منافع ملی یا دعواهای کودکانه؟

حسین مهدی تبار، گروه تعاملی الف،   3970324090 ۱۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
منافع ملی یا دعواهای کودکانه؟

پس از یک سال و با اهدای لوایح مربوط به پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و پالرمو، مجددا مباحث مربوط به «FATF» در فضای سیاسی کشور مطرح شده است.

آن‌چه بیش از هر چیز دیگری در چنین موقعیتی رنج آور است، واکنش موافقان و مخالفان این موضوع، به خصوص نمایندگان و سیاستمداران تصمیمگیر است. هیاهوهای عمدتا غلطی که بدون در نظر گرفتن مباحث کارشناسی، حقوقی و اقتصادی مربوط به حواشی مسئله، تنها از روی جبهه‌گیری‌های سیاسی و بعضا، حب و بغض‌های نابخردانه مطرح می‌شود. تاسف‌بار است که تجربه تلخ حواشی مربوط به برجام، هنوز سیاسیون کشور را به این نتیجه نرسانده که مسائل حیاتی کشور_ حداقل آن دسته که به خارج کشور و روابط تجاری-امنیتی کشور مربوط است_ به تاملی ژرف و بررسی دقیق و بدور از حواشی نیازمند است نه دعوا و مجادله.

استفاده از مباحث تخصصی کارشناسان امر بدون سو گیری جناحی، حداقل کاری‌ست که باید توسط تصمیم‌گیران کشور در بررسی پیوستن به معاهدات و سازمان‌های بین المللی پیگیری شود تا مبادا، همچون آن‌چه تا کنون رخ داده، مشکلات، خیلی دیر تر از آن‌چه خیال کنیم و زمانی که دیگر کار از کار گذشته عیان گردند.در همین رابطه، توجه و بررسی مباحث زیر در روند بررسی حاشیه‌های تعامل با FATF در خورد توجه است؛

اولا؛ با توجه به عمل یک‌جانبه وزیر سابق اقتصاد، دکتر طیب‌نیا، در پذیرش تعهد سطح‌ بالای موجود در اکشن پلن دریافتی از کارگروه مذکور و با عنایت به این مهم که چنین اقدامی، بر خلاف صراحت اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است، پر واضح است آنچه تحت عنوان برنامه اجرایی فعلا در حال اجراست فاقد بار حقوقی بوده و با نادیده‌انگاری حق حاکمیت ملی بی ارزش است. در قدم اول، لازم است وزارت اقتصاد با مشارکت بانک مرکزی و البته وزارت امور خارجه، تعامل مجددی مبتنی بر قانون اساسی را با این کارگروه شروع نماید و انچه اکنون در حال اجراست را به حال تعویق دربیاورد.

ثانیا؛ برجام و نقض مکرر آن توسط دو دولت پیاپی امریکا و سر انجام، خروج یکجانبه حکومت امریکا از برجام که واضحا، زیر پا گذاشتن اصلیات حقوق بین الملل است، این تجربه را برای کشور به ارمغان آورد که عمل نقد در ازای دریافت وعده نسیه نمی‌تواند و نباید، مورد اعتماد مقامات ایران باشد. آن‌چه فعلا تحت عنوان برنامه اجرایی روی میز ایران است، به هیچ‌وجه تضمینی برای عادی سازی وجهه ایران در لیست اعلامی این کارگروه نیست و معلوم نیست، حتی با اجرای کامل تعهدات فعلی از سوی ایران، کارگروه مذکور که عمل سیاست زده آن کاملا هویداست، ایران را به طور کامل از لیست کشورهای با ریسک بالا خارج نماید. پر واضح است این مسئله، یعنی دریافت تضمین کسب امتیاز در هر مرحله و اجرای قدم به قدم، مورد توجه مسئولین برای تعاملات جدید با این کارگروه باشد.

ثالثا؛ تقلیل مخاطرات احتمالی تعامل گسترده با اف ای تی اف، به قطع رابطه مالی با حزب الله و یا باز شدن پای داعش به کشور(!) که عمدتا از سوی برخی مخالفین به عنوان دلایل مخالفت اعلام می‌شود، خود خطایی اشکار و ناشی از عدم درک صحیح واقعیت موجود است. موارد مذکور، هر چند جز مخاطرات احتمالی همکاری با این کارگروه هستند اما در مقابل مسایل دیگر بسیار کم اهمیتند. بیش از هر چیز دیگری، دو مورد زیر باید مورد توجه مسئولان تصمیم گیر باشد؛

