وجاهت بخشی به استقلال کردستان عراق / نسخه پیچی برای روزگار پساداعش

ف.عقیانی-ع میرزایی گروه سیاسی الف،   3960712216 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
وجاهت بخشی به استقلال کردستان عراق / نسخه پیچی برای روزگار پساداعش

 

بقول شیخ اجل:

سرچشمه شاید گرفتن به بیل

چو پرشد نشاید گذشتن به پیل

 

 

در فضای مجازی مثالی هست با این مضمون که نزدیکی های غروب فردی در حال بازگشت از ماموریت کاری به منزل بود،که در حین رانندگی ناگهان متوجه شد که دید چشمانش بسیار کم شده و به زحمت میتواند جاده را ببیند.  به سختی خودرو را به گوشه ای کشید و پیاده شد و متوجه حقیقت تلخی شد.

 بله اوتقریبا کور شده بود.

با مصیبت گوشی اش را پیدا کرد و با همسرش تماس گرفت و او را از ماوقع مطلع کرد تا یکی از اشنایان را برای بردن او بفرستد.

 از پشت گوشی صدای گریه و ناراحتی خانواده اش آزارش میداد و از درون غمی بزرگ دلش را فراگرفته بود.

برای همین دستش را بالا آورد تا بر پیشانیش بگذاردکه ناگهان دستش به چیزی خورد.

عینک آفتابی اش که برای ممانعت از آزار نورآفتاب برچشم زده بودباعث شده بود تا پس از غروب قادر به دیدن اطرافش نباشد!

 

این حکایت دوستانی است که این روزها بدون‌ اینکه به واقعیتهای پیرامونشان بیندیشند از کلیشه های روشن فکرمآبانه و منسوخ شده دوران جنگ سرد قرن بیستمی گرته برداری کرده و افاضاتی میکنند که تحیرآور است.

غرض ازبیان داستان فوق این بود که از دید نگارنده شاخه های علم و دانش هر کدام مانند عینکی هستندبرای بهتر دیدن، بدون آنکه پارامترهای مزاحم و حاشیه ای مانع نگرش صحیح شوند. اما هر علم و تئوری ای در جای خود کاربرد دارد و اگر عینک آفتابی را در شب بکار ببریم نه تنها حاصلی نخواهد داشت، بلکه باعث کوری و ندیدن حقیقت خواهد بود.

 

در قضیه تجزیه طلبی بارزانی شاهد ارائه تحلیل ها و توصیه هایی ازسوی برخی بزرگواران بعضا آکادمیک هستیم که سهوا و یا تعمدا چشم از واقعیتهایی میدانی بسته و به تئوری گویی و نظریه پردازی صرف پرداخته اند.

برای مثال یکی از عزیزان چنین استدلال کرده است که چون کردها یک قوم ایرانی هستند پس به آنها در تجزیه طلبی در کشورهای دیگر کمک کنیم! چرا که چنین اقدامی هم راستا با اندیشه خلق مجدد ایران بزرگ است!

طرح چنین نگرش سطحی و شعاری واقعاتعجب برانگیز است.چراکه چنین تفکری میتواند قابل تعمیم به دیگر اقوام و جمعیتهایی که ریشه ایرانی دارند نیز باشد وچنین استدلالاتی ناگزیر سوالاتی نیز بدنبال خواهند داشت.

آیا افغانستان پس از استقلال به سمت ایران آمده است؟ آیا تاجیکستان که حتی زبان رسمی آنها نیز با ما یکی است با ایران در اتحاد استراتژیک است؟

پاسخ به چنین سوالات ساده ای به راحتی میتوانست این استاد عزیز را قانع نمایدکه از توهم تا واقعیت،فاصله بسیار است اما گویی که دوستان از"متفاوت گویی" لذت میبرند، ولو اینکه کلام خامشان بوی خون دهد.

 استاددیگری نیز افاضه فرموده اند که تجزیه طلبی حق کردهای عراق است"! (نقل به مضمون)"

واقعا در قرن 21 ما ایرانی ها به کجا رسیده ایم که در دانشگاه طراز اولمان کرسی استادی را به کسی سپرده ایم که با اعتماد به نفس از"نژادپرستی" دفاع میکند!

اصولا در نگرش این استاد! بین فارس و ترک و کرد و عرب و بلوچ و ترکمن وغیره چه ویژگیهایی نمود بیشتری داشته که ایشان فقط از "حقوق کردها" دفاع میکنند؟!

