سپینو-مگنت

پیوند برجام و تحریم!/آدرس غلط ندهیم

مهدی محمدی، گروه سیاسی الف،   3960625048 ۲۳ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیوند برجام و تحریم!/آدرس غلط ندهیم

در حوزه منازعه راهبردی ایران و آمریکا بویژه مسأله برجام، تحولات مهم و پرشتابی در حال وقوع است که نه افکار عمومی و نه نخبگان ایرانی به اندازه کافی به آن توجه نکرده‌‌اند، لذا نشان چندانی از بحث درباره آنها دیده نمی‌شود.

خلاصه آنچه در حال رخ دادن است، چنین است:


1- دولت آمریکا به‌طور واضح در مسیر یک تجدیدنظر راهبردی قرار دارد که هدف آن افزایش شدید فشار بر ایران است. اعلام احتمالی عدم پایبندی ایران در 25 مهر به کنگره، اجرای قانون جدید تحریم‌ها با عنوان «مهار دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) و تشدید فشار بر ایران در حوزه بازرسی‌ها و در نهایت تجمیع ابزارها برای متوقف کردن ایران در منطقه، بخش‌‌های اصلی مسیر جدید فشار است.


2- در حالی که آمریکا در مسیر جدید گام برمی‌دارد، عواید اقتصادی بسیار محدود ناشی از برجام هم روز به روز در حال تحلیل رفتن و کم شدن است به گونه‌ای که می‌توان گفت در 3 حوزه اصلی بانک، بیمه و نفت، وضعیت ایران تفاوت اندکی با دوران تحریم‌ها دارد. این بدان معناست که اگر توجه کنیم هدف اصلی برجام، کاهش تحریم‌ها و مسدود کردن مسیر تحریم برای فشار به کشور بود، این هدف تقریبا به طور کامل بدل به یک امر موهوم شده است.


3- در همین حال، در داخل کشور جریان مشکوکی در پی آن است که هزینه‌‌های اقدام علیه ایران از سوی آمریکا را به حداقل مقدار ممکن کاهش دهد. این کار به دو طریق در حال انجام است. نخست اعلام صریح این موضوع که ایران حتی در صورت خروج آمریکا از برجام به آن متعهد خواهد ماند که در واقع هیچ معنایی جز راحت کردن خیال آمریکا و اروپا از اینکه می‌توانند با هزینه صفر، دوران جدیدی از تحریم و فشار را آغاز کنند، ندارد. و دوم، تلاش عملی- و عموما اعلام نشده- برای اعمال تحریم داخلی علیه نهادهای انقلابی که در واقع محقق کردن هدف آمریکا در داخل کشور به دست عوامل داخلی و با مکانیسم‌‌های داخلی است.


4- ترکیب این موضوعات با شرایط جدیدی که در منطقه در حال وقوع است، پازل را کامل می‌کند. شواهد نشان می‌دهد آمریکا با علم قطعی به شکست راهبرد خود در سوریه (بویژه تشکیل کشور سنی در شرق این کشور) و با نزدیک شدن داعش به پایان عمر خود، درصدد به هم زدن میز بازی است و اقدامات جدید در شمال فرات در سوریه، تلاش برای به هم زدن انسجام راهبردی شیعه و مقاومت در عراق و دیگر کشورها و همچنین برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق با صحنه‌گردانی آشکار اسرائیل، گام‌‌های کلیدی آن در این مسیر است.


با توجه به این نکات، می‌توان گفت یکی از راهبردی‌‌‌‌‌ترین مقاطع تاریخ سیاست‌گذاری امنیت ملی دهه‌‌های اخیر برای ایران فرارسیده است. اکنون باید راهبردی اتخاذ شود که:


اولا- جلوی فشار تحریمی و بازرسی جدید آمریکا علیه ایران را بگیرد یا آن را بشدت هزینه‌مند کند.


ثانیا- محاسبات راهبردی آمریکا در این‌باره را که می‌تواند برجام را بدل به زیرساختی برای اعمال پی در پی تحریم‌ها و فشارهای جدید علیه ایران کند به هم بزند.


ثالثا- اجماع و اتفاق نظر ملی در زمینه بدعهدی آمریکا و ضرورت ایستادگی مقابل فشارهای آن را تحکیم کند.


رابعا- از دستاوردهای تاریخی منطقه‌ای ایران صیانت کند.


