سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

گروه اجتماعی الف،   3970303064 ۵ نظر، ۳ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

دانش‌آموزان و مسئولان آموزش‌وپرورش می‌گویند سوال‌های امتحان درس «دین و زندگی» نیم‌ساعت قبل از شروع امتحان در بعضی مدارس پخش شده و به دست دانش‌آموزان رسیده است.

سوالات اولین امتحان نهایی لو رفته است؛ نه حرفی کم نه حرفی بیش. آموزش‌و‌پرورش هم از همان لحظه اول دست از انکار برداشته و موضوع را تایید کرده است.

به گزارش شهروند، دانش‌آموزان و مسئولان آموزش‌وپرورش می‌گویند سوال‌های امتحان درس «دین و زندگی» نیم‌ساعت قبل از شروع امتحان در بعضی مدارس پخش شده و به دست دانش‌آموزان رسیده است. از طرف دیگر هر چند مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران می‌گوید که سوال‌ها در شهری غیر از تهران لو رفته اما تعدادی از دانش‌آموزان تهرانی به «شهروند» می‌گویند که سوال‌ها را قبل از شروع امتحان داشته‌اند و حتی کانال تلگرامی‌ای را نشان می‌دهند که سوال‌ها در آن منتشر شده است؛ «امید» یکی از این دانش‌آموزان در مدرسه‌ای در منطقه ۵ تهران است.

او سر حوزه آماده شده بود تا نخستین امتحانش را بدهد: «نیم‌ساعت قبل از امتحان به حوزه امتحانی رسیده بودم. اولین چیزی که توجه‌ام را جلب کرد، زمزمه‌های لورفتن سوالات بود.» او در ثانیه‌های اول بی‌تفاوت نگاهش را به کتابش می‌اندازد اما کنجکاوی او را به جمع دوستان می‌کشد. «عده‌ای از بچه‌ها دور هم جمع شده‌ بودند. در دست یکی از بچه‌ها سوالاتی بود که ادعا می‌کرد سوالات امتحان همان روز است؛ امتحان دین و زندگی.»

«امید» برای سنجش آمادگی‌اش برای امتحان نگاهی به سوالات می‌اندازد اما مساله را خیلی جدی نمی‌گیرد: «از سوالات تستی سرسری گذشتم و بیشترین تمرکزم را روی سوالات تشریحی گذاشتم که سخت‌تر بود. سوالات را یک‌به‌یک می‌خواندیم و هر کسی جواب آن را می‌دانست، برای بچه‌ها می‌گفت. مثلا این سوال برای فلان بخش کتاب است و به فلان فصل اختصاص دارد.»

اما بزرگترین غافلگیری «امید» زمانی است که سر جلسه می‌نشیند و برگه سوالات امتحانی را می‌بیند: «وقتی سرجلسه نشستم با دیدن سوالات واقعا تعجب کردم چون همان سوالاتی را که چند دقیقه قبل با بچه‌ها مرور کرده بودیم، پیش روی خودم می‌دیدم.»

«مسعود» هم برای دادن اولین امتحان سر ساعت در مدرسه‌ای که به‌عنوان حوزه انتخاب شده بود، حاضر شده بود. «چهارم ریاضی‌ام در منطقه پنج. حوزه را هم نگویم بهتر است.‌ سال گذشته‌ هم سوالات لو رفته بود؛ اما یادم نیست کدام درس بود، البته درنهایت خود آموزش‌وپرورش هم قبول کرد که این اتفاق افتاده است ولی برای امسال را کاملا مطمئنم که سوالات لو رفته است.»

او هم در ناباوری لورفتن سوالات است. «هم‌مدرسه‌ای‌هایم ادعا می‌کردند سوالات را دارند؛ چون فکر می‌کردم این احتمال خیلی ضعیف است از آنها نپرسیدم سوالات را از کجا آورده‌اند و آنها را مسخره می‌کردم که برای خرید سوالات پولشان را هدر داده‌اند؛ اما آنها می‌گفتند پولی بابت سوالات پرداخت نکرده‌اند و به شکل مجانی از یک کانال گرفته‌اند. البته یکی، دو نفر دیگر هم بودند که می‌گفتند سوالات امتحان آن روز را دارند. از صحبت‌هایشان متوجه شدم که همه آنها از یک کانال سوالات را به دست آورده‌اند. آن هم مجانی.»

