سپینو-مگنت

چند خط صریح و صمیمی با محمد باقر قالیباف

سجاد خادم، گروه تعاملی،   3960630083 ۱۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
چند خط صریح و صمیمی با محمد باقر قالیباف

جناب آقای قالیباف
سلام و خدا قوت


از آنجا که در هفته های گذشته در رسانه ها بسیار دیدم ازتان تقدیر و تشکر می کنند. مفروض گرفتم که دلتان دیگر _مثل ما _ از تعریف و تمجیدهای اغراق آمیز پر است. لذا خلاصه مختصر و مفید به سهم خودم بابت زحماتی که طی این سال ها در شهر تهران کشیده اید تشکر می کنم و یک راست می روم سر اصل مطلب.


بعد از انتخابات درخواست کرده بودید جوان ها نقد کنند فضای سیاسی را. تحلیل کنند چرایی شکست رقبای آقای روحانی را. این نامه را پاسخی بدانید به همان چالش.

جناب آقای قالیباف، بنده و امثال بنده همان هایی هستیم که تا دیروز به قدر بضاعت مقابل باورهای کارگزارانی ایستادیم و نقدش کردیم. همان باوری که معتقد بود َسد ساخته می شود و می ماند و اختلاس امری است فراموش شدنی و رفتنی. همان باوری که می گفت تهران را باید گران کنیم تا فقط داراها در آن زیست کنند. همان باوری که می گوید چرخ توسعه را باید به حرکت واداشت حتی اگر آسیب پذیرها له شوند زیرش. همان باوری که مانور تجمل را برای مسئولین کشوری تجویز می کرد. همان باوری که انتظار مردم از حکومت اسلامی را چنان تنزل داد که تا مدت ها قوت قالب مردم این جمله شد که فلان شهردار اگر دزدید، کار هم کرد!" همان باوری که وقتی دید نارضایتی ها دارد افزایش می یابد بجای علاج، بودجه ی قوای قهریه را افزایش داد! همان باوری که مع الاسف دوباره جان گرفته و زمزمه می کند تهران شهر پولدارها است، فقرا باید بروند!


ما با آن باور شبیه لیبرالی کارگزارانی کنار نیامدیم. که اگر می آمدیم با کرباسچی ها مشکل نداشتیم. ما برنتابیدیم توسعه را به هر قیمتی. توسعه به قیمت له شدن پابرهنه ها. توسعه به قیمت لفت و لیس حرام خوار ها را. پس به شکل اولی با فسادهای موجود در مجموعه ذیل مدیریت شما نیز به بهانه ی خدماتی که انجام داده اید کنار نیامدیم. در بزنگاه انتخابات اما، چیزی نگفتیم چون - غلط یا درست - تصور می کردیم مدل مدیریتی دولت یازدهم فسادخیز تر از جناح شما است. اما حالا دیگر مصلحتی نیست که بخاطرش تعارف کنیم. حالا صریح می گوییم که اگر قبل تر از این چیزی نگفتیم استخوان در گلویمان بود و معذور بودیم. و الا ما فساد را به مثابه فضله ی موش می دانیم که حتی اگر در مقیاس یک در میلیون هم باشد خروجی را غیر قابل استفاده می کند. ما فساد را لگدی می دانیم به ده ها َمن شیر می خورد.


از ما خرده نگیرید اگر حالا که دستتان از صندلی شهرداری کوتاه است از شما بخاطر برخی فسادهای موجود در بدنه شهرداری گله می کنیم. گله کنیم که چرا با منتشر کننده اسناد "املاک نجومی" چنان کردید. منتشر کننده به هر بهانه ای این کار را کرده بود، نباید مورد شکایت از سمت شما قرار می گرفت. نباید باب نقد فساد در شهردار را مسدود می کردید. نباید هزینه ی نقد شهرداری را بالا می بردید. نباید بنا می گذاشتید شکایت شهردارها از ذره بین به دست ها را. کسی که در تهران زیست کند و چشم منصف داشته باشد خدمات شما را می بیند اما فساد موجود در بدنه ی شهرداری را هم می بیند. و سوال اینجا است که آیا واقعا حضرتعالی خبر نداشتید که برای جلو رفتن کار در بعضی بخش های شهرداری مردم مجبور بودن و هستند که دست به جیب شوند؟!

