سپینو-مگنت

آیه‌ای که روحانی نخواند!

محمد کاظم انبارلویی، گروه سیاسی الف،   3960716245 ۶۴ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیه‌ای که روحانی نخواند!

رئیس جمهور در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور گفت: "عده ای به ما می گویند که چرا اعتماد و مذاکره کردید. این عده اگر شاید در زمان پیامبر (ص) نیز بودند به پیامبر گرامی اسلام (ص) ایراد می گرفتند، چرا که در قرآن مجید خطاب به پیامبر (ص) آمده است؛ "تو معاهدات فراوانی با کفار بستی که هر دفعه هم آن را نقض کردند." آیا می شود به پیامبر (ص) ایراد گرفت که چرا با وجود نقض عهدهای متعدد باز هم نسبت به آن اقدام می‌نمودند؟" دکتر روحانی با  تاکید بر اینکه پای عهد ایستادن به ضرر متعهد به توافق نیست، اظهار داشت:"کسی که نقض عهد می کند حیثیت و اعتبار خود را زیر سوال می برد و ما راه درست را انتخاب کردیم."

آنچه که خواندید بخشی از سخنان آقای روحانی در نشست یاد شده به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور است. در باره این مطالب نکاتی قابل تامل است؛

الف - رئیس جمهور مدعی است که عده‌ای به او اعتراض کردند چرا رفتید مذاکره کردید، بدون اینکه بگویند این عده چه کسانی هستند؟! هیچ منتقدی تا کنون به این حرف تفوه نکرده که چرا رفتید مذاکره کردید؟! مذاکرات در سه دولت خاتمی، احمدی‌نژاد و دولت فعلی در مورد مناقشه هسته ای بوده و هیچ کس هم به نفس مذاکره ایرادی نداشته است. لذا متهم کردن منتقدین به مخالفت با پیامبر (ص) منصفانه نیست. آن را در عداد تکرار ناروا و ناسزاهای گذشته به منتقدین باید ارزیابی کرد.

ب- رئیس جمهور با اشاره به آیه 56 سوره انفال، نقض عهد کفار را طبیعی می داند اما از قرائت دو آیه بعدی که حکایت از برخورد با نقض عهد کفار دارد پرهیز می کند. دو آیه بعد تکلیف پیامبر (ص) را در مورد نقض عهد کفار مشخص می کند. چرا رئیس جمهور از این تکلیف یاد نمی کند؟

رئیس جمهور در همین مطلب اعتراف دارد آمریکا نقض عهد کرده و به پیمان برجام عمل نمی کند. پس باید تکلیف خود را در دو آیه بعدی جستجو کند، اما او با غفلت از رهنمود قرآن در این باره می گوید؛ "اگر آمریکا تخلف کند همه دنیا آمریکا را محکوم می کنند."
از این گزاره معلوم می شود هنوز رئیس جمهور تردید دارد آمریکا نقض عهد و تخلف کرده است. اگر هم تخلف کند او منتظر این است که دنیا او را محکوم کند! اولاً دنیا آمریکا را در ظالمانه‌ ترین برخوردها در یکصد سال اخیر به ویژه در جنگ جهانی دوم محکوم نکرده است. ثانیاً اگر هم کرده باشد این چه نفعی برای ما دارد؟ خسارت‌های ایران از نقض عهد را چه کسی باید پرداخت کند؟ قرآن در مورد  نقض پیمان کفار در قرارداد با پیامبر (ص) در دو آیه بعدی راهبرد نشان می دهد؛

«فَإِمَّا تَثْقَفَنَّهُمْ فِي الْحَرْبِ فَشَرِّدْ بِهِمْ مَنْ خَلْفَهُمْ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ ﴿۵۷﴾ پس اگر در جنگ بر آنان دست‏ يافتى با [عقوبت] آنان كسانى را كه در پى ايشانند تار و مار كن، باشد كه عبرت گيرند.»

«وَإِمَّا تَخَافَنَّ مِنْ قَوْمٍ خِيَانَةً فَانْبِذْ إِلَيْهِمْ عَلَى سَوَاءٍ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْخَائِنِينَ ﴿۵۸﴾ و اگر از گروهى بيم خيانت دارى [پيمانشان را] به سويشان بينداز [تا طرفين] به طور يكسان [بدانند كه پيمان گسسته است] زيرا خداوند، خائنان را دوست نمى دارد.»

ترجمه و تفسیر این دو آیه را بهتر است از قلم آیت الله هاشمی رفسنجانی در تفسیر راهنما بخوانیم. آیت الله هاشمی رفسنجانی در تفسیر خود از آیات 57 و 58 سوره انفال می نویسد:

1- مسلمانان موظفند در صورت ظهور نشانه‌ای حاکی از تصمیم کافران بر پیمان‌شکنی، معاهدات فیمابین را الغا و آن را بی اعتبار بشمارند.

2- لغو و بی‌اعتبار دانستن معاهده را به اطلاع دشمن برسانند.

3- رهبران جامعه اسلامی باید به احتمال وقوع خیانت از سوی کفار ترتیب  اثر داده و نباید برای تصمیمات لازم در انتظار وقوع خیانت باشند.

4- با دشمن پیمان ‌شکن همانند خود او برخورد کنند. خداوند، خائنین را دوست ندارد . تو ای پیامبر (ص) موظف هستی معاهده را لغو کنی تا راه برای نبرد با آنان باز شود.

5-  پیامبر (ص) از جانب خدا فرمان یافت تا در صورت تسلط بر یهودیان پیمان شکن و جنگ آفرین، آنان را به گونه‌ای مجازات کند که زمینه پراکنده شدن دیگر دشمنان فراهم آید.

6- خداوند، پیامبر (ص) را از وقوع نبردی میان مسلمانان و یهودیان پیمان شکن، پیش از واقع شدنش آگاه ساخت و تسلط مسلمانان بر یهودیان را بشارت داد.

7- متلاشی شدن جبهه کافران و پراکنده ساختن آنان تکلیفی بر عهده اهل ایمان است.

8- عبرت گرفتن از سرنوشت پیمان شکنان جنگ ‌آفرین علیه پیامبر (ص) و جامعه اسلامی از اهداف فرمان خداوند بر شدت مجازات آنان است.

