مگنت-ستاره یک مربع

سوءاستفاده دونالد ترامپ از سیاست مکزیک‌هراسی

محمدرضا پارسا*،   3960625271
سوءاستفاده دونالد ترامپ از سیاست مکزیک‌هراسی

رئیس‌جمهوری آمریکا با دامن زدن به سیاست مکزیک هراسی، اهداف متعددی در سر دارد اما این امر دولت و اتباع مکزیک را به شدت نگران و سرخورده کرده است

به گزارش آنا، انریکه پنا نیتو رئیس‌جمهوری مکزیک از دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود خواسته است که راه حلی برای موضوع مهاجران غیر قانونی جوان ساکن آمریکا (موسوم به دریمرز) پیدا کند.

انریکه پنا نیتو روز پنجشنبه (23 شهریور) در گفتگوی تلفنی با دونالد ترامپ، ضمن درخواست از دولت واشنگتن برای یافتن راه حلی دائمی برای افراد ذینفع برنامه داکا (DACA) - که بیشتر آنها مکزیکی هستند - نگرانی شدیدش را با همتای آمریکایی خود پیرامون سرنوشت و آینده اتباع مکزیک در خاک ایالات متحده، در میان گذاشت.

پس از این گفتگوی تلفنی، دفتر ریاست جمهوری مکزیک در بیانیه ای اعلام کرد که دونالد ترامپ در واکنش به ابراز نگرانی‌های‌ رئیس‌جمهوری مکزیک، اظهار خوشبینی کرده است که کنگره ایالا‌ت‌متحده، راه حلی برای جوانانی که در حال حاضر تحت پوشش این برنامه هستند، پیدا می‌کند اما به این موضوع اشاره‌ای نشد که این راه حل یا راه حل‌ها دقیقا چه هستند.

همچنین در بیانیه یاد شده آمده است که دونالد ترامپ در این مکالمه تلفنی، همدردی و همبستگی خود را با دولت و مردم مکزیک به خاطر خسارت‌های ناشی از زلزله و توفان کاتیا بیان کرد. انریکه پنا نیتو هم همبستگی خود را با دولت و مردم ایالات متحده به خاطر آسیب‌های ناشی از توفان ایرما در ایالت فلوریدا ابراز نمود.

گذشته از این تعارف‌های دیپلماتیک، در عمل رئیس‌جمهوری، دولتمردان، سیاستمداران و رسانه‌های مکزیکی بارها از سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در برابر مکزیک انتقاد کرده و آنها را خصمانه خوانده‌اند.

سیاست‌های دونالد ترامپ در برابر همسایه جنوبی هر روز شکل تهاجمی‌تری پیدا می‌کند. لغو قانون داکا یکی از آخرین اقدام های ضد مکزیکی دونالد ترامپ و جمهوری خواهان بوده است.

برنامه داکا که در سال 2012 و در دوره ریاستج‌مهوری باراک اوباما به اجرا درآمد، به فرزاندان مهاجران غیر قانونی که در دوره کودکی به آمریکا آمده بودند، اجازه می‌داد در آمریکا کار و تحصیل کنند و از شماری مزایای قانونی دیگر هم برخوردار شوند. اجرای قانون داکا از سوی دولت دموکرات باراک اوباما مانع از اخراج حدود 800 هزار مهاجر غیرقانونی از خاک آمریکا شد.

از آنجایی که بیشتر افراد بهره مند از قانون داکا، فرزندان مهاجران غیرقانونی مکزیکی هستند و برای سال‌ها در خاک آمریکا زندگی کرده‌اند، لغو آن از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا، موجب نگرانی رئیس‌‌جمهور‌ی و دولت مکزیک شده است.

دولت مکزیک از راه مجاری دیپلماتیک می‌کوشد از حقوق اتباع خود در کشور آمریکا، حفاظت کند.
دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی قول داده بود که در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا این قانون را لغو کند. ترامپ پس از ماه‌ها کشمکش و رایزنی سرانجام در تاریخ 5 سپتامبر (14 شهریور) آن را لغو کرد. بسیاری از نهادها و فعالان حقوق بشری مخالف اقدام اخیر دونالد ترامپ هستند.

