سپینو-مگنت

تفاوت مقاوم سازی در ایران و مکزیک پس از زلزله

گروه اجتماعی الف،   3960703010 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
زلزله بزرگ و تاریخی مکزیک موجب شد که از بیش از 20 سال قبل این کشور اقدام به مقاوم‌سازی و بازسازی سازه‌ها کند که این امر موجب کاهش تلفات در زلزله‌های اخیر این کشور شد؛ این در حالی است که به اعتقاد محققان کشور شهر زلزله‌زده بم پس از زلزله 6 ریشتری به شرایط عادی بازنگشته است و بازسازی آن نیاز به اصلاحات دارد.
 
به گزارش ایسنا، زلزله بزرگ و تاریخی مکزیک موجب شد که از بیش از 20 سال قبل این کشور اقدام به مقاوم‌سازی و بازسازی سازه‌ها کند که این امر موجب کاهش تلفات در زلزله‌های اخیر این کشور شد؛ این در حالی است که به اعتقاد محققان کشور شهر زلزله‌زده بم پس از زلزله 6 ریشتری به شرایط عادی بازنگشته است و بازسازی آن نیاز به اصلاحات دارد.

دکتر فریبرز ناطق‌الهی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به وقوع زلزله های مکزیک، افزود: در سال 1985 زلزله بسیار بزرگی حدود 8 ریشتر در این کشور رخ داد و از آن زمان تیم‌های تحقیقاتی که متشکل از اساتید متخصص در حوزه زلزله بودند، ایجاد شد و در بازسازی شهر زلزله‌زده مکزیکوسیتی و سایر شهرهای این کشور بسیار قوی عمل کردند.

وی با تاکید بر اینکه در این زمینه ژاپن سرآمد همه کشورها است، اظهار کرد: به نظر من این تیم تحقیقاتی کشور مکزیک حتی بهتر از ژاپنی‌ها در زمینه بازسازی شهرها عمل کردند، ضمن آنکه آموزش‌های لازم در خصوص مقاوم‌سازی و امداد و نجات در سطح جامعه و مسؤولان ارائه کردند.

ناطق‌الهی اضافه کرد: این اقدامات موجب نجات آنها از زلزله‌ای شد که به اعتقاد من اگر آن زلزله بزرگ رخ نداده بود، در زلزله اخیر باید انتظار تلفات انسانی بیش از یک میلیون نفر تلفات را داشته باشیم؛ ولی از آنجایی که بازسازی به روش صحیح انجام شده بود، به گونه‌ای که فیلم‌های منتشر شده از زلزله اخیر مکزیک نشان می‌دهد که در ساختمان سازی تمام ضوابط رعایت شده است.

این محقق، ایجاد فاصله میان دو ساختمان را از جمله ضوابط رعایت شده در این کشور نام برد و یادآور شد: این امر موجب شد که ساختمان‌ها در زمان زلزله حرکت داشته باشند، ولی به یکدیگر صدمه نزنند، چون فاصله‌ای میان آنها وجود داشته است.

وی با تاکید بر اینکه این کشور همچنین هزینه‌های بسیار زیادی را برای مقاوم‌سازی ساختمان‌های موجود صرف کرده است، خاطرنشان کرد: این اقدام در قالب اعطای وام به مردم صورت گرفت و هم اکنون مشاهده می‌کنیم که در زلزله 8.1 تلفات جانی و حتی خسارات مالی کمتر از آن چیزی است که تصور می‌شد.

ناطق‌الهی با تاکید بر ضرورت توجه به تجربیات این کشور در زمینه مقاوم‌سازی، اظهار کرد: ساختار تهران شبیه مکزیکوسیتی است. شهرهایی با سازه‌های کوتاه و بلند، سازه‌های آجری و بتنی که تقریبا از یک روند شبیه به همدیگر استفاده شده است و اینکه مشاهده می‌شود در مکزیک بازسازی خوب و عمل کردن به ضوابط مقاوم‌سازی و مقاوم‌سازی ساختمان‌های موجود به چه میزان در تلفات و خسارات جانی و مالی اهمیت دارد که این مهم می‌تواند بزرگترین درس تاریخ مهندسی زلزله بشمار رود.

این محقق مدیریت بحران، با اشاره به ضرورت پیروی از چنین الگوهای موفقی در مدیریت بحران، اضافه کرد: از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که کشور مکزیک زلزله بزرگی را تجربه کرده بود و بسیاری از ساختمان‌ها بازسازی شدند، ولی مهم این است که در بازسازی همه نکات ایمنی را رعایت کرده بودند و در زلزله اخیر توانستند در برابر دو زلزله بزرگ دوام بیاورند.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، با ابراز تاسف از اینکه در ایران چنین عملکردی نداشته‌ایم، ادامه داد: در صورتی که زلزله بزرگی در کشور رخ دهد، باید بهای سنگینی را پرداخت کنیم.