«مسعود» هم اطمینان دارد سوالاتی که قبل از امتحان دیده، همان‌هایی بوده که قبل از امتحان بین بچه‌ها دست‌به‌دست می‌شد.«کاملا مطمئنم سوالات همان بود. برای اینکه در مورد سوالات با هم مشورت می‌کردیم و خوب یادم هست ۷-۸ سوال آخر همان سوالات بودند.»

«حسین» در آخرین لحظات مانده به شروع امتحان خودش را به حوزه می‌رساند. «پیش‌دانشگاهی‌‌ام‌ در مدرسه توحید بود اما حوزه امتحانی مدرسه امام‌هادی(ع) بود. با عجله وارد حوزه امتحانی شدم و دیدم بعضی از بچه‌ها می‌گویند که سوالات دین‌وزندگی لو رفته است؛ جدی نگرفتم اما بعد از پایان امتحان کسانی که سوالات را قبل از امتحان دیده بودند، تایید کردند که سوالات همان بوده و من افسوس می‌خوردم چرا نگاهی به سوالات نینداخته‌ام.»

تهران نبود
هرچند آموزش‌وپرورش این بار لو رفتن سوالات امتحانات نهایی را تایید کرده، اما گفته سوالات نه در تهران بلکه در یکی از استان‌ها لو رفته است.

علیرضا راه‌پیما، مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران دیروز دراین‌باره گفت: «با قطعیت می‌گویم که سوالات لو رفته امتحانات نهایی در تهران نبوده و مربوط به یکی دیگر از استان‌ها می‌شود، اما اجازه نداریم نام استان را ببریم.»

به گزارش ایلنا، او ادامه داده: «این سوالات به هیچ‌وجه از شهر تهران لو نرفته و علت آن هم خیلی روشن است، زیرا ما روی برگه‌های امتحان نهایی بک‌گراند زده بودیم. این بک‌گراند روی عکسی که در تلگرام از سوالات منتشر شده، وجود ندارد، همین مدرک به سادگی نشان می‌دهد سوالات مربوط به استان تهران نبوده است. نکته قابل توجه این است که این بک‌گراند در هر منطقه از تهران متفاوت است و اگر در هر کدام از مناطق تهران سوالات بیرون می‌آمد، ما تشخیص می‌دادیم که سوالات مربوط به کدام منطقه است.»

به گفته او: «ما در تهران برای این‌که ضریب ایمنی را بالا ببریم، مانع از تخلفات این‌چنینی شویم و به راحتی تشخیص دهیم سوالات لو رفته از کدام ناحیه تهران بوده است، این بک‌گراند را روی سوالات طراحی کرده‌ایم. ضمن این‌که بک‌گراند به ما نشان می‌دهد سوالات مربوط به امروز است یا نه. این بک‌گراند اطلاعات خوبی به ما می‌دهد که عملا ضریب ایمنی را بالا می‌برد. با قطعیت می‌گویم که در تهران نبوده و مربوط به یکی دیگر از استان‌ها می‌شود، اما اجازه نداریم نام استان را ببریم.»

مراجع قضائی پیگیر ماجرا هستند

این‌بار اول نیست که سوالات امتحانات نهایی در ایران پیش از برگزاری آزمون در کانال‌های مجازی منتشر می‌شود.‌ سال گذشته و‌ سال ۹۵ هم با شروع ماه خرداد، عده‌ای از دانش‌آموزان گفتند سوالات دو درس جغرافی و آمادگی دفاعی لو رفته که البته وزارت آموزش‌و‌پرورش این موضوع را در ‌سال ۹۵ تکذیب کرد.

سال گذشته هم گفته شد که امسال سوالات اصلی پیش از برگزاری امتحانات در کانال‌های تلگرامی و اینستاگرام به صورت رایگان یا برای فروش عرضه شده است. بعد از آن هم پلیس فتا اعلام کرد سوالات عرضه‌شده فقط در یک مورد با سوالات اصلی تطابق داشته و افراد عرضه‌کننده صرفا کلاهبردار بوده‌اند؛ هرچند بعد از آن پلیس ۸نفر را در این ارتباط دستگیر کرد و البته قوه‌قضائیه درباره سرنوشت این افراد خبری را اعلام نکرد.

