اشتیاق و تردیدهای اژدهای زرد درباره ایران

گروه جهان الف،   3970322167 ۱۳ نظر، ۳ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
اشتیاق و تردیدهای اژدهای زرد درباره ایران

سازمان شانگهای بزرگ ترین سازمان منطقه ای در جهان از لحاظ پوشش جغرافیایی و جمعیت است و یکی از قوی ترین سازمان های جهان است. در سال ۲۰۱۷، اعضای این سازمان تقریبا نیمی از جمعیت جهان، یک چهارم تولید ناخالص داخلی جهان و حدود ۸۰ درصد زمین های اوراسیا را تشکیل می دادند.

سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 میلادی با عضویت 6 کشور روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان بنا نهاده شد. ایران از نخستین کشورهایی بود که درخواست عضویت رسمی خود را به این سازمان ارائه کرد و پس از مغولستان به عنوان عضو ناظر در این سازمان مهم اقتصادی منطقه ای پذیرفته شد. سازمان شانگهای بزرگ ترین سازمان منطقه ای در جهان از لحاظ پوشش جغرافیایی و جمعیت است و یکی از قوی ترین سازمان های جهان است. در سال 2017، اعضای این سازمان تقریبا نیمی از جمعیت جهان، یک چهارم تولید ناخالص داخلی جهان و حدود 80 درصد زمین های اوراسیا را تشکیل می دادند.

نگاه به شرق
در حالی که دولت آمریکا پس از نقض تعهدات بین المللی و خروج یک جانبه از توافق هسته‌ای، تهدید به بازگرداندن تحریم‌ها و افزایش فشارها علیه تهران را طی ماه‌های پیش رو وعده داده است، سفر رئیس جمهور کشورمان به شهر چینگدائوی چین عمدتاً با هدف مقابله و بی‌اثر کردن فشارهای اقتصادی مورد ادعای ترامپ انجام شد. در واقع پس از خروج یک جانبه واشنگتن از توافق هسته ای، پرسش اساسی درباره امکان حضور و تداوم فعالیت شرکت‌های اقتصادی بین المللی در ایران در صورت تداوم پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ای خود است. بر این اساس تهران امیدوار است که خلا ناشی از خروج شرکت‌های غربی را با تقویت همکاری‌های اقتصادی با کشورهای عضو شانگهای به ویژه چین، روسیه و هند پر کند.به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الوقت، دیدار روحانی و شی جین پینگ رئیس جمهور چین، با هدف تقویت بیشتر روابط اقتصادی و سیاسی پکن- تهران انجام می شود. تنها چند ماه پس از امضای توافق هسته‌ای گروه 1+5 با ایران در ژوئن 2015 که چین هم عضو طرف‌های مذاکره کننده با ایران محسوب می‌شد، شی جین پینگ در ژانویه 2016 همراه با یک هیئت بزرگ تجاری به تهران سفر کرد و دو طرف متعهد به توسعه بیشتر روابط دو جانبه و افزایش میزان تجارت به 600 میلیارد دلار تا سال 2025 شدند. در سال 2017 تجارت دو جانبه ایران و چین به رقمی بیش از 37.2 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال 2016 بیش از 20 درصد رشد داشت. سال 2017، گروه موسسات سرمایه گذاری CITIC چین وامی به اعتبار 10 میلیارد دلار را به تهران داد، که علاوه بر وام 15 میلیاردی بانک توسعه این کشور به ایران بود.به طور حتم گسترش مناسبات تهران- پکن، فرصت تقویت نفوذ سیاسی و اقتصادی در منطقه را در اختیار چین قرار ‌می‌دهد.

