارز - عدم امكان رقابت در بازارهاي جهاني - مصرف گرايي و لوكس گرايي مفرط - تقويت تجارت مبتني بر واردات بجاي توليد و صادرات دولت بايد ارز را آزاد كند و نرخ آن را به تبع بازار شناور كند و براي جلوگيري از تورم و تقويت توليد كننده داخلي تعرفه واردات مواد اوليه را حذف كند و روي برخي اقلام سوبسيد بدهد.
داوود خدایار۱۱۹۷۳۰۰۴:۴۱:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
افزایش قیمت ارز = بدبخت تر شدن قشر کارگر /کارمند و همه حقوق بگیران. افزایش قیمت ارز= فربه تر شدن دلالان / سفته بازان / افزایش سرقت /دزدی/ اختلاس/جنایت افزایش قیمت ارز= به خاک سیاه نشستن تولید کنندگان کنونی. افزایش قیمت ارز= از بین رفتن کامل ارزش پول ملی . هزار بلا و بدبختی داره . ببینم کدوم صادرات؟ 4 تا پوست و روده شد صادرات؟ شد کار ؟ توریست میاد؟ از افغانستان؟ از پاکستان؟ از کشورهای عرب / بابا خیلی ساده ای. با عرض ادب و احترام ممکنه بپرسم شما چه درس اکادمیک خوانده اید؟ چند سالتونه؟
ناشناس۱۲۰۱۹۶۲۰:۴۲:۰۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
اگر دولت واقعا ارز را آزاد کند و دست از پول نفت بردارد دلار بشدت ارزان می شود چون دولت مصنوعی قیمت ارز را بالا نگه داشته
ناشناس۱۲۰۲۰۹۲۰:۴۸:۳۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
عمو جان حرف جالب گفتی.. با همین چهار برابر شدن دلار تولید و صنعت و مسکن همه چیز خوابیده چون قدرت خرید مردم بشدت پایین آمده این توهمات بی ارزش شدن ریال باعث سامان یافتن اقتصاد می شود را کی به شما یاد داده حتما اقتصاددان ..که دلال دلار هستند
ناشناس۱۱۸۹۷۴۱۱:۲۵:۴۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
مشکل این هست مقامات ایران خود دلال دلار و طلا هستند برای همین ارزش پول ملی ذره‌ای برایشان مهم نیست
ناشناس۱۱۹۰۳۶۱۲:۱۰:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
تنها راه نجات اقتصاد ایران ثبات اقتصادی و سیاسی است . جذب سرمایه خارجی . دریافت نکنولوژی روز تولید . ایجاد شرکت های چند ملیتی در بورس تهران . همین و تمام .
ناشناس۱۱۹۰۷۲۱۲:۳۴:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۱۹
نرخ برابری ارز کاملا گواه وضعیت فلاکت بار اقتصادی در ایران است! مسئولین هم که فقط شعار میدهند...
ناشناس۱۱۹۲۹۲۱۵:۵۶:۴۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
ده تا ترامپ هم نمیتواند نرخ دلار را پایین بیاورد
ناشناس۱۱۹۳۴۴۱۶:۵۸:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۱۹
گرانشدن دلار اگردركوتاه مدت به ضرر يك عده تمام شود دربلند مدت به نفع توليد واشتغال وبه ضرر واردات تمام خواهد شد
ناشناس۱۲۰۲۰۱۲۰:۴۳:۵۷ ۱۳۹۶/۷/۲۰
برای همین دلار از 900 تومان به 4050 تومان رسیده صادرات و تولید خیلی خوب شده! عمو جان یک کم اقتصاد یاد بگیر بعد نظر بگذار
شاهین۱۱۹۴۲۰۱۸:۵۰:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
مقصر اصلی در افت ارزش پول ملی ما فقط و فقط سیاست های غلط بانک مرکزی و هیئت حاکمه بر ان است .
دلال دلار و طلا۱۱۹۴۵۴۱۹:۵۹:۱۴ ۱۳۹۶/۷/۱۹
