سپینو-مگنت

با صنعت هوایی چه کنیم؟

رضا نصر وكيلي، گروه تعاملی الف،   3960702012 ۱۸ نظر، ۳ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
با صنعت هوایی چه کنیم؟

هر چند زمزمه هاي خريد ناوگان نو به دليل عطش ماحصل سال ها تحريم ناجوانمردانه از مدت ها قبل از توافق برجام از سوي صاحب نظران اين عرصه شنيده مي شد، اما كار عمليات خريد به تدريج و به موازات مذاكرات برجام پيشرفت و با توافق برجام هم تا حدودي به بار نشست، اين اتفاق ميمون و مبارك با خريد نقدي شش فروند هواپيماي اي تي آر ( كه دو فروند آن طي روز هاي آينده وارد كشور خواهد شد ) و سه فروند ایرباس در مدل هاي 330 و 321 فصل جديدي در تاريخ حمل و نقل هوايي كشور را رقم زد.


با تغييرات كادر مديريتي در كاخ سفيد و سكانداري مرد مو زرد امريكايي اما و اگرها در روند تعهدات في ما بين در قرار دادهاي ايران با بوئينگ و حتي ارباس موجي از ترديد و نگراني را در جامعه اميدوار صنعت هوايي كشور به دنبال آورد.


موافقان و مخالفان سياسي برجام در جنگي به نفع امپرياليسم مجددا به جان هم افتادند و با متهم كردن يكديكر به بي عقلي و دلواپسي بر اين تنور ترديد دميدند. صاحب نظران و عقلاي دو طرف بدون در نظر گرفتن نگاه تيز بين دشمن با مصاحبه ها و اظهار نظر هاي پي در پي كه نمونه هاي آن را مي توانيد با يك تحليل محتواي ساده در كلام امثال آقاي دكتر كاشان و ديگران ببينيد موضوع خريد ناوگان را كه شايد جزو اولويت هاي دست چندم كشور باشد به نان شب مردم تبديل كردند و اين رخداد معمول را براي دولتمردان به داستاني حيثيتي بدل نمودند. به طوري كه طرف مقابل اين روز ها بابت فروش محصول عشوه گري مي كند و دست روي زخمي مي گذارد كه ما با ندانم كاري در خود ايجاد كرده و جاي دقيق آن را به او نشان داد ه ايم.


حال كه فصل انتخابات و تبليغ به سر آمده و دوره عكس هاي يادگاري گذشته است به خود بيائيم و به اين خيمه شب بازي سياسي خاتمه دهيم. واقعيت داستان اما چيز ديگري است، آمريكا قابل اعتماد نيست، تكيه بر اين ديوار بي اعتبار كار عاقلانه و خردمندانه اي نيست، اكنون جاي بحث و جدل بايد به دنبال راهكار بود.


چه تعهدات انجام شود و چه نشود ما نيازمند به برنامه ريزي دقيق و مدون در اين صنعت داريم ما نيازمند به تقويت زير ساخت هاي اين صنعت درمانده هستيم كه اتفاقا بخش اعظمي از آن ربطي به تحريم ندارد اگر هواپيما بدهند كه امكان بهره برداري بهينه مهيا است و اگر هم ندادند كه همچنان در فازي حركت مي كنيم كه طي چهل سال گذشته پيموده ايم البته اين بار با بهره گيري از زير ساختي مستحكم تر.

پس بسم ا...

