سپینو-مگنت

«مسعود بارزاني»، واپسين بيرقدار سلسله مرزشكنان عراقي

ميرزاسعدين داورپناه، گروه تعاملی الف،   3960715007 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
«مسعود بارزاني»، واپسين بيرقدار سلسله مرزشكنان عراقي

نظر اكثريت شركت كنندگان در يك راي گيري ارزش حقوقي خواهد يافت اگر مجري صالح انتخابات، موضوعي مشروع را به حكميت صندوق آرا بسپرد. حتي در دموكراسي پر رنگ و لعاب غرب اخيرا همه پرسي غير قانوني استقلال كاتالونيا برسميت شناخته نشد و در كشور آمريكا اكنون رييس جمهوري قدرت را بدست گرفته كه اكثريت راي دهندگان به رقيب او راي دادند اما قانون مقرر كرده كه نه كميت آراي هر نامزد بلكه اثر نتيجه بر تعداد الكترال معيار پيروزي است.

روا نيست كه همه خواسته هاي ملت را در نتيجه يك رفتار انتخاباتي جستجو كرد و از آن دستاويزي براي قانونشكني ساخت. «قانون» خود تجلي راستين اراده ملتي است كه در قالب آن انتخابات صحيح برگزار كرده اند و هر روز تحت مقرراتش زندگي مي كنند. مجموعا اينكه نه تنها اعتبار بنيادين هر انتخابات به قانوني بودن برگزاري آن است بلكه محدوده اثر راي اكثريت را هم قانون مقرر مي كند.

عراق سرزمين مشخصي است با حاكميت ملي كه خلا قانوني ندارد. از سوي مراجع صاحب صلاحيت حكومت بغداد رسما اعلام شد كه برگزار كردن «همه پرسي استقلال اقليم كردستان عراق» غير قانوني است لذا نتيجه همه پرسي جنجالي اقليم نيز منشا اثار حقوقي نخواهد بود بلكه مجازات سازمان دهندگان آن همه پرسي نيز قانوني است. برگزار كنندگان همه پرسي اخير اگر در محدوده جغرافياي رسمي اقليم يك نظرسنجي برگزار مي كردند حساسيتي بسيار كمتر از اكنون بر مي انگيختند اما ايشان به اتكاي تحريك احساسات توده كرد عراقي پا را از قلمرو رسمي اقليم فراتر نهادند و طمع گسترش تسلط بر سرزمين هاي ديگر را پنهان نمي كنند.

عزم به اين مرزشكني داخلي وقتي غيرقابل تحمل تر ارزيابي مي شود كه ايشان بي پرده پوشي «تاسيس كشوري جديد در مرزهاي همه پرسي» را بعنوان يك هدف مشروع تبليغ مي كنند. مقامات تجزيه طلب اقليم كردستان عراق جسورانه از پايان مرزهاي سايكس پيكو سخن مي گويند! «پايان سايكس پيكو» اسم رمزي تكراري است. جالب اينكه در عنوان ويدئويي كه داعش منتشر كرد و طي آن خبر از تاسيس خلافت داد همين «پايان سايكس پيكو» بود! وسوسه مرزشكني و ترسيم مرزهاي مطلوب سابقه اي طولاني در عراق دارد و رژيم صدام حسين پيشتر از اين ها با ادعاي «ظالمانه بودن مرزكشي بين المللي» به حريم سرزمين همسايگان تجاوز نظامي كرد.

اگر صدام حسين قرارداد الجزاير را پاره و جنگ با ايران را آغاز كرد، ابوبكر بغدادي نيز سر آن داشت كه در گام نخست دارالخلافه اسلامي خود را در فراغت از اعتبار مرز ميان عراق و شام تاسيس كند. اما اگر صدام حسين از عربيت مي گفت، اكنون مسعود بارزاني هم بيرق كرديت را برافراشته است. صدام درصد بالاي آراي انتخابات را پشتوانه دلبخواهي هاي خود مي دانست و آشكار ساختن ظرفيت بهره برداري تبليغاتي از بيعت گيري و اخذ راي بالا را براي ابوبكر بغدادي و مسعود بارزاني به ميراث باقي نهاد. گفتمان امت عربي و ملي گرايي صدام بر وهميات بنا شده بود و حفظ آن را در مشغوليت مداوم به جنگ افروزي و تهديد جستجو مي كرد. قرائت بغدادي از اسلام نيز آنچنان شاذ و بي ريشه بوده كه در هياهوي ميدان منازعه چند صباحي مجال دوام يافت. شايد گمان مي شود كه تقلاي بارزاني براي جعل گفتمان هويتي هوشمندانه تر باشد!