به عنوان فردی که دو روز گدشته، بیش از ۱۶ ساعت تحولات بازار دلار را در سبزه میدان از نزدیک مشاهده کرده ام باید بگویم که روند صعود دلار در حدود ۴۰۵۰ تومان‌ برای مدتی تحت کنترل خواهد بود. دولت با واریز کردن صدهها هزار دلار به تعدادی از صرافی ها اجازه نداد که دلار از ۴۱۰۰ عبور کند. در ضمن پیشاپیش با اطمینان صددرصدی می گویم که ترامپ فردا یا هفته ی آینده عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام نخواهد کرد: ترامپ در حال حاظر مشغول سر وکله زدن با مشکل کره شمالی است و موقعیت پاره کردن برجام را ندارد. پرواز بمب افکن های آمریکایی در سواحل نزدیک کره ی شمالی و تمرکز تبلیغی رسانه های امریکایی بر امور کره ی شمالی قدرت مانور ترامپ علیه برجام را به شدت سلب خواهد کرد. درگیری لفظی ترامپ‌ با سناتور بانفوذ جمهوریخواه باب کروکر که رئیس روابط خارجی سنای امریکا و از طرفداران برجام است نوید بر همین امر است. سناتور باب کروکر در همین اواخر شدیدا به نابردباری ترامپ‌ تاخته بود و انتقاد کرده بود که ... ترامپ در حال هدایت امریکا به سوی جنگ جهانی سوم است... همچنین انتقاد کرده بود که:کاخ سفید تبدیل به خانه ی سالمندان شده است ترامپ قدرت عبور از سد باب کروکر برای پاره کردن برجام را ندارد. ترامپ چند روز پیش انتقاد کرده بود که : کروکر با فریب برجام را به آمریکا تحمیل کرده است... ... موانع زیادی پیش روی ترامپ برای پاره کردن برجام است، شرایط اقتصادی اروپا و نیازمندی اروپاییان به دلارهای نفتی ایران یکی از موانع بزرگ ترامپ است. پاره شدن برجام قیمت طلا را به شدت بالا خواهد برد واین به نفع بزرگ بانکداران امریکایی نخواهد بود. از سویی نباید فکر کرد که ترامپ به صورت خودسرانه ای به مخالفت با برجام می پردازد، این مخالفت بخشی از جنگ‌روانی برای تزلزل در اقتصاد ایران است. و ....
ناشناس۱۱۹۷۹۸۰۸:۵۵:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
مشکل اقتصاد ایران یکی دوتا نیست! به نظر من مهمترین افزایش نرخ دلار ناشی از دو موضوع مهم است دلایل سیاسی .. و دوم سوء مدیریت کلان کشور است ! که هزینه های این مدیریت تادرست در افزایش قیمت ارز خودش را نشان می دهد.
ناشناس۱۲۰۱۵۹۱۹:۱۶:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۲۰
چه میشود کرد با دلار 4 هزار تومان هم صادرات میوه بخصوص سیب درختی برای صادر کننده سودی ندارد مردم دلار ارزان میخواهند که نتیحه اش واردات و توقف تولید داخلی است
منصور صافدل۱۲۰۳۲۲۰۰:۴۸:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
ضمن عرض سلام و توفیق هرچه بیشتر خدمت رسانی همه به ملت بزرگ ایران - بیان نظرات کارشناس محترم -آقای حسینی - زوایای مختلف دارد. ایشان لزوم اصلاحات اقتصادی نبود بازار واقعی ارز و بسیاری واقعیات دیگر را پذیرفته و قبول دارند و بنابراین شایسته آنست که بپذیرند کنترل ارز دلار بطور مستقیم کنترل بازار ارز داخلی و ...و اجرای تک نرخی ارز ناگزیر باعث تورم بسیارست و همراهی ایشان و همگان با دولت در اجرای هرچه سریعتر و ترجیحا بدون اعلام رسمی تک نرخی ارز می تواند عملی بسیار شایسته باشد . طبیعی است میزان نرخ تک نرخی ارز نزدیک نرخ ازاد آن در بازار کمک به تثبیت آن خواهد کرد. با سپاس از همه عزیزان جامعه تحلیلی الف .
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های اخیر