آقای شهردار سابق؛
همان چشمی که خدمات شمارا دید. لاجرم برخی انتصاب های قبیله ای و رانتی در شهرداری را ذیل مدیریت [...] حضرتعالی را هم دید. همان باوری که پای مناظره از ادعای مضحک در مورد کالای وارداتی کشف شده در خانه ی وزیر خنده اش گرفت، در مورد توضیح شما و ادعایتان در مورد دریافت کننده های "املاک نجومی" دردش گرفت.

جان کلام اینکه گفته بودید نظرمان را در مورد علت شکست اصولگراها بیان کنیم؛
جناب آقای قالیباف، به نظر بنده علت شکست اصولگراها در انتخابات نه صرفا شوراهایی پیر و فرسوده و دور از مردم و خود فهیم پندار است بلکه وجود امثال شما هم هست. مردم وقتی گفتمانی را باور نکنند به آن میل نشان نخواهند داشت. فحوای شعار انتخاباتی رقبای آقای روحانی درانتخابات مبارزه با فساد بود. و چگونه مردم باور کنند شعار مبارزه با فساد را وقتی در مجموعه ذیل مدیریت شماها فساد می بینند. وقتی می بینند شما با عدم توانایی با فساد ائتلاف کرده اید با رقیب جدی آقای روحانی. مردم دل خوشی از عملکرد دولت نداشتند. این را آمارها و ارقام ها نشان می داد. اما باید در آغوش کدام ادعا پناه می گرفتند؟!


حرف آخر
سردار، من و امثال من، شما را مدیری شناختیم که نشان داده اید ناشدنی ها شدنی است. نشان داده اید کارهای به ظاهر غیر ممکن را می شود انجام داد. لذا باور داریم که می توانید توسعه ای مبتنی بر گفتمان ناب انقلابی را محقق کنید. می توانید ضمن توسعه از بروز هرگونه فساد جلوگیری کنید. این امر سخت تر از کارهایی که انجام داده اید نیست. اما اول قدم آن است که بابت همه ی اشتباهات گذشته عذرخواهی کنید. و توجیه را کنار بگذارید.

پ ن؛ به گمانم تابحال به قدر کفایت رفتار متظاهرانه اختیار کرده ایم. به اندازه ی کافی لب فرو بسته ایم روی خطاها. به نظرم دیگر چشم بستن روی عیوب خودی برای گزک ندادن دست رقیب و بیگانه جواب نمی دهد. مجال انتخابات گذشته. فصل کیفور شدن ها و غمگین شدن های دوران بعد از انتخابات هم گذشته. لازم است رو راست باشیم. اول با خودمان و بعد با دیگران. لازم است همه با نقد درون گفتمانی پوست اندازی کنیم. خودمان را از انجماد در اشخاص و احزاب رها کنیم. چه چپی های دلسوز ایران چه راستی های دلواپس ایران. همه با گرایشات سیاسی مختلف به عیوب احزاب و اشخاص مطبوعمان"نه" بگوییم و اصلاح آن را جدی تر از دیگران مطالبه کنیم.

