اصلاح‌طلبان چه کسی را حصر کردند؟

محمد خوانساری،   3970225067 ۰ نظر، ۱۲ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

عباس عبدی از فعالین اصلاح‌طلب: «دست اصلاح‌طلبان برای محاجه با حصرکنندگان بسته‌تر از آقای مطهری است، زیرا در زمان خودشان چنین حصری را برای مرحوم آیت‌الله منتظری عملاً پذیرفته بودند و الآن نمی‌توانند به‌راحتی خلاف آن را ادعا کنند.»

یکی از موضوعات مورد توجه برخی رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی در این روزها مسئله حصر سران فتنه و مناقشه بر سر این موضوع است. با وجود اینکه عده‌ای سعی در غیرقانون نشان دادن این حصر دارند اما باید خاطر نشان ساخت که تصمیم گیری در رابطه با این موضوع به مصوبه شورای عالی امنیت ملی و تصمیم اعضای این شورا برای حفظ مصالح ملی و جلوگیری از رسیدن آسیب بیشتر به منافع مردم مربوط می‌شود.
 
اقدامات غیرقانونی صورت گرفته توسط سران فتنه و برنامه ریزی سرویس‌های خارجی برای سوء استفاده از این موضوع آسیب‌های فراوانی را برای کشور در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و بین المللی در طول هشت ماه به دنبال داشت که با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای شروع فتنه ای جدید در بهمن ماه سال 89 تصمیم به حصر سران فتنه در شورای عالی امنیت ملی به تصویب رسید.
 
در این بین در کنار بسیاری از رسانه‌های خارجی و حتی برخی از مقامات آمریکایی و اسرائیلی که دغدغه رفع حصر سران فتنه را دنبال می‌کنند، طیفی از اصلاح‌طلبان نیز در داخل کشور به دنبال عمومی کردن مطالبات خود برای برداشته شدن حصر هستند. نکته قابل توجه در این زمینه این است که این مطالبه از جانب طیفی صورت می‌گیرد که قبل از این از دست اندرکاران و حامیان حصر آیت الله منتظری با دلایلی مشابه حصر سران فتنه 88 بودند.
 
این مسئله به قدری مشخص و واضح است که عباس عبدی از فعالین اصلاح‌طلب نیز در یکی از یادداشت‌های خود به این مسئله اشاره می‌کند و ادعای اصلاح‌طلبان برای رفع حصر را در حالی که خود از دست اندرکاران و حامیان حصر آیت‌الله منتظری بودند بی‌مورد می‌داند. وی در این زمینه می‌نویسد: «دست اصلاح‌طلبان برای محاجه با حصرکنندگان بسته‌تر از آقای مطهری است، زیرا در زمان خودشان چنین حصری را برای مرحوم آیت‌الله منتظری عملاً پذیرفته بودند و الآن نمی‌توانند به‌راحتی خلاف آن را ادعا کنند».
 
