بهره برداری اردوغان از نمایش اسرائیل ستیزی

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970302070 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
بهره برداری اردوغان از نمایش اسرائیل ستیزی

نمودار ارتباط میان ترکیه و اسرائیل طی سال های اخیر زمامداری «رجب طیب اردوغان» چند نقطه برجسته دارد که هر بار افکار عمومی جامعه ترکیه را سراسر درگیر خود کرده است. سال ۲۰۰۹ طی نشستی در حاشیه کنفرانس داووس، اردوغان که آن زمان نخست وزیر بود با شیمون پرز رییس جمهور وقت اسرائیل به جدل لفظی جنجالی پرداخت و در نهایت جلسه را ترک کرد. خاطره این درگیری لفظی هنوز در ترکیه با تکرار عبارت «وان مینت» تداعی می شود.

چندی گذشت تا اینکه اوج تنش میان دو کشور متاثر از حمله نیروهای ارتش اسرائیل به کاروان کمک رسانی غزه در ۲۰۱۰ اتفاق افتاد. این حادثه که به فاجعه «ماوی مرمره» شهرت یافته باعث شد روابط سیاسی میان دو کشور به پایین ترین سطح سیاسی تقلیل یابد اما با وجود فراخواندن سفرای هر دو کشور، قطع کامل روابط اتفاق نیفتاد.

بالاخره تلاش های چند ساله اسرائیل برای دلجویی ( از تماس تلفنی نتانیاهو و عذرخواهی از اردوغان در ۲۰۱۳ ) نتیجه داد و اواخر سال ۲۰۱۶ (آذرماه ۱۳۹۵) سفرای هر دو کشور به سفارتخانه ها برگشتند.

خشم و اندوه عمومی مردم ترکیه از کشتار ماوی مرمره در سال ۲۰۱۰ پر سر و صدا بود و سال ۲۰۱۶ (تیرماه ۱۳۹۵) بلافاصله پس از اعلام رسانه ای «توافق ارتقا روابط» نیز ناگهان مردم ترکیه از خبر حمله تروریستی به «فرودگاه آتاتورک» استانبول تکان خوردند و به عزای عمومی نشستند. اگر چه هنوز هم ارتباط میان اعلام توافق دو کشور با حمله به فرودگاه روشن نیست اما ۵ ماه پس از آن مصادف با روز ورود سفیر اسرائیل به خاک ترکیه باز هم هیاهوی حمله تروریستی دیگری به «استادیوم بشیکتاش» استانبول افکار عمومی را متحیر کرد!

در روزی که رئیس جمهور اسرائیل ورود سفیر کشورش به ترکیه را یک عید خوانده بود که شایسته جشن گرفتن است، ملت ترکیه متاثر از شوک حمله تروریستی دیگری به ماتم نشسته بودند. (چهار ماه قبل از حمله به فرودگاه آتاتورک و نه ماه مانده به حوادث استادیوم بشیکتاش، خیابان «استقلال» استانبول هم صحنه حمله مرموز دیگری بود که بر اثر آن سه اسرائیلی کشته شدند)

به هر حال طی توافق ارتقا روابط، اسرائیل عذرخواهی کرد و تعهد پرداخت غرامت به خانواده کشته شدگان کشتی ماوی مرمره را پذیرفت. از سوی مقابل نیز دادستان استانبول اعلام کرد پرونده بازداشت ۴ نظامی اسرائیلی (از جمله فرمانده ستاد کل ارتش اسرائیل) مختومه شده است! روابط این دو کشور که با قراردادهای اقتصادی نگاهبانی شده بارها بر اثر جنگ لفظی طرفین با فراز و فرودها مواجه شده اما به قطع کامل روابط سیاسی نرسیده است. بالاخره تمرکز حساسیت آنکارا به "تهدید شبه نظامیان کرد" پرونده روابط را به فصل جدیدی رساند وقتی اسرائیل گستاخ علی رغم همه مخالفت ها و حتی هشدار صریح ترکیه یک تنه از همه پرسی تجزیه کردستان عراق پشتیبانی کرد. (شاید انگیزه اصلی اردوغان از احیای روابط سطح بالا با اسرائیل هم مهار دخالت اسرائیل و کم کردن موانع عملیات سرکوب شبه نظامیان کرد بود.)

