۱۰ تضمینی که باید از اروپا گرفت

گروه سیاسی الف،   3970225100 ۲۷ نظر، ۱۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
۱۰ تضمینی که باید از اروپا گرفت

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان امروز در بروکسل با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس دیدار می‌کند . اروپایی‌ها قرار است در نشست امروز، بسته‌ای از پیشنهادها را برای حفاظت از اجرای برجام و اطمینان به ایران برای بهره‌مندی از منافع توافق ارائه کنند.

این خبری است که ترزا می نخست‌وزیر انگلیس در گفت‌وگوی تلفنی که یکشنبه شب با رئیس‌جمهور کشورمان داشت، اعلام کرد. حسن روحانی در این گفت‌وگوی تلفنی با بیان این که زمان اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و تضمین منافع ایران محدود است، بیان کرد: منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، گاز، پتروشیمی و روابط بانکی و سرمایه‌گذاری باید به طور شفاف مشخص و تضمین شود.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با پایبندی به برجام، تامین منافع ملی خود را دنبال میکند، گرچه متاسفانه طرفهای مقابل در اجرای تعهدات خود، عملکرد رضایت بخشی نداشتهاند. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیسجمهور کشورمان هم دیروز در دیدار وزیر اقتصاد بلغارستان که کشورش ریاست دورهای اتحادیه اروپا را نیز به عهده دارد، گفت: انتظار جمهوری اسلامی ایران از اتحادیه اروپا به عنوان یک بازیگر مهم در عرصه بینالملل، اتخاذ عکسالعملی قاطع و جدی در این خصوص است تا جامعه بینالملل از این مساله درس بگیرد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که دیروز برای رایزنی با وزیر خارجه روسیه به مسکو رفته بود، اعلام کرد: تهران تضمین طرفهای امضاکننده توافق را خواستار است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ظریف بیان کرد: برجام براساس یک موازنه بین تعهدات طرف ایرانی و اروپا و آمریکا بنا شده است و با خروج آمریکا این موازنه به هم میخورد و باید دید چگونه میتوان در این شرایط منافع مردم ایران را تامین کرد.

وزیر خارجه روسیه نیز در این دیدار گفت: اوضاع برجام روز به روز بحرانیتر میشود، باید درباره اقداماتی که میتواند کمک کند اوضاع بحرانیتر نشود، صحبت کنیم.

به گزارش ایرنا، ظریف همچنین دیروز در جمع خبرنگاران در مسکو گفت: 20 اردیبهشت نامهای به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیرکل سازمان ملل متحد نوشتم.

ظریف افزود: در نامه به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درخواست تشکیل کمیسیون مشترک شد؛ بر اساس برجام، کمیسیون مشترک با یک نوبت جلسه مدیران سیاسی شروع میشود و در صورت ضرورت این جلسه در سطح وزیران امور خارجه تشکیل خواهد شد. وزیر خارجه کشورمان همچنین در مطلبی در توییتر با اشاره به سفرش به بروکسل نوشت: بزودی مشخص خواهد شد که چطور 1+4 میتوانند منافع ایران را در برجام تضمین و این دستاورد بینظیر دیپلماسی را حفظ کنند.

جامجم در گفتوگو با ده کارشناس سیاسی به بررسی انتظارات موجود از بسته پیشنهادی اروپا و تضمینهایی که باید برای تامین منافع کشورمان بدهند، پرداخته است.

تضمینها به آینده موکول نشود

مهدی چمران / کارشناس مسائل سیاسی

تضمینهایی که گرفته میشود باید خیلی صریح و روشن باشد. این تضمینها قاعدتا همان چیزهایی است که در متن برجام هم آمده بود که کلیه تحریمها باید برداشته شود. هم شرکتها و هم دولتهای اروپایی باید تحریمها را کنار بگذارند و شرایط فعلی که هنوز بانکهای اروپایی و خیلی از شرکتهای اروپایی با ما همکاری ندارند و همین الان هم خیلی از دولتهای اروپایی همکاری ندارند، نباید ادامه داشته باشد.

