هر وقت اطراف دولت را بجای واردات چی ها، نخبه های کارآفرین بگیرند، آنگاه مشکل بیکاری حل می شود

حمید نجف، گروه تعاملی الف،   3970310119 ۹ نظر، ۳ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
هر وقت اطراف دولت را بجای واردات چی ها، نخبه های کارآفرین بگیرند، آنگاه مشکل بیکاری حل می شود

بیکاری یکی از چالش‌های امروز جامعه و نیازمند برنامه‌ریزی و اقدام است؛ امروز قشر جوان کشور بیکار است و شاید این جمله که مسئله اشتغال مهم‌ترین چالش دولت است، گزاف نباشد؛ و دولت باید با همکاری سایر دستگاه‌ها برای آن برنامه‌ریزی کند، البته دولتمردان آمارهایی ارائه می‌دهند و حتی از برنامه‌ها سخن می‌گویند، اما این آمارها بیانگر واقعیت‌ها نیست ؛ هرچند شکل بیکاری منحصر به یک سال و یک دولت نیست، اما امروز تعداد زیادی از جوانان با مشکل اشتغال دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

نرخ بیکاری در سال گذشته ۱۲، ۱ درصد بود و ۲۵, ۳ درصد در بین جوانان بیکار هستند که ۴۰ درصد بیکاران را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند که به دلیل مهارت محور نبودن سیستم آموزشی کشور و عدم هماهنگی و برنامه‌ریزی این مشکل ایجادشده است؛ امروز لیسانسه‌ها ۴۰ درصد کل فارغ‌التحصیلان را تشکیل می‌دهند و این قشر بخصوص لیسانسه‌ها به‌سختی شغل پیدا می‌کنند که به دو نکته می توان اشاره کرد:

1- فارغ‌التحصیلانی که در دانشگاه‌ها تربیت‌شده‌اند، بیشتر به پشت‌میزنشینی علاقه دارند؛ و به‌نوعی مدرک‌گرایی بدون توجه به نیازهای جامعه رواج پیداکرده است. فارغ‌التحصیلان بدون داشتن مهارتی، به دنبال مشاغل آسان هستند؛ این موضوع باعث ایجاد رقابت شدید برای ورود به دستگاه‌های دولتی شده، زیرا هنگام برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های دولتی، فارغ‌التحصیلان بیشتر از ظرفیت اعلامی ثبت‌نام می‌کنند.

از سوی دیگر دانشگاه‌ها علم را انتقال می‌دهند اما مهارت را نه درصورتی‌که دانشگاه باید مجموعه‌ای از فرآیندها را برنامه‌ریزی کند که منجر به انتقال علم و مهارت شود لذا به نظر می‌رسد برای نجات جوانان از بیکاری باید با سرعت بیشتری آن‌ها را به سمت مهارت آموزش حرکت داد.

2- در سال‌های اخیر اتفاق‌های نگران‌کننده‌ای در حوزه بیکاری فارغ‌التحصیلان رخ داد و آن ناهماهنگی‌های موجود بین دستگاه‌های دولتی بود؛ مثلاً فرصت‌های شغلی خالی در ایران وجود دارد که متاسفانه وزارتخانه‌های علوم و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه باهم هماهنگ نیستند و می‌بایستد وزارت کار برای چشم اندازه چند سال آینده اعلام کند بازار کار چه رشته‌هایی را نیاز دارد تا وزارت علوم بر اساس آن دانشجو پذیرش و بر مبنای نیاز کشور نیرو تربیت کند، ولی چنین اتفاقی نیفتاده و اکنون با خیلی عظیم فارغ‌التحصیلانی روبرو هستیم که برای آن‌ها کاری وجود ندارد. نتیجه این ناهماهنگی ارائه طرح‌هایی مانند کارورزی بود که نتیجه چندانی هم نخواهد داشت.

اگر واقعاً اعتقاد به اشتغال وجود دارد باید دولت کارآفرینان را گرد خود جمع کند و در حوزه وزارت اقتصاد و حوزه وزارت کار از آن‌ها استفاده کند؛ ولی مشاهده می‌شود که به‌جای کارآفرینان و تولیدکنندگان، تاجران و بازرگانان وارد عرصه کار شدند.

طرح‌هایی مانند کارورزی بیشتر جنبه شعاری دارد و اکنون موضوع این است دولت نمی‌خواهد تلاش کند اشتغال موجود را حفظ کند و نه اینکه تصمیم بگیرد اشتغال جدیدی ایجاد کند؛ اکنون حفظ اشتغال موجود مهم‌تر است، زیرا بنگاه‌های اقتصادی با مشکلاتی مانند ورشکستگی روبرو و در حال اخراج نیروهای کار خود هستند.