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۸۹۱۰۷:۵۲:۴۰ ۱۳۹۶/۷/۲
نگفتید اگه همچنان تحریم باشیم مثلا چیکار کنیم؟!!!!
ناشناس۱۰۷۹۲۰۰۸:۵۱:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۲
کشور و نظام ما 40 سال است تحرم آمریکاست از روز اشغال سفارت تا کنون، روزی که ما سفارت آمریکا را گرفتیم در صنایعی مانند خودرو، لوازم خانگی، پوشاک، کیف و کفش، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع و... صنایع دیگر سرآمد کشورهای غرب آسیا و بسیار جلوتر از کشورهای همچون چین و کره جنوبی و تایلند و مالزی و سنگاپور بودیم اما امروز تقریبا هیچ صنعتی بجز واردات نداریم و این به تحریم مربوط نیست بلکه به مدیریت ناکارآمد و قوانین اشتباه مصوب شده در این 4 دهه مربوط است و اینکه براحتی می شود ما را تحریم کرد و زندگی را بریمان سخت کرد به همین دلیل است، پس باید واقع بین بود ما ابتدا از تحریم مدیران و کارشناسان کار بلد خودمان توسط مسولین مملکت ضربه خوردیم نه از تحریم آمریکا و تا زمانیکه مدیریت را بر اساس نسب انتخاب کنند و نه سواد و تخصص وضع به همین ترتیب می باشد و پچه بسا بدتر و وخیم تر هم بشود
ناشناس۱۰۸۰۶۶۱۱:۳۲:۳۴ ۱۳۹۶/۷/۲
چهل سال تحریم آمریکا خیلی موثر نبود تا اینکه با همت احمدی نژاد دچار تحریم جهانی شدیم و این دومی داشت اقتصادمان را فلج میکرد. امیدواریم با تدبیر و عقل بتوانیم از تحریم های همه جانبه بیرون بیاییم زیرا آمریکا به تنهایی نمیتواند اقتصادمان را زمین گیر کند.
آریابان۱۰۸۱۹۵۱۳:۳۸:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۲
دریغ از این وضعیت اسفبار هواپیمائی امروز ما ؛ مائیکه در سال 1944 یکی از بنیان-گذاران سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو) در شیکاگو بودیم یعنی بسیار سالها پیش از آنکه این شیخ نشین های خرد و ریز به نامهای بحرین و قطر و دوبی و شارجه و یا مثلا کل شیخ-نشین و یا دهه ها پیش از آنکه ، فرودگاه هاشون متولد بشه !!!! ؛ در اون سالهائی که تمامی پهنۀ آسمان نیلگون خلیج همیشه فارس فقط و فقط در زیر تسخیر و سیطرۀ آهنین بال های قدرتمند و دور پرواز هما جای داشت ، همون زمانهائیکه نخستین !!! پرواز دور-برد بر فراز اقیانوس اطلس، توسط هما.. در دنیا، صورت گرفت ؛
ناشناس۱۰۷۹۲۸۰۸:۵۶:۴۳ ۱۳۹۶/۷/۲
آگاهان صنعت هوائی همگی باور دارند که ورود به صنعت تولید هواپیمای مسافری اتلاف پول و انرژی کشور است تجربه با اوکراین را در ساخت ایران 140 داریم . ابته هواپیما های کوچک مسئله دیگریست که نیاز حمل و نقل هوائی مارا پاسخ نمیدهد . باید امید وار بود که این قرار دادها با دو سازنده مطرح بوئینگ و ایر باس نتیجه بخش باشد در کنارش اجاره و یا خرید دست دوم این هواپیما ها هم راه گشا هستند .
العبد۱۰۸۱۹۹۱۳:۴۰:۳۵ ۱۳۹۶/۷/۲
ما در صنعت هوایی داشتیم خوب می آمدیم جلو ، هواپیما ایران 140 و 141 را هم تولید کردیم متاسفانه در دوره روحانی این طرح ها همگیسرکوب شدند! و حتی سایت مربوطه را هم بستند یکی می تواند بگوید چرا؟ مگر با وقوع یک حادثه یا دو حادثه یک صنعت را از کار می اندازند؟ !! آمریکا و غرب با سابقه بسیار بسیار طولانی تر هم که دارند هر از گاهی این گونه حوادث تلخ را تجربه می کنند حتی شرکت های بسیار معتبر شان . باید مشکل را حل کرد نه این که عقب نشست . معلوم است که کار عظیم ، همت عظیم تر می خواهد . اگر تشخیص می دهید که این هواپیماهای تولید شده ، که ظاهرا یک تعدادی توسط پاکستان خریداری شده ، مناسب حمل مسافران عزیز نیست خوب برای یک دوره مشخص از آن برای حمل بار و انتقال محموله استفاده کنید تا عیار آن مشخص شود و با تحقیق و توسعه به استانداردهای لازم ، منطقی و مطمئن برسانید نه این که آن را نابود کنید!
ناشناس۱۰۸۳۳۵۱۶:۰۳:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۲
ته تولید ما پراید کپی است حتی نمیتوانیم آنتنوف 140 پرچشو در داخل انجام بدیم بعد ادعامون ...
رضا۱۰۷۹۶۴۰۹:۳۵:۳۷ ۱۳۹۶/۷/۲
این صنعت ظرف 20 تا 30 سال آینده از انحصار غربی ها بطور اعم و امریکا بطور اخص خارج خواهد شد چراکه همکنون کشورهایی مانند چین ،روسیه ،برزیل و هند سرمایه گزاری های کلانی برای ساخت هواپیماهای باریک بدنه و پهن پیکر کرده اند.تا آن زمان باید بر استیفای حقوق خودمان در قالب برجام اصرار کنیم و اگر نشد به خرید هواپیماهای دست دوم کم کارکردتر مبادرت نماییم بعد از آن هم بواسطه تنوع تولید کنندگان و تکنولوژی های نوین حمل و نقل که جایگزین هواپیماهای مسافربری امروزی می شوند، مشگل خود به خود حل خواهد شد.