نقش اصلاح طلبان بیش از حصر نیز در قضایای آقای منتظری عیان بود؛ بگونه ای که عبدالله نوری و اسدالله بیات از فعالین این جریان سیاسی در دهه 70 و 80، نقش مهمی در تخریب شخصیت منتظری داشتند. اسدالله بادامچیان در مصاحبه خویش با مجله اصلاح طلب نسیم بیداری می‌گوید: «آن معممی که در کتاب گفته‌ام تا قبل از عزل، تابلوی دفتر نمایندگی آقای منتظری را نصب کرده بود، آقای اسدالله بیات (زنجانی) است. آن زمان در مساجد، دفتر نمایندگی قائم مقام رهبری نبود اما آقای بیات در مسجدش در نارمک تهران، تابلویی سر در مسجد زده بود با همین عنوان. مردم محل از آقای منتظری پرسیدند و او کبتی پاسخ داد که وی دفتر نمایندگی قائم مقام رهبری ندارد. آقای بیات اعتنایی نکرد. ولی همان شب که آقای منتظری از قائم مقامی عزل شد، ایشان تابلو دفتر را پایین آورده و در بین نماز مغرب و عشاء گفته بود که «ما از همان اول هم می‌دانستیم که این آشیخ عقلش به سیاست نمی‌رسد!» من پس از عزل وی که به دیدن آقای منتظری رفته بود این ماجرا را برایشان نقل کردم، خیلی ناراحت شدند و گفتند واقعاً آشیخ اسدالله چنین حرفی زده؟ که من گفتم بله...یکی دیگر از این افراد آقای عبدالله نوری بود. در همین دیدار، آقای منتظری خیلی از رفتار آقای نوری در ماجرای عزل ناراحت بود و گفت شبانه آمده‌اند دیوار بتونی را با دریل در طول شب خراب کرده‌اند و نگذاشته‌اند ما شب بخوابیم. مگر نمی‌شد این کار را صبح بکنند؟ من هم به شوخی به ایشان گفتم ناراحت نباشد، آقای نوری بنا به تبعیت از ولی فقیه این کار را نکرده، بنا به منافعش این کار را کرده، فردا هم منافعش عوض می‌شود و اقتضا می‌کند که به شما نزدیک شود و بالاخره می‌آید و با شما رفیق می‌شود. عباس آقازمانی (ابوشریف) هم از دیگر افرادی بود که می‌توانم از وی در اینجا یاد کنم. بعد از قضایایی مهدی هاشمی رفته بودم دیدن آقای منتظری. من با او رفیق هستم. او را جلوی محوطه دیدم و گفتم برای چه اینجا آمدی، اوضاع مناسب نیست. عباس آنجا حرفی زد که خیلی در من تاثیر گذاشت. او گفت: «ما خر را یه وری سوار بودیم و به محض اینکه بفهمیم اوضاع خراب است، می‌پریم پایین.» به او گفتم پس تا حالا داشتی خر سواری می‌کردی؟ بعد گفتم که عباس جان این کار را نکن. هر جا هستی به وظیفه عمل کن.»
 
با توجه به این مسئله در این یادداشت به نقش و تاثیر اصلاح‌طلبان در حصر آیت الله منتظری اشاره‌ای خواهیم داشت.
 
الف) شورای عالی امنیت ملی؛

تصمیم به حصر آیت الله منتظری به منظور حفظ مصالح و منافع مردم در جلسه شورای عالی امنیت ملی به تصویب رسیده بود. اکثریت ترکیب اعضای شورای عالی امنیت ملی در زمان تصویب این حصر در اختیار اصلاح‌طلبان بود که این مسئله می‌تواند نشان دهنده نقش اصلاح‌طلبان در حصر آیت الله منتظری باشد. ترکیب اعضای شورای عالی امنیت ملی عبارت بود از سید محد خاتمی (رئیس جمهور)، علی اکبر ناطق نوری (رئیس وقت مجلس)، محمد یزدی (رئیس وقت قوه قضائیه)، کمال خرازی (وزیر امور خارجه وقت)، عبدالله نوری (وزیر وقت کشور)، محمد علی نجفی (رئیس وقت سازمان امور برنامه و بودجه)، حسن روحانی (دبیر وقت شورا)، علی لاریجانی (که پس از فوت سیداحمد خمینی جانشین او شده بود)، حسن فیروزآبادی (رییس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح)، دری نجف آبادی (وزیر وقت اطلاعات) به عنوان دو نماینده منتخب رهبری بود که با ریاست سید محمد خاتمی رئیس جمهور وقت و رئیس شورای عالی امنیت ملی یک هفته بعد از سخنرانی 23 آبان سال 1376 تشکیل شد و تصمیم به حصر آیت الله منتظری گرفت.
 