به گفته وی، شهر مکزیکوسینی در زلزله سال 1985 تقریبا نابود شده بود و بسیاری از ساختمان‌های آن از بین رفته بود و از آنجایی که این زلزله در 400 کیلومتری این شهر رخ داده بود، به دلیل آبرفتی بودن زمین، ساختمان‌های بلند نابود شدند و این امر موجب شده بود که این ساختمان‌ها بر اساس ضوابط و مقررات مهندسی زلزله بازسازی شوند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به مقاوم‌سازی ساختمان‌های کشور در برابر زلزله، با تاکید بر اینکه باید به این درک برسیم که مقاوم‌سازی در زمان وقوع زلزله پاسخگو است، یادآور شد: شاید باور عمومی این باشد که در برابر زلزله هیچ اقدامی نمی‌توان انجام داد، ولی امروز مشاهده می‌کنیم که با مقاوم‌سازی که در سال 1985 در مکزیک صورت گرفت، در زلزله اخیر میزان خسارات وارد شده حیرت آور است.

آیا ایران در برآورد میزان تلفات ناشی از زلزله اشتباه می‌کند

ناطق‌الهی با طرح این سوال که آیا ما در زمینه برآورد تلفات ناشی از زلزله اشتباه می‌کنیم، گفت: ولی امروز مشاهده می‌کنیم که تهران ما همان تهران قدیم است و شهردار که تصور بر این بود که در این زمینه حساس باشد، هنوز اقدامی را مشاهده نکردیم و امیدواریم هم شورای شهر و هم شهرداری نسبت به موضوع زلزله اهتمام بورزند.

وی با تاکید بر اینکه مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله منجر به کاهش تلفات خواهد شد، افزود: از سوی دیگر برنامه‌های مدیریت بحران و برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین‌شده و انتقال آن به جامعه در 3 سطح مدیران، متخصصان و عموم مردم امروز پاسخگو است و به نظر می‌رسد که انقلابی در حوزه مهندسی زلزله ایجاد خواهد کرد.

وی اظهار کرد: در این صورت می‌توان با خوش بینی ادعا کرد که با برنامه‌ریزی صحیح بتوان شهرها را تا حدودی در برابر زلزله محافظت کرد.

بازسازی بم؛ ضعف‌ها و قوت‌ها

وی با اشاره به تجربیات کشور در بازسازی شهر زلزله‌زده بم، توضیح داد: ما در بازسازی این شهر تجربیاتی داشتیم و برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفت، ولی به تدریج این اهداف مخدوش شد؛ به گونه‌ای که امروز نمی‌توانیم ادعا کنیم این شهر صددرصد بر اساس اصول مهندسی زلزله بازسازی و مقاوم‌سازی شده است.

ناطق الهی با تاکید بر اینکه می‌طلبد برنامه‌های دقیق‌تری برای مقاوم‌سازی تدوین شود، اظهار کرد: در مورد شهر بم روش‌های خاصی برای بازسازی، ارائه و تیم‌های ناظر تشکیل شد و کار مقاوم‌سازی در بم تا حدودی اجرایی شد؛ ولی اینکه بتوانیم بگوییم شهر بم یک شهر بازسازی شده مقاوم در برابر زلزله است، من به راحتی نمی‌توانم بگویم.

وی با انتقاد از طولانی‌شدن بازسازی شهر بم، خاطرنشان کرد: هنوز این شهر به شرایط عادی خودش بازنگشته است و ما ضعف‌های اساسی در این زمینه داریم که باید به آن رسیدگی شود.

مهمترین فاکتورهای مقاوم‌سازی

بنیانگذار مدیریت بحران در کشور با اشاره به فاکتورهای مقاوم‌سازی در کشور، توضیح داد: ایجاد پیلوت در ساختمان‌ها ایراد است، ولی شهرداری‌ها به صاحبان ملک اجازه ساخت آن را می‌دهد. این یک فاجعه است.

وی عدم چسبیده شدن ساختمان‌ها را از دیگر فاکتورهای مقاوم‌سازی در برابر زلزله دانست و افزود: در کشور همه ساختمان‌ها به یکدیگر چسبیده هستند و این درحالی است که در زمان وقوع زلزله ساختمان‌ها بر اساس وزنی که دارند، دچار نوسان می‌شوند؛ از این رو هر ساختمانی با سازه کناری خود با نوسان خاصی به یکدیگر برخورد می‌کند و باعث تخریب می‌شود.

ناطق‌الهی با بیان اینکه اکثر طبقات پایین ساختمان‌ها طبقات نرمی هستند، اظهار کرد: معمولا طبقات اول بلندتر هستند و این امر منجر به نرم شدن طبقات اول می‌شود و این امر منجر به تخریب این سازه‌ها در برابر زلزله خواهد شد.