لغو این قانون، زندگی صدها هزار مهاجر غیرقانونی عموما مکزیکی را که در کودکی وارد خاک آمریکا شده و در آنجا تحصیل، کار و زندگی کرده اند، تحت تاثیر قرار می دهد.

اجرایی شدن برنامه داکا در ژوئن 2012، گذشته از اینکه مانع اخراج هزاران مهاجر زیر سن قانونی از خاک آمریکا شد، به این مهاجران اجازه داد در آمریکا کار کنند یا حتی به مدرسه بروند و دیپلم بگیرند. همچنین پیشینه کیفری این افراد کم سن و سال پاک شد. رسانه‌های آمریکایی به این افراد لقب «دریمرز» یا «رویاپردازان» را داده‌اند زیرا آنها را کسانی می‌دانند‌ که با هدف تحقق رویاهای خود و رسیدن به رویای آمریکایی، راهی ایالات متحده شده اند.

بر پایه پژوهش‌های دولتی و آکادمیک انجام شده در آمریکا، لغو قانون داکا، زندگی بیش از 700 هزار شهروند مکزیکی را در آمریکا تحت تاثیر قرار می‌دهد. دونالد ترامپ و همفکرانش بر این باورند که افراد تحت پوشش برنامه داکا، فرزندان کسانی هستند که قانون را زیر پا گذاشته و به طور غیر قانونی از مرزهای ایالات متحده گذشته اند و از این رو نباید با فرزندان این ناقضان قانون هم مدارا کرد.

چرا مکزیک هراسی؟
بیشتر مهاجران مکزیکی که به طور غیرقانونی وارد خاک ایالات متحده شده اند، از مرزهای زمینی مشترک میان دو کشور گذشته‌اند. همین امر موجب شده است دونالد ترامپ و عده‌ای دیگر از دولت مردان آمریکایی به خصوص از حزب جمهوری خواه، خواهان اقدامی جدی برای جلوگیری از عبور اتباع مکزیک از مرزهای جنوبی کشور شوند.

بخشی از اقشار کم درآمد و طبقه متوسط جامعه آمریکا به ویژه شهروندان سفید پوست، مخالف افزایش مهاجرت به آمریکا به ویژه از مرزهای جنوبی و کشور همسایه یعنی مکزیک هستند. آنها نسبت به اشغال کسب و کارهای خود از سوی اتباع و مهاجران غیرقانونی مکزیکی یا حتی اتباع دیگر کشورهای حوزه آمریکای لاتین، به شدت حساس هستند.

تفاوت‌های فرهنگی و زبانی اتباع مکزیکی با جامعه آمریکا هم میزان حساسیت ها را دو چندان کرده است. حتی گروهی از سیاستمداران و جامعه شناسان آمریکایی، نسبت به افزایش جمعیت لاتین تبارها در آمریکا و به هم خوردن بافت جمعیتی این کشور هشدار داده‌اند. آنها بر این باورند ادامه روند کنونی و انجام نشدن اقدامی موثر در جلوگیری از ورود اتباع مکزیکی و دیگر کشورهای حوزه آمریکای لاتین به خاک آمریکا، در درازمدت امنیت و یکپارچگی کشور را به خطر می اندازد.

با توجه به چنین نگرانی‌هایی، عده ای در آمریکا از جمله خود دونالد ترامپ، بارها به مساله دست داشتن اتباع مکزیک در انواع و اقسام اقدام های تبهکارانه در خاک آمریکا اشاره کرده‌اند و از این راه کوشیده‌اند سیاست‌های ضدمهاجرتی خود را توجیه کنند. البته کاملا پیداست ریشه نگرانی‌های ترامپ و همفکرانش، در مساله بزرگتری ریشه دارد و اشاره به بحث بالا بودن جرم و جنایت در میان اتباع مکزیکی ساکن آمریکا، تنها وسیله‌ای برای رسیدن به یک هدف بزرگتر است.

دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی با مطرح کردن شعارهای ضد مهاجرتی که بیشتر بازگو کننده خواسته‌های سفید پوستان طبقه کارگر و اقشار کم در آمد و حتی روستانشینان سفید پوست و در حاشیه مانده آمریکا بود، توانست احساسات این افراد را برانگیزد و از آن به نفع خود در راه رسیدن به کاخ سفید استفاده کند.

دامن زدن به احساسات و نگرانی‌های بیگانه‌هراسانه و حتی بیگانه‌ستیزانه بخشی از مردم آمریکا، تاکتیکی بود که در مورد ترامپ موثر واقع شد و به او چه در دوره مبارزات درون حزبی جمهوری خواهان و چه در نبرد نهایی با هیلاری کلینتون نامزد نهایی دموکرات ها، بسیار کمک کرد. کسانی که به ترامپ به خاطر مواضع مهاجرتیاش رای دادند، اکنون از او انتظار دارند وعده هایش را عملی کند.
به نظر می رسد دونالد ترامپ با ادامه سیاست‌های مهاجرستیزانه و تا حدود زیادی مکزیک‌ستیزانه خود در دوره ریاست‌جمهوری، به دنبال آن است به طرفدارانش نشان بدهد که همچنان مصمم است شعارها، وعده‌ها و قول‌های انتخاباتی خود را به اجرا دربیاورد. او با طی کردن این مسیر، نیم نگاهی هم به انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد دارد.

ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی با مطرح کردن ایده کشیدن دیواری بزرگ در مرز مشترک میان ایالات‌متحده و مکزیک، توانست از احساسات ضد مهاجرتی بخشی از جامعه آمریکا حتی نژادپرستان، بهره برداری انتخاباتی کند. او حتی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری همواره بر ساخت دیواری بزرگ در مرز مشترک میان ایالات متحده و مکزیک تاکیده کرده و از موضع پیشین خود کوتاه نیامده است.

مواضع مهاجرستیزانه دونالد ترامپ، انتقادهای زیادی را چه در دوره کارزارهای انتخاباتی و چه در دوره ریاست جمهوری علیه او به همراه داشته است. عده زیادی هم در آمریکا و هم در مکزیک او را به دفاع از نژاد پرستی و اقدام‌های نژاد پرستانه متهم می کنند. با این‌حال، رئیس‌جمهوری آمریکا بی‌توجه به اتهام‌های وارده، همزمان چند سیاست مهاجرستیز را پیگیری می‌کند‌ که هیچ کدام به سود مکزیک نیست.

لغو قانون داکا و ایجاد موانع متعدد بر سر راه ورود مهاجران مکزیکی به آمریکا، حمله به پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا (NAFTA) و تهدید به خروج آمریکا از این پیمان و تاکید بر کشیدن دیواری بزرگ در مرز مشترک میان ایالات متحده و مکزیک، پاره ای از سیاست‌های ضد مکزیکی او هستند.

دونالد ترامپ بارها به پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی حمله کرده است. او در دوره مبارزه انتخاباتی، از این پیمان با عنوان «بدترین توافق تجاری تاریخ» یاد کرده بود. ترامپ بر این باور است که نفتا بیشتر به سود مکزیک بوده و موجب تسلط این کشور بر بازار آمریکا و از میان رفتن بخش زیادی از مشاغل و کسب و کارهای آمریکایی شده است. به گفته ترامپ، پیمان نفتا نقش مهمی در کسری تراز بازرگانی چند ده میلیارد دلاری ایالات متحده در برابر مکزیک داشته است.