ب) دولت اصلاحات؛

برخلاف ادعاهای امروز اصلاح‌طلبان، اعضای دولت اصلاحات نقش موثری را در حصر آیت الله منتظری با توجه به شرایط و مصالح آن روز مردم و نظام جمهوری اسلامی داشتند که مختصراً به برخی از این موارد اشاره خواهد شد.
 
1. سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات؛

با پیروزی سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری هفتم، آیت الله منتظری از جمله کسانی بشمار می‌رفت که در پیامی این پیروزی را به وی تبریک گفت: «انتخاب جنابعالی در شرایط فعلی ایران یک انتخاب عادی نبود بلکه یک انقلاب مردمی بود در برابر وضع موجود 76»
 
 ارسال این پیام و سخنرانی آقای منتظری در 23 آبان 1376، نشانگر تحلیل غلط و اشتباه وی از تحولات بعد از دوم خرداد می‌داد. وی در سخنانی علیه مقام معظم رهبری، به رئیس جمهور وقت پیشنهاد می‌کند که «من اگر جای شما بودم می‌رفتم پیش رهبر و می‌گفتم: شما مقامت محفوظ، احترامت محفوظ، ولی 22 میلیون مردم به من رای دادند، به من هم که رای دادند این 22 میلیون، همه می‌دانستند که رهبر کشور به کسی دیگر نظر دارد. دفترشان و خودشان همه، شخص دیگری را تایید می‌کردند، 22 میلیون آمدند به ایشان رای دادند، معنایش این است که ما آن تشکیلات را قبول نداریم. رای این 22 میلیون معنایش این است که ما آن را که شما می گویید قبول نداریم.»(6) در مقابل سید محمد خاتمی جزو اولین نفراتی بود که نسبت به سخنان آیت الله منتظری واکنش نشان داد، وی در مصاحبه تلویزیونی خود تنها چند روز بعد از سخنرانی آیت الله منتظری در گزارشی به مردم در مورد روند انتخاب وزرا و فعالیت‌های دولت و مسئله ولایت فقیه مطالب مهمی را عنوان کرد: «در راس دیدارها، هفته ای یک بار در خدمت مقام معظم رهبری دیدار داریم که از آرا و نظرات ایشان بهره می‌گیریم و اگر مطالبی باشد خدمتشان عرض می‌کنیم... نظارت عالیه و اشراف عالیه با رهبری است که همه قوای سه گانه زیر نظر ایشان کار می‌کنند و این خودش یک امر هماهنگی خوبی را ایجاد می‌کند و اصلاح راهکارها، ثانیاً استقلال قوا و تفکیک قوا یک چیزی است، این که همه قوا باید در چارچوب اختیارات و وظایف قانونی خود عمل بکنند، چیز دیگری است... با کسی که نظام را قبول ندارد و در فکر براندازی است با زبان امنیتی و تنبیهی باید برخورد کرد البته حتی الامکان تنبیهی به معنای لغوی کلمه و برخوردهای امنیتی هم در جای خودش است اصلاً دستگاه امنیتی برای این است که امینت را در جامعه حفظ کند... اگر پیرو امام‌اند و ولایت فقیه را قبول دارند که خب اکثریت دارند، این قانون اساسی ما ولایت فقیه را به عنوان یکی از اصول نظام در آورده و دیگر نظریه فقهی نیست. اصل نظام است و در قانون اساسی ما هم آمده و مخالفت با آن مخالفت با نظام است...»(7) در این راستا بود که شورای عالی امنیت ملی بری است سید محمد خاتمی تصمیم بر این گرفت که آقای منتظری را حصر نمایند. اکبر اعلمی از نمایندگان مجلس ششم که تلاش‌هایی برای برداشته شدن حصر آیت‌الله منتظری انجام داده بود در این زمینه می‌گوید: «دولت خاتمی و شورای عالی امنیت ملی تحت ریاست او رسماً و عملاً در حبس خانگی آیت الله منتظری مشارکت داشتند.» اعلمی به درخواست‌های خود و چند تن دیگر از نمایندگان برای رفع حصر و نامه به سید محمد خاتمی اشاره می‌کند که نتیجه‌ای به بار نداشته است. وی همچنین به تذکر کتبی خود و چند تن از نمایندگان مجلس در دی ماه سال 81 به سید محمد خاتمی نیز اشاره دارد.
 