اگر آقای روحانی در بستن پیمان با آمریکایی ‌ها به قرآن استناد می کند، در مورد نقض پیمان و نحوه برخورد با پیمان شکنان هم به قرآن استناد کند و اگر هیچ تفسیری از قرآن را در این باره بر نمی‌تابد حداقل به ترجمه و تفسیر آیت الله هاشمی رفسنجانی عمل کند.
از زمان بدعهدی و نقض پیمان آمریکا در برجام هیچ قول، فعل و تقریری که حکایت از عمل به رهنمودهای 8 گانه آقای هاشمی رفسنجانی در تفسیر آیه های 57 و 58 سوره انفال باشد، از رئیس دولت و دستگاه دیپلماسی دیده نمی شود.

گاهی گفته می شود اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما نمی شویم!

اگر آمریکا از برجام خارج شود چه چیزی از برجام باقی می ماند که دولت نمی خواهد از آن خارج شود؟ آیا پاسخ پیمان شکنی آمریکا، پایبندی ما به پیمانی که اصلاً وجود ندارد ، می باشد؟!

ج- آنچه پیامبر (ص) با کفار پیمان بسته است پس از گذشت بیش از 1400 سال کم وکیف "داده" و "ستانده" در معاهدات معلوم است. اما ملت ایران هنوز نمی دانند ما چه دادیم و چه گرفتیم؟ متن برجام چیست؟ روح برجام کدام است؟ قول تعهدات شفاهی رئیس جمهور به ملت قبل از برجام که فرمود؛ "به ملت اعلام می کنم طبق این توافق در روز اجرای توافق همه تحریم های موشکی و تسلیحاتی به صورتی که در قطعنامه‌ها بود، لغو خواهد شد. تمام تحریم های اقتصادی شامل مالی، بانکی، بیمه، حمل و نقل و... به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق» (23 تیر 94 - خبرگزاری‌ها) چه می شود؟ اوصاف رئیس جمهور از برجام که آن را فتح الفتوح آفتاب تابان و ... نامید چه می شود؟

بعد از برجام معلوم شد تعهدات اصلاً توازن ندارد، تضمینی از طرف مقابل گرفته نشده است، پیش‌بینی برگشت پذیری و امتیازات واگذار شده مورد غفلت قرار گرفته است، دقت در همزمانی اجرای تعهدات صورت نگرفته است. دولت ظرف 3 ماه همه تعهدات خود را عمل کرد، 14 هزار سانتریفیوژ را اوراق کرد، اندوخته یک دهه غنی سازی را به خارج فرستاد، قلب رآکتور اراک را بتن ‌ریزی کرد، اما هنور کمترین تعهدات آمریکا عملیاتی نشده است. پول نفت را نمی توانیم بیاوریم داخل، تحریم‌ های بانکی سرجایش است. آمریکا پول‌های بلوکه شده را نه تنها  آزاد نکرد بلکه بخش‌هایی از آن را مصادره کرد. اکنون یک مسابقه وقیحانه بین کنگره و کاخ سفید برای نقض مکرر برجام در حال انجام است.

وقاحت را به آنجا رسانده اند که می خواهند ایران را طوری متهم به نقض کنند که همچنان به ادامه اجرای تعهدات پایبند بماند و آنها نه تنها تحریمی را لغو نکنند بلکه بر حجم آن بیفزایند.
رئیس جمهور ما عوض عمل به وظایف قانونی خود و عمل به همین دو آیه 57 و 58 سوره انفال که در سخنرانی خود آن را نخواند، مشغول حاشیه سازی و تیکه پرانی به منتقدان است و در تازه ترین بی‌ مهری، آنها را مخالف پیامبر (ص) معرفی کرد!

هنوز رئیس جمهور در اتاق تقدیس برجام و دستاوردهای آن است و نمی خواهد بر اعتراف نزدیک‌ترین همکاران خود در مورد دستاورد "تقریباً هیچ" برجام صحه بگذارد. رئیس گفتگوهای دیپلماسی ما با 1+5 می گوید تحریم‌ها روی کاغذ برداشته شده است، اما رئیس جمهور همچنان بر اوصاف دستاوردهای تقریباً هیچ برجام اصرار دارد.

همین دیروز ظریف گفت؛ آماده ایم از برجام خارج شویم. اما رئیس جمهور می گوید 10 تا ترامپ هم نمی توانند منافع برجام را از بین ببرند. مردم این تناقضات و خلاف واقع گویی را چگونه تحلیل کنند تا به اعتماد آنها به رئیس جمهور آسیب نرسد؟

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ تیر ۱۳۹۷آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟
۲۵ تیر ۱۳۹۷ناطق نوری: مذاکره با آمریکا به مصلحت کشور نیست/ به درایت رهبر انقلاب اعتماد کنیم
۱۸ تیر ۱۳۹۷به بهانه آشوب 18 تیر/ 20 فرمان عملیاتی برای تهاجم سیاسی و فرهنگی دشمن
۱۶ تیر ۱۳۹۷پیونگ یانگ: مذاکرات با آمریکا بسیار تاسف برانگیز بود
۲ تیر ۱۳۹۷موسویان : شرایط برای گفت‌و‌گو با ترامپ مناسب نیست
۲۹ خرداد ۱۳۹۷صفار هرندی: پیشنهاد سازش با آمریکا یک حرکت خائنانه است
۲۹ خرداد ۱۳۹۷خاتمی: مذاکره ‌ایران با آمریکا احمقانه است/کسانی که ‌بیانیه را امضا کردند از ‌مردم ایران عذرخواهی کنند
۲۹ خرداد ۱۳۹۷بیانیه جمنا؛ ایران زیر فشار سیاسی تسلیم نخواهد شد/ نباید با وجود تجربه برجام حرف از تکرار مذاکره با آمریکا زد
۲۹ خرداد ۱۳۹۷آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت
۲۸ خرداد ۱۳۹۷واکنش عضو اعتماد ملی به نامه‌نگاری اصلاح‌طلبان: چطور یک عده انتظار دارند با مذاکره مستقیم با ترامپ مشکلات کشور حل شود؟
۲۶ خرداد ۱۳۹۷درشرق آسیا چه می گذرد؟
۸ خرداد ۱۳۹۷چرا آمریکا اهل تعامل نیست؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