*کارشناس مسائل بین‌الملل

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ اَمرداد ۱۳۹۷انتقاد شدید روسای پیشین اطلاعات آمریکا از ترامپ
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷ترامپ: ترکیه مثل دوست رفتار نمی‌کند/منوشین: تحریم‌های ایران به خوبی پیش می‌رود
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷ترامپ محدودیت حملات سایبری علیه کشورهای دیگر را رفع کرد
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷ترامپ دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه را قطع کرد
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷وعده توئیتری ترامپ به آمریکایی ها
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷ موسویان:ایران مجرب ترین و مقاوم ترین کشور جهان درمقابله با تحریمهای آمریکاست
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷واکنش ترامپ به حمله «تروریستیِ» خودرویی به پارلمان انگلیس
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷همسر ترامپ می خوهد از او طلاق بگیرد!
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷گاف‌های ترامپ به دلیل ناآشنایی با روابط بین‌الملل
۲۰ اَمرداد ۱۳۹۷حزب یک نفره/ طرح روی جلد شماره جدید هفته نامه نیوزویک  
۱۴ اَمرداد ۱۳۹۷حمله دوباره ترامپ به خبرنگاران؛ از روی عمد باعث اختلاف می‌شوند
۱۳ اَمرداد ۱۳۹۷وزیر خارجه آلمان: حرف‌های ترامپ چندان دوام نمی‌آورند

وب‌گردی

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 2. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

 3. وزیر ارتباطات: دولت به زودی بسته‌های حمایتی از اقشار آسیب پذیر را اعلام می کند

 4. فرزندان ضرغامی چه می‌کنند؟

 5. آیت الله علم الهدی: سیاست فرع دین است/ آمریکا در منطقه به دنبال نوکر است

 6. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجان داد

 7. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 8. رودنیل: داور به جای کارت زرد دفترچه به بازیکنان نفت نشان داد

 9. روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم

 10. علل عدم پایان رسمی جنگ کره چیست؟

 11. راشاتودی: تشکیل "گروه اقدام ایران" جدیدترین طرح آمریکا برای سرنگونی است

 12. هواپیمای ارتش آمریکا در «اوکلاهاما» سقوط کرد

 13. سرشماری تعاونی‌ها به کـجا رسید؟

 14. توصیه‌هایی برای یک برنامه غذایی سالم

 15. به احترام کارگردان «کلاه پهلوی»، کلاه از سر بر می‌داریم

 16. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 17. کشورهای دیگر چگونه از بحران ارزی خارج شدند؟  

 18. شفر:شاید با برانکو شوخی کنم اما مشکلی با او ندارم/حسینی یاد بگیرد شماره یک فقط تیم است

 19. شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را رد کرد

 20. وزیر خارجه آمریکا: باید به همکاری‌ها با شریکانمان علیه ایران سرعت ببخشیم

 21. حمله هوادار نفت مسجد سلیمان به تماشاگران پرسپولیس با چاقو!  

 22. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 23. لحظه وحشتناک ریزش کوه  

 24. به یاد مرحوم سید ضیاءالدین دُری  

 25. «گروه اقدام ایران»؛ نام تازه آمریکایی‌ها برای اهداف کهنه

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 2. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 3. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 4. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 5. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 6. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 7. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 8. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 9. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 10. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 11. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 12. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 13. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 14. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 15. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 16. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 17. ایران در رتبه دوم بالاترین تعرفه واردات خودرو در دنیا

 18. وعده سپاه به تروریست‌ها؛ نزدیک‌تر بیا، گلوله‌ها منتظرت هستند

 19. ضیاءالدین دری کارگردان «کیف انگلیسی» درگذشت

 20. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 21. دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی بصورت علنی از صدا و سیما پخش می‌شود

 22. ابوترابی فرد: کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد/ ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت

 23. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 24. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 25. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 14. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 15. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 20. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 21. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 22. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های اخیر

 1. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 2. روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم

 3. علل عدم پایان رسمی جنگ کره چیست؟

 4. راشاتودی: تشکیل "گروه اقدام ایران" جدیدترین طرح آمریکا برای سرنگونی است

 5. هواپیمای ارتش آمریکا در «اوکلاهاما» سقوط کرد

 6. وزیر خارجه آمریکا: باید به همکاری‌ها با شریکانمان علیه ایران سرعت ببخشیم

 7. «گروه اقدام ایران»؛ نام تازه آمریکایی‌ها برای اهداف کهنه

 8. آمریکا ارتش میانمار را تحریم کرد

 9. انتقاد شدید روسای پیشین اطلاعات آمریکا از ترامپ

 10. وزیر خارجه چین: همکاری‌ها با ایران افزایش می‌یابد

 11. آمریکا برنامه 200 میلیون دلاری تثبیت اوضاع سوریه را لغو کرد

 12. «عمران‌خان» نخست‌وزیر پاکستان شد

 13. ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی را بشناسید

 14. نسخه رئیس پیشین موساد برای شکست حزب‌الله

 15. زارعی: سرمنشاء جنایات بی‌سابقه علیه یمن شورای امنیت است/ فرماندهی جنگ با آمریکاست