بار اصلی این راهبرد بر دوش دولت آقای روحانی قرار دارد. واقعیت این است که نظام با وجود علم تقریبا قطعی که چنین روزهایی بالاخره از راه خواهد رسید، اجازه امضا و اجرای برجام را صادر کرد. اگرچه کارنامه برجام چنگی به دل نمی‌زند اما تجربه برجام که همان تجربه بی‌اعتمادی به آمریکا و نادرست بودن مسیر «اعتماد به بیرون» است، روز به روز بالغ‌‌‌‌‌‌تر شده و اکنون در حال رسیدن به نقطه اوج خود است. تحلیل رفتار دولت آمریکا بخوبی نشان می‌دهد «هزینه سازش»، نه فقط تحریم‌‌های بیشتر، بلکه قرار دادن کشور در آستانه جنگ از طریق تضعیف بنیه دفاع ملی و به هم زدن اجماع داخلی است. زمان آن رسیده است که این تجربه به یک استراتژی جدید تبدیل شود.

هدف این استراتژی جدید باید «هزینه‌مند کردن فشار» برای دشمن و «کاهش هزینه مقاومت در داخل» باشد به گونه‌ای که از طریق ترکیب نقاط قوت درونی با نقاط ضعف دشمن، وضعیتی ایجاد شود که دشمن مطمئن شود هزینه راهبردی تداوم مسیر فشار برای آن بسیار بیشتر از دستاوردهای این مسیر خواهد بود.

همه اطمینان‌‌های کاذبی که دشمن درباره «فشارپذیر» و «فاقد گزینه» بودن ایران برای خود ایجاد کرده باید در هم شکسته شود. دل بستن به دشمن کوچک (اروپا) در این مسیر اشتباهی راهبردی است که تاریخ یک دهه گذشته را به نحو فاجعه‌بارتری تکرار خواهد کرد. تجربه به ما می‌گوید نه اهداف راهبردی اروپا با آمریکا چندان متفاوت است و نه اروپا اساسا در موقعیتی است که مقابل تحریم‌‌های ثانویه آمریکا مقاومت کند، لذا امید به اینکه می‌توان با اروپا برجام را ادامه داد در واقع به معنی خوردن چوب و پیاز با همدیگر است؛ هم محدودیت‌‌های برجام حفظ می‌شود و هم آمریکا با اعمال کامل تحریم‌ها، اروپا را نیز از پایبندی نصفه و نیمه فعلی به تحریم‌ها بازخواهد داشت.

بدتر از آن، وقتی شما رسما اعلام می‌کنید بدون آمریکا، برجام را با اروپا ادامه خواهید داد، در واقع در حال ارسال این پیام برای آمریکا هستید که با خیال راحت تحریم‌های خود را اعمال کند و از هیچ واکنشی از ناحیه ایران هم بیم نداشته باشد.


اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بیش از همه کسانی مقصر خواهند بود که آدرس ضعف، سستی و ناتوانی را از داخل کشور به دشمن ارسال کردند و در حالی که دولت و ملت ایران از هر زمان دیگری برای ایستادن مقابل دشمن توانمندتر است، سبد گزینه‌‌های ایران را تهی نشان دادند. اساسا در گذشته هم اینچنین بوده است که آمریکا با مشاهده ضعف داخلی یا آن هنگام که دریافته می‌تواند از طریق فشار از بیرون اختلاف‌‌های داخلی را تشدید کند، فشارها بر کشور را تا سرحد ممکن تشدید کرده است و هر زمان که وحدت و انسجام داخلی برقرار بوده، دشمن استفاده از ابزار فشار و تحریم را ناکارآمد یافته و کمتر به آن گرایش داشته است.


کارنامه برجام که به جایی نرسید اما وقت آن است که دولت سهم خود را در کامل شدن تجربه برجام به میدان بیاورد. این هم ممکن نیست مگر اینکه گزینه غیرعقلانی «حفظ برجام به هر قیمت» کنار گذاشته شده و گزینه حفظ برجام در صورت عدم بازگشت تحریم‌ها به جای آن بنشیند. یک ماه آینده زمان کمی است ولی کشور احتمالا تا سال‌‌های طولانی با تبعات تصمیم‌‌‌هایی زندگی خواهد کرد که در این یک ماه اتخاذ می‌شود.