وی با انتقاد از نحوه نماسازی برای سازه‌ها گفت: در حال حاضر اکثر سازه‌ها دارای نماهای سنگی که با ملات‌های بی‌جان به دیوار متصل شده و در زمان زلزله فرو می‌ریزد و یا شیشه هستند که در زمان زلزله خُرد می‌شوند و به زمین می‌ریزند و همانند گیوتین عمل می‌کنند، همچنین این موضوع در مورد تابلوهای بزرگ تبلیغاتی که با دو پیچ به نما متصل شده‌اند نیز صادق است. این اقدامات موجب شده که آسیب‌پذیری شهر در برابر زلزله افزایش یابد.

ناطق‌الهی با بیان اینکه علائم آسیب‌پذیری شهرها و ساختمان‌ها شناسایی شده است، یادآور شد: در نقشه‌ها این فاکتورها در نظر گرفته می‌شود، ولی در زمان اجرا به دست فراموشی سپرده می‌شود، چون نظارت خوبی بر عملکردها نیست.
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. پنج شگفتی جام جهانی ۲۰۱۸ را بشناسید

 2. صحبت‌های کدخدایی در مورد رد صلاحیت مینو خالقی پس از انتخابات + فیلم

 3. ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی

 4. ترامپ برای دیدار با پوتین وارد فنلاند شد

 5. همیشه دست یک زن در میان است

 6. طرحی جدید برای ایجاد بحران در عراق

 7. توصیه رئیس فیفا: اول از همه هیرو را در آغوش بگیرید

 8. بی‌تدبیری در بازسازی و ناامیدی از آینده در سرپل‌ذهاب

 9. رئیس فدراسیون فوتبال کرواسی: از درون مرده‌ام

 10. ضرب الاجل کی‌روش تمام شد

 11. امضای قرارداد علی کریمی با استقلال در «تایم» همیشگی آبی‌پوشان

 12. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 13. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 14. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 15. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 16. بیش‌ترین آمار فیلترینگ در کدام کشورهاست؟

 17. شیر کاکائو موثرتر از نوشیدنی ورزشی برای ریکاوری ورزشکاران

 18. سهم بانوان از دفاع مقدس

 19. «فغانی،‌ سخندان و منصوری»؛ قاب ماندگار ایرانی

 20. دانشجویان کارشناسی جدیدالورد "ارز" نمی‌گیرند/ثبت‌نام بیش از ۱۵ هزار نفر برای دریافت ارز

 21. طوفان ووشوکاران ایران در شب پایانی با کسب ۹ طلا/ ایران قهرمان جهان شد

 22. یک استاد دانشگاه:برخی با خصوصی‌سازی‌ منافعشان به خطر می‌افتد

 23. خسروتاج اعلام کرد:اولویت‌بندی ثبت سفارش با ارز رسمی در وزارتخانه‌ها

 24. ایران می‌تواند تنگه هرمز را ببندد؟

 25. قراردادهای ایرانی؛ چوبی که باشگاه‌های فوتبال بر سرخود می‌زنند!

پربحث‌های دیروز

 1. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 2. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 3. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 4. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 5. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 6. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 7. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 8. آقای «خ» کجاست؟

 9. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 10. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 11. همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد

 12. جدول ثابت قطعی برق تهران منتشر شد + جدول

 13. با افزایش دوباره قیمت، سکه به ۲ میلیون و ۸۹۶ هزار تومان رسید + قیمت ارز

 14. تیم اقتصادی دولت باید پاسخگوی مشکلات باشد

 15. افزایش چشمگیر مصرف بنزین از سال ۹۲ + نمودار

 16. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کرد: مشکلات اقتصادی نتیجه سومدیریت است نه تحریم

 17. حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد!

 18. محسنی‌اژه‌ای: سلطان سکه "حمید مظلومی" است، او سال ۹۱ هم دستگیر شده بود/ دو برادری که بیست و چند میلیون ارز گرفته‌اند برای واردات کاغذ

 19. گرما ایران را در برمی گیرد / نگرانی از تامین برق ایران در چهارمین هفته تابستان

 20. فروش اقساطی قبر در بهشت زهرا

 21. خبر محسنی اژه‌ای از دستگیری ۵۰ بدهکار بزرگ بانکی

 22. واکنش سخنگوی قوه قضائیه به پخش مستند بیراهه: پخش این کلیپ با اجازه قاضی نبوده است

 23. یادداشت کیهان؛ اگر مائده دانمارکی بود!