چین در دوره شی جین پینگ بر آن است تا طی یک دهه پیش رو با پشت سر گذاشتن ایالات متحده به قدرت اول اقتصادی جهان تبدیل شود. برنامه بلندپروازانه «یک کمربند یک جاده» که فهرستی بیش از 68 کشور، 65 درصد جمعیت جهان و 40 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان تا سال 2017 را شامل می‌شود و یکی از بزرگ ترین پروژه های زیربنایی و سرمایه گذاری در تاریخ محسوب می شود، در این زمینه طرح ریزی شده است. هدف اصلی از این طرح احیای جاده قدیمی ابریشم است که در گذشته به عنوان بزرگ ترین خط تجاری جهان، چین را به غرب متصل می‌کرد. یکی از مسیرهای مهم شش گانه کریدور  زمینی از ایران خواهد گذشت. در سال 2017، چین و ایران موافقت کردند که همکاری بیشتری را در چارچوب ابتکار کمربند و جاده در جلسه وزرای خارجه دو کشور در مجمع تمدن های باستانی در آتن یونان انجام دهند.

بر همین مبنا «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجی چین 6 ژوئن (هفته گذشته) در گفت و گو با «گلوبال تایمز» سفر روحانی را عاملی برای تقویت مناسبات ایران و چین تا سطح روابط استراتژیک دانسته بود. وی همچنین شنبه 19 خرداد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره احتمال خروج برخی شرکت های غربی از ایران به دنبال خروج آمریکا از قرارداد هسته ای ایران تاکید کرد: دولت چین همواره با اجرای تحریم های یک جانبه کشوری علیه دیگر کشورها مطابق با قوانین داخلی خود، مخالفت کرده است و اکنون نیز مخالف هرگونه تحریم و اعمال فشار بر ایران به دلیل خروج آمریکا از برجام هستیم.نشانه‌های تمایل چین به نقش آفرینی بیشتر در شراکت اقتصادی با ایران حتی پیش از انجام سفر روحانی روی داده بود هنگامی که شرکت فرانسوی توتال در ماه می اعلام کرد که به دلیل تحریم های آمریکا پروژه مشترک توسعه میادین استخراج گاز طبیعی با ایران را ترک خواهد کرد شرکت ملی نفت چین بلافاصله اعلام آمادگی کرد تا اکثر سهام این پروژه را از توتال بگیرد. پس از این تحولات، تهران به توتال 60 روز برای به دست آوردن معافیت وقت داد در غیر این صورت چین قرارداد را دریافت خواهد کرد.

هند و ضرورت همکاری اقتصادی با تهران
علاوه بر چین به عنوان بزرگ ترین قدرت اقتصادی سازمان شانگهای، هند دیگر عضو مهم این سازمان بر حفظ روند رو به گسترش همکاری های اقتصادی با تهران به چشم یک ضرورت برای پیشرفت خود بدون توجه به خواسته‌های واشنگتن برای اعمال تحریم  و فشار بر ایران نگاه می‌کند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز دوشنبه ۲۸ ماه می (2 هفته پیش) به هند سفر و در دهلی نو با خانم سوشما سوآراج، همتای هندی خود دیدار کرد. تجارت نفت ایران و هند همچنین پروژه توسعه بندر چابهار از جمله موضوعاتی بود که به آن پرداخته شد. در این دیدار وزیر خارجه هند اعلام کرد: «هند تنها از تحریم‌های سازمان ملل پیروی می‌کند نه تحریم‌های یک جانبه ایالات متحده علیه ایران.» هند به طور خاص از عقب ماندن از رقیب مهم منطقه ای خود یعنی چین در نفوذ به بازارهای خاورمیانه به ویژه در بخش انرژی واهمه دارد که ایران به دلیل قرابت جغرافیایی موقعیت مناسبی برای تامین نیازهای دهلی نو دارد.

تلاش برای عضویت در شانگهای
ایران همواره خواهان پذیرش عضویت خود به عنوان عضو دایمی سازمان شانگهای بوده است. اما به ‌رغم درخواست‌های ایران، این امر تاکنون تحقق نیافته است. قبول این درخواست نیازمند رضایت تمامی دولت‌های عضو است. روسیه پذیرش ایران را منوط به رفع تحریم‌های بین المللی علیه تهران کرده بود. پس از لغو تحریم‌های شورای امنیت، شرایط برای پذیرش ایران بسیار هموار شد. بر همین اساس در شانزدهمین اجلاس سران شانگهای در تاشکند ازبکستان در سال 2016 ولادیمیرپوتین رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد: «ما بر این باوریم که پس از حل و فصل برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های سازمان ملل متحد، هیچ مانعی بر سر راه عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای وجود ندارد». با این وجود به رغم پذیرش رسمی هند و پاکستان در نشست هفدهم این سازمان در «آستانه» پایتخت قزاقستان در ژوئن 2017 (خرداد 1396) این بار نیز موضوع پذیرش ایران در دستور کار اجلاس قرار نگرفت که بسیاری مخالفت چین را عامل این موضوع اعلام کردند.