در واکنش جبرانی به دخالت های بی شرمانه اسرائیلی ها، اظهارات اردوغان علیه اسرائیل نیز بی پروا تر شد و با وقوع هر حادثه میان اسرائیلی ها و فلسطینیان این اردوغان بوده که توجهات عمومی را به لفاظی اش علیه اسرائیل جلب کرده است. البته واکنش اردوغان به اقدامات اسرائیل محدود به لفاظی در محضر ملت نبوده و در فرصت ریاست دوره ای ترکیه بر سازمان کنفرانس اسلامی با ابتکار اردوغان دو نشست اضطراری در واکنش به تغییر وضعیت قدس و کشته شدن ده ها فلسطینی بی دفاع برگزار شده است. بدین وسیله اردوغان که سودای احیای شکلی از عثمانی گری و رهبری دول اسلامی را هم در سر می پروراند، پرچمداری مهیج ترین مواضع تبلیغاتی علیه اسرائیل را نیز در میان سران کشورهای اسلامی بر عهده گرفته است.

اما از بعد امنیت داخلی، اردوغان اکنون ضمن تروریستی خواندن دولت اسرائیل و دعوت دول اسلامی به مقابله جدی با «دشمنان مسلمین»، حسابگرانه در پی دستاویزی موثر جهت اعتبار زدایی بیشتر از گروه های مسلح کردی است. برجسته کردن قباحت پشتیبانی بی پرده «اسرائیل تروریست و جنایتکار» از «تجزیه کردی» در چشم افکار عمومی می تواند مشروعیت استقلال خواهی کردها را بیش از پیش تضعیف کند به وجهی که حتی فعال شدن تبلیغات دولتی بر خطر این روابط آشکار نیز ضرورت چندانی نداشته باشد!

اردوغان در آستانه انتخابات تاریخ ساز ریاست جمهوری ترکیه، بار دیگر قوای مسلح کشور را به ماموریت خارجی برای مقابله با شبه نظامیان کرد فرستاده است و خبرسازی این عملیات را به عنوان سرمایه ای ارزشمند بر می شمرد تا بر اساس آن در قامت "مسلمانی غیور و وطن پرست" به رقابت های انتخاباتی وارد شود!

غیر قابل چشم پوشی است که افکار عمومی ترکیه با اسرائیل ستیزی همدلی نشان می دهد آنچنان که حتی آتاتورکیست ها (حزب اصلی اپوزیسیون) در واکنش به جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان مسلمان بیانیه صادر می کنند. حزب «جمهوریخواه خلق» فراتر از صدور بیانیه پیشنهاد قطع کامل روابط ترکیه با اسرائیل را مطرح کرد تا شاید ضمن آزمودن صداقت اردوغان، توجه عمومی را نیز به خود جلب کند. سرانجام یاران پارلمانی اردوغان با ناکام گذاشتن این ترفند اجازه ندادند ابتکار عمل "بازی با اسرائیل ستیزی" و امتیازات آن از انحصار «عدالت و توسعه» خارج شود! اردوغان که حتی پس از اخذ شدیدترین محکومیت های بین المللی علیه اسرائیل در ماجرای ماوی مرمره اقدام به قطع روابط نکرده بود اکنون نیز در آستانه انتخاباتی سرنوشت ساز به استقبال ریسک یک منازعه پیچیده و حساس (که افکار عمومی به جزییات آن توجه دارند) نرفت و به چینش میدان رقابت سیاسی از سوی دیگران فرصت نداد. از سوی مقابل اسرائیل هم در پاسخ به مدیریت اردوغان پیش نویس محکومیت قتل عام ارامنه به دست عثمانی را از مسیر تصویب و رسمیت خارج کرد!