2. مجید انصاری معاون پارلمانی دولت اصلاحات؛

مجید انصاری نیز به عنوان یکی از اعضای ارشد مجمع روحانیون مبارز و معاون پارلمانی دولت اصلاحات در سال آخر ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، از حامیان حصر آیت الله منتظری بود. وی در زمان حصر آیت الله منتظری در حمایت از این حصر و درستی آن می‌گوید:
 
«اولاً ایشان برخلاف اصول صریح و متعدد قانون اساسی که میثاق ملی و مظهر اراده و رای قاطع ملت ایران است به تفسیر غلط و نادرست از ولی فقیه و شرایط و اختیارات ولی فقیه پرداخته و بگونه‌ای تحریک آمیز مخاطبان خود را علیه این جایگاه رفیع و ولی فقیه منتخب خبرگان ملت مورد خطاب قرار داده است...ثانیاً ایشان برخلاف مبانی روشن و آشکار فقهی حضرت امام و برخلاف نظریات فقهی و نوشتارها و گفته‌ها وسابقه عملکرد خود در دوران قائم مقامی رهبری، ولایت فقیه را در حد ناظر فاقد اختیار معرفی کرده است. ثالثاً اظهارات غیرمسئولان و توصیه‌های غیرعملی و اختلاف برانگیز ایشان موجب تضعیف دولت کریمه حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای خاتمی که منتخب اکثریت قاطع ملت ایران است، می‌شود و عملاً به سنگ اندازی و مشکل تراشی در مسیر راه دولت جدید همت گماشته است. از همه مهم‌تر اینکه برخلاف نصیحت و وصیت امام راحل (س) در نامه ششم فروردین 68، ایشان همچنان با تاثیرپذیری از اطرافیان ناصالح خود به مشکل تراشی علیه نظام پرداخته و در قالب نصیحت و امر به معروف و نهی از منکر به زشت‌ترین منکرات که تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی است، پرداخته است. مردم وفادار و شریف ایران که همواره پیروی از آرمان‌های امام برایشان به معنای اطاعت از امام زمان (عج الله) مطرح است، فراموش نخواهند کرد که عملکرد غیرقابل توجیه منتظری در یکی دو سال آخر عمر امام آنچنان فشار روحی بر امام وارد ساخت که امام با چشمی خونبار و کمری شکسته آرزوی مرگ کردند و اقدامات وی را در راستای خدمت به لیبرال‌ها و منافقین ارزیابی فرمودند. ای کاش آقای منتظری برای مصلحت دنیا و آخرت خود و مصالح ملت بزرگوار ایران، یک بار دیگر نصایح دلسوزانه پدر پیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) را مطالعه و به آن عمل می‌کرد.»
 
3. علی یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات؛

از دیگر حامیان حصر آیت الله منتظری در دولت اصلاحات که سخنان تندی نیز بعد از برداشته شدن حصر علیه ایشان بیان کرد، علی یونسی وزیر اطلاعات بود. وی در جلسه خانه احزاب که چندی بعد از برداشته شدن حصر آیت الله منتظری برگزار شده بود، چنین اظهار کرد: «صحبت‌های امام برای ما حجت است و اجازه نمی‌دهیم کسی منتظری را وارد فعالیت‌های سیاسی کند؛ این عمل جرم است و با شدت با آن برخورد می‌کنیم و از احزاب خواسته‌ایم که به دیدار آقای منتظری نروند.»
 