خام۱۱۶۷۰۱۱۸:۴۴:۱۳ ۱۳۹۶/۷/۱۶
جناب انبار لویی از انتقاد شما وترجمه دو آیه بعدی مورد نظر شما در قران کریمبرای من خواننده چنین استنباطی دست می دهد که برجام را نقض وبرای جنگ با امریکا آماده شویم. اگر نه لطفا شفاف راهکار مورد نظر خود را اعلام نمایید.
ناشناس۱۱۶۷۸۳۲۰:۲۴:۰۶ ۱۳۹۶/۷/۱۶
نخیر... عزیز من یعنی اگر طرف مقابل نقض کرد فاز روشنفکری برنداریم که ما حتی اگر امریکا برجام رو نقض کنه پایبند میمونیم... یعنی برای خودمون احترام قائل باشیم و اگر امریکا برجام رو نقض کرد ما هم بی تفاوت نباشیم تا بقیه متوجه بشن نقض پیمان هزینه داره....و ما مردم بدبختی نیستیم.
ناشناس۱۱۶۷۸۵۲۰:۲۵:۲۹ ۱۳۹۶/۷/۱۶
منظور نویسنده خیلی ساده و روشن هست. رفتار آقای روحانی رو نقد میکنند که به هر دری میزنند که نقایص خودشون رو توجیه کنند حتی به قیمت انحراف آیات قرآن. راهکاری بهتر از تعقل و تدبیر و درس گرفتن از تاریخ؟ چیزی که متاسفانه تو دولت های ما کمتر دیده شده!
ناشناس۱۱۶۸۱۳۲۱:۱۰:۳۹ ۱۳۹۶/۷/۱۶
به لطف جناح آقای انبارلویی ما در ضعیف ترین شرایط به برجام رسیدیم و راهی دیگری نداشتیم اما اکنون ایشان و همفکرانشان فرافکنی و طلبکاری می کنند. آیا چاره مگر پابندی بر برجام داریم؟ یا این سخنان تنها انتقام از رقیب پیروز است؟
ناشناس۱۱۶۸۲۱۲۱:۲۲:۰۱ ۱۳۹۶/۷/۱۶
یک دولت ابتدا باید در خدمت مردم باشد اما این دولت همانند 4 سال قبل در خدمت هیئت‌های خارجی و سرگرم ارسال پالس‌های بیهوده و خسارت‌افزای برجامی است این وسط مردم که سرمایه‌های اصلی هستند در حاشیه قرار گرفته‌اند و متن هم سهم‌خواهی جناحی و دیپلماسی ملتمسانه و... است.
ناشناس۱۱۶۸۷۸۲۲:۳۰:۱۸ ۱۳۹۶/۷/۱۶
طرف برجام فقط امریکا نیست.۵کشور دیگر هم هست.نباید انها را نادیده گرفت.ولی منفعل بودن را هم تایید نمیکنم.
ناشناس۱۱۶۸۹۶۲۲:۴۵:۱۰ ۱۳۹۶/۷/۱۶
به نام خدا برای جنگ با آمریکا آماده شوید امام علی(ع) می‌فرمایند؛ اگر طالب صلحی، آماده‌ی جنگ باش
ناشناس۱۱۶۹۴۲۰۰:۱۴:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۱۷
اره دیگه هر کی نقد کنه یا میشه دلواپس یا میشه جنگ طلب و اونهایی هم که میرن اونجوری امتیاز میدن و زمین میخورن میشن فتح الفتوح و امیرکبیر زمان و باغ گلابی و بعد آفتاب سوزان و صد البته اخرش پیروزی اخلاقی!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۱۶۹۶۷۰۰:۵۹:۵۹ ۱۳۹۶/۷/۱۷
از آیات مد نظر برداشت شما چیه؟ برداشت روحانی مطابقت داشت یا تقطیع و تحریف بود؟
ناشناس۱۱۷۹۸۶۰۹:۴۹:۱۲ ۱۳۹۶/۷/۱۸
روحانی با تقطیع آیات نتیجه مغایر با کل آیه را گرفت و مطرح کرد . وای بر تحریف کنندگان
شنطیا۱۱۶۹۹۷۰۶:۰۷:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۱۷
شفاف و واضحش اینه که روحانی قرآن رو ناقص فلذا غلط تفسیر کرد!!!! با گیر دادن به مقاله بالا نمیتونید اشتباه فاحش روحانی رو نادیده بگیرید!!!!
ناشناس۱۱۷۰۰۰۰۶:۲۰:۲۲ ۱۳۹۶/۷/۱۷
اصولا امثال شماها غیر از وادادن کار دیگه ای دارید؟ احتمالا اگر شما زمان کوروش و داریوش بودید نه امپراطوری شکل می گرفت و حتی می شدیم مستعمره ی دیگر امپراطوری ها چون جنگ همیشه بد است! نه این که بگویم تمامی جنگ های گذشته ما به حق بوده ایم ولی اگر قرار باشد به هر دلیلی از جنگ گریزان باشید حتی به بهای دادن اسرار کشور و تصور کنید که دشمن راضی می شود که خیلی اوضاعتان خراب است. از قذافی و صدام درس بگیرید.
ناشناس۱۱۷۱۱۶۱۰:۲۲:۱۳ ۱۳۹۶/۷/۱۷
عزیز شروع کنید به جنگ ما هم هستیم بهترین کار هم همون جنگ هست یه یا علی بگویید شروع کنید همه هم پشت شما هستند
ناشناس۱۱۷۱۴۴۱۰:۴۷:۴۹ ۱۳۹۶/۷/۱۷
الان آمریکا در زیر سوال بردن برجام تنهاست و بین آمریکا و دول اروپایی و چین و روسیه شکاف وجود دارد. خروج ایران از برجام به ایجاد وفاق جامعه جهانی و دولتهای غربی بر علیه ایران منجر می‌شود. هیچ عقل سلیمی کاری نمی کند که این انسجام و وفاق در جامعه جهانی بر علیه ایران بوجود بیاید و دوران احمدی نژاد و بدتر از آن تکرار شود.
ناشناس۱۱۷۲۵۲۱۲:۵۳:۳۶ ۱۳۹۶/۷/۱۷
پس اینکه ایشون میفرمودن امریکا کدخدای اونها است و اگر با امریکا مذاکره کنیم مشکل حله چی بود؟
ناشناس۱۱۷۳۰۳۱۳:۵۲:۴۵ ۱۳۹۶/۷/۱۷
بعضی ها اسم جنگ رو که می شنون زن می شن. یا اشباح الرجال و لا رجال
ناشناس۱۱۶۷۰۳۱۸:۴۸:۴۷ ۱۳۹۶/۷/۱۶
جالب بود احسنت