عمده‌ترین دلیل مخالفت چین در شرایط کنونی تنش‌های عمیق راهبردی و ایدئولوژیک ایران با غرب است که پکن را به امکان تاثیر این اختلافات بر روابط اقتصادی با غرب به ویژه با روی کار آمدن ترامپ که جنگ تجاری با چین را کلید زده، مردد کرده است. میزان مبادلات تجاری چین با آمریکا و اتحادیه اروپا در مجموع حدود یک تریلیون و 50 میلیارد دلار است. با این حال تهران امیدوار است که توانمندی و پتانسیل‌های اقتصادی به ویژه در منابع طبیعی، معدنی، انرژی، نیروی انسانی تحصیل کرده و برخورداری از موقعیت استراتژیک و ژئوپلیتیک منحصر به فرد در محل تلاقی سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا و همچنین تولید ناخالص داخلی 1.5 تریلیون دلاری (بر اساس شاخص قدرت خرید) و بازار بزرگ مصرف 80 میلیونی که ایران را به بزرگ ترین بازار منطقه تبدیل کرده است بتواند چالش‌های باقی مانده پیش روی عضویت خود را در اجلاس چینگدائو رفع کند.

*خراسان

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ خرداد ۱۳۹۷چه بلایی بر سر اجاره مسکن خواهد آمد؟
۲۸ خرداد ۱۳۹۷علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران
۲۸ خرداد ۱۳۹۷ افزایش قیمت ها در بورس علامتی مثبت برای اقتصاد/ ادامه رشد بازار سرمایه در گرو ثبات سیاست گذاری ها
۲۷ خرداد ۱۳۹۷تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق
۲۷ خرداد ۱۳۹۷ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد
۲۷ خرداد ۱۳۹۷چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید
۲۶ خرداد ۱۳۹۷نرخ تشکیل سرمایه ثابت سال ۹۶ مثبت شد+جدول
۲۵ خرداد ۱۳۹۷فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند
۲۵ خرداد ۱۳۹۷وزیر اقتصاد: دغدغه‌های مردم را درک می‌کنم و نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت نیستم
۲۴ خرداد ۱۳۹۷بازار و گرانی‌ها از مدیریت اقتصادی تا خوش بینی و بی عملی دولت
۲۴ خرداد ۱۳۹۷تدوین طرح استیضاح تیم اقتصادی دولت از سوی ۵۰ نماینده
۲۴ خرداد ۱۳۹۷چرا یکباره قیمت‌ها در بورس تهران رشد کرد؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۳۰۳۰۱۱:۵۹:۳۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
مشکل کشور دوست و برادر تاجیکستانه
ناشناس۳۸۳۰۴۵۱۲:۰۴:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۲۲
چین قابل اعتماد نیست . چین برای رضایت امریکا مرزهای زمین با کره شمالی رو بست
ناشناس۳۸۳۲۱۲۱۲:۵۶:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
مشکل از چین نیست. مشکل از ماست که روابط بین الملل را از دیدگاه روابط خاله خان باجی تفسیر میکنیم و نمیتونیم متوجه بشیم که تمام کشور ها البته به جز ما در روابط خود فقط به سود ضرر آن نگاه میکنند و کسی چک سفید به کسی نمی دهد.
جلال۳۸۳۵۹۴۱۵:۲۸:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
ما امدیم مستعمر امریکا نشیم . شدیم مستعمره چین . روسیه. پژو و رنو فرانسه .
ناشناس۳۸۴۱۵۶۲۰:۴۰:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
اونوقت آمریکا قابل اطمینانه؟ مثلا نمی بینید با نزدیکترن متهدانش جنگ تجاری راه انداخته؟