تحریمهای بانکی و مالی و همچنین تحریمهایی که آمریکا علیه اشخاص میگذارد برای ایران قابل اجرا نیست و اروپا نباید به آنها پایبند باشد. این مساله که آیا اروپا می تواند این عدم پایبندی را در مقابل آمریکا داشته باشد یا نه بحث دیگری است. آنچه که ما میخواهیم عدم تحریم و خارج نشدن از چارچوب مذاکرات هستهای است. ما ورود به هیچگونه مذاکره دیگری را نمیپذیریم. همه تضمینها هم باید ملموس و جدی باشند و به آینده و جاهایی که نمیتوانیم دست یابیم حواله داده نشده باشد. متاسفانه در برخی جاهای برجام، معلوم نیست زمانی که ما بخواهیم شکایت کنیم این فرایند به کجا میرسد. چنین مواردی نباید در مورد تضمینهای اروپا تکرار شود.

تضمین عملی در یک بازه زمانی مشخص

عبدالرضا مصری/ نماینده کرمانشاه در مجلس

قضایایی که امروز در مورد برجام در حال اتفاق افتادن است موضوعی نبود که ذهن ما نسبت به آنها خالی باشد. یکی از گزینههایی که احتمال داشت و مسئولان ما درباره آن اندیشیده بودند همین بود که آمریکا از برجام خارج شود و اینکه چطور میتوان تبعات این خروج را کاهش داد و یا بیاثر کرد.

در شرایط فعلی دو حالت وجود دارد. یا اینکه منافع برجام برای دولتهای اروپایی آنقدر بیش از منافع آمریکا ست که بتوانند نهادهای مالی و تجاری خودشان را تشویق و ترغیب و مجاب کنند که با ایران ارتباط داشته باشند. به عنوان مثال اگر خزانهداری آمریکا ما را تحریم کرد بانکهای اروپایی، مراودات بانکی خود را با ما ادامه دهند.

و دوم قطعا بعد از بانک، یکی از مهمترین مسائل مربوط به بیمههاست زیرا ما برای صدور نفت نیاز به بیمه داریم. بخشی از این بیمه، قابل انجام در کشور خودمان است و ما میتوانیم کشتی را بیمه کنیم اما برای باراندازی در اسکله، بیمههای معتبر بینالمللی باید این کار را انجام دهند وگرنه اجازه پهلو گرفتن برای صادرات نفت نخواهیم داشت. اینها مواردی است که اروپاییها باید تضمین کنند که انجام خواهد گرفت حتی اگر آمریکا با آنها مخالف باشد.

همچنین باید امکانات و تجهیزاتی که در مورد انرژی هستهای قول دادهاند و همچنین تامین اورانیوم را تضمین کنند. انواع و اقسام روابط آزاد تجاری و مالی و بیمهای، همه از اموری است که باید حاصل برجام میشد و اکنون اروپا باید آنها را تامین کند.

البته در همین ابتدای کار، پالسهایی که میرسد حاکی از این است که اروپاییها در حال ادامه تحریمهای آمریکا هستند که نمونه آن بحث فروش هواپیما و بیمههای سوئیس و دانمارک است که اعلام کردند به دلیل خروج آمریکا از برجام نمیتوانند با ما کار کنند.

اروپاییها باید درباره همان موارد موجود در برجام و همانهایی که آقای رئیسجمهور بعد از امضای برجام اشاره کردند که تمام تحریمهای ظالمانه و یکجانبه و دوجانبه و تحریمهای شورای امنیت برداشته میشود در عمل و در یک بازه زمانبندی شده و مشخص تضمین بدهند.

به نظر من اینکار، یک کار دیپلماسی است و مرّ فرمایشات مقام معظم رهبری در قالب آن باید دنبال شود. همه باید یکپارچه متوجه دشمن باشیم و به دولت کمک کنیم که از این مقطع عبور کند و بقیه بحثها را باید برای بعد گذاشت.

ایجاد بانک اختصاصی برای معاملات ایران

محمد رضا دهشیری/استاد دانشگاه

اتحادیه اروپا باید در قوانین مسدود کننده بتواند با جمهوری اسلامی ایران همکاری کند، این همکاری ها می تواند در راستای حمایت از شرکت های اروپایی که خواهان تعاملات اقتصادی با کشورمان هستند باشد، همچنین اروپا می تواند بانک اختصاصی برای معاملات تجاری ایران ایجاد کند.

با توجه به اینکه تاکید ما در برجام استفاده از مزایای اقتصادی آن بود در این راستا اروپا می تواند با صدور بیانیه هایی با تحریم های یکجانبه آمریکا مخالفت کند، به این معنی که از نظر جو سیاسی به نوعی همراهی خود را با ایران وکشورهایی که خواهان همکاری با ما هستند نشان دهد.

