مگنت-ستاره یک مربع

فرهنگ سازی و اعتماد به مردم،‌ زمینه ورود بانوان به ورزشگاه ها

احمد شیرانی تک آبی، گروه تعاملی الف،   3960627116 ۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرهنگ سازی و اعتماد به مردم،‌ زمینه ورود بانوان به ورزشگاه ها

پایان بازی فوتبال ایران و سوریه در مرحله انتخابی جام جهانی، حضور بانوان سوری در ورزشگاه و تجمع بانوان علاقه مند ایرانی پشت درب های بسته بار دیگر بحث ورود بانوان به استادیوم های ورزشی را به سوژه داغ شبکه های اجتماعی و فضای سیاسی، رسانه ای و ورزشی کشور مبدل ساخت.

اما آیا "ورود ممنوع" تنهاترین و بهترین تصمیم ممکن است؟ آیا فضای حاکم بر سکوها و عدول برخی از تماشاگران از دایره اخلاق طی مسابقه فوتبال توجیه مناسبی برای این ممنوعیت است؟ پس وظیفه مسئولین فرهنگی کشور و متولیان دستگاه های عریض و طویل چیست؟ آیا عدم توانایی در بسترسازی چنین موضوعی با شعارهای آرمانگرایانه و اهداف بلند فرهنگی که در فلان سند و بهمان برنامه و چشم انداز ذکر شده است در تعارض نیست؟

دلسوزان و کارشناسان بارها متذکر شده اند که در مباحث ظریف فرهنگی و سیاسی، پاک کردن صورت مسئله بهترین تصمیم نیست بلکه یک پانسمان ناشیانه روی زخم کوچکیست که ممکن است آن را به عفونتی مهلک تبدیل کند. مدیران ما باید بیاموزند که پاک کن را زمین بگذارند و قلم بدست بگیرند. تصمیمات حکیمانه با رویکرد توجه به مصالح عمومی بستر ساز تبدیل تهدید به فرصت و نجات جامعه از دوقطبی های کاذب خودساخته است.

در سال گذشته تقارن بازی فوتبال ایران و کره جنوبی با روز تاسوعا حساسیت ها و واکنش های متفاوتی را به همراه داشت آن زمان نیز طیفی با محوریت انصارحزب الله و حسین الله کرم با ارائه پیشنهادهای شاذی همچون عدم حضور ایران در مسابقه، بازی در زمین بی طرف (کشور ثالث) و حتی برگزاری بازی بدون حضور تماشاگران راه حل های محیرالعقولی را پیشنهاد دادند اما مسابقه با بهترین شرایط برگزار گردید و تهدیدی به نام هتک حرمت عزای حسینی به فرصتی به نام تکثیر و تبلیغ باورهای دینی از دریچه ورزش تبدیل شد. شور حسینی توده های مردم در ورزشگاه موجب شد که روزنامه سعودی ایلاف چاپ عربستان با تیتر راهیابی به جام‌جهانی مهم‌تر از عاشورا نیست. در خصوص این بازی اینگونه بنویسد: "هواداران ایرانی ورزشگاه آزادی را به مکانی مذهبی تبدیل کردند تا جایکه به جای سر دادن شعارهای فوتبالی فریاد یا حسین را سر دادند. آن‌ها پرچم های سیاه در دست داشتند و بعضی هم لباس سیاه پوشیده بودند. هواداران ایرانی به جای آنکه مثل هواداران فوتبال رفتار و شادی کنند آیین دینی و مذهبی خود را در ورزشگاه آزادی به جای آوردند."

در همان ایام نویسنده با انتشار یادداشتی با عنوان "درس بازی ایران و کره؛ به مردم اعتماد کنیم" در سایت خبری تحلیلی الف بر این نکته تاکید کردم که اعتماد به مردم در کنار بسترسازی فرهنگی راهکار عقلانی عبور از برخی از حساسیت های چالش برانگیز است.