majid r۱۱۶۷۰۶۱۸:۵۲:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۱۶
هیچگاه ایران از برجام خارج نخواهد شد حتی با خروج امریکا چرا ؟ چون برجام تصمیم نظام بوده نه دولت روحانی.این مخالفتهای داخلی با برجام تئاتری بیش نیست.
ناشناس۱۱۶۷۹۸۲۰:۴۸:۵۰ ۱۳۹۶/۷/۱۶
برجام تصمیم دولت بود با چراغ سبز نظام.... نظر نظام اقتصاد مقاومتی بود،
ناشناس۱۱۷۱۸۳۱۱:۳۶:۵۳ ۱۳۹۶/۷/۱۷
نظام در دولت های قبل هم مذاکره رو رد نکرده بود و این دوره هم رهبر با تذکر چندین باره بدعهدی آمریکا گفتند از آمریکا چیزی در نمی آید که بهش امید داشته باشید (نقل به مضمون) ولی ما با اصل مذاکره مخالف نیستیم؛ آقای روحانی با این بهانه که پیام مردم در انتخابات تعامل با دنیاست (چون به من رای داده اند) رفتند پای میز مذاکره. در مذاکرات هم رهبر خطوط قرمز و کلیات رو اعلام کردند که متاسفانه در توافق نهایی بخش مهم اون رعایت نشد و نتیجه همینی هست که میبینید. آقای روحانی هم همون اول بسیار صریح گفتند تمام مسئولیت مذاکرات با من است؛ ایشان فکر می کردند برجام قرار است فتح الفتوح و توافق قرن باشد پس بعدا کسی آن را به نظام نسبت ندهد. هر چقدر دلسوزان گفتند آخر به گوش دوستان نرفت
ناشناس۱۱۷۲۵۶۱۲:۵۷:۵۴ ۱۳۹۶/۷/۱۷
ایران از برجام خارج نمیشود چون نمیتواند خارج شود متن برجام به گونه ای تهیه شده که کمترین واکنش ایران سبب هجمه علیه ایران میشود اما در مقابل امریکا هر کاری کند ما هیچ اعتراضی نمیتوانیم بکینم چون تا زمانی که نقض امریکا به اجماع اعضاء تایید نشود ما محکوم میشویم و تحریمها برمیگردد یعنی اینقدر برجام قوی نوشته شده !!!
هادی۱۱۶۷۱۱۱۸:۵۸:۰۸ ۱۳۹۶/۷/۱۶
احسنت.جانا سخن از زبان ما میگویی.کاش بخاطر اینهمه اهانت به منتقدین،قدری به وادادگی خود می اندیشیدند.
ناشناس۱۱۶۷۲۰۱۹:۰۹:۲۲ ۱۳۹۶/۷/۱۶
ایشان از قیام عاشورا ، درس مذاکره گرفتن. از غصب خلافت حضرت علی ، درس احترام به رای مردم ... ، نمیدانم ایشان با این قدرت تفسیر ، چرا از اهن گداخته و دستان عقیل ، درس نمی گیرن ؟!!!
ناشناس۱۱۶۷۴۵۱۹:۳۷:۱۹ ۱۳۹۶/۷/۱۶
احسنت
ناشناس۱۱۶۷۲۵۱۹:۱۷:۱۰ ۱۳۹۶/۷/۱۶
پنج سال که ایشون باهمین یه عده ی همیشه مبهم و ناشناخته داره برای خودش سناریو می بره و می دوزه یکی نیست به ایشون بگه آقای محترم!!! به جای این همه تاختن به دشمنان خیالی و واهی و غیرواقعی داخلی و خط و نشان کشیدن به آنها حداقل یه بار جرات داشته باش و یه اخم به ترامپ کن
ناشناس۱۱۶۸۱۷۲۱:۱۶:۳۷ ۱۳۹۶/۷/۱۶
اون عده ی به نظر شما مبهم شمایید ومبهم هم نیستید کاملا آشکارا مخالف برجامید !
شهاب۱۱۶۸۹۴۲۲:۴۲:۱۸ ۱۳۹۶/۷/۱۶
عزیزم این همه دکتر جلیلی اخم به اوباما و بوش کرد فایده اش جز افرایش تحریم ها چه بوده است؟ اگر برجام هیچ فایده ای نداشته باشد یکیش این که تحریم سازمان ملل نیستیم و عملا آمریکا تنها شده است
ناشناس۱۱۷۲۵۸۱۳:۰۰:۱۴ ۱۳۹۶/۷/۱۷
چطوری امریکا تنها شده که آقای ظریف گفته ما حتی یک حساب در انگلستان نمیتوانیم باز کنیم؟؟!!!
ناشناس۱۱۷۰۸۷۰۹:۴۴:۱۴ ۱۳۹۶/۷/۱۷
دقیقا منظور شما از اخم چیه؟ و چه اثری داره؟!
ناشناس۱۱۶۷۳۸۱۹:۳۱:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۱۶
پیشنهاد شما چه بود؟ طرحی نداشتید الان هم دیر نشده خود امریکا میخاد خارج بشه از برجام خیلی هم عالی میشه مگه نگران برجام نبودید؟ خب داره به اتمام میرسه
رضا۱۱۶۷۵۳۱۹:۵۱:۳۲ ۱۳۹۶/۷/۱۶
برجام یک انتخاب نبود که اجبار بود . برجام مانند هر قرارداد دیگری بدی و خوبی هایی داشت . کسانی که میگویند برجام بد بود و ما نباید آن را می پذیرفتیم لطفا بگویند که اگر برجام را نپذیرفته بودیم و طبق قطعنامه ها تحریم بودیم چگونه میتوانستیم نفت بفروشیم ؟ چگونه کالا می خریدیم در حالی که امکان جابجایی پول نداشتیم ؟چگونه جنس به بنادر ما میرسید در حالی که کشتی های به مقصد ایران را بیمه نمی کردند ؟ و کشتیها چگونه به بنادر ما می آمدند در حالی که کشتیرانی به بنادر ما ممنوع بود ؟ چگونه هواپیماهای ما به فرودگاههای دیگر کشورها میرفتند در حالی که به آنها بنزین نمی دادند ؟ و در نهایت چگونه حقوق کارمندان را می دادیم ؟ اگرچه آمریکا کلی مشکل در راه اجرای برجام ایجاد کرده ، ولی قبول کنید که تمام موارد بالا که توضیح دادم اکنون رفع شده و اگر برجام نبود هنوز باید نفتمان را بابک زنجانی میفروخت . هنوز باید پول خرید کالا را درون ساک میریختیم و به فروشنده می دادیم . هواپیماهای ما باید راه طولانی را رفته و بنزین را از کشورهای خاص دهها برابر می خریدند و اجناسی که با بدبختی می خریدیم با حقارت تمام به دوبی و جبل علی برده و با لنج به ایران می آوردیم. و در نهایت نفتمان را لب مرز برده و مانند دستفروشان آن را می فروختیم تا حقوق نیروها را پردخت کنیم