حالا عبدالرسول عمادی، رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش در مورد ماجرای لو رفتن سوالات درس دین ‌و زندگی در خرداد امسال می‌گوید: «اول خردادماه نخستین امتحان سراسری برگزار شد. نیم‌ساعت قبل از برگزاری امتحان متوجه شدیم یک صفحه از سوالات امتحانی در فضای مجازی منتشر شده است.»

عمادی با اشاره به ساعت نشر سوالات در فضای مجازی ادامه می‌دهد: «از آن‌جایی که ساعت نشر سوالات با زمان شروع امتحان تفاوت نیم‌ساعته داشت، امکان نشر و استفاده از آن وجود نداشت، اما با این تفاسیر پلیس فتا و حراست آموزش‌وپرورش دست به کار شده و عوامل خاطی این مساله شناسایی شدند و درحال‌حاضر درحال پیگیری قضائی موضوع هستیم.»

رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش ساعت نشر سوالات در کانالی در فضای مجازی را ساعت ۷صبح اعلام می‌کند: «سوالات ۷صبح توسط کانالی نشر پیدا می‌کند، درحالی که ساعت ۸صبح این امتحان در حوزه‌های مشخص‌شده برگزار شد. درواقع از این‌که در این فاصله -با توجه به این‌که بیشتر دانش‌آموزان در حوزه امتحانی‌شان حاضر بودند- چه تعداد از دانش‌آموزان به این سوالات دسترسی پیدا کرده‌اند، اطلاعات موثقی نداریم، حتی در مورد این‌که از این سوالات استفاده شده است یا خیر.»

البته با درنظر گرفتن احتمالات، تصمیمی در این خصوص گرفته شده است که عمادی درباره آن می‌گوید: «با درنظر گرفتن تمامی احتمالات و با در نظر گرفتن این نکته که تنها بخشی از سوالات در فضای مجازی در دسترس دانش‌آموزان بوده، تصمیم گرفته شد در بارم سوالات تغییراتی داده شود، به نحوی که مقداری از بارم سوالاتی که در فضای مجازی در دید عموم قرار گرفته بودند، به سوالات صفحه اول که افشا نشده بود، انتقال بیابد تا اگر سوءاستفاده‌ای صورت گرفته باشد، حق دانش‌آموزان تضییع نشود.»

رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش ادامه می‌دهد: «افراد خاطی توسط پلیس فتا شناسایی شده‌اند و موضوع به مراجع قضائی منتقل می‌شود و با عوامل خاطی برخورد خواهد شد.» عمادی در پاسخ به این سوال که افراد شناسایی‌شده ارتباطی با آموز‌ش‌وپرورش دارند یا خیر، می‌گوید: «اجازه بدهید مساله کاملا روشن شود و بعد در این موارد صحبت شود.»

رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش در مورد ماجرای لو رفتن سوالات امتحانی ‌سال گذشته هم می‌گوید: «پرونده ماجرا تا جایی که به ما به‌عنوان برگزارکننده امتحان مربوط است این‌که مستندات مربوط به حادثه را به مراجع حقوقی آموزش‌وپرورش بدهیم. آنها هم با دستگاه قضائی در ارتباط‌اند. پیگیری‌های بعدی کار جزو مسئولیت‌های بنده نیست.»

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲ تیر ۱۳۹۷مصطفی رحماندوست:بگذارید داغ این گناه به گردن دیگران باشد
۲ تیر ۱۳۹۷ تغییر در نظام پرداختی به معلمان/ تدوین پیش نویس قانون مستقل استخدامی در آموزش و پرورش
۲۵ خرداد ۱۳۹۷پرونده سمپاد باز هم با آزمون بسته شد/ دردسرهای اعلام دیرهنگام نتایج
۲۴ خرداد ۱۳۹۷مهلت ثبت نام اینترنتی کتب درسی ابتدایی‌
۲۲ خرداد ۱۳۹۷بطحایی: نشانه‌های ناکارآمدی در آموزش و پرورش هویداست
۲۰ خرداد ۱۳۹۷کدام کشورها به سند ۲۰۳۰ عمل نمی‌کنند؟
۱۸ خرداد ۱۳۹۷ضرب و شتم مدیر مدرسه توسط پدر دانش‌آموز
۱۵ خرداد ۱۳۹۷آموزش و پرورش: از کانال‌های منتشر کننده خبر لو رفتن آزمون سمپاد شکایت کردیم
۱۴ خرداد ۱۳۹۷اضطراب و اعتراض ۲ روی سکه ماجرای مدرسه غرب تهران/ وقتی مسئولان نظام تعلیم و تربیت از ولنگاری چشم پوشی می‌کنند
۱۲ خرداد ۱۳۹۷حاجی‌بابایی: پول نفت باید برای آموزش و پرورش هزینه شود
۵ خرداد ۱۳۹۷اجرای سند ۲۰۳۰ در برخی مدارس کشور
۳ خرداد ۱۳۹۷مرگ تلخ دانش‌آموز تیزهوش مازندرانی بر اثر ایست قلبی