و یا شایدقصد دارند به مابقی اقوام ایران و منطقه غرب آسیا در نوبتهای بعد بپردازند!

اقدام به تجزیه طلبی از سوی افرادی مانند بارزانی با آن همه فساد و پایمال کردن حقوق اولیه مردم شمال عراق اعم از کرد و ترکمن و ایزدی و عرب چگونه است که رنگ و بوی احقاق "حقوق یک نژاد"به خود گرفته است.

آیا این دوست عزیز به همه دنیا با عینک آفتابی حقوق نژاد و قوم و قبیله نگاه میکنند؟

یا اینکه خواسته اند در این میانه صرفا حرف متفاوتی زده باشند؟

 

جای تاسف دارد که این آقایان که بام تا شام دم از وطن و عزت و شرف میزنند به راحتی از کنار چشم داشت دار و دسته بارزانی به خاک پاک این کشور به راحتی میگذرند و به روی مبارکشان نمی آورند که در نقشه کردستان بزرگ بخشهای وسیع کشورمان از آذربایجان و کردستان و ایلام گرفته تا سواحل غربی خلیج فارس را جزء خطه توهمی خود میپندارند.

یعنی حضرات هنوز نقشه های هواشناسی که هر روز از شبکه های تلویزیونی منتسب به دارودسته بارزانی ها پخش می شود را ندیده اند؟

یاخودشان را به ندیدن میزنند؟

 

مهمترین بخش مساله شمال عراق دموکراسی و حقوق اقلیت هاست.بارزانی به بهانه تضییع حقوق بخشی از مردم عراق خود درحال تضییع حقوق اقلیتهای دیگر ساکن شمال عراق است. اقلیتهایی مانند کردهای غیر بارزانی(ساکنین سلیمانیه و کردهای فرضا کرمانج و ..) ترکمن ها، اعراب، ایزدی ها و حتی مردم کشورهای همسایه. دیگر بهانه بارزانی درامد و آزادی های مردم است در حالی که در عراق بیشترین سطح خودمختاری و آزادی به مردم شمال داده شده است. مردم این منطقه درآمد سرانه بیشتری نسبت به دیگر نقاط کشور دارند و حتی از حق داشتن ارتش ،روابط سیاسی تقریبا مستقل و حتی فروش نفت برخوردارند.لذا بهانه های بارزانی عملا مردود است.

اما سوال اساسی اینجاست که

اگر اجازه تولد یک حکومت نژادپرست در خاورمیانه داده شودو بارزانی تبدیل به کیم جونگ اون و یا صدام دوم شود، چه عواقبی برای عربها، ترکمنها و حتی کردهای ساکن شمال عراق و کشورهای همجوار خواهد داشت؟

اگر اسرائیل به بهانه مهار جمهوری اسلامی زمین اقلیم را انبار سلاح های متعارف و حتی غیرمتعارف کرد ، چه سازوکاری برای متوقف کردن آنان پیشنهاد میکنید؟

یا فرضا اگر بارزانی همان تدابیری را که اسرائیل برای بیرون راندن  اعراب فلسطینی بکار بست گرته برداری نموده و به کوچاندن اقوام غیرکرد و تغییر ساختار جمعیتی مبادرت ورزید چه مفروضات آینده پژوهانه ای در چنته دارید که در حد تئوری ارائه دهید؟

 

برادر استاد دانشگاه عزیز، ما از شما آموخته ایم که عرصه سیاست ورزی آنقدر پاک و منزه از پلیدیها نیست که به اخلاقیات بسنده کنیم و بگوئیم که انشاالله گربه باشد! و شایسته است شما بجای آرمانگرایی محض و ارائه راهکارهای ویرانگر ،بادرایت و تعمق بیشتر به چرایی حصول پدیده ها و عواقب رویدادها بپردازید و اینقدر سطحی نگرانه  آتش نژادپرستی و آپارتاید را شعله ورتر از اینی که هست نکنید.

 

حتی نداهایی شنیده شده است که با کمک به تجزیه طلبی بارزانی، کردستان را دوست آینده خود سازیم!