ناشناس۱۱۶۷۷۹۲۰:۱۵:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۱۶
واقعا عجیبه که ایشون از عاشورا درس صلح می گیره و از بی عهدی های امریکا درس سکوت.
ناشناس۱۱۶۷۹۹۲۰:۵۳:۵۸ ۱۳۹۶/۷/۱۶
مذاکره رو دوستان شما بلد بودند که هر روز با یک تحریم جدید بر می گشتند اره روحانی و ظریف بلد نبودند . برای همینه که الان اروپا سمت ماست نه امریکا !
ناشناس۱۱۶۸۱۵۲۱:۱۴:۳۱ ۱۳۹۶/۷/۱۶
جناب انبارلویی آمریکایی ها کافر نیستند !!!
ناشناس۱۱۷۱۲۵۱۰:۳۰:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۱۷
مردم آمریکا بله اما حکومتش ظالم هستش
ناشناس۱۱۷۱۸۱۱۱:۳۵:۰۳ ۱۳۹۶/۷/۱۷
از دیدگاه قران کافرند...شک داری؟
ناشناس۱۱۷۴۶۸۱۶:۰۳:۱۱ ۱۳۹۶/۷/۱۷
به طور کلی کافرن حکومتیانشون اغلب کافر مغرضن و قسمت زیادی از مردمشون سردرگمن
صمد۱۱۶۸۱۸۲۱:۱۹:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۱۶
جناب‌انبارلویی‌پاسخ‌علمی‌به‌مغالطه‌جناب‌روحانی‌داده‌اند. جواب‌ساده‌تر‌اینکه‌آیا‌نعوذ‌بالله‌داردخودراباپیامبرمقایسه‌میکندکشورنزدیک‌۲۰سال‌اسیرکشمکشهای‌هسته‌ای‌است‌دردوره‌‌اول‌که‌آقای‌روحانی دبیرشورای‌امنیت‌ملی‌بودبه‌طرفهای‌غربی‌اعتماد‌کردوفعالیت‌هسته‌ای‌کشور‌دوسال‌تعلیق‌شد‌اماطرف غربی‌‌آیابه‌تعهدات‌خودعمل‌کرد‌پس‌چراخودایشان‌دوباره‌درکسوت‌ریاست‌جمهوری‌به‌آنها‌اعتمادکرد
ناشناس۱۱۶۸۱۹۲۱:۲۱:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۱۶
از رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما می‌خواهیم جمله معروف آقای رئیس‌جمهور در دو سال گذشته را که گفتند از امروز کلیه تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای برداشته شد را پوشش بدهند. باید از تاریخ عبرت گرفت.
احمد۱۱۶۸۲۸۲۱:۲۷:۱۱ ۱۳۹۶/۷/۱۶
دقیقا بفرمایید راه حلتون چیه؟ تحریم بشیم که حتی داروی ضروری هم نتونیم وارد کنیم؟ بقیه چیزا به کنار. بجنگیم؟ با کی؟ با همه دنیا؟ یادمون نره که حتی چین و روسیه که ادای رفاقت رو در میارن تو شورای امنیت به تحریم ما رای مثبت دادن. مقاومت؟
صمد۱۱۷۱۶۶۱۱:۱۳:۳۳ ۱۳۹۶/۷/۱۷
عزیزان‌کشوربیشترتحریم‌داخلی‌است‌نه‌خارجی‌داروکه‌میفرمایید‌یکی‌ازدستاورد‌های‌انرژی‌هسته‌ای تولیدداروباعوارض‌کمترهست‌برق‌مال‌خودمان‌است‌ولی‌درطول‌چهارسال‌گذشته‌سه‌یاچهاربارگران‌ شده‌بنزین‌تولیدداخل‌داریم‌گوشت‌وتخم‌مرغ‌داریم‌‌ولی‌چراگران‌میخریم‌پیاز‌یهویی‌کیلویی‌۵هزار تومان‌میشود‌آرد‌ونان‌مال‌کشاورزان‌عزیز‌است‌پس‌ملاحظه‌میکنید‌برای‌امورات‌روزانه‌‌اقلام‌موردنیاز‌ راداریم‌ولی‌دچارسومدیریت‌هستیم
علي۱۱۸۰۳۹۱۰:۳۳:۰۲ ۱۳۹۶/۷/۱۸
اصلا ما تحريم دارويي نداشتيم و ورود داروها به ايران بنا به گفته مشاور جناب كروبي ربطي به برجام نداره
ترامپ!۱۱۶۸۴۸۲۱:۴۴:۴۸ ۱۳۹۶/۷/۱۶
اگر قرارداد اینقدر یک طرفه بوده که شما میگید پس چرا خود آمریکاییها دارن بهمش می زنند؟
ناشناس۱۱۶۸۵۴۲۱:۵۳:۵۳ ۱۳۹۶/۷/۱۶
بعید نیست چند وقت دیگه بگن این آیه در شان برجام نازل شده
ناشناس۱۱۶۸۵۹۲۱:۵۸:۵۴ ۱۳۹۶/۷/۱۶
دوباره روحانی با طرح موضوعی چالشی همه اذهان را از ماهیت برجام و نواقص آن دور کرد. ولی اصل مطلب این است که: طبق مفاد برجام تاکنون آمریکا برجام را نقض نکرده است؛ چون اگر نقض کرده بود، کمسیون نظارت بر اجرای برجام که ایران و 5+1 تشکیل دادند، حداقل به این نقض‌ها اشاره می‌کرد. واقعیت این است که دولت هنوز اطلاعات دقیقی درباره برجام به مردم و نظام نداده است، اصلا معلوم نیست که بر سر چه مواردی توافق کردند که آمریکا هر کاری می‌کند ما باید برجام را حفظ و اجرا کنیم؟ شاید اصلا بر همین مورد توافق کردند که ایران پایبند باشد و آمریکا آزادانه هر کاری بکند!!!!!
ناشناس۱۱۶۸۸۷۲۲:۳۴:۵۸ ۱۳۹۶/۷/۱۶