لغو تمام تحریمها از ابتدای انقلاب تا کنون

فریدون عباسی/ رئیس سابق سازمان انرژی اتمی

در ارتباط با اخذ تضمین از اروپا برای حفظ منافع ایران در برجام باید ببینیم آمریکا و اروپا چه تحریم هایی علیه ایران وضع کرده اند، در همین ارتباط باید هر تحریمی که اتحادیه اروپا از جمله کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان از ابتدای انقلاب تا کنون به هر بهانه ای علیه ایران وضع کرده اند لغو شود. آنها باید برای نشان دادن حسن نیت خود رابطه شفافی با جمهوری اسلامی داشته باشند. همچنین اروپا نباید به تحریم های ثانویه ای که آمریکا خارج از مرزهای خود علیه ایران وضع می کند توجه و به آن عمل کند. در ضمن باید به سایر کشورها توصیه هایی در مورد عدم اجرایی کردن آن تحریم ها از جمله حوزه های بانکی،بیمه، کشتیرانی و... داشته باشند.

هیچ پیش شرط دیگری مطرح نشود

حسین آبنیکی/ رئیس پیشین مرکز توسعه سازمان انرژی اتمی

تسهیل در مراودات پولی و بانکی با ایران از جمله تعهدات برجامی بود که به درستی اجرا نشد، بنابراین اگر قرار بر اجرای برجام باشد می بایست آنها ضمانت کتبی بدهند که در این حوزه و در چارچوب برجام تعهداتشان را اجرا خواهند کرد تا به این ترتیب بتوانیم معاملات پولی و مالی را بین ایران و اروپا به طور کامل داشته باشیم.

مراودات اقتصادی نباید منوط به تحریم های آمریکا و درخواست های آنها از جمله در حوزه برنامه های موشکی و منطقه ای ایران شود.

باید به صورت شفاف اعلام شود که ملاک ایران برجام است و هیچ پیش شرط دیگری که به القای آنها و آمریکا باشد نخواهیم پذیرفت. باید تضمین مکتوب قطعی داشته باشیم که در صورت مواجه شدن اروپا با تحریم های ثانویه آمریکا، آنها اقدام متقابل داشته و تسلیم آمریکا نشوند.

البته طی روزهای اخیر موضوعاتی مبنی بر مطرح شدن شروط جدید از سوی اروپا شنیده می شود، بنابراین باید به صورت مکتوب ضمانت بگیریم که علاوه بر برجام شروط احتمالی دیگر در مورد غنی سازی، موضوعات منطقه ای و یا موشکی به طور کلی منتفی است و آنها به صورت مکتوب اعلام کنند در آن حوزه ها نیز شروطی برای ما تعیین نخواهند کرد.

2 تضمین اصلی

سید حسین نقوی حسینی / سخنگوی کمیسیون امنیت ملی

سرتیتر اصلی تضمینها این است که اولا اروپاییها باید به کلیه تعهداتشان در برجام عمل کنند و دوم اینکه خسارات ناشی از خروج آمریکا از برجام را هم برای جمهوری اسلامی ایران جبران کنند. این دو تضمین اصلی است که اروپاییها باید بدهند. در زیرمجموعه این تضمینها باید تحریمهای ثانویه آمریکاییها را با اقدامات خودشان خنثی کنند. به عنوان مثال در حوزه عملیات بانکی، در حوزه کشتیرانی، در حوزه حملو نقل، در حوزه بیمهها، در حوزه خرید نفت باید خسارات ناشی از خروج آمریکا را برای ایران جبران کنند. اروپاییها برای اینکار باید تضمین دهند که حجم خرید نفت خود را افزایش میدهند و جمهوری اسلامی ایران بتواند به راحتی نفتش را بفروشد و بانکهایشان با ما کار کنند و مسائلی که از ناحیه تحریمهای ثانویه آمریکا متوجه ایران میشود را به هر نحو ممکن جبران کنند.

