سیرک فریبنده روس ستیزان

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970319040 ۳ نظر، ۳ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
سیرک فریبنده روس ستیزان

پرده افتادن از صحنه سازی ترور «آرکادی بابچنکو» روزنامه نگار روس در اوکراین* ادعاهای جنجالی دیگری را نیز به چالش راستی آزمایی می کشاند. مقامات ارشد اوکراین اعلام کردند که با اهداف حفاظتی دستور صحنه سازی قتل چهره سرشناس منتقد پوتین را داده بودند تا این نمایش به صورتی اجرا شود که حتی همسر این شخص با دیدن پیکر خونین او به اشتباه بیفتد! بلافاصله پس از انتشار گسترده بیانیه دروغین قتل منتقد پوتین در رسانه های جهانی، «روسیه هراسان» از جمله نخست وزیر اوکراین بی نیاز از ارائه هیچ سند دیگر یا حتی مختصر تاملی انگشت اتهام را به سوی کرملین نشانه رفتند.

ناگهان سیل پرونده های کاراگاهی در صفحات رسانه های متعدد (از جمله جرایدی در ایران) منتشر شد و بسیاری به هدف وصف هیولای روسی تحلیل های سیاسی بی مبنا نوشتند.
هنوز چند ساعتی بیش از یک روز نگذشته بود که در هیاهوی مرثیه خوانی های رندانه، آرکادی بابچنکو زنده شد و با لب خندان همراه با مقامی ارشد مقابل دوربین های خبری ایستاد. رسما اعلام کردند همه بازی خورده اند و برای اثبات حرف خود بازیگر اصلی سناریو را نفس کشان به دیدار رئیس جمهور اوکراین بردند!


۱) طی سال های اخیر کرملین بارها بیانیه های جنجالی دولت اوکراین را سناریوهایی دروغین به هدف جلب ترحم غرب برچسب زده است. یک نمونه جنجالی اوایل سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد آنگاه که بیانیه دولتی کییف با ادعای حمله روسیه به شرق اوکراین بهانه ای شد تا «پترو پروشنکو» سفر خود به آلمان را نیمه تمام رها کند و بازگشتی خبرساز به کشور داشته باشد اما تا هنوز هم درستی آن ادعاهای کییف تایید نشده است.** به هر حال اینبار دولت کییف به علتی (احتمالا نشت اطلاعات این عملیات) ناچار علیه صداقت خود اقرار کرده تا زین پس افکار عمومی همراه با مسکو در صحت ادعاهای کییف تردید کند.
۲) این تجربه اعتبار اخبار منتشره در رسانه های بین المللی را بیش از پیش با تردید مواجه می کند. رسانه های مدعی در حالی به بهانه قتل یک روزنامه نگار سرشناس سراسر جهان را به ماتم دعوت می کردند و به روس هراسی دامن می زدند که این روزنامه نگار معتبر جهانِ قلم در همکاری با سرویس های امنیتی به فریبکاری و پرونده سازی دروغین مشغول بود! مدت ها است که تکلیف بیانیه های وهمی دفاتر حقوق بشری هم روشن شده و این نمونه تنها یکی دیگر از بی شمار اخبار جعلی است که باز هم فعالین حقوق بشری (!!) فرصت هوچی گری را از دست ندادند. ایشان مدعی هستند علیه اتهامات بی اساس یا سختگیری های غیر ضرور فعالیت می کنند در صورتی که عملا هر شایعه و دروغی را تفسیر بمطلوب می کنند تا دستاویزی برای ترویج قضاوت های مغرضانه و نفرت پراکنی شود.
۳) در روزهای منتهی به نمایش اخیر، افکار عمومی شگفت زده متوجه رسوایی رشوه دادن رئیس جمهور اوکراین به هدف یک جعل خبر دیگر بود. افشا شد که جناب پترو پروشنکو رئیس جمهور میلیاردر اوکراین برای آنکه نزد مردمش مهم تر به نظر برسد رشوه ای چند صد هزار دلاری به وکیل ترامپ پرداخته مگر ملاقاتش با رئیس جمهور آمریکا چیزی فرای یک عکس یادگاری ثبت شود! نمایش دروغین ترور اگر چه حواس را موقتا از این بی آبرویی دولت اوکراین پرت کرد اما همین می تواند اعتبار اتهام دغل کاری را مضاعف کند.
۴) حقه بازی نمایش قتل خبرنگار منتقد پوتین زمانی به صحنه رسید که کییف میزبان رئیس جمهور آلمان بود. آلمان عضو گروه نرماندی و به نوعی ضامن توافق مینسک برای حل اختلافات میان اوکراین و روسیه است. همچنین خط لوله نورد استریم ۲ هم از راه دریا به خشکی آلمان کشیده می شود. کییف در واکنش به «ساوت استریم» و «نورد استریم» مدعی بوده که روسیه در راه وابسته کردن هر چه بیشتر انرژی اروپا به خود، درصدد قطع دست اوکراین از منافع معاملات انتقال گاز است و همین امنیت اوکراین در میدان رقابت با روسیه را تضعیف می کند. آمریکا هم فعالانه و آشکارا علیه نورد استریم ۲ در میدان ایستاده و حتی پس از وضع تحریم کاتسا (مقابله با دشمنان امریکا از طرق تحریم با تنها ۵ رای مخالف کنگره) واکنش اروپاییان چنین بود که رسما طی بیانیه ای اعلام شد آمریکا اختیار اروپا برای تصمیم گیری درباره تامین انرژی خود را برسمیت نمی شناسد. اروپا واشنگتن را متهم کرده که در تقلای سلطه بر بازار اروپا و تحمیل گاز مایع تولید امریکاست و در راه رسیدن به این مقصد دست به هر کاری می زند. با توجه به این ها به نظر می رسد دولت غربگرای اوکراین هم در ادامه دوست یابی و ترحم طلبی باز هم خیمه شب بازی ناکامی به راه انداخت تا شاید غرب و از جمله رئیس جمهور آلمان را متاثر کند بلکه پروژه انتقال انرژی مسکو با مانعی مواجه شود. علی رغم این تقلای کییف در همزمانی با تهدید امریکا به تحریم علیه شرکای نورد استریم ۲، جمله ای که از نتیجه سفر رئیس جمهور آلمان به اوکراین برجسته شد لحنی جدی در تاکید بر عزم راسخ آلمان جهت پیشبرد نورد استریم ۲ داشت.
۵) مدتهاست که سیاست آمریکا بر تشدید روسیه هراسی در اروپا پنهان نمی شود و حتی استراتژی ناتو آشکارا بر مبنای مقابله با خطر روسیه برای امنیت اروپا پیش می رود. علاوه بر جیغ و داد اوکراین در شرق اروپا، اخیرا اتهام باور ناپذیر دیگری در غرب اروپا هم متوجه روسیه شده بود و همچنان روسیه هراسان نهایت بهره را از آن می جویند. اکنون شک به روسیه پیرامون ترور «سرگی اسکریپال» در لندن نیز بی اساس تر از پیش به نظر می رسد. خبرسازی ترور جاسوس خائن روس با گازی غیر کشنده در آستانه انتخابات ریاست جمهوری روسیه از ابتدا توطئه ای بی شرمانه به نظر می رسید و علی رغم واکنش های دیپلماتیک شدید علیه روس ها بر اساس این بهانه ساختگی، هنوز هیچ ادله معتبری در اثبات اتهام مسکو ارائه نشده است.
می توان با جدیت گفت اهداف این بازی های کثیف آنچنان منطبق بر منافع روسیه هراسان دیده می شوند که انکار توطئه گری ایشان سست ترین موضع گیری است.