سلام و ادب ممكن است دو ستان بفرمايند كه دقيقا نظام بايد چكار بكند؟و ما بإزاي خروج از برجام چيست و چه اپشني ما داريم ؟ .ما هم از برجام خارج بشيم و وارد جنگ با أمريكا بشيم اين يك پيشنهاد؟ . اگر پيشنهاد بهتري به جز كلي گويي داريد بفرماييد.برجام مثل صلح حديبيه است بايد روزي برسد كه وقتي خارج ميشيم كه در مقابل انها ضعيف نباشيم .از اين فرصت (برجام)استفاده كنيم و از داخل با وحدت كلمه حضرت امام و از نظر اقتصاد با فرهنگ سازي گاندي وار برا خريد كالإي داخلي و فرهنگ ژاپني با كار چند برابر و نظم زياد و جلوگيري از فساد نه با شعار و شايسته سالاري واقعي (مثلا چطور ميشه هم استاندار يا معاون رئيس جمهور بود و همزمان هم دكترا گرفت ،لطفا به قانون مراجعه شود كه تحصيل در دوره دكترا تمام وقت بوده است ) و فراموش كردن قوم و خویش بازي و گذاشتن كنار تمام افرادي كه پرونده قضائي دارند مثل محمود احمدي نژاد از تمام كارها و فريدون و جهانگيري و بقيه قوم خويش هاي هزار توي رخنه كرده در نظام از صدر تا ذيل و بقيه مسئولان فعلي و قبلي مشكل دار بدون رو در وايستي مثل چين و كره جنوبي (كره جنوبي با رئيس جمهور متخلف خود چه كرد و ببينيد كه جرمش چي بود )و بدون مصلحت انديشيهاي الكي و جناحي مثل حضرت علي ( حضرت با عقيل و دوستان نزديكش مثل طلحه و زبير چه كرد أيا انها در جايي منصوب شدند )،ان موقع ما در كشور موفق ميشيم .در كشور دارد سرمايه اجتماعي كه موتور محركه يك ملت است كه بسيار مهم است با اين ندانم كاري ها كمرنگ و خداي ناكرده از بين ميرود . ا
ک۱۱۶۹۹۳۰۵:۰۵:۲۷ ۱۳۹۶/۷/۱۷
چقدر آقا گفت که تعهدات را مرحله به مرحله اجرا کنید کسی گوش نکرد.
ناشناس۱۱۶۹۹۴۰۵:۱۷:۳۴ ۱۳۹۶/۷/۱۷
بهتر بود از تفسیر المیزان استفاده میکردید. زیرا معتبر است.
شهرام۱۱۷۰۰۳۰۶:۲۸:۴۸ ۱۳۹۶/۷/۱۷
حداقال برجام این نفع را برای ما داشت که برایمان اشکار شود که دل بستن به مذاکره و حتی رابطه با امریکا برای دست بر داشتن انها از خباثت علیه ما یک فکر کودکانه هست
ناشناس۱۱۷۰۱۳۰۷:۲۸:۰۱ ۱۳۹۶/۷/۱۷
اقا خب ناراحتی نداره برجام رو امریکا داره لغو می کنه به محض اینکه امریکا بیرون امد شما ه فعالبیت هسته ای را شروع کرده برای جنگ و حمله به امریکا اماده شوید وقتش رسیده که حق امریکا را بذاریم کف دستش و امریکا را به 50 ایالت تجزیه کنیم
محسن۱۱۷۰۱۵۰۷:۳۱:۲۱ ۱۳۹۶/۷/۱۷
ایکاش نویسنده مشخص می کرد که در برجام چه داده ایم ؟ اگر به غنی سازی با اهداف صلح آمیز نگاه کنیم چیز بزرگی را از دست نداده ایم که ارزش جنگیدن داشته باشد ، انرژی هسته ای هم یک فن آوری است مانند تولید موبایل ، تلویزیون ، فولاد و ... ؛ لطفا" آنرا مقدس نکنیم ولی اگر سلاح هسته مد نظر نویسنده است که مسئله کاملا" متفاوت میشود برجام اجماع جهانی علیه ایران را از بین برد و آمریکا قادر به برگرداندن تحریم ها به قبل از برجام نیست و بد عهدی آمریکا را جانشین ایران هراسی نمود
مودی۱۱۷۰۲۰۰۷:۵۱:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۱۷
چی بنویسیم که سانسور نکنید.... مقاله به قدری روشن و واضح است که نمیدانم کسانی که کامنت یا لایک مخالف گذاشته اند منظورشان چیست و با چه چیزی مخالفت کرده اند .....؟؟!!!!!!!!
احمد۱۱۷۰۲۴۰۷:۵۸:۲۴ ۱۳۹۶/۷/۱۷
بعضی ها معلوم نیست چه هویتی دارند . نه از دین قرائتی کامل میکنند ( همه ایات را نمی خوانند) نه تکنوکراتند (همه موارد تکنیکی را در نظر میگیرند ) نه ملی گرایید. ............... کی باید فهمید که چند چهره بودن نشانه نفاق است آیا ترامپ یا نتانیاهو این همه چهره های گوناگون از خود به نمایش میگذارند کشور هر وقت ضربه خورده از دورن واین گونه افراد بوده است
ناشناس۱۱۷۰۲۷۰۸:۰۷:۴۷ ۱۳۹۶/۷/۱۷
خب شما هم مثل اینکه فراموش کردید که طبق فرمایش مقام معظم رهبری ما با شرایطی که در آن قرار داشتیم نرمش قهرمانانه کردیم و توافق تصمیم نظام بود . چون در آن مقطع با دست گلهای حضرات مطبوعتان از احمدی نژاد گرفته تا جلیلی ما در گوشه رینگ بوکس قرار گرفته بودیم بدون حامی و بدون هیچ ابتکار عملی . سوالی که هیچگاه شما دلواپسان دوست ندارید پاسخ دهید اینست . اگر برجام نه پس چه باید میکردیم ؟آیا راه دیگری که منجر به شکست قطعی و خدای ناکرده نابودی استقلال و همه چیزمان میشد سراغ داشتید ؟ و حال سوال جدید : در این شرایط که تمام دنیا با ایران همصدا پشتیبان برجامند بجز آمریکا و اسرائیل . چرا باید به دام آمریکا بیوفتیم و دوباره همه دنیا را همراه آنها بر علیه خودمان متحد کنیم ؟؟؟ آیا این تمام هدف و آرزوی ترامپ و نتانیاهو نیست ؟؟؟ افرادی مانند شما همیشه در خواب شعارید بدون کوچکترین تحلیلی از اوضاع جهان و موقعیتها . بهتر است بدانید ما همین الان بیش از نیازمان از چرخه سوخت هسته ای بهره مندیم . اگر شما میخواهید با تمام جهان بخاطر داشتن چیزی فراتر از نیازمان بجنگید بهتر است بدانید ملت ایران این را نمی خواهند و با انتخابلشان این را اعلام کردند .