ناشناس۳۸۳۰۶۸۱۲:۱۲:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
این دیگه باید برای تمامی گروهها و احزاب سیاسی وهر دولتی با هر گرایش سیاسی مشخص شده باشد که هیچ کشور یا بنگاه اقتصادی در دنیا روابط اقتصادی وسیاسی خود با امریکا را فدای رابط با ایران نخواهد کرد حتی کره شمالی
ناشناس۳۸۳۱۱۸۱۲:۲۵:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۲
تانگاه شما به شرق است نهایت می شوید کره شمالی. وحداکثر کشورهای اطراف روسیه نه ژاپن وکره جنوبی و. حتی ترکیه......
ناشناس۳۸۳۱۸۲۱۲:۴۶:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲۲
دلواپس کجایی دقیقا کجایی ؟
ناشناس۳۸۳۲۲۶۱۳:۰۰:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۲۲
آینده ای که برای کره شمالی میشه متصور شد ، شبیه چین مائویی(بدون بمب اتم) است که در های تجاریش رو به دنیا باز کرده...
محمد۳۸۳۲۸۶۱۳:۱۴:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
نظراتی که به تعمیق و گسترش بحث کمک کنند، پس از مدت کوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت دیگر بینندگان قرار می گیرد.
محمد۳۸۳۳۳۶۱۳:۴۳:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۲۲
چین نگاه اش به ایران فروش کا لاهای صادراتی و خرید نفت است و نه تبادل تکنولوژی ! این نگاهی است که در دوران اولیه رشد امپریالیسم وجود داشت . انگلیس در دوران استعمار هند دقیقا همین نظر به هند داشت و گاندی با چرخ ریسندگی و استخراج نمک این سیاست اقتصادی انگلیس را ورشکست کرد !
صنعتگر ورشکسته۳۸۴۳۲۸۰۰:۰۴:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲۳
خیانت و ضربه ای که چینی ها به صنعت و تجارت ایران وارد کردند هیچ وقت مردم فراموش نمیکنند.
ناشناس۳۸۴۵۴۵۰۷:۲۳:۵۰ ۱۳۹۷/۳/۲۳
خود چین نگاهش به غربه اونوقت ما دنبال شرق می گردیم

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 2. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 3. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 4. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 5. وقوع حریق گسترده در یک پاساژ خیابان امیرکبیر/ سه آتش‌نشان مصدوم شدند

 6. اینیستا: بازی با ایران یک فینال است/ باید سه امتیاز را کسب کنیم

 7. هیرو: از کی‌روش خوشم می‌آید؛ او کاری فوق‌العاده در ایران انجام داده است

 8. دستگیری بازیکن تیم پُرهوادار لیگ برتری به اتهام حمل مواد مخدر

 9. توضیحات احمد توکلی در پی مصاحبه با فردانیوز/ آقایان ناطق نوری، خاتمی و مرحوم هاشمی رفسنجانی در خانه مصادره‌ای سکونت نداشتند

 10. رشد ۲۸ هزار تومانی قیمت سکه+جدول

 11. شلیک موشک بالستیک به آرامکو در عسیر/فرار متجاوزان از برابر یمنیها

 12. سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی توسط پدافند ارتش سوریه+واکنش اسرائیل

 13. ۵ مهاجر توسط پلیس مرزی آمریکا به قتل رسیدند

 14. شجاعی: آماده دیدار برابر اسپانیا هستیم

 15. دادخواست رفع تصرف از ویلای موردنظر در لواسان به حوزه قضایی واصل شد

 16. نقشه آمریکا و عربستان برای اجلاس اوپک/ ائتلاف افزایش تولید نفت را وتو خواهد کرد؟