دوست عزیز همین آقای بارزانی و طایفه اشان سالها در کشور ما پناهنده بودند. اتفاقا با اجازه دادن به آمریکا برای تاسیس پایگاه در این منطقه به خوبی پاسخ میهمان نوازی ایرانی ها را دادند. عرصه سیاست ، عرصه دوستی و مرام و وفا نیست! هیچ کشوری با گذشتن از منافع ملی نمیتواند برای خود دوست دست و پا کند! مهمتر آنکه آیندگان  ما را نخواهند بخشید. مگر ما محمدرضا را بخاطر بحرین بخشیده ایم؟ مصیبتهایی که بر اکثریت مردم بحرین می رود و پایگاههای دشمنان ایران در این جزیره خود نمودی از آینده کردستانی است که شما خواهان رفاقت با سران آن هستید.

 

اما سختی با  هموطنان گرامی

ما در دنیای مدرن  اگرچه با تضییع حقوق اقلیتها اعم از نژادی و عقیدتی مواجهیم اما در واقع نباید سخنی از حقوق ترک و فارس و کرد و عرب و بلوچ و شیعه و سنی و یهودی و بودایی در میان باشد. گرچه تمام فرهنگها و زبانها و هویت ها به یک اندازه مهم بوده و میراث بشریتند، اما این موارد نمیتواند مجوز تشکیل دولت نژادپرستانه و مالا تضییع حقوق دیگر مردمان منطقه باشد.

دردنیای متمدن امروزمی بایست فقط یک مجموعه "حقوق" به رسمیت شناخته شود وآن "حقوق بشر" است.

مدعیان اصلی چنین گفتمانی درغرب ،تعریفی گزینشی بر "حقوق" و "بشر" دارند و هرگز 1 را با 1 برابر نمیدانند.بشراروپایی و امریکایی کجا و بشر آفریقا و خاورمیانه کجا؟

عده ای باید سرشان را از کتابهای کهنه و تئوری های تارعنکبوت گرفته بیرون آورده و با چشم باز به اطراف بنگرند.

همین سال 2009 و نقشه خاورمیانه بزرگ را مدنظر داشته باشید. یک نگاه ساده به این نقشه، جایگاه حقوق مردم منطقه را مشخص می کند. اجانب قبلا نقشه خاورمیانه را تغییر داده اند.

آیا باید مجددا به آنها اجازه داد که هر کاری دلشان خواست به واسطه عده ای دست نشانده انجام دهند؟!

 

بارزانی و اطرافیان او به خوبی آگاهند که با رانتخواری ها و فساد اقتصادی گسترده ای که گریبانشان را گرفته بین مردم شمال عراق جایگاهی ندارند و اگر بحران جدیدی و تاثیرگذاری نیافرینند باید قدرت را واگذارنمایند. کناره رفتن از قدرت نیز فضا را برای افشای تخلفات ،اختلاسها و دزدیهای گسترده این طایفه بازخواهدکرد. لذا با بحران آفرینی تعمدی ،عملا حقوق مردم شمال عراق را فدای منافع جناحی خود نموده اند.

درواقع اگر از منظرنوعدوستی و انسانی به موضوع بنگریم نمیتوانیم منفعل بمانیم وموظفیم که با مردم شمال عراق همراهی کنیم تا بتوانند از این پیچ خطرناک تاریخی به سلامت گذر کنند. البته فارغ از نگاه انسانی باید بیاد داشته باشیم که با اقلیم تا ابد همسایه هستیم و در مقابل آتشی که در خانه مجاور شعله ور شده باشد مصون نیستیم و نباید بی عمل بمانیم.

 

ازمنظر جمهوری اسلامی نیز آنچه اهمیت ویژه میتواند داشته باشد اینکه بارزانی(بخوانید برنامه ریزهای مافوق بارزانی) چشم طمع به خاک و کشور ما نیز دارد و به محض انجام مرحله اول تجزیه طلبی برای خریدن زمان،جلب حمایت قدرتهای فرامنطقه وتحکیم موقعیت جهانی خود،نیازمندایجاد بحرانی جدید و وسیعتر از حدود مرزهایش خواهد بود و یقینا بحران بعدی، تعدی به تمامیت ارضی کشورهای اطراف و خصوصا ایران عزیزمان خواهد بود و مایی که  برای حفظ تمامیت ارضی کشورمان خونها داده ایم،بدیهی است  غرور ملی و موجودیت کشورمان را بازیچه افراد کوچکی چون بارزانی ها نخواهیم کردوبامدیریت صحیح و کمترین هزینه آتشی که به تازگی در خانه همسایه درحال شعله ورشدن است قبل از آنکه به خانه پدریمان سرایت کند خاموش کنیم.