اصرار بر تداوم این محدودیت ها هزینه تراشی های بی موردی است که در بازخورد بیرونی، ابعاد مردمسالاری دینی و آزادی های مشروع داخل را با مخاطره جدی مواجه می سازد. این بحث باعث می شود تا جهانیان بواسطه پروپاگندای رسانه ای، به جای اینکه تصورشان از ایران کشوری با نرخ مشارکت سیاسی بالا در جهان باشد کشوری است که با نگاهی بسته زنان را از حقوق اجتماعیشان محروم می کند. تداوم این نگاه موجب شده است که جهانیان بیش از آنکه زنان ایرانی را با نقش پررنگشان در جامعه و حضور تقریبا شصت درصدی در دانشگاه ها بشناسند آن ها را با ممنوعیت ورود به ورزشگاه ها بشناسند. البته قطعا بافت دینی و ملی ایران بگونه ایست که رعایت برخی از موارد، قابل درک و حتی ضروریست اما ورود بانوان به ورزشگاه ها برای دیدن یک مسابقه ورزشی با فراهم نمودن بستر های لازم یک تصمیم منطقی خواهد بود.

در سالیان گذشته به تناوب شاهد حضور کم حاشیه بانوان در مسابقات والیبال بوده ایم و این حضور می تواند تجربه قابل اعتنایی برای بازکردن درب ورزشگاه ها به روی بانوان باشد. از سوی دیگر اصرار برخی از فدراسیون های ورزشی جهان از جمله والیبال مبنی بر الزام حضور زنان در استادیوم و تهدید استفاده از ابزارهایی مانند تعلیق فعالیت ها نشان می دهد در کنار تامین خواست بخشی از جامعه بانوان با یک الزام بین المللی نیز مواجه هستیم.