اروپا جریمههای شرکت ها را تقبل کند

عزت ا... یوسفیان ملا/نماینده آمل

نکته ای که باید در ابتدا به آن توجه شود این است که اروپا در همان مقطعی که شرایط اجرای برجام مساعد بود و همه پیشگام در اجرای برجام بودند، اقدام قابل توجهی در این ارتباط نداشت و حتی یک بانک اروپایی بزرگ به صورت جدی وارد تعامل با ایران نشد. در ضمن جلب اعتماد ایران از سوی اروپا موضوعی مشکوک است چرا که 80 درصد تحریم های اعمال شده علیه ایران در اختیار سازمان ملل و آمریکاست. اما باوجود این موضوعات، اروپا باید تضمین دهد که آمریکا وارد جریمه بانک های اروپایی و چینی که با ایران همکاری می کنند نشود، همچنین می بایست تضمین هایی در حد اسناد بهادار وجود داشته باشد که در صورت جریمه بانک ها و شرکت های همکار با ایران از سوی آمریکا، آنها بتوانند از محل آن اسناد خسارات خود را دریافت کنند و دولت های اروپایی جریمه آمریکا را تقبل کنند.

امضای سند به معنای تضمین

علی بیگدلی/کارشناس مسائل بین الملل

در روابط بین الملل چیزی به نام تضمین نداریم چرا که اگر با کشوری سندی را امضا کنیم به معنای تضمین است.

نکته مهم دیگر سه موضوعی است که امروز در بسته پیشنهادی اروپا به ایران مطرح خواهد شد که معتقدم این موضوعات هیچ ارتباطی با برجام ندارد. موضوعاتی از جمله حقوق بشر، موضوعات منطقهای و موشکی در این بسته ارائه خواهد شد، موضوعاتی که وزیر خارجه آلمان نیز چندی پیش مطرح کرده بود.

بنابراین به نظر می رسد آنها معامله ای با ایران داشته باشند که در صورت عملی نشدن خواسته هایشان طبق آن بسته، حتی در صورتی که از برجام خارج نشوند تحریم هایی علیه ایران اعمال شود.

لزوم برگزاری نشست های بین بانکی اروپا

عباسعلی منصوری آرانی/ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم

آنچه در برجام و پس از آن در قطعنامه 2231 داشتیم قرار بین المللی بود و می توانست در صورت اجرای کامل الگویی برای مذاکرات در موضوعات مختلف شود.

در شرایط فعلی و با توجه به خروج آمریکا از برجام، اروپا بر پایبندی بر برجام تاکید دارد، البته تاکید لفظی در این مورد فایدهای ندارد و آنها باید در عمل ضمانت هایی در جهت تامین منافع ایران از برجام دهند. در این زمینه رفع تحریمهای اقتصادی در درجه اول اهمیت قرار می گیرد، در همین زمینه اروپا باید زمینه های رفع موانع در جهت تبادلات بانکی، مشکلات بیمه، تسهیل در رفت و آمد تجار را فراهم کند تا به این ترتیب آنها در محیطی آرام و بدون تنش و در عمل و نه روی کاغذ چنین شرایط مساعدی را برای ایران فراهم کنند. باید ظرف هفته های آینده و در راستای تعهد عملی اروپا برای حفظ منافع ایران در توافق هسته ای آنها نشست های بین بانکی که خروجی آن انعقاد توافق نامه هایی باشد، برگزار کنند و در همین ارتباط تیم اقتصادی دولت در مورد عملی شدن تعهدات اروپاییان نسبت به برجام اعلام نظر کند.

عدم صدور توافق نامه مغایر با برجام

قاسم شعبانی/حقوقدان

دولت های اروپایی می توانند از جانب خودشان در مورد اقدامات و تعاملاتی که می توانند با جمهوری اسلامی ایران داشته باشند تضمین دهند، همچنین آنها باید تضمین دهند که موضوع ادعایی جدیدی از جمله موضوعات موشکی و غیره نداشته باشند.

اروپاییان نباید در شورای امنیت قطعنامه ای علیه ایران داشته باشند و از لحاظ حقوقی تضمین کنند که هیچ توافق نامه ای مغایر با برجام بر علیه ایران صادر نمی کنند. همچنین باید تضمین بدهند که در زمینه تعاملات اقتصادی و تجاری بین المللی از جمله در مورد نفت و تجارت کالاهایی مانند هواپیما که برای امور غیر هسته ای است محدودیت هایی ایجاد نکنند.

بهانه هایی مبنی بر اینکه نمی توان شرکت ها و بخش خصوصی را مجبور به همکاری با کشورهای دیگر از جمله ایران کرد مطرح می شود، این در حالی است که اروپاییان می توانند با حمایت از دولت های خود راهکاری جهت مقابله و ایستادگی با این موضوع داشته باشند، چرا که بسیاری از شرکت های خصوصی اروپایی بیشتر تابع دولت های خود هستند تا آمریکا. دولت ها حق دفاع از شرکت های خود را دارند.