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 3. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 4. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 5. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 6. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 7. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 8. رئیس شورای شهر: جمعیت تهران به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد

 9. ارتجاع و بازگشت به نقطه صفر

 10. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 11. دستگیری ۳۰۰ نفر از مخلان بازار سکه و ارز

 12. افزایش تعداد مصدومان حادثه آتش سوزی برج ۲۰ طبقه به ۶۰ نفر

 13. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 14. ممانعت از ورود دختر محجبه مسلمان به باشگاه ورزشی در دوسلدورف

 15. درخواست علی مطهری از مجمع برای رسیدگی به وضعیت مینو خالقی

 16. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 17. رییس مجلس: قوانین مادر نباید هر روز تغییر کنند

 18. صحن علنی مجلس شورای اسلامی - 31 تیر 97  

 19. اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت در مورد تصاویر منتشر شده از جلسه دیروز

 20. عابران پیاده در صدر قربانیان حوادث رانندگی تهران

 21. شرکت توانیر: خاموشی‌ها روند افزایشی نخواهد داشت

 22. شوخی رشیدپور با شیوه برخورد با برخی آقازاده‌ها  

 23. اظهارات شهردار تهران در مورد بیلبوردهای اهدایی به خانم بازیگر

 24. حسن زاده: رای نهایی سوپرجام امروز اعلام می شود

 25. نیکی هیلی یکی از توییت‌های گروهک تروریستی منافقین را بازنشر کرد

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 17. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 18. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 19. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 20. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 21. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 22. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 23. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 8. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 9. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 10. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 11. صنعت برق کشور و چند نکته

 12. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 16. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 17. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 18. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 19. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 20. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 21. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 22. انحصار، آفت بازار وکالت

 23. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 24. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 25. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

پربحث‌های اخیر

 1. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 2. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 3. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 4. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 5. دستگیری ۳۰۰ نفر از مخلان بازار سکه و ارز

 6. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 7. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 8. شرکت توانیر: خاموشی‌ها روند افزایشی نخواهد داشت

 9. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 10. آغاز بیمه تکمیلی رایگان ۹۰۰ هزار راننده از امروز

 11. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 12. ارائه 8 راهکار برای کامیون‌داران

 13. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور: نرخ ارز متعادل می‌شود

 14. ایرانی‌ها در رتبه سوم خریداران خانه در ترکیه

 15. ایران خودرو: محصولات ثبت نامی تحویل داده میشود

 16. واکنش طیب‌نیا به اخذ سمت جدید در دولت

 17. بهای سکه ۱۲۴ هزار تومان افزایش یافت+جدول

 18. سیف اعلام کرد: شفافیت تامین ارز با سامانه نیما/ادامه قاچاق در بازارچه‌های مرزی

 19. دستگیری عامل پرداخت تسهیلات بانکی غیرمجاز ۸ میلیاردی

 20. قیمت انواع میوه در بازار + جدول

 21. پورابراهیمی: مشکلات اقتصادی تا دو هفته آینده تعدیل می‌شود

 22. عربستان صادرات نفت را کاهش می دهد

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 2. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 3. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 4. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 5. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 6. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 7. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 8. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 9. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 10. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 11. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 12. دستگیری ۳۰۰ نفر از مخلان بازار سکه و ارز

 13. حاجی دلیگانی: "نفت برابر غذا" طرح ناشیانه برخی مسئولان مرعوب است

 14. انتخاب رئیس FATF به عنوان مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 15. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 16. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 17. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 18. شرکت توانیر: خاموشی‌ها روند افزایشی نخواهد داشت

 19. جعفرزاده ایمن آبادی: ۲ هزار خودرو غیرقانونی ترخیص شده است

 20. مأموریت لاریجانی به کمیسیون‌های مجلس

 21. صرفه‌جویی مصرف برق به خانه ملت رسید

 22. ارائه 8 راهکار برای کامیون‌داران

 23. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور: نرخ ارز متعادل می‌شود

 24. ایرانی‌ها در رتبه سوم خریداران خانه در ترکیه

 25. ایران خودرو: محصولات ثبت نامی تحویل داده میشود

پربحث‌های هفته

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 4. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 5. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 6. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 7. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 8. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 9. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 10. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 11. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 14. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 15. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 16. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 17. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 18. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 19. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 20. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 21. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 22. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 23. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 24. آذری جهرمی: فساد در زیرمجموعه را باید داد بزنیم/ یک پیر زن در دهات می آورند و همه تخلفات را به نام او انجام می دهند/دولت الکترونیک این نیست

 25. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

آخرین عناوین