منبع: وطن امروز

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۳۱۱۱۰:۴۹:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۵
جان کری در جلسه استماع کنگره : اگر برجام امضا نمی شد ، تحریم ها فرو می پاشید .
ناشناس۱۰۳۶۹۴۱۹:۱۱:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
خب الان که امضاء شده چرا تحریمها فرو نپاشیده؟ وضعیت که بهتر شده مگه نمیفرمایید تحریمها هست؟
ناشناس۱۰۳۳۱۶۱۰:۵۸:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
بزرگترین بد شانسی ملت ایران و البته خوش شانسی امریکا این است که برجام در ایران جناحی شد، یعنی اصلاح طلبان ان را شیشه عمر سیاسی خود می دانند ، فلذا شدیدترین تحریم ها را هم ضد ملت توجیه می کنند تا خود برجام اسیب نبیند . براورد امریکا هم این است که پس می توان بدون هزینه تحریم کرد.
علي۱۰۳۳۲۲۱۱:۰۳:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۲۵
به نظر مي رسد چند نكته در اين ياد داشت مغفول مانده : اينكه اعتماد به خارج را با اعتماد به آمريكا يكي بدانيم مغالطه آماريست از ابتداي انقلاب تا كنون با ايالات متحده مراوده سياسي و اقتصادي نداشت و تا قبل از اعمال تحريمهاي جديد اقتصادمان با توجه به روابط با ديگر كشورها اينگونه تحت فشار نبود. تحريمهاي جديد باعث قطع روابط اقتصادي با اكثر دنيا شده بود. حتي اگر امريكا از برجام خارج شود پايبندي ايران به تعهدات نمي گذارد امريكا به اجماعي جهاني عليه ايران برسد. تمام جهان امريكا نيست و توجه به اين نكته داشته باشيد كه در دفعه قبل گروه 5+1 همگي عليه ايران بودند. اين بار ولي اگر امريكا تمام توانش را بگذارد، در صورت دخيل شدن سرمايه ساير قدرتها در ايران امريكا در شوراندن جامعه بين الملل عليه ايران منزوي خواهد شد.
احمد۱۰۳۳۵۸۱۱:۴۲:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۵
اگر دخیل شدن سرمایه سایر قدرت ها را منظور سرمایه گذاری اقتصادی می دانید که شرکت هایی که در زمان تحریم ها از ایران به راحتی رفتند و پشت سرشان را نگاه هم نکردند خیلی بیشتر از زمان حال هستند . اما نکته ی مغفول به نظر من این است که همین برداشت های برجامی که دولت اسم می برد و دلیل ان را برجام می داند همان مقاومت های ملت در برابر قدرت ها بود که بعد از گذشت چند سال و با زیان هایی که شرکت های بزرگ اقتصادی دنیا از این اتفاق دیدند آنها را به مرور مجبور به عقب نشینی کرد . سندش هم همین سرمایه گذاری هایی است که اخیرا شده و سود عمده ی آن نصیب شرکت های خارجی میشه .
ناشناس۱۰۳۴۰۳۱۲:۳۲:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
امیدوارم همیشه خوش باشی
ناشناس۱۰۳۵۲۷۱۵:۲۴:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۵
کاربر علی وقتی که دولتمردان ما با اصرار تمام سعی در رابطه با آمریکا داشتند آیا اونموقع فکر نمی کردند که آمریکا تمام جهان نیست؟چقدر دلسوزان و دلواپسان عزیز گفتند مراقب باشید سرتان کلاه نرود. آیا فکر میکردند بقیه بلد نبودند چطوری وارد معامله شوند؟ رییس جمهور به ما قول داد با برجام قرار است وضع کار و معیشت بهتر شود ولی چیزی که در عمل دیده میشود گران شدن قیمتها برای مصرف کننده و ارزان شدن کالاها ی تولیدی برای تولید کننده است.
ناشناس۱۰۳۳۲۳۱۱:۰۳:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۵
اون موقع که کشور هر روز تحریم میشد شماها کجا تشریف داشتید ؟
ناشناس۱۰۳۳۲۶۱۱:۰۵:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۵
چطوره به خودتان يادآورى كنيد كه اگر برجام نبود الان كشور در چه وضعى بود. با صفر شدن درامد نفت و تشديد تحريم هاى فلج كننده بانكى و و و حالا دلار به ده هزار تومان رسيده بود
احمد۱۰۳۳۶۲۱۱:۴۴:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۲۵
تحریم نفتی به ضرر کشورهای بزرگ هم بود . به علت مقاومت ملت و همین نیاز مبرم به انرژی دیگر کشورهای بزرگ خواهان ادامه تحریم ها نبودند . منتهی به علت دو صدایی در ایران که با روز کار آمدن دولت آقای روحانی ایجاد شد آنها را امیدوار به ادامه ی تحریم ها کرد و تحریم ها را نقطه ضعفی در ایران دید
سجاد۱۰۳۳۶۶۱۱:۴۸:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۵
