بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید

حسام بابابیگ، گروه تعاملی الف،   3970229021 ۹ نظر، ۷ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید

با خروج امریکا از برجام باردیگر موافقان و مخالفان داخلی برجام به صف شدند و "گفتیم" و "گفتند"های شان شروع شده و سیاسیونی که مدت ها در سکوت کامل خبری بودند دوباره به فضای مجازی بازگشتند و دست به تحلیل زده و خواهان "استعفا"و طرح "عدم کفایت سیاسی" و خیانت کار نامیدن طرف مقابل هستند و می خواهند خود را قهرمان این نزاع جا بزنند و متاسفانه دراین بین منافع ملی را نادیده می گیرند و بدون در نظر گرفتن صحنه بین المللی و منطقه ای، بدعهدی امریکا که نقض حقوق بین الملل است را به یک نزاع داخلی تبدیل کرده اند و در مقابل هم به صف شده اند و یکدیگر را ملامت و سرزنش می کنند. تاسف بار اینکه عده ای با تز روشنفکری، این بدعهدی را به پای ایران می نویسند.

برجام شاید یک ضرورت زمانی بود. از یک طرف ضرورت بین المللی برای اتمام حجت با آژانس بین المللی انرژی اتمی و شکستن جو سنگین رسانه های صهیونیستی که علیه ایران و فعالیت های صلح آمیز هسته آن ایجاد کرده بودند و هم ضرورت داخلی برای کسانی که می گفتند چرا ایران حاضر به مذاکره نیست؟ مگر ایران فعالیت پشت پرده ای دارد؟ چرا حالا که امریکا دست دوستی! دراز کرده ایران حاضر به کنار آمدن و مذاکره نیست!؟ و ...

این سوالاتی بود که حقیقتا در داخل کشور وجود داشت و با سخنرانی و شعار نمیشد پاسخ داد و اقناع عمومی ایجاد کرد. باید اقدامی عملی می شد و یک دیپلماسی قابل فهم و عمومی شکل می گرفت تا خباثت ها و دست های چدنی! طرف مقابل را دید. و بهتر این بود که امریکا باید به دست اصلاح طلبان و اعتدالیون رسوا می شد تا دیگر جای عذر و بهانه ای باقی نمی ماند.

اما دو قطبی هایی که امروزه در جامعه ایجاد شده همان اشتباه گذشته است که تکرار می شود .عده ای برجام را "آفتاب تابان" خوانده و "تنها ناجی" کشوردانسته و عده ای آن را تاریکی مطلق خوانده و "کلاه گشاد" می دیدند. این دو قطبی ها و جو هیجانی بهترین گزینه است برای دولت مردان و مدیران ناکارآمد. چرا که در چنین شرایطی هم مشکلات اساسی مردم به حاشیه می رود هم در پی قهرمان سازی خود دراین فضای موهوم هستند. درچنین فضایی مردم مطالبه ای ندارند فقط می خواهند "نشود" و "رای نیاورد" همین! به انتخابات های این چندساله نگاه کنید، به کدام مطالبه رای داده اند؟!

این "نمی گذارند"ها و "بگذارید"ها و این "بست نشینی "ها و "نامه پراکنی" های دولت مردان فعلی و قبلی حاصل همین "دوقطبی "ها و "آرا سلبی " است که باعث می شود مشکلات مردم به حاشیه رود و هیجان های کاذب فضای کشور را در برمی گیرد و آرا ایجابی و توانمندی شکل نگیرد!

وقتی که "فضای مجازی"، جای "واقعیت های جامعه" را می گیرد؛ وقتی که "فیلترینگ تلگرام" جایگزین "معیشت "مردم می شود و رکود و کاهش ارزش پول ملی و بیکاری جوانان در حاشیه اخبار کنسرت و حضور بانوان در ورزشگاه ها قرار می گیرد "مطالبات اساسی" مردم به کنار می رود و متاسفانه به همت "خواص" و جو رسانه ای شان، "عوام" ناخود آگاه بازیگر این صحنه شده و جذب این دو قطبی های بی مایه می شوند و رو در روی یکدیگر قرار می گیرند. عده ای ذوق زده! در زمان انعقاد برجام به خیابان می ریزند و رقص و پایکوبی! می کنند و عده ای هنگام برگزار یک کنسرت قانونی! تجمع می کنند و مراسم دعا! برپا می کنند.