دولت های اروپایی می توانند در متن کاملا تعریف شده از اکنون مشخص کنند که به عنوان مثال دولت فرانسه می تواند به میزان نیاز ایران، دارو در اختیار کشورمان قرار دهد و یا اینکه در حوزه نفت قرارداد طولانی مدت با ایران بسته و یا به صورت مشروط آن را خریداری کنند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

علی۳۴۵۹۰۸۱۰:۳۶:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۲۵
چقدر ساده اید اروپا بازی به مرگ بگیر به تب راضی شو را شروع کرد که البته آخرش هم قطعا استقراضها و بدهیهای کشنده و مرگ اقتصادی است نه تب تمام کنید این گدایی سیاسی رقت بار و تحقیر کننده تاریخ ایران را
کریم۲۳۴۶۵۶۳۱۵:۲۷:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۲۵
آقای ظریف این قدر اقا از شما حمایت کرد بیا و یکبار هم شما به حرف اقا گوش کن اینها مورد اعتماد نیستند. مثل مرد از اقا و مردم عذر خواهی کن.
هوشیار۳۴۵۹۱۷۱۰:۳۹:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۲۵
یک تضمین هم نمیده چه برسه به ده تا
ناشناس۳۴۵۹۱۹۱۰:۴۱:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۲۵
اگه من بودم یم وام باند مدت به اندازه تمامی هزینه های که تا به حال شده از اروپایی ها میگرفتم که اگه خارج شدند پرداخت نکنم
رضا۳۴۶۰۲۹۱۱:۲۵:۰۰ ۱۳۹۷/۲/۲۵
البته وام بدون سود
ناشناس۳۴۶۵۷۴۱۵:۳۴:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۲۵
دوست گلم این وام ها فقط در ایران امکان پذیر است.
ناشناس۳۴۵۹۲۰۱۰:۴۱:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۲۵
وقتی سیاست خارجی را ابزاری برای برتری جویی داخلی کنی ، هر دو را باختی..
ناشناس۳۴۵۹۲۱۱۰:۴۱:۱۲ ۱۳۹۷/۲/۲۵
خوب نفرمودید که در قبال این تضمین ها ما باید چه تضمین هایی را بدهیم ؟
رضا۳۴۶۰۵۴۱۱:۳۲:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۲۵
ما قبلاً تضمین ها رو دادیم دیگر چیزی برای تضمین نداریم ...
ناشناس۳۴۶۴۳۳۱۴:۱۳:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۲۵
سیاستمداران هوشمند! ما تمام تضمینها را پیشدستانه تقدیم کردند چیزی برای تضمین دادن نداریم مگر با بی عقلی تمام منافع ملی را به تاراج بگذاریم
ناشناس۳۴۶۹۳۸۱۹:۵۲:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۲۵
صحبت بر سر اجرا شدن قرارداد امضا شده است نه یک قرارداد جدید. شما متن را یکبار بخوانید.
ناشناس۳۴۵۹۲۸۱۰:۴۳:۰۹ ۱۳۹۷/۲/۲۵
بدون هیچ تضمینی بتن توی راکتور اراک ریختید و ..... کردید ؟!!!! خود کرده را تدبیر نیست؟!!!!!!
ناشناس۳۴۶۹۴۴۱۹:۵۴:۱۹ ۱۳۹۷/۲/۲۵
درسی بود برای آنها که امید به انصاف غربیها بسته بودند. حتی مردم عادی.
ناشناس۳۴۵۹۲۹۱۰:۴۳:۱۳ ۱۳۹۷/۲/۲۵
اگر تضمین بدهند روزی ۱ میلیون بشکه نفت وارد کنند و یک‌ بانک را هم مشخص کنند برای واریز وجه، میشود ادامه داد... وگرنه هر چه سریعتر این خسارت محض را تمام کنید.
ناشناس۳۴۶۹۴۷۱۹:۵۵:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۲۵
پالایشگاه های اروپا غیر دولتی هستند و از امریکا وحشت دارند.
ناشناس۳۴۵۹۳۳۱۰:۴۵:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲۵
روحانی و تیم فعلی یکبار هم همین مسیر اشتباه را سال ۸۳ رفتند ....تا کی باید ملت هزینه این کج فهمی اقایان را بدهد ، خدا عالم است.
ناشناس۳۴۶۱۶۴۱۲:۱۳:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲۵
صحیح است غرب فقط زبان موشک میفهمه ایران باید دوتا موشک سمت لندن و پاریس شلیک کند تا غرب بدانند قدرت و موقعیت ایران کجا است
ناشناس۳۴۶۷۳۷۱۷:۱۲:۰۰ ۱۳۹۷/۲/۲۵
بفرموده جناب احمدی نژاد (اگر اشتباه نکنم در روز ملی صنعت هسته ای در سال 1385) ایران وارد گروه کشورهای هسته ای شد!! ولی بعد هم زیر فشار تحریم مجبور به توافق هسته ای شد. همون راه شکست خورده رو دوباره امتحان کنید. بارک الله به شما
ناشناس۳۴۵۹۷۷۱۱:۰۳:۳۰ ۱۳۹۷/۲/۲۵
این دولتی که ما ازش سراغ داریم تضمین میدهد که از برجام خارج نشود بدون اینکه تضمینی بگیرد.
ناشناس۳۴۶۳۴۷۱۳:۳۵:۵۵ ۱۳۹۷/۲/۲۵
اینا به کسی تضمین نمی دهند. وقتی خودشان قوانین حقوق بین الملل را می نویسند، را ههای فرار از قانون را هم می نویسند. اگر صد بار تضمین دادند، هزار بار زیرش میزنند.
فرشاد۳۴۶۳۷۳۱۳:۴۴:۱۳ ۱۳۹۷/۲/۲۵
از روسیه و چین هم تضمین خاص بگیرید
ناشناس۳۴۶۳۸۲۱۳:۴۹:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۲۵
بیانیه سعد آباد را اگر کسی فراموش کرده باشه جناب روحانی حتما به خاطر دارد.
ناشناس۳۴۶۳۸۹۱۳:۵۲:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۲۵
فیلم فروشنده دو را حتما تماشا کنید
احمد۳۴۶۵۵۶۱۵:۲۳:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۲۵
چه تضمینی؟ امریکا تحریم می کند و هیچ شرکت اروپایی هم حاضر به معامله با ایران نخواهد بود .ایران باید مستقیم با امریکا وارد مذاکره شود و مشکلات رو حل کند .چین و رو سیه هم کاری نمی کنند. مگر نمی بینی که اسرائیل سوریه را بمباران می کند و روسیه تماشا می کند و حتی از فروش s 300 امتناع می کند.
ناشناس۳۴۶۶۵۰۱۶:۰۹:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۲۵
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفت: امکان بحث و گفتگو درباره آینده برجام بدون مشارکت آمریکا وجود دارد. او در عین حال افزود: حفظ توافق هسته ای بدون آنکه تهران امتیازاتی بدهد غیرممکن است.
ناشناس۳۴۶۸۰۰۱۸:۰۰:۵۹ ۱۳۹۷/۲/۲۵
چه طوره جلیلی را بفرستید؟ حداقل 10 تا 15 سال معطلشون می کند
محمد ایرانی۳۴۷۰۶۵۲۱:۵۱:۴۲ ۱۳۹۷/۲/۲۵
اینکه ایران برای اروپا مهم است توهمی بیش نیست