به یاد بیاوریم که در روزهایی نیز حساسیت های فرهنگی پر رنگی در خصوص نفس ورزش بانوان وجود داشت اما امروز در نقطه ای قرار گرفته ایم که ورزش بانوان با رعایت موازین شرعی به برگ برنده ای سیاسی، اجتماعی و ورزشی در سطح بین الملل تبدیل شده است. این موضوع مورد تاکید و تایید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است و ایشان بصورت مکرر از این دستاورد یاد کرده اند.
لطفا به مردم اعتماد کنید، آنان را باور کرده و دستاوردهای اخلاقی جامعه را با نگاه های تک بعدی بدبینانه مخدوش نکنید.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۱۲۳۰۹:۳۵:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۸
چی شد، زمانی که احمدی نژاد این حرفها رو میزد و میگفت بانوان باید به استادیوم بروند چرا از این نقدها نمیکردید ؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۵۱۵۵۱۰:۱۹:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۸
همه مشکلات مملکت حل شده، حالا مونده یه نفر تصمیم بگیره که خانم ها ورزشگاه بیان یا نیان!! هیچ برگ برنده سیاسی، اجتماعی و ورزشی دیگه ای هم نداریم که نویسنده این موضوع رو برگ برنده ایران میدونه!!
ناشناس۱۰۵۴۷۵۱۸:۰۶:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۸
چه ربطی داره بزرگوار یعنی تا وقتی مشکلاتی مثل مشکلات اقتصادی هست هیچ کار دیگری نباید کرد؟
ناشناس۱۰۶۱۴۸۱۵:۱۴:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۹
شما برو دنبال مطالبه مشکلات بزرگتر... من به عنوان یک خانم قبل از هرچیز به دنبال حقم برای ورود به ورزشگاه ها هستم. از نظر شما مسخره و بی اهمیته؟ به من مربوط نیست چی از نظر شما مهمه چی نیست.
ناشناس۱۰۵۱۷۳۱۰:۴۲:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۸
اگر به زنان اجازه ورود داده شود پس چطور دولتمردان با این وعده برای عملی بی اهمیت، ذهن مردم را از امورات مهم به این قبیل مسائل حاشیه ای برانند
محمد.س۱۰۵۱۹۷۱۱:۲۰:۳۸ ۱۳۹۶/۶/۲۸
با سلام به نظر می رسه که یک جریان انحرافی عجیب در این سالها در کشور شکل گرفته که در عین حال به شدت قوی و تآثیرگذار داره بر خلاف منافع ملی و نظام عمل می کنه. از بچه بازی هایی که در سانسورهای محیرالعقول فیلم های تلوزیونی انجام می شه تا این مورد ورزشگاه ها. یه مسابقه والیبال نشون می دن نصفش صحنه آهسته ضربات به اوت رفته و... هست. این وسط بی عملی و فشلی دولت از همه جالب تره. با حفظ تمام معیارهای اصولی ؛ دولت موظف هست که شرایط حضور تمام اقشار رو در ورزشگاهها فراهم کنه.
ناشناس۱۰۵۹۸۶۱۱:۱۳:۵۶ ۱۳۹۶/۶/۲۹
تمام اقشار ؟!!!!! حتی اراذل و اوباش ؟
ایمان۱۰۵۲۷۱۱۳:۱۵:۵۶ ۱۳۹۶/۶/۲۸
لطفا به مردم اعتماد کنید،
ناشناس۱۰۵۵۳۸۱۹:۳۶:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۸
من به عنوان یک معلم در یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران تجربه ایی رو میخوام مطرح کنم که امیدوارم سایت محترم مطلب رو برای نقد و مطالعه در دسترس قرار بدهد. مدتی در تقسیم بندی کلاسهای عملی دانشجویان، کلاسهای دختران و پسران را کاملا جدا قرار میدادیم و نکته مهم این بود که بیشترین سرو صدا و شیطنت و حتی بهم زدن کلاس رو در کلاس پسرها مشاهده میکردیم. در صورتی که در کلاس خانمها برعکس این بود. بعد از مدتی نظر مدیریت در امر جدا بودن کلاسها تغییر کرد و جالب اینکه کلاسهای مختلط بسیار به هنجار تر و نرمالتر از قبل شد و شوخیهای غیر نرمال و زننده هم کمتر شد. خلاصه اینکه این تجربه روانشناسی میتونه این فرضیه رو ایجاد کنه که استادیوم دو بعدی باعث به هنجار شدن، نرمال شدن و کاهش زد و خوردها وتخریبهای ناشی از حضور جوانان خواهد شد و حتی نوعی حس غیرت و غرور توام با عزت نفس در برابر زنان ایجاد خواهد کرد.
دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. چگونه می توان مراقب دستگاه گوارش بود؟

 3. واعظ آشتیانی: همزمان با احمدی نژاد برخی اصلاح‌طلبان هم خواستار استعفای روحانی بوده‌اند

 4. فاجعه کودک آزاری این بار در بوکان تکرار شد

 5. سه مولفه شکل‌گیری «رانت» در کشور

 6. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 7. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 8. ترور سرگرد راهنمایی و رانندگی در برابر منزلش

 9. چرا فساد در ایران ریشه کن نمی شود؟

 10. آخرین قیمت خودروها در بازار

 11. تاثیر آسپرین در کاهش ریسک ابتلا به عفونت HIV

 12. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 13. لیورپول صلاح را به پلیس معرفی کرد!

 14. نیمکت نشین 5 میلیاردی در پرسپولیس

 15. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 16. ترامپ دستورالعمل حملات سایبری را لغو کرد

 17. بیماران مسن دیالیزی در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند

 18. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ جامعه از مجلس و قوه قضاییه راضی نیست

 19. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 20. خوشحالی راموس به سبک رونالدو+تصاویر

 21. مداخله‌جویی تکراری وزارت خارجه آمریکا در امور داخلی ایران

 22. ۳ دلیل که تبعیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ناممکن می‌کند

 23. اندیشکده آتلانتیک:۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است

 24. رونالدو با لبخندی بر لب تماشاگر شکست رئال+عکس

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 8. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 11. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 12. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 13. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 14. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 15. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 16. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 17. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 18. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 23. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 24. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 25. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 15. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 16. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 21. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 22. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 23. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

آخرین عناوین