گفتمان نژادي قومي تحت اعتبار نام «كرديت» متاثر از اصطكاك با عرب هاي نژادگرا تعريف خاصي يافته و علاوه بر آنچه ما ايرانيان بعنوان كرد مي شناسيم، اقوام غير عرب ديگري (از جمله لر) را نيز در عراق شامل مي شود. برساخته هويت كرد عراقي اگر چه اكنون اساس ادعاي ملي گرايي و استقلال طلبي بارزاني شده اما معجون فرقه گرايانه ناسازي است كه تنها متكي به ياداوري مكرر خاطره "رويارويي با عرب هاي متعصب" از تيررس فروپاشي ناشي از تجلي هويت هاي گوناگون قومي مذهبي در امان مانده آنچنان كه حتي تولدش نيز مديون جنگ است!

«كرد عراقي» به قرائت بارزاني جعلي است از جنس بافته «امت عربي» محبوب صدام كه در هر دو تفاوت هاي تاريخي انكار مي شود و اغراق در شمار اشتراكات ابزار يك كاسه كردن مردم است. از سوي ديگر علاوه بر مرزشكني و بيعت گيري، شباهت غيرقابل انكار ديگري نيز ميان بارزاني و بغدادي ديده مي شود. بغدادي با برجسته كردن چند حكم اسلامي داعيه اقامه احكام شريعت داشت و بر اين خواهش جمعي را گرد آورد و سازماندهي كرد. آنچه در اين شعبده بازي از چشم جهاديون مشتاق دور افتاد اين بود كه «صلاحيت داشتن» مجري آن احكام خود از لوازم اقامه شريعت است و هيچ كس نمي تواند تنها به اتكاي آگاهي از احكام شرعي و گرفتن بيعت پاره اي از مسلمين متولي اقامه حدود اسلامي و قصاص و ... شود تا امنيت جامعه مسلمين را با خطر مضاعف ظهور فتنه ها مواجه كند.

از جنس اجتهاد بغدادي، بارزاني نيز در ساحتي ديگر به تمناي گسترش قلمرو كشور آرزوهايش اصولي از قانون را يافته و قرار تعيين تكليف مناطق اختلافي ميان اقليم كردستان و دولت فدرال عراق را بهانه مي كند. او با تكرار آن اصل، فعل خود را نزد پيش مرگانش مشروع و قانوني جلوه مي دهد در حالي كه همين قانون اساسي مورد استناد وي صلاحيت تصميم و اجرا را به حكومت مركزي در بغداد سپرده است و فراتر از آن هيچ مجوز حكمراني براي هر آنكس كه متن قانون را بخواند، صادر نمي شود!

دهه هاست كه تمناي بيعت و بيرق رزمجويان بر اساس عربيت، اسلاميت و كرديت، كشور عراق را به خون و مكافات گرفتار كرده و اگر صدامي مي رود، بغدادي و بارزاني سر بر مي آورند! عزمي بايد تا نقطه پاياني بر اين توهمات اربابي گذاشت، اكنون بنام برادري و پاسداشت حق همسايگي، پشتيباني تمام عيار از اعتبار حكومت قانوني بغداد به هدف رهايي همه عراقيان از شر مرزشكنان جنگ سالار اجتناب ناپذير شده است.

(آنچنانكه محكوم كردن صدام حسين و ابوبكر بغدادي تحقير و تكذيب عربيت و اسلاميت نيست، پرداختن به صفات مسعود بارزاني نيز انكار كرديت و حقوق قومي ايشان نمي باشد.)