ج) مجلس ششم؛

مجلس ششم و هیات رئیسه آن که در اختیار اصلاح‌طلبان قرار داشت نیز یکی دیگر از ارگان‌هایی است که به خاطر حفظ مصالح مردم و جلوگیری از ایجاد فتنه‌هایی که خسارت آن به مردم باز می‌گردد در برابر برداشته شدن حصر آیت الله منتظری مقاومت می‌کرد.
 
مهدی کروبی رئیس مجلس ششم یکی از منتقدین آیت الله منتظری بود که نامه انتقادی معروف وی به همراه سید حمید روحانی و امامی جمارانی به آیت الله منتظری در بهمن ماه سال 67 موید این مسئله است. وی در قسمت پایانی نامه خود به آیت الله منتظری می‌نویسد: «ما در پایان لازم می دانیم که راه امام و خط امام را به شما یاد آوری کنیم. ما بر این باوریم که حضرتعالی اگر به زندگی و راه امام عنایت بیشتری داشته باشید و آن را دریابید و به کار بندید در زندگی سیاسی شما 180 درجه دگرگونی پدید خواهد آمد و راه دیگری در پیش خواهید گرفت.»
 
نگاه انتقادی کروبی به عملکرد آیت الله منتظری در سالهای بعد از فوت امام خمینی (ره) نیز ادامه پیدا می‌کند و بنابر نقل اکبر اعلمی نماینده مجلس ششم -که مشغول جمع آوری امضا از نمایندگان مجلس برای قرائت بیانیه‌ای به منظور برداشته شدن محدودیت‌ها بود- قرائت این بیانیه با دخالت مهدی کروبی و دادن قول مساعد برای پیگیری این مسئله متوقف شد. وی با اشاره به خودداری هیات رئیسه از خواندن این بیانیه در مجلس می‌نویسد: «از اینرو در دیماه سال 1381 مقارن با ایامی که آیت الله منتظری در اثر بازداشت خانگی طولانی مدت دچار بیماری و افسردگی شدید شده بودند، دوباره بیانیه بایگانی شده را به جریان انداختیم و چون هیات رئیسه برخلاف آئین نامه داخلی مجلس از قرائت آن از تریبون مجلس خودداری می‌ورزید، این بار در تاریخ 24/10/81 مشابه با متن بیانیه، تذکر مکتوبی خطاب به خاتمی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی تهیه شد تا پس از قرائت خلاصه آن در مجلس، برای رئیس جمهور ارسال شود.»
 
همین نگاه انتقادی کروبی به عملکرد آیت الله منتظری باعث شد که حضور وی در منزل آیت الله منتظری بعد از فوت ایشان و به منظور عرض تسلیت به خانواده ایشان با اعتراض دختر ایشان مواجه شود. به طوریکه دختر آقای منتظری در واکنش به حضور کروبی ضمن "فرصت طلب" خواندن وی گفت: «آقای کروبی تا الان کجا بودید. الان که پدرم از دنیا رفته همه به فکر وی افتاده‌اید. شما در سخت‌ترین روزهای پدرم یا علیه وی موضع گرفتید و یا با سکوت خود وی را تنها گذاشتید.»
 