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

احمد۳۵۷۵۵۵۱۲:۱۹:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۳
ببخشید الان چی میشه دوباره امتحان میگیرین
ناشناس۳۵۷۵۷۰۱۲:۲۷:۳۶ ۱۳۹۷/۳/۳
پس تکلیف کسایی که نمره کمتر گرفتن چی می شه؟ از همین الان هم در کنکور عقب می افتند!!!
گنجی۳۵۷۵۷۶۱۲:۳۶:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۳
واقعا که !!! بعد چطور می خواهند به جای کنکور این امتحان های کشکی و تقلبی سرنوشت بچه ها را برای ورود به دانشگاه مشخص کند؟؟
ناشناس۳۵۷۷۷۴۱۶:۱۵:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۳
هر سال همینطور ه پارسال هم دقیقاًً نیم ساعت قبل از امتحان سوالات در تلگرام دست به دست میشد هر چه فریاد زدیم به گوش هیچ کسی نرفت
ناشناس۳۵۷۷۷۸۱۶:۲۰:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۳
فقط کنکور تا حدود زیادی توانسته است از حقوق دانش آموزان درسخوان دفاع نماید.
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 2. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 3. ژاپن با ۱۳ میلیون بیکار چه کرد؟ ماجرای کمپینی که ۷۰ سال طول کشید

 4. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 5. انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

 6. بحران در حوالی تشک/ گرگ‌های وارداتی در پوستین رژیم صهیونیستی

 7. افشاگری مدیر برنامه‌ کارلوس پویول درخصوص حاشیه‌ها  

 8. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 9. سخنگوی کاخ سفید را از رستوران بیرون انداختند

 10. ممنوعیت رانندگی بانوان عربستانی رسما لغو شد + فیلم

 11. تهدید ترامپ بر اعمال تعرفه ۲۰ درصدی روی واردات خودروهای اروپایی

 12. توصیه‌ برترین‌های کنکور ۹۶ به داوطلبان آزمون سراسری ۹۷

 13. ۲۰۰ درصد افزایش قیمت برخی کالاهای فناوری اطلاعات

 14. رسانه‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند امید تزریق کنند

 15. ۶ دلیل که حتی با ورزش کاهش وزن نخواهید داشت

 16. آیا دولت ائتلافی آلمان در آستانه فروپاشی است؟

 17. انتخابات ترکیه و تلاش مخالفان برای حذف اردوغان/پیروز نهایی کدام حزب خواهد بود؟

 18. چرا واردات ذرت و سویا در سیطره ۲ نفر است؟ / ضریب خودکفایی دانه‌های روغنی کاهش یافت!

 19. بیانات رهبر انقلاب درباره بلای اشرافیگری  

 20. میکروب‌ها کجاهای خانه‌تان مخفی شده‌اند؟

 21. عرفانی خبر داد؛ آخرین وضعیت شیوع تب کنگو در کشور/ بیماری که جانتان را تهدید می کند

 22. از مجلس ششم تا مجلس دهم

 23. رویای طلایی فوتبال ایران/ تاریخ سازی در سرزمین یوری گاگارین!؟

 24. رسانه‌های چینی: جنگ تجاری آمریکا نشانه وجود «توهمات پارانوئیدی» در ترامپ است

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 6. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 7. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 8. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 9. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 10. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 11. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 12. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 13. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 14. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 15. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 16. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 17. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 18. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 19. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 20. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 21. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 22. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 23. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 24. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 25. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 4. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 5. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 6. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 7. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 8. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 9. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 10. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 11. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 12. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 13. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 14. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 15. محمد ثلاث قصاص شد

 16. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 17. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 18. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 19. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 20. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 21. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 22. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 23. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 24. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 25. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