مجلسی که نماینده آن به دنبال سلفی گرفتن با "موگرینی "است هم حاصل همین دو قطبی است. یک عده دم از "لیست انگلیسی" می زدند و یک عده می خواستند از روی لجاجت به "لیست انگلیسی" رای بدهند اما آن چه که در این بین حراج می شود منافع ملت و مردم است که قربانی جهل "سیاست بازان منفعت طلب"می شود.

اشتباه دولت و شخص رییس جمهور آن جا بود که تمام تخم مرغ های خود را درون سبد برجام گذاشت و حل مشکلات آب و هوا را به برجام نسبت می داد و بستن با "کد خدا" را راه حل تمام مشکلات کشور می دانست و امروز "کدخدا" را یک موجود مزاحم می داند. اکنون مخالفین نیز نباید تمام تخم مرغ هایشان را در سبد "شکسته" برجام بگذارند و بخواهند صرفا با تکیه بر شکست برجام به قدرت بازگردند. بلکه باید برای مشکلات کشور برنامه واقعی و عملی ارایه داد و با مدیریت جهادی و عملکردی و مبارزه جدی و عملی با فساد و رانت بر مشکلات فایق آمد.

مدیریت های "خسته" و "واداده "های سیاسی و انقلابی گرهای "هیجانی" و "بی منطق" هیچ کدام دردی از این مردم را دوا نمی کنند و فقط صحنه را برای حضور "ناکارآمدها" و " منحرفان" آماده می کنند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۰۹۲۴۰۷:۵۵:۱۹ ۱۳۹۷/۲/۲۹
پس چطوری نون بخورند و چجوری ماهی بگیرند و کاسبی کنند و چطور مردم را سر کار بذارند؟
سعيد۳۵۰۹۷۶۰۹:۰۶:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۲۹
این حرفها رو وقتی باید میگفتید که رییس جمهور منتقدان برجام را با ان القاب خاص مورد عنایت قرار دادند. الان نمیخواد ادای ادمهای ریش سفید در بیارید
ناشناس۳۵۱۰۴۱۱۰:۰۶:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۲۹
بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید حرف حساب جواب نداره .....
علی۳۵۱۰۵۷۱۰:۱۶:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۲۹
تا حدودی منصفانه و واقع بینانه بود
ناشناس۳۵۱۰۵۸۱۰:۱۶:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲۹
آفرین
یه نفر۳۵۱۰۷۱۱۰:۲۵:۲۳ ۱۳۹۷/۲/۲۹
مشکل اینه که یه عده فکر می گنند منافع واقعی مردم همون منافع مادی و گروهی و حزبی آنهاست یه عده هم فکر می کنن خیلی ژن خوب و مرغوبی دارند و بنابراین تمام مردم باید برند کنار که اونا امکان رشد و پرورش ژن خوبشون را داشته باشن یه عده هم فکر می کنه دیگران بلد نیستند و دلسوز نیستند و فقط خودشون بلدند یه عده دیگه هم فکر می کنند ایناشتباهات اساسی توی مملکت را دیگران زدند و در نقش اپوزیسیون چسبیدن به میزهاشون و مدام انتقاد می کنن و تهدید می کنن که پته ی دیگران را می ریزن روی آب !
ناشناس۳۵۱۱۲۶۱۱:۰۸:۴۸ ۱۳۹۷/۲/۲۹
متاسفانه اخیرا الف نظرات رو بسیار سانسور میکنه و منتشر نمیکنه، با این حال نظرم رو مینویسم. مشکل ما در کشور محدود به برجام و تعهد به آمریکا به آن نیست، مشکل اساسی تر از این حرفهاست و کسانی که مشکل رو محدود به این موضوع میکنند تعمدا" یا غفلتا" چشم خود را بر واقعیت ها بسته اند. اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم مشکل در اعتقاد به این نظریه است که آیا حکومت موظف به بردن مردم به بهشت هست یا نه؟ مشکل آنگاه شروع میشود که عده ای انگشت شمار اعتقاد و نظر خود را به قانونی تبدیل میکنند که مردم به آن وقعی نمینهند. مگر چند خانم قراره به ورزشگاهها برن؟ در حالیکه چندین نهاد و سازمان و ... انرژی خود را صرف جلوگیری از ورود خانمها به ورزشگاهها میکنند. یا کنسرت، چرا اینهمه انرژی برای محدود کردن کنسرتهای مجوز دار میشود؟ آیا بهتر نیست همین انرژی صرف حل مشکلات عمده مردم شود؟ تلگرام جایگزین معیشت مردم نشده است، بلکه با بی تدبیری به نمادی برای نشان دادن خواست مردم و فاصله خواست آنان از نظرات حکومت تبدیل شده. چرا فیلتر شد؟ چونکه به فضایی برای انتقاد از عملکردها تبدیل شد! چقدر انرژی و سرمایه در دههای اخیر صرف محدودیت و ممنوعیت فاکس، ویدیو، موسیقی، ورزش بانوان، ماهواره، فضای مجازی و سانسور و ... شده؟ نتیجه چه بوده؟ آیا نمی شد که آن هزینه ها و رفتارها و مخالفتهای بیخود انجام نمیشد؟ روز اول برنامه ماه عسل مجری جمله ای گفت که در تکرار های برنامه حذف شد. اما آن بخش از سخنان مجری در تمامی شبکه های مجازی دست به دست شد!! این کار به جز پایین آوردن اعتبار سیمای ملی چه نتیجه ای داشت؟!!! و چه کسی تصمیم به اعمال این هزینه گرفت؟؟ وقتی حکومت نیاز به نشان دادن حمایت همه مردم مثلا" در روز قدس یا 22 بهمن دارد، تلویزیون به تریبون با حجاب و بد حجاب تبدیل میشود، اما همین مردم وقتی نوبت به انتخاب اپلیکیشن میرسد، فقط حق دارند از منوی مورد تایید حکومت انتخاب کنند!؟؟
ناشناس۳۵۱۲۲۳۱۲:۰۸:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۲۹
آفرین به شما دوست عزیز ممنون الف جان که منتشر کردی
بهارلو۳۵۱۱۸۴۱۱:۴۹:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۲۹
عالی و منصفانه و قریب به واقعیت
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. عسگرپور: لقب انحصارطلبی مغرضانه است؛ جزء کم‌کارانم!/نمی‌دانستم دارالشفایی چنین گرایشات سیاسی دارد