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بامیلوسفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 2. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 3. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 4. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 5. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

 6. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 7. خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

 8. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 9. منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

 10. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 11. حمایت احسان علیخانی از ورود بانوان به ورزشگاه ها

 12. هواپیمای تشریفات دولت ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا

 13. تلاش ۲ ساله کی‌روش؛ پیدا کردن جانشین سیدجلال

 14. پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده‌ام/ تمام 12 شرط را از راه‌های دیپلماتیک محقق می‌کنیم

 15. چه خبر از افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت؟

 16. موگرینی: حفظ برجام، آزمونی برای اتحادیه اروپا است

 17. کی روش: در گروه مرگ هستیم/ هدفمان صعود از مرحله گروهی است

 18. کره‌شمالی سایت آزمایش اتمی خود را تخریب کرد

 19. محاسبه مستمری بازنشستگی تغییر می‌کند

 20. خاویر سولانا: آمریکا عملاً به دنبال تغییر رژیم در ایران است

 21. دلایل افزایش «زندگی‌ تجردی» در کشور

 22. آخرین اخبار از حذف کنکور

 23. مرگ بر آمریکا گفتن ظریف  

 24. آیت‌الله اسلامی: مردم زیر فشار گرانی و مشکلات اقتصادی هستند

 25. نورافکن از استقلال جدا شد

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 2. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 3. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 4. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 5. ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است