 17. شنای خلاف جهت مدارس لاکچری/ورود آسان رابطان اروپایی به حریم مدارس

 18. کاش سنت‌گرایان از صرافت یکدست کردن جامعه‌ بیرون آیند

 19. برنامه روز هفتم جام جهانی/ نگاه ۸۰ میلیون ایرانی به کازان

 20. معاون ترامپ که در پیشبرد مذاکرات با کره شمالی نقش داشت از سمتش استعفا می‌کند

 21. کدام سیم‌کارت‌ها سلب امتیاز می‌شوند؟

 22. تسویه 3 مرحله‌ای پاداش پایان خدمت بازنشستگان 96/ پرداخت اولین قسط تا 8 روز آینده

 23. ز.د.اف در انتقاد از تیم آلمان: سرعت فغانی از کیمیش بیشتر بود

 24. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 25. بیش از نیمی از سلاح‌های گرم جهان در دست شهروندان یک کشور

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 4. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 5. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 6. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 12. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 13. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 14. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 15. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 19. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 20. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 21. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 22. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 23. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

 24. واکنش نوبخت به نامه برخی اصلاح‌طلبان برای مذاکره با ترامپ/ عقل سیاسی ندارند

 25. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 18. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 21. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 22. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 23. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 24. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 25. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

پربحث‌های اخیر

 1. شلیک موشک بالستیک به آرامکو در عسیر/فرار متجاوزان از برابر یمنیها

 2. سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی توسط پدافند ارتش سوریه+واکنش اسرائیل

 3. ۵ مهاجر توسط پلیس مرزی آمریکا به قتل رسیدند

 4. معاون ترامپ که در پیشبرد مذاکرات با کره شمالی نقش داشت از سمتش استعفا می‌کند

 5. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 6. بیش از نیمی از سلاح‌های گرم جهان در دست شهروندان یک کشور

 7. صالحی پیشنهادهای دریافتی از اتحادیه اروپا برای انتظارات ایران درباره برجام را کافی ندانست

 8. واکنش قاسمی به بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره قصاص یک متهم

 9. ائتلاف آمریکا: مسئول درآمدزایی داعش کشته شد

 10. لبنان طرح ورود بدون روادید اتباع ایرانی را بازنگری می‌کند

 11. زمان آغاز اجرای پروژه عربستان برای تبدیل قطر به یک جزیره

 12. پاسخ مرکل به ادعای ترامپ درباره مهاجران

 13. خروج انگلیس از توافق مهم امنیتی در پسابرگزیت

 14. ادعای جدید مقامات آمریکایی: کره‌شمالی ممکن است فناوری هسته‌ای‌اش را به ایران بفروشد

 15. اشرف غنی: اگر طالبان بخواهند، آتش‌بس را برای یکسال تمدید می‌کنیم

 16. دادگاه اروپا «لوپن» را محکوم کرد

 17. ترامپ: آلمان آمار واقعی جرائم پناهندگان در کشورش را منتشر نمی‌کند

 18. جزئیات دیدار امنیتی مرکل و ماکرون

 19. وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی: می‌خواستم ایران را گول بزنم

 20. ترامپ، به طرفداری از رژیم صهیونیستی آمریکا را از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج می‌کند

 21. سفر مقام ارشد امنیتی اسرائیل به روسیه برای صحبت درباره حضور ایران در سوریه

 22. روسیه به «نیروی فضائی ارتش آمریکا» واکنش نشان داد

 23. دیدار صالحی با وزیر مشاور خارجه آلمان

 24. لاورنتیف: اجازه نمی‌دهیم تروریست‌های روس از سوریه به خانه بازگردند

 25. فرستاده آمریکا: دیدار عبدالله دوم و نتانیاهو برای تمامی منطقه مهم است

پربحث‌های دیروز

 1. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 2. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 3. شلیک موشک بالستیک به آرامکو در عسیر/فرار متجاوزان از برابر یمنیها

 4. سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی توسط پدافند ارتش سوریه+واکنش اسرائیل