ناشناس۱۰۸۰۳۶۱۰:۵۶:۱۲ ۱۳۹۶/۷/۲
دوست عزیز. من نمیدونم این اطلاعات را چگونه کسب کرده اید اما این از آن فکرهایی است که 40 سال است ما داریم که قدرت در حال انتقال از غرب به شرق است و چنین و چنان. اما تجربه این 40 سال نشان میدهد چنین اتفاقی حداقل در چند ده سال آینده رخ نخواهد داد. با خیالبافی نمیشود کشور را مدیریت کرد. در ضمن اگر به صورت تخصص میخواهید بدانید حتی روسیه هم با آن همه سابقه در بیشتر روتهای خود از ایرباس استفاده میکند و همچنان هم در حال خرید است. وقتی خود روسها این را پذیرفته اند شما چطور دل به برزیل و چین بسته اید؟
ناشناس۱۰۸۱۵۷۱۲:۵۸:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۲
توليد هواپيماهاي غول پيكر ، توليد كنسرو ماهي نيست كه از حيطه كشورهاي پيشرفته خارج شود . اين صنعت به دليل تنوع فوق العاده اي كه در قطعات و ابزارآلات هواپيما وجود دارد و نياز به سرمايه گذاري هاي كلان ، همواره چند مليتي باقي خواهد ماند . جهت اطلاع ، در ميان قطعات ارباس A380 كه بزرگترين هواپيماي مسافربري جهان و ظاهرا اروپايي است ، بيشترين ارزش دلاري مربوط به قطعاتي است كه ساخت امريكاست .
ناشناس۱۰۸۳۸۵۱۶:۲۲:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۲
دوست عزیز تکنولوژی هوایی هیچ وقت دست چین و روسیه نمی افتد اگر بیافتد ساخت آن است و نه تکنولوژی آن..
رضا۱۰۸۶۹۵۰۹:۲۲:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۳
عزیزم صنعت هوایی که سهل است آنها در حال توسعه تکنولوژی های جدیدی هستند که اصلا هواپیمای مسافری و باری را محو خواهد کرد .قطارهای مغناطیس خاصی که در لوله های خلاء حرکت می کند و سرعت آنها به ده هزار کیلومتر در ساعت میرسد.40 سال دیگر همه شهرهای مهم جهان مانند شبکه فیبر نوری توسط این لوله ها به هم وصل می شوند و روسیه و چین در این صنعت پیشتاز هستند و حتی از آمریکا هم جلوترند همان طور که آمریکا برای ارسال فضانوردانش به فضا پس از بازنشستگی شاتل ها آویزان روسیه است.
ناشناس۱۰۸۰۴۹۱۱:۱۲:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۲
این را همه می دانند که امریکا قابل اعتماد نیست ، در زمان اوج تحریم ها ، دیدیم که حتی ترکیه ، کره جنوبی و هند هم قابل اعتماد نبودند ، مشکل اینجاست که فکر می کنید مذاکره یعنی اعتماد کردند ، در حالی که اصولا با دشمن باید مذاکره کرد ، نه دوست . ما در طول مذاکرات بارها اعلام کرده بودیم که فقط در چهارچوب 5+1 و پرونده هسته ای صحبت می کنیم و موضوعات سیاسی مسقیم بین ایران و امریکا حل نشده باقی ماند
ناشناس۱۰۸۱۰۱۱۲:۰۷:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۲
مشکل کشور ما مدیران ما هستند .متاسفانه بعد از انقلاب بیشتر به تعهد ظاهری مدیران توجه شد تا تخصص اونها...الانم صنایع بزرگ کشور زیر نظر فرزندان واشنایان خودی این افراد که ژن خوب دارند هست فرقی نمیکنه چپ یا راست فقط با اومدن دولتها عوض میشن .برین ببینین شستا یا صندوق بازنشستگی کشوری چه غولهای صنعتی داره که عملا راندمان ندارند آخر سال هم همه اویزون بودجه ودولت هستند تا سرپا بمونند .اقتصاد ایران تا ده سال دیگه هم با همین روش کجدارومریض پیش خواهد رفت وای به روزی که نسل دوم مدیران بعد از بازنشستگی مدیران نسل اول که عموما دیگر بالای هفتادسال خواهند بود برمسند قدرت بیان چون عملا نه تعهد دارند نه تخصص تنهاژن خوب دارند.
ناشناس۱۰۸۱۰۸۱۲:۱۴:۰۷ ۱۳۹۶/۷/۲
اگه منظورت اينه كه هواپيما بسازيم. قبلش يه نگاه به خودروسازي بنداز.
ناشناس۱۰۸۱۴۶۱۲:۵۰:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۲
تحريم داخلي ناشي از سو مديريت اثراتش بيش از تحريم خارجي است
ناشناس۱۰۸۵۲۹۲۰:۰۹:۱۵ ۱۳۹۶/۷/۲
از خود بپرسید چرا فقط دو سازنده موتور جت یعنی جنرال الکتریک و رولز رویس موتور هواپیماهای بقیه دنیارا تامین میکنند میتسوبیشی ژاپن که دارد وارد بازار میشود هم از این موتور ها استفاده میکند روسها هم بهمین ترتیب .
ناشناس۱۰۸۶۲۵۰۴:۳۷:۳۷ ۱۳۹۶/۷/۳
حتي اروپا (ايرباس) هم تكنولوژي ساخت هواپيما نداره و قطعات و سيستمهاي حساس رو بايد از آمريكا بخره چه برسه به هند و برزيل و ... صنعت هواپيمايي (از نوع ايمنش!) انحصارا دست آمريكاست و دست آمريكا هم خواهد ماند، بقيه كشورها مونتاژكار و بدنه سازند.
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های اخیر