 3. دیدار روسیه-مصر

 4. تابش: نامه به سران نظام برای مذاکره با ترامپ موضع اصلاح‌طلبان نیست

 5. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 6. چرا منیزیم برای سلامت بدن مفید است؟

 7. فتاح خبر داد:افزایش اعتبار پوشش بیمه‌ای «زنان سرپرست خانوار»

 8. آتش سوزی در خیابان امیر کبیر  

 9. ترامپ: بودجه ساخت دیوار مکزیک پرداخت نشود، دولت فدرال را تعطیل می‌کنم+عکس

 10. حریق پاساژ خیابان امیرکبیر کنترل شد/عملیات لکه‌گیری ادامه دارد

 11. ضرورت آرایش جنگی در سازمان اقتصادی کشور

 12. شنای خلاف جهت مدارس لاکچری/ورود آسان رابطان اروپایی به حریم مدارس

 13. کاش سنت‌گرایان از صرافت یکدست کردن جامعه‌ بیرون آیند

 14. برنامه روز هفتم جام جهانی/ نگاه ۸۰ میلیون ایرانی به کازان

 15. معاون ترامپ که در پیشبرد مذاکرات با کره شمالی نقش داشت از سمتش استعفا می‌کند

 16. کدام سیم‌کارت‌ها سلب امتیاز می‌شوند؟

 17. تسویه 3 مرحله‌ای پاداش پایان خدمت بازنشستگان 96/ پرداخت اولین قسط تا 8 روز آینده

 18. ز.د.اف در انتقاد از تیم آلمان: سرعت فغانی از کیمیش بیشتر بود

 19. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 20. بیش از نیمی از سلاح‌های گرم جهان در دست شهروندان یک کشور

 21. مقایسه عملکرد بیرانوند، سردار و شجاعی با دخه‌آ، کاستا و بوسکتس در بازی اول  

 22. خلاصه دیدار روسیه و مصر در جام ۲۰۱۸  

 23. مرگ بر اثر بی‌احتیاطی ساده!(18+)  

 24. صالحی پیشنهادهای دریافتی از اتحادیه اروپا برای انتظارات ایران درباره برجام را کافی ندانست

 25. واکنش قاسمی به بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره قصاص یک متهم

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 4. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 5. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 6. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 12. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 13. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 14. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 15. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 19. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 20. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 21. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 22. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 23. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

 24. واکنش نوبخت به نامه برخی اصلاح‌طلبان برای مذاکره با ترامپ/ عقل سیاسی ندارند

 25. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 18. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 21. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 22. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 23. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 24. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 25. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

آخرین عناوین