 5. ۵ مهاجر توسط پلیس مرزی آمریکا به قتل رسیدند

 6. چرا «اون» دستشویی خود را تا سنگاپور برد

 7. نشست سنگاپور پایان کره هسته‌ای است؟/نقش منافع چین در حل مسئله کره شمالی

 8. ائتلاف آمریکا: مسئول درآمدزایی داعش کشته شد

 9. لبنان طرح ورود بدون روادید اتباع ایرانی را بازنگری می‌کند

 10. زمان آغاز اجرای پروژه عربستان برای تبدیل قطر به یک جزیره

 11. پاسخ مرکل به ادعای ترامپ درباره مهاجران

 12. خروج انگلیس از توافق مهم امنیتی در پسابرگزیت

 13. ادعای جدید مقامات آمریکایی: کره‌شمالی ممکن است فناوری هسته‌ای‌اش را به ایران بفروشد

 14. اشرف غنی: اگر طالبان بخواهند، آتش‌بس را برای یکسال تمدید می‌کنیم

 15. دادگاه اروپا «لوپن» را محکوم کرد

 16. ترامپ: آلمان آمار واقعی جرائم پناهندگان در کشورش را منتشر نمی‌کند

 17. جزئیات دیدار امنیتی مرکل و ماکرون

 18. وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی: می‌خواستم ایران را گول بزنم

 19. ترامپ، به طرفداری از رژیم صهیونیستی آمریکا را از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج می‌کند

 20. سفر مقام ارشد امنیتی اسرائیل به روسیه برای صحبت درباره حضور ایران در سوریه

 21. روسیه به «نیروی فضائی ارتش آمریکا» واکنش نشان داد

 22. دیدار صالحی با وزیر مشاور خارجه آلمان

 23. لاورنتیف: اجازه نمی‌دهیم تروریست‌های روس از سوریه به خانه بازگردند

 24. فرستاده آمریکا: دیدار عبدالله دوم و نتانیاهو برای تمامی منطقه مهم است

 25. احتمال تعیین مجازات اعدام برای وزیر متهم به جاسوسی صهیونیست وجود دارد

پربحث‌های هفته

 1. کنسرت 9 خواننده زن دنیای عرب در عربستان در ایام عید فطر +عکس

 2. ترامپ: ایران دیگر آن کشور چند ماه قبل نیست/ آنها برای مذاکره باز خواهند گشت

 3. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 4. آیا بین ایران و روسیه در سوریه اختلاف وجود دارد؟

 5. اتحادیه اروپا به دنبال تاسیس دفتر در ایران به بهانه حفظ برجام

 6. برنده و بازنده مذاکرات ترامپ و کیم جونگ اون

 7. بشار اسد: بر سر روابط با ایران معامله نمی‌کنیم/هیچ مانعی برای تاسیس پایگاه‌های ایرانی در سوریه وجود ندارد / به زودی به ایران سفر خواهم کرد

 8. ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند برجام را حفظ کند ولی یک روز مجبور می‌شوند با ما مذاکره کنند

 9. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 10. درشرق آسیا چه می گذرد؟

 11. جزئیاتی از برنامه دولت ترامپ برای اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران

 12. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 13. گوترش: موشک‌های شلیک‌شده به عربستان «ساخت ایران» است

 14. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 15. ظریف: اقدام کانادا به زیان آنها خواهد بود

 16. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 17. آینده رابطه ایران و عربستان؛ دشواری هایی در محتوا و تعارض در سیاست ها

 18. کاخ سفید: ترامپ با خروج از برجام رهبری آمریکا در عرصه جهانی را بازگردانده است

 19. ایزدی: روحانی از کره شمالی یاد بگیرد/ در صحنه دیپلماسی داریم پشت هم امتیاز می دهیم

 20. آمریکا از شورای حقوق بشر ملل متحد هم کنار می کشد

 21. خیال پردازی ترامپ از توافق با ایران

 22. کره‌‌شمالی: ترامپ با لغو تحریم‌ها موافقت کرده است

 23. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 24. تشدید مناقشه چین و آمریکا با اقدام جدید ترامپ

 25. ترزا مِی: می‌توانیم اختلافمان با آمریکا بر سر ایران را با گفت‌وگو حل کنیم

آخرین عناوین