اول-تجربه بحران اقتصادی سالهای ۹۰-۹۱ خود گویای این حقیقت بزرگ است که آن‌چه موجب اثر گذاری تحریم‌های گسترده روی تبادلات تجاری ایران و قطع تقریبا کامل روابط بانکی کشور شد، اشتباهات فاحش دولت قبل و منفافذ فراوانی بود که اقتصاد ایران را به دام تحریم هل می‌داد. حال بباید دانست که با توجه به خروج امریکا از برجام و بازگشتن تحریم های ثانویه روی نهاد های مهمی همچون بانک مرکزی و با عنایت به سیستم جدید تحریم‌های امریکا _ به عنوان نمونه کاتسا_ که به عکس تحریم‌های نسل قدیم، بسیار دقیق، نقطه زن و به اصطلاح ویروسی خواهند بود و امده تا کل اقتصاد را در بر بگیرد، هر اشتباه کوچکی کشور را به اسیب های جبران ناپذیری دچار خواهد کرد.

توجه به مکانیسم اثر گذاری تحریم های نسل جدید امریکا، گویای آن است که ایالات متحده در صدد است تا با گسترش تحریم‌ها، به نحوی که هر مبادله با نهاد تحریمی، خود موجب تحریم شدن باشد، کل اقتصاد ایران را قفل کند. برای چنین امری، اطلاع دقیق از تعاملات بانکی نهاد های تحریمی امریکا _همچون سپاه پاسداران، وزارت دفاع و از همه مهم‌تر، بانک مرکزی _ موجب خواهد شد، تا اوفک و وزارت خزانه‌داری امریکا هر چه بیشتر در دقیق‌تر کردن تحریم‌های اعمالی موفق باشند.مکانیسم اف‌ای‌تی‌اف با توجه به تعیین ذی نفع نهایی و روشن سازی تمام مبادلات تجاری نهاد های ایران، این امکان را برای وزارت خزانه داری امریکا فراهم می‌کند، تا هر چه بهتر و بیشتر، تحریم‌های خود علیه ایران را گسترش دهد. اصرار دولت امریکا برای اجرای تعهدات اف ای تی افی ایران، خود تاییدی بر همین حقیقت است.

بنا بر این، توجه به این مهم که تعامل کامل با اف ای تی اف، موجب باز کردن مسیر تحریم راحت تر ایران خواهد شد، نباید از چشم مسئولین دور بماند. همچنین باید توجه شود که نباید با ادعای «اگر تعامل نکنیم تحریم می‌شویم» کشور را عمدا به اغوش تحریم‌ها هل دهیم.

دوم- مهم‌تر از باز شدن جاده تحریم ایران، گسترش خط مقدم تحریم‌ها به داخل مرز‌های کشور است. برای مثال، بانک خارجی، با استفاده از مکانیسم کارگروه مالی اف ای تی اف و با کسب اطلاع از تعامل بانک طرف قرار داد ایرانی، با نهاد پر ریسکی مثل سپاه پاسداران یا حتی وزارت دفاع، شرط برقراری تعامل تجاری را قطع ارتباط بانک ایرانی با این دو نهاد خواهد دانست. یعنی، انچه در پسابرجام، تحت عنوان «ترس» بانک های اروپایی از احتمال ریسک معامله با ایران میشنیدیم، در فردای تعامل کامل با اف ای تی اف، به یقین بانک اروپایی از خطر رابطه با ایران تبدیل خواهد شد. به عبارت دیگر، اگر تا امروز بانک اروپایی با ترس از احتمال تعامل بانک ایرانی با سپاه و سایر نهاد های تحریمی، مواجه بود، با اجرای اف ای تی اف، به یقین تبدیل خواهد رسید که نباید با ایران مبادله ای انجام دهد. چنین اتفاقی تعامل بانکی ایران را بیش از پیش قفل خواهد کرد.

در فرض مذکور، بانک های ایرانی یا برای رابطه با اروپا و همچنین سایر نقاط دنیا باید قید تعامل با نهاد های تحریمی داخل ایران را بزنند _ که نتیجه آن واضح است _ و یا باید بیخیال ارتباط بانکی باشند! بازی دو سر باختی که اجرای بی محابا و بدون فکر اف ای تی اف به کشور تحمیل خواهد کرد.