اردوغان وعده داده که پس از انتخابات روابط کشورش با اسرائیل را بازنگری خواهد کرد. به هر حال همچنان جنگ لفظی مقامات دو کشور جریان دارد و باز هم سفرا در محل ماموریت خود حاضر نیستند اما همواره باید چگونگی بهره برداری جدید اردوغان از اداره این تقابل را رصد کرد.

(دستاوردهای امنیتی و سیاسی راهبرد اسرائیل ستیزی ایران قابل قیاس با آثار این رونوشت های تاکتیکی و منفعت جویانه نیست)

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۶۲۸۷۱۱:۳۱:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲
ژست ضد اسراییلی می گیرن.... همزمان مانور مشترک نظامی هم با اسراییل دارن!! و سالانه ۱۳ میلیارد دلار مبادله اقتصادی! ترکیه میداند که نفوذ و محبوبیت جمهوری اسلامی در بین اهل سنت منطقه، به خاطر حمایت از ملت فلسطین است .. حالا ترکیه به زعم خود می خواهد با حمایت از فلسطین ، رهبری اهل سنت را داشته باشد..اما ملت ها می دانند که این ها نمایش است..
ناشناس۳۵۶۳۲۹۱۱:۵۳:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۲
اردوغان یک بازیگر سیاسی است لیکن دستش رو شده و فردی غیر قابل اعتماد است
ناشناس۳۵۶۳۹۱۱۲:۲۷:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۲
درسته
ناشناس۳۵۶۶۸۷۱۵:۲۲:۵۱ ۱۳۹۷/۳/۲
او بفکر منافع کشورش هست
ناشناس۳۵۶۳۶۶۱۲:۱۴:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۲
عجب مقاله عجیبـی !
ناشناس۳۵۶۴۱۲۱۲:۳۸:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲
شما به فکر منافع ملی کشورت باش دیگران پیشکش
اسفند۳۵۷۳۷۶۰۸:۴۷:۴۰ ۱۳۹۷/۳/۳
اتفاقا این موضوع به منافع کشور خیلی ربط داره
ناشناس۳۵۶۷۰۱۱۵:۳۰:۱۹ ۱۳۹۷/۳/۲
روشن تر از این نمیشه گفت
ناشناس۳۵۷۱۵۰۲۳:۱۶:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲
اردوغان ژن دیکتاتوری داره مردم ترکیه دیر بجنبن ترکیه رو به فنا داده
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 3. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 4. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 5. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 6. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 7. پخش بازی ایران و اسپانیا در ورزشگاه آزادی ملغی شد/ مردم به ورزشگاه مراجعه نکنند

 8. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 9. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 10. موافقت با پخش فوتبال در ورزشگاه آزادی

 11. شیوه بازی امشب با اسپانیا لو رفت!  

 12. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 13. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 14. رفتار زننده رئیس اتحادیه خبازان زاهدان با خبرنگاری که از او پرسید چرا 20 نانوایی زاهدان به نام او و فرزندانش است  

 15. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 16. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 17. پوشش زنده؛ ایران 0- اسپانیا 0 تا پایان نیمه اول

 18. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 19. شفر: چرا نتوانیم اسپانیا و پرتغال را شکست دهیم؟

 20. حضور یک خارجی برای فردوسی‌پور دردسر شد

 21. ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

 22. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

 23. بارندگی شدید در کازان قبل از بازی ایران و اسپانیا

 24. احتمال بازنگری در طرح جدید ورود بدون مهر ایرانیان به لبنان

 25. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 4. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 5. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 6. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 12. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 13. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 14. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 15. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

 19. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 20. خاتمی: مذاکره ‌ایران با آمریکا احمقانه است/کسانی که ‌بیانیه را امضا کردند از ‌مردم ایران عذرخواهی کنند

 21. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 22. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 23. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 24. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 25. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 14. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 15. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 16. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 17. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 18. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. محمد ثلاث قصاص شد

 22. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 23. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 24. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 25. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

آخرین عناوین