شماها نبودید با عکس هایی که گرفتید،میگفتید دلار میشه هزار تومان! حالا میگید نذاشتیم ۱۰۰۰۰ تومان بشه! خیلی پر روییت!!!
ناشناس۱۰۳۴۰۰۱۲:۲۹:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۵
این جماعت به فکر این چیزها نیست وقتی دلار از 1000 تومن رسید به 4000 تومن و تورم شد 50% ، اینها داشتن شعار می دادن انرژی هسته ای حق مسلم ماست
ناشناس۱۰۳۴۰۲۱۲:۳۱:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۲۵
تا ابد همین رو بگو و از برجام مزخرفت دفاع کن
ناشناس۱۰۳۴۴۵۱۳:۳۴:۱۶ ۱۳۹۶/۶/۲۵
عجب ديدگاه روشنفكرانه اي!!! نه اينكه الان وضعيت گل و بلبله... برادر مگه قرار نبود تحريم ها لغو بشه چي شد؟
ناشناس۱۰۳۵۲۴۱۵:۲۱:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
دلت رو به این حرفای صدتا یه غاز خوش نکن. دولت دهم دو سال بعد از تحریمها نفت رو با یک میلیون و چهارصد هزار بشکه به دولت یازدهم تحویل داد!
ناشناس۱۰۳۳۴۰۱۱:۱۸:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
مسئله اصلی تعصب گروهی هست که به هیچ عنوان حاضر نیستند اشتباه خودشون رو در قبال اعتماد به غرب بپذیرند لذا بر همان راه غلط اسرار میکنند
ناشناس۱۰۳۳۸۸۱۲:۱۱:۰۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
بایست قوت زانوی دیگران مطلب بغیر بازوی خویش از کسی امان مطلب
ناشناس۱۰۳۴۶۸۱۴:۰۹:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۵
تحريمهای دوره آقای احمدی نژاد، با چی پيوند داشت؟!
ناشناس۱۰۳۶۱۴۱۷:۰۹:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۵
وقتی وارد مذاکرات برجام شديم که تحريمهای دوره احمدی نژاد ، داشت گلويمان را ميفشرد و تنفس مشکل شده بود. البته نه بر افرادی مثل شما.
امیر حسین سلطان/تهران۱۰۳۶۹۱۱۹:۰۸:۰۳ ۱۳۹۶/۶/۲۵
از 2 حال خارج نیست یا پذیرش برجام ضرورتی انکار ناپذیر بوده است و یا نبوده است. اگر ضرورتی انکار ناپذیر بوده است پس باید همچنان به آن پایبند باقی بمانیم و دنبال توجیه هرگونه عدم پایبندی احتمالی به آن نباشیم و اما اگر پذیرش برجام ضرورتی انکار ناپذیر نبوده است(با قبول این فرض عدم ضرورت) در این صورت عتاب و خطاب جناب آقای محمدی(نویسنده محترم این مقاله) و سایر همنظران با ایشان به جای دولت کنونی باید دولتهای نهم و دهم و مسئولینی باشند که متاسفانه در زمان و دوره مسئولیت شان کار را تا به آن جایی رساندند که در نهایت همین یک برجامی را پذیرفتیم که اولا ضرورت انکار ناپذیری نبوده است و در ثانی به گفته این تحلیلگر گرامی و سایر هم طیفی های فکری و سیاسی ایشان حالا متحمل این همه زیان و فشار و تهدید و تحریم و امثالهم هستیم و یا خواهیم بود. والله اعلم.
استاد دانشگاه تهران۱۰۳۷۳۷۲۱:۱۵:۵۰ ۱۳۹۶/۶/۲۵
برجام حاصل تصمیم نظام بود نه دولت به تنهایی.اگر برجام نبود با کدام پول الان می توانستیم با تروریست ها در خارج مبارزه کنیم. از طرفی در شرایط کنونی اجماع جهانی علیه ایران بر طرف شده است.ترامپ تنها است.
امیر حسین سلطان/تهران۱۰۳۷۷۵۲۳:۰۵:۴۴ ۱۳۹۶/۶/۲۵
یک خطای دستوری و آئین نگارشی مصطلح غلط که بعضا هم تکرار می گردد! مثل این جمله برگرفته از مطلب بالا: "در حوزه منازعه راهبردی ایران و آمریکا بویژه مسأله برجام، تحولات مهم و پرشتابی در حال وقوع است که نه افکار عمومی و نه نخبگان ایرانی به اندازه کافی به آن توجه نکرده‌‌اند،" - با آوردن قید "نه" برای آنکه مفهوم مدنظر نگارنده حاصل شود فعل جمله میبایست به همان صورت مثبت آورده شود و نه به صورت منفی!(در اینجا توجه نکرده اند غلط است و باید توجه کرده اند نوشته شود)/ قابل توجه این تحلیلگر محترم و همچنین نویسندگان و ویراستاران محترم سایت الف
ناشناس۱۰۳۷۹۴۰۰:۲۹:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۶
هم وطنانان عزیز غرب در راس انها امریکا با اصل نظام وموجودیت ان مشکل دارند برجام بهانه ای بیش نیست. وقتی می گویند روح برجام رعایت نشده یعنی اینکه نظام از اصول خود دست برنداشته است.اگر تمام امکانات هسته ای و کل تجهیزات نظامی کشور زا تحویل غرب بدهیم .اما بر ارمانهای خود پافشاری کنیم باز هم بهانه دیگری از ما می گیرند
همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. نجات زن دوچرخه سوار از مرگ حتمی در پل متحرک   