ناشناس۱۱۷۳۰۰۱۳:۵۰:۴۸ ۱۳۹۶/۷/۱۷
الان یعنی استقلال داریم با برجام و نظارت های 24 ساعته و بازرسان اژانس که شکر خدا این روزها ادعای بازدید از تاسیسات نظامی و دفاعی ما را هم به زبان اورده اند؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! انهمه امتیازات نقد در برابر پوچ. که البته کاش پوچ بود امتیازات نقد ایران و تحریمهای جدید بعد از برجام را شما راه حل؟؟!!!!!!!!!!!!!! می دانید.
رضا۱۱۷۰۶۰۰۹:۱۰:۵۸ ۱۳۹۶/۷/۱۷
با این تب تند برخی مخالفان و منتقدان برای خروج از برجام ، من متوجه نمی شوم از نظر حضرات اصلا چرا رفتیم و این همه الاف شدیم که مذاکره کنیم
مرتضی۱۱۷۰۶۴۰۹:۱۷:۵۰ ۱۳۹۶/۷/۱۷
اینکه در یک نوشته یه جریان از زبان خودش انقدر خوب نقد بشه و به مخاطب با این صراحت نشون بده که اون طرز فکر تو چاهی که خودش برای خودش کنده چطور داره دست وپا میزه و راه نجاتی نداره این روزا کمتر دیده بودم.
احمد۱۱۷۱۳۸۱۰:۴۲:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۱۷
حرف روحانی واضحه. این که عده ای منتظرن تا با نقض عهد امریکا به دولت حمله کنند درست نیست. به همین سادگی!
ناشناس۱۱۷۱۴۵۱۰:۴۸:۳۳ ۱۳۹۶/۷/۱۷
الان آمریکا در زیر سوال بردن برجام تنهاست و بین آمریکا و دول اروپایی و چین و روسیه شکاف وجود دارد. خروج ایران از برجام به ایجاد وفاق جامعه جهانی و دولتهای غربی بر علیه ایران منجر می‌شود. هیچ عقل سلیمی کاری نمی کند که این انسجام و وفاق در جامعه جهانی بر علیه ایران بوجود بیاید و دوران احمدی نژاد و بدتر از آن تکرار شود.
ناشناس۱۱۷۱۵۴۱۱:۰۰:۵۱ ۱۳۹۶/۷/۱۷
افتاب تابان افتابه از کار درامد و فتح الفتوح هزم الهزوم درخت گلابی شد درخت قلابی
ناشناس۱۱۷۱۵۹۱۱:۰۴:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۱۷
اقای روحانی بعد از خسارت محض برجام و بی معنا شدن عبارات فتح الفتوح !!!!!!!!!!!!!!!!!! دست به دامن انتزاعیات شده است تا بلکه بتواند این شکست بی نظیر را فتح جلوه دهد. دقیقا شده مصداق الغریق یتشبث بکل حشیش فرد در حالت غرق شدق شدن به هر شاخه خشکیده ای چنگ می زند بلکه خود را نجات دهد. اما ....
علی۱۱۷۳۲۲۱۴:۲۲:۱۵ ۱۳۹۶/۷/۱۷
شاید شما درست بفرمایید اما قبل از آن به گفته عرف توجه کنید که میگوید :آدم نباید .... را با شاخ گاو در بیندازد.
محمد۱۱۷۶۲۸۱۹:۴۱:۰۷ ۱۳۹۶/۷/۱۷
البته خیلی خوب کاری کرد دولت آقای روحانی چون دیگه هر بچه ای هم می دونه که به آمریکا و کلا کشورهای غربی نباید اعتماد کرد اگه این برجام نبود شاید خیلیها می گفتند درصورت قرارداد همکاری با آمریکا و غرب وضع کشور خوب می شود باید به امکانات داخلی اتکا کنیم.
علی۱۱۷۶۹۲۲۱:۱۲:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۱۷
آقای روحانی نصیحت امام حسین را تعبیر به مذاکره کرد مجددا حال باید از ایشان پرسید چگونه بصورت ظاهر کسی که نه لشکری دارد و نه در صورت بروز جنگ شکست آن حتمی است مذاکره میکند ولی حاضر به پرداخت هیچ امتیازی برای رهایی از مرگ خود و یارانش نمی کند ؟ این چه نوع مذاکره ای است ؟ نکته دیگر اینکه این چه نوع مذاکره ای است که در میدان مذاکره جان مذاکره کننده و افرادش را میگیرند ؟ یعنی اگر روحانی و تیمش در برجام امتیاز لازم را نمی دادند مرگشان حتمی بود و اینها بهتر از امام حسین (ع) می فهمیدند و جانشان را نجات دادند ؟ این مغلطه بزرگ و جفای در حق امام حسین (ع) و یارانش هست که باید ایشان روزی جواب دهد تازه ایشان به اوامر ولی امر خود هم اعتنایی نکرد و خطوط قرمز تعیین شده را رعایت نکرد طوری که امروز حقانیت این هشدارهای رهبری از زبان امریکایی ها هم حتی بیان میشود این یعنی چی اقای روحانی ؟ اقای روحانی شما گفتید 10 تا ترامپ دیگر هم نمی تواند دستاوردهای برجام را از بین ببرد این چه دستاوردی است که وزیر خارجه شما میگوید حتی یک حساب بانکی در انگلیس نمی توانیم افتتاح کنیم
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 3. صنعت برق کشور و چند نکته