 24. وقتی ما ایرانی ها بدنبال توسعه، بدون کار کردن هستیم

 25. محسنی اژه‌ای: افراد مرتبط با بانک مرکزی ۷ میلیون دلار ارز گرفتند/ پرونده شکایت توکلی از سیف تشکیل شده/ در مورد پخش اعترافات در مستند بیراهه از طرف قوه قضاییه دستوری داده نشده است

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. کریمی قدوسی به الف خبر داد؛ خروج سه میلیون و 500 هزار سکه از کشور

 3. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 4. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 5. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 6. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 7. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 8. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 11. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 12. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 13. اقتصاد مردم بنیان و آفتی به نام افزایش نقدینگی/شاه‌کلید قفل نقدینگی چیست؟

 14. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 15. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 16. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 17. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 18. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 19. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 20. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 21. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 22. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 23. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 24. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 25. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

پربحث‌های دیروز

 1. جدول ثابت قطعی برق تهران منتشر شد + جدول

 2. فروش اقساطی قبر در بهشت زهرا

 3. سردار اشتری: در کشور پویایی و آزادی وجود دارد/ باید اجازه ندهیم که موضوعات اجتماعی به سمت امنیتی شدن پیش رود

 4. نامه عجیب یک دزد برای صاحب‌خانه! +عکس

 5. احتمال تجهیز پلیس به دوربین‌هایی به شکل عینک دودی

 6. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 7. تابلو کوچه شجریان در روستای «بیاره» پائین کشیده شد

 8. دوربین‌های ثبت تخلف در جاده کرج - چالوس فعال شد

 9. پاسخ صداوسیما به حاشیه‌هایی درباره پویول و یاسی اشکی

 10. برخورد آموزش و پرورش با مدارس لاکچری

 11. درآمد میلیونی اعضای باند ناتاشا

 12. فروش سگ‌های تزئینی میلیونی در مشهد!

 13. دلالان مسکن مهر پردیس دستگیر شدند

 14. گرد و خاک و گرمای ۴۰ درجه در پایتخت

 15. نظر ریاست جمهوری درباره حضور خانواده‌ها در استادیوم آزادی

 16. گرمای شدید در ژاپن ۵ نفر را کشت

 17. سعید راد با «مرگ خاموش» به تلویزیون بازمی‌گردد

 18. کسب ۶۸۰ مدال توسط دانش‌آموزان ایرانی در المپیادهای علمی جهانی

 19. اختصاص ۲۳۰ میلیارد تومان بودجه ویژه زنان سرپرست خانوار

 20. زلزله 4.6 ریشتری "تازه‌آباد" را لرزاند

 21. مسکنی برای درد مزمن کمبود معلم در مدارس/ پذیرفته شدگان آزمون استخدامی به کلاس‌های درس امسال می‌رسند؟

 22. تجمع در اروندکنار در اعتراض به کمبود آب

 23. اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش در هفته اول مرداد/ ورود ۱۷ هزار معلم جدید به مدارس در مهر ۹۸

 24. از زندگی در اتاق 12 متری تا انتشار صد عنوان کتاب!

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 3. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 4. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 5. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 6. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 7. چند جمله حرف حساب درباره جنجال اینستاگرامی

 8. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 9. کلانتری: آب خوزستان را با اشتباه مهندسی محرز شور کردیم

 10. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی آموزش و پرورش دیده می‌شود

 11. شعرخوانی حماسی خواهر مسیح علینژاد  

 12. هدیه میلیاردی شهرداری به یک سلبریتی

 13. جدول ثابت قطعی برق تهران منتشر شد + جدول

 14. فرمانده ناجا: ۷۰ درصد زنان قائل به عفاف و حجاب هستند

 15. پلیس فتا: احضار و مصاحبه با مائده هژبری مربوط به ما نبود

 16. امام جمعه اصفهان: دختران باید از کلاس اول ابتدایی با چادر به مدرسه بروند

 17. واکنش آموزش‌وپرورش به اعتراضات درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

 18. واکنش افشانی به اهدای کادوی ۶ میلیاردی شهرداری به بازیگر زن

 19. سردار کمالی: تقاضای وزیر برای معافیت فوتبالیست‌ها غیرقانونی و غیرقابل اجراست

 20. درگیری بر سر آب در کازرون یک کشته برجا گذاشت/ مصدومیت ماموران

 21. کلانتری: «گتوند»، عامل شوری آب خوزستان است

 22. گاومیش‌هایی که در آتش شایعه سوختند + عکس

 23. رکوردی بی‌سابقه به ثبت رسید/ مصرف برق شب گذشته در کشور ۵۷ هزار مگاوات بوده است

 24. فروش اقساطی قبر در بهشت زهرا

 25. جسدی که ساعت‌ها در انتظار تسویه‌حساب ماند/ فرجامی بر تراژدی پردرد و رنج

آخرین عناوین