 2. فروریختن ورزشگاه میزبان جام جهانی 2018 به دلیل بارندگی  

 3. کشف قدیمی‌ترین رنگ‌های جهان در فسیل‌ یک میلیارد ساله

 4. شروع کار محمدرضا گلزار با تلویزیون از هفته آینده

 5. واکنش هیلاری کلینتون به دیدار ترامپ و پوتین

 6. آیا چاقی باعث مرگ می‌شود؟

 7. ممنوعیت آمدوشد در استان‌های جنوبی عراق به جای قطع اینترنت/موج اعتراضات به بغداد هم رسید

 8. یک سفر با چند گام بلند

 9. دیدار پُرحاشیه پوتین و ترامپ در هلسینکی   

 10. اجاره‌بهای قطعی آپارتمان در قرارداد‌های تیرماه

 11. چگونه از چشمان خود مراقبت کنیم

 12. آیا می‌دانید چند‌ سیمکارت به نام شماست؟

 13. سلیمی نمین: مجمع می‌تواند مجلس دوم شود

 14. فرجام آتش‌زدن شوهر

 15. بازداشت ۳۰ تروریست مسلح در آشوب‌های اخیر خرمشهر/ تشکیل قرارگاهی در عراق برای رهبری اغتشاشات دی‌ماه

 16. فغانی و تیم داوری کشورمان وارد کشور شدند

 17. ابطحی: اصلاحات را با شناسنامه ۲۰ سال پیش نبینید

 18. رایزنی حیدرالعبادی برای حل مشکلات مردم عراق

 19. قتل یک جوان روستایی آزادشهری

 20. تابش: دولت نیاز به تحرک بیشتری دارد

 21. حضور ظریف در مجلس برای توضیح در مورد بسته پیشنهادی اروپا

 22. پس از پرتاب، سر کودک ۶ماهه به پنکه خورد و جان داد!

 23. مسئولیت تامین امنیت «بن‌سلمان» به کدام سرویس امنیتی سپرده شده؟

 24. تحلیل کیهان از سفر ولایتی به مسکو

 25. حال جایگزین طلای سیاه، خوب نیست!

پربحث‌های دیروز

 1. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 2. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 9. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 10. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 11. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 12. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 13. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 14. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 15. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 16. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 17. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 18. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 19. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 20. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 21. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 22. ضرغامی :ریشه‌های فساد هماهنگ را بخشکانید

 23. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 24. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 25. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 7. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 8. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 11. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 12. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 13. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 14. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 15. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 16. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 17. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 18. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 19. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 20. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 21. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 22. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 23. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 24. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 25. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

پربحث‌های دیروز

 1. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 2. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 3. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 4. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 5. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 6. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

 7. عباس عبدی: اصلاح‌طلبان سرنوشت خود را با دولت پیوند نزنند

 8. صحبت‌های کدخدایی در مورد رد صلاحیت مینو خالقی پس از انتخابات + فیلم

 9. ناطق نوری: مذاکره با آمریکا به مصلحت کشور نیست/ به درایت رهبر انقلاب اعتماد کنیم