 4. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 5. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 6. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 7. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 8. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است؛ باید با مفسدان اقتصادی شدیدا برخورد کرد/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 9. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 10. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 11. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 12. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 13. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 14. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 15. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 16. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 17. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 18. معاون کرباسیان اعلام کرد: دولت در حال تدوین طرح بسته‌های امنیت غذایی با توجه تحریم‌‌ها است

 19. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 20. حکم حبس رئیس جمهور سابق کره جنوبی به 32 سال افزایش یافت

 21. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 22. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

 23. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 24. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 25. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 3. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 4. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 5. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 6. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 7. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 8. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 9. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 10. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 11. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 12. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 13. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 14. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 15. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 16. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 17. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 18. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 19. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 20. حجت الاسلام مازنی: شرایط اقتصادی فعلی ربطی به تحریم‌ها ندارد/ جمهوری اسلامی بن‌بست ندارد

 21. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 22. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 23. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 24. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 25. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 5. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 6. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 7. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 8. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 9. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 10. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 11. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 12. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 15. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 16. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 17. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 18. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 19. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 20. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 21. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 22. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 23. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 24. انحصار، آفت بازار وکالت

 25. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

پربحث‌های امروز

 1. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 2. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 3. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است؛ باید با مفسدان اقتصادی شدیدا برخورد کرد/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 4. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 5. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 6. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 7. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 8. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 9. عارف:سند 2030 به هیچ‌وجه در دستورکار دولت، مجلس و آموزش‌وپرورش نیست

 10. درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریکا

 11. سومین کنفرانس امنیتی تهران در بهمن ماه 1397 برگزار می شود

 12. قائم مقامی الیاس حضرتی در حزب اعتماد ملی "غیرقانونی" اعلام شد

 13. اصلاح ساختار معاونت نظارت مجلس برای پاسخگو کردن وزرا + جزئیات

 14. مراسم بزرگداشت عباس امیر انتظام برگزار شد

 15. لاریجانی درگذشت پدر سیدوحید حقانیان را تسلیت گفت

 16. در نماز جمعه این‌ هفته مراکز استان‌ها چه گذشت؟ از وجوب صرفه‌جویی در مصرف آب و برق تا لزوم تحول در رویکرد اقتصادی دولت

 17. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 18. فومنی در نامه‌ به روحانی: آقای رئیس‌جمهور با مردم صادق باشید

 19. امام جمعه تبریز: مردم فساد و تبعیض را تحمل نکرده و به شدت گله‌مند هستند/ مردم مسئله آب را جدی بگیرند

 20. امام جمعه جعفرآباد: آینده جوانان نباید قربانی منافع سودجویان شود/طرح تأثیر قطعی معدل در کنکور دارای ایراد است

 21. مصباحی مقدم: پرونده سپنتا نیکنام فردا در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شود

 22. آیت‌الله سعیدی: با نشستن پشت میز و جلسات بی‌محتوا مشکلات اقتصادی مردم حل نمی‌شود

 23. پیشنهادات هاشمی برای گذر از شرایط اقتصادی امروز

 24. روسیه هراسی؛ ابزار غرب دوستان برای ایجاد دوقطبی در سیاست خارجی

 25. پزشکیان: وضعیت اقتصادی کشور مانعی برای تولیدکنندگان ایجاد نمی‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 3. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 4. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 5. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 6. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 7. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 8. حجت الاسلام مازنی: شرایط اقتصادی فعلی ربطی به تحریم‌ها ندارد/ جمهوری اسلامی بن‌بست ندارد

 9. ظریف: آمریکا با سلاح‌هایش حتی به شهروندان خود امنیت نداده است

 10. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 11. هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران‌های امنیتی

 12. جزییات تمایل ترامپ برای دیدار با روحانی

 13. وحید حقانیان عزادار پدر شد

 14. ۲ بسیجی در کورین زاهدان به شهادت رسیدند

 15. خط حزب‌الله ۱۴۲ منتشر شد: «باید اینگونه باشید»

 16. حجت‌الاسلام سعیدی: دشمن در صدد استحاله نظام با استفاده از جنگ نرم است

 17. نماینده ویژه پوتین به تهران: پوتین به ترامپ گفت که تحریم‌‌های ایران زیانبار است

 18. هیأتی از آمریکا برای مذاکره درباره تحریم‌های ایران به آنکارا می‌آید

 19. شمخانی: ایران آماده انتقال تجربیات موفق خود در مبارزه با تروریسم است

 20. ادعای صهیونیست‌ها در سرقت اسناد محرمانه ایران رد شد

 21. تمام گمانه‌ها درباره نتایج سفر ولایتی به روسیه

 22. ‌تغییر استاندار خراسان شمالی «قطـعی» شد

 23. وزیر علوم درباره بازرسی‌های آژانس از دانشگاه‌ها به مجلس توضیح دهد

 24. عبدی: اگر نوبخت نرود، تغییرات فایده‌ای ندارد

 25. نماینده ویژه پوتین درباره چه با مقامات ایران گفت‌وگو می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 3. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 4. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 5. ظریف: همواره می دانستیم که به وعده های آمریکا نمی توان اعتماد کرد

 6. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 7. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 8. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 9. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 10. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 11. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 12. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 13. دستور رهبر انقلاب درباره پارازیت ها/رونمایی از بازی سلطان واردات غذای دام/ اعلام جرم علیه سیف/ یلتسین، گورباچف و پوتینِ ایران به روایت جبهه پایداری/ تحلیل نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی

 14. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 15. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 16. جوانگرایی دولت وعده‌ای که فراموش شد/ تهدید مجلس هم فایده ای نداشت

 17. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 18. با اعلام نوبخت؛ برجام ایرانی سرانجام تدوین شد/ 12 بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها

 19. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 20. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 21. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 22. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 23. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 24. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 25. هشدار رهبر انقلاب به وزیر اطلاعات

آخرین عناوین