 با این اوصاف،برخلاف برخی اساتید دانشگاه که برایشان فرقی نمیکند در تهران تدریس کنند یا در اروپاو امریکا ، تنها جای کره خاکی که داریم همین جایی است که در آن گذشتگان وشهدایمان را به خاک سپرده ایم. لذا هر چشم ناپاک وطمعکاری را که به خاکمان دوخته شده باشد از حدقه در می آوریم وهمانطور که با داعش در عراق و سوریه مقابله کردیم تا آتش به گلستانمان سرایت نکند، 

وکلام آخراینکه به باور نویسنده این رقوم به احتمال قریب به یقین دیریا زود آتش بارزانی نیز نظیرصدام و داعش فروکش خواهدکردو دورمانش به خاکستر خواهدنشست اما پس این زمستان روسیاهی به ذغالی هایی خواهد ماند که ریشه در همین آب وخاک دارند و با بی درایتی(که طعنه برخیانت میزند) والبته با ژست روشنفکری،قلم سستشان را به ساز اجنبی میرقصانند.

 

عناوین مرتبط

۳۰ آذر ۱۳۹۶ کردستان عراق صحنه بی ثباتی و ناآرامی
۲۸ آذر ۱۳۹۶تظاهرات و درگیری در مناطق اقلیم کردستان عراق/ مردم خواهان کناره گیری مقام های حکومت اقلیم شدند/ 5 کشته و 90 نفر زخمی
۲۹ آبان ۱۳۹۶مسعود بارزانی: تصمیم دادگاه فدرال عراق یکجانبه است
۲۸ آبان ۱۳۹۶الشرق الاوسط: دادگاه عالی فدرال عراق نتایج همه‌پرسی را فردا لغو می‌کند؛ اربیل می‌پذیرد
۱۵ آبان ۱۳۹۶مسعود بارزانی: از برگزاری همه‌پرسی پشیمان نیستم/پیش بینی نمی‌کردیم که حمله نظامی از سوی عراق علیه ما صورت بگیرد
۱۰ آبان ۱۳۹۶نظر رهبر سابق کردهای سوریه درباره همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق
۹ آبان ۱۳۹۶سرلشکر باقری: تیم مشورتی مخفی آمریکا سران اقلیم‌کردستان را به همه‌پرسی ترغیب کرد
۴ آبان ۱۳۹۶ ایلدریم: همه‎پرسی نتایج مخربی برای عراق داشت
۴ آبان ۱۳۹۶چاووش اوغلو: تعلیق نتایج همه‌پرسی کردستان کافی نیست
۳ آبان ۱۳۹۶واکنش بغداد به پیشنهاد اخیر اربیل؛ لغو کامل نتایج همه‌پرسی را می خواهیم نه تعلیق آن
۳ آبان ۱۳۹۶درآمد اقلیم کردستان از صادرات نفت/ ۵۱ میلیارد دلار
۳ آبان ۱۳۹۶اقلیم کردستان عراق نتیجه همه‌پرسی استقلال را تعلیق کرد

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۸۶۶۱۶:۴۷:۲۱ ۱۳۹۶/۷/۱۲
آیا باید مجددا به آنها اجازه داد که هر کاری دلشان خواست به واسطه عده ای دست نشانده انجام دهند؟!
رضا۱۱۳۸۷۵۱۷:۰۵:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۱۲
عالی بود
ممدخان۱۱۴۰۶۳۲۳:۳۳:۴۷ ۱۳۹۶/۷/۱۲
هر جا صیهونیسم پا می گذارد مردم آن منطقه باید پای اسراییل را قطع کنندو گرنه فقر و فلاکت گریبانگر آنها خواهد شد . عاقلانه زندگی کردن بهتر از این است که با رویاها زندگی کنیم .وقتی پشت این استقلال طلبی اسراییل باشد فاتحه آرامش و زندگی آن منطقه خوانده شده است .
ناشناس۱۱۴۰۸۱۰۰:۳۵:۲۹ ۱۳۹۶/۷/۱۳
عالی بود
ناشناس۱۱۴۱۲۹۰۷:۲۵:۰۴ ۱۳۹۶/۷/۱۳
اگر كردهاي عراق حق تعيين سرنوشت خود را به عنوان يك اقليت در عراق دارند يعني تركمانان و عربها هم حق تعيين سرنوشت خود را در كردستان عراق به عنوان يك اقليت با همه پرسي دارند ايا اين چنين تصميماتي امكانپذير است قطعا كشوري كه بر پايه قوميت تشكيل شود قادر به تامين حقوق ساير قوميتهابه عنوان شهروندان درجه دو نخواهد بود
سلطانی۱۱۵۳۴۲۰۹:۰۱:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۱۵
طولانی بود ولی دلایل کافی بود که این رفراندوم نتیجه مثبت نداشته باشه