نتیجه گیری؛

تصمیم به حصر فتنه گران به معنای محاکمه نیست بلکه اقدامی پیشگیرانه و قانونی است که با تصمیم شورای عالی امنیت ملی برای جلوگیری از وقوع فتنه و ایجاد هزینه برای کشور و مردم صورت گرفته است. قبل از این نیز به دلیل برخی اقدامات و اظهارات آیت الله منتظری، محدودیت‌هایی برای ایشان ایجاد شده بود که از قضا برخی از اصلاح‌طلبانی که در حال حاضر مخالف حصر سران فتنه هستند و برای عمومی کردن مطالبه رفع حصر تلاش‌های زیادی انجام می‌دهند، موافق ایجاد محدویت و حصر ایشان بودند. با توجه به اینکه همان دلایلی که برای ایجاد محدودیت و حصر آیت الله منتظری وجود داشت در حال حاضر نیز برای حصر و ایجاد محدودیت برای سران فتنه وجود دارد، بنابراین تلاش‌های اصلاح‌طلبان و مطالبات آن‌ها برای برداشته شدن حصر مسئله‌ای بی مورد و در تناقض با رفتارهای قبلی این طیف می‌باشد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۴ خرداد ۱۳۹۷واکنش عارف به کرباسچی و آشنا: میثاق‌‌نامه اصلاح‌طلبی اتفاقاً "وحی منزل" است
۱ خرداد ۱۳۹۷«استعفای روحانی» به اسم اصولگرایان، به کام ژنرال‌های اصلاح‌طلب
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷دادستان تهران: در مورد حصر برخی اخباری منتشر می‌شود که واقعی نیست/ ارسال پرونده محمد ثلاث به اجرای احکام دادسرا
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آیا افشانی دومین قربانی شورای پنجم خواهد بود؟
۲۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷کیهان: هاشمی نه مهاتیر محمد بود نه عالیجناب سرخپوشی که ادعا می‌کردند
۱۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷دعوای اصلاح‌طلبی در دولت عامل گرانی دلار
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷روایت توئیتری دختر زهرا رهنورد از واکنش مادرش به خبر رفع حصر/اعلام کردند مادرم می‌تواند به مشهد برود
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ذوالنور: تا زمانی که سران فتنه عذرخواهی نکنند حصر باید ادامه پیدا کند
۱۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مطهری: رهنورد قبول نمی‌کند فقط خودش رفع حصر شود
۱۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷الیاس حضرتی: رفع حصر رهنورد قانوناً اعلام نشده/ وی اکنون راحت می‌تواند تردد کند
۱۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مطهری: پیشنهاد می‌کنم رییس اطلاعات سپاه به عنوان وزیر اطلاعات معرفی شود
۱۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷پایان حصر زهرا رهنورد/ او بدون محافظ تردد می کند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بامیلوسفرستان

پربحث‌های امروز

 1. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 2. مرگ بر آمریکا گفتن ظریف  

 3. حسین‌ الله‌کرم تصادف کرد

 4. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 5. برگزاری اولین نشست کمیسیون برجام بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای/ دلیل حضور آمانو در جلسه امروز/ ایران برای اروپا زمان تعیین کرد

 6. واعظی: مواضع امارات در قبال کشورمان صحیح نیست

 7. جزئیات تصادف الله‌کرم از زبان خودش/ آمبولانسهایی که بجای الله‌کرم مجروحان دیگر را منتقل کردند

 8. چه خوب است کی‌روش بعد از جام جهانی برود

 9. هشدار شدید تخت‌روانچی به اروپا

 10. شعار ایران در جام‌جهانی مشخص شد

 11. کره‌شمالی: هم‌چنان آماده‌ایم با آمریکا مذاکره کنیم/ به دنبال ارتباط بیشتر هستیم

 12. واکنش کره شمالی به تصمیم ترامپ در لغو دیدار با «کیم جونگ اون»

 13. سوزاندن اعضای "فرقه داودیه" توسط FBI + عکس

 14. حجت‌الاسلام پناهیان: شعار مرگ بر آمریکا باعث ریشه کن کردن فقر می‌شود

 15. واکنش کوهکن در مورد تجارت پسرش در آمریکا

 16. قیچی ظریف و سلیمانی در حال دریدن برنامه‌های آمریکاست

 17. آیا تیام در استقلال می‌ماند؟/ او برای تفریح راهی کویت شده

 18. نقوی‌حسینی: آمریکا سیاست چماق و هویج را درباره ایران در پیش گرفته است

 19. قول و قرارهای اروپا قابل اعتماد نیست/اروپایی‌ها هیچگاه در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران مقاومتی جدی انجام نکردند/ برجام با حیثیت اروپا گره خورده است

 20. مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام جنگ علیه ایران بدون مجوز کنگره را ممنوع کرد 