 6. خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان   

 7. جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

 8. پشت پرده سیاست جدید ترامپ در قبال ایران

 9. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 10. انتشار اولین تصویر رسمی از بن‌سلمان پس از غیبتی طولانی

 11. سقوط لیـر با ریسک اردوغـان

 12. سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

 13. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 14. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 15. ۱۹ عکس از حاشیه‌های دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب  

 16. عواقب روابط مشکوک یک زن با مرد غریبه

 17. پاسخ ایران به سخنان پمپئو چه خواهد بود؟

 18. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

 19. شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

 20. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 21. خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

 22. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 23. منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

 24. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 25. انتخابات هیئت رئیسه مجلس در دستور کار نمایندگان/ هفت وزیر در صحن و کمیسیونهای تخصصی مجلس/ پاسخگویی به 12 سوال 14 نماینده

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 5. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 6. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 7. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 8. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 9. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 10. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 11. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 12. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 13. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 14. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 15. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 16. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 17. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 18. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 19. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 20. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 21. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 22. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 23. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 24. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 25. اسامی ۱۰۰ مدیر دوتابعیتی تصمیم‌ساز به دادستانی کشور ارسال شد

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 2. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 3. ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است

 4. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 5. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 6. انتخابات هیئت رئیسه مجلس در دستور کار نمایندگان/ هفت وزیر در صحن و کمیسیونهای تخصصی مجلس/ پاسخگویی به 12 سوال 14 نماینده

 7. جمله امیدبخش رهبر انقلاب +عکس

 8. کنایه کیهان به نوبخت

 9. تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟

 10. باهنر: سیاست های قبلی آمریکا به هیچ وجه تغییر نکرده است

 11. لاریجانی: نشانه‌ای از عقلانیت در پمپئو وجود ندارد

 12. فیروزآبادی: با توجه به سابقه بدعهدی، احتمال عدم تضمین شروط رهبر انقلاب از سوی اروپا وجود دارد

 13. شماره ۱۳۴ خط حزب‌الله منتشر شد + لینک دریافت

 14. لاهوتی: خط قرمز لاریجانی است/ کاندیداتوری عارف اشتباه است

 15. قاسمی: اتهامات وزیر خارجه مراکش، موهوماتی بر اساس قصه‌نویسی دیگران است

 16. نماینده مردم شیراز: مشکل بنزین به گفته استاندار فارس تا امشب رفع می‌شود

 17. خط و نشان کنگره آمریکا در مقابل قانون انسداد اروپا

 18. تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟

 19. کیهان: فراکسیون امید با دست پس می‌زند با پا پیش می‌کشد!

 20. دیدار اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای با رئیس جمهور

 21. اشراف اطلاعاتی ایران بر پایگاه‌های نظامی اردن، امارت، قطر و عربستان

 22. طرح جدید مجلس برای «دوتابعیتی‌ها» کلید خورد + جزئیات

 23. چین، سوئیس و اتریش مقصد سفرهای آتی رئیس‌جمهور

 24. روایت خواندنی مهندس بازرگان از مقاومت خرمشهر

 25. جدول/ شروط ادامه برجام با اروپا

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 5. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 6. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 7. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 8. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 9. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 10. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 11. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 12. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 13. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 14. اسامی ۱۰۰ مدیر دوتابعیتی تصمیم‌ساز به دادستانی کشور ارسال شد

 15. موسویان در برنامه مناظره بی بی سی: اروپا به تعهداتشان عمل کنند، ایران هم در برجام می‌ماند/اروپا اراده سیاسی دارد، اما ظرفیت ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا را ندارد

 16. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 17. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 18. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 19. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 20. رهبر انقلاب: اروپا تعلل کند حق ایران برای آغاز فعالیت هسته‌ای محفوظ است/ وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد/ستاد مقابله با شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود

 21. روحانی: دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند/ اینکه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

 22. حضور "حسین فریدون" در انظار عمومی پس از ۳۰۰ روز غیبت + عکس

 23. پوپولیست تلگرامی

 24. کیهان: آقای مطهری! پاستیل شیبا مهم است یا برعکس شدن وعده‌های برجام؟

 25. تصویری جعلی که این روزها به امام منتسب می‌کنند + سند

آخرین عناوین