(‏*) خبرنگار روس از دیار باقی به اوکراین بازگشت
(‏**) اتهام روسیه به اوکراین درباره نقض توافقنامه مینسک/ تحلیل

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۷۸۰۲۴۰۹:۰۳:۱۸ ۱۳۹۷/۳/۱۹
شما سرسپرده روسیه هستی؟
ناشناس۳۷۸۰۲۷۰۹:۰۵:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۱۹
تو کشور خودمون از این روسیه هراسان کم نداریم..... البته وجه مشترک این روسیه هراسان امریکا دوستی ببخشید اشتباه گفتم عشق امریکا هستند..... اینا با تمام ادعای سواد و سوپر همیه چیزدان بودن و آشنایی به قواعد حاکم بر رفتار کشورها در سطح سیاست خارجی و بین الملل ؛ متوجه نکته ای به این سادگی نمیشوند و یا هم نمیخواهند بشوند که رفتار مبتنی بر منافع ملی حاکمیت روسیه که گاهی در تضاد با منافع ملی ما قرار میگیرد با رفتار کاملا خصومت آمیز و مبتنی بر دشمنی راهبردی با ما دو چیز متفاوت هستندو نکته مهم دیگر اینکه ما و روسیه به لحاظ جغرافیایی تقریبا همسایه ایم و آمریکا هزاران کیلومتر آنطرف تر است بنابراین عقل سلیم حکم میکند که رفتار با این دو کشور متفاوت باشد....
احمد محمود۳۷۹۲۷۰۰۰:۳۳:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۲۰
اشغال کریمه شرق اوکراین گرجستان و وووو همه دروغ است؟؟؟؟؟؟

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 3. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 4. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 5. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 6. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 7. پخش بازی ایران و اسپانیا در ورزشگاه آزادی ملغی شد/ مردم به ورزشگاه مراجعه نکنند

 8. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 9. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 10. موافقت با پخش فوتبال در ورزشگاه آزادی

 11. شیوه بازی امشب با اسپانیا لو رفت!  

 12. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 13. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 14. رفتار زننده رئیس اتحادیه خبازان زاهدان با خبرنگاری که از او پرسید چرا 20 نانوایی زاهدان به نام او و فرزندانش است  

 15. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 16. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 17. پوشش زنده؛ ایران 0- اسپانیا 1 تا دقیقه 53/ گل ایران آفساید اعلام شد

 18. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 19. شفر: چرا نتوانیم اسپانیا و پرتغال را شکست دهیم؟

 20. حضور یک خارجی برای فردوسی‌پور دردسر شد

 21. ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

 22. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

 23. بارندگی شدید در کازان قبل از بازی ایران و اسپانیا

 24. احتمال بازنگری در طرح جدید ورود بدون مهر ایرانیان به لبنان

 25. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 4. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 5. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 6. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 12. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 13. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 14. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 15. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

 19. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 20. خاتمی: مذاکره ‌ایران با آمریکا احمقانه است/کسانی که ‌بیانیه را امضا کردند از ‌مردم ایران عذرخواهی کنند

 21. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 22. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 23. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 24. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 25. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 14. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 15. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 16. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 17. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 18. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. محمد ثلاث قصاص شد

 22. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 23. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 24. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 25. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

آخرین عناوین