 21. طارمی: در روسیه فقط به چیزی که از کی‌روش یاد گرفتیم فکر می کنیم

 22. محمد صلاح در فینال لیگ قهرمانان روزه نمی‌گیرد

 23. کدام چهره‌های اصلاح‌طلب در جلسه اخیر مسئولان با رهبر انقلاب حضور داشتند؟ +عکس

 24. نماز " تراویح" تا " یارمضان"؛ رسوم کهن ترکمن‌ها در ماه رحمت الهی+فیلم

 25. تیم ملی ترکیه با ۷ بازیکن بدون بازی ملی مقابل ایران!

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 2. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 3. جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

 4. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 5. انتشار اولین تصویر رسمی از بن‌سلمان پس از غیبتی طولانی

 6. شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

 7. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 8. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 9. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 10. از حیاتی تا نوباوه در ختم قاسم افشار   

 11. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 12. ۱۹ عکس از حاشیه‌های دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب  

 13. ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است

 14. خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان   

 15. پشت پرده سیاست جدید ترامپ در قبال ایران

 16. حمایت احسان علیخانی از ورود بانوان به ورزشگاه ها

 17. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 18. سقوط لیـر با ریسک اردوغـان

 19. سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

 20. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 21. پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده‌ام/ تمام 12 شرط را از راه‌های دیپلماتیک محقق می‌کنیم

 22. عواقب روابط مشکوک یک زن با مرد غریبه

 23. شهری که دیگر شهر نشد  

 24. پاسخ ایران به سخنان پمپئو چه خواهد بود؟

 25. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 3. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 4. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 5. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 6. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 7. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 8. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 9. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 10. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 11. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 12. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 13. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 14. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 15. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 16. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 17. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 18. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 19. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 20. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 21. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 22. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 23. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 24. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 25. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

پربحث‌های امروز

 1. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 2. واعظی: مواضع امارات در قبال کشورمان صحیح نیست

 3. جزئیات تصادف الله‌کرم از زبان خودش/ آمبولانسهایی که بجای الله‌کرم مجروحان دیگر را منتقل کردند

 4. هشدار شدید تخت‌روانچی به اروپا

 5. حجت‌الاسلام پناهیان: شعار مرگ بر آمریکا باعث ریشه کن کردن فقر می‌شود

 6. واکنش کوهکن در مورد تجارت پسرش در آمریکا

 7. قیچی ظریف و سلیمانی در حال دریدن برنامه‌های آمریکاست

 8. نقوی‌حسینی: آمریکا سیاست چماق و هویج را درباره ایران در پیش گرفته است

 9. قول و قرارهای اروپا قابل اعتماد نیست/اروپایی‌ها هیچگاه در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران مقاومتی جدی انجام نکردند/ برجام با حیثیت اروپا گره خورده است

 10. کدام چهره‌های اصلاح‌طلب در جلسه اخیر مسئولان با رهبر انقلاب حضور داشتند؟ +عکس

 11. امیر حاتمی: مردم ایران دشمن شناس‌اند و اول شعار مرگ بر آمریکا را سر می دهند

 12. بیانیه پایانی نشست کمیسیون برجام/ تعهد اعضای باقیمانده بر اجرای مستمر و کامل توافق هسته‌ای

 13. دیدار عراقچی با نماینده فرانسه و هلگا اشمید

 14. وزیر دفاع: بدعهدی آمریکا به ضرر صلح جهانی است

 15. مطهری: وحدت نیاز مهم کشور است

 16. عراقچی: به حفظ برجام مطمئن‌تر شدیم

 17. پایان نشست سه ساعته کمیسیون مشترک برجام

 18. ابتکار: تازه کاری وزیر خارجه آمریکا کار دست او خواهد داد

 19. واکنش عارف به کرباسچی و آشنا: میثاق‌‌نامه اصلاح‌طلبی اتفاقاً "وحی منزل" است

 20. امیر پوردستان: نیروهای مسلح ایران غافل گیر نمی‌شوند

 21. آغاز نشست کمیسیون برجام بدون آمریکا در وین

 22. آمانو برای شرکت در نشست مشترک برجام وارد هتل کوبورگ شد

 23. هیئت مذاکره‌کننده ایران وارد هتل کوبورگ وین شد

 24. جلسه شنبه‌ها و از نان شب مهمتر این روزها...