 16. «نتانیاهو» برای یازدهمین‌بار بازجویی شد

 17. ترکیه راه روسیه را در فروش دارایی‌های دلاری پیش گرفت

 18. دادگاه ترکیه سومین درخواست آزادی کشیش آمریکایی را رد کرد

 19. سعدالله زارعی: انصارالله قدرت ناامن کردن باب‌المندب را دارد

پربحث‌های دیروز

 1. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 2. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 3. ترکیه: آمریکا نمی‌تواند دوست را از دشمن تشخیص دهد

 4. چرا ایران علی‌‌رغم تحریم‌ها وارد مذاکره با آمریکا نخواهد شد؟

 5. تازه‌ترین باج‌خواهی مالی آمریکا از عربستان سعودی در پوشش مبارزه با داعش

 6. ادعای توافق ترامپ و پوتین بر ضرورت خروج ایران از سوریه

 7. رویترز: «جان بولتون» هفته آینده با همتای روس خود درباره ایران گفت‌وگو می‌کند

 8. سفیر ونزوئلا در تهران: آمریکا از توان موشکی ایران می‌ترسد/تعهدات آمریکایی‌ها قابل اطمینان نیست

 9. آمریکا ارتش میانمار را تحریم کرد

 10. انتقاد شدید روسای پیشین اطلاعات آمریکا از ترامپ

 11. وزیر خارجه چین: همکاری‌ها با ایران افزایش می‌یابد

 12. آمریکا برنامه 200 میلیون دلاری تثبیت اوضاع سوریه را لغو کرد

 13. «عمران‌خان» نخست‌وزیر پاکستان شد

 14. ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی را بشناسید

 15. نسخه رئیس پیشین موساد برای شکست حزب‌الله

 16. زارعی: سرمنشاء جنایات بی‌سابقه علیه یمن شورای امنیت است/ فرماندهی جنگ با آمریکاست

 17. «نتانیاهو» برای یازدهمین‌بار بازجویی شد

 18. ترکیه راه روسیه را در فروش دارایی‌های دلاری پیش گرفت

 19. دادگاه ترکیه سومین درخواست آزادی کشیش آمریکایی را رد کرد

 20. سعدالله زارعی: انصارالله قدرت ناامن کردن باب‌المندب را دارد

 21. آمریکا: درهای مذاکره با روسیه را باز گذاشته‌ایم

 22. ادعای توافق برای خروج ایران از سوریه صحت دارد؟

 23. پیشنهاد رشوه عروس ترامپ به اوماروسا در ازای حق السکوت

 24. تهدید آمریکا به تحریم چین برای واردات نفت ایران

 25. لیبرمن: منفعت اسرائیل در سرنگونی قدرت حماس است

پربحث‌های هفته

 1. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 4. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 5. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 6. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 7. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 8. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 11. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 12. ظریف:کنوانسیون رژیم حقوقی خزر و 6 موافقتنامه در اجلاس سران در آکتائو امضا می‌شود

 13. مفتی اهل سنت عراق: نخستین مدافع ایران خواهم بود

 14. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 15. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 16. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 17. غیبت پنج ماهه ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس/ کاهش چشمگیر کشتی‌های آمریکایی در منطقه

 18. سیگنال خطرناک به جمهوری خواهان

 19. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 20. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 21. وزیر خارجه آمریکا: گروه اقدام ایران تشکیل شد/ مذاکره با ایران پیش‌شرط‌هایی دارد

 22. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 23. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 24. آلمان در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا سر تعظیم فرود آورد

 25. لیر از گور اقتصادی سر بلند کرد

آخرین عناوین