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 3. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 4. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 5. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 6. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 7. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 8. رئیس شورای شهر: جمعیت تهران به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد

 9. ارتجاع و بازگشت به نقطه صفر

 10. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 11. دستگیری ۳۰۰ نفر از مخلان بازار سکه و ارز

 12. افزایش تعداد مصدومان حادثه آتش سوزی برج ۲۰ طبقه به ۶۰ نفر

 13. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 14. ممانعت از ورود دختر محجبه مسلمان به باشگاه ورزشی در دوسلدورف

 15. درخواست علی مطهری از مجمع برای رسیدگی به وضعیت مینو خالقی

 16. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 17. رییس مجلس: قوانین مادر نباید هر روز تغییر کنند

 18. صحن علنی مجلس شورای اسلامی - 31 تیر 97  

 19. اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت در مورد تصاویر منتشر شده از جلسه دیروز

 20. عابران پیاده در صدر قربانیان حوادث رانندگی تهران

 21. شرکت توانیر: خاموشی‌ها روند افزایشی نخواهد داشت

 22. شوخی رشیدپور با شیوه برخورد با برخی آقازاده‌ها  

 23. اظهارات شهردار تهران در مورد بیلبوردهای اهدایی به خانم بازیگر

 24. نیکی هیلی یکی از توییت‌های گروهک تروریستی منافقین را بازنشر کرد

 25. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 17. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 18. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 19. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 20. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 21. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 22. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 23. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 8. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 9. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 10. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 11. صنعت برق کشور و چند نکته

 12. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 16. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 17. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 18. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 19. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 20. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 21. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 22. انحصار، آفت بازار وکالت

 23. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 24. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 25. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

آخرین عناوین