 25. آیت‌الله امامی‌کاشانی: اگر ایران موشک و تمام سلاح‌هایش را هم متوقف کند باز ما را رها نمی‌کنند/ دولت موانع سرمایه گذاری و اشتغال را برطرف کند

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 2. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 3. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 4. ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است

 5. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 6. انتخابات هیئت رئیسه مجلس در دستور کار نمایندگان/ هفت وزیر در صحن و کمیسیونهای تخصصی مجلس/ پاسخگویی به 12 سوال 14 نماینده

 7. جمله امیدبخش رهبر انقلاب +عکس

 8. کنایه کیهان به نوبخت

 9. طرح جدید مجلس برای «دوتابعیتی‌ها» کلید خورد + جزئیات

 10. جدول/ شروط ادامه برجام با اروپا

 11. تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟

 12. باهنر: سیاست های قبلی آمریکا به هیچ وجه تغییر نکرده است

 13. لاریجانی: نشانه‌ای از عقلانیت در پمپئو وجود ندارد

 14. فیروزآبادی: با توجه به سابقه بدعهدی، احتمال عدم تضمین شروط رهبر انقلاب از سوی اروپا وجود دارد

 15. شماره ۱۳۴ خط حزب‌الله منتشر شد + لینک دریافت

 16. لاهوتی: خط قرمز لاریجانی است/ کاندیداتوری عارف اشتباه است

 17. قاسمی: اتهامات وزیر خارجه مراکش، موهوماتی بر اساس قصه‌نویسی دیگران است

 18. نماینده مردم شیراز: مشکل بنزین به گفته استاندار فارس تا امشب رفع می‌شود

 19. خط و نشان کنگره آمریکا در مقابل قانون انسداد اروپا

 20. تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟

 21. کیهان: فراکسیون امید با دست پس می‌زند با پا پیش می‌کشد!

 22. دیدار اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای با رئیس جمهور

 23. اشراف اطلاعاتی ایران بر پایگاه‌های نظامی اردن، امارت، قطر و عربستان

 24. چین، سوئیس و اتریش مقصد سفرهای آتی رئیس‌جمهور

 25. روایت خواندنی مهندس بازرگان از مقاومت خرمشهر

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 5. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 6. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 7. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 8. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 9. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 10. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 11. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 12. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 13. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 14. اسامی ۱۰۰ مدیر دوتابعیتی تصمیم‌ساز به دادستانی کشور ارسال شد

 15. موسویان در برنامه مناظره بی بی سی: اروپا به تعهداتشان عمل کنند، ایران هم در برجام می‌ماند/اروپا اراده سیاسی دارد، اما ظرفیت ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا را ندارد

 16. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 17. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 18. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 19. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 20. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 21. رهبر انقلاب: اروپا تعلل کند حق ایران برای آغاز فعالیت هسته‌ای محفوظ است/ وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد/ستاد مقابله با شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود

 22. روحانی: دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند/ اینکه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

 23. حضور "حسین فریدون" در انظار عمومی پس از ۳۰۰ روز غیبت + عکس

 24. پوپولیست تلگرامی

 25. موضع گیری رئیسی درباره اخم آمریکا و اروپا/ توصیه توکلی به روحانی/ماجرای سرقت اسناد ایران/ تلاش فراکسیون امید برای بلند کردن عارف از روی صندلی/ تکذیب طرح عدم کفایت رئیس جمهور

آخرین عناوین