توئیتر نویسنده

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۵۸۰۱۱:۴۰:۵۷ ۱۳۹۶/۶/۳۰
قالیباف مرد بزرگی است
ناشناس۱۱۰۶۶۰۰۷:۵۲:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۶
قالیباف با دادن مجوز 7 طبقه برای ساخت و ساز به نطرم اشتباه کرد. با ساخت پل صدر هم ......
رضا۱۰۶۵۹۱۱۲:۰۴:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۳۰
با سلام به نظر من، هیچ کس نمی تواند فساد را به صفر برساند. اما قالیباف با اصلاح ساختارها، توانست فساد را تا حداقل ممکن کاهش دهد. برای این منظور، میتوانیم فساد در زمان مدیریت احمدی نژاد یا کرباسچی را مشاهده کنیم که به مراتب بیشتر از فساد در مدیریت قالیباف است. در پرونده املاک نجومی نیز حداقل %95 ، سلامت اداری وجود دارد. بهتر است که منتظر بمانیم تا ببینیم که به چه اندازه، فساد در مدیریت نجفی رشد خواهد کرد.
ناشناس۱۰۶۹۰۴۲۳:۰۳:۱۲ ۱۳۹۶/۶/۳۰
کجای ساختار اصلاح شد؟! در چه قسمتی؟!
ناشناس۱۰۶۶۰۹۱۲:۳۸:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۳۰
چه عجب اصولگرایی از خود ستایی دست برداشت و برای یکبار هم که شده از خود انتقاد جدی کرد. متاسفانه مشکل اصولگرایی و امثال قالیباف عدم تطابق حرف و شعار با عمل مدیریتی آنهاست.
ناشناس۱۰۶۶۱۲۱۲:۴۴:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۳۰
((اگر قبل تر از این چیزی نگفتیم استخوان در گلویمان بود و معذور بودیم)) اگر درد پابرهنه ها راداری و میدانستی فساد وجود دارد دیگر این استخوان در گلو را چه در نیاوردی و داد سخن از داد و عدالت ندادی ؟ اقا سجاد پس یا باز اشتباه میکنی و موضوعاتی رو که به قالباف نسبت دادی وجود خارجی ندارد و یا اعتراف به ... میکنی
ناشناس۱۰۷۱۹۴۲۰:۵۶:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۳۱
چون میترسیدیم دولت سرمایه دارها نه مال مردم که مردم را بخورند!!! که دارند میخورند و ایده هایشان را میبینیم:::: آیا درد مردم و مشکل ما حذف قیمتها از روی کالاهاست؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۶۶۳۶۱۳:۱۲:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۳۰
بسم الله الرحمن الرحیم سلام بخش اصلی این متن مبتنی است بر گزاره ای مبهم وآن هم ((واگذاری املاک )) است که متاسفانه تله ای بود و وجهه ی رسانه ای پیدا کرد ودستمایه آن شد که به ایشان حمله شودوغیر منصفانه هم مورد هجمه افراد وجناحها ی مختلف قرار گرفت .برخورد با این قضیه هم نشان ضعف در جریان اصولگرایی است بماند که کار گزاران فرصت طلبی کردند وبهره برداری .
ناشناس۱۰۶۶۸۱۱۴:۲۰:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۳۰
انتقاد تعارفی!!!
ناشناس۱۰۶۶۹۲۱۴:۳۱:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۳۰
آقای قالیباف در مورد اتهاماتی ک بهشون زده میشه حالا درست یا غلط بیش از حد سکوت میکنه
ناشناس۱۰۶۷۵۸۱۶:۱۱:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۳۰
نقدی پرمدعا و به دور از انصاف به منظور عقده گشایی سیاسی
ناشناس۱۰۶۸۰۰۱۸:۱۰:۴۱ ۱۳۹۶/۶/۳۰
بسطامی من به نقد منصفانه وبه دور ازتعصب حزبی شما که نشان از خردورزی ودلسوزی ملی می باشد آفرین میگم
اسد۱۰۶۸۸۲۲۲:۰۹:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۳۰
نقدی بود منصفانه از یک هموطن ، فرقی نمی کند که این نقاد اصولگرا باشد یا اصلاح طلب، به هر حال منصفانه نقد کرد. در تکمیل سخنان این عزیز باید بگویم که مشکل از جایی شروع میشود که متاسفانه مسئولین نظام پس از اشغال صندلی ریاست دچار خوی اشرافی گری میشوند، که این رفتار دیگر نه اصول گرا میشناسد و نه اصلاح طلب. مردم ما مدیرسالم، صادق، متعهد، متخصص و دانا میخواهند وبس. حالا این آدم اصولگرا باشد با اصلاح طلب زیاد فرقی نمیکند. از طرفی بکارگیری خاله و خواهرزاده هم که پیشکش.
محمود۱۰۶۹۵۲۰۰:۴۴:۴۷ ۱۳۹۶/۶/۳۱
یکی از دلایل شاخص شکست اصول گرایان نوع نگاه شان می باشد .اصول گرایان اینقدر جامعه هدف خود را کوچیک میگیرند که رای برخاسته از جامعه کوچیک کم خواهد بود و میدان رقابت به رقیب وا گزار خواهد کرد .اصول گراها و بخصوص جریان قالیباف تصور میکنند جامعه ایران تنها به اندازه قم میباشد و تمام توان و انرژیشان را برای جلب رای و رضایت انها صرف میکنند و بقیه ارا بخصوص ارا خاکستری می ماند برای رقیب.
یک سالمند۱۰۹۷۰۸۱۷:۴۲:۳۶ ۱۳۹۶/۷/۴
اقای دکترمن فقط ازشما یک گلایه دارم چرا درشهرتهران مخصوصا مترو وبی ارتی برای سالمندان معلولین وکودکانی که باکالسکه حمل می شوندفکری نشده ؟مگرانها شهروند نیستند؟
همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. الله‌کرم: قبل از جهانگیری خیلی‌های دیگر باید از دولت استعفا کنند