پس، ضروری است تصمیم گیران، لا اقل این‌بار منافع ملی را فدای دعواهای سیاسی نکنند و برای آنچه ذکر شد، راه حلی بیابند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۶۷۹۷۱۱:۱۶:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
ما کلا آچمز شدیم.
واحدی۳۸۶۸۳۳۱۱:۳۸:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
بی قانونی در این دولت به اوج رسیده است دولت چرا بدون قانون پذیرفت اطلاعات شهروندان به تحریمگر داده شود مگر انسان به دوستش میگوید با پولش چه میکند که به دشمنش بگوید؟
ناشناس۳۸۷۷۲۸۰۰:۵۰:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۲۵
ان را که پاک است /از محاسبه چه باک است؟
ناشناس۳۸۶۹۲۰۱۲:۱۶:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۲۴
چند کشور در جهان FATF را امضا و قبول دارن
هوشیار۳۸۷۱۷۳۱۴:۳۴:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اونها نهاد امنیتیشون تحریم نیست
ناشناس۳۸۷۲۳۸۱۵:۲۲:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۲۴
180کشور
ناشناس۳۸۷۴۲۰۱۷:۵۷:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۲۴
به نام خدا باسلام جهت اطلاع جنابعالی وطبق آنچه که در سایت مربوطه درج شده ، در حال حاضر 35 کشوربه علاوه کمیسیون اروپا وشورای همکاری خلیج فارس عضو FATF هستند.کشور عضو بیشتر اروپائی ، آمریکای جنوبی،ترکیه،هند،چین،هنگ کنگ و..هستند واز منطقه خاور میانه وآفریقا عضوی مشاهده نمی گردد. -
ناشناس۳۸۷۳۲۵۱۶:۱۸:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۲۴
راه حل چیه؟ وقتی شفافیت نباشد فساد زیاد می شود فقط ایسن قوانین در ارتباط با بانکهای خارجی نیست برای مبارزه با پول شویی وجود قوانین مرتبط با شفافیت مالی و بانکی لازم و ضروری هستش اگر این قانون تصویب نشود خود بخود ارتباط بانکی با بانکهای خارجی مشمول تحریم می شود.
ناشناس۳۸۷۵۰۸۱۹:۴۶:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۲۴
با اینکار فقط اثرگذاری تحریم ها کمی عقب میوفته.... در نهایت زمان از دست میره
ناشناس۳۸۷۹۳۶۱۰:۱۸:۳۲ ۱۳۹۷/۳/۲۵
176 کشور fatf را امضا کردند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 2. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 3. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 4. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 5. سخنان ضد ایرانی وزیر خارجه آمریکا

 6. جلوگیری از ورود آمریکایی‌ها به کاشمر

 7. بحرین ۱۶ فروند اِف- ۱۶ از آمریکا خریداری می‌کند

 8. وزیر انرژی روسیه: سیاست های نفتی با توئیت ترامپ تعیین نمی‌شود

 9. قرقاش از سر عجز خواستار توجه به راهکار دیپلماتیک در الحدیده شد

 10. فیسبوک و توئیتر صفحات حزب الله را مسدود کردند

 11. رویای طلایی فوتبال ایران/ تاریخ سازی در سرزمین یوری گاگارین!؟

 12. رسانه‌های چینی: جنگ تجاری آمریکا نشانه وجود «توهمات پارانوئیدی» در ترامپ است

 13. بحران در حوالی تشک/ گرگ‌های وارداتی در پوستین رژیم صهیونیستی

 14. ترامپ خروج از برجام را دستاورد دولتش عنوان کرد

 15. قد کشیدن کودکان کار پشت چراغ قرمز زندگی!

 16. اولین مصاحبه مشاور ترامپ با روزنامه فلسطینی و ارائه جزئیاتی درباره طرح صلح

 17. پیروزی آلمان 10 نفره مقابل سوئد در ثانیه‌های پایانی

 18. داعش، دولت عراق را تهدید کرد

 19. 24 نمایش هر سال در سالن انتظامی به صحنه می‌رود/ اولویت با کارهای خلاق است

 20. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 21. لحظه به لحظه با گل تماشایی کروس و برد دراماتیک آلمان در دقیقه 5+90  

 22. سخنگوی کاخ سفید را از رستوران بیرون انداختند

 23. حمام آب گرم مانع «سکته مغزی» می‌شود

 24. ممنوعیت رانندگی بانوان عربستانی رسما لغو شد + فیلم

 25. تاریخ فوتبال در انتظار نبرد مردان/ ایران، کی‌روش، آزمون و دیگران

پربحث‌های دیروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 6. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 7. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 8. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 9. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 10. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 11. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 12. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 13. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 14. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 15. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 16. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 17. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 18. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 19. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 20. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 21. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 22. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 23. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 24. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 25. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 4. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 5. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 6. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 7. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 8. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 9. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 10. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 11. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 12. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 13. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 14. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 15. محمد ثلاث قصاص شد

 16. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 17. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 18. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 19. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 20. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 21. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 22. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 23. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 24. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 25. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

آخرین عناوین