 10. بهرام قاسمی به الف خبر داد: سفرای جدید به‌زودی عازم می‌شوند/ تکلیف سفارتخانه‌های بدون سفیر مشخص شد

 11. سردار جلالی: سرورهای هاتگرام و طلاگرام در طبقه نهم ساختمان مرکز امام وزارت ارتباطات قرار دارند

 12. سردار غیب پرور: شهید نداده ایم که از ترامپ کم عقل بترسیم

 13. نقوی حسینی: 30 میلیون رای «نه به روحانی» وجود داشت/کارگزاران و اصلاح طلبان پروژه انتخابات را خوب چرخاندند

 14. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 15.  کدام نقشه راه

 16. تکذیب انتساب یک جمله به وزیر اطلاعات

 17. وزیر اطلاعات خبر داد؛ دستگیری یک گروه داعشی در ایران

 18. پیش‌نویس لایحه شفافیت منتشر شد

 19. تحویل پیام «روحانی» به «رئیس‌جمهور لبنان»

 20. ایران از حق قانونی و مشروع خود در تنگه هرمز استفاده می کند/ایران اجازه نمی دهد تا از تنگه هرمز برای جلوگیری از صدور نفت خود و تسهیل صدور نفت عربستان استفاده شود

 21. بهرام قاسمی: ایران پیامی به واسطه پوتین برای ترامپ ندارد/"مذاکره ایران و اسراییل" شبیه طنز است

 22. رهبر انقلاب: فاجعه مسجدالحرام و منا پیگیری و کمیته حقیقت‌یاب با حضور جمهوری اسلامی تشکیل شود/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد

 23. آخرین خبر از سوال نمایندگان از روحانی

 24. سردار شریف: گشت‌های نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس تغییر خاصی نکرده/ آمریکایی‌ها حساب کار دستشان آمده است

 25. روایت آذری جهرمی از مثال فوتبالی رهبر انقلاب

پربحث‌های هفته

 1. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 2. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 3. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 4. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 5. صحبت‌های آذری‌جهرمی درباره پشت پرده ماجرای دختر حاشیه‌ساز اینستاگرام

 6. ظریف: همواره می دانستیم که به وعده های آمریکا نمی توان اعتماد کرد

 7. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 8. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 9. چند جمله حرف حساب درباره جنجال اینستاگرامی

 10. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 11. رقصنده‌هایی که دستگیر و آقازاده‌هایی که اعدام شدند

 12. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 13. دستور رهبر انقلاب درباره پارازیت ها/رونمایی از بازی سلطان واردات غذای دام/ اعلام جرم علیه سیف/ یلتسین، گورباچف و پوتینِ ایران به روایت جبهه پایداری/ تحلیل نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی

 14. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 15. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 16. معاونت اقتصادی وزارت خارجه چه می‌کند/ امروز جنگ اقتصادی داریم،شرایط صلح نیست!

 17. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 18. با اعلام نوبخت؛ برجام ایرانی سرانجام تدوین شد/ 12 بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها

 19. حجت‌الاسلام رئیسی: امروز حربه و فتنه دشمن ناامید کردن مردم است

 20. تهدید ضمنی کابینه توسط عارف/ هدیه تولد ۶ میلیاردی به یک سلبریتی از جیب مردم/ادعای سه تابعیتی بودن پسر روحانی/تحلیل دو قطبی واعظی- جهانگیری

 21. هشدار رهبر انقلاب به وزیر اطلاعات

 22. قاسمی: فرزندان ظریف تابعیت خارجی ندارند/ خبر اخذ ۲۵۰۰ مجوز اقامت از آمریکا دروغ محض بود

 23. وزیری که مردم را از طوفان تحریم‌ها می‌ترساند+عکس

 24. دلیل سکوت جهانگیری/ واکنش به خبر تابعیت خارجی فرزندان ظریف/پیشنهاد وزیر دولت اصلاحات برای استعفای روحانی/ پدر و پسری که میلیون دلاری ارز می‌گرفتند/ وقتی وزیر پشت دولت را خالی می کند

 25. یادداشت حسین شریعتمداری/گشایش در این تنگه است!/پاسخ وزیر خارجه سابق فرانسه به پرسش یکی از تجار فرانسوی

آخرین عناوین