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۳۳۴۰۸:۵۲:۱۹ ۱۳۹۶/۷/۱۵
بارزانی حالا که میخواد عوام فریبی کنه میگه دشمن صدام بودیم چون کردها را کشت اما خودش رفته بود صدام را بیاره تا کردها را بکشه حالا هم که میگه مسلمونم رفته با اسراییل
ناشناس۱۱۵۳۶۱۰۹:۳۸:۲۷ ۱۳۹۶/۷/۱۵
آفرین نکته مهم همینه استقلال طلبا هم لر را کرد حساب میکنند لک را گوران را ملکشاهی را یزیدی را همه را کرد حساب میکنند فردا اگر جنگی نباشه همینها با هم جنگشون میشه
ناشناس۱۲۰۹۹۴۰۵:۲۵:۱۷ ۱۳۹۶/۷/۲۲
دقیقا
مهرداد۱۱۵۴۱۳۱۰:۴۳:۴۳ ۱۳۹۶/۷/۱۵
در سالهای پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، هیچگاه از پتانسیل لرهای عراقی که جمعیتی در حد 2 میلیون نفر هستند نتوانسته ایم در راستای صدور انقلاب اسلامی استفاده نماییم. لرهایی که هم شیعه هستند و هم اصالتا ایرانی که در زمان های صفویه و اواخر دودمان قاجار به تدریج از ایران جدا شده اند.در حال حاضر اقلیم خودخوانده کردستان عراق نیز برای نیل به اهداف خود و اسراییل جمعیت لرها را هم جزء کردها عراق به حساب می اورد. در جریان همه پرسی اخیر نیز این لرها بودند که نسبت به انجام همه پرسی اعتراض کردند. امید است نظام ما با رویکرد جدید نگاه جدیدی نیز به این مسئله داشته باشد.
ناشناس۱۱۵۵۳۵۱۳:۱۷:۰۷ ۱۳۹۶/۷/۱۵
بسیار عالی
ناشناس۱۱۵۹۷۷۰۰:۱۰:۵۵ ۱۳۹۶/۷/۱۶
فعلا که بارزانی جای صدام را گرفته با تکیه بر کردیت در حال اشغال گری میباشد
ناشناس۱۲۰۹۸۹۰۵:۲۰:۰۲ ۱۳۹۶/۷/۲۲
عجیبه
ناشناس۱۲۰۹۹۳۰۵:۲۴:۰۴ ۱۳۹۶/۷/۲۲
متاسفانه
ناشناس۱۲۰۹۹۶۰۵:۲۶:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۲۲
خون ملت کرد را بیهوده خواهد ریخت و دشمنی درست خواهد کرد بین اقوام دیگر
ناشناس۱۲۰۹۸۸۰۵:۱۹:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۲۲
با تکیه بر کردیت
ناشناس۱۲۰۹۹۵۰۵:۲۵:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۲۲
وحدت عامل قدرت است نه تجزیه و چند دستگی این را کاش بارزانی بفهمه
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های اخیر

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 3. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 4. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 5. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 6. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 7. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 8. رئیس شورای شهر: جمعیت تهران به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد

 9. ارتجاع و بازگشت به نقطه صفر

 10. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 11. دستگیری ۳۰۰ نفر از مخلان بازار سکه و ارز

 12. افزایش تعداد مصدومان حادثه آتش سوزی برج ۲۰ طبقه به ۶۰ نفر

 13. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 14. ممانعت از ورود دختر محجبه مسلمان به باشگاه ورزشی در دوسلدورف

 15. درخواست علی مطهری از مجمع برای رسیدگی به وضعیت مینو خالقی

 16. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 17. رییس مجلس: قوانین مادر نباید هر روز تغییر کنند

 18. صحن علنی مجلس شورای اسلامی - 31 تیر 97  

 19. اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت در مورد تصاویر منتشر شده از جلسه دیروز

 20. عابران پیاده در صدر قربانیان حوادث رانندگی تهران

 21. شرکت توانیر: خاموشی‌ها روند افزایشی نخواهد داشت

 22. شوخی رشیدپور با شیوه برخورد با برخی آقازاده‌ها  

 23. اظهارات شهردار تهران در مورد بیلبوردهای اهدایی به خانم بازیگر

 24. پاسخ روابط عمومی وزارت اطلاعات به اظهارات یک نماینده درباره مدیران دو تابعیتی

 25. نیکی هیلی یکی از توییت‌های گروهک تروریستی منافقین را بازنشر کرد

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 17. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 18. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 19. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 20. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 21. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 22. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 23. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 8. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 9. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 10. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 11. صنعت برق کشور و چند نکته

 12. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 16. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 17. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 18. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 19. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 20. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 21. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 22. انحصار، آفت بازار وکالت

 23. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 24. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 25. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

آخرین عناوین