پربحث‌های اخیر

 1. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 2. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از لزوم پاسخگویی اصلاح‌طلبان درباره عملکرد دولت و عذرخواهی بابت ادعای تقلب در سال ۸۸ تا اعدام سلطان سکه و انتخاب شهردار تهران

 3. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 4. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 5. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 6. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 7. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 8. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 9. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 10. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 11. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

 12. پلیس کودک‌آزاری در یکی از پارک‌های تهران را تکذیب کرد

 13. پیمان معادی کنار رایان رینولدز ستاره سینمای هالیوود

 14. اولین واکنش شریعتمداری به درگذشت مدیرعامل و معاون تامین اجتماعی

 15. صحبت‌های نورافکن درباره بازگشت به استقلال

 16. لاریجانی درگذشت نوربخش و معاونش را تسلیت گفت

 17. رئیس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می‌کند

 18. کودک‌آزار شوشتری دستگیر شد

 19. اتفاقات فینال لیگ قهرمانان آسیا به بازی تیم ملی کشید/درگیری کروز با یک خبرنگار

 20. سنای آمریکا به قطعنامه «قطع فروش سلاح به بحرین» رای نداد

 21. سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی‌ها‌ 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می‌کند/ طرح صفر کردن صادرات نفت ایران شکست خورد

 22. فیلم/ نوربخش و تاج‌الدین در محل حادثه علائم حیاتی نداشتند  

 23. کاخ سفید استرداد «فتح‌الله گولن» را بررسی می‌کند

 24. عفو بین‌الملل: تحقیقات عربستان سعودی در مورد قتل خاشقچی فاقد اعتبار است

 25. هشدار آمریکا به بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی درباره مبادله با ایران

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 9. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 10. همدردی ایران با مردم آمریکا

 11. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 12. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 13. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 14. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 15. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 16. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 17. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 18. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 19. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 20. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 21. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 22. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 23. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 24. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 25. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. همدردی ایران با مردم آمریکا

 3. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 4. طی پیامی؛ روحانی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی راتسلیت گفت

 5. سرلشکر موسوی: رژیم صهیونیستی از دسترسی جبهه مقاومت به مناطق اشغالی هراسناک است

 6. سردار شریف: اطلاعات آزادی مرزبانان را طرف پاکستانی داده است

 7. پوتین: با ترامپ درباره ایران صحبت کردم

 8. امیرآبادی: در زمینه برخورد با فساد با هیچکسی رودربایستی نداریم

 9. نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ظریف

 10. حسین شریعتمداری خطاب به ظریف: چرا خودتان به دست دشمن بهانه می‌دهید؟!

 11. روحانی با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

 12. سرلشگر جعفری: پنج نفر از مرزبانان میرجاوه آزاد شدند

 13. کیهان: چرا 3 کشور اروپایی عضو برجام میزبانی کانال مبادلات مالی را نمی‌پذیرند؟

 14. گمانه زنی ها درباره تغییرات جدید در کابینه/ احتمال تغییر آرایش دولت چقدر است؟

 15. کره‌جنوبی روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌تواند از ایران خریداری کند

 16. سردار حاجی‌زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

 17. ایران هیچ تعهدی برای افشا اطلاعات بانکی خود به وزارت خزانه داری آمریکا نداده است

 18. شایعه فروش نفت در برابر غذا صحت ندارد

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. سوت و کف به افتخار ظریف

 4. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 7. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 8. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 9. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 10. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 11. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 12. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 13. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 14. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 15. آقایان! عذرخواهی کنید

 16. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 17. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 18. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 19. تاملی بر یک مصاحبه

 20. امیرآبادی: ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

 21. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 22. ظریف به مجلس احضار شد

 23. جهانگیری: راهکارهایی برای کاهش فشار اقتصادی و آثار تحریم داریم

 24. پسر "علی مطهری" پُست گرفت

 25. چهار هزار و 500 زندانی مهریه در پی افزایش قیمت سکه/مجلس به دنبال کاهش آمار زندانیان

آخرین عناوین