امروز با جمعیت آماده‌به‌کار زیادی روبه‌رو هستیم که یکی از دلایل آن نوع نگاه و مدیریت جزیره‌ای است که چنین شرایطی ایجاد کرده و متاسفانه باگذشت نزدیک به ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز در بعضی از بخش‌ها بر اساس نظام آزمون‌وخطا پیش می‌رویم و ریسک نمی‌کنیم،

از سوی دیگر جامعه باید با تغییر نگاه علاقه وافر، پشت‌میزنشینی را ترک کند تا بتواند از طریق راه‌اندازی کسب‌وکارهای موردنیاز کشور البته با حمایت دولت کار را پیش ببرد و بانک‌ها به‌عنوان سرمایه‌گذار باید به‌جای در اختیار قرار دادن وام‌های کلان به معدود افراد بعضاً رانت‌خوار سرمایه را در جهت رشد تولید داخل در اختیار این نیروهای تحصیل‌کرده و جوان کشور قرار دهند؛ البته اقتصاد دولتی خود مانعی است برای این امر و تاز زمانی که در اقتصاد دولتی ایران تفکر مدیریت هزینه‌ای به سمت نگاه مدیریت کارآفرینی و تولید محور حرکت نکند، کار پیش نخواهد رفت

به هر حال هر زمان اطراف دولت را به‌جای افرادی وارداتچی و کارچاق‌کن، تعدادی نخبه کارآفرین گرفت، آنگاه نتیجه ملموس آن عیان خواهد شد.