پربحث‌های دیروز

 1. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 2. برگزاری جلسه سوم رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج اعلام شد

 3. شهردار تهران خبرداد: افتتاح خط 7 مترو در شهریور ماه

 4. تغییر در نظام پرداختی به معلمان/ تدوین پیش نویس قانون مستقل استخدامی در آموزش و پرورش

 5. میزان بارش کشور در بهار 97/ کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد

 6. لاریجانی: پیگیری بین المللی پرونده فاجعه منا باید ادامه پیدا کند

 7. آذری جهرمی گران‌فروشی ۵۵ درصدی موبایل در بازار را پذیرفت

 8. هزینه حج امسال با نرخ ارز مبادله‌ای محاسبه شد/ دلایل تفاوت قیمت کاروان‌ها

 9. دستگیری کلاهبردار میلیاردی در اصفهان

 10. توضیح وزیر ارتباطات درباره پیامک‌های قاچاق

 11. تحقیر مسیح‌ علی‌نژاد توسط ابتکار

 12. ساختمان جدید پلاسکو منطبق با طرح تفصیلی بازسازی می‌شود

 13. رئیس پلیس راه راهور ناجا: هر تابستان ۵۰۰۰ نفر در جاده های کشور جان می بازند

 14. بهترین روش نظارت و کنترل وکلای متخلف چیست؟

 15. واکنش معاون وزیر به اخذ شهریه‌ ۲۵ میلیون تومانی از والدین

 16. تویسرکانی: اطلاعات اموال ثبت شده خاوری موجود است

 17. خاک عراقی در آسمان خوزستان / آغاز روند افزایش دما

 18. دستگیری 67 نفر از عاملین تیراندازی‌های غیرمجاز در خوزستان

 19. آغاز توزیع کارت آزمون سراسری از فردا

 20. وجود بیش از ۳ میلیون زن سرپرست خانوار و یک میلیون زن بیوه در کشور

 21. تامین داروی بیماران خاص در اولویت/ تاخیر در واردات دارو به دلیل مشکلات انتقال ارز

 22. بطحایی اعلام کرد: جزئیات پرداخت مطالبات فرهنگیان/ تسویه خرید خدمات و حق‌التدریس معلمان شاغل در تابستان

 23. استاندار تهران خبر داد: الزام اخذمجوز احداث پلاسکوی جدید ظرف ۲ماه آینده/مقام سازی ساختمان پشتی پلاسکو بارای اکثریت کسبه

 24. داستان واقعی از درد یتیمی و بیماریقلب دانش‌آموز یازده ساله به سختی می‌تپد

پربحث‌های هفته

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. محمد ثلاث قصاص شد

 4. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 5. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 6. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 7. بانوان ایرانی پس از ۳۷ سال به ورزشگاه راه یافتند

 8. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

 9. برگزاری جلسه سوم رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج اعلام شد

 10. شهردار تهران خبرداد: افتتاح خط 7 مترو در شهریور ماه

 11. تغییر در نظام پرداختی به معلمان/ تدوین پیش نویس قانون مستقل استخدامی در آموزش و پرورش

 12. میزان بارش کشور در بهار 97/ کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد

 13. حجت‌الاسلام حسینی، استاد معروف اخلاق در خانواده درگذشت

 14. دارو گران می‌شود+ جزئیات

 15. لاریجانی: پیگیری بین المللی پرونده فاجعه منا باید ادامه پیدا کند

 16. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

 17. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 18. آذری جهرمی گران‌فروشی ۵۵ درصدی موبایل در بازار را پذیرفت

 19. هزینه حج امسال با نرخ ارز مبادله‌ای محاسبه شد/ دلایل تفاوت قیمت کاروان‌ها

 20. مردانه باختیم/ واکنش کاربران فضای مجازی به شکست قهرمانانه ایران در مقابل اسپانیا

 21. واکنش چهره‌ها به باخت پیروزمندانه ایران در مقابل ستارگان اسپانیا +تصاویر

 22. دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان درباره حادثه ایرانشهر

 23. توصیه‌ برترین‌های کنکور ۹۶ به داوطلبان آزمون سراسری ۹۷

 24. عرفانی خبر داد؛ آخرین وضعیت شیوع تب کنگو در کشور/ بیماری که جانتان را تهدید می کند

 25. قد کشیدن کودکان کار پشت چراغ قرمز زندگی!

آخرین عناوین