 2. تولید خودرو ناقص شد

 3. نجات زن دوچرخه سوار از مرگ حتمی در پل متحرک   

 4. فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی  

 5. گینگریچ: ترامپ مرتکب بزرگترین خطای ریاست جمهوری شد

 6. کشف قدیمی‌ترین رنگ‌های جهان در فسیل‌ یک میلیارد ساله

 7. شروع کار محمدرضا گلزار با تلویزیون از هفته آینده

 8. واکنش هیلاری کلینتون به دیدار ترامپ و پوتین

 9. آیا چاقی باعث مرگ می‌شود؟

 10. ممنوعیت صادرات ۱۸ قلم کالای داخلی از هرمزگان

 11. ممنوعیت آمدوشد در استان‌های جنوبی عراق به جای قطع اینترنت/موج اعتراضات به بغداد هم رسید

 12. یک سفر با چند گام بلند

 13. دیدار پُرحاشیه پوتین و ترامپ در هلسینکی   

 14. اجاره‌بهای قطعی آپارتمان در قرارداد‌های تیرماه

 15. چگونه از چشمان خود مراقبت کنیم

 16. آیا می‌دانید چند‌ سیمکارت به نام شماست؟

 17. سلیمی نمین: مجمع می‌تواند مجلس دوم شود

 18. فرجام آتش‌زدن شوهر

 19. بازداشت ۳۰ تروریست مسلح در آشوب‌های اخیر خرمشهر/ تشکیل قرارگاهی در عراق برای رهبری اغتشاشات دی‌ماه

 20. فغانی و تیم داوری کشورمان وارد کشور شدند

 21. ابطحی: اصلاحات را با شناسنامه ۲۰ سال پیش نبینید

 22. رایزنی حیدرالعبادی برای حل مشکلات مردم عراق

 23. قتل یک جوان روستایی آزادشهری

 24. تابش: دولت نیاز به تحرک بیشتری دارد

 25. حضور ظریف در مجلس برای توضیح در مورد بسته پیشنهادی اروپا

پربحث‌های دیروز

 1. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 2. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 9. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 10. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 11. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 12. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 13. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 14. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 15. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 16. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 17. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 18. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 19. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 20. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 21. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 22. ضرغامی :ریشه‌های فساد هماهنگ را بخشکانید

 23. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 24. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 25. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 7. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 8. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 11. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 12. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 13. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 14. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 15. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 16. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 17. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 18. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 19. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 20. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 21. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 22. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 23. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 24. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 25. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

آخرین عناوین