درزمینهٔ اشتغال‌زایی هم بهتر است به فکر تولید باشند و موانع بر سر راه کسب‌وکار بردارد؛ دولت باید در این زمینه اقدامات مهمی انجام دهد ازجمله اینکه واردات کالاهای مصرفی را کنترل کرده و محدود کند به واردات ابزارآلات صنعتی که در تولید موثر هستند. واردات کالاهای مصرفی باعث می‌شود عملاً تولیدکنندگان داخلی نابود شوند ، درحالی‌که باید سیاست‌گذاری‌ها مبتنی بر بهبود تولید و افزایش صادرات باشد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۶۷۶۸۳۱۲:۳۴:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۱۰
الف جون از چی حرف می زنی وقتی برنامه وزرای این دولت سرکوب مدیران نخبه و سرکوب بچه های زرنگ بوده..اگرم برنامشون این نبوده ولی در عمل این کار رو کردن اولین برنامه اجراییشون سرکوب دانشگاه نفت که تنها دانشگاه علمی -صنعتی ایران بود در حالی که بایستی همه دانشگاه ها به این سمت و سو گرایش پیدا کنند حالا شما دم از کاربردی درس دادن توی دانشگاه ها می زنید
ناشناس۳۶۷۷۱۷۱۲:۵۱:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۱۰
این طور مقاله ها مدام مشکلات را فقط شرح می دهند در واقع فقط عوارض مشکلات را. کاملا مثل پزشکی که بر بالین بیماری حاضر شده و مشکلات و عوارض بیمار را برای او شرح می دهد . مساله راه حلی برای شرایط موجود است. شرایط موجود هم همینها هستند.
ناشناس۳۶۷۷۸۲۱۳:۳۳:۴۵ ۱۳۹۷/۳/۱۰
جامعه ایرانی مصرفی و دلالی است و جامعه تولیدی نیست. در ایران رانت دولتی همیشه وجود داشته و خواهد داشت
ناشناس۳۶۷۸۱۴۱۳:۴۹:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۱۰
شما همین وزارت صنعت را ببین و ببین وضع واردات چه خبر است
ناشناس۳۶۷۸۹۲۱۴:۳۵:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۱۰
تا زمانی که منافع شخصی و جناحی بر منافع مردم ارجحیت داشته باشه اوضاع همینه و روز بروز وضعیت کار و تولید بدتر می شه . وزراء ، نمایندگان و سایر مقامات بیشتر به فکر اطرافیان و هم مسلکان خودشون هستند و طبیعیه که در این فضای فکری کسی در اندیشه وضع قوانین حمایتی برای تولید و اشتغال نباشه . آمار فسادهای کلان در سیستم بانکی و گمرکات که تماما" مرتبت به دولت هستند گویای همه جیز است . این نگاه موجب شده تا بروکراسی دولتی بیشتر مانع راه اندازی کسب و کار باشه تا مشوق آن و به همین دلیل هر سال که می گذرد تعداد مجوزهای ایجاد کسب و کار رو به افزایش است و یا اساسا" تغییری در روند آن دیده نمی شود در عوض تا دلتلت بخواهد رئیس جمهور شعارهای شیک می دهد و باید و نباید تحویل مردم می دهد اما در عمل اصلاحی در قوانین و یا حذف مقررات ضد تولید مشاهده نمی کنیم . بعید می دونم وزراء و کارشناسان اقتصادی خبر نداشته باشند چگونه اقتصاد ایران به امارات یک وجبی و چین وابسته شده ولی منافع سرشاری که از واردات نسیب نزدیکان و دوستانشان می شود اجازه نمی دهد نسبت به حذف دست واردکنندگان اقدامی نمایند در نتیجه می بینیم 60 درصد پوشاک کشور وارداتی است اما وضع مالیاتهای سنگین و مشکلات بیمه به همراه هزینه ای سنگین انرژی کمر تولیدی را خم کرده است و هیچ راهکاری هم برای کمک به تولید کنندگان مشاهده نمی کنیم در حالی در کشوری همچون چین برای کار آفرینان تا 10 سال هم معافیت های بیمه و مالیاتی در نظر گرفته می شود ولی اینجا هر تولید کننده و کار آفرینی که سبیل ممیزهای مالیاتی را چرب نکند باید منتظر مالیاتهای نجومی و ورشکستگی باشد . می دانم بیان این حرف ها کاملا" بیهوده و بدن تاثیر است اما بیان کردم تا بدانید مردم از همه چیز باخبر هستند .
ناشناس۳۶۸۱۲۵۱۶:۴۸:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۱۰
ازاوایل انقلاب دو جریان غربگرا و جریان اقتصاد وارداتی در این مملکت برای بخور بخور دعوای جناحی داشته وضعیت کنونی مملکت دست پخت آقایانه پاسخگو باشند دادگاه برای چه کسانیست؟
مهدی۳۶۸۵۶۸۰۲:۴۷:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۱۱
چه عجب یکی یک حرف درست حسابی زد همه ی مشکلات جامعه ی ما از اینه که آدم لایق در سر جای خودش نیست اگر آدم های با عرضه در دولت بودند الان همه تولید کننده بودند نه واردات چی جای تاسفه که خود دولت واردات چیه و بعد میاد برای مشکل بیکاری آمار سازی میکنه با این دولت ودولت هایی که مشکلات جامعه را در مرکز آمار حل میکنن ما به جایی نمیرسیم و باید به بدبختی عادت کنیم
ناشناس۳۶۸۸۱۵۱۲:۰۶:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۱۱
باید مدیر وارد کرد مثل کی روش در فوتبال باید برای موارد مختلف مدیر وارد کرد.
ناشناس۳۶۹۱۹۵۱۹:۱۰:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۱۱
احتیاج به تکنولوژی است نخبه های ایران تکنولوژی ندارند اساتید دانشگاه هم تکنولوژی ندارند کشور ایران برای رفع بیکاری باید مثل کشور های چین کره ژاپن و عیره عمل کند تکنولوژی وارد مملکت کند چرا کارخانه ارج کفش ملی بافندگی ریسندگی تعطیل شد بدلیل اینکه تکنولوژی قدیمی داشتند و بجای انها سامسونگ الجی کفش کلارک و پارچه های ترکیه وارد میشود
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 3. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 4. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 5. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 6. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 7. پخش بازی ایران و اسپانیا در ورزشگاه آزادی ملغی شد/ مردم به ورزشگاه مراجعه نکنند

 8. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 9. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 10. موافقت با پخش فوتبال در ورزشگاه آزادی

 11. شیوه بازی امشب با اسپانیا لو رفت!  

 12. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 13. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 14. رفتار زننده رئیس اتحادیه خبازان زاهدان با خبرنگاری که از او پرسید چرا 20 نانوایی زاهدان به نام او و فرزندانش است  

 15. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 16. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 17. پوشش زنده؛ ایران 0- اسپانیا 0 تا پایان نیمه اول

 18. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 19. شفر: چرا نتوانیم اسپانیا و پرتغال را شکست دهیم؟

 20. حضور یک خارجی برای فردوسی‌پور دردسر شد

 21. ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

 22. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

 23. بارندگی شدید در کازان قبل از بازی ایران و اسپانیا

 24. احتمال بازنگری در طرح جدید ورود بدون مهر ایرانیان به لبنان

 25. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 4. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 5. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 6. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 12. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 13. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 14. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 15. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

 19. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 20. خاتمی: مذاکره ‌ایران با آمریکا احمقانه است/کسانی که ‌بیانیه را امضا کردند از ‌مردم ایران عذرخواهی کنند

 21. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 22. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 23. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 24. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 25. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 14. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 15. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 16. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 17. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 18. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. محمد ثلاث قصاص شد

 22. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 23. